Sikspārnis, foto no arhīva

Koronavīruss un citas kaites. Ar kādām slimībām cilvēki inficējušies no dzīvniekiem

85
(atjaunots 10:09 24.02.2020)
Vairāk nekā 76 tūkstošiem cilvēku Ķīnā konstatēts koronavīruss, vairāk nekā 2300 cilvēki gājuši bojā, izveseļojušies – gandrīz 21 tūkstotis cilvēku. Eksperti uzskata, ka jauno bīstamo vīrusu cilvēce saņēmusi no čūskas, ko apēdis tā saucamais "nulles" pacients.

Ar kādām slimībām cilvēki vēl inficējušies pēc kontakta ar dzīvniekiem? Par to portālā RIA Novosti stāsta Alfija Jeņikejeva.

Vai ir vērts doties izjādē ar kamieļiem?

2012. gada rudenī kādā Saūda Arābijas slimnīcā tika nogādāts pacients ar vīrusu pneimonijas pazīmēm. Analīzes palīdzēja konstatēt līdz šim nepazīstamu patogēnu no koronavīrusu saimes. Kopš tā laika pasaulē fiksēti vairāk nekā 2,5 tūkstoši slimības gadījumu 27 valstīs. Lielākā daļa inficējušos ir Saūda Arābijas, Apvienoto Arābu Emirātu un Dienvidkorejas valstspiederīgie.

Vīruss MERS-CoV (Tuvo Austrumu akūts respiratorais sindroms) nebija īpaši lipīgs. No cilvēka iespējams inficēties tikai ciešā saskarsmē. Toties neparasti augsta ir mirstība tā rezultātā. PVO dati liecina, ka infekcijas radīto komplikāciju – pneimonijas un nieru mazspējas – rezultātā miruši gandrīz 40% pacientu.

2013.gadā starptautiskā zinātnieku grupa, ko vadīja Šantāla Reskina no Nacionālā veselības aizsardzības un apkārtējās vides institūta (Nīderlande) atrada vienkupra kamieļa asinīs antiķermenīšus pret MERS-CoV. Saūda Arābijā un AAE, kur reģistrēts lielākais skaits inficēšanās gadījumu, šos dzīvniekus izmanto izjādēm, lieto uzturā kamieļa gaļu, dzer kamieļmātes pienu. Acīmredzot, tā notikusi inficēšanās ar vīrusu, kas, pateicoties mutācijām, izdzīvoja cilvēka organismā.

Vēlāk, kad tika atšifrēts MERS-CoV genoms, pētnieki pieļāva, ka patogēns parādījies starp sikspārņiem, nodots kamieļiem un tālāk – cilvēkiem.

Līdz 2015.gada jūlijam zinātnieki izstrādāja vakcīnu pret jauno infekciju, kas demonstrēja augstu efektivitāti peles, pēc tam – arī cilvēka organismā. PVO oficiālais pārstāvis Tariks Jazarevičs pieļāva, ka šie panākumi palīdzēs arī cīņā ar tagadējo Ķīnas koronavīrusu.

Peļu kaite

Ebola drudzis – Āfrikas valstu lielākā problēma – cilvēkiem pielipa no dižsikspārņiem un krabjēdājiem makakiem, dažādu Ebola vīrusa veidu nēsātājiem. Pirmo reizi infekcija lika sevi manīt 1976. gadā. Toreiz no sešiem simtiem pacientu mira gandrīz četri simti. Vēlāk tika fiksēti nenozīmīgi uzliesmojumi (ne vairāk kā simt pacienti), bet īsta katastrofa izcēlās 2014.—2015. gadā, kad no Ebola drudža gāja bojā 11 tūkstoši no 28 tūkstošiem inficēto 11 pasaules valstīs.

Starptautiskās zinātnieku grupas dati liecina, ka patogēns mutējis un tagad vēl vieglāk pāriet no viena cilvēka pie otra. Vēl viena vīrusa īpatnība - spēja nepakļauties terapijai un saglabāties izveseļojušos pacientu organismā. Tas ir, kādreizējie slimnieki ir lipīgi. Libērijā sieviete, kas pārslimoja Ebola drudzi un vairāk nekā gadu dzīvoja bez jebkādiem simptomiem, nodeva vīrusu trim savas ģimenes locekļiem.

Jāpiebilst, ka pēdējā laikā Ebola vīrusa pēdas tiek atrastas dzīvnieku un cilvēku organismā pat lielā attālumā no epidēmijas perēkļiem. Piemēram, pērnā gada novembrī hemorāģiskā drudža patogēna antiķermenīši tika atrasti Indijas ziemeļaustrumos mītošo sikspārņu asinīs. Antiķermenīši tika atrasti arī vietējo mednieku organismā.

Jāpiebilst, ka no nāvējošās slimības iespējams izvairīties. 2016. gadā izstrādātā Ebolas vīrusa vakcīna ir parādījusi simtprocentīgu efektivitāti. Šī gada rudenī tā apstiprināta Eiropā.

Pērtiķu dāvana

Aizvadītajā gadā zinātnieki fiksēja jaunu cilvēka imūndeficīta vīrusa apakštipu – jau desmito. Pirmais tika atrasts pacientu asinīs jau 1983. gadā. Toreiz divas pētnieku komandas no Francijas un ASV neatkarīgi viena no otras aprakstīja iepriekš nezināmu vīrusu no retrovīrusu saimes. 2008. gadā pētnieki par to saņēma Nobela prēmiju. Patlaban imūndeficīta vīruss aiznesis jau vairāk nekā 32 miljonus dzīvību.

Oksfordas universitātes informācija liecina, ka HIV cēlies Leopoldvilas pilsētā (tagadējā Kinšasa) Kongo Demokrātiskās Republikas galvaspilsētā. Tur tas parādījās XX gs. 20. gados. Domājams, cilvēki inficējās no šimpanzes ar pērtiķu imūndeficīta vīrusu. Pēc tam patogēns mutēja un pielāgojās cilvēka organismam. 17 gadus vēlāk tas nokļuva Kongo Republikas galvaspilsētā Brasavilā, 40. gados – Lubumbaši un Mbužimaji. 60.gados reģiona izcēlās pirmā plašā HIV infekcijas epidēmija.

60. gados vīruss tika ievests Haiti un Jamaikā, tālāk – Savienotajās Valstīs.

Pēc Arizonas universitātes darbinieku domām "nulles pacients", domājams, parādījies Ņujorkā 1970. gadā. Padomju Savienībā pirmais infekcijas gadījums tika fiksēts tikai 1987. gadā, pirmais letālais gadījums no AIDS – 1988. gadā.

Slimība ir smaga. Līdz šim nav iespējams pilnībā izārstēt cilvēku ar tādu diagnozi. Medicīniskie preparāti tikai kavē vīrusa vairošanos, bremzējot slimību. Cilvēks ir klīniski vesels, kamēr lieto zāles. Bez terapijas slimība nekavējoties atgriežas.

Tomēr cerība ir. Pasaulē jau aprakstīti trīs pilnīgas izveseļošanās gadījumi pēc kaulu smadzeņu transplantācijas no cilvēka ar retu mutāciju gēnā CCR5 – tās nesēji ir imūni pret HIV.

85
Tagi:
epidēmija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (629)
Edgars Rinkēvičs

Latvijas ārpolitikas greizie spoguļi

9
(atjaunots 07:28 14.08.2020)
Par ko liecina Rīgas oficiālā reakcija par notikumiem Baltkrievijā pēc prezidenta vēlešanām un kādas ir baltkrievu protestu kustības perspektīvas.

Pēdējos gados Latvijas kurss ārpolitikā uzskatāmi demonstrē divas savas īpašības – rusofobiju un dubulto standartu pielietojumu. To vēlreiz apstiprināja Latvijas ĀM vērtējums par dramatisko situāciju, kāda tagad izveidojusies tuvākajos kaimiņos – Baltkrievijas Republikā. Tā daudz mazāk runā par prezidenta vēlēšanu rezultātiem, nekā par likumsargu stingrajām metodēm, ko viņi izmanto, lai apspiestu protesta akcijas Minskā un vairākās citās pilsētās pirmajās dienās pēc vēlēšanām.

Esmu pārliecināts: ja tikpat kaismīgi protesti notiktu Krievijā, mūsu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") ik pēc stundas spļautu zibeņus un pērkonus. Baltkrievijas gadījumā viņš izturas savaldīgāk.

Protams, viņš piekrīt otrdien izskanējušajam Eiropas Savienības vērtējumam par to, ka "aizritējušās prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā nebija ne brīvas, ne godīgas". Tomēr viņš iebilst pret plašām sankcijām pret šo valsti "pēc Irānas varianta" – lai nepaskubinātu Aleksandru Lukašenko galīgi krist Kremļa apskāvienos!

Tāpēc ministra kungs savā lapā Twitter piezīmēja: "Ņemot vērā to, ka vardarbība pret mierīgajiem protestētājiem Baltkrievijā turpinās un politiskā dialoga trūkumu, rīt ES Ārlietu padomē Latvija atbalstīs individuālo sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām, kuras atbildīgas par protestu apspiešanu un vēlēšanu viltošanu."

Un viss. It kā tas varētu kaut mazākajā mērā dāvāt kaut kādu rezultātu!

Domāju, ka Latvijas ĀM ieturētā pozīcija vispirms gūs atbalstu šodien mūsu parlamentārās Eiropas lietu komisijas slēgtajā sēdē un vēlāk, sestdien – ES ārlietu minsitru sēdē.

Aptuveni tādas pašas domas pauž Polija, kas ES tiek uzskatīta par "moderatoru Baltkrievijas lietās". Tāpēc ļoti ticams, ka šim lēmumam piekritīs arī viņu kolēģi aptuveni tādā "mērcē" – "fakti par demokrātijas normu ignorēšanu EDSO valstī un miermīlīgu protesta akciju vardarbīgu apspiešanu Baltkrievijas Republikā neapšaubāmi apstiprinās, tomēr politiski un ekonomiski apsvērumi mums ir svarīgāki!" Turklāt, domājams, protesta akciju spriedze Baltkrievijas pilsētu ielās tobrīd jau mazināsies.

Tomēr man šķiet, vēl ir par agru pārvilkt krustu pār protestiem pret prezidentu Aleksandru Lukašenko. Gudrie analītiķi var pārliecinoši apgalvot, ka mūsu tuvākajiem kaimiņiem nav spilgtu opozīcijas līderu, lielas un ietekmīgas opozīcijas partijas, "aizvainotu" oligarhu, kuri varētu finansiāli atbalstīt protestus. Arī politiskā valdošā elite un likumsargi demonstrē vienprātību ar savu prezidentu, Baltkrievijas sabiedrību pilnībā kontrolē specdienesti, tiesībsargi rīkojas preventīvi, ļoti apņēmīgi un agresīvi.

Vienlaikus, šķiet, baltkrievu protesti turpināsies. Aktivitāte te noplaks, te sarosīsies pēc šķietami nenozīmīgākā iegansta, pakāpeniski mainīsies, iegūs aizvien jaunas un jaunas formas, kļūs par "režīma hronisko slimību" un vairāk atgādinās baltkrieviem labi pazīstamo un ierasto plašo "partizānu kustību".

Protesti jau tiek salīdzināti ar "ugunsgrēku kūdras purvā". Var pēc bagātīgi apliet ar ūdeni kūdras virspusi, taču, ja uguns aizgājusi dzīlēs, tā var kuru katru brīdi atkal izlauzties virspusē! Un spilgtu līderu parādīšanās Baltkrievijas opozīcijas rindās būs tikai laika jautājums.

Mums atliek tikai lūgt Dievu par baltkrievu tautu. Un no visas sirds novēlēt viņiem mieru, taisnīgumu un uzplaukumu!

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

9
Tagi:
Edgars Rinkēvičs, Latvija, Baltkrievija
Pēc temata
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Protesti Baltkrievijā: karsta nakts pēc vēlēšanām
Eirodeputāts piedāvā ieviest sankcijas pret KF par notikumiem Baltkrievijā
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju
Koronavīruss

"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, jau viss ģeniālais"

60
(atjaunots 17:08 12.08.2020)
Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma.

Mēs, ārsti, esam guvuši panākumus koronavīrusa infekcijas pacientu ārstēšanā, izmantojot monoklonālās antivielas, steroīdus un pretvīrusa preparātus, stāsta Sergejs Carenko, reanimatologs, Lomonosova Maskavas valsts universitātes Fundamentālās medicīnas fakultātes profesors.

Tagad slimnieki mirst retāk, taču joprojām smagas slimības gaitas gadījumos mēs esam spiesti pārvest viņus uz MPL. Pēc tam seši-astoņi cilvēki no katriem desmit nomirst no slimnīcas infekcijām. Šādus slimniekus glābtu jaunas antibiotikas. Taču to izstrādei ir nepieciešami gadi.

Ir arī cits veids: pasargāt cilvēkus no koronavīrusa infekcijas. Šī metode ir laba visos aspektos – gan cilvēks vesels, gan apkārtējos neaplipinās. Galu galā: jo vairāk būs pret slimību rezistentu cilvēku, jo biezāks būs imūnais slānis sabiedrībā, jo drīzāk pienāks epidēmijas beigas.

Pagaidām imunitāte pret slimību veidojas tikai tādā gadījumā, ja cilvēks to izslimo. Bet ir taču arī drošāks variants – imunizācija. Pie tam ir efektīva un droša vakcīna, ko izstrādājuši Gamaleja vārdā nosauktā institūta speciālisti. Šis institūts mikrobioloģijas sabiedrībā ir tāds pats zīmols, kā Mercedes automobiļu ražošanā.

Akadēmiķus Gincburgu un Logunovu es pazīstu daudzus gadus. Ar viņiem un viņu darbiniekiem mēs izstrādājam jaunas cīņas metodes ar izturīgām baktērijām. Turklāt institūta zinātnieki jau ir veiksmīgi izstrādājuši vakcīnas pret Ebolu un MERS. Pat vēl vairāk – viņi ir apguvuši drošu un efektīvu to izstrādes ceļu – vektora metodi. Cilvēkam nekaitīgajam adenovīrusam kā nesējraķetei piesprauž orbitālo staciju – daļiņu koronavīrusa. Un palaiž cilvēka organismā. Pēc tam veidojas imunitāte gan pret "nesējraķeti", gan pret "orbitālo staciju". Lai nostiprinātu panākumus, pēc trim nedēļām tādu pašu "orbitālo staciju" palaiž ar citu "nesējraķeti", citu adenovīrusu. Un atkal veidojas imunitāte. Rezultātā pret abiem adenovīrusiem veidojas vājāka imunitāte (tas taču organismam nav nepieciešams), savukārt pret koronavīrusu – stabila un drošā imūna aizsardzība.

Vienkārši, kā jau viss ģeniālais. Tomēr nevienam neienāca prātā tādas nianses, tikai mūsu meistariem. Pasaulē tiek izstrādātas vēl dažas vektora vakcīnas, taču ne ar divām "nesējraķetēm"!

Vakcīna jau ir izmēģināta brīvprātīgajiem. Pie tam starp pirmajiem bija visi Gamaleja vārdā nosauktā institūta darbinieki. Viņi ir kā jauna tilta celtnieki – nostājās zem jaunuzbūvētā tilta brīdī, kad pa to brauca pirmais vilciens! Pēc tam vakcīna tika izmēģināta uz brīvprātīgajiem – militārpersonām. Nevienas kontrindikācijas, visiem ir spēcīga imunitāte.

Nav brīnums, ka presi uzreiz pāršalca kritikas vilnis - no vienkāršiem izdomājumiem par nozagtām tehnoloģijām līdz pseidozinātniskiem prātojumiem par potenciālu stāvokļa pasliktināšanos, nejauši inficējoties ar koronavīrusu, periodā, kad veidojas imunitāte  pret vakcīnu. Pēdējais skan baisi: antivielu atkarīgā uzlabošanās (ADE). Nezinātājiem tas izklausās baisi. Savukārt virusologi zina, ka ADE efekts ir aprakstīts tikai Denges drudzim, un pat nav saistīts ar vakcināciju. Pārējos gadījumos efektu dažkārt redz mēģenē. Turklāt ne koronavīrusu infekciju gadījumos.

Te nu rodas jautājums. Kas finansē šo kampaņu presē? No kā ir atkarīgi "neatkarīgie eksperti"? Nav nekāds lielais noslēpums: no citiem vakcīnu ražotājiem, kuri pagaidām atpaliek no Krievijas zinātniekiem. Vēl no pretvīrusu preparātu ražotājiem – kompānijām, kas ražo dažkārt efektīvas zāles, taču tās der tikai slimības vieglas formas apstākļos un tām ir virkne blakņu.

Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma un mēs beidzot varēsim ķerties klāt citām slimībām, kam mums pagaidām nepietiek laika epidēmijas

60
Tagi:
veselība, ārsti, vakcīna, koronavīruss, Krievija
Pēc temata
PVO: Covid-19 ir 10 reizes bīstamāks par cūku gripu, un to apturēs tikai vakcīna
Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu

Pretinieks neizlauzīsies: Krievijas Baltijas flotes PGA S-400 komandas organizē mācības

0
(atjaunots 10:31 14.08.2020)
Saskaņā ar mācību scenāriju Krievijas karavīri izvērsa zenītraķešu sistēmas S-400 "Triumf" pēc signāla saņemšanas par gaisa telpas robežu pārkāpumu, ko pieļāvušas vairākas nosacītā pretinieka lidmašīnas. Zenītartilēristu mācības redzamas video ierakstā

Baltijas flotes pretgaisa aizsardzības spēku plānveida mācības iekļāva S-400 izvēršanas normatīvus, gaisa mērķu meklēšanu, klasifikāciju un pavadīšanu.

Pēc signāla saņemšanas par nosacītā pretinieka uzlidojumu (tā lomā bija iznīcinātāji Su-27), atrilēristi izvērsa ZRK, veica raķešu elektronisko palaišanu un likvidēja nosacītā pretinieka mērķus.

Mācību kadri – mūsu video ierakstā.

0