NATO

Defender Europe 2020: kāpēc amerikāņiem vajadzīgas "aukstā kara" formāta mācības

236
(atjaunots 00:20 21.01.2020)
Pentagons zaudē pozīcijas Tuvajos Austrumos, tāpēc cenšas nostiprināties Eiropā. Šim mērķim veltītas ASV spēku plašās mācības "Defender Europe 2020", kas skar desmitiem Eiropas valstu teritorijas.

Informācija par NATO Militārās komitejas sapulci ģenerālštābu priekšnieku līmenī un vācu mediju publikācijas liecina: faktiski mācības sākas janvārī. "Defender Europe 2020" apogeju poligonos sasniegs martā. Pie tam NATO struktūras nekomandē – tās atbalsta amerikāņu spēkus, stāsta militārais eksperts Aleksandrs Hroļenko.

Plašākajai bruņoto spēku pārvietošanai no ASV uz Eiropu pēdējo 25 gadu laikā loģistikas centra lomā izraudzīta Vācija. Janvāra beigās 20 tūkstoši Pentagona kareivju no Amerikas ar kuģiem un lidmašīnām tiks nogādāti Vācijā, Beļģijā, Francijā un Nīderlandē, bet pēc tam pārvietoti uz Poliju un Baltijas valstīm.

Līdz ar Eiropas karadarbības teātrī (KDT) dislocētajiem ASV spēkiem un 18 alianses valstu kareivjiem mācībās tiks iesaistīti vismaz 37 tūkstoši kareivju – apmēram divas pilnā sastāva divīzijas ar bruņojumu un militāro tehniku – tā radīs nopietnu slodzi Eiropas valstu ostām, aerodromiem (aviobāzēm) un sauszemes transporta infrastruktūrai.

Bīstama leģenda

ASV bruņoto spēku Eiropā komandieris Endrjū Rolings preses konferencē Berlīnē atklāja, ka mācības "Defender Europe 2020" modelē "dažādus krīzes scenārijus" un "nav saistītas ar kādu konkrētu valsti". Taču skaidri saskatāms ir Krievijai naidīgais manevru raksturs – Baltijas valstis un Polija robežojas tikai ar Krievijas Federāciju un tās stratēģisko sabiedroto – Baltkrievijas Republiku.

Manevros "Defender Europe 2020" iesaistītie amerikāņu spēki piedalīsies ikgadējās mācībās. Viena no epizodēm – ASV gaisa desants Lietuvā, Polijā un Gruzijā (vienīgā ārpusbloka valsts, kas iesaistīta plašajās mācībās). Tuvāk paskatoties, "aizstāvis" aizvien vairāk un vairāk atgādina agresoru. Pentagons atklāti izspēlē uzbrukuma operācijas.

Mācību laikā amerikāņu desantnieki piecās ģeogrāfiskajās vietās "naidīgajā teritorijā" (pretinieka aizmugurē) izspēlēs nozīmīgu aerodromu ieņemšanu un noturēšanu – galveno ekspedīcijas spēku tālākai izvēršanai iespējamā konflikta gaitā Austrumeiropā. Galvenā loma šajā epizodē atvēlēta ASV Gaisa desanta 82. divīzijai (tajā ir 14 tūkstoši kareivju ar vieglajiem tankiem un artilēriju). Tā ir vienīgā stratēģiskā vienība ASV armijā, kas paredzēta masveida izsēdināšanai ar izpletņiem.

Jau novembrī ASV izdevums Warrior Maven paziņoja: lielo mācību laikā Eiropā ASV spēki ieņemšot "agresorvalsts" placdarmu. Par eiropiešiem bīstamajām amerikāņu rūpēm liecina arī Valsts departamenta vadītāja Maika Pompeo viedoklis – viņš 14.janvārī atklāti paziņoja, ka Irānas ģenerālis Kasems Suleimani nogalināts "plašākas savaldīšanas stratēģijas" ietvaros, kas saistīta arī ar Krieviju.

Mācību gaitā ASV karavīri izveidos bāzes visā reģionālajā operācijas telpā (kā Afganistānā vai Irākā). Iesaistīto spēku skaits arī nav viennozīmīgs. Jau vairākus mēnešus publiskajā telpā redzamie dati rāda – tiks izmantoti 37 tūkstoši ASV un citu NATO valstu karavīri. Taču 14.janvārī ASV bruņoto spēku Eiropā vadība publicēja dokumentu, kas liecina: mācībās piedalīsies 20 tūkstoši amerikāņu karavīru no ASV kontinentālās daļas, 9 tūkstoši Eiropā dislocēto amerikāņu karavīru un virsnieku, 7 tūkstoši Nacionālās gvardes kareivju no 12 ASV štatiem un 750 rezervisti. Kopā – gandrīz 37 tūkstoši kareivju no ASV.

Pie tam 6.janvārī izdevums Forces.net (mediju holdings, kam tas pieder, noslēdzis līgumu ar Apvienotās Karalistes Aizsardzības ministriju par tās darbības atspoguļošanu) pastāstīja, ka Lielbritānijas kontingents gatavojas piedalīties "Defender Europe 2020", un atzīmēja, ka manevros līdztekus amerikāņiem piedalīsies 8000 NATO kareivju.

Plānveida provokācija

Pentagons nepakļaujas nevienam Vecajā Pasaulē un deklarē, ka "Defender Europe 2020" ir spēcīgs signāls par gatavību apturēt potenciālo pretinieku. Nekur nav atklāti teikts, ka to mērķis ir Krievija, taču nevienam nav noslēpums, ka manevru noskaņojums ir izteikti naidīgs Krievijai. Jau pašai amerikāņu paustajai "savaldīšanai", kā jau teikts, ir ārkārtīgi brīva interpretācija.

ASV ekspedīcijas spēku masveida pārvešana uz Eiropu augkstā kara laikā (līdz 80.gadu beigām) tika izspēlēta regulāri. Mūsdienu mierīgajā Eiropā, kur valda nosacīta labklājība, 20 tūkstoši bruņotu amerikāņu karavīru ir sarežģīta un bīstama parādība.

ASV bruņoto spēku Eiropā vadība uzsver mācību demonstratīvo raksturu, taču amerikāņu spēku spējai ātri izvērst kareivjus un bruņojumu reakcijai uz potenciālu krīzi reģionā pašai par sevi nav nekādas "pievienotās vērtības". Svarīgs ir galamērķis. Eiropieši jau ne vienu vien reizi ir redzējuši, kā Pentagona aktivitāte dažādās pasaules malās veicinājusi krīzes un bruņotus konfliktus (Afganistānā, Irākā, Lībijā, Sīrijā, Dienvidslāvijā un citās Āzijas, Āfrikas un Tuvo Austrumu valstīs).

Tāpēc Eiropa piesardzīgi kritizē "Defender Europe 2020". Tas īpaši manāms Vācijā – mācību loģistikas centrā.

Saksijas federālās zemes parlamentā kreisi noskaņotie politiķi norāda: "Plašā mēroga mācības ir provokācija pret Krieviju un milzīga naudas un resursu izšķiešana."

Bundestāga deputāts no Kreisās partijas (die Linke) Aleksanders Nojs jau iepriekš paziņoja: "Mācības novedīs pie Krievijas reakcijas... Tālāka eskalācija ir neizbēgama."

236
Temats:
NATO austrumu flangā (219)
Pēc temata
Tukša resursu tērēšana: Krievija novērtēja gaidāmās NATO mācības
Cīņa ar ēnu: NATO aktivitātes Baltijā atbalsta poļu iznīcinātāji
Vācu mediji pieķēruši NATO – alianse organizē uzbrukuma "mēģinājumu" Krievijai
Lai tik NATO būtu labi: Lietuvā mācību vajadzībām atdeva lauksaimniecības zemi

Demokrāti iznīcina Ameriku. Pasaulei nāktos gatavoties

44
(atjaunots 22:54 16.01.2021)
Neapšaubāmi, tagad daudzos kabinetos Vašingtonā dzer šampanieti – krīze devusi liktenīgu triecienu Trampam un visai elitei naidīgajam vilnim, ļauj "dziļvalstij" brīvi apspiest citādi domājošos un pavēra ceļu pretī faktiski vienpartejiskam ceļam.

Starptautiskā reakcija pēc radikāli noskaņoto Trampa piekritēju iebrukuma Kapitolijā bija prognozējama. Tā variējas no traģiskas roku lauzīšanas un bļāvieniem par "dumpi, apvērsumu un valsts nodevību" līdz teju vai neslēptam ļaunam priekam par to, kas ASV kā bumerangs atgriezušās problēmas, ko tās gadu desmitiem rūpīgi lolojušas citām valstīm, portālā RIA Novosti konstatēja Irina Alksnis.

Vienlaikus pat Amerikai visnaidīgāk noskaņotajos prātos ir maz iemeslu priekam, jo pašreizējie procesi draud ar neprognozējamām sekām visiem.

No vienas puses, notikumi Kapitolijā novirzīja iekšpolitisko krīzi jaunā gultnē, no otras – izrādījās ļoti parocīgi Trampa pretiniekiem. Neapšaubāmi, tagad daudzos kabinetos dzer šampanieti, jo krīze devusi liktenīgu triecienu ne tikai aizejošajam prezidentam, bet arī visai elitei naidīgajam vilnim, ļauj "dziļvalstij" brīvi apspiest citādi domājošos un pavēra valstij ceļu pretī faktiski vienpartejiskam ceļam Demokrātiskās partijas vadībā.

Jā, ASV veidojas relatīvi labvēlīga situācija jaunajai administrācijai, bet ārpolitikā stāvoklis ir daudz sarežģītāks.

Demokrāti atgriežas Baltajā namā ar lozungu "Pie visa vainīgs Tramps, taču mēs ātri atjaunosim amerikāņu hegemonijas un triumfējošā globālisma zelta laikmetu".

Viņi neredz nekādu vispārēju krīzi sistēmā, kas absolūti likumsakarīgi vājina ASV ģeopolitiskās pozīcijas. Gluži pretēji, Tramps, pēc viņu domām, ir nejauša pārejoša fluktuācija, kas bez iemesla likusi Amerikai novērsties no sava galvenā ceļa un cilvēces vēstures.

Nav svarīgi, vai "Vašingtonas purvs" patiešām tic tādai pasaules ainai. Galvenais – tā noteiks viņu tālākos soļus. Baidena administrācija savā ārpolitikā pūlēsies pavērst laiku atpakaļ, lai Savienotās Valstis atgūtu līdera statusu starptautiskajā arēnā, kam pārējās valstis paklausa bez vārda runas.

Tomēr to nebūs viegli panākt, varbūt par neiespējami, jo planēta, principā ir pieradusi un pat priecājas par to, ka ASV pamazām, tomēr nenovēršami zaudē savu superlielvalsts stāvokli. Patiesībā notikumi okeāna viņā krastā vien apstiprina augoši viedokli par to, ka tur padziļinās smaga sistēmas krīze. Rezultātā – visas globālās sistēmas pārformatēšana.

Nu jau pat desmitiem valstu, arī planētas vadošās lielvalstis izmanto šo apstākli un pavairo savu suverenitāti. Tā jau ir dominējošā tendence pasaulē. Jā, lielākā daļa valstu pūlas izvairīties no atklātas konfrontācijas ar Vašingtonu, taču pamazām spītīgi dara savu – piemēram, tā pati Vācija, kas sameklējusi iespēju apiet amerikāņu sankcijas pret "Ziemeļu straumi 2". Tādā situācijā Vašingtonai ierastās ārpolitiskā darba metodes noteikti nenesīs vēlamo rezultātu. Galu galā visas neērtās un Vašingtonai nepatīkamās tendences ir veidojušās un nostiprinājušās nevis nelieša Trampa prezidentūras gados, bet gan dziļi demokrātiskā Baraka Obamas darbības laikā.

Demokrātu-globālistu mēģinājums atgriezties pie ierastās pieejas ārpolitikā garantē: pārējās valstis vienkārši ieņems ērto pozīciju "klausāmies un darām savu", un galu galā Vašingtonas lielkundziskā varenība saplaks vēl vairāk.

Tomēr pašreizējo procesu apstākļos cerības uz tādu scenāriju izskatās nepamatoti optimistiskas.

Lai izcīnītu uzvaru pār Trampu, demokrāti ir pārkāpuši visus pieņemtos iekšpolitiskās spēles noteikumus. Viņi ir nobeiguši ASV politisko sistēmu, arī vārda brīvību un vēlēšanas. Pie tam, šķiet, tas vēl nav viss.

© Sputnik / Артур Габдрахманов

Tādos apstākļos cerības, ka viņi ievēros vismaz kaut kādu pieklājību ārpolitikā, ir pavisam niecīgas, it īpaši, ja pasaule arī turpmāk konsekventi centīsies atbrīvoties no Vašingtonas kontroles. Piedevām vēl amerikāņi jau sen padarījuši par sistemātiskiem pasākumiem dažnedažādas "ellīgas sankcijas", aviācijas bāzes grupu noenkurošanu pie kārtējās atstumtās valsts krastiem un "humānus uzlidojumus". Un pat tie jau zaudējuši efektivitāti.

ASV "dziļvalsts" sava mērķa labad nav pažēlojusi pat savu valsti. Par to tā izšķirsies, kad konstatēs: pasaule principiāli nevēlas tai pakļauties saskaņā ar vecajiem šabloniem, un ierastās spaidu metodes vienkārši vairs nelīdz? Atbilde uz šo jautājumu ir gaužām drūma.

44
Tagi:
Donalds Tramps, demokrātija, ASV
Pēc temata
Kapitolija aplenkums ASV: masveida protesta akcija Vašingtonā
Eksperts uzskata, ka ASV plāno izstādīt Ķīnai rēķinu par "kaitējumu cilvēcei"
Amerikāņu mediji saskata "pirmshitlera ēras" pazīmes ASV
Kozaks pastāstīja par "Normandijas četrinieka" līderu padomnieku tikšanos rezultātiem
Smagais raķešu atomkreiseris Piotr Velikiy, foto no arhīva

"Rietumi to uzskata par galveno apdraudējumu". Krievijas flotē nomainīsies flagmanis

26
(atjaunots 22:38 16.01.2021)
Jaunas raķetes, mūsdienīgas iekārtas, unikālas iespējas – smagais raķešu atomkreiseris "Admiral Nakhimov" nomainīs "Piotr Velikiy" Krievijas JKF flagmaņa postenī.

Plānots, ka tas notiks 2022. gadā. Par to, kā modernizētais kuģis pastiprinās floti, portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Pirmais rangs

Projekta 1144 "Orlan" kreiseri ir lielākie karakuģi pasaulē pēc aviācijas bāzes kuģiem. Tonnāža – 25,8 tūkstoši tonnu, garums – 250 metri, platums – 28,5 metri, ekipāža – 760 cilvēki.

Zenītraķešu-lielgabalu komplekss Pancir, foto no arhīva
© Sputnik / Виталий Белоусов

Krievijai ir divi šī tipa vimpeļi, un "Piotr Velikiy", kas strādā Ziemeļu flotes sastāvā dosies uz modernizāciju, tiklīdz ierindā stāsies "Nahimovs". Pēc būtības, tās ir līdz zobiem bruņotas jūras platformas, kas spēj satriekt jebkuru mērķi. Standarta komplekts – 20 pretkuģu raķešu P-700 "Granit" starta iekārtas, zenītraķešu kompleksi "Osa M", "Kinzhal" un tālā darbības rādiusa S-300F "Fort", pretzemūdeņu raķeštorpēdas "Metel" un "Vodopad", reaktīvie bumbumetēji un automātiskais divstobru lielgabals AK-130.

Atomenerģētiskā iekārta, autonoma darbība – divi mēneši, ātrums – 31 mezgls. Reisa attālums ir praktiski neierobežots. Kreiseri spēj strādāt Galējo Ziemeļu apstākļos un nodrošināt Krievijas militāro klātbūtni Arktikas reģionā. Daudzi analītiķi uzskata, ka tuvākajā nākotnē tas varētu kļūt par potenciālu cīņas lauku par dabas resursiem.

Тяжёлый атомный ракетный крейсер Адмирал Нахимов на базе Северного флота РФ
© Sputnik / Олег Ласточкин
Smagais raķešu atomkreiseris "Admiral Nakhimov"

Tomēr visi kuģi pakāpeniski noveco. 80. gadu beigās un 90. gadu sākumā "Orlan" varēja stāties pretī jebkuram pretiniekam, taču tagad situācija ir mainījusies. Tā kā pagaidām Krievijā ir grūtības ar pirmā ranga lielo karakuģu būvi, Aizsardzības ministrija nolēmusi modernizēt esošos un piešķirt jaunu bruņojumu.

PGA platforma

"Admiral Nahimov" bija remontā jau 1999. gadā, tomēr faktiski darbs pie kreisera sākās tikai 2013. gadā, kad aizsardzības nozare beidzot saņēma nopietnus līdzekļus. Līdz 2015. gadam uzņēmumā "Sevmaš" Severodvinskā no kuģa demontēja vecās iekārtas un pārbaudīja korpusu. Bija plānots pabeigt modernizāciju līdz 2018. gadam, tomēr termiņi ne vienu vien reizi tika atlikti. Remontu koriģēja darba gaitā, integrējot iekārtās un bruņojumā aizvien lielāku skaitu inovāciju.

Pērnā gada maijā aizsardzības ministra vietnieks Aleksejs Krivoručko paziņoja, ka smagais kreiseris viens no pirmajiem saņems hiperskaņas raķetes "Cirkon". To ātrums deviņkārt pārsniedz skaņas ātrumu, tāpēc tās ir neaizsniedzamas jebkurai pretgaisa aizsardzības sistēmai. Darbības rādiuss – aptuveni 1000 kilometri. Tātad "Cirkon" gandrīz desmitkārt pārspēj amerikāņu zemskaņas pretkuģu raķetes "Harpune" (to darbības rādiuss – 130 km).

"Orlan" vienmēr ir izcēlušies ar spēcīgu PGA sistēmu. Pirms modernizācijas "Nahimova" rīcībā bija tālās darbības ZRS S-300F "Fort", tagad tas saņems S-400 jūras variantu – tas ir daudz labāks. Komplekss, kas izmanto dažāda tipa zenītraķetes, var pārtvert "neredzamās" lidmašīnas un citus mērķus gaisā, arī spārnotās un ballistiskās raķetes. Sistēmas 40N6 raķete likvidē objektus līdz 400 kilometru attālumā.

Plānots, ka "Admiral Nakhimov" saņems 96 ZRS S-499 starta šahtas – tas būs viens no vislabāk pret gaisa uzbrukumiem aizsargātajiem kuģiem pasaulē.

Astoņdesmit nišas

Cita starpā tuvās zonas ZRK "Kortik" nomainīs mūsdienīgie "Pancir ME", bet zenītraķetes "Osa M" – pret jauno sistēmu "Redut". Tomēr lielākā modernizācija skars uzbrukuma kompleksus. Līdz ar "Cirkon" kreiseris saņems pretkuģu raķetes P-800 "Oniks" un spārnotās raķetes "Kalibr" ar darbības rādiusu līdz 2500 kilometriem. Tās palaidīs no vertikālajām starta iekārtām ZS14 ar 80 nišām, kuru dēļ speciālisti bija spiesti demontēt kompleksu P-700 "Granit". Tas savulaik bija izcils ierocis. Ātrums – līdz 3 Mahi, darbības rādiuss – 625 kilometri. 500 kilotonnu kodollādiņš var ar vienu trāpījumu iznīcināt pat aviācijas bāzes kuģi. Tomēr tie ir lieli – desmit metrus gari, aptuveni 7 tonnas smagi. Jauno pretkuģu raķešu lādiņš nav tik jaudīgs, toties tās ir ātrākas un precīzākas.

Plānots atjaunot arī kreisera pretzemūdeņu bruņojumu. "Admiral Nakhimov" saņems kompleksu "Paket NK", kas aizsargā no torpēdām un zemūdenēm nelielā attālumā. Sistēma izmanto divu tipu lādiņus: termiskās torpēdas MTT un reaktīvos prettorpēdu šāviņus M-15. Pirmās spēj trāpīt zemūdenēm līdz 600 metru dziļumā un līdz 20 kilometru attālumā. otrais pārtver pret kuģi palaistās torpēdas līdz 1,4 km attālumā un līdz 800 metru dziļumā. "Paket NK" ir maksimāli automatizēts, patstāvīgi reģistrē un klasificē mērķi, fiksē kustības parametrus un sniedz precīzu informāciju par mērķi torpēdai vai prettorpēdu šāviņam. Abi lādiņi ir pietiekami ātri – 50 mezgli (92 km/h).

Pats par sevi saprotams, kreiseris saņems mūsdienīgas elektroniskās iekārtas. Tas būtiski uzlabos kuģa ekipāžas informētību un cels bruņojuma pielietošanas iespējas.

Vienlaikus kreiserim būs mūsdienīgas sakaru un navigācijas sistēmas, radioelektroniskās cīņas komplekss un aviācijas grupa – trīs modernizētie klāja helikopteri Ka-27M. Lidaparāti palīdzēs ekipāžai savlaicīgi ieraudzīt iespējamā pretinieka zemūdenes.

26
Pēc temata
Atbilde "Mistrāliem". Kāds būs Krievijas jaunais helikopteru bāzes kuģis
"Nopietni iemesli": kāpēc Krievija pārvieto uz Ziemeļiem jaunāko bruņojumu
Krievijas "Cirkon" padarījis bezjēdzīgu ASV globālā trieciena koncepciju
Rīgas Brīvosta, foto no arhīva

Absolūts fiasko: Dombrovskis komentēja Baltijas ostu rādītājus

19
(atjaunots 14:18 17.01.2021)
Klaipēdas osta jau piekto gadu no vietas ieņem līdera vietu Baltijas valstīs kravu apjomu ziņā. Pērn Klaipēdas kravu apgrozījums pārsniedza Ventspils, Rīgas un Liepājas kopējos rādītājus.

RĪGA, 17. janvāris — Sputnik. Saeimas deputāts, bijušais ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis komentēja Latvijas un Lietuvas ostu darbības rezultātus 2020. gadā. Dati liecina: Latvijas politika tranzīta jomā ir cietusi absolūtu fiasko, uzskata politiķis.

Klaipēdas osta jau piekto gadu no vietas ieņem līdera vietu Baltijas valstīs kravu apjomu ziņā. Osta vēstīja, ka pērn pārkrāvusi 47,7 miljonus tonnu kravu – par 3,2% vairāk nekā 2019. gadā.

Savukārt kravu plūsma caur Latvijas ostām aizvadītajā gadā joprojām samazinājās.

Rīgas ostas kravu apgrozījums pērn krities par 27,6%, līdz 23,7 milj. tonnu, Ventspils ostas – par 36,9%, līdz 12,9 milj. tonnu, Liepājas – par 10%, līdz 6,6 milj. tonnu.

Koncerns "Tallinna Sadam" (Tallinas osta), kas kontrolē piecas ostas, paziņoja, ka to kravu apgrozījums pērn bijis par 7% lielāks, nekā 2019. gadā – 21,3 milj. tonnu.

Vjačeslavs Dombrovskis, komentējot rādītājus, paziņoja, ka kravu apstrādes lejupslīde Latvijas ostās cita starpā skaidrojama arī ar valdības politiku.

"Absolūts fiasko Latvijas tranzīta politikā vienā grafikā. Aizvadītajā gadā Klaipēdas kravu apgrozījums pārsniedzis triju pašu lielāko Latvijas ostu (Rīgas, Ventspils un Liepājas) summāro kravu apgrozījumu. Bet 2003. gadā Klaipēda vairāk nekā 2 reizes atpalika no Latvijas "trijnieka"!

Grafiks liecina, ka pēdējo divu gadu laikā tagadējā valdība paspējusi ieguldīt savu artavu Rīgas un Ventspils ostu attīstībā," Dombrovskis konstatēja savā lapā Facebook.

19
Tagi:
tranzīts, Liepāja, Ventspils, Rīgas brīvosta, osta, Vjačeslavs Dombrovskis
Pēc temata
No nokdauna līdz nokautam jeb Latvijas tranzīts ringā
Nevar kompensēt apjomus no Krievijas: kravu apgrozījums Ventspilī krities par 37%
Nabadzība saglabāsies, nevienlīdzība pieaugs: deputāts vērtē 2021. gada budžeta projektu
Rīgas osta izdomājusi, kā konkurēt ar Krievijas ostām Baltijas jūrā