Krievijas un Igaunijas robeža

Tartu Miera līguma simtgade. Igaunija atvērusi Pandoras lādi

85
(atjaunots 01:28 06.02.2020)
Visi patreizējie jauneiropiešu mēģinājumi izvilkt no naftalīna sen spēkā neesošos dokumentus obligāti vēršas pret viņiem.

Svētdien, 2. februārī, Igaunijā ar nebijušu krāšņumu atzīmēja Tartu Miera līguma ar Padomju Savienību 100 gadu jubileju. Par šo svinību līmeni liecina nebūt ne viss pasākumu saraksts, kuri tika veltīti gadadienai: konferences, tiešsaistes lekcijas, koncerti, dievkalpojumi, mītiņi. Igaunija laidusi klajā 2 eiro monētu un piemiņas medaļu par godu jubilejai, tiek prezentētas runājošas skulptūras un paklājs, kurš tika uzšūts pēc līguma motīviem, tika veikta pat teatralizēta tā atkārtota parakstīšana. Piekrītiet, ne kuram katram starptautiskam līgumam tiek piešķirts šāds pagodinājums, raksta RIA Novosti materiālā Vladimirs Korņilovs.

Laikam nekā no tā nebūtu bijis, ja 1920. gada Tartu Miera līgumam pēdējā laikā nesāktu likt virsū mūsdienu politiskos notikumus un teritoriālās pretenzijas pret Krieviju, kuras arvien biežāk izsaka dažu Igaunijas politisko spēku pārstāvji. Pirmām kārtām runa ir par Konservatīvo tautas partiju (EKRE), kura kopš pērnā gada ir valdošās koalīcijas sastāvā. Ir aizgājis līdz tam, ka pretenzijas izskanēja pat parlamenta spīkera Hena Piluāsa Jaungada runā, kurš pārstāv tieši šo partiju. Apsveicot Igaunijas tautu ar jaunā 2020. gada iestāšanos, viņš paziņoja, ka Tartu līgums ir spēkā esošs, un tas nozīmē, ka aktuāla ir arī valsts robeža starp Igauniju un Krieviju, kuru noteica šis dokuments.

Principā, arī pirms "lielvalstiskās" EKRE nonākšanas politiskajā debess velvē minējumi par 1920. gada paktu ne reizi vien radīja problēmas Krievijas un Igaunijas attiecībās. Vērts atgādināt, ka tieši šī dokumenta dēļ mums joprojām nav vienošanās par robežu. Līgums, ko abas puses parafēja jau 90. gados, beigās netika ratificēts Tallinas mēģinājuma atklāti krāpties dēļ, pierakstot pēdējā mirklī vienpusējā kārtā preambulā atsauci uz to pašu Tartu Miera līgumu. Bija nepieciešami gadi, lai atkārtoti parakstītu līgumu bez provokatīvas preambulas. Taču ja arī iepriekšējais Igaunijas parlamenta sastāvs neriskēja ratificēt to, tad esošais ar šādu spīkeru un EKRE koalīcijā vēl vairāk neuzdrošināsies spert šo soli.

Problēma tajā, ka 1920. gadā miera līguma parakstīšanas laikā Tartu pilsētā, kura Krievijā tobrīd vēl saucās par Jurjevu (tieši tāpēc dokumenta krievu versijā skan tieši šis nosaukums), boļševiki nebijušā veidā piekāpās, piekrītot iekļaut Igaunijas sastāvā Ivangorodu un rajonus, kuros dzīvo pārsvarā krievu iedzīvotāji. Turklāt Maskava apņēmās piešķirt Tallinai daļu Krievijas impērijas zelta rezerves (mūsdienu Igaunijas vēsturnieki apgalvo, ka tika piegādātas 11 tonnas zelta), tai pat laikā norakstot daļu cara parādu (taisnības labad jāatzīmē, ka arī paši boļševiki toreiz vēl negrasījās tos kādam atdot). Un arī tas vēl nav viss. Apmaiņā pret mieru, Igaunijai sniedza koncesiju meža izciršanai Krievijā.

Neraugoties uz atklāti zaglīgiem nosacījumiem, Ļeņins uztvēra līgumu ar sajūsmu. Vairāku nedēļu garumā savās runās un rakstos viņš dēvēja šo līgumu par "izraušanos no blokādes", "milzīga vēstures svarīguma aktu", "logu uz Eiropu" un tā tālāk. Lieta tāda, ka tā bija pirmā starpvalstu vienošanās ar kapitālistisku Eiropas valsti. Pēc esošajiem standartiem to nosauktu par divu "pašpasludināto neatzīto republiku" paktu. Taču Ļeņins cerēja ar to sašūpot Eiropas vienotību un izlauzties cauri ekonomiskajai blokādei. "Mēs noslēdzām mieru ar Igauniju – pirmais miers, kuram sekos citi, paverot mums preču apmaiņas iespējas ar Eiropu un Ameriku," rakstīja viņš avīzē "Pravda".

Taču Padomju Krievijas vadonis atzina, ka atdeva igauņiem tīri krievu teritorijas, kurām nekad nav bijis nekāda sakara ar Igauniju. Viņš to skaidroja samērā vienkārši: "Mēs nevēlamies, lai līst strādnieku un sarkanarmiešu asinis zemes gabala dēļ, turklāt šī piekāpšanās nav uz mūžīgiem laikiem: Igaunija pārdzīvo kerenščinu, strādnieki <…> drīzumā gāzīs šo varu un izveidos Padomju Igauniju, kura noslēgs ar mums jaunu mieru."

Šāda pieeja robežu noteikšanai bija raksturīga boļševikiem kopš paša sākuma. Kordoni skaitījās kā kaut kas nosacīts un pagātnes mantojums. Jo tūlīt-tūlīt bija jāsākas pasaules revolūcijai – un tad "visas padomju republikas apvienosies vienotā pasaules sociālistiskajā federācijā".

Tātad nebija arī īpašas starpības, pie kā izrādīsies viens vai otrs "Kemas pagasts". Tieši balstoties uz to, piemēram, Donbasu pievienoja Ukrainai, uz ko jau ne reizi vien norādījis Vladimirs Putins.

Taču 1940. gadā, kad Igauniju pievienoja PSRS, Tartu (Jurjevas) līgums zaudēja spēku, savukārt lielākoties krievu rajonus nodeva Krievijai, Pleskavas un Ļeņingradas apgabalam. Tieši uz šiem rajoniem arī pretendē šobrīd urā-patrioti no EKRE, periodiski izvirzot teritoriālās pretenzijas Maskavai un ignorējot pēckara robežu nemainīguma principu.

Igaunijas politiķi, kuri musina šo tēmu, izskatās, pat nesaprot, kādu Pandoras lādi viņi cenšas atvērt vaļā. Nu tiešām, ja viņi vēlas atdzīvināt sen spēku zaudējušu simts gadus vecu dokumentu, tad kādēļ neparakties vēl dziļāk? Un neaizrakties, teiksim, līdz 1721. gada Nīštates Miera līgumam, saskaņā ar kuru Krievija, principā, arī ieguva likumīgā īpašumā visu esošo Igaunijas teritoriju un daļu Latvijas (tostarp Rīgu). Turklāt Pēteris I samaksāja par to tolaik ievērojamu naudu. Kaut kā neviens no tagadējiem Baltijas politiķiem neceļ jautājumu par kompensācijām par lauzto līgumu un nepieprasa ierakstīt to jaunu starptautisko dokumentu preambulās. Un arī krāšņas jubilejas svinības par godu šī miera līguma 300 gadu jubilejai Baltijā pagaidām neviens neplāno.

Ja jau atcerēties robežas, kuras tika izveidotas 1920. gada konfliktu iznākumā, tad lietuviešiem ir jāatdod poļiem Viļņa, savukārt ukraiņiem – Ļvova. Ja mesties klāt pēckara robežām, tad arī Polijas rietumiem jāatgriežas Vācijas sastāvā. Taču nezināma iemesla dēļ neviena no šīm valstīm, kuras ķērās klāt XX gadsimta vēsturisko notikumu pārskatīšanai, par to izvēlas paklusēt.

Toties pieprasīt reparācijas, kompensācijas un kontribūcijas no Krievijas kļuvis tām vienkārši par stilīgu lietu. Amizanti, piemēram, vērot, kā bijušais Ukrainas ārlietu ministrs Pāvels Kļimkins pieprasīja kompensācijas par "Staļina režīma okupēto daļu Polijas un Ukrainas teritorijas". Tā vien gribas painteresēties, kādu daļu Ukrainas šis režīms okupēja. Ja runa ir, kārtējo reizi jāsaka, par poļu Ļvovu, tad to it kā arī mūsdienu Kijevas režīms turpina kontrolēt. Attiecīgi, kas un kam ir jākompensē Maskavai? Lai viņi savā starpā arī tiek skaidrībā par to, kas kuram ir "okupants".

Visi patreizējie jauneiropiešu mēģinājumi izvilkt no naftalīna sen spēkā neesošos dokumentus obligāti vēršas pret viņiem. Protams, tas viss ir nolemts uz izgāšanos un nav pat tās jubilejas monētas vērts, kuru izlaida par godu Tartu Miera līgumam. Taču tuvāko gadu laikā mēs kļūsim par lieciniekiem vēl ne vienai vien šāda veida jubilejai ar obligātu dažu citu – "neērto" – gadadienu noklusēšanu.

85
Pēc temata
Krievijā sniegta atbilde uz Igaunijas teritoriālajām pretenzijām
Krievijā atbildēja uz Igaunijas prasību atgriezt 5% teritorijas
Igaunijā atkal sākuši runāt par teritoriālajām pretenzijām Krievijai
Cik miljonus gatava aprakt Igaunijas vadība, lai norobežotos no Krievijas
SDG

2020. gads kāds tas ir: viesuļvētras un bandas nosaka pasaules gāzes cenas

13
(atjaunots 17:14 21.09.2020)
Gāzes tirgus pakāpeniski atjaunojas: biržas cenas Eiropā un Āzijas un Klusā okeāna reģionā (SDG tirgum) sastāda attiecīgi 130 un 150 dolārus par tūkstoti kubikmetru.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Iemesli cenu kāpumam ir gan no pieprasījuma, gan no piedāvājuma puses. Šī gada astoņos mēnešos SDG summārais SDG imports izrādījās, lai gan tikai par 1,3%, taču augstāks, nekā tajā pašā periodā pērn. Strauju SDG importa izaugsmi jūlijā un augustā uzrāda Indija un Ķīna, raksta portālā RIA Novosti Alekandrs Sobko.

Tātad, ja taisa parastu vērtējumu, globālais SDG pieprasījums šobrīd ir pērnā gada līmenī, pie tam, ka cauruļvadu gāzes pieprasījums ir zemāks (to var redzēt arī pēc Krievijas eksporta uz Eiropu, savukārt Ķīna samazina gāzes importu no Vidusāzijas). Taču SDG tirgū arī it liels jaudas iztrūkums, jo arī esošās situācijas fonā tika palaistas līdz galam uzbūvētās iepriekšējā investīciju viļņa rūpnīcas (pārsvarā tās ir ASV).

Tādēļ stabilizēt cenas palīdz arī izgāšanās piedāvājuma pusē: joprojām nedarbojas peldošā rūpnīca Prelude Austrālijā (tur ir tehniskas problēmas), tajā pašā valstī ir apturēta viena no Gorgon LNG līnijām. Par ASV jau daudz tika runāts. Neseno superzemo cenu dēļ, kuras nesedza pat operatīvās izmaksas, SDG iekraušanas apjomi vasarā samazinājās līdz pusei un zemāk no plānotajiem rūpnīcu apjomiem. Šobrīd eksports pakāpeniski jau var atjaunoties kopā ar globālo cenu kāpumu, taču viesuļvētru sezona traucē ātrai atgriešanai pie normas. Tuvākajos mēnešos Amerikas eksporta izaugsme atkal radīs spiedienu uz cenām.

Tātad kotējumu atjaunošanās pagaidām neizskatās stabila (pievienosim tam aizpildītās glabātuves), lai gan, saskaņā ar atsevišķām prognozēm, apkures sezonā līgumu cenas Āzijā var pat pārsniegt 200 dolārus par tūkstoti kubikmetru. Šādi skaitļi jau atbilst pieņemamai ilgtermiņa cenai visiem ražotājiem. Tiesa, ir viens bet: šādam cenu līmenim ir jābūt vidējam gadā, nevis tikai ziemas periodā.

Taču gads ir sarežģīts, netipisks, izdarīt ilgtermiņa secinājumus pēc tā nevar. Visus interesē perspektīva. Un te pats interesantākais: šogad, pirmo reizi 20 gadu laikā, pagaidām nav pieņemts neviens jauns investīciju lēmums par jaunu sašķidrināšanas rūpnīcu būvniecību. Prognozes šī gada beigām – no nulles līdz vienam diviem lēmumiem. Atgādināsim, ka pērn tika pieņemts rekordliels investīciju lēmumu skaits, bet tas savukārt notika pēc ilgstošas trīs gadus ilgas dīkstāves (2016.-2018. gads, neliels lēmumu skaits) pārinvestēšanas iepriekšējā ciklā (2011.-2015. gads) dēļ.

Kāpēc tā notiek? Vienkārša atbilde ir skaidra: visas naftas un gāzes kompānijas stipri zaudējušas ienākumos un tādēļ samazina savu investīciju programmu skaitu. Bet, kā zināms, investīcijas saruka vien par trešdaļu, kaut kam, liekas, būtu jāiekrīt arī SDG.

Daļa atbildes tajā, ka SDG tirgus pēdējo gadu laikā attīstās paradoksāli. No vienas puses, mēs redzam arī esošo gāzes iztrūkumu, kā arī asu konkurenci nākotnē (Katara, ASV, Krievija, Āfrikas austrumi). Tas viss nesekmē augstas cenas un nesūta pietiekamus tirgus signālus investēšanai jaunos projektos. Vienlaikus tirgus skaitās perspektīvs (gāzes pieprasījums pieaugs visos, pat viszaļākajos, scenārijos). Par vienu no tirgus attīstības dzinējiem kļuva naftas un gāzes transnacionālo korporāciju dalība, kuras pakāpeniski sākušas pāriet no "aizejošās" naftas pie perspektīvās SDG.

Kā rezultāts – pie dārgas naftas (kā toreiz likās, uz ilgu laiku) naftas un gāzes kompānijas varēja ieguldīt perspektīvajā sašķidrinātajā dabasgāzē no kopējā ienākumu groza. Vai nu pa taisno ar tiešajām investīcijām rūpnīcās, vai nu netieši, ar SDG iegādi savā portfelī ar ilgtermiņa līgumiem, kas sniedza iespēju saņemt kredītus rūpnīcu būvniecībai pārējiem, attiecīgi nelieliem, SDG tirgus dalībniekiem.

Taču šobrīd, līdz ar naftas kotējumu kritumu, naftas un gāzes transnacionālajām korporācijām ir citas lietas darāmas. Piedevām, dažas no tām nervozē un paziņo par strauju savu investīciju plānu "apzaļumošanu". Savukārt naftas milžiem, kuri vēlas palikt uzticīgi fosilajai degvielai, arī ir smaga situācija. To var redzēt uz kompānijas ExxonMobil piemēra, kuras finanšu stāvoklis šobrīd atrodas neparastā stāvoklī.

Šai kompānijai plānos bija (un, kā vēl pērn bija cerēts, ar "ātru" investīciju lēmumu) divas galvenie un lielie SDG projekti: Golden Pass LNG ASV (sadarbībā ar Qatar Petroleum) un Rovuma LNG Mozambikā. Abi šobrīd ir atlikti tālā atvilktnē, lēmumu pieņemšana par Amerikas rūpnīcu kavējas vismaz gadu, par Mozambiku – līdz 2023. gadam. Arī esošās kompānijas SDG rūpnīcas paplašināšanas plāni Papua-Jaungvinejā arī tiek pabīdīti malā līdz labākiem laikiem.

Pārējās Amerikas rūpnīcas, pašsaprotami, arī nesteidz pieņemt jaunus lēmumus, jo garantēt būvniecību ar ilgtermiņa SDG pārdošanas līgumiem pašlaik ir apgrūtinoši. Situācija buksē arī Āfrikas austrumos kopumā. Atgādināsim, ka šī reģiona šelfs (Mozambika, Tanzānija) tika izskatīti kā viens no perspektīvākajiem ieguves centriem. Par termiņu atlikšanu Exxon projektā jau bija teikts. Savukārt SDG rūpnīcai, par kuru lēmums jau tika pieņemts pērn, Mozambique LNG (Total kontrolē), regulāri traucē reģionā darbojošās ekstrēmistu grupas, kas liek apšaubīt tās uzbūvēšanu paredzētajos termiņos. Par rūpnīcu plāniem Tanzānijā pēdējā laikā vispār gandrīz neatceras.

No tā visa varētu izdarīt secinājumu, ka vidēja termiņa perspektīvā mēs redzēsim arī piedāvājuma deficītu. Tā tas arī būtu, ja ne Kataras plāni vienlaikus vairākās jaunās rūpnīcās. Oficiāla investīciju risinājuma vēl nav, taču priekšdarbi tiek aktīvi veikti. Savukārt zemās SDG pašizmaksas ļaus Katarai būvēt ar minimālu atskatīšanos uz cenām.

Visbeidzot, vēl viens faktors, kurš rada nenoteiktības: cenu veidošanās mehānismi. Neskatoties uz līgumu tirgus attīstību, līdz pēdējam laikam cenu sasaistīšana ar naftu ļāva SDG ražotājiem garantēt atmaksāšanos. Taču dārgās naftas un augošās SDG konkurences fonā šīs sasaistes koeficients pēdējos gados jaunos līgumos visu laiku samazinājās. Šobrīd nafta ir kļuvusi lēta, taču ir ļoti mazticams, ka pircēji vēlēsies atgriezties pie vecajiem, augstajiem koeficientiem. Savukārt ar naftu par 45 dolāriem un pēdējā laikā tipisko sasaistes koeficientu 0,11 SDG maksās vien ap 5 dolāriem par miljonu BTU, jeb aptuveni 180 dolārus par tūkstoti kubikmetru. Taču pircējus tikmēr arvien vairāk interesē gāze pēc līguma cenām, vēl jo vairāk tāpēc, ka ar pakāpenisku Kataras ilgtermiņa līgumu beigām arvien vairāk SDG no šīs valsts izies biržas tirgū.

Atgādināsim arī to, ka attīstošās Āzijas un Klusā okeāna reģiona valstis ir spējīgas "sagremot" lielus gāzes apjomus (ar ko arī ir saistītas SDG tirgus dubultošanās prognozes 15 gadu laikā), taču tikai pēc zemām cenām, maksimums 200 dolāru līmenī par tūkstoti kubikmetru, bet labāk zemāk.

Visi šie faktori noved pie nenoteiktības un zināma tirgus attīstības paradoksāluma. Kopumā dabasgāze un atsevišķi SDG turpina būt ļoti perspektīva degviela, taču augstas konkurences tirgū, kur pieprasījums pārliecinoši augs tikai pietiekami zemu cenu gadījumā.

13
Tagi:
SDG
Pēc temata
Eksperts paskaidroja, kāpēc ASV vajadzīgas jaunas sankcijas pret "krievu cauruli"
Gāzes krīze: ASV sagaida straujš SDG ražošanas kritums
Neizturēja konkurenci: Eiropa un Āzija atsakās no Amerikas SDG
Haoss Amerikā palīdzēja Eiropai atrisināt jautājumu ar "Ziemeļu straumi 2"
Rokudzelži

"Levita būda uzlidos gaisā": Latvijā apturēja teroristu

35
(atjaunots 09:14 21.09.2020)
Latvijas VDD uzsācis lietu pret kādu Dzintaru Ansonu, kurš dzīvo Norvēģijā. 2020. gada 5. jūnijā, ap diviem naktī, bezmiega stāvoklī viņš uzrakstīja savā Facebook: "Rīt Levita būda plkst. 8:16 uzlidos gaisā kopā ar miesassargiem."

Savulaik, jeb tieši 2018. gadā, "pētnieciskās" žurnālistikas portāls Re:Baltica uzdevās ar jautājumu: kāpēc Latvijas specdienesti ķer tik maz spiegu. Četru gadu laikā Baltijas valstīs par apsūdzību spiegošanā tika arestēti 20 cilvēki: desmit Igaunijā, astoņi Lietuvā un tikai divi Latvijā. Un tas, ka par vienu spiegotāju tika pasludināts dzelzceļnieks, kurš nofotografēja pa sliedēm vestos NATO dzelžus un nosūtīja bildes sociālajā tīklā savam biedram Krievijā. Lai gan šādas bildes ir lielā daudzumā pieejamas publiskā piekļuvē Latvijas Aizsardzības ministrijas lapās.

"Latvijā tās ir pirmās spiegošanas lietas kopš neatkarības atjaunošanas," uzsvēra Re:Baltica. Protams, sašutumu varēja saprast – īsti patrioti nevar pieļaut domu, ka viņu valsts nerada interesi ārvalstu izlūkošanas dienestiem.

Un pēc tam, protams, lieta nav tikai patriotismā. Vienkārši mūsu pretizlūkošanas dienestam vienmēr var pavaicāt – sakiet, par ko jums īsti maksā algu? Divi spiegu eksemplāri un tie paši sīki!

Bet vai bija spridzeklis?

Starp citu, mūsu Dieva glābtajā valstī arī teroristu raža nav liela. Kādam tā ir priecīga vēsts, bet, visticamāk, ne tiesībsargājošajām iestādēm. Kā vēsta portāls Pietiek.com, Latvijas Valsts drošības dienests (VDD) uzsācis lietu pret kādu Dzintaru Ansonu.

Dzintars dzīvo Norvēģijā. Šī gada 5. jūnijā, ap diviem naktī, bezmiega stāvoklī viņš uzrakstīja savā Facebook: "Rīt Levita būda plkst. 8:16 uzlidos gaisā kopā ar miesassargiem."

Šī publikācija tika atzīta par bīstamu, un sakarā ar to ierosināja lietu pēc panta "apzināti nepatiesu paziņojumu par sprāgstošas, indīgas, radioaktīvas vai bakterioloģiskas vielas vai materiālu vai spridzināmās ietaises ievietošanu vai novietošanu", paziņoja VDD. Tāpat tur ātri saprata, ka ar "Levita būdu" tika domāta Latvijas valsts vadītāja darba vieta – Rīgas pils.

Ansonu aizturēja Rīgas lidostā, kad viņš ieradās no Norvēģijas paviesoties dzimtenē. Uz izmeklēšanas laiku viņam bija aizliegts pamest tās robežas. Specdienestu dedzība, atkārtosimies, ir izskaidrojama. Tomēr diez vai tiesa var piekrist tam, ka aiz vārdu salikuma "uzlidos gaisā" obligāti slēpjas uzspridzināšanas draudi. Varbūt tā ir kaut kāda no augšas diktēta iedvesma, kristieša impulss? Varbūt prezidentu Levitu pacels debesīs eņģeļi par Satversmes preambulas uzrakstīšanu? Kopā ar miesassargiem, līdzīgi Ēģiptes faraonam?

Turklāt, ka arī pats Ansons, kurš dēvē sevi par "kristīgo anarhistu", savā Facebook skaidro, ka "uzlidot gaisā" – tā ir tikai metafora. Un patiešām, viņam inkriminētajā ierakstā nav ne vārda par sprāgstvielām.

"Uzlidot gaisā" var tikai un vienīgi paša Ansona domās, miesassargi – tā nav prezidenta apsardze, savukārt par būdu, protams jau, nevar būt atzīta prezidenta pils. Un pats svarīgākais - "rīt", kā raksta aizdomās turētais, vispār var nepienākt nekad, jo nav nekādas konstantas – atskaites punkta, kad būs šis liktenīgais rīt.

Nāvi nodevējiem!

Tā kā VDD izmeklētājiem var tikai izteikt līdzjūtību. Iespējams, nāksies pārlasīt Žanu Polu Sartru un Albēru Kamī (lai gan Kamī labāk ir dzert). Tiesa, viņiem arī nav jāpierod pie asprātīgo, viltīgo un daudz lasījušo teroristu atmaskošanas.

Varbūt dienesta dziļumos ir pat īpaša nodaļa, kura nodarbojas ar trako lietām. Simboliski, ka savulaik tas pats izmeklētājs, kurš tagad strādā ar Ansonu, lika arestēt vēl vienu dīvainu un nelīdzsvarotu cilvēku – Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieri un disidentu (grupas "Helsinki 86" dibinātāju) Linardu Grantiņu.

Viņš ir slavens ar to, ka viņa 2007. gadā izveidotā "Tautas tribunāla" vārdā cītīgi izsūtīja draudus un spriedumus Latvijas ierēdņiem un politiķiem. "Gods" saņemt nāves spriedumu tika toreizējai prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai, premjeram Aigaram Kalvītim un ārlietu ministram Artim Pabrikam.

Augstākais soda mērs tika piespriests arī toreizējam Rīgas mēram Jānim Birkam ar sprieduma izpildi "pēc tiesiskuma atjaunošanas LR".

2010. gada 31. oktobrī Tautas tribunāls piesprieda nāvessodu kultūras ministrei Sarmītei Elertei un ekonomikas ministram Aigaram Štokenbergam "par Dzimtenes nodevību, par sadarbību ar krievu šovinistiem un žīdu cionistiem, par latviešu tautas īpašumu izzagšanu milzu apmēros" ar mantas atsavināšanu par labu latviešu tautai.

Tika arī tādām odiozām personām, kā Latvijas Nacionālās frontes vadītājs Aivars Garda un pat žurnālistei Elitai Veidemanei. Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs vienkārši tika nosaukts par "čekas tarakānu".

Jaunā prezidenta funkcija

Aizturēšanas laikā gados vecajam Grantiņam salauza roku. Starp citu, toreizējā Drošības policijā pat nezināja, ka viņš atbrauks uz Latviju. "Terorists" atklāja sevi, pierakstoties uz pieņemšanu pie prezidenta.

Viņi ko tur, VDD, ķer teroristus un pārējos trakos "ar dzīvu ēsmu", izmantojot prezidentus? Bet jūs sakāt, ka Latvijas prezidentam maz funkciju.

Tomēr, jūs tur esiet uzmanīgāki, mums jau tā nav no kā izvēlēties prezidentus, nākas meklēt te zoodārzā, te Kanādā, te Vācijā. Te kaut kādā būdā.

35
Tagi:
terorists, Egils Levits, Drošības dienests
Pēc temata
Latvijas pilsonim piespriests cietumsods par spiegošanu Luganskā
Rusofobijas un spiegu mānijas upuris. Apsūdzība prasa "spiegam" 15 gadus cietumā
Latvijas VDD tur aizdomās Ķīnu par spiegošanu

Pāvela Rebenoka slepkavas runāja krieviski un nozaga dārgus pulksteņus

0
(atjaunots 17:30 21.09.2020)
Advokātu Pāvelu Rebenoku nogalināja trīs melnā apģērbā tērpušies vīrieši, kuri atnāca pie viņa mājās bez ieročiem, pastāstīja Valsts policijā.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Advokāta Pāvela Rebenoka slepkavības lietas izmeklētājs Armands Ruks pastāstīja notikušā detaļas preses konferencē.

Rebenoks tika nogalināts savās mājās aizritējušajās brīvdienās. Sakarā ar šī nozieguma faktu tika ierosināta lieta pēc Krimināllikuma 117. panta – par slepkavību, ja tā ir saistīta ar aplaupīšanu. Taču jurists Mārtiņš Krieķis apgalvo, ka par slepkavības iemeslu kļuva elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) jautājumi. Krieķis apsolīja samaksāt 20 tūkstošus eiro par informāciju par slepkavām.

Ruks pastāstīja žurnālistiem, ka mājā nozieguma laikā atradies arī Rebenoka biznesa partneris Ingus Balandins, kurš ir guvis smagas traumas.

Slepkavas bijuši trīs sportiskas miesas būves vīrieši, divi – aptuveni 175 cm augumā, viens bija virs 180 cm augumā. Viņi visi bija tērpušies melnās drēbēs, viņu sejas aizsedza maskas. Savā starpā viņi sarunājās krievu valodā. Ruks noliedza informāciju par to, ka slepkavas mājā ielaidis pats Rebenoks: pēc viņa sacītā, viņi iegājuši mājā no pagalma puses.

Izmeklētājs atsevišķi atzīmēja ka laupītājiem nebija līdzi speciāli līdzi paņemti ieroči, piemēram, pistole. Rebenoku sasēja ar vadu, savukārt slepkavības ieroča kārtā tika izmantots dēlis, kas tika izlauzts no terases. Vēlāk tā tika atrasta 200 metru attālumā no mājas.

Tika nozagtas dārglietas un dārgu pulksteņu kolekcija. Precīza summa pagaidām nav zināma.

Tāpat Ruks paziņoja, ka māja nebija aprīkota ar novērošanas kamerām, savukārt signalizāciju mājas saimnieki ieslēdza reti, tikai gadījumos, kad devās prom uz ilgāku laiku. Šoreiz tā nebija ieslēgta. Viņš aicināja visus rūpēties par sava mājokļa drošību.

Iepriekš Valsts policijā paziņoja, ka izskata arī versiju par slepkavību, kas saistīta ar nelaiķa profesionālo darbību.

IeM vadītājs Sandis Ģirģens atzīmēja, ka pēdējo gadu laikā Latvijā šī ir jau trešā advokāta slepkavība, tādēļ ir jāizdara viss, lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes. Šī nozieguma atklāšana kļūs par tiesībsargājošo iestāžu profesionālisma pārbaudi.

Ik gadu Latvijā tiek aplaupītas 20-28 mājas, taču aplaupīšanas ar slepkavībām notiek reti, atgādināja Valsts policijas priekšnieka v.i. Juris Šulte.

0
Tagi:
slepkavība, policija
Pēc temata
Lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes: ministrs komentēja advokāta Rebenoka slepkavību