Grēta Tūnberga

Jaunā pasaules līdere sola katastrofas Krievijai. Un ne tikai Krievijai vien.

649
(atjaunots 11:22 29.09.2019)
Mediji cenšas saprast, kā vispār "meitene ar dīvainībām", kas tikai pirms gada vientuļi piketēja pie granīta iestādēm Zviedrijā, pārvērtusies par galveno cilvēku uz planētas. Atklājas izcils PR profesionāļu darbs.

Zviedru meitene, kas pirmdien kļuvusi par galveno cilvēku pasaulē, ir aizņēmusi visas pasaules ziņas. Grētas Tūnbergas fenomenu RIA Novosti portālā apspriež Viktors Marahovskis.

Austrālijas premjerministrs komentē Grētas Tūnbergas paziņojumus un brīdina jauniešus necelt "nevajadzīgu paniku" klimata dēļ.

Fridays For Future akcija Madridē
© Sputnik / Алехандро Мартинез Велез

Grētai Tūnbergai jāapvienojas ar arodbiedrībām, lai cīnītos vienlaikus par klimatu un strādnieku tiesībām, aicina populārie radikālie publicisti. Tikai tā var uzvarēt.

Grēta Tūnberga saķērusies ar Donaldu Trampu trollinga kaujā. Amerikas prezidents, komentējot meitenes niknās asaras ANO tribīnē, paziņoja, ka tā esot "jautra, jauna meitene, gaišas un skaistas nākotnes gaidās, patīkami uz viņu skatīties". Tūnberga savā lapā Twitter nomainīja biogrāfijas datus pret Trampa citātu.

Mediji cenšas saprast, kā vispār "meitene ar dīvainībām", kas tikai pirms gada vientuļi piketēja pie granīta iestādēm Zviedrijā, pārvērtusies par galveno cilvēku uz planētas. Atklājas izcils PR profesionāļu darbs.

Grēta Tūnberga – "Antitramps", ziņo vadošie mediji. Viņa pievērsusies iespējamai nākotnei, viņš – iedomātai pagātnei.

...Vārdu sakot, lai kurp tālāk pa dzīvi dotos pati skolniece no Eiropas ziemeļiem, fenomens jau ir noticis. Miljons vai pusotrs miljons skolēnu visā pasaulē mācību vietā periodiski piedalās "klimata streikos", pieaugušie cilvēki lietišķos uzvalkos nekurnot uzklausa lamu vārdus, korporācijas bailēs klusē.

Konservatori, benzīna civilizācijas un trekna steika aizstāvji, Grētai pat "kuš" nevar pateikt – tas viņiem dārgi maksās. Grēta ir ideāla ikona, grozi kā gribi.

Viņa ir meitene, un par viņu neviens nevar atrast neko kompromitējošu, viņai vienkārši nav biogrāfijas.

Viņa ir meitene ar Aspergera sindromu, proti, tik nevarīga, ka šīs nevarīgums kļuvis par ideālām bruņām. Galu galā ikviens, kurš mēģinās atgādināt par viņas attīstības traucējumiem, tiks nodots aizmirstībai kā pēdējais draņķis un nelietis. Kāds komentētājs Fox News ēterā, neapdomīgi nosauca viņu par "psihiski slimu". Televīzijas kanāls ar visdziļāko atvainošanos apsolīja, ka komentētājs vairs tā ēterā neparādīsies.

Viņa ir skolniece - proti, viņas apgalvojumus nevar kritizēt, jo, pats par sevi saprotams, no viņas nevar prasīt dziļas zināšanas. Viņa nav zinātniece, viņa ir staigājošā hipersaite uz visiem "zaļajiem" pētījumiem vienlaikus. Tas ir, "patiesībā viņai ir taisnība", bet konkrētos punktos viņas kritiķi būs spiesti cīnīties nevis ar Grētu, bet ar kuplu pieaugušo ekoaizstāvju armiju.

Starp citu, Grēta ir arī vegāne, protestē pret autoritārismu Krievijā un atbalsta LGBT. Proti, līdz ar "zaļajiem", aiz viņas stāv arī citas lobistu armijas – masu iznīcināšanas morālo lozungu turētājas. Ar seksuālajām minoritātēm viss ir skaidrs. Ar Krieviju, šo ogļūdeņražu monstru ar heteroseksuālo balto vīrieti priekšgalā, kur apspiež brīvību, arī viss ir skaidrs. Atteikšanās no nolādētās gaļas arī ir varena pasaules tendence ar saviem lobistiem un biznesa interesēm: nesen pat tāds superautoritatīvs viedokļu piegādes kanāls kā biznesa informācijas aģentūra Bloomberg aicināja cilvēci "atteikties no gaļas vismaz reizi nedēļā".

Vārdu sakot, Grētas spēka pamatā ir fakts: pati par sevi viņa ir nulle. Viņa ir caurspīdīga būtne, līdzīga laboratorijas infuzorijām, izkrāsota visās modernākajās krāsās un raida tās pa visu pasauli.

Tagad caur viņu pārsvarā tiek pārraidīta zaļā enerģētika, bet vēlāk meitenei tikpat labi varēs uzvilkt mugurā dzīvnieku vai transformeru tiesībām un tā tālāk – pēc saraksta. Grēta ir savdabīgs rubīns lāzera iekārtā, viņu var piesātinat ar protesta enerģiju un vērst pret Pagātnē Iestrēgušajām Personām vai institūcijām un izdedzināt tās ar niknu staru.

... Bet tagad – pats interesantākais.

Mēģināsim abstrahēties no meitenes Grētas un atradīsim kopsaucēju visām revolucionārajām kampaņām, kas viņu padarījušas par savu karogu un kultu. Vai ir kaut kas kopīgs cīņai pret globālo sasilšanu, cīņai par mazgadīgo transgenderu tiesībām, cīņai par feminismu pret vīriešu patriarhātu un cīņai par dzīvnieku tiesībām?

Izrādās – ir gan, vispārējais revolucionārais kopsaucējs te pastāv. Īsumā to var formulēt šādi: "esamība vairs nenosaka apziņu".

Proti, līdz šim cilvēce dzīvoja atbilstoši apstākļiem. Cilvēki ara zemi un sēja tajā savus kāļus, jo bija spiesti kaut ko ēst. Cilvēki audzēja dažādus mājlopus, slauca tos un cietsirdīgi ēda, jo bija spiesti kaut kā dabūt olbaltumvielas. Cilvēki apvienojās binārās ģimenes sistēmās - vīrietis + sieviete - tāpēc, ka bija spiesti izdzīvot, un tā bija drošākā izdzīvošanas stratēģija. Cilvēki bija spiesti apvienoties nācijās un veidoja savas valstis ar bruņotiem spēkiem, bija spiesti iegūt no zemes ogļūdeņražus un tā tālāk.

Vašingtonas panorāma, foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Астапкович

Tagad šīs "piespiešanas" vairs nav. Tagad civilizācija, pēc revolucionārās ideoloģijas versijas, ir kļuvusi tik spēcīga, ka mums vairs neviens nav jāpiespiež. Cilvēki var iegūt olbaltumvielas no zilaļģēm, ko audzē baseinos zem saules vai lampām (aļģu nav žēl). Cilvēki var izdzīvot un vairoties vienatnē vai viendzimuma laulībās vai poliamoru kopienās, vai vispār nevairoties. Cilvēki var izmantot atjaunojamos un ekoloģiski nekaitīgus enerģijas avotus - sauli, vēju un paisumu (nejautājiet, kā ietekmes Krieviju ar tās klimatu, piemēram, reāls mēģinājums dzīvot ar saules baterijām. Runa nav par realitāti, runa ir par koncepciju.)

Cilvēks, pēc revolucionārās ideoloģijas versijas, tagad ir īsts dabas ķēniņš un Visuma valdnieks. Viņš tagad prot visu. Taču ir viena nianse.

Lai gan cilvēce vairs nav "spiesta" dzīvot, kā agrāk, izrādās, ka tagad tai "jādzīvo" pēc jauna parauga.

Šajā vietā sākas īsts karš. Karš par to, kam mēs visi esam parādā. Un ko tieši esam parādā. Rēķinus piestādījušo kreditoru saraksts jau ir gatavs. To starpā ir visi, kas aizskarti savas nevarības dēļ. Tā ir Dzīva Daba, kas cilvēkiem ir jāpārtrauc nežēlīgi slaukt, art un ēst.

Akcija Fridays For Future Madridē
© Sputnik / Алехандро Мартинез Велез

Tie ir visi diskriminēto kategoriju pārstāvji - no sievietēm, kuras kopš senseniem laikiem nomocījušas dzemdības, patriarhāts un tiesību trūkums, līdz seksuālajām minoritātēm un agrāko gadsimtu koloniālās politikas upuriem.

Tie ir cilvēki ar attīstības īpatnībām un cilvēki ar īpašām vajadzībām, kurus agrāk uzskatīja par slimiem un tāpēc nevirzīja uz priekšu, bet tagad tie jālolo un jāvirza.

Sarakstā ir arī pirmatnējo kultu adepti, kas pilnmēnesī buras un sauc Dievieti-Māti un Ragaino dievu (arī viņi ir cietuši no "raganu un pagānu medībām").

Lūk, tāds īsumā ir personu saraksts, kam mēs tagad esam parādā. Viņu vājums tagad ir viņu galvenais spēks.

Cilvēcei, kas nometusi savas agrākas nepieciešamības jūgu, tagad ir brīvprātīgi jāuzņemas jauns, augsti morāls brīvības jūgs. Praktiskā nozīmē - neēst gaļu, braukt ar sabiedrisko elektrotransportu vai staigāt kājām, nelidot ar lidmašīnu, atdot algu aizskartajām kategorijām un nerunāt tām pretī.

Ja cilvēce neklausīs, to sodīs ar daždažādiem nāvessodiem. Kurus, starp citu, meitene Grēta jau nosauca ANO tribīnē: klimata katastrofa, izmiršana un jaunatnes dumpis.

... Paskatieties, kāds paradokss iznāks. Faktiski mūsu priekšā ir kaut kas ļoti līdzīgs jaunas globālas reliģijas ieviešanas mēģinājumam. Dieva vietā tajā ir "daba", bet viss pārējais jau ir pazīstams: gan aicinājums steidzami nožēlot grēkus, gan apokalipses tuvums, gan cilvēces sadalīšana glābtajās atbildīgajās avīs un neticīgajos āžos. Ir pat šķīstā jaunava.

Jau tas vien liecina, cik maz ir mainījusies pasaule.

649
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs pastāstīja par graujošo konfliktu starp cilvēkiem un planētu
Lietuva saskatījusi kaitējumu ekoloģijai tai neizdevīgajā Mobilitātes paketē
ASV militārās tehnikas izkraušana Vācijā, foto no arhīva

Tramps izved karaspēkus no Vācijas par labu ASV. Un visai pasaulei

29
(atjaunots 22:57 10.08.2020)
ASV aizsardzības ministrs Marks Espers paziņoja, ka gaidāmā karaspēku izvešana no Vācijas iekļaujas Krievijas savaldīšanas stratēģijā.

Ministra stāvoklis ir sliktāks nekā gubernatoram, jo viņa rīcībā ir viens vienīgs arguments izteiktās pozīcijas apstiprinājumam. Formāli skatoties, Savienotās Valstis patiešām "pārvietos lielāku skaitu karavīru uz austrumiem, tuvāk Krievijas robežām". Nelaime tāda, ka, uzmanīgāk izskatīta, šī tēze sabrūk pīšļos, atkailinot amerikāņiem visnotaļ neērto notiekošā slēpto pusi. Plašāk par situāciju Irinas Alksnis materiālā portālā RIA Novosti.

Vāciju pametīs gandrīz 12 tūkstoši karavīru. Tikai lielākā daļa – 6,4 tūkstoši cilvēku – atgriezīsies mājās uz ASV. Pārējie tiks izvietoti citās Eiropas valstīs, arī Itālijā un Beļģijā. Maskavai pie sāniem – Polijā – dislocēsies vien tūkstotis karavīru.

Ne īpaši iespaidīga matemātika Espera vārdu apstiprinājumam. Citāda nemaz nevar būt, jo kolīzijām ap amerikāņu kontingentu VFR nav nekāda sakara ar NATO un Krievijas konfrontāciju.

Jau 2018. gada jūnijā Washington Post pastāstīja, ka Pentagons analizē karaspēku plašās pārdislokācijas Eiropā izmaksas un sekas. Avīze apgalvoja, ka Tramps ieinteresējies par šo jautājumu tā paša gada sākumā. Turklāt ASV prezidenta motīvu pamatā bija vienīgi neapmierinātība ar NATO sabiedrotajiem, kuri atsakās maksāt lielāku naudu par aizsardzību. Pirmām kārtām tas attiecās uz Berlīni, kura jau ilgus gadus cītīgi izvairās audzēt savus militāros izdevumus līdz 2% no IKP, kā to prasa Ziemeļatlantijas alianses kārtības rullis.

Pirms gada jautājums atkal parādījās publiskajā telpā. Toreiz ASV vēstnieks Vācijā Ričards Grenels atklāti paziņoja: viņa valsts ir gatava izvest daļu militārā kontingenta no VFR uz Poliju, jo ir "aizvainojoši gaidīt, ka Amerikas nodokļu maksātājs turpmāk maksās vairāk nekā par 50 tūkstošiem amerikāņu Vācijā, kamēr vācieši izmanto savu tirdzniecība bilances proficītu iekšējiem mērķiem".

Vētraināko – un sajūsmas pilnu – reakciju šis paziņojums izraisīja Polijā. Visu pagājušo gadu Polijas politiķi un mediji kaislīgi sapņoja par to, ka viņu valsts kļūs par galveno Amerikas karaspēku koncentrēšanās vietu Eiropā. Lieta aizgāja līdz kodolieroču pārdislocēšanas perspektīvu apspriešanai. Tiesa, tādas runas necēlās no zila gaisa vien, tās izprovocēja ASV amatpersonas, kas pieļāva šādu notikumu attīstību.

Īsāk sakot, ja nolobīsim no faktiem politisko paziņojumu, plānu un cerību čaulas, kļūs redzama notikumu būtība.

Savienotās Valstis ilgus gadus centās piespiest Vāciju – vienu no lielākajām ekonomikām pasaulē – kardināli palielināt savu militāros izdevumus, jo veiksmes gadījumā lielākā daļa līdzekļu aizplūstu pāri okeānam. No amerikāņu puses lietā tika likti draudi, spiediens un šantāža. Tomēr visi viņu pūliņi izrādījās velti: Vašingtonai neizdevās piespiest vācu valdību grozīt viedokli.

Spriežot pēc visa, Donaldam Trampam tas beidzot ir apnicis, tādēļ tagad valsts aizsardzības ministrs un citas amatpersonas pūlas piesegt valsts vadītāja pieņemto lēmumu par karavīru izvešanu no Vācijas, lai Savienotās Valstis neizskatītos pavisam lieli zaudētāji šajā situācijā.

Bet tieši tā tas izskatās.

Panākt no vāciešiem vēlamo nespēja. Papildu ieguldījumus savā ekonomikā nesaņēma. Militārais kontingents Eiropā tiks samazināts, – un tas viss Krievijas augošās ietekmes un spēka fonā. Tāds sods kā karaspēka izvešana izskatās pavājš: VFR patiešām zaudēs darbavietas un zināmus līdzekļus, ko pelna uz militārās infrastruktūras apkalpošanas rēķina, taču šie zaudējumi nav salīdzināmi ar tiem, kādi būtu, ja valsts piekristu Vašingtonas prasībām.

Tātad vēl viens tūkstotis karavīru Polijā ir vienīgais, kas ļauj Savienotajām Valstīm saglabāt imidžu un ziņot: turpinās centieni apturēt Krieviju.

Laikam visinteresantākais visā šajā stāstā ir jautājums, kādēļ tad Tramps tomēr pieņēma lēmumu par kontingenta izvešanu no VFR. Galu galā, viņam nekas netraucēja arī tālāk vilkt kaķi aiz astes, bet negatīvu seku varēja būt mazāk.

ASV prezidents Donalds Tramps un Vācijas kanclere Angela Merkele
Пресс-служба Президента РФ

Jādomā, ka atminējums meklējams Amerikas prezidenta personībā un mērķos, ko viņš sev nospraudis nacionālā līdera lomā.

Lai cik ekscentrisks izskatītos Tramps, viņš patiesībā ir pievērsies ASV uzkrājušos sistemātisko problēmu risināšanai, tai skaitā ar radikāliem pasākumiem. Cita starpā, Savienotās Valstis iekļuvušas lamatās, kur tiešā pretrunā nonākušas valsts ekonomiskās intereses un pasaules lielvalsts reputācija.

Patiesībā prezidenta neapmierinātība ir saprotama: nepietiek ar to, ka Amerika uzņēmusies Eiropas aizsardzības funkcijas, tā vēl pati maksā par šo priekšrocību, jo lielākās un bagātākās Vecās Pasaules valstis ērti nosēdušās tai uz kakla.

Bez šaubām, zināma loma ir arī tam, ka neviena, arī ne Vācija, netic militāriem draudiem no Krievijas puses. Tādēļ, ja amerikāņiem tīk turpināt militāri politiskās rotaļas ar Maskavu, Eiropa ir gatava piespēlēt vecākajam NATO partnerim, taču par savām ambīcijām Vašingtonai ir jāmaksā pašai.

Savukārt ASV globālās lielvalsts statuss lielākajai daļai Amerikas elites ir pašvērtība, kuras dēļ nav grēks maksāt, pat par nepārprotami neveiksmīgiem projektiem.

Tikai Donalds Tramps tam nepiekrīt. Viņš jau daudzkārt atklāti ir paziņojis, ka pasaules līdera statusam ir jānes konkrēts labums Savienotajām Valstīm un to ekonomikai. Ja tā nav, visa tā lielvalsts būšana ir bezjēdzīga un dārga muļķība, un tā uzturēšanai tērētos līdzekļus labāk novirzīt nozīmīgākām jomām.

Lēmums par zināma kontingenta izvešanu no Vācijas atkal pierāda, ka principiālos jautājumos Trampa vārdi sakrīt ar rīcību.

Baltā māja, Vašingtons. Foto no arhīva
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Apzinoties, ka Berlīnes viedokli mainīt neizdosies, viņš ķērās pie lietas biznesmenis un sāka izdevumu samazināšanas procesu. Karavīru pārdislokācija pati par sevi izmaksās Savienotajām Valstīm vērā ņemamu naudas summu, taču tas ir izdevīgāk, nekā turpināt maksāt par viņu atrašanos VFR. Tādēļ var pārliecinoši teikt, ka Donalda Trampa lēmums ir izdevīgs no ekonomiskā viedokļa un atbilst ASV nacionālajām interesēm.

Paralēli tas, protams, turpina Savienoto Valstu globālā hegemona demontāžu, atklāti demonstrējot to vājumu, nespēju arī turpmāk nest savos plecos visu uzņemto finansiālo saistību slogu. Un tas jau atbilst visas pasaules prasībām.

29
Tagi:
karaspēks, Vācija, ASV
Militārās mācības Lietuvā, foto no arhīva

Napoleona cienīgos Lietuvas plānus stiprina 5 tanki Leclerc. atbildēs Krievija

50
(atjaunots 11:52 09.08.2020)
Lietuvā dislocētā NATO starptautiskā bataljona nesenais papildinājums no Francijas armijas līdzinās ne eposam "300 spartieši Suvalku koridorā", bet gan ceļojošajam cirkam, kura viesizrādes Baltijā ilgs līdz gada beigām.

Francijas rotas komplektācija NATO bataljona sastāvā noslēdzās 30. jūlijā. Francijas armija ar lidmašīnām un vilcieniem nogādāja Lietuvā karavīrus un militāro tehniku. Aptuveni trīs simti Piektās Republikas (fr. – Cinquième République) kareivju, pieci tanki Leclerc un 14 kājnieku kaujas mašīnas dislocētas Ruklā, stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

NATO bataljonā Lietuvā pārstāvētas arī vienības no Vācijas, Nīderlandes, Norvēģijas, Čehijas, Beļģijas, Islandes un Luksemburgas. Kopā – apmēram 1150 karavīri. Starptautisko "atbalsta grupu" veido trīs kaujas rotas, sagādes un loģistikas, kara policijas un medicīnas darbinieku rota. Tās rīcībā ir 700 kara tehnikas vienības. Grupa tiek uzskatīta par mehanizētās kājnieku grupas "Dzelzs vilks" (Geležinis Vilkas) daļu.

Ārvalstu spēku nepārtrauktā un, pēc būtības, beztermiņa klātbūtne Lietuvas teritorijā turpinās no 2017. gada. Neviens kaimiņš nav apdraudējis Baltijas valstis ne pirms NATO starptautisko bataljonu parādīšanās, ne pēc tās, tomēr ārvalstu spēku galvenais uzdevums Lietuvā – hipotētiska bruņotā konflikta gadījumā noturēt neesošo "Suvalku koridoru" (Suwalki Gap) līdz sabiedroto pamatspēku pienākšanai. Kara nav un nav, un vecāko partneru ekskursijas spēki nīkst Lietuvas poligonos un pilsētās.

Par Suvalku koridoru dēvē aptuveni 100 km garu hipotētisko sauszemes koridoru, ko NATO kartēs zīmē Lietuvas un Polijas robežas rajonā. Briselē un Vašingtonā valda uzskats, ka Maskava un Minska jau sen plāno to "izcirst" dabā un apvienot Baltkrievijas republikas teritoriju ar Krievijas Kaļiņingradas apgabalu. Protams, ar mērķi okupēt un paverdzināt Baltijas valstis... Savukārt milzīgās Krievijas armijas viltīgo plānu īstenošanos nepieļauj 1150 cēlsirdīgie karotāji no NATO daudznacionālā bataljona.

Zobenu deja

Šī nav pirmā reize, kad Francija sūta savas militārās vienības uz Lietuvu. Iepriekš franču kontingents, 4 tanki Leclerc un deviņas kājnieku kaujas mašīnas VBCI šeit dežurēja 2018. gadā un piedalījās mācībās "Saber Strike 2016". Tādu atrakciju mērķis nemainīgi ir "efektīva reakcija uz jebkādu reģionālās drošības apdraudējumu" un "mijiedarbības uzlabošana plaša spektra militārajās operācijās". Miglainais formulējums nozīmē, ka Francijas armija, tāpat kā visa Ziemeļatlantijas alianse jau sen gatavojas bruņotam konfliktam ar Krieviju.

Pa planētu soļo militārie roboti, bet NATO vēl gatavojas pagātnes kariem. Piemēram, piecus dārgos franču tankus Leclerc spēj iznīcināt piecas jaunās "gudrās" Krievijas mīnas – tās ir ļoti vienkārši uzstādāmas un ilgi gaida īsto brīdi. Tās fiksē pretinieka bruņutehniku līdz 250 metru attālumā, startē augšup pēc seismiskā detektora signāla, atrod mērķi ar termovizora palīdzību un neatvairāmi trāpa tornī no augšas – relatīvi lēti un pamatīgi.

Krievijas Federācijas provokatīvā "savaldīšana" ir bīstama. Vispirms – pašiem "savaldītājiem" vērienīga militārā konflikta gadījumā alianses ierasto "Zobenu deju" nebūs. Piemēram, Krievija var operatīvi un efektīvi noteikt zonu bez lidojumiem virs Lietuvas un citām Baltijas valstīm (zenītraķešu sistēmas S-400 un S-350 dislocētas Ļeņingradas un Kaļiņingradas apgabalos un citviet). Jūrā – Baltijas flotes raķešu kompleksu un aviācijas tēmēklī – neviens alianses kuģis ne šāviena attālumā nepietuvosies karadarbības zonai līdz brīdim, kad tajā būs panākts stabils miers. Protams, tie ir piespiedu pasākumi.

Krievijas Bruņoto spēku pēkšņā pārbaude jūlijā, kurā tika iesaistīti aptuveni 150 tūkstoši karavīru, 25 tūkstoši bruņojuma un tehnikas vienību, 400 lidaparāti, vairāk nekā 100 kuģi, pārliecinoši demonstrēja spēka pielietošanas tehnoloģiskās iespējas Krievijas interešu aizsardzībai rietumu stratēģiskajā virzienā.

Vienlaikus Krievijas ārlietu ministra vietnieks Aleksandrs Gruško informēja: Krievija ir gatava izvietot vidēja un maza darbības rādiusa raķetes pie ES robežām, ja ASV uzstādīs šādas raķetes Eiropā. Šis brīdinājums pārsvarā bija adresēts "piefrontes" valstīm – Baltijai un Polijai.

Atgādināšu, ka ārkārtīgi militarizētā Lietuvas teritorija stiepjas 350 km no rietumiem uz austrumiem un 260 km – no ziemeļiem uz dienvidiem, bet OTRK "Iskander" precīzās raķetes neatvairāmi trāpa mērķī līdz 500 km attālumā.

Mīti un leģendas

Lietuva iestājās Ziemeļatlantijas aliansē 2004. gadā, ilgu laiku pirms Krimas atgriešanās Krievijā (tāds bija iegansts NATO militārās struktūras tālākai paplašināšanai uz austrumiem), kura nekad nav izteikusi teritoriālas pretenzijas Baltijas valstīm (lai arī pagātnē uzdāvināja Lietuvai Viļņu). Nekavējoties sākās republikas militarizācija un trauslās suverenitātes demontāža. 2006. gadā tika noslēgta vienošanās ar Dāniju, kas paredzēja Lietuvas vienīgās brigādes "Dzelzs vilks" iekļaušanos Dānijas divīzijas sastāvā. Vēl divus gadus vēlāk "vilku brigādi" nodeva vācu divīzijai, tās vietā uz Dānijas armiju nosūtīja no jauna formējamo brigādi "Žemaitija". Tā kā nacionālā armija pakļauta ārvalstu komandieriem, republikai atņemta neatkarība kara un miera jautājumos, Lietuvas kareivji sargā ārvalstu intereses Afganistānā, Irākā un citos karstajos punktos. Vai par to sapņoja Lietuvas tauta?

2019. gadā Lietuvas Aizsardzības ministrija informēja, ka piecu gadu laikā armija jāpalielina par 25% - līdz 26 tūkstošiem karavīru. Tomēr iesaucamā vecuma jaunieši pārsvarā nevēlas dienēt, viņi dod priekšroku peļņai Rietumeiropā. Grūti pārmest viņiem patriotisma trūkumu tādā situācijā.

2018. gadā Lietuvas aizsardzības budžets pārsniedza 2% no IKP, jeb 873 miljonus eiro. Pie tam Jūras un Gaisa spēki atrodas embriju līmenī. Jūrā Lietuvas rīcībā ir tikai nelieli patruļas kuteri bez raķešu bruņojuma (tiek izmantoti robežu apsardzei). ASV Valsts departaments apstiprināja 6 helikopteru Black Hawk pārdošanu Lietuvai. Nodokļu maksātājiem tie izmaksās 380 miljonus dolāru. Tomēr neko lielu tie reģionā nepaveiks. Iepriekš ASV mēģināja pārdot Lietuvai 500 bruņotas apvidus mašīnas JLTV (Joint Light Tactical Vehicle). Nelielajai Lietuvas armijai tāds skaits ir pārāk liels, un vecākajiem partneriem izdevās "iesmērēt" tikai 200 mašīnas – par 145 miljoniem eiro. Tās piegādās līdz 2024. gadam.

Ja no sabiedrības apziņas dzisīs mīti un leģendas par "Krievijas draudiem", Lietuvas budžeta milzīgie militārie izdevumi zaudēs jebkādu jēgu. Simtiem miljonu dolāru un eiro varētu kalpot nacionālās ekonomikas un sociālās sfēras attīstībai. Taču šodien Lietuvas investīciju "aktīvā" ir tikai politisko un ekonomisko attiecību pasliktināšanās ar Krieviju, bruņoto spēku atbildes paplašināšana Kaļiņingradas apgabalā. Labums tiek tikai Savienotajām Valstīm, kas šīs histērijas fonā sekmīgi pārdot ieročus Baltijas valstīm.

50
Tagi:
bruņojums, NATO, Francija, Lietuva
Temats:
NATO austrumu flangā
Pēc temata
ASV 5. armijas korpusa pastāvīga klātbūtne Polijā ož pēc pulvera
Lietuvas premjers nosaucis Baltijas valstu prioritāro objektu
"Vai ASV vēlas konfrontāciju ar KF?" Kādēļ karavīru pārvešanas no VFR uz Latviju nebūs
Lietuvas ziemeļos aizturēts piedzēries NATO karavīrs
Политолог Семен Уралов

Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa

0
(atjaunots 10:48 12.08.2020)
Lietuva un Polija ir ieinteresētas politiskajā krīzē Baltkrievijā un cenšas ievilkt tajā pēc iespējas vairāk ES valstu, paziņoja politologs, portāla "Sonar-2050" galvenais redaktors Semjons Uralovs.

RĪGA, 12. augusts – Sputnik. Lietuvas prezidents Gitans Nausēda paziņoja, ka Eiropas Savienībai derētu apspriest sankcijas pret Baltkrieviju atbildes kārtā uz varasiestāžu represijām pret opozīciju. "Šobrīd mēs redzam gan bojāgājušos, gan ievainotus cilvēkus. Redzam vairākus tūkstošus cilvēkus, kuri ir ieslodzīti, vai arī viņu liktenis nav zināms. Mēs nevaram skatīties uz to caur pirkstiem," sacīja valsts vadītājs.

Pēc Nausēdas sacītā, no situācijas ar cilvēktiesībām būs atkarīga Lietuvas sadarbība ar Baltkrievijas varasiestādēm.

"Polija ar Lietuvu sinhroni rosina politiku, kuras būtība ir tajā, lai ievilktu maksimāli lielu ES valstu skaitu Baltkrievijas krīzē. Galvenais iedragājošas darbības avots pret Baltkrieviju un tās savienību ar Krieviju bija Varšava un Viļņa. Tā krīze, kurā izrādījusies republika, lielā mērā tā ir mākslīga krīze, un "rociņas" aug tieši no turienes. Un tagad viņi īsteno savu stratēģiju priekš tam, lai padziļinātu politisko krīzi Baltkrievijā," pateica Sputnik Latvija politologs Semjons Uralovs.

Viņš atzīmēja, ka gadījumā, ja vairums ES valstu būs par kaut kādu sankciju ieviešanu attiecībā pret Baltkrieviju, tām pievienosies arī nozīmīgākais ES ekonomiskais spēlētājs – Vācija.

Svētdien, 9. augustā, notika Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas. Saskaņā ar CVK datiem, Aleksandrs Lukašenko iegūst 80,08%, otrajā vietā ir Svetlana Tihanovska ar 10,09%. Pie tam Tihanovskas štābā paziņoja, ka neatzīst CVK rezultātus, atzīmējot, ka dati no iecirkņiem visos republikas rajonos liecina, ka viņa ieguvusi 70-80%.

Svētdienas vakarā vairākās Baltkrievijas pilsētās sākās masveida nesankcionētas protesta akcijas, kuras turpinājās arī pirmdienas vakarā. Protestētāji Minskas centrā būvēja barikādes no atkritumu tvertnēm. Milicija pielietoja pret viņiem asaru gāzi, ūdensmetējus un gaismas-trokšņa granātas, kā arī izstūma protestētājus no pilsētas centra.

Уралов: кризис в Беларуси творят руками Варшавы и Вильнюса
0
Tagi:
Baltkrievija, Lietuva, Polija
Pēc temata
Lukašenko paliek: Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu rezultāti
Pats svarīgākais ir bērni: Tihanovska ierakstīja uzrunu baltkrieviem
Protesti Baltkrievijā: karsta nakts pēc vēlēšanām