Sīrijas armijas karavīrs Alepo apkārtnē

Turcijas operācija Sīrijā: viss ir pret Erdoganu

96
(atjaunots 11:01 17.10.2019)
Miermīlīgs noregulējums Sīrijā ir iespējams, taču objektīvā militāri politiskā inerce, kara potenciāls un loģistika nodrošinās ilgstošu un asiņainu karadarbību valsts ziemeļaustrumos.

Turcijas militārā operācija "Miera avots" Sīrijā nedēļu pēc tās sākuma ir sākusi buksēt, taču jau pārsteigusi Pentagonu un NATO, lielā mērā konsolidējusi Sīrijas sabiedrību un iniciējusi manāmas ģeopolitiskās pārmaiņas valstī.

Turcijas spēki ar kaujām devās uz priekšu, ieņēma vairākas apdzīvotās vietas Sīrijas ziemeļaustrumos un, saskaņā ar Ankaras datiem, "neitralizējuši" 595 kurdu vienību locekļus. Kurdi ziņo, ka viņiem izdevies iznīcināt septiņus tankus un likvidēt 75 karavīrus. Pagaidām ir grūti prognozēt militārās operācijas noslēguma termiņus.

Donalds Tramps
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Pēc amerikāņu sabiedroto faktiskās bēgšanas no turku operācijas norises rajoniem kurdi juta, ka ir nodoti un bija spiesti sākt sarunas ar Sīrijas likumīgo valdību. 13. oktobrī Damaska un kurdu administrācija vienojās par Sīrijas valdības spēku dislokāciju gar Turcijas robežu kopīgu aizsardzības operāciju veikšanai. Nākamajā dienā SAR armija iegāja Manbidžā, Tabkā, Hasekā, Kamišli un citās kurdu kontrolētajās apdzīvotajās vietās, kur agrāk bija dislocētas Pentagona vienības (aptuveni 1000 kareivji).

Pierobežas rajonos Sīrijas ziemeļaustrumos joprojām ir ļoti sarežģīta operatīvā situācija, vienlaikus darbojas Turcijas un Sīrijas valdības spēki, kurdu zemessargi, dažādi algotņi un ASV koalīcijas "neitrālie" karavīri. Kāds turku lādiņš sprāga netālu no amerikāņu kareivju dislokācijas vietas. Šo notikumu fonā KF un ASV ģenerālštābu priekšnieki jau otro reizi divu nedēļu laikā apspriedās pa tālruni.

Arī sankcijas ir ierocis

Sākotnēji Ankara plānoja attīrīt Sīrijas ziemeļu rajonus no amerikāņu apbruņotajām arābu un kurdu vienībām, kas, pēc Turcijas domām, apdraudēja valsts dienvidaustrumu provinces. Pēc tam turku spēkiem bija jāizveido līdz 30 km dziļa (SAR teritorijā) drošības zona gar visu 480 kilometrus garo Sīrijas un Turcijas robežu, lai pārvietotu turp 2 miljonus Sīrijas civiliedzīvotāju no 4 miljoniem bēgļu, kuri patlaban uzturas Turcijā.

Viss bija labi uz papīra: kurdi izrāda sīvu pretestību. Ankara cerēja, ka tās darbības Sīrijā atbalstīs NATO, taču alianses locekļi vienbalsīgi nosodīja operāciju "Miera avots". ASV vērsa sankcijas pret Turciju, prezidents Donalds Tramps piedraudēja "sagraut Turcijas ekonomiku". Pentagona vadītājs Marks Espers informēja par "kolektīvajiem un individuālajiem diplomātiskajiem un ekonomiskajiem pasākumiem, atbildot uz Turcijas skandalozajām darbībām".

Pie tam amerikāņi atkāpjas no Tuvajiem Austrumiem. 14. oktobrī ASV prezidents paziņoja, ka "pārsvarā ir izvedis" militāro kontingentu no Sīrijas. SAR valdības spēku autokolonna pat satika amerikāņu kareivjus, kuri atkāpās pa ceļu starp Manbidžas un Kobani pilsētām. Kauju zonu vēl nav pametuši visi amerikāņi, taču tajā pašā dienā Espers intervijā telekanālam Fox News atklāja, ka ASV karavīri nokļuvuši "slazdā" starp Sīrijas un Turcijas armijām.

Vienlaikus noskaidrojās, ka Sīrijas teritorijā nelegāli atrodas arī franču speciālo uzdevumu vienība – vairāki simti karavīru. Šo informāciju publicēja avīze La Tribune, atsaucoties uz avotu Elizejas pilī. Līdz ar to kļūst saprotama Parīzes emocionālā reakcija pēc Turcijas operācijas sākuma. Francijai nav nepieciešamo spēku un līdzekļu Sīrijā, taču tā ziņoja par apņemšanos apturēt Turcijas operāciju. Patiesībā izdevās tikai apturēt franču ieroču eksportu Ankarai un parunāt par "smagajām humānajām sekām". Ir kā agrāk Tuvajos Austrumos būtu valdījusi ideāla kārtība, un arābu bēgļi neslietu savas teltis skvērā pie Luvras.

Tomēr starptautiskais spiediens pret Ankaru pieaug. Londona apturējusi licenču izsniegšanu bruņojuma eksportam. Berlīne demonstratīvi atteicās sankcionēt jaunas aizsardzības produkcijas piegādes Turcijai.

Taču diezin vai ASV un citu NATO valstu draudi un šantāža apturēs turku operāciju Sīrijā. Prezidents Redžeps Tajips Erdogans atklāti paziņoja, ka Turcija neatteiksies no saviem plāniem (cīņa pret terorismu), neskatoties uz rietumvalstu ekonomiskajām sankcijām vai ieroču embargo. Iepriekš līdzīgu viedokli pauda arī Turcijas ārlietu ministrs Mevluts Čavušoglu.

Prognoze

Krievijas prezidenta speciālais pārstāvis Aleksandrs Lavrentjevs informēja: Maskava uzskata, ka Turcijas operācija ir nepieņemama, taču ieņem novērotāja un vidutāja pozīciju. Ne velti Sīrijas valdības pārstāvji un kurdu militarizētās vienības (alianse "Demokrātiskās Sīrijas spēki") 13. oktobrī sāka pārrunas Krievijas aviobāzē Hmeimimā. Pozitīvs rezultāts ir redzams, taču viņpus Eifratas joprojām saglabājas sarežģīta situācija, un koalīcijas ir nestabilas.

Krievijas Federācijas Padomes Starptautisko lietu komitejas priekšsēdētāja vietnieks Vladimirs Džabarovs atzīmēja: "Pirms vairākiem gadiem Sīrijas kurdi nepārprotami pievērsās Amerikas Savienotajām Valstīm, izmantoja viņu atbalstu, un bija skaidrs, ka viņi ir ASV sabiedrotie. Tagad situācija ir mainījusies, amerikāņi viņus ir, maigi izsakoties, pametuši. Kurdi ir palikuši vieni pret Turcijas armiju... Krievija nevar piedalīties konfliktā jebkurā no pusēm."

Sīrijas "autonomajai Kurdistānai" problēmas rada arī sagūstītie teroristisko grupējumu kaujinieki. KF Aizsardzības ministrijas dati liecina, ka reģionā septiņās kurdu vienību kontrolētajās pagaidu uzturēšanās (ieslodzījuma) nometnēs Sīrijas ziemeļaustrumos ir 14 650 kaujinieki. The New York Times vēsta, ka kauju zonā atrodas aptuveni 13 tūkstoši "Islāma valsts" (Krievijā un vairākās citās pasaules valstīs aizliegts teroristiskais grupējums) sagūstīto piekritēju: 11 tūkstoši sīriešu un irākiešu, kā arī divi tūkstoši cilvēku no 50 dažādām valstīm.

Iepriekš kurdi paziņoja, ka SAR ziemeļaustrumos aizbēguši aptuveni 850 kaujinieki. Ja pieņemam, ka karadarbības fonā tamlīdzīgi incidenti var atkārtoties, reģionā iespējams jauns terorisma uzliesmojums.

Miermīlīgs noregulējums Sīrijā ir iespējams, taču objektīvā militāri politiskā inerce, kara potenciāls un loģistika nodrošinās ilgstošu un asiņainu karadarbību valsts ziemeļaustrumos. Optimismu iedveš tikai tas, ka turkiem ir pieredze, kas iegūta divu līdzīgu (kontrteroristisku) iebrukumu laikā, kas Sīrijas robežas nemainīja.

96
Pēc temata
"Miera avots": pretēji ASV draudiem Turcija sākusi militāru operāciju Sīrijā
Provinces liesmās: situācijas destabilizācija Sīrijā neglābs ASV no sakāves
Lietuva ierosina ieviest ieroču embargo visām konflikta pusēm Sīrijā
Vakcīnas ražošana, foto no arhīva

Iznīcināt krievu vakcīnu: lielās politikas mazā šeftīte

47
(atjaunots 21:14 18.09.2020)
Krievijas līdera pozīcijas pret koronavīrusu paredzētās vakcīnas izstrādē Rietumiem bija īsts izaicinājums gan politisko, gan finansiālo apsvērumu ziņā.

No vienas puses, atpalikušajai, šausmīgi nedemokrātiskajai Krievijai vienkārši nav nekādu tiesību uz tādiem izrāvieniem sarežģītās un tehnoloģiski attīstītās jomās. No otras puses, uz spēles likta tik astronomiska peļņa, ka grēmas rada pat doma par to, ka tas varētu paiet gar degunu rietumu farmaceitiskajiem koncerniem. Ko vērta jau ir ziņa par vienošanos ar Indiju par simt miljonu vakcīnas devu piegādi. Nav nekāds brīnums, ka Krievija saskārusies ar virkni mēģinājumu diskreditēt Krievijas zinātnieku darba rezultātus: liela politika, liela nauda, portālā RIA Novosti stāsta Irina Alksnis.

Tomēr haizivīm līdzās vienmēr ir piesūcekņi, kam šis un tas pastāvīgi atkrīt no saimnieka galda.

Līdzīgs stāsts izvērsies ap "Sputnik V" izmēģinājumu rezultātu publikāciju vienā no vecākajiem un ietekmīgākajiem medicīnas žurnāliem pasaulē - The Lancet.

Raksts acumirklī saņēma kritiku. Skandalozu jaunumu, ko tiražēja pasaules mediji, sagādāja atklātā vēstule, kurā Templas universitātes bioloģijas profesors Enriko Buči pauda bažas par kļūdām, ko "iespējams, pieļāvuši Krievijas zinātnieki". Viņu atbalstīja divarpus desmiti citu zinātnieku. The Lancet ierosināja Krievijas speciālistiem atbildēt uz uzdotajiem jautājumiem. Atbildes nāca klajā. Gamaleja centrs izsniedza izdevumam vakcīnas "Sputnik V" izmēģinājumu klīnisko protokolu pilnā apjomā. Krievijas Tiešo investīciju fonda vadītājs Kirils Dmitrijevs publicēja rakstu, kurā izvērsti komentēja kritiķu galvenās pretenzijas un pie viena ieteica viņiem pameklēt baļķi pašiem savā acī un izgaisināt Krievijas šaubas par Rietumos veiktajiem pētījumiem.

Taču šajā gadījumā problēmu nebūt nerada tīri zinātniskas matērijas, kam pievērsās pētnieki Krievijā.

Lieta tāda, ka skandalozās vēstules autors ir visnotaļ vērā ņemama personība. BBC materiālā Enriko M. Buči nosaukts par "pazīstamu viltuszinātnes apkarotāju". Tomēr pareizāk gan būtu viņu dēvēt par "zinātnes biznesmeni".

2016. gadā Buči nodibināja kompāniju "Resis Srl.", kas verificē zinātniskos darbus, pārbauda to patiesīgumu un godprātību.

Mūsdienu zinātnē tā ir modīga tēma. Pēdējos gados pārlieku bieži pētnieki tiek pieķerti par pieļautajiem misēkļiem, pat rupjām kļūdām jau klajā nākušos rakstos. Ne vienmēr runa ir par ļaunprātību vai krāpšanos, bieži pieļautas nejaušas kļūdas, kas tomēr sāpīgi skar zinātnieku vai pat veselu zinātnisko institūtu reputāciju.

Lai izvairītos no tādām problēmām, autori un pētnieciskās iestādes tagad nereti vēršas pie attiecīgās specializācijas firmām un pasūta savu tekstu neatkarīgu auditu pirms to publikācijas. Piemēram, Buči kompāniju noalgoja Friča Lipmana institūts (Vācija), ap kuru pirms zināma laika izcēlās milzīgs skandāls sakarā ar rupjām kļūdām publikācijās. Par to pirms gada sīki stāstīja žurnāls Nature.

Tomēr ir viena nianse: tāds bizness uzliek noteiktus ētiskus ierobežojumus, un profesors Buči to, starp citu, ļoti labi saprot. 2019. gada decembrī tajā pašā Nature parādījās zinātniskā darba tīrībai un godaprātam veltīts materiāls, kura sagatavošanā piedalījās arī profesors Buči. Tajā bija godīgi norādīts, ka Enriko N. Buči ir saskāries ar interešu konfliktu.

Īsi sakot, ja komerciālas kompānijas īpašnieks publiski stāsta par jomu, kurā specializējas kompānija, tā patiesībā ir viņa firmas reklāma.

Nu, bet gadījumā, ja runa ir par Krievijas vakcīnas "atmaskošanu", tādiem sīkumiem vairs nav nekādas nozīmes.

Rietumi izmantoja Buči atklāto vēstuli (tā neapšaubāmi bija pašreklāma), lai vēlreiz vērstos pret vakcīnas izstrādātājiem no Krievijas cerībā sagraut vai vismaz pabojāt viņu līdera pozīcijas. Toties pats profesors dabūja tāda vēriena un līmeņa reklāmu, par kādu ne sapņot nevarētu citos apstākļos. Lūk, ko nozīmē "apseglot tīģeri". Pēc šī principa strādā simtiem un tūkstošiem mediju personāžu.

Neapšaubāmi, tas profesoram atbalsosies – nesīs jaunus un pievilcīgus komerciālos kontraktus. Ažiotāžas ķeršana lielās politikas duļķainajā ūdenī reizēm ir ļoti izdevīga.

Tikai tam nav ne mazākā sakara ar zinātni, medicīnu un simtiem tūkstošu dzīvību glābšanu visā pasaulē.

47
Tagi:
Rietumi, Krievija, vakcīna
Pēc temata
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes
Baltkrievijā pastāstīja par Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumiem
Pirmās Krievijas vakcīnas pret Covid-19 partijas nosūtītas uz visiem KF reģioniem
Koronavīrusa vakcīna "Sputnik V" laista klajā apgrozībā
Sergejs Šoigu vakcinējies ar Krievijā izstrādāto vakcīnu "Sputnik V"
Šeņdžeņa, Ķīna

Kur atrodas Amerikai bīstamākā pilsēta

42
(atjaunots 13:50 18.09.2020)
Pirms 40 gadiem neviens pat nedomāja par Ķīnas tehnoloģiskā līdera vietu ar reālām izredzēm apsteigt ASV. Ambīcijas bija pieticīgas. Pamazām kvantitāte pārauga kvalitātē: globālajā mērogā Pekina bīda malā Ameriku no pirmās vietas uz tehnoloģisko līderu pjedestāla.

Ķīna prot sarīkot sev svētkus. Tikai pavisam nesen noslēdzās interesanti pasākumi. Lieta tāda, ka pirms 40 gadiem 26. augustā valsts dienvidos zvejnieku ciema vietā tika likti pamati Šeņdžeņas pilsētai. Šodien tas ir gigants – 13 miljoni iedzīvotāju ar IKP 389 miljardu dolāru apmērā – vairāk nekā Singapūrai un Honkongai, kas sākas pie Šeņdženas dienvidu robežām, portālā RIA Novosti stāsta Dmitrijs Kosirevs.

Tomēr runa nav par milzīgajai valstij raksturīgajiem milzīgajiem cipariem, runa ir par Šeņdženas pašreizējo lomu – tas ir Ķīnas globālās tehnoloģiskā līdera vietas simbols. Līdera pozīcija nebūtu tik labi manāma, ja ne ASV augošā histērija: Ķīna kļuvusi par bijušās superlielvalsts konkurentu, pārsvarā – tehnoloģiju jomā.

Paskatieties, kāda ir republikāņu priekšvēlēšanu programma, kas tika prezentēta partijas nesenajā kongresā Šarlotē: cita starpā tajā ir punkts par nepieciešamību "uzvarēt sacensībās" par 5G tehnoloģijām. Ar kādām metodēm? Tas jau ir zināms – vairs nav ne runas par godīgu spēli. Ko uzvarēt? Arī tas ir zināms, cīņai ar Ķīnu veltīts īpašs punkts programmā.

Demokrātu rindās izskan vēl trakākas idejas, piemēram, atrast iespēju nogremdēt visu Ķīnas jūras kara floti 72 stundu laikā. Par to runāja Mišela Flērnoja, jo daudzi uzskata par Baidena nākamo aizsardzības ministru. Gribēt jau nav kaitīgi, tomēr ASV Kongresa pētījumu dienesta pārskatā par nākotnes militārajām tehnoloģijām, kam nav nekāda sakara ar priekšvēlēšanu cīņām, teikts: Ķīna ir Savienoto Valstu spēcīgākais konkurents mūsdienīgāko militāro tehnoloģiju, piemēram, mākslīgā intelekta vai kvantu aprēķinu ziņā (runa ir par to, kā Ķīnas jaunā ballistiskā raķete it kā pati saviem spēkiem lidojumā izvēlas sev mērķi un lidojuma trajektoriju).

Kādam šķitīs aizvainojoši tas, ka Krievija ar tās iespējām (piemēram, virsskaņas ātrumu jomā) šajā pārskatā par pussoli atpaliek no Ķīnas. Tomēr Krievija neapvainojas. Vienkārši atzīmēsim (kontekstā par Ķīnas flotes iznīcināšanu 72 stundu laikā), ka, saskaņā ar Austrālijas militārā analītiķa Malkolma Deivisa vērtējumu, Pekinas JKF apsteidz amerikāņus kvantitatīvi un jau panāk kvalitatīvi, tas ir, tehnoloģiju jomā. Nav nemaz tik droši zināms, vai ASV ar saviem sabiedrotajiem konfliktā ar šo valsti gūs uzvaru.

Tā iznācis, ka Ķīnas tehnoloģiskā līdera lomu simbolizē Šeņdzeņas pilsēta, lai arī tā nav vienīgā, kur apmetušās atbilstošās kompānijas, laboratorijas un ražotnes. Pirms 40 gadiem viss sākās gluži pieticīgi. Britu (toreiz) Honkonga bija un palika osta, caur kuru rit preču eksports un imports uz Ķīnu, krastā, Lielbritānijas teritorijā strādāja tirdzniecības kompānijas un bankas tirdzniecības finansēšanai. Bet kā tad ar ražotnēm? Galu galā 70. gadu beigās radās ideja radīt Ķīnas teritorijā četras speciālās zonas ar īpašiem privileģētiem noteikumiem, kur ārvalstnieki varētu ieguldīt naudu vajadzīgajās ražotnēs. Šeņdžeņa bija īpaši ērta – no Honkongas līdz tai varēja pat kājām aiziet.

Pirms 40 gadiem neviens pat nedomāja par Ķīnas tehnoloģiskā līdera vietu ar reālām izredzēm apsteigt ASV. Ambīcijas bija pieticīgas. Pašmāju pētījumu un izstrāžu idejas pakāpeniski auga augumā atbilstoši tirgus reālajām vajadzībām. Tā soli pa solim valsts izdevumi tādām izstrādēm pieauga 3% 1997. gadā līdz 27% no pasaules apjoma 2017. gadā. Kvantitāte pārauga kvalitātē: pērn līdz 60% Ķīnas ekonomikas pieauguma deva inovācijas, bet globālajā mērogā Pekina bīda malā vai jau pabīdījusi Ameriku no pirmās vietas uz tehnoloģisko līderu pjedestāla.

Attīstības gaitā Šeņdžeņā apmetās astoņas no 500 lielāko kompāniju pasaulē no Fortune saraksta, ieskaitot slaveno Huawei – tā jau kļuvusi par kaut kādu sakrālu simbolu atpaliekošās Amerikas naidam pret konkurentu. Nav nekāds brīnums, ka Šeņdžeņa ir pirmā pilsēta pasaulē, kur tiek noslēgta 5G autonomās sistēmas izveide. Paskatieties – ASV tikai plāno "uzvarēt sacensībās" par šīm tehnoloģijām.

Tātad iznāk (ja Amerika uzskata, ka Ķīnas tehnoloģiskais izaicinājums apdraud tās pastāvēšanu), ka Šeņdžeņa ir kļuvusi par bīstamāko pilsētu ASV visā pasaulē.

Starp citiem pilsētas un valsts demonstrētajiem brīnumiem jāpiemin fakts, ka Ķīnā mīt trīs no desmit lielākajām kompānijām pasaulē – "vienradžiem". Tā dēvē tehnoloģiskās burvju radības, kuru vērtība īsā laikā pieaug līdz miljardam dolāru un pārsniedz to. Tagad tās izpletušās visā Ķīnā, bet Šeņdžeņa par godu jubilejai nolēmusi kardināli pārslogot tajā izvietoto tehnoloģisko kompāniju biržu ChiNext, kam jāpārvēršas ne tikai par Ķīnas, bet arī visas pasaules analogu amerikāņu Nasdaq.

Protams, tā ir militāra akcija, runājot par Pekinas un Vašingtonas tehnoloģisko karu. Viena puse cenšas atņemt otrai ārzemju naudu inovācijām, otra pretojas un meklē iespējas vēl ātrāk piesaistīt tādu naudu. Viena puse cenšas, kamēr vēl nav par vēlu atņemt otrai piekļuvi pusvadītājiem (tā ir Ķīnas hitech vājā vieta), otra vēlas radīt pati savu pusvadītāju bāzi, vēl labāku nekā ASV. Pekina ir sapratusi, ka jebkādas ASV administrācijas laikā karš bez noteikumiem un kaut mazākā goda turpināsies. Un vēl – ka (šo frāzi piedēvē Staļinam sarunā ar Čērčilu) "karā bez zaudējumiem neiztikt".

Tomēr jāšaubās, vai valsts, kas moderno tehnoloģiju ziņā apsteigusi eiropiešus, japāņus un daudzus citus, karā paliks bez sabiedrotajiem, kuri saskata, kādu labumu nes partnerattiecības. Starp citu, nesen sākās Krievijas un Ķīnas Zinātniski tehnisko inovāciju un sadarbības gads. Ķīnas mediji citē vēstījumus, ko par godu šim notikumam nosūtījuši abu valstu vadītāji. Īpaši tiek akcentēta ideja, ka sadarbība sekmēs globālās pārvaldes sistēmas reformu un tā izšķirs abu valstu nākotni.

42
Tagi:
Ķīna, ASV
Cilvēki aizsargmaskās Madridē, foto no arhīva

Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti

0
(atjaunots 16:01 20.09.2020)
PVO uzskata, ka par Covid-19 gadījumu skaita pieauguma iemeslu Eiropā kļuva drošības pasākumu neievērošana un kontroles trūkums no varasiestāžu puses.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Pasliktinošās epidemioloģiskās situācijas dēļ Eiropā sāk ieviest jaunus ierobežojošos pasākumus, raksta Gazeta.ru. Vairāk nekā puse ES valstu paziņojušas par inficēto skaita pieaugumu vairāk nekā par 10% pēdējo divu nedēļu laikā, paziņoja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvis Hanss Klūge.

Pēc Klūges sacītā, iknedēļas saslimšanas gadījumu pieaugums šobrīd ir augstāks, nekā epidēmijas sākumā martā.

"Pagājušajā nedēļā šis rādītājs pārsniedza 300 000 pacientu," paziņoja viņš.

PVO birojā Belgradā nosauca saslimstības jauna uzliesmojuma Eiropā galvenos iemeslus. Saskaņā ar viņu datiem, pirmām kārtām tas ir saistīts ar Covid-19 izplatības novēršanas pasākumu neievērošanu, raksta RIA Novosti. Tāpat, saskaņā ar PVO paziņojumu, ir nepieciešama kontroles pastiprināšana no varasiestāžu puses.

Viena no pirmajām jaunus ierobežojumus ieviesa Lielbritānija, kur no vīrusa jau ir miruši 41 773 cilvēki, kas dotajā brīdī ir augstākais rādītājs Eiropā.

Lielbritānijā aizliedza pulcēties kompānijās virs 6 cilvēkiem, sporta zāles ir slēgtas, universitātes pārgājušas pie tālmācībām. Plānots ieviest sistēmu, saskaņā ar kuru mācību iestādēs cilvēki kustētos pa apli un viņu ceļi nešķērsotos.

Lielbritānijas veselības ministrs Mets Henkoks paziņoja, ka valsts ziemeļaustrumos tiek ieviesti vēl stingrāki pasākumi, kur visi pabi, restorāni un izklaides iestādes strādās tikai līdz plkst. 22:00, savukārt komunikācija ārpus mājsaimniecībām būs aizliegta.

Vācijā Bavārijas kalnu slēpošanas kūrortā arī ieviesti strikti koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi. Covid-19 uzliesmojums tur izcēlies kāda inficētā ASV tūrista dēļ, šobrīd Minhenes prokuratūra uzsākusi pārbaudi attiecībā pret viņu.

Arī Diseldorfā tika pastiprināti drošības pasākumi, varasiestādes stingri uzrauga aizsargmasku režīma ievērošanu. Uz ielas un cilvēku masveida pulcēšanās vietās, tostarp kafejnīcās, obligāti jālieto individuālie aizsarglīdzekļi.

Papildu koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi tika ieviesti arī Bavārijas Garmišā-Partenkirhenē. Bāri tiek slēgti plkst. 22:00, savukārt cilvēku skaits ballītēs nedrīkst pārsniegt 100 cilvēkus. Apmeklētāju skaits restorānos vienlaikus nedrīkst pārsniegt piecus cilvēkus.

Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs uzstāšanās laikā pilsoņu priekša paziņoja, ka ir jāpastiprina pasākumi sakarā ar otrā koronavīrusa viļņa sākšanos. Pēc viņa teiktā, priekšā gaidāmi sarežģīti rudens un ziemas mēneši, Covid-19 gadījumu skaits katru dienu pieaug.

0
Tagi:
Eiropa, koronavīruss
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
Kā tas ir iespējams? Pastāv risks atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Koronavīruss aiznesis jau vairāk nekā 800 tūkstošus dzīvību