Grēta Tūnberga, foto no arhīva

Grēta Tūnberga pieteikusi karu baltajiem vīriešiem

203
(atjaunots 22:23 04.12.2019)
"Zaļais neprāts" rietumu pasaulē jau ved pie nopietnām sekām ekonomikā. Taču rodas iespaids, ka tālāk klāsies vēl trakāk.

Jāņem vērā, ka vispasaules "zaļās kustības" galvenās simboliskās figūras – Aleksandra Okasio-Kortesa un Grēta Tūnberga – noņēmušas ekoloģisko aktīvistu maskas un stingri iezīmējušas savus patiesos politiskos mērķus. Ja viņas panāks savu, pasaule nekad vairs neieies agrākajās sliedēs, bet Krievija un Ķīna, šķiet, būs pēdējās veselā saprāta salas pasaulē, kam ļoti gribas aizmirst jebkādu veselo saprātu. Par jauno "zaļo neprātu" portālā RIA Novosti stāsta Ivans Daņilovs.

Grēta Tūnberga līdz ar divām radikālajām aktīvistēm publicējusi programmas rakstu "Kāpēc mēs atkal protestējam", kurā autores atklāti atzīst: cīņa par "planētas glābšanu" prasa tagadējās politiskās un ekonomiskās sistēmas likvidāciju: "Darbībai jābūt spēcīgai un vērienīgai. Galu galā klimatiskā krīze skar ne tikai apkārtējo vidi. Tā ir cilvēka tiesību, taisnīguma un politiskās gribas krīze. To radījušas un uzturējušas koloniālās, rasistiskās un patriarhālās apspiešanas sistēmas. Mums tās visas jānojauc." Tiem, kuri nav pazīstami ar radikālo "zaļo" aktīvistu specifisko valodu, būs vajadzīgs šajā manifestā izmantoto galveno jēdzienu tulkojums. Viņu jēdzienu aparātā "patriarhālā apspiešanas sistēma" – tā ir jebkura sabiedrība ar tradicionālajām vērtībām, kurā vīrieši ir vīrieši, sievietes ir sievietes, bet ģimene – vīrieša un sievietes savienība, kas cita starpā nodrošina arī Zemes iedzīvotāju nākamās paaudzes audzināšanu. Starp citu, tādi ekoloģiskie aktīvisti bieži iesaka vispār atturēties no bērnu dzemdēšanas – klimata glābšanas labad. Jāpiebilst, ka anglosakšu valstīs jauniešu vidū, kur tāda propaganda strādā pilnā sparā, šis viedoklis kļūst aizvien populārāks.

"Rasistiskās un koloniālās sistēmas" – sabiedrības, kurās zināmas etniskās vai rasu minoritātes vidēji pelna mazāk nekā vairākums. Tādas pseidoloģikas piemērs ir Eiropa, kur visai izplatīts ir viedoklis: vienīgais iemesls, kura dēļ migranti biežak pastrādā noziegumus un pelna mazāk nekā vietējie, ir pašu vietējo rasisms un ksenofobija. Un ar tām, pēc Grētas un viņas kolēģu pārliecības, vajag cīnīties planētas klimata glābšanas labad. Pievērsiet uzmanību šo aktīvistu neticamajam cinismam: ļoti grūti (lai arī dažkārt iespējams) ir sameklēt viņu protestus pret to, ka lielu daļu kobalta – viņu iemīļoto elektromobiļu, piemēram, Tesla akumulatoriem, nepieciešamā metāla - iegūst afrikāņu bērni vergu darbā. Tas ir vispārzināms fakts, taču nekādi neietekmē spītu, ar kādu "zaļā neprāta" piekritēji aicina aizvietot automašīnas ar elektromobiļiem.

Grētas Tūnbergas manifests sabalsojas ar citu svarīgu dokumentu, kas zināmā mērā jau ierakstīts viena ASV Demokrātiskās partijas virzītā prezidenta kandidāta programmā – jaunās kongresmenes-sociālistes Aleksandras Okasio-Kortesas "Jaunajā zaļajā kursā".

Dokumenta publikācija ASV sacēla milzīgu skandālu, jo jaunās un perspektīvās politiķes štābs pavadmateriālos godīgi atzina, ka tā nav ekoloģiska programma klimata glābšanai, bet gan politiska programma ekoloģijas paspārnē. Vēl vairāk, starp dokumentā iekļautajām zīmīgākajām idejām redzamas tādas pērles kā "liellopa gaļas aizliegšana" (plāna sastādītāji ļoti nožēloja, ka desmit gadu laikā nespēs pilnībā likvidēt govju populāciju Savienotajās Valstīs), faktisks aviotransporta aizliegums (autori ļoti pārdzīvoja arī to, ka desmit gadu laikā nespēs atbrīvoties no lidmašīnām tāpat kā no govīm), garantēts pabalsts (pietiekams dzīvei un "ekonomiskajai drošībai") tiem, kas "nevar vai negrib strādāt", kā arī vispārēja un simtprocentīga pāreja pie "zaļās enerģētikas", tātad - atteikties no oglēm, naftas, dabasgāzes un atomelektrostacijām.

ASV tādu plānu īstenošana vēl nav sākta Donalda Trampa dēļ, kurš skaidro: jo vairāk demokrāti popularizē ideju aizliegt gaļu, lidmašīnas un naftu, jo lielākas ir viņa izredzes atkal sēsties prezidenta krēslā.

Eiropas Savienībai vēl nav pašmāju Trampa, toties ir politiķi, kuri vēlas nākt pretim "zaļajam neprātam", un tādu darbību rezultāti jau saskatāmi. Tālāk sekas tikai pastiprināsies, jo Eiropas Komisijas jaunā vadītāja Urzula fon der Laeina jau popularizē pati savu "zaļā kursa" versiju.

Jau pieņemto lēmumu sekas ir redzamas – atliek tikai paskatīties, ko raksta Eiropas mediji un respektablas konsaltinga kompānijas. Sekas, ko nesīs absolūti vājprātīgās "zaļās enerģētikas" ieviešanas stratēģija Vācijas enerģētikā, apraksta pazīstama ASV konsaltinga kompānija, ko citēja Forbes: "McKinsey nāk klajā ar nopietnāko brīdinājumu par aizvien nedrošāko energoapgādi Vācijā, ņemot vērā būtisko atkarību no nestabilās Saules un vēja enerģijas ražošanas. 2019.gada jūnijā trīs dienas Vācijas energosistēma tuvojās elektroenerģijas atslēgšanai."

Novembrī "France 24" stāstīja par vācu lauksaimnieku plašajiem protestiem: viņi bloķēja ceļus, jo jaunie "klimatiskie ierobežojumi" atņem iztiku, naudu un cerību uz nākotni: "Tūkstošiem fermeru atbraukuši savos traktoros uz pilsētām Vācijā, protestējot pret valdības jauno lauksaimniecības politiku, kas, pēc viņu domām, atņem eksistences līdzekļus un uzveļ vainu viņiem par klimata izmaiņām. Garās traktoru rindas kavēja satiksmi lielākajās protesta akcijās Berlīnē un Bonnā, kur strādā federālās valdības iestādes, savukārt tūkstošiem citu traktoru signalizēja un bloķēja ceļus uz tādām pilsētām kā Minhene, Hanovere un Štutgarte."

Fridays For Future akcija Madridē
© Sputnik / Алехандро Мартинез Велез

"Zaļā neprāta" sekas ir nokļuvušas arī līdz galvenajam dārgakmenim Vācijas rūpniecības kronī – tās autokoncerniem. "Mercedes-Benz īpašnieks, kompānija Daimler, un Audi (kompānijas Volkswagen zīmols) paziņoja, ka zaudēti vairāk nekā 20 tūkstoši darba vietu, un tā ir pirmā reālā pazīme, kas liecina par milzīgajiem cilvēciskajiem zaudējumiem, ko nes nozares pāreja no iekšdedzes dzinējiem pie elektromobiļiem, - stāsta Financial Times. — Daimler paziņoja, ka tuvāko divu gadu laikā samazinās vairāk nekā desmit tūkstošus darba vietu Vācijas autorūpniecībā. Investīcijas elektromobiļos un krītošo pārdošanas un peļņas apjomu radītais spiediens liek nopietni pārveidot visu nozari. Šogad tika ziņots, ka zaudēti 50 tūkstoši darba vietu."

Jaunajā "zaļajā ekonomikā", ko patlaban būvē Eiropā (un, iespējams, mēģinās uzbūvēt ASV), grūti atrast vietu atomenerģētikiem un naftas nozares speciālistiem, tajā ir grūti dzīvot automehāniķiem un fermeriem. Tādā ekonomikā gandrīz nemaz nebūs vietas tradicionālajām vērtībām un gaļas mīļotājiem, toties tādā pseidoekoloģiskā ekonomikā atradīsies privileģētas vietas nelegālajiem imigrantiem, cīnītājiem par dažnedažādu minoritāšu prerogatīvām un dažnedažādu subsīdiju saņēmējiem: no nerentabliem elektromobiļiem līdz konkurētnespējīgiem vēja ģeneratoriem, kuri nespēj nodrošināt stabilu energoapgādi. Ja tā turpināsies, uz Krieviju, iespējams, sāksies dīvaina tūristu plūsma no ES, jo tikai Krievijā (jā, Ķīnā arī, taču Krievija ir tuvāk) būs iespējams mierīgi paēst īstu gaļu un pavizināties rūcošā sporta automašīnā tā, lai tūristu nemocītu sirdsapziņa un "ekoloģiskā tikumības policija" – sociālo tīklu aktīvisti. Protams, tas ir joks, taču tāds joks var kļūt par nopietnu un rūgtu patiesību "zaļā neprāta" upuriem.

203
Kodolbumbas sprādziens, foto no arhīva

Baismīgāk nekā Hirosima: kur ASV atkal plāno kodolsprādzienus

1
(atjaunots 10:12 04.06.2020)
Atvērti poligoni, kodolsprādzienu "sēnes" un jaunas bruņošanās sacīkstes – Vašingtona pavisam nopietni domā atsākt kodolieroču izmēģinājumus pēc gandrīz 30 gadus ilga pārtraukuma.

Kopš 1992. gada kaujas galviņu detonācija tika modelēta tikai datorā. Par to, kādus draudus pasaule nes amerikāņu kārtējā iniciatīva, portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Vecā shēma

ASV administrācija un Pentagona ierēdņi uzskata kodolizmēģinājumus par spiediena līdzekli pret Krieviju un Ķīnu pārrunās par bruņojuma kontroli. Kā jau tas gadījies agrāk, par ieganstu izmantotas Savienoto Valstu nekādi nepierādītās apsūdzības pret citām valstīm par starptautisko līgumu pārkāpumiem.

Piemēram, aprīlī Valsts departaments iesniedza Kongresā ikgadējo pārskatu, kurā teikts, ka Krievija it kā ne vienmēr ziņojot Vašingtonai par kodoleksperimentiem, lai arī saskaņā ar PSRS un ASV līgumu par pazemes izmēģinājumu ierobežošanu tās pienākums ir sniegt atbilstoši informāciju. Vienlaikus Valsts departaments apsūdzēja Ķīnu par slepeniem kodolizmēģinājumiem. Amerikāņu analītiķi ir noraizējušies par ĶTR aktīvo darbu Lobnora poligonā.

Krievijas ĀM pieļāva, ka ASV plāno atteikties no Vispārējā līguma par kodolizmēģinājumu aizliegšanu (VLKA).

"Shēma ir skaidra: vispirms skan izdomātas apsūdzības, pēc tam tiek gatavota augsne kaut kādiem acīmredzamiem administrācijas soļiem," paziņojumu komentēja ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

Galīgais lēmums vēl nav pieņemts, taču, domājams, diskusija turpināsies. Iniciatīvu jau negatīvi novērtējuši eksperti, turklāt ne tikai Krievijā, bet arī ASV. Piemēram, nekomerciālās Bruņojuma kontroles asociācijas izpilddirektors Derils Kimbals nosauca šo soli par aicinājumu citām kodolvalstīm sekot ASV piemēram un prognozēja nebijušas stratēģiskā bruņojuma sacīkstes. Pēc analītiskā centra "Valdai" militārā eksperta Artjoma Kurejeva domām, ASV kodolizmēģinājumi ne tikai saasinās Krievijas un ASV attiecības, bet arī saskarsies ar ļoti negatīvu attieksmi Eiropā.

"Diezin vai pat uzticamākie ASV partneri – Lielbritānija un Vācija – to atbalstīs, - teica Kurejevs sarunā ar RIA Novosti. – No otras puses tamlīdzīgi izmēģinājumi ļautu Krievijai un Ķīnai mazliet uzlabot savu imidžu pasaules arēnā, labprātīgi atsakoties no jebkādu kodolsprādzienu atsākšanas."

Pakāpeniska sagraušana

Militāro zinātņu akadēmijas korespondētājloceklis Sergejs Sudakovs uzskata, ka šodien neviens nekavē ASV vienpusējā kārtībā izstāties no VLKA.

"Jebkādas starptautiskas vienošanās un organizācijas, kas, pēc Vašingtonas domām, kavē ASV attīstību, tagad tām vienkārši nav vajadzīgas, - viņš norādīja. – ASV izstājās no INF, praktiski lauza NEW START – nevēlas to pagarināt. Pēc tam sekoja Atvērto debesu līgums. Krievija būs spiesta uzskatīt par pašsaprotamu ASV izstāšanos no VLKA. Rietumos ļoti labi saprot, ka pasaule tagad ir iekārtota citādi un var rīkoties patstāvīgi. Domāju, nākamais līgums, no kā izstāsies amerikāņi, būs vienošanās par bruņojuma izvešanu kosmosā."

Sudakovs atzīmēja, ka iespējams ļoti ātri sagatavoties kodolizmēģinājumiem.

"ASV kartē ir divas vietas, kur Krievija nekad netika ielaista Atvērto debesu līguma ietvaros: Aleutu salas un Havajas, - konstatēja eksperts. – Diezin vai ASV spridzinās Havaju salās, bet Aleutu salās viņi to itin labi var darīt. Poligoni nekur nav pazuduši. Nevadā tā vispār nav problēma – to pat nevajag atkonservēt, tas slēgts tīri formāli."

Atgādināsim, ka pēdējos gados ASV nopietni ķērušās pie saviem kodolspēkiem. Viens no šīs programmas posmiem ir raķetes ar tikai piecas kilotonnas spēcīgām kodolgalviņām uz stratēģisko zemūdeņu "Ohio" borta. 14 zemūdenēs amerikāņi plāno izvietot vienu vai divas ballistiskās raķetes ar taktiskajiem lādiņiem. Jaunais ierocis paredzēts, lai izlīdzinātu potenciālu ar Krieviju, kam, saskaņā ar Pentagona vērtējumu, ir liels skaits maza gabarīta kodollādiņu. ASV militārpersonas ir pārliecinātas, ka Maskava var pielietot taktiskos kodolieročus, ja saskarsies ar konvencionālā bruņojuma neveiksmi. Turklāt, pec ekspertu domām, mazās kaujas galviņas paredzētas triecieniem pa valstīm, kuru rīcībā kodolieroču nav.

Eksperti norāda: amerikāņi vēlas paši savām acīm pārliecināties, ka mazāki lādiņi dos lielāku efektu. Jaunās paaudzes aviācijas kodolbumbas B61-12 ar samazinātu jaudu parādīsies arī ASV bāzēs Eiropā. B61-12 galvenā īpatnība salīdzinājumā ar agrākajām modifikācijām – speciāla tēmēšanas sistēma. Tas ir, no nevadāma "bluķa" bumba pārvērtusies par precīzu un koriģējamu lādiņu.

"ASV gatavojas nodemonstrēt pasaulei modificētu aviobumbu, kas pārvērtusies par vadāmu ieroci, - atzīmēja Kurejevs. – Amerikāņi to izmēģināja jau pērn, taču bez kodolgalviņas. Pieņemu, ka runa varētu būt arī par tās pielietošanu mācībās kā ieroci pret bunkuriem vai arī pat par dziļa ieguluma objektu likvidācijai paredzēta bruņojuma atsevišķiem izmēģinājumiem."

Politisks gājiens

Vispārējais līgums par kodolizmēģinājumu aizliegšanu darbojas no 1996. gada. To parakstījušas vairāk nekā 180 valstis. Tomēr visas tās nav to ratificējušas, arī ASV. Tāpēc faktiski Vašingtonai ir brīva vaļa.

"Pats par sevi līgums ir gluži kā dzemdībās miris bērns, - uzskata Kurejevs. – Izraēla un ASV nav to ratificējušas, bet trīs jaunie kodolkluba dalībnieki – Indija, Pakistāna un KTDR – vienkārši neko nav parakstījuši. Tātad drīzāk tas nemaz nav līgums, tikai nodomu deklarācija, labas gribas žests."

RIA Novosti aptaujātie eksperti ir pārliecināti: prezidenta Donalda Trampa komanda var izmantot diskusijas par kodolsprādzieniem priekšvēlēšanu kampaņā.

"Trampa tradicionālais konservatīvais elektorāts "Baltā nama saimnieka apņēmīgo viedokli" uztvers ļoti labi, - uzsvēra Kurejevs. – Tiem, kuri gatavi nobalsot par Trampu, Baltais nams nodemonstrēs, ka rīkojas, neskatoties uz starptautisko spiedienu un par galveno uzskata valsts aizsardzības spēju."

Vēl tikai nav zināms, ko īsti grib izmēģināt Pentagons, lai vienlaikus iespaidotu elektorātu un gūtu praktiskus rezultātus, ko nav iespējams aprēķināt datorā. Acīmredzams, ka kodolsprādzieni Nevadā vai Aļaskā radīs protestu vilni. Savukārt sprādziens Aleutu salās Krievijas robežu tuvumā radīs kārtējo plaisu Krievijas un ASV attiecībās, kas jau tāpat ir pietiekami sarežģītas.

1
Tagi:
kodolieroči, Pentagons, ASV
Pēc temata
Krievijas ĀM komentēja scenāriju par kodoluzbrukumu Baltijai
Politologs: aug kodolkara draudi
"Lai krievi paskaidro, priekš kam mums New START": ASV runā par ieroču skaita samazināšanu
"Kur nu vēl tuvāk": kurp ASV vēlas pārvest savu kodolarsenālu
ASV

"Domājams, krievi": uzlauzts ASV absolūtais ierocis

57
(atjaunots 11:27 03.06.2020)
Mediji ziņo, ka pašreizējos grautiņos Amerikā, "pilnīgi iespējams", saskatāma Krievijas aģentu dalība.

Nesen, kad telekanāls CNN laida klajā sižetu, kurā viens no ekspertiem pieļāva, ka nekārtībās piedalās "Krievijas aģenti", - par viņiem savā lapā Twitter īpaši pasmējās Donalds Tramps, portālā RIA Novosti stāsta Viktors Marahovskis.

Atgādināsim, ka ASV prezidenta attiecības ar vienu no ietekmīgākajiem amerikāņu telekanāliem ir mazdrusciņ sliktākas nekā Irānai ar Izraēlu, lai arī vēl nesen tomēr mazliet labākas nekā starp baltajiem un sarkanajiem Pilsoņu karā Krievijā. Jau 2016. gadā CNN izdarīja visu iespējamo, lai Tramps neieņemtu prezidenta posteni, bet pēc tam pilnā sparā ķērās pie "russiagate". Tramps, no savas puses, CNN dēvē tikai par "fakenews CNN", atklāti ienīst kompāniju un priecājas par kanāla reitinga kritumu.

Baltā māja, Vašingtons. Foto no arhīva
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Starp citu, tāpēc īpašu prieku amerikāņu prezidentam sagādāja ziņa par to, ka grautiņu dalībnieki Atlantā pa ceļam uzbrukuši CNN galvenajam ofisam, sadauzījuši stiklus un izdemolējuši, ko vien varējuši. Tramps pārpublicēja tvītu par to, kas tā ir "ironija": protestu dalībnieki izdemolējuši kanālu, kas viņus atbalsta un attaisno.

Taču tagad pats interesantākais. Nesen CNN svinēja savu 40. jubileju.

Tas, kāds šis kanāls bija sākumā un kāds tas kļuvis tagad, uzskatāmi demonstrē visu amerikāņu vispasaules hegemonijas stāstu kopumā.

Pirms četrdesmit gadiem jaunais un nekaunīgais mediju magnāts Teds Tērners nodibināja pirmo cauru diennakti strādājošu tīklu nepārtrauktu ziņu piegādei pa kabeli abonentiem smadzenēs. Tā bija īsta revolūcija informācijas biznesā. Šķiet, tā bija pirmā dzirksts no mūsu tagadējās nezūdošās online dzīves.

Toreiz, 1980.gadā revolūcija bija manāma, taču tai nepiešķīra nekādu īpašu nozīmi, vienkārši tāpēc, ka toreiz rietumvalstīs revolūcijas zinātnē un biznesā, politikā un sociālo tehnoloģiju jomā brāzās vēja ātrumā. Tērners laida klajā diennakts ziņas, nākamajā gadā NASA palaida daudzkārtējo pilotējamo kosmisko kuģi ar astoņu cilvēku ekipāžu (jā, tas bija pirms 39 gadiem, tāpēc atgādināsim, ka tagadējie bļāvieni "mīļais Dieviņ, beidzot taču revolūcija kosmosā" ir parasta reklāmas histērija), tobrīd arī IBM sāka pirmā sērijveida personālā mājas datora ražošanu, rindā stāv mobilais tālrunis, aiz tā vīd pagaidām vēl nevienam nepazīstamais nākotnes karalis – internets. 

Pati Amerika toreiz neapšaubāmi bija XX gadsimta gara iemiesojums. Tā bija jauna, taču jau pieaugusi (amerikāņu vidējais vecums 1980.gadā – 30 gadi) un vai plīsa pa šuvēm gan no importētiem, gan no pašmāju ģēnijiem, vēl lielā mērā klasiski izglītota, liberāla (tālaika izpratne), tehnokrātiska un pie tam – dziļi reliģioza, atjautīga un plēsonīga.

CNN kļuva par plēsonīgās Amerikas spēcīgāko instrumentu, kas ļāva ietekmēt realitāti, un savu spēku demonstrēja savā 11. pastāvēšanas gadā, kad visa planēta kā hipnotizēta vēroja lielisko šovu "Līča karš". Mūsu acu priekšā supertehnoloģiski parādītas supertehnoloģiskās amerikāņu lidmašīnas salauza pretestību, ko rādīja viena no spēcīgākajām armijām Eirāzijā. Šovs, ko toreiz ieraudzīja pasaule, iedvesa veselai cilvēces paaudzei pārliecību: ASV ir neuzvarams un neapturams spēks, neiedomājami apsteidzis visu pārējo cilvēci, bet pārējai pasaulei tagad vienkārši nāksies steigties pakaļ ASV, nekaitināt ASV, klausīt ASV un cerēt uz žēlastību, un katra Zemes iedzīvotāja lielākais sapnis, vienalga, vai tas būtu kenijiešu ekonomists vai krievu dziedātājs, ir laist pasaulē amerikāņus.

Kad tūlīt pēc Irākas militārā spēka no planētas kartes pazuda Padomju Savienība un tās atlūzas viena pēc otras, vienā vai otrā veidā zvērēja uzticību ASV, - tas bija amerikāņu XX gadsimta happy end. Vienam no šīs uzvaras neapšaubāmajiem varoņiem, Tedam Tērneram, atlika tikai apprecēt Džeinas Fondas līmeņa zvaigzni un rokrokā ar sievu doties pretī saulrietam. Tā izlēma arī Teds.

...Taču lieta tāda, ka realitātē nekāda happy end nemēdz būt. Realitātē nesākas noslēguma titri. Realitātē ikviena uzvara, ikviens triumfs nav paliekošs, tam vienmēr seko jauna nodaļa.

Dolāra simbols, foto no arhīva
© Sputnik / Виталий Белоусов

Amerikai, pasaules uzvarētājai, sākās "happy end sindroms", - tā patiešām noticēja, ka cilvēces vēsturē sākušies titri un nekādi sikveli nav gaidāmi.

Daiļrunīgs fakts: tūlīt pēc PSRS sabrukuma amerikāņu valsts organizācijas pārtrauca apmācīt "Krievijas speciālistus": priekš kam mums speciālisti jomā, kuras vairs nav un nekad nebūs?

Veterāni konstatēja, ka arī pati amerikāņu diplomātija sākusi kaut kādu dīvainu triumfālu nāves cilpu: kompromisa meklētāju un manipulāciju meistaru vietā ASV diplomātu skolas sāka laist klajā "labi apmaksātus feldjēgerus, kuri izvadā neapspriežamas pavēles" un uzskata: ja kāds nepakļaujas amerikāņu spiedienam, vajag vienkārši pastiprināt spiedienu.

Sindroma rezultātā cieta arī Amerikāņu "realitātes pults", kuras elementu vidū bija gan CNN, gan Holivuda, gan "krāsainās tehnoloģijas" un – jau tagad, jaunajā gadsimtā – Facebook un Twitter. Kad vairākas valstis tika sodītas ar nāvi pēc nepārprotami melīgām apsūdzībām un aizritēja sekmīgu "twitter-revolūciju" sērija ar attiecīgo mediju atbalstu amerikāņu realitātes kontroles centros, daudzi guva pilnīgu pārliecību: vienīgā pastāvošā realitāte ir tā, ko auditorijas smadzenēs masveidā iefiltrē speciāli apmācīti cilvēki. Populārs strīmeris ar labu kameru un Facebook atbalstu, ar amerikāņu vēstniecību aiz muguras, ar amerikāņu bumbvedējiem pie rokas, - tas ir jauns absolūtais superierocis. Tomēr realitāte parādīja, ka tā vēl ir dzīva un atradīs iespēju atmaksāt, lai kāds būtu spiediens.

Patiesībā "CNN pasaulei" apokalipse sākās 2016. gadā, kad par spīti totālajam pārsvaram amerikāņu mediju sfērā (apmēram 15% pret 85% par labu Klintonei) vēlēšanās uzvarēja Tramps.

Aprindām, ko pieņemts dēvēt par amerikāņu "dziļo valsti", tā bija ļoti nevēlama kandidāta uzvara. Tas bija sāpīgs trieciens "Happu end ēras" idejiskajiem pamatiem, vadāmās realitātes idejai, dogmai par CNN un The New York Times alianses neuzvarāmību. Starp citu, iespējams, tāpēc, ka "dziļā valsts" principā nespēja atteikties no ticības kontrolējamai realitātei, tā pieķērās versijai par krieviem, kuri mistiski "noskauduši" amerikāņu realitāti. Sak, krievi uzlauzuši amerikāņu pulti, tāpēc mēs cietām sakāvi.

Dīvainas apstākļu sakritības dēļ CNN kļuva par maģiskās versijas galveno popularizētāju.

Telekanāls aktīvi darbojās "ASV aukstajā pilsoņu karā", taču tagad pat nav zināms, vai varam to saukt par aukstu.

… Ak jā. Tagad, kad pār trīsdesmit lielpilsētām Amerikā paceļas grautiņu dūmi, pār planētu varonīgi skan pirmā privātā kosmosa kuģa (tas gan taisīts pēc valsts pasūtījuma un par valsts līdzekļiem) signāli, mēs varam iztēloties, kā bijušā pasaules valdnieka teritorijā tālāk veidosies "mediju" un patiesās realitātes attiecības.

Pilnīgi iespējams, tāpat viss turpināsies. Lieta tāda, ka nemēdz būt ne īsts "pasaules gals", ne arī īsts happy end. Apokalipse nebūt ne vienmēr ir nāvējoša lieta. Var gadīties, ka tas ir tikai politiskā, ekonomiskā un, iespējams, arī bruņotā līdera pozīciju zudums. Tas ir tikai neveiksmīgo valsts daļu kritums savdabīgā "jaunattīstības pasaulē" (patlaban pa ASV klīst 40 miljoni bezdarbnieku, un klīst runas, ka tas vēl nav viss) ar visām no tā izrietošajām sociālajām sekām. Tā ir sabiedrības šķelšanās un valsts sadalīšanās nabadzīgās postapokaliptiskās teritorijās un bagātās izolētās oāzēs, kur startēs pat vēl krāšņākas raķetes. Vietām veselas pilsētas strēbs sojas putru, citur – uzņems galvu reibinošus grāvējus ar milzu budžetiem.

Vienkārši vairs nebūs Amerikas, kas reiz palaida "Space Shuttle" un ko varbūt vēl atceras CNN dibinātājs, 81 gadu vecais Tērners.

Var jau gan būt, ka neatceras arī – jau pirms pāris gadiem Tērners atzinās, ka viņu moka demence.

57
Tagi:
protesti, mediji, CNN, ASV
Pēc temata
Eiropas Savienības galvenais diplomāts pasludinājis Amerikas ēras galu
"Vājprāts": latviešus, kuri kļuva par grautiņu aculieciniekiem ASV, šokējusi "brīvība"
Diplomāts nosauca vārdus par Krievijas saikni ar protestiem ASV par viltus ziņām