Grēta Tūnberga

Jaunā pasaules līdere sola katastrofas Krievijai. Un ne tikai Krievijai vien.

643
(atjaunots 11:22 29.09.2019)
Mediji cenšas saprast, kā vispār "meitene ar dīvainībām", kas tikai pirms gada vientuļi piketēja pie granīta iestādēm Zviedrijā, pārvērtusies par galveno cilvēku uz planētas. Atklājas izcils PR profesionāļu darbs.

Zviedru meitene, kas pirmdien kļuvusi par galveno cilvēku pasaulē, ir aizņēmusi visas pasaules ziņas. Grētas Tūnbergas fenomenu RIA Novosti portālā apspriež Viktors Marahovskis.

Austrālijas premjerministrs komentē Grētas Tūnbergas paziņojumus un brīdina jauniešus necelt "nevajadzīgu paniku" klimata dēļ.

Fridays For Future akcija Madridē
© Sputnik / Алехандро Мартинез Велез

Grētai Tūnbergai jāapvienojas ar arodbiedrībām, lai cīnītos vienlaikus par klimatu un strādnieku tiesībām, aicina populārie radikālie publicisti. Tikai tā var uzvarēt.

Grēta Tūnberga saķērusies ar Donaldu Trampu trollinga kaujā. Amerikas prezidents, komentējot meitenes niknās asaras ANO tribīnē, paziņoja, ka tā esot "jautra, jauna meitene, gaišas un skaistas nākotnes gaidās, patīkami uz viņu skatīties". Tūnberga savā lapā Twitter nomainīja biogrāfijas datus pret Trampa citātu.

Mediji cenšas saprast, kā vispār "meitene ar dīvainībām", kas tikai pirms gada vientuļi piketēja pie granīta iestādēm Zviedrijā, pārvērtusies par galveno cilvēku uz planētas. Atklājas izcils PR profesionāļu darbs.

Grēta Tūnberga – "Antitramps", ziņo vadošie mediji. Viņa pievērsusies iespējamai nākotnei, viņš – iedomātai pagātnei.

...Vārdu sakot, lai kurp tālāk pa dzīvi dotos pati skolniece no Eiropas ziemeļiem, fenomens jau ir noticis. Miljons vai pusotrs miljons skolēnu visā pasaulē mācību vietā periodiski piedalās "klimata streikos", pieaugušie cilvēki lietišķos uzvalkos nekurnot uzklausa lamu vārdus, korporācijas bailēs klusē.

Konservatori, benzīna civilizācijas un trekna steika aizstāvji, Grētai pat "kuš" nevar pateikt – tas viņiem dārgi maksās. Grēta ir ideāla ikona, grozi kā gribi.

Viņa ir meitene, un par viņu neviens nevar atrast neko kompromitējošu, viņai vienkārši nav biogrāfijas.

Viņa ir meitene ar Aspergera sindromu, proti, tik nevarīga, ka šīs nevarīgums kļuvis par ideālām bruņām. Galu galā ikviens, kurš mēģinās atgādināt par viņas attīstības traucējumiem, tiks nodots aizmirstībai kā pēdējais draņķis un nelietis. Kāds komentētājs Fox News ēterā, neapdomīgi nosauca viņu par "psihiski slimu". Televīzijas kanāls ar visdziļāko atvainošanos apsolīja, ka komentētājs vairs tā ēterā neparādīsies.

Viņa ir skolniece - proti, viņas apgalvojumus nevar kritizēt, jo, pats par sevi saprotams, no viņas nevar prasīt dziļas zināšanas. Viņa nav zinātniece, viņa ir staigājošā hipersaite uz visiem "zaļajiem" pētījumiem vienlaikus. Tas ir, "patiesībā viņai ir taisnība", bet konkrētos punktos viņas kritiķi būs spiesti cīnīties nevis ar Grētu, bet ar kuplu pieaugušo ekoaizstāvju armiju.

Starp citu, Grēta ir arī vegāne, protestē pret autoritārismu Krievijā un atbalsta LGBT. Proti, līdz ar "zaļajiem", aiz viņas stāv arī citas lobistu armijas – masu iznīcināšanas morālo lozungu turētājas. Ar seksuālajām minoritātēm viss ir skaidrs. Ar Krieviju, šo ogļūdeņražu monstru ar heteroseksuālo balto vīrieti priekšgalā, kur apspiež brīvību, arī viss ir skaidrs. Atteikšanās no nolādētās gaļas arī ir varena pasaules tendence ar saviem lobistiem un biznesa interesēm: nesen pat tāds superautoritatīvs viedokļu piegādes kanāls kā biznesa informācijas aģentūra Bloomberg aicināja cilvēci "atteikties no gaļas vismaz reizi nedēļā".

Vārdu sakot, Grētas spēka pamatā ir fakts: pati par sevi viņa ir nulle. Viņa ir caurspīdīga būtne, līdzīga laboratorijas infuzorijām, izkrāsota visās modernākajās krāsās un raida tās pa visu pasauli.

Tagad caur viņu pārsvarā tiek pārraidīta zaļā enerģētika, bet vēlāk meitenei tikpat labi varēs uzvilkt mugurā dzīvnieku vai transformeru tiesībām un tā tālāk – pēc saraksta. Grēta ir savdabīgs rubīns lāzera iekārtā, viņu var piesātinat ar protesta enerģiju un vērst pret Pagātnē Iestrēgušajām Personām vai institūcijām un izdedzināt tās ar niknu staru.

... Bet tagad – pats interesantākais.

Mēģināsim abstrahēties no meitenes Grētas un atradīsim kopsaucēju visām revolucionārajām kampaņām, kas viņu padarījušas par savu karogu un kultu. Vai ir kaut kas kopīgs cīņai pret globālo sasilšanu, cīņai par mazgadīgo transgenderu tiesībām, cīņai par feminismu pret vīriešu patriarhātu un cīņai par dzīvnieku tiesībām?

Izrādās – ir gan, vispārējais revolucionārais kopsaucējs te pastāv. Īsumā to var formulēt šādi: "esamība vairs nenosaka apziņu".

Proti, līdz šim cilvēce dzīvoja atbilstoši apstākļiem. Cilvēki ara zemi un sēja tajā savus kāļus, jo bija spiesti kaut ko ēst. Cilvēki audzēja dažādus mājlopus, slauca tos un cietsirdīgi ēda, jo bija spiesti kaut kā dabūt olbaltumvielas. Cilvēki apvienojās binārās ģimenes sistēmās - vīrietis + sieviete - tāpēc, ka bija spiesti izdzīvot, un tā bija drošākā izdzīvošanas stratēģija. Cilvēki bija spiesti apvienoties nācijās un veidoja savas valstis ar bruņotiem spēkiem, bija spiesti iegūt no zemes ogļūdeņražus un tā tālāk.

Vašingtonas panorāma, foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Астапкович

Tagad šīs "piespiešanas" vairs nav. Tagad civilizācija, pēc revolucionārās ideoloģijas versijas, ir kļuvusi tik spēcīga, ka mums vairs neviens nav jāpiespiež. Cilvēki var iegūt olbaltumvielas no zilaļģēm, ko audzē baseinos zem saules vai lampām (aļģu nav žēl). Cilvēki var izdzīvot un vairoties vienatnē vai viendzimuma laulībās vai poliamoru kopienās, vai vispār nevairoties. Cilvēki var izmantot atjaunojamos un ekoloģiski nekaitīgus enerģijas avotus - sauli, vēju un paisumu (nejautājiet, kā ietekmes Krieviju ar tās klimatu, piemēram, reāls mēģinājums dzīvot ar saules baterijām. Runa nav par realitāti, runa ir par koncepciju.)

Cilvēks, pēc revolucionārās ideoloģijas versijas, tagad ir īsts dabas ķēniņš un Visuma valdnieks. Viņš tagad prot visu. Taču ir viena nianse.

Lai gan cilvēce vairs nav "spiesta" dzīvot, kā agrāk, izrādās, ka tagad tai "jādzīvo" pēc jauna parauga.

Šajā vietā sākas īsts karš. Karš par to, kam mēs visi esam parādā. Un ko tieši esam parādā. Rēķinus piestādījušo kreditoru saraksts jau ir gatavs. To starpā ir visi, kas aizskarti savas nevarības dēļ. Tā ir Dzīva Daba, kas cilvēkiem ir jāpārtrauc nežēlīgi slaukt, art un ēst.

Akcija Fridays For Future Madridē
© Sputnik / Алехандро Мартинез Велез

Tie ir visi diskriminēto kategoriju pārstāvji - no sievietēm, kuras kopš senseniem laikiem nomocījušas dzemdības, patriarhāts un tiesību trūkums, līdz seksuālajām minoritātēm un agrāko gadsimtu koloniālās politikas upuriem.

Tie ir cilvēki ar attīstības īpatnībām un cilvēki ar īpašām vajadzībām, kurus agrāk uzskatīja par slimiem un tāpēc nevirzīja uz priekšu, bet tagad tie jālolo un jāvirza.

Sarakstā ir arī pirmatnējo kultu adepti, kas pilnmēnesī buras un sauc Dievieti-Māti un Ragaino dievu (arī viņi ir cietuši no "raganu un pagānu medībām").

Lūk, tāds īsumā ir personu saraksts, kam mēs tagad esam parādā. Viņu vājums tagad ir viņu galvenais spēks.

Cilvēcei, kas nometusi savas agrākas nepieciešamības jūgu, tagad ir brīvprātīgi jāuzņemas jauns, augsti morāls brīvības jūgs. Praktiskā nozīmē - neēst gaļu, braukt ar sabiedrisko elektrotransportu vai staigāt kājām, nelidot ar lidmašīnu, atdot algu aizskartajām kategorijām un nerunāt tām pretī.

Ja cilvēce neklausīs, to sodīs ar daždažādiem nāvessodiem. Kurus, starp citu, meitene Grēta jau nosauca ANO tribīnē: klimata katastrofa, izmiršana un jaunatnes dumpis.

... Paskatieties, kāds paradokss iznāks. Faktiski mūsu priekšā ir kaut kas ļoti līdzīgs jaunas globālas reliģijas ieviešanas mēģinājumam. Dieva vietā tajā ir "daba", bet viss pārējais jau ir pazīstams: gan aicinājums steidzami nožēlot grēkus, gan apokalipses tuvums, gan cilvēces sadalīšana glābtajās atbildīgajās avīs un neticīgajos āžos. Ir pat šķīstā jaunava.

Jau tas vien liecina, cik maz ir mainījusies pasaule.

643
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs pastāstīja par graujošo konfliktu starp cilvēkiem un planētu
Lietuva saskatījusi kaitējumu ekoloģijai tai neizdevīgajā Mobilitātes paketē
Dolāra simbols, foto no arhīva

ASV miljardieri steigšus maina dolārus pret zeltu

27
(atjaunots 14:11 28.05.2020)
Daži Volstrīta titāni, vareni investori, kas nopelnījuši kapitālu Amerikas finanšu tirgū, ir ļoti norūpējušies par to, cik lielā mērā ASV ekonomika ir cietusi no koronavīrusa.

Amerikāņu miljardieriem parasti raksturīgs patriotisms un īpašs optimisms, jo tas ir viņu sabiedriskā stāvokļa uzlikts pienākums, taču, kā jau stāstījām, patlaban viņi ir nomākti un ļoti apšauba savas valsts gaišo nākotni, vismaz tuvākajā perspektīvā, portālā RIA Novosti stāsta Ivans Daņilovs.  

Tagad skumjajiem, dažkārt pat panikā kritušajiem miljardieriem pievienojušies baņķieri – viens pēc otra viņi iesaka klientiem pavērtēt ne tikdaudz ekonomiskā, cik monetārā rakstura riskus. Neskatoties uz šķietami sekmīgo Federālās rezerves un dolāru drukas mašīnas cīņu ar ekonomisko krīzi, tādām autoritatīvām amerikāņu bankām, kā JPMorgan un Goldman Sachs, nez kāpēc gribas klientiem ieteikt ieguldīt līdzekļus zeltā, ne dolāros.

ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Runa nav par to, ka dzeltenais metāls pēkšņi būtu kļuvis īpaši pievilcīgs (tā finansiālās īpašības un vispāratzītā vērtība "stabilas valūtas" statusā ir pastāvīga konstante), bet gan par to, ka nebijušo pasaules ekonomikas stimulēšanas pasākumu un smagās ģeopolitiskās turbulences apstākļos, kuros visai pasaulei nāksies dzīvot tuvākajos gados, amerikāņu baņķieri uzskata, ka zelts nav tik trausls kā zaļās banknotes ar ASV prezidentu portretiem.

Jaunākais piemērs, kas demonstrē attieksmi pret visām pasaules valūtām, redzams bankas JPMorgan analītiskajā pētījumā, par ko stāstīja lietišķās informācijas aģentūra Bloomberg: "Pēc JPMorgan Chase & Co. domām, nebijušie naudas, kredītu un fiskālie pasākumi, kas veikti visā pasaulē, var novest pie vājas izaugsmes ilgtermiņa periodā un valūtas cenas krituma, uzturot zelta cenas."

Bankas analītiķi uzskata, ka valūtu masveida devalvācijas gadījumā dolārs cietīs pēdējais, un tas ir loģiski, tomēr kā galveno aktīvu klientiem iesaka zeltu, nevis dolāru, kura vērtība nepatīkama scenārija apstākļos tiks uzturēta. Savukārt bezprecedenta fiskālie un kredītu pasākumi, par ko stāsta banka, ir tie paši soļi ekonomikas glābšanai, kas materializējas kā rekordliels budžeta deficīts rietumu valstīs un augošs valsts parādu līmenis. Pārsteidzoši, tomēr oficiālo aprindu ekonomisti Rietumos ir pārliecināti, ka šiem pasākumiem nebūs nekādu nopietnu negatīvu seku. Bet baņķieri vērtējumam nepiekrīt.

Starp citu, negaidītas simpātijas pret zeltu modušās arī citā ietekmīgā amerikāņu bankā – jau marta beigās, kad zelta cena bija aptuveni par 10% zemāka, nekā tagad. Izdevums Financial Times toreiz rakstīja pavisam atklāti: "Goldman Sachs iegalvo klientiem, ka pienācis laiks pirkt zeltu."

Jāpiebilst, ka baņķieri saskata ne tikai inflācijas, bet arī ģeopolitiskos riskus, kas saistīti ar dolāru un amerikāņu finanšu sistēmas trauslajām vietām. Tā pat JPMorgan norāda: ASV konkurentiem un oponentiem starptautiskajā arēnā tagad parādās tehnoloģiskās iespējas, kas apdraud amerikāņu hegemoniju finanšu jomā.

Bloomberg citēja dolāru un sankciju risku vērtējumu: "Pēc JPMorgan Chase & Co. domām, plešoties plašumā centrālo banku idejai par digitālajām valūtām, šai situācijai vajadzētu pievērst uzmanību arī Savienotajām Valstīm, pretējā gadījumā tas riskē zaudēt savas ģeopolitiskās varas galveno aspektu. "Digitālās valūtas graujošā potenciāla dēļ lielākie zaudējumi draud ASV, - savā analītiskajā pārskatā apgalvoja Džošs Jangers, procentu likmju derivatīvu stratēģijas virziena vadītājs, un Maikls Feroli, bankas vadošais speciālists ASV ekonomikas jautājumos. – Pārsvarā viss grozās ap amerikāņu dolāra hegemoniju. Globālās rezerves valūtas un apmaiņas līdzekļa laišana klajā, kas tiek izmantots starptautiskajā tirdzniecībā un pakalpojumos, dāvā milzīgas priekšrocības."

Banku analītiķi atgādina: ja Ķīnai un Eiropas Savienībai izdosies gūt panākumus un un izstrādāt "digitālā juaņa" un "digitālā eiro" (tas ir, jau esošu valūtu ekvivalentus, kas praktiski darbojas ārpus tradicionālās banku sistēmas – uz elektronisko maciņu pamata konkrētas centrālās bankas vai tās pilnvaroto struktūru darbu bāzē) tehnoloģijas, radīsies milzīgs risks – gan ES, gan Ķīna nopietni centīsies izspiest dolāru no starptautiskās tirdzniecības. JPMorgan analītiķi loģiski atzīmēja: lai arī pat tādām digitālajām valūtām ir vajadzīga sistēma SWIFT (atslēgšanu no tās ASV izmanto kā sankciju pret ģeopolitiskajiem pretiniekiem), tā jau ir liela problēma no amerikāņu globālā finansiālā pārspēka viedokļa. Atzīmēsim, ka šī scenārija apstākļos nepārprotami cietīs ne tikai Vašingtonas diplomātijas iespējas, saruks arī dolāra pieprasījums. ASV ekonomika (no pirktspējas paritātes viedokļa, Statista dati par 2019.gadu) sastāda tikai 15% no visas pasaules apjoma, bet dolārs tiek izmantots vairāk nekā pusē starptautisko tirdzniecības operāciju, ASV dolāra pieprasījuma lejupslīde būs ilga – līdz tiks sasniegts "dabiski pamatotais" līmenis. Tas nenozīmē, ka problēma materializēsies jau rīt, tomēr, ja jau "digitālā" eiro un juaņa draudi pievērsuši lielas amerikāņu bankas uzmanību, domājams, problēma pastāv, un tā ir pietiekami nopietna.

Likteņa ironija: tie, kas pasaules inflācijas šoka rezultātā var zaudēt visvairāk (vienkāršie amerikāņi un dolāru iekrājumu piekritēji citās valstīs), par risku izzinās pēdējie. Žurnāls Forbes noskaidrojis, ka banka Goldman Sachs organizēs speciālu sapulci ar bagātajiem klientiem par "inflāciju, zeltu un bitkoinu", taču vienkāršajiem mirstīgajiem tā būs slēgta.

Protams, daudziem ASV ģeopolitiskajiem oponentiem nav jēgas noklausīties, ko runā amerikāņu baņķieri – viņi jau iepriekš paši ir aplēsuši visus riskus. Ar to skaidrojams fakts, ka jau ilgi pirms amerikāņu drukas iekārtas palaišanas un ķīniešu pirmajiem eksperimentiem ar "digitālo juaņu" centrālās bankas, pat dažu ASV sabiedroto centrālās bankas sāka iepirkt zeltu vai repatriēt ārzemēs uzlabotos stieņus. Kad un kādā formā notiks pasaules finanšu sistēmas pārbūve, ir grūti teikt, tomēr neapšaubāms fakts: lielie ģeopolitiskās spēles dalībnieki jau aktīvi gatavojas tādai pārbūvei un ar to saistītajiem riskiem.

27
Tagi:
ASV, ekonomiskā krīze, zelts, dolārs
Pēc temata
Lielā izpārdošana: Krievija novērsusies no ASV valsts parāda
Fināla izpārdošana: Krievija atbrīvojusies no ASV valsts parāda
ASV valsts parāds sasniedzis jaunu rekordu
Galēji pasākumi: Ķīna gatava izpārdot ASV valsts parādu
Eiropas Ārējās darbības dienesta vadītājs Žozeps Borels, foto no arhīva

Eiropas Savienības galvenais diplomāts pasludinājis Amerikas ēras galu

35
(atjaunots 11:41 28.05.2020)
Eiropas Ārējās darbības dienesta vadītājs Žozeps Borels maksimāli uzskatāmi ilustrēja pazīstamo politisko parunu par to, ka savlaicīga nodevība ir gaišredzība.

Pieredzējušais diplomāts, šķiet, pavērojis stāvokli ģeopolitiskajā arēnā un nolēmis, ka pienācis laiks iezīmēt ES jauno stratēģisko kursu, kas, acīmredzot, notiks ar devīzi "Sākusies Āzijas ēra!", portālā RIA Novosti stāsta Ivans Daņilovs.

Par "Āzijas ēras" sākumu Borela kungs izteicās nesenajā apspriedē ar vācu diplomātiem. Vēl vairāk, ES diplomātijas vadītājs uzskata, ka amerikanocentriskā (jeb ASV pārvaldē esošā) pasaules kārtība ir beigusies, turklāt savu viedokli pauda vēsturiskās attīstības jaunā posma sākuma kontekstā, kurā ES vairs nav gatava iztikt ar amerikāņu iemīļotās kolonijas vai – labākajā gadījumā – Vašingtonas jaunākā partnera lomu, kam ASV dažreiz žēlīgi atļāva Vecajai Pasaulei nodarboties ar neokoloniālismu tradicionālajos "medību laukos" Āfrikā, Tuvajos Austrumos un Austrumeiropā.

Brisele vēlas ko vairāk, un tās drosme ir saprotama: Vašingtona ir kļuvusi vājāka, Eiropas Savienība jūt, ka spēku līdzsvars ir mainījies un Vašingtonas-Pekinas nežēlīgais konflikts paver ES plašas iespējas, ko jāpaspēj noķert, neskatoties uz neapmierinātību, ko demonstrē amerikāņu satelīti apvienotajā Eiropā.

Britu izdevums The Guardian publicējis Borela kunga uzrunas drosmīgās tēzes.

"Analītiķi ilgi runāja par (starptautisko attiecību – red.) amerikāņu sistēmas beigām un Āzijas ēras sākumu. Tagad tas notiek mūsu acu priekšā," paziņoja Eiropas galvenais diplomāts. Viņš lika saprast, ka Eiropas Savienība kopumā izjūt kolosālu diplomātisko spiedienu gan no Vašingtonas, gan Pekinas puses.

Jāatzīmē, ka pat fakts – vadošā ES amatpersonas sūdzas par to, ka Eiropas Savienību "piespiež izvēlēties (konflikta – red.) pusi", patiesībā jau ir skandalozs, jo, pirmkārt, norāda uz Eiropas valstīs valdošo politiķu zināmu brīvu gribu, otrkārt, pieļauj, ka Eiropai būs fundamentāla loma ģeopolitiskajā konfliktā Ķīnas pusē, kad tā nonāks barikādēs pretī Amerikai, neskatoties uz visiem apgalvojumiem par kopīgām vērtībām, transatlantisko solidaritāti un piederību kopējai drošības sistēmai – NATO.

Tomēr interesantākais ir tas, kā ES galvenais diplomāts iesaka izšķirt izvēles problēmu. Viņš ierosina pakāpties malā un abiem planētas galvenās lielvalsts statusa pretendentiem ļaut noskaidrot attiecības, Briselei neiesaistoties konfliktā Pekinas vai Vašingtonas pusē.

Pēc būtības, Eiropas Savienība ar sava vadošā diplomāta starpniecību ir deklarējusi suverenitāti. Borels uzskata, ka eiropiešiem "jāseko pašiem savām interesēm un vērtībām, kā arī jāizvairās no pārvēršanās par vienas vai otras puses instrumentu". Acīmredzot, skaidrs, ka Brisele nevēlas pārvērsties par bandinieku Pekinas rokās vai joprojām būt bandiniekam Vašingtonas rokās.

Diezin vai Donalds Tramps būs sajūsmā par tādu bēgšanu no ģeopolitisko batāliju lauka, no bloka, kam (vismaz teorētiski) vajadzētu būt uzticamākajam ASV vasalim un atbalstīt visas amerikāņu ģeopolitiskās avantūras. Kā jau vairākkārt apliecinājuši ASV prezidenta tuvākā loka pārstāvji, Pax Americana – amerikanocentriskās pasaules un amerikāņu hegemonijas – aizsardzība ir galvenā prioritāte, kam nevar būt nekādu kompromisu.

Ivans Konovalovs
из личного архива Ивана Коновалова

Šajā kontekstā Borela vārdus par to, ka amerikāņu ēra ir beigusies, tagad iestājas Āzijas ēra, iespējams traktēt vienīgi kā nodevību, par ko jāsoda ne tikai konkrētais diplomāts (diezin vai viņš uzstājās politiskās pašdarbības žanrā), bet gan viss Eiropas politiskās elites segments, kam pēkšņi ienācis prātā, ka nu ir īstais laiks sameklēt sev citu saimnieku (un koķetē ar Pekinu) vai atjaunot agrāko varenību un paziņot, ka ES ir neatkarīgs "spēka centrs" jaunajā daudzpolārajā pasaulē.

Jāpiebilst, ka arī par Ķīnu Borels neko sirsnīgu neteica, drīzāk gan, viņaprāt, esot vajadzīga konfrontācija, nevis kooperācija. "Mums ir vajadzīga stingrāka stratēģija attiecībās ar Ķīnu, kas tāpat prasa uzlabot attiecības ar Āzijas demokrātisko daļu", viņš atzīmēja.

Diezin vai Pekina būs sajūsmā, ja visi Ķīnas kaimiņi, ar ko tai ir zināmi kašķi (vai pat īsti pierobežas karstie punkti), pēkšņi saņems diplomātisku, ekonomisku, kā arī, iespējams, tehnoloģisku un militāru atbalstu no Eiropas Savienības valstu puses. Tā kā ambiciozās stratēģijas "Eiropas Savienības atgriešanās Āzijā" galvenais autors patiesībā ir Francijas prezidents Emanuels Maktors, var mosties pamatotas aizdomas par to, ka ES vēlas atgriezties pat ne pie aukstā kara "jaukajām dienām" XX gadsimtā, kad ES starptautiskajā arēnā bija nesalīdzināmi lielāka autoritāte un ietekme, bet gan uzreiz XIX gadsimtā, kad Eiropas lielvalstis dalīja savā starpā kolonijas Āzijā un guva astronomisku peļņu uz koloniālo projektu rēķina.

Piedāvāt Ķīnas kaimiņiem, kuru vidū daudziem, iespējams, ir savas grūtības attiecībās ar Vašingtonu, zināmu alternatīvu "ģeopolitisko jumtu" – tāds gājiens dažiem Eiropas politiķiem var šķist īsti ģeniāls, jo jaunā "Āzijas ēra" nebūt nenozīmē "ķīniešu ēru". No Eiropas Savienības viedokļa "Āzijas ēra" itin labi varētu būt laikmets, kurā Vecā Pasaule atkal kārtīgi nopelnīs šajā reģionā, it īpaši tāpēc, ka mūsdienu apstākļos var iztikt arī bez militārā spēka.

No vienas puses, tāda eiropiešu ģeopolitisko ambīciju atmoda iepriecina: "kolektīvie Rietumi" sairst, ES meklē piedzīvojumus divās ģeopolitiskajās frontēs – diplomātiskajā cīņā ar Ķīnu un tirdzniecības karā ar ASV. Tomēr, no otras puses, rodas zināmas bažas par vairāk vai mazāk stabilās starptautisko sakaru un attiecību sistēmas atliekām, ko esam mantojuši no XX gadsimta (tās izveidē piedalījās mūsu varenie priekšteči) – daudzi lieli ģeopolitiskās spēles dalībnieki ļoti vēlas radikāli atrisināt sakrātās pretrunas, tāpēc, pilnīgi iespējams, tai vairs nekas daudz nav palicis.

35
Tagi:
ASV, Eiropas Savienība
Pēc temata
ASV apdomā tādu atriebību, lai Ķīna apskaustu Krieviju
Pasaules banka: "Koronavīruss nogalinājis globalizāciju"
ASV gatavojas pasludināt Ķīnai nomaksājamo parādu defoltu
Tramps anonsējis "spēcīgu" atbildi Ķīnai par rīcību Honkongā
Zviedru prettanku granātmetējs Carl Gustaf AB

Latvija un Igaunija iepērk jaunus granātmetējus Carl-Gustav M4

12
(atjaunots 15:05 28.05.2020)
Daļu vecā bruņojuma savu valstu armijās Igaunija un Latvija aizvietos ar zviedru granātmetējiem Carl-Gustav M4.

RĪGA, 28. maijs — Sputnik. Latvija un Igaunija pasūtījušas granātmetējus Carl-Gustaf M4 Zviedrijas kompānijā Saab. Piegādes tiks veiktas laikā no 2021. līdz 2024. gadam, liecina informācija ražotāja vietnē.

Pasūtījumi veikti saskaņā ar 2019. gada jūnijā parakstīto vienošanos. Tā ļauj Zviedrijai, Latvijai un Igaunijai pasūtīt granātmetējus Carl-Gustaf M4 desmit gadu periodā.

"Jaunās paaudzes prettanku granātmetēji Carl-Gustaf M4 noteikti ir liels solis uz priekšu karavīriem, kuri mācījušies tos izmantot un strādājuši ar iepriekšējām versijām, M2. Īpaši tas attiecas uz pārvietošanos ar granātmetējiem," norādīja Igaunijas Aizsardzības pētījumu centra pārstāvis Ramils Lips.

Viņš atzīmēja, ka Latvijas un Igaunijas kopīgais iepirkums nodrošinās vērā ņemamu līdzekļu ekonomiju un tas ir teicams kooperācijas piemērs.

Savukārt Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks apgalvoja, ka prettanku granātmetēju kopīgais iepirkums ļaus palielināt operatīvo savietojamību un atvieglos mācības ar sabiedrotajiem.

"Jauno "Carl Gustaf" prettanku ieroču pasūtījums ir turpinājums jau pirms vairākiem gadiem iedibinātajai sadarbībai ar Skandināvijas partneriem. Šie ieroči atbilst Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām, ir nodrošinājuši sekmīgu uzdevumu izpildi mācībās, kā arī paplašina mūsu ekipējuma savietojamību ar ģeogrāfiski tuvāko sabiedroto valstu arsenālu. Tādēļ lēmums modernizēt jau esošo ieroču klāstu ir likumsakarīgs," norādīja Artis Pabriks.

Jaunajiem ieročiem ir piemērota agrāko modifikāciju munīcija, tāpēc tās piegādes nav nepieciešamas.

12
Tagi:
Latvija, Igaunija, bruņojums
Pēc temata
Latvija un Igaunija iegādāsies granātmetēju munīciju par 22 miljoniem eiro
Latvija slepeni iegādājās prettanku ieroci Zviedrijā