Gāzesvada Nord Stream 2 būvdarbi, foto no arhīva

Noskaidrojies, tiks pabeigta "Ziemeļu straume 2"

119
(atjaunots 16:45 06.02.2020)
Pēc Vašingtonas lēmuma ieviest sankcijas pret Krievijas gāzesvadu "Ziemeļu straume 2" būvdarbi uz laiku tika pārtraukti, lai arī projekts ir gandrīz pabeigts – atlicis izbūvēt tikai 160 km cauruļu.

Dānijas enerģētikas aģentūra apspriež ar "Nord Stream 2" AG gāzesvada "Ziemeļu straume 2" būvdarbu noslēguma variantus. Runa ir par papildinājumiem cauruļvadu izbūves atļaujā, kas dos iespēju pabeigt būvdarbus Krievijas kuģiem, portālā RIA Novosti stāsta Aleksandrs Ļesnihs.

Mīnu lauks

Pēc Vašingtonas lēmuma pagājušā decembra beigās ieviest sankcijas pret Krievijas gāzesvadu "Ziemeļu straume 2" Šveices apakšuzņēmējs "Allseas" pārtrauca cauruļu izvilkšanu Baltijas jūrā. Gāzesvads ir gandrīz pabeigts – atlicis izbūvēt tikai 160 km cauruļu.

Acīmredzot, "Allseas" projektā neatgriezīsies – janvāra beigās koncerna "Gazprom" valdes priekšsēdētāja vietniece Jeļena Burmistrova pavēstīja, ka cauruļvadu pabeigs Krievija.

Par darbu drīzu atsākšanu liecina arī aktivitāte būvdarbu rajonā – 16.janvārī tur ieradās daudzfunkcionālais kuģis "Strill Explorer". Divi uz tā esošie tālvadības zemūdens aparāti aprīkoti ar aparātiem trīsdimensiju fotogrammetrijai un citiem ģeofiziskajiem pētījumiem.

Vēlāk "Nord Stream 2" apstiprināja, ka kuģis veic pētījumus gāzesvada maršrutā. Dānijas enerģētikas aģentūras preses dienesta vadītājs Tūre Falbe-Hansens pastāstīja, ka aģentūra ik dienas saņem informāciju no "Strill Explorer".

Eksperti ir pārliecināti: tas nostiprina "Nord Stream 2" pozīcijas Dānijas enerģētikas aģentūrā: kopš Otrā pasaules kara laikiem Baltijas jūrā ir nogremdēts milzīgs skaits bumbu, lādiņu un mīnu. Dānija ir nobažījusies par nejaušiem sprādzieniem un līdz ar citiem "Ziemeļu straumes 2" būvdarbu noteikumiem pieprasīja, ka cauruļvadu izbūves kuģa rīcībā jābūt mūsdienīgai dinamiskās pozicionēšanas sistēmai.

Šīs sistēmas tiek integrētas kuģa vadības shēmā un darbojas automātiski, ņemot vērā dažādu detektoru rādītājus un satelītu informāciju. Rezultātā kuģa dzenierīces komplekss precīzi notur kuģi noteiktajā punktā jebkādu viļņu, straumes un vēja apstākļos. Šī iemesla dēļ darbu veikšanai tika izraudzīts "Allseas": šveiciešiem ir visas nepieciešamās iekārtas.

Krievijas rīcībā ir tikai viens cauruļvadu izbūves kuģis ar dinamiskās pozicionēšanas sistēmu – "Akademik Cherski", taču tas iesaistīts projektā "Sahalin 3" – Kirinskas un Dienvidkirinskas atradnēs. Ir gandrīz neiespējami izmantot to "Ziemeļu straumes 2"būvdarbiem.

Tandēms pret sankcijām

Tāpēc vienīgā iespēja noslēgt projektu bez ārvalstu apakšuzņēmējiem ir izmantot divas cauruļvadu izbūves baržas – "Fortune" un "Defender", kas pieder kompānijai "Mežregiontruboprovodstroi" (MRTS).

Pirms diviem gadiem "Fortune" jau izbūvēja pirmos "Ziemeļu straumes 2" kilometrus Krievijas teritoriālajos ūdeņos. Problēma ir tā, ka ne "Fortune", ne "Defender" nav dinamiskās pozicionēšanas sistēmu, tātad formāli tās neatbilst dāņu prasībām.

Tomēr "Nord Stream 2 AG" speciālisti ierosināja izmantot cauruļvadu izbūves baržas saiknē ar kuģiem, kas aprīkoti ar DPS. Tandēmu ar "Fortune" veidos palīgflotes kuģis "Kamara", ar "Defender" – "Mustang".

Šī shēma nodrošinās nepieciešamo pozicionēšanas precizitāti. Kompānija "Nord Stream 2 AG" jau janvāra sākumā nosūtīja Dānijas  Apkārtējās vides aizsardzības aģentūrai (Danish Environmental Protection Agency, DEPA) lūgumu iekļaut "Nord stream 2" būvdarbu atļaujā grozījumus par iespēju izmantot šādus jūras tandēmus.

Kopenhāgena pietiekumu ir pieņēmusi un sākusi konstruktīvas pārrunas ar projekta operatoru, tātad pozitīva rezultāta izredzes ir lielas. Par labu šīm prognozēm liecina arī fakts, ka nesen kuģis "Kamara" ieradās Mukranas ostā (Vācijā), kas veido "Ziemeļu straumes 2" būvdarbu bāzi.

Eksperti vērtē, ka atļauja tālākajiem būvdarbiem ar Krievijas kuģu līdzdalību tiks izsniegta martā. cauruļvadu izbūves ātrums šajā tehnoloģiskajā shēmā sasniedz aptuveni pusotru kilometru dienā. Tātad gāzesvada līnija būs pilnībā pabeigta līdz jūlijam. Izmēģinājumi un gāzes iesūknēšana aizņems vēl aptuveni divus mēnešus, un septembrī būs iespējams sākt "Ziemeļu straumes 2" ekspluatāciju.

119
Temats:
Ziemeļu straume 2 (200)
Pēc temata
Austrija asi kritizē pret "Ziemeļu straumi 2" ieviestās sankcijas
Merkele Kremlī sniegusi paziņojumu par "Ziemeļu straumi 2"
Putins paziņojis, ka Krievija var pabeigt "Ziemeļu straumi 2" bez ārvalstu partneriem
"Jauns atskaites punkts biznesā": eksperts par sankcijām pret "Ziemeļu straumi 2"
Forbes novērtēja sankciju perspektīvas pret "Ziemeļu straumi 2"
Koronavīruss

"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, jau viss ģeniālais"

44
(atjaunots 17:08 12.08.2020)
Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma.

Mēs, ārsti, esam guvuši panākumus koronavīrusa infekcijas pacientu ārstēšanā, izmantojot monoklonālās antivielas, steroīdus un pretvīrusa preparātus, stāsta Sergejs Carenko, reanimatologs, Lomonosova Maskavas valsts universitātes Fundamentālās medicīnas fakultātes profesors.

Tagad slimnieki mirst retāk, taču joprojām smagas slimības gaitas gadījumos mēs esam spiesti pārvest viņus uz MPL. Pēc tam seši-astoņi cilvēki no katriem desmit nomirst no slimnīcas infekcijām. Šādus slimniekus glābtu jaunas antibiotikas. Taču to izstrādei ir nepieciešami gadi.

Ir arī cits veids: pasargāt cilvēkus no koronavīrusa infekcijas. Šī metode ir laba visos aspektos – gan cilvēks vesels, gan apkārtējos neaplipinās. Galu galā: jo vairāk būs pret slimību rezistentu cilvēku, jo biezāks būs imūnais slānis sabiedrībā, jo drīzāk pienāks epidēmijas beigas.

Pagaidām imunitāte pret slimību veidojas tikai tādā gadījumā, ja cilvēks to izslimo. Bet ir taču arī drošāks variants – imunizācija. Pie tam ir efektīva un droša vakcīna, ko izstrādājuši Gamaleja vārdā nosauktā institūta speciālisti. Šis institūts mikrobioloģijas sabiedrībā ir tāds pats zīmols, kā Mercedes automobiļu ražošanā.

Akadēmiķus Gincburgu un Logunovu es pazīstu daudzus gadus. Ar viņiem un viņu darbiniekiem mēs izstrādājam jaunas cīņas metodes ar izturīgām baktērijām. Turklāt institūta zinātnieki jau ir veiksmīgi izstrādājuši vakcīnas pret Ebolu un MERS. Pat vēl vairāk – viņi ir apguvuši drošu un efektīvu to izstrādes ceļu – vektora metodi. Cilvēkam nekaitīgajam adenovīrusam kā nesējraķetei piesprauž orbitālo staciju – daļiņu koronavīrusa. Un palaiž cilvēka organismā. Pēc tam veidojas imunitāte gan pret "nesējraķeti", gan pret "orbitālo staciju". Lai nostiprinātu panākumus, pēc trim nedēļām tādu pašu "orbitālo staciju" palaiž ar citu "nesējraķeti", citu adenovīrusu. Un atkal veidojas imunitāte. Rezultātā pret abiem adenovīrusiem veidojas vājāka imunitāte (tas taču organismam nav nepieciešams), savukārt pret koronavīrusu – stabila un drošā imūna aizsardzība.

Vienkārši, kā jau viss ģeniālais. Tomēr nevienam neienāca prātā tādas nianses, tikai mūsu meistariem. Pasaulē tiek izstrādātas vēl dažas vektora vakcīnas, taču ne ar divām "nesējraķetēm"!

Vakcīna jau ir izmēģināta brīvprātīgajiem. Pie tam starp pirmajiem bija visi Gamaleja vārdā nosauktā institūta darbinieki. Viņi ir kā jauna tilta celtnieki – nostājās zem jaunuzbūvētā tilta brīdī, kad pa to brauca pirmais vilciens! Pēc tam vakcīna tika izmēģināta uz brīvprātīgajiem – militārpersonām. Nevienas kontrindikācijas, visiem ir spēcīga imunitāte.

Nav brīnums, ka presi uzreiz pāršalca kritikas vilnis - no vienkāršiem izdomājumiem par nozagtām tehnoloģijām līdz pseidozinātniskiem prātojumiem par potenciālu stāvokļa pasliktināšanos, nejauši inficējoties ar koronavīrusu, periodā, kad veidojas imunitāte  pret vakcīnu. Pēdējais skan baisi: antivielu atkarīgā uzlabošanās (ADE). Nezinātājiem tas izklausās baisi. Savukārt virusologi zina, ka ADE efekts ir aprakstīts tikai Denges drudzim, un pat nav saistīts ar vakcināciju. Pārējos gadījumos efektu dažkārt redz mēģenē. Turklāt ne koronavīrusu infekciju gadījumos.

Te nu rodas jautājums. Kas finansē šo kampaņu presē? No kā ir atkarīgi "neatkarīgie eksperti"? Nav nekāds lielais noslēpums: no citiem vakcīnu ražotājiem, kuri pagaidām atpaliek no Krievijas zinātniekiem. Vēl no pretvīrusu preparātu ražotājiem – kompānijām, kas ražo dažkārt efektīvas zāles, taču tās der tikai slimības vieglas formas apstākļos un tām ir virkne blakņu.

Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma un mēs beidzot varēsim ķerties klāt citām slimībām, kam mums pagaidām nepietiek laika epidēmijas

44
Tagi:
veselība, ārsti, vakcīna, koronavīruss, Krievija
Pēc temata
PVO: Covid-19 ir 10 reizes bīstamāks par cūku gripu, un to apturēs tikai vakcīna
Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu
Vakcinācija, foto no arhīva

Rietumi pārdzīvo par "Putina izmēģinājuma jūrascūciņām"

21
(atjaunots 12:56 12.08.2020)
Potes pret Covid-19 izstrāde pārvērtās sacīkstēs, kurā izrādījās iesaistītas gan farmaceitiskās korporācijas, gan veselas valstis.

Krievijā – un arī pasaulē – piereģistrēta pirmā vakcīna pret koronavīrusu, raksta portālā RIA Novosti komentētāja Irina Alksnis. Tā tika izstrādāta N. Gamaleja vārdā nosauktajā Nacionālajā epidemioloģijas un mikrobioloģijas centrā un ieguva nosaukumu "Sputnik V".

Par vakcīnas reģistrāciju paziņoja Vladimirs Putins, kurš piebilda, ka viena no viņa meitām saņēma poti, veiksmīgi izejot abus tās posmus.

Šī ziņa, protams, atgādina citu slavenu epizodi no Krievijas vēstures, kad 1768. gada rudenī pote pret bakām tika veikta Katrīnai II Lielajai un 14 gadus vecajam troņmantniekam. Tiesa, iemesli, kādēļ Krievijas prezidents publiskoja šo informāciju, stipri atšķiras no viņa dižās priekšgājējas.

Toreiz, pirms divarpus gadsimtiem, imperatore tiecās pārvarēt aizspriedumus un bailes Krievijas sabiedrībā no jaunās medicīniskās procedūras. 2020. gadā prezidents ir spiests atklāt personīgo informāciju, no kā viņš vienmēr cenšas izvairīties, jo valsts izrādījusies iesaistīta kārtējā – un ļoti netīrā – informācijas kara raundā.

Lai novērtētu izcēlušos riebeklību līmeni, pietiek ar vienu virsrakstu: "Filipīnu Duterte izsaucās kļūt par Putina (izmēģinājuma) jūrascūciņu krievu vakcīnai pret koronavīrusu". Tieši ar šādu virsrakstu "Vācijas vilnis" izlaida ziņu par to, ka Filipīnu prezidents pauda gatavību pirmais valstī izmēģināt uz sevis Krievijas vakcīnu.

Potes pret Covid-19 izstrāde pārvērtās sacīkstēs, kurā izrādījās iesaistītas gan farmaceitiskās korporācijas, gan veselas valstis. Pēkšņais Krievijas izrāviens, kura ķērās klāt šai tēmai nedaudz vēlāk par Ķīnu, ASV un Lielbritāniju, procesa līderos izraisa šobrīd mokošas sāpes mūsu rietumu partneriem. Iemeslu tam ir daudz un dažādu.

Pirmkārt, pretrunas ar visprogresīvākajām idejām. Autoritārā atpalikusī Krievija nevar apsteigt Rietumus izcilu rezultātu iegūšanā sarežģītā zinātniskā un tehnoloģiski progresīvā nozarē. Un nav nekādas nozīmes, ka mūsu valsts aktīvos ir vecā epidemioloģiskā skola, uzkrātā pieredze un lieli sasniegumi tieši vakcīnu izstrādes jomā.

Otrkārt, draudi Rietumu ģeopolitiskajai ietekmei. Jo ja Krievija aktīvi sadarbosies ar citām valstīm to iedzīvotāju vakcinācijas pret Covid-19 tēmā, tad tā saņems papildu iespējas pastiprināt savu autoritāti tur. Un to, protams, nekādā gadījumā nedrīkst pieļaut.

Un treškārt, nauda. Kolosālas summas, kuras šobrīd stāv uz kārts un kurām, protams, vēlētos uzlikt ķepas vadošie pasaules farmaceitiskie koncerni. Krievijas Tiešo investīciju fonda (KTIF) vadītājs Kirills Dmitrijevs paziņoja, ka viņa organizācija jau ir saņēmusi pieteikumus viena miljarda vakcīnas devu iegādei no vairāk nekā 20 pasaules valstīm. Var provizoriski iztēloties, kādā astronomiskā peļņā tas varētu izvērsties farmaceitiskajam biznesam, sevišķi ar daudzkārt uzskrūvētu cenu.

Tādēļ nebūt ne nejauši Klīnisko pētījumu organizāciju asociācijā (KPOA), kura vakar aicināja pašmāju Veselības ministriju nereģistrēt vakcīnu pret koronavīrusu, kamēr nebūs pabeigta trešā izmēģinājumu fāze, sastāv lielākie pasaules farmakoloģijas milži: tādi visiem zināmie zīmoli, kā Pfizer, Bayer, Novartis un tā tālāk. Var saprast viņu pārdzīvojumus un sāpi, jo viņiem garām palido milzīgs piķis, uz kuru tiem bija savas cerības un plāni.

Nav svarīgi, ka viņu pretenzijas noraidīja gan Krievijas oficiālās struktūras, gan zinātnieki-epidemiologi. Diez vai farmakoloģijas lobētāji nopietni cerēja iesaldēt notiekošo procesu.

Viņu galvenais mērķis ir publiska pašmāju izstrādājuma diskreditācija, turklāt ne tikai un ne tik daudz valstī, cik ārzemēs. Jo šis KPOA aicinājums rada iespēju rietumu medijiem pilnā balsī kliegt par tās it kā nedrošumu.

Tikai tagad viņiem nāksies rakstīt vēl arī par to, ka "Putina izmēģinājuma jūrascūciņu" saraksta papildinājies ar Krievijas prezidenta meitu. Un tas manāmi noniecina jaunā "Kremļa nozieguma" atmaskošanas efektu.

21
Tagi:
vakcīna, koronavīruss, Krievija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
EK paziņoja, ka no Krievijas it kā nākot dezinformācija par koronavīrusu
Barselonas zinātnieki jau pagājušajā gadā atraduši koronavīrusu SARS-CoV-2
Krievijā nosauca masveida vakcinācijas pret koronavīrusu uzsākšanas termiņus
Eksperts: Krievijai un ASV ir jāsadarbojas cīņā ar koronavīrusu

Krievija pirmā pasaulē piereģistrēja vakcīnu pret koronavīrusu

0
(atjaunots 14:58 13.08.2020)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja par pasaulē pirmās vakcīnas pret koronavīrusu reģistrāciju.

Preparātu izstrādāja Krievijas Aizsardzības ministrijas un Gamaleja vārdā nosauktā Nacionālā Epidemioloģijas un mikrobioloģijas pētniecības centra speciālisti un piešķīra tam nosaukumu "Sputnik V".

Vakcīna veiksmīgi izgāja pārbaudes uz brīvprātīgajiem. Testēšanas dalībnieki atzīmēja, ka jūtās labi un nav pamanījuši nekādas blaknes pēc vakcinācijas. Pēc mediķu sacītā, visiem brīvprātīgajiem izstrādājusies imunitāte pret Covid-19, savukārt pats preparāts ir pierādījis savu drošumu.

Tāpat par jaunajām Krievijas zālēm sākuši interesēties daudzās pasaules valstīs, šobrīd notiek pārrunas par testēšanas iespēju un preparāta ražošanas uzsākšanu citās valstīs.

Neskaitot Krievijas Aizsardzības ministrijas un Gamaleja vārdā nosauktā centra savstarpējo izstrādājumu, ar vakcīnas veidošanu nodarbojas vēl 2 Krievijas kompānijas – Novosibirskas Virusoloģijas un biotehnoloģiju valsts zinātniskais centrs "Vektor", kurš jau ir uzsācis trīs savu prototipu izmēģinājumus uz cilvēkiem, un Sanktpēterburgas Vakcīnu un serumu zinātniski pētnieciskais institūts.

Tiek gaidīts, ka pirmās preparātu partijas masveida Krievijas pilsoņu vakcinācijai parādīsies jau augusta vidū.

0