Tanks Т-90МС. Foto no arhīva.

"Eiropas Ahila papēdis". Kas mīļi gaida Krievijas tankus no Kaļiņingradas

205
(atjaunots 17:08 06.02.2020)
ASV, Polija un Lietuva jau ilgu laiku ceļ trauksmi Suvalku koridora dēļ. Krievija it kā varot nosūtīt tankus uz šo nelielo Polijas un Lietuvas robežas iecirkni un atgriezt Baltiju no Eiropas.

Maskava nekad nav devusi ieganstu tamlīdzīgām bažām, taču NATO nostiprinās šajā rajonā visiem spēkiem, portālā RIA Novosti vēsta Galija Ibragimova.

Purvi un akači

Biezi meži, necaurejami purvi un ezeri, māli un dubļi, ko vietumis sedz dēļu klājs. Vēl ir vienviziena dzelzceļš un divas šauras autotrases – sakari ar Lielo zemi. Tāda ir aina uz simt kilometrus garas Polijas un Lietuvas robežas. Tā saucamais Suvalku koridors. Militārajos dokumentos – "koridors SK".

Pēdējos gados tuvējo apdzīvoto vietu iedzīvotāji šeit uzsākuši aktīvu komercdarbību. Pie līkumainajiem mežu ceļiem parādījušās picērijas, kafejnīcas, restorāni un pat SPA saloni. Tas viss domāts poļu vai lietuviešu karavīriem, kuri sargā kopīgo robežu. Dažkārt iestaigā arī citu NATO valstu kareivji. Pie Polijas un Lietuvas robežas viņi parādījās 2017.gadā. Daudznacionālo bataljonu vada Vācija un ASV. NATO kareivjiem no Lietuvas puses ir 17 tanki. 2018.gadā tanki parādījās arī grupējumam Polijā – amerikāņi nogādāja pie kordona 28 tankus caur Gdaņskas ostu.

Tas notika drīz pēc Krievijas un Baltkrievijas manevriem "Rietumi 2017", kas notika Kaļiņingradas apgabalā (tas robežojas ar Baltkrieviju tieši pie Suvalku koridora). NATO sacēla trauksmi.

Alianses militārie stratēģi pieņēma, ka Maskava un Minska izspēlējušas koridora ieņemšanas scenāriju. Krievija plāno iebrukumu Polijā un Lietuvā, ir pārliecināti daži alianses locekļi.

Izdomātie scenāriji

"NATO spēki un tanki Polijā, Lietuvā un Igaunijā dislocēti simtiem, vai, kā gadījumā ar ASV, - tūkstošiem kilometru attālumā no iespējamajām karadarbības arēnām. Taču priekšrocības ir Krievijas pusē, kas koncentrējusi spēkus un tehniku Rietumu kara apgabalā. Tas atrodas tikai dažas minūtes ilga brauciena attālumā pa autoceļu un dzelzceļu līdz Suvalku koridoram," teikts Vašingtonas Eiropas politikas analīzes centra (CEPA) pārskatā.

Galvenais eksperts "koridora SK" jautājumos ir atvaļinātais amerikāņu ģenerālis Bens Hodžess.

"Suvalku koridors ir viegli ievainojams. Daudzās vājās vietas NATO spēku stratēģijā un dislokācijā Eiropā koncentrējas tieši gar Polijas un Lietuvas robežu, ko krievi var nobloķēt," viņš uzsvēra pārskata prezentācijā.

"Koridors SK" ir Eiropas Ahila papēdis" – tāds ir CEPA galvenais slēdziens.

"Lai savienotu Kaļiņingradas anklāvu ar Baltkrieviju caur "koridoru SK", Maskavai vajadzēs mobilizēt 25 bataljonus, tas ir, desmit tūkstošus karavīru. Ziemeļatlantijas aliansei pietiks izvērst 17 bataljonus, mazāk nekā septiņus tūkstošus karavīru. Taču karaspēku skaits neataino pušu reālo stāvokli," sprieda RAND eksperti.

ASV vadošā "smadzeņu centra" analītiķi ir pārliecināti, ka Suvalku koridora bloķēšanā lielākā nozīme ti tankiem. Un šajā ziņā priekšrocības ir Krievijas pusē.

"Katrā Krievijas bataljonā ir bruņutehnika, ieskaitot smagos tankus. Taču starp tuvējām NATO vienībām bruņutehnika ir tikai vienam no septiņpadsmit bataljoniem. Vēl vairāk Krievijas tanki ir daudz spēcīgāki nekā rajonā dislocētie amerikāņu bruņutransportieri Skryker," skaidro amerikāņu pētnieki.

Pie tam visu šo scenāriju autori atzīst, ka paši tiem netic.

"Krievijai nav ne vēlēšanās, ne iespēju iekarot Baltiju. Diezin vai Krievijas vadība sāks karu pret NATO pie Suvalku koridoru. Puses saprot, ka konflikts pāries Eiropas dziļumā," visus mierināja ģenerālis Hodžess.

Informācijas kara punkts

Aģentūras RIA Novosti aptaujātie eksperti uzskata, ka Suvalku koridors ir nevis Krievijas un NATO potenciālās sadursmes ģeogrāfiskais punkts, bet gan informācijas kara punkts. Troksnis ap šo koridoru ir izdevīgs Baltijas valstīm un Polijai, lai saņemtu rietumvalstu dotācijas, ir pārliecināts Krievijas analītiskā centra "PIR Centr" padomes priekšsēdētājs, atvaļinātais ģenerālleitnants Jevgeņijs Bužinskis.

"Krievijas plāni ieņemt Suvalku koridoru ir Baltijas izdomājums, kura visiem spēkiem cenšas piespiest NATO tam noticēt. Ir jābūt garīgi slimam, lai iedomātos, kā Krievijas tanki brauc pa šaurajiem Suvalku ceļiem un līkumainajiem mežiem, atgriežot Poliju un Lietuvu no Eiropas. Tur nav vietas, kur izvērsties, ko tad vēl runāt par kaut kādām NATO un Krievijas karavīru militārajām operācijām," paskaidroja eksperts.

Bužinskis bija neizpratnē, kāpēc Suvalku koridoru Rietumos uzskata par vienīgo ceļu, kas saista Kaļiņingradas eksklāvu ar Krievijas teritoriju.

"Kaļiņingrada ir pieejama no jūras vai pa gaisu. Nav nekā briesmīga, ja nav tiešas satiksmes pa sauszemi. Maskava noteikti neplāno tādēļ vien sākt trešo pasaules karu, kur nu vēl Suvalku rajonā. Tie ir murgi," ir pārliecināts atvaļinātais ģenerālleitnants.

Pēc eksperta domām, Baltijas valstis izdomā draudus, ņemot vērā ekonomisko stāvokli un rūkošās ES dotācijas. Atsauces par "agresīvo Krieviju" vienmēr ir palīdzējušas dabūt papildu naudu no NATO.

"Krievijas Ģenerālštāba plānos Baltijai veltīta minimāla uzmanība. Maskavā pilnīgi neviens nedomā par Suvalku koridoru kā vietu uzbrukumam Eiropai," akcentēja Bužinskis.

Krievijas Raķešu un artilērijas zinātņu akadēmijas korespondētājloceklis Konstantins Sivkovs
© Foto : из архива автора

Arī baltkrievu politologs Deniss Meļjancocs uzskata: perspektīva, ka Maskava un Minska varētu bloķēt Suvalku koridoru, ir absolūti fantastiska. Sarunā ar RIA Novosti viņš  atgādināja, ka Baltkrievija, gluži pretēji, pozicionē sevi kā "reģionālās stabilitātes dononu" – tā aicina Krieviju un Rietumus sākt konstruktīvu dialogu.

"Lukašenko mierneša iniciatīvu pamatā ir apsvērums, ka Rietumu un Austrumu konflikta apstākļos tieši Baltkrievija kļūst par ķīlnieku. Tāpēc mēs esam ieinteresēti panākt, lai pēc iespējas ātrāk beigtos krīze Ukrainā un sāktos Maskavas un Vašingtonas dialogs. Nevar būt ne runas par kaut kādiem Minskas draudiem Suvalku koridoram," uzsvēra eksperts.

Meļjancovs bija neizpratnē arī par Rietumu stratēģu spriedelējumiem par Krievijas un NATO tanku bataljonu iespējamām sadursmēm Suvalku rajonā.

"Pat teorētiski, lai konflikta gadījumā bloķētu Baltiju, tanku kolonnām nav noteikti jālaužas cauri Suvalku koridoram. Atliek tikai izvietot no abām pusēm PRA un zalves uguns sistēmas. Patlaban Kaļiņingradas eksklāvā dominē Krievijas PGA un operatīvi taktiskais bruņojums, kas pārklāj pusi Eiroppas. Nav jēgas runāt par tanku batālijām," konstatēja eksperts.

Poļu profesors, Seima bijušais deputāts Tadeušs Ivinskis ir pārliecināts, ka Suvalku koridors nav tā problēma, kas patlaban sagādā raizes Polijas pilsoņiem.

"Valdošo partiju "Likums un taisnība" uztrauc nevis Suvalku koridors pats par sevi, bet gan visa Krievija kā apdraudējuma faktors. Līdz ar to rodas interese par ASV pastāvīgo militāro klātbūtni. Tramps gan piekrita nosūtīt uz Poliju karavīrus, taču darīja to negribīgi. Viņš neuzskata ka trešais pasaules karš sāksies Austrumeiropā," uzskata eksperts.

Sarunā ar RIA Novosti Ivinskis pauda nožēlu par to, ka Polijas un Krievijas attiecības neuzlabojas.

"Mums ir jāveido dialogs ar Maskavu, nevis jāmeklē izdomāti draudi. Par kādām tanku batālijām Suvalku koridora rajonā var būt runa, ja gan Krievijai, gan NATO ir efektīvāki bruņojuma veidi? Taču pats galvenais ir tas, ka pastāv arī nopietnākas problēmas. Un labāk vajadzētu ķerties pie tām, nevis pavairot spriedzi," noslēgumā piebilda Ivinskis.

205
Pēc temata
Kādiem nolūkiem Latvija paplašina armijas poligonus
Defender Europe 2020: kāpēc amerikāņiem vajadzīgas "aukstā kara" formāta mācības
El Confidencial: Suvalku koridors – plaisa Eiropas drošībā
 F-35

Gausa aviokatastrofa: pār iznīcinātājiem F-35 atkal sabiezē mākoņi

17
(atjaunots 16:25 26.02.2021)
"Neredzamā" F-35 projekta hronisko neveiksmju fonā īpaši optimistisks izskatās Krievijas iznīcinātāja Su-57 tehnoloģiskais izrāviens: amerikāņi ir spiesti atzīt krievu ieroču pārākumu.

Daudzfunkcionālajam iznīcinātājam-bumbvedējam F-35 Lightning II bija jākļūst par augsti tehnoloģisku simbolu amerikāņu izcilībai un militārajam spēkam, taču patiesībā "Zibens" iezīmēja ASV militārās rūpniecības kompleksa galējās iespējas, un tagad mēs vērojam "piektās paaudzes" neredzamās lidmašīnas gauso katastrofu.

Divas trešdaļas amerikāņu F-35 parka nespēj izpildīt lidojumus dzinēja problēmu dēļ. Lidmašīnai ir virkne nopietnu konstruktīvo trūkumu, tā nav pārvarējusi Pentagona noteiktos izmēģinājumus un vēl līdz šim nav apstiprināta tā masveida ražošana. Patlaban ASV GKS ir gatavi atteikties no F-35 par labu vienkāršākajam 4+ paaudzes iznīcinātājam F-16.

Lockheed Martin F-35 Lightning II
© Sputnik / Сергей Мамонтов

Sākumā Pentagonā ierosināja samazināt F-35A pasūtījumu vairāk nekā par 40% - no 1763 līdz 1050 lidaparātiem. Vienlaikus ASV GKS izvērtē iespējas iepirkt novecojošo, toties uzticamo F-16 Fighting Falcon. Piespiedu manevrs.  

ASV Gaisa kara spēki ekspluatē iznīcinātāju-bumbvedēju F-35 vairāk nekā piecus gadus, tomēr hroniski cieš tā zemās gatavības pakāpes un daudzi atdeves problēmu dēļ. Iepriekš aizsardzības ministra vietniece Elena Lorda paziņoja, ka lidojumiem gatavi 36% iznīcinātāju F-35 Lightning, pārējās mašīnas "funkcionē tikai daļēji".

Kaujas gatavību pārsvarā nosaka "nelabojamie" konstruktīvie trūkumi, kas ved pie stealth pārseguma, korpusa, dzinēja, navigācijas un pilota dzīvības nodrošināšanas sistēmu fiziska sabrukuma.

Amerikāņu sabiedrotie un partneri, kas sapirkuši F-35 par aptuveni 100 miljoniem dolāru gabalā (Lielbritānija, Norvēģija, Izraēla, Itālija, Singapūra, Dienvidkoreja, Japāna), ir pievilti – lidmašīna neatbilst 5. paaudzes parametriem, līdz cīņas gatavībai, tātad – savu uzdevumu izpildei – tam vēl ir ļoti tālu. Paradoksālā rinda pēc ASV militārās rūpniecības kompleksa izstrādājuma nezūd. Apvienotie Arābu Emirāti nesen noslēdza līgumu par pussimta F-35 piegādi. Izraēla plāno palielināt "Zibeņu" parku līdz trim eskadriļām (40 lidmašīnām). To var pamatot tikai ar slēptu maksu "par draudzību" ar ASV.

Dzinējs F135 – pats spēcīgākais neveiksminieks

Iepriekš izskanēja ziņas par to, ka iznīcinātāja stealth seguma un korpusa bojājumiem virsskaņas ātrumā, par pastāvīgiem traucējumiem ar skābekļa padevi pilotiem un programmatūras kļūmēm. Inženieri pūlas novērst trūkumus ekspluatācijas gaitā, tomēr kritiskās problēmas aug kā sniega lavīna.

ASV GKS iznīcinātājs F-35 saņēmis dzinēju F135, ko amerikāņi uzskata par "pašu spēcīgāku no visiem, ko izmanto jebkurš iznīcinātājs pasaulē". Tomēr tas ir F-35 zemās atdeves galvenais iemesls: turbīnas lāpstiņu virsmas seguma pārkaršanas rezultātā lāpstiņas saplaisā, un dzinējs priekšlaicīgi iziet no ierindas.

Kaprīzajam F135 vajadzīga bieža tehniskā apkalpe, tas būtiski palielina lidmašīnas ekspluatācijas izmaksas. Salīdzinājumam: viena stunda F-35 lidojuma izmaksā 31 tūkstoti dolāru, stunda "večuka" F-16 lidojuma – nepilnus 8 tūkstošus. Starp citu, F135 rezerves dzinējus kompānija Pratt & Whitney ražo nepietiekamā skaitā, pat mierlaika apstākļos. Ja rīt sāksies karš, debesīs pacelsies trešā daļa F-35, vēlāk to skaits ar katru dienu saruks – pat ne pretinieka PGA darbības dēļ, vienkārši metāla noguruma rezultātā.

Arī F-16 laiks mainīt

Lai saglabātu cīņasspēju, ASV Gaisa spēki ir spiesti plānot F-35 skaita samazināšanu un aizvietot tos ar modernizētajiem iznīcinātājiem F-16 Fighting Falcon (tie pieņemti bruņojumā 1979. gadā, patlaban Gaisa spēki izmanto 790 šī tipa iznīcinātājus).

Daudzfunkcionālā vieglā 4. paaudzes iznīcinātāja F-16 maksimālā pacelšanās masa – 21,8 tonnas, tas spēj nest līdz 7,7 toonnas avopbumbu un raķešu uz 9 piekares mezgliem. Cīņas rādiuss – 1700 km, maksimālais ātrums – 2200 km/h. Tā nav slikta mašīna reģionālajiem konfliktiem, taču nav labi spert soli atpakaļ no "piektās paaudzes" – tehnoloģiska degradācija. Pentagons meklē kompromisus.

GKS štāba priekšnieks ģenerālis Čārlzs K. Brauns, jaunākais, iebilda pret "antikvariāta" (F-16) iepirkumu un aicināja izstrādāt absolūti jaunas klases vieglos vienmotora iznīcinātājus – lētāk un vienkāršāk nekā F-35, bet modernāk nekā F-16. Brauns nosauca tos par "ceturtās ar pusi paaudzes vai piektās mīnus paaudzes" mašīnām. ASV GKS sākuši pētījumu programmu, lai novērtētu, cik lietderīgi būtu aizvietot iznīcinātājus F-16 Fighting Falcon ar jaunām kara lidmašīnām. Pētījums tiks noslēgts līdz 2023. finanšu gada sākumam.

Problēmu sarežģī tas, ka F-35 ir vienīgais Rietumu pasaulē ražotais "piektās paaudzes" iznīcinātājs. Boeing ražotie 4. paaudzes iznīcinātāji F-15 un F-18, kas nosacīti konkurē ar to, nākuši no aukstā kara ēras laikiem un morāli novecojuši. ASV sabiedrotie Eiropā neuzņemas pašmāju 5. paaudzes iznīcinātāja izstrādi. Lielbritānija, Polija, Beļģija un Itālija bezcerīgi iegulda līdzekļus amerikāņu F-35 iepirkumos.

Izdevumi Lightning izstrādei pārsnieguši 400 miljardus dolaru, taču izrādījies, ka tas ir tikai sākums nacionālo budžetu līdzekļu neracionālās izšķiešanas procesā. ASV Senāta Bruņoto spēku komitejā F-35 nosauca par "hrestomātijas cienīgu piemēru... aizsardzības iepirkumu salauztajai sistēmai", bet pazīstamais politiķis (pagātnē arī viņš pats bija pilots), nelaiķa Džons Makeins, taisnīgi konstatēja: "F-35 programmas rekordlielie rādītāji vienlaikus bija skandāls un traģēdija no izmaksu, grafiku un atdeves viedokļa."

"Zibens" vēl ilgi pārbaudīs ASV un to sabiedroto GKS pacietību. Nāksies paciest F-35 dārgās "kaprīzes".

"Neredzamā" F-35 projekta hronisko neveiksmju fonā īpaši optimistisks izskatās Krievijas iznīcinātāja Su-57 tehnoloģiskais izrāviens – tas sekmīgi lido un pirmais pasaulē starp īstās piektās paaudzes iznīcinātājiem apgūst hiperskaņas raķetes.

Amerikāņi ir spiesti atzīt krievu ieroču pārākumu.

17
Pēc temata
Amerikāņu F-35 jaunas grūtības – sadursme ar degvielas uzpildītāju
Nelaimīgie "Zibeņi". Kāpēc F-35 joprojām ir pats neveiksmīgākais iznīcinātājs
ASV nosauca galveno NATO ieroci pret Krieviju
"Plāni ir izjaukti": kāpēc ASV jaunākie iznīcinātāji karam neder
Bruņutransportieris К-17 Bumerang

"Tāds Krievijā vēl nav redzēts": aizsardzības komplekss strādā pie īpaša tanka

22
(atjaunots 16:12 26.02.2021)
Spēcīgs, ātrs un labi aizsargāts – uz unificētās bruņotās platformas "Bumerang" bāzes plānots radīt pirmo tanku uz riteņiem Krievijā.

Perspektīvās šasijas īpatnības ļauj samontēt uz tā bruņojuma kompleksu ar tādu pašu gludstobra lielgabalu, kādu saņēmis pašgājējs "Sprut SD", pastāstīja "Militārās rūpniecības kompānijas" ģenerāldirektors Aleksandrs Krasovickis. Par to, kādu vietu bruņotajos spēkos varētu ieņemt tanks uz riteņiem, portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Noderēs Sīrijā

Krasovickis pastāstīja, ka darbs pie unificētās riteņu platformas "Bumerang" ir tuvs noslēgumam – uz tās bāzes uzbūvētā bruņutransportiera K-16 valsts izmēģinājumi ieplānoti līdz gada beigām. Inženieri apliecina, ka konstrukcijā izmantoti mūsdienīgākie zinatnes un tehnikas sasniegumi. Plānos – perspektīvās kājnieku bruņumašīnas K-17, speciālo uzdevumu tehnikas un citu paraugu izmēģinājumi. Krasovckis uzsvēra, ka ātrais darbs pie tanka uz riteņiem rūpniecībai nerada problēmas.

Šāda veida tehnika tika izstrādāta Padomju Savienībā, bet Krievijas armijā riteņu tanku – tā neoficiāli dēvē ar spēcīgu bruņojumu un pilna pagrieziena torni aprīkoto bruņumašīnu saimi – līdz šim nebija. Mašīnas piekāpjas kāpurķēžu tankiem no aizsardzības viedokļa, toties pārspēj ātruma, manevrētspēju un pārvietošanās attāluma ziņā.

"Riteņu tanki ir populāri valstīs ar tiem piemērotu zemes virsmu, - sarunā ar RIA Novosti pastāstīja militārais eksperts Aleksejs Ļeonkovs. – Piemēram, Āfrikā. Tāpēc, teiksim, DĀR dod priekšroku tankiem uz riteņiem. To galvenās priekšrocības – ātrums un nobraukums starp remontiem. Ja tanks, teiksim, salūzīs pēc desmit tūkstošiem kilometru, bruņumašīna ar lielgabalu pārvarēs visus simt tūkstošus."

Бронетранспортер Бумеранг во время демонстрации ходовых и огневых возможностей на полигоне Алабино
© Sputnik / Михаил Воскресенский
Bruņutransportieris "Bumerang"Bruņutransportieris "Bumerang"

Eksperts piezīmēja, ka tamlīdzīgas mašīnas noderētu Krievijas armijai Centrālās Āzijas virzienā, kur ir visnotaļ vāja dzelzceļu caurlaides spēja: ir daudz vieglāk pārvietot riteņu bruņumašīnas pa autotrasēm. Turklāt tāda tehnika palīdzētu patruļās, piemēram, Sīrijā. Tagad tur kara policija pārvietojas ar bruņumašīnām "Tigr" un BTR-82A.

Ļeonkovs uzsvēra, ka perspektīvais tanks, tāpat kā bruņutransportieris, spēj šķērsot ūdens šķēršļus, turpināt apšaudi, pārvietojoties pa zemi vai ūdeni. Pateicoties spēcīgajam bruņojumam, to var pielietot gan reidos, gan armijas operācijās – flangos, izlūkošanā, patruļās un apsardzē.

Liels kalibrs

Liela nozīme ir arī tam, ka riteņu tehnika saudzīgāk ekspluatē ceļu segumu. Labi zināms, ka tanku tērauda kāpurķēdes sagrauj pat izturīgāko asfaltu. Tāpēc smago bruņutehniku cenšas pārvadāt ar īpašiem vilcējiem-transportieriem. Iekraušana un izkraušana aizņem ilgu laiku, bet riteņu tanks var iesaistīties kaujā nekavējoties, bez aizķeršanās un īpašas sagatavošanās.

Авиадесантная самоходная противотанковая пушка 2С25 Спрут-СД
© Sputnik / Алексей Куденко
Aviācijas desanta prettanku pašgājējlielgabals 2S25 "Sprut SD"

Par pamata bruņojumu perspektīvo tanku uzskata vienība ar 125 mm lielgabalu, kā pašgājējam "Sprut SD", ko izstrādā speciāli gaisa desanta vajadzībām.

Gludstobra 2A75 uz stabilizētās sistēmas ar pielādēšanas automātu un 40 šāviņu komplektu līdzinās tanku T-72 un T-90 lielgabaliem 2A46M. Pašgājējs apšaudē izmanto visus atbilstošā kalibra šāviņus, kā arī vadāmās prettanku raķetes. Vienības papildu bruņojums – ar lielgabalu sapārotais 7,62 mm kalibra ložmetējs PKT.

Ar tādu ekipējumu lielgabala "Bumerang" var kļūt par spēcīgāko riteņu tanku pasaulē. Lielākā daļa šīs klases militārās tehnikas Rietumu un Austrumu valstīs bruņotas ar kalibru līdz 105 mm. Riteņu tankus izmanto vairāku NATO un Āzijas reģiona valstu bruņotie spēki. To vidū ir amerikāņu M1128 MGS uz platformas Stryker, franču AMX-10RC, japāņu MCV, itāļu Centauro. 2010. gadu sākumā Krievijas Aizsardzības ministrija apsprieda ar Romu iespējas iepirkt partiju Centauro sauszemes spēku vajadzībām. Uz Krieviju pat tika nogādātas vairākas mašīnas izmēģinājumiem, tomēr tālāk darbs nesekmējās: itāļu mašīnas neatbilda Krievijas prasībām no militārās tehnikas drošības viedokļa.

Pret tankiem un droniem

Perspektīvā riteņu platforma "Bumerang" pirmo reizi tika nodemonstrēta Uzvaras parādē 2015. gadā. Tehnika uz šīs bāzes ir manāmi lielāka un spēcīgāka nekā padomju un Krievijas bruņutransportieri no BTR saimes.

Uz šosejas dzinējs JMZ-780 ar 750 zirgspēku jaudu dod iespēju sasniegt līdz 100 km/h ātrumu. Motora tilpne – mašīnas priekšdaļā, tāpēc desants var iekāpt mašīnā no aizmugures daļas. "Bumerang" saimes mašīnām ir daudzslāņu bruņas ar keramikas saturu – daudz uzticamākas nekā homogēnās bruņas.

Боевая машина пехоты К-17 Бумеранг
© Sputnik / Михаил Воскресенский
Kājnieku kaujas mašīna K-17 "Bumerang"

Pagaidām spēcīgākā "Bumerang" saimes mašīna ir kājnieku bruņumašīna uz riteņiem K-17 ar universālu tālvadības moduli "Bumerang BM". Bruņojums – 30 mm automātiskais lielgabals 2А42 ar selektīvo padevi un munīcijas krājumu līdz 500 lādiņu apmērā. Pret tankiem paredzētas divas sapārotās prettanku raķešu "Kornet" starta iekārtas.

Ir arī nopietnāks variants. Viens no iespējamiem K-17 moduļiem ir AU-220M "Baikal" ar 57 mm lielgabalu, kura šaušanas ātrums sasniedz 120 šāvienus minūtē. Eksperti uzskata, ka ar tā lādiņu jaudu pietiks cīņai pret visām mūsdienīgajām Rietumu kājnieku bruņumašīnām. Turklāt 57 mm kalibrs ļauj efektīvi likvidēt bezpilota lidaparātus, arī nelielos, līdz 12 km attālumā.

22
Pēc temata
"Esam atraduši iespēju apspēlēt Krieviju". Pie kā ķēries Pentagons
"Krievijas ceļi tos piebeigs": amerikāņu tanki radījuši dziļu vilšanos
Krievijas tanks "Armata" dodas iekarot ārzemju tirgu
Krievija piedāvā interesantus jaunumus bruņojuma izstādē Abū Dabī