Tankeris gāzes pārvadāšanai, foto no arhīva

"Gazprom" uzvar: Eiropa atsakās no ASV sašķidrinātās gāzes

502
(atjaunots 11:53 02.03.2020)
SDG ražotāji no ASV zaudē klientus Eiropā. Eksperti uzskata, ka pašreizējās tirgus konjunktūras apstākļos uzvaru izcīna Krievijas kompānijas.

Aizvadītajā nedēļā divas spāņu kompānijas nepieņēma jau kontraktētās SDG partijas: cenu krišanās dēļ izrādījās, ka ir izdevīgāk apmaksāt līguma laušanu, nekā vest "brīvības gāzi" uz Eiropu, portālā RIA Novosti stāsta Maksims Rubčenko.

Lētāk ir atteikties

Spānijas kompānijas "Repsol SA" un "Endesa SA" atteicās no 200 miljoniem kubikmetru gāzes, ko bija plānots iegādāties saskaņā ar kontraktu ar "Cheniere Energy". Tomēr kompānijām nāksies norēķināties ar amerikāņu partneri.

Lieta tāda, ka "Cheniere" pārdod ne tikdaudz gāzi, cik gāzes sašķidrināšanas pakalpojumus. Klientiem tie jāapmaksā, vienalga, vai tie pieņem SDG, vai ne. 

Rūpnīcas tarifs, no kurienes "Repsol" un "Endesa" bija jāsaņem sašķidrinātā gāze, ir 3,5 dolāri par miljonu britu siltuma vienību (MBTU). Tātad Spānijas kompānijas zaudējušas vairākus desmitus tūkstošu dolāru, un viegli tikušas vaļā, jo izvairījušās no daudz lielākiem zaudējumiem.

ASV Enerģētikas informācijas pārvaldes dati liecina, ka gāze valstī patlaban maksā 2,02 dolārus par MBTU. SDG pircējam nākas apmaksāt sašķidrināšanu (3,5 dolāri par MBTU) un transportēšana uz Eiropu (plus vēl viens dolārs). Galu galā degviela spāņu kompānijām izmaksātu vairāk nekā sešus dolārus par MBTU, jeb 211 dolārus par tūkstoš kubikmetriem.

Eiropas gāzes biržā TTF cenas ir divreiz zemākas – 105 dolāri par tūkstoš kubikmetriem. Tātad, atsakoties no amerikāņu SDG par labu piegādēm no Eiropas tirgus, "Repsol" un "Endesa" ietaupīja simtiem tūkstošu dolāru.

Eksperti ir pārliecināti, ka spāņu piemēram sekos arī citi. "Tā kā piegādēm no ASV ir pazudušas priekšrocības cenu ziņā, atteikšanās no tām bija tikai laika jautājums," atzīmēja ASV Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra analītiķis Nikoss Cafoss.

Āzijas gāzes tirgū konjunktūra ir vēl sliktāka. Pērnā gada beigās gāzes cena Japānā kritās līdz 105 dolāriem par tūkstoš kubikmetriem, bet koronavīrusa epidēmija pastiprinājusi cenu krišanos. Tātad tagad kotējumu starpība ASV un Āzijas tirgos pat nekompensē transportēšanu.

Nav nekāds brīnums, ka vismaz divas Japānas kompānijas apspriež iespēju atteikties no iepriekš kontraktētām piegādēm no ASV, stāsta aģentūra Bloomberg, atsaucoties uz starptautiskajiem gāzes treideriem.

Krīze būs ilga

SDG eksports no rūpnīcām ASV samazinās jau vairākas nedēļas no vietas. Informācijas platforma ICIS vēsta, ka piegādes uz Eiropu triju mēnešu laikā sarukušas divkārt – no 2 milj.tonnu SDG (2,8 miljardi kubikmetru pēc regazifikācijas) novembrī līdz 1 milj. (1,4 miljardi ) janvāra beigās. Pagājušajā nedēļā eksports kritās par 7% - līdz 226 milj. kubikmetru dienā.

Noieta problēmu dēļ ražotāji ir spiesti mainīt attīstības plānus un ierobežot investīcijas. Tā pati "Cheniere Energy" nesen informēja, ka uz nenoteiktu laiku – "kamēr nebūs noslēgts pietiekams skaits komerciālo līgumu" - atliek trešās līnijas ieslēgšanu gāzes sašķidrināšanas rūpnīcā "Corpus Christi" ar 9,5 milj. tonnu jaudu.

Domājams, aizkavēšanās būs ilga: speciālisti uzskata, ka eksports no ASV nebūs rentabls vismaz līdz rudenim. "Nāksies apturēt sašķidrinātās gāzes piegādes uz septiņiem mēnešiem," brīdina BloombergNEF analītiķi, kuri nodarbojas ar enerģētikas tirgu.

Eiro un dolāru naudaszīmes, foto no arhīva
© Sputnik / Виталий Тимкив

Tomēr šī prognoze ir ļoti optimistiska. Daudzi uzskata, ka konjunktūra būs amerikāņiem nelabvēlīga vēl divus līdz trīs gadus, kamēr tirgus neizjutīs daudzu gāzes projektu iesaldēšanas sekas. Jauno SDG skaits 2021.-2024.gg. būtiski saruks, un mazināsies līdzsvara trūkums starp pieprasījumu un piedāvājumu.

Starptautiskās tirdzniecības kompānijas "OTC Global Holdings" galvenais analītiķis Kempbels Folkners ir pārliecināts, ka gāzes cenas atjaunosies tikai pēc ilgiem gadiem – kad lielākā daļa ogļu elektrostaciju pasaulē tiks pārbūvētas gāzes izmantošanai.

"ASV un ārvalstīs jāuzbūvē vairāk gāzes elektrostaciju, lai mazinātu pašreizējo degvielas pārpalikumu, - viņš paskaidroja aģentūrai Bloomberg. — Līdz tam tirgū vienkārši nebūs pietiekami daudz vietas visiem piegādātājiem."

Krievus uzvarēt neizdosies

Šķiet, Folknera prognozei piekrīt arī investori – viņi masveidā pārdod ASV gāzes kompāniju akcijas. Naftas un gāzes slānekļa atradņu izstrādes līdera "Chesapeake Energy" akcijas kopš gada sākumā kritušās cenā gandrīz četrkārt – no 95 līdz 28 centiem.

Cita nozares līdera "Cabot Oil & Gas" akcijas mēneša laikā zaudēja 20% - bija 17,4 dolāri, tagad — 14,1. Pašas "Cheniere Energy" akcijas kopš janvāra vidus kritušās gandrīz par trešo daļu – no 66 līdz 47,2 dolāriem.

"Tirgus ļoti asi reaģē uz iespējamo pircēju zuduma risku kompānijās, kas strādā ar dabas gāzi, kas parādījās 2010.gadu sākumā, kad gāzes visiem nepietika," konstatēja analītiskās kompānijas "Sandhill Strategy LLC" vadītāja Keitija Beisa.

Rietumu analītiķi atzina, ka pašreizējā tirgus situācija vismazāk problēmu sagādā Krievijas kompānijām. "Gazprom" ļoti sekmīgi iedarbināja elektronisko tirdzniecības platformu, kas būtiski palielina spotu tirdzniecības elastību, un tādējādi piesaistīja jaunus pircējus," atzīmēja kompānijas "S&P Global Platts" vecākais analītiķis gāzes jautājumos Samers Mosis, uzstājoties Naftas un gāzes forumā Londonā februārī.

Runājot par Krievijas sašķidrināto gāzi, Mosis norādīja, ka tā "tiek pārdota Eiropā par vienu no zemākajām SDG cenām pasaulē – mazāk nekā divus dolārus par miljonu BTU" (aptuveni 70 dolāru par tūkstoti kubikmetru). "Pateicoties tam, Krievija pagājušajā gadā kļuvusi par otro piegādātāju Eiropā pēc Kataras," atgādināja analītiķis.

"Krievijas sašķidrinātā gāze pārliecinoši jūtas Eiropas gāzes tirgū un tai ir būtiskas konkurētspējas priekšrocības," uzskata žurnāla "European and Atlantic Basin LNG" redaktors Desmonds Vongs. Šis faktors ir spēcīgāks nekā politiķu demagoģija, kuri aicina eiropiešus atteikties no lētām piegādēm no Krievijas par labu dārgajai SDG no ASV.

"Briselē vienmēr atradīsies politiski motivēti ierēdņi, kuri prasa pirkt lielāku daudzumu SDG no Amerikas, - saka Vongs. – Taču patērētāji, investori un treideri ņem vērā ekonomiskos apsvērumus, kas liek viņiem izvēlēties lēto gāzi no Krievijas."

502
Tagi:
Krievija, Eiropa, Gazprom, gāze
Pēc temata
Ekonomikas ministrs pastāstīja par Latvijas plāniem saistībā ar vienošanos ar Gazprom
Zviedrijas tiesa noraidījusi Lietuvas apelāciju lēmumam par labu "Gazprom"
"Gazprom" trīskārt samazinājis gāzes tranzītu caur Ukrainu
Donald Cook

NATO iziet Melnajā jūrā. Vai alianse pabīdīs malā Krieviju Krimā

21
(atjaunots 11:56 04.12.2020)
Ziemeļatlantijas alianse iecerējusi reformas pirms Džo Baidena ievākšanās Baltajā namā. Nesenajā samitā alianses ārlietu ministri pārskatījuši tās pamatprincipus un ieviesuši izmaiņas darbā.

Saglabājušās tikai galvenās problēmas – Krievija un Ķīna. Par to, kā NATO plāno savaldīt "Krievijas draudus", portālā RIA Novosti stāsta Galija Ibragimova.

Pielāgot NATO krīzēm

Video apspriedei ar alianses valstu ārlietu ministriem Jenss Stoltenbergs gatavojās īpaši rūpīgi. Tikšanās ministru līmenī ir pēdējā pirms ikgadējā samita, kas ieplānots gada sākumā. Iepriekš izstrādāt dienas kārtību un apspriest aktuālākos jautājumus, - tas nozīmē nodrošināties pret neprognozējamiem dalībniekiem. Precedenti jau ir bijuši.

Piemēram, pirms pagājušā gada tikšanās Emanuels Makrons paziņoja, ka "NATO mirušas smadzenes". Tas noteica diskusijas toni un izjauca visus plānus. Alianses locekļi viens skaļāk par otru pierādīja Francijas līderim un viens otram, ka blokā viss ir kārtībā.

Izrādījās, ka transatlantijas solidaritātei vismazāk tic Donalds Tramps. Atbildot uz argumentiem par alianses lielo lomu Krievijas, Ķīnas un Irānas savaldīšanas darbā, ASV prezidents pieprasīja vispirms palielināt iemaksas par aizsardzību. Pēc viņa domām, cīņa ar ārējiem izaicinājumiem pārsvarā uz Amerikas militārā potenciāla rēķina nav racionāla.

Gaidāmajā samitā ASV pārstāvēs Džo Baidens, un alianses ģenerālsekretārs cer, ka izdosies atgriezties pie "vecajiem labajiem laikiem" – amerikāņi apstiprinās militāri politiskās savienības nozīmi.

Lai izklausītos pārliecinošāk, pirms samita ģenerālsekretārs lūdza analītiķiem izskatīt problēmas organizācijas iekšienē, norādīt to risināšanas metodes un nospraust uzdevumus tuvākajiem desmit gadiem. Pētnieku darbs apkopots pārskatā ar daiļrunīgu nosaukumu "NATO 2030".

Tā nu ārlietu ministri sāka pētīt un koriģēt ekspertu slēdzienus. Visi apspriedes dalībnieki, pat Francija atzina, ka "smadzeņu nāve" aliansei nedraud, tomēr reformas par ļaunu nenāks.

"Ir svarīgi adaptēt aizsardzības savienību jaunajai starptautiskajai situācijai. Krīzes situācijās NATO jārīkojas operatīvi un saliedēti, pat ja tas draud ar pamatprincipu laušanu," teikts dokumentā.

Pats galvenais, ko pārskata autori iesaka mainīt, ir veto tiesības: tās patlaban līdztiesīgi izmanto visi NATO dalībnieki. "Ja ierobežot vienbalsīgo balsojumu, spriedze aliansē mazināsies," uzskata pētnieki.

Viņu slēdzieniem vairāki ministri nepiekrita, tomēr atzina, ka idejas ir novatoriskas.

Jau atkal "Maskavas roka"

Toties visi dalībnieki bija vienisprātis par viedokli par ārējiem draudiem: nopietnu izaicinājumu transatlantiskajai drošībai joprojām met Krievija un Ķina.

"Maskava modernizē kodolarsenālu un dislocē jaunās raķetes no Galējiem Ziemeļiem līdz Sīrijai un Lībijai. Krievijas klātbūtne pastiprinājusies arī krīzes rezultātā Baltkrievijā un Kalnu Karabahā," teica Stoltenbergs.

"Kremlis tiecas pēc hegemonijas pār bijušajām padomju republikām un grauj to suverenitāti. NATO ir svarīgi pielāgoties jaunajai videi, kurā atgriezusies sāncensība ar pastāvīgi agresīvo Krieviju," ģenerālsekretāram piebalsoja pārskata autori.

"Krievijas draudu neitralizācijas" darbs jau rit. Stoltenbergs minēja tādus piemērus, kā NATO sadarbība ar Gruziju un Ukrainu. Tagad abas valstis ir alianses partneri ar paplašinātām iespējām, kas paredz piekļuvi Rietumu tehnoloģijām un izlūkošanas informācijai, tomēr netuvina pilnvērtīgai dalībai blokā.

Krievijas savaldīšanai alianse plāno paplašināt klātbūtni Melnajā jūrā – tā ir atbilde uz "Krievijas militārās klātbūtnes paplašināšanos Krimā". Nianses pagaidām netiek atklātas.

Krievijas amatpersonas reaģēja. "NATO darbības, tostarp arī Melnās jūras reģionā, kaitē EDSO "burtam un garam". Tiek noraidīts drošības nedalāmības princips," konstatēja Federācijas Padomes Starptautisko lietu komitejas priekšsēdētājs Konstantīns Kosačovs.

Melnās jūras prioritātes

"NATO galvenais uzdevums ir sagatavoties ASV prezidenta maiņai. Bloks cer, ka Baidens veicinās konsolidāciju un Trampa laikā radušās problēmas pazudīs. Tomēr diezin vai Amerikas jaunais līderis atteiksies no priekšgājēja mantojuma visā pilnībā. Noteikti uzstās, ka visiem alianses dalībniekiem jāiemaksā bloka aizsardzības krājkasītē 2% no IKP," uzskata Krievijas Starptautisko lietu padomes ģenerāldirektors Andrejs Kortunovs.

Politologs uzskata, ka Baidena nākšana pie varas nemainīs NATO un Krievijas spriedzes pilnās attiecības. Tomēr, ņemot vērā Maskavas darbu vairākās starptautiskās problēmās, alianse nevarēs ignorēt dialogu, vismaz militārpersonu līmenī.

Melnās jūras problemātiku starp NATO apspriestajiem jautājumiem Kortunovs skaidroja ar Krievijas augošo ietekmi Aizkaukāzā: "Alianse pievērsusi uzmanību karam Kalnu Karabahā un Krievijas miernešu ievešanai. Šīs teritorijas ir netālu no Melnās jūras, ko NATO uzskata arī par savu interešu zonu. Maskavas nostiprināšanos reģionā viņi uzskata par potenciālu izaicinājumu. No šejienes izriet arī paziņojumi par Melnās jūras reģiona prioritāti."

Tomēr Krievija nav vienīgais riska faktors NATO Melnās jūras akvatorijā, ir pārliecināts eksperts. "Viņu plāni nostiprināties Melnās jūras reģionā nav tik lielā mērā vērsti pret Maskavu, cik pret Ankaru, - viņš uzskata. – Neskatoties uz dalību blokā, Turcijas viedoklis vairākos jautājumos neatbilst kopējam viedoklim. Redžepam Tajipam Erdoganam ir pretrunas ar Grieķiju, Franciju, pat Vāciju un ASV. Taču NATO vēlas atgūt Turciju. Vēl viens mērķis – novērst Turcijas un Krievijas tālāku tuvināšanos."

NATO darbības Melnās jūras reģionā turpinās aktivizēt arī Ukraina. Pie tam par galveno jautājumu attiecībās ar aliansi kļūs Krievijas militārās klātbūtnes paplašināšana Krimā, uzskata eksperts. "Jaunu objektu būvdarbus pussalā Kijeva pozicionē kā kārtējos draudus transatlantijas drošībai. Ukrainas vadība joprojām uzstājīgi apgalvos, ka Krievijas militāro sistēmu dislokācija Krimā prasa īpašu uzmanību," pieļāva Kortunovs.

Atvadas no ilūzijām

NATO uzmanību Melnās jūras reģionam atbalsta arī Tbilisi, ir pārliecināts Gruzijas Sabiedrisko lietu universitātes profesors Tornike Šarašanidze. Viņš uzskata, ka tas saistīts ar Krievijas karavīru klātbūtni Dienvidosetijā.

"Gruzija jau sen nelolo ilūzijas, ka vidēja termiņa perspektīvā iestāsies NATO. Tomēr cenšas paplašināt sadarbību ar bloku," atzīmēja Šarašenidze.

Viņš atzina, ka karš Kalnu Karabahā pastiprinājusi Krievijas pozīcijas Aizkaukāzā, un piebilda: "Armēnijai ir sabiedrotais – Krievija. Azerbaidžānai – Turcija. Faktiski starp abām valstīm izveidojusies militāra alianse. Gruzijai tāda sabiedrotā nav, atliek paļauties uz NATO."

Neskatoties uz izskanējušajiem apgalvojumiem, ne Gruzija, ne viss Melnās jūras reģions nav prioritāras problēmas, uzskata eksperts. Tagad aliansei pats galvenais ir sakārtot dialogu ar Baidenu. Samits nākamā gada sākumā būs pirmais pārbaudījums.

21
Tagi:
Krima, NATO, Krievija, ASV
Pēc temata
Gluži kā kasīt lāci aiz auss: eksperti uzskata, ka NATO nelīdīs Azovā
Mediji: ASV flotes mācības Melnajā jūrā draud ar militāru konfliktu ar Krieviju

Kāpēc Armēnija zaudēja konfliktā tik lielu skaitu militārās tehnikas vienību?

32
(atjaunots 11:47 04.12.2020)
Kalnu Karabahas konflikta aktīvā posma periodā ekspertu aprindās un medijos sākās diskusijas par Armēnijas bruņoto spēku izmantotā Krievijā ražotās tehnikas efektivitāti.

Sputnik militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko pacentās noskaidrot, vai vaina meklējama bruņojumā, vai tomēr karavīru iemaņās un aizsardzības organizācijas jautājumos.

Šodien vērojami daži mēģinājumi attaisnot armēņu zaudējumus ar Krievijā ražotajiem "nederīgajiem" iznīcinātājiem Su-30SM, "pusaklajiem" zenītraķešu kompleksiem S-300, "neefektīviem" REC kompleksiem un "nepareizas sistēmas" tankiem. It kā Armēnija nekad nebūtu pirkusi bruņojumu citās valstīs (piemēram, radarus Swathi no Indijas), bet azerbaidžāņu spēki būtu bruņoti tikai ar Izraēlā un Turcijā tapušu produkciju (tādu, kā Bayraktar), kas izšķīrusi "lielo lūzuma punktu". Vispārējais diskurss: Karabaha koriģēs Krievijas bruņojuma piegādes sabiedrotajiem un partneriem. Tamlīdzīgas runas slēpj militāri politiskās vadības stratēģiskās kļūdas un aso konkurences cīņu pasaules bruņojuma tirgū. Labāk tomēr būtu atgriezties realitātē.

Maskava piešķīra Armēnijai vairākus militāros kredītus. Tālākie militārie projekti ir pašu armēņu ziņā. Ja Krievijā ražotie ZRK S-300 piedalījās karadarbībā Karabahā un guva bojājumus tāpēc, ka nebija nodrošināta uzticama, ešelonēta PGA sistēma, tad iepriekš pieminētie Indijā tapušie pretbateriju radari Swathi par 40 miljoniem dolāru nekādas aktivitātes pēdas neatstāja. Lai arī būtu varējuši, saskaņā ar reklāmām, fiksēt mīnmetēju šāvienus līdz 20 km, artilērijas – līdz 30 km, raķešu – līdz 40 km attālumā (katra iekārta it kā spējot fiksēt līdz 7 mērķus vienlaikus). Iespējams, karavīri nepaspēja apgūt jauno radaru ekspluatāciju. Armēņu speciālistu prasmes, iespējams, ir izšķirošais (vājais) posms arī Krievijā ražotās militārās tehnikas ekspluatācijā (paši no sevis ieroči nešauj). Un, protams, kaujās absolūti nepieņemams ir organizētības trūkums un pašpaļāvība.

Zaudējumi un trofejas

1. decembrī Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs uzrunā nācijai detalizēti pastāstīja, kādi bija Armēnijas zaudējumi Kalnu Karabahā. Garā sarakstā – simtiem dažāda bruņojuma vienību, iznīcinātu vai saņemtu trofejās. Azerbaidžānas prezidents pieminēja gan raķešu kompleksus un zalves reaktīvās sistēmas, gan tankus un radioelektroniskās cīņas līdzekļus.

Šos datus var uztvert dažādi, tāpat kā pārdomāto lēmumu noklusēt Azerbaidžānas armijas zaudējumus (noteikti tie ir būtiski), taču pašreizējā situācijā, kad valsts atguvusi septiņus rajonus, prezidentam nav iemesla radikāli pārspīlēt datus par pretinieka zaudējumiem. Likumsakarīgi rodas jautājums par armēņu grupējuma militārās organizācijas līmeni 44 diennaktis ilgajās cīņās Kalnu Karabahā.

Sapieru darba
© Sputnik / Максим Блинов

Armēņu spēku iznīcinātās tehnikas lielo skaitu iespējams skaidrot ar nežēlīgo konfrontāciju, tomēr pie tam pārsteidz pamestie 79 tanki, 47 kājnieku mašīnas, 104 artilērijas vienības (lielgabali un mīnmetēji), 5 zenītiekārtas "Šilka", 93 speciālās automašīnas, 270 kravas automašīnas (iespējams, trofejas tiks nodemonstrētas Baku, lai apliecinātu valsts vadītāja vārdus). Jāpiebilst: 79 cīņasspējīgi tanki – tas ir divarpus tanku bataljonu bruņojums, liels spēks gan aizsardzībā, gan uzbrukumā. Domāju, armēņu neticamajam "dāsnumam" ir tikai divi iemesli: militārā tehnika pamesta neorganizētas (stihiskas) atkāpšanās laikā, vai arī nav piegādāta degviela (sagādes problēmas), un mašīnas vienkārši vairs nespēja pārvietoties.

Jebkurā gadījumā ir vajadzīgi organizatoriski secinājumi, tomēr tā ir Armēnijas Ģenerālštāba un valsts militāri politiskās vadības prerogatīva.

32
Tagi:
aizsardzība, militārā tehnika, Armēnija, Krievija
Pēc temata
Miers Kalnu Karabahā: kas un par ko cīnījās
Kalnu Karabaha: jau gatavojāmies cīņām ielās
Armēnijas kļūdas Kalnu Karabahā
Karabaha pēc kara: degošas mājas, pamests bruņojums un mierneši
Rokudzelži

VDD pastāstīja, par ko aizturēti septiņi krievvalodīgie žurnālisti

0
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Valsts drošības dienests sniedza komentārus par kratīšanu un Baltnews un Sputnik autoru aizturēšanu.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. Nākamajā dienā pēc kratīšanas, ko VDD organizēja septiņu krievvalodīgo žurnālistu mājās un darba vietās Rīgā, kā arī minēto žurnālistu aizturēšanas, specdienests atskaitījās par veiktajiem izmeklēšanas pasākumiem savā vietnē.

Iepriekš jau vēstīts, ka 3. decembrī VDD organizēja kratīšanas, izņēma tehniku, aizturēja un nopratināja virkni krievvalodīgo žurnālistu. Visi aizturētie ir starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa", kuras ietvaros strādā portāli Baltnews un Sputnik. Patlaban aģentūras juristi cenšas atrisināt minēto situāciju.

VDD informēja, ka procesuālās darbības veiktas kriminālprocesa ietvaros, kas sākts 2020. gada 16. janvārī saskaņā ar Krimināllikuma 84. panta pirmo daļu: par Eiropas Savienības un citu starptautisko organizāciju ieviesto vai Latvijas Republikas noteikto nacionālo sankciju pārkāpšanu.

VDD izmeklētājiem radušās aizdomas, ka notikusi saimnieciskā resursa nodošana personai, pret kuru vērstas Eiropas Savienības sankcijas par darbībām, ar ko tiek grauta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība.  

Procesuālo darbību laikā VDD ir ieguvis apjomīgu informācijas kopumu, kas ietver datu nesējus un dokumentus. Personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Lai izmeklēšana varētu noritēt netraucēti, VDD no plašākiem komentāriem par šo gadījumu šobrīd atturas.

"VDD atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā," teikts specdienesta paziņojumā.

Iepriekš jau norādīts, ka ES individuālās sankcijas vērstas pret ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoru Dmitriju Kiseļovu, pati aģentūra sankciju sarakstos nav iekļauta. Baltijas valstis sankcijas interpretē paplašināti un attiecina tās arī uz aģentūru, tomēr Krievijas ĀM jau norādījusi, ka tamlīdzīgs traktējums ir absurds.

0
Tagi:
sankcijas, Sputnik, žurnālists, Drošības dienests
Pēc temata
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana
Ziņu portāls Baltnews informēja par lapas bloķēšanu Facebook
Krievijas ĀM asi nosodīja Sputnik un Baltnews žurnālistu aizturēšanu Latvijā