M20

Sliktāk par nāvi. Pie kādiem aizliegtajiem ieročiem paslepus strādā ASV

190
(atjaunots 12:27 06.09.2019)
Jauna tipa raķetes, masu iznīcības ieroču pielietošana, kosmosa militarizācija un vēlme atsākt kodolizmēģinājumus – pēdējos gados ASV it kā visiem spēkiem cenšas pavērst pasauli jauna aukstā kara virzienā un sākt jaunas bruņošanās sacīkstes.

Vašingtona atklāti, vienu pēc otra lauž starptautiskos līgumus dažāda veida ieroču neizplatīšanas jomā. Pie tam, ieskatoties vēsturē, kļūst skaidrs, ka nereti līgumu galvenais pārkāpējs ir pats Baltais nams. Par to, kā amerikāņi nepilda savas saistības – RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Iegansts atradīsies

Nesen ASV izmēģināja jaunu sauszemes bāzes spārnoto raķeti ar konvencionālo konfigurāciju. Tā trāpīja nosacītajā mērķī vairāk nekā piecsimt kilometru attālumā. Tas notika tikai divas nedēļas pēc Līguma par mazā un vidējā darbības rādiusa raķešu likvidāciju (INF) laušanas.

Nelielais laika sprīdis starp ASV izstāšanos no līguma un jauno ieroču izmēģinājuma sākumu apstiprina, ka Vašingtona jau iepriekš gatavojusies lauzt INF un izstrādājusi aizliegtos ieročus, nepildot vienošanos. Pie tam Vašingtona par vienošanās pārkāpumu apsūdzēja Maskavu, nesniedzot nekādus pierādījumus.

"Varu teikt, ka mēs esam vīlušies par redzēto, - pašreizējo situāciju komentēja Krievijas prezidents Vladimirs Putins. – Neapšaubāmi, vidēja darbības attāluma sauszemes bāzes raķetes izmēģinājumi, kas, protams, neatbilst Līgumam par vidēja un maza darbības rādiusa raķetēm, saasina situāciju drošības jomā Eiropā un pasaulē. (..) Pirmkārt, amerikāņi izmēģināja šo raķeti pārlieku ātri – pārlieku ātri pēc paziņojuma par izstāšanos no līguma. Šī iemesla dēļ mums ir pamats uzskatīt, ka darbs pie šīs raķetes, pie tās izmantošanas uz zemes (tā ir jūras bāzes raķete) sākās ilgu laiku pirms tika meklēti iegansti, lai izstātos no līguma."

Arī Krievijas Ārlietu ministrija informēja, ka ASV jau ilgu laiku gatavojušās lauzt līgumu.

"Tik īsā laikā ir praktiski neiespējami īstenot tamlīdzīgus pasākumus, ja vien tie nav gatavoti iepriekš, - aģentūrai RIA Novosti pastāstīja ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs. – Tātad esam saņēmuši acīmredzamu apstiprinājumu tam, ka ne tikai politiskā un propagandiskā, bet arī materiālā militāri tehniskā sagatavošanās ASV iziešanai no INF Vašingtonā ritēja ilgā laika periodā."

Pentagons precizēja, ka izmēģinātā raķete izstrādāta uz pazīstamās spārnotās raķetes Tomahawk bāzes, ko iepriekš izmantoja kuģi, zemūdenes un lidmašīnas. Raķete tika palaista no universālās starta iekārtas Mk-41, pret kuru Krievija iepriekš izvirzīja pretenzijas un pauda aizdomas, ka tā paredzēta ne tikai pretraķešu aizsardzības mērķiem.

Jauno raķešu izvēršanas vietas pagaidām nav izraudzītas, taču patlaban Mk-41 dislocēta Rumānijā, netālu no Krievijas robežām. Tās tiek izvietotas Eiropā no 2014.gadā. Jau tolaik Maskava paziņoja, ka Mk-41 ir piemērotas vidēja darbības attāluma trieciena raķešu Tomahawk palaišanai bez jebkādām modifikācijām.

Masu iznīcības ieroči

Atzīmēsim, ka arī iepriekš ASV ir izmēģinājušas, glabājušas un pat pielietojušas dažādu konvenciju aizliegtus ieročus un izmantojušas savas viltības, lai apietu starptautiskos līgumus.

Politologs Jurijs Svetovs
из личного архива Юрия Светова

Piemēram, ASV bāzēs vēl joprojām ir milzīgs daudzums ķīmisko ieroču, lai arī amerikāņi uzņēmušies saistības iznīcināt to krājumus jau līdz 2012.gadam. Runa ir par desmitiem tūkstošu tonnu dažādu kaujas indīgo vielu, piemēram VX, BZ, sinepju gāze (iprīts), zarīns, dažādi bināro ieroču komponenti un prekursori.

Aizkavēšanos ķīmisko ieroču utilizācijas jautājumā Vašingtona pamatoja ar iespējamiem riskiem apkārtējai videi, kā arī darbu augstajām izmaksām. Tāpat ASV un to sabiedrotie iebilst pret Krievijas ierosinājumu paplašināt aizliegto vielu sarakstu, jo veic dažādus eksperimentus ar tām.

Krievijas pastāvīgais pārstāvis OPCW Aleksandrs Šuļgins konstatēja, ka NATO specializētajos centros rit aktīva aizliegto ķimikāliju pētniecība.

ASV izmantoja ķīmiskos ieročus militārajās operācijās jau pēc pievienošanās Konvencijai par to aizliegšanu. Piemēram, 2004.gadā, ieņemot Faludžas pilsētu Irākā, amerikāņi un briti apšaudīja dzīvojamos kvartālus ar lādiņiem ar kaut kādu uzliesmojošu vielu. Sākotnēji Pentagons noliedza šo faktu, taču, kad tika publicētas baismīgi apdegušu cilvēku, arī bērnu fotogrāfijas, amerikāņi bija spiesti atzīt, ka pielietoja ķīmiskos ieročus.

Vienlaikus amerikāņu militārie speciālisti turpina darbu pie cita masu iznīcības ieroča – bioloģiskā, lai arī ASV piedalās konvencijā par tā aizliegumu. Pie tam pētījumi un eksperimenti rit arī tiešā Krievijas robežu tuvumā. Piemēram, plaši pazīstams ir "Lugara sabiedriskās veselīas aprūpes pētījumu centrs" Tbilisi piepilsētā, kur, saskaņā ar Krievijas ĀM datiem, dislocēta ASV Sauszemes spēku medicīnisko pētījumu vienība. Līdz šim nav precīzi noskaidrots, kāds darbs tiek veikts laboratorijā Gruzijā, taču Maskava ir pārliecināta, ka ASV un Gruzijas valdības cenšas slēpt ASV karavīru darbības patieso saturu un virzienu, kuri pēta īpaši bīstamas infekcijas slimības. Krievijas Drošības padome uzskata, ka ASV izveidojušas vairāk nekā divus simtus bioloģisko kara laboratoriju visā pasaulē, tostarp arī Ukrainā, NVS valstīs un Afganistānā. Tajās tiek izstrādāti jaunas paaudzes bioloģiskie ieroči. Lielāko satraukumu rada fakts, ka eksperimentos laboratorijās  iesaistīti dzīvi cilvēki.

Bīstamais kosmoss

1967.gadā stājās spēkā PSRS, ASV un Lielbritānijas līgums, kas uzdeva tā dalībvalstīm atteikties no kodolieroču un citu masu iznīcības ieroču izvietošanas kosmosa telpā. Taču ASV pēdējos gados īsteno vairākus vērienīgus projektus ar mērķi radīt orbitālos uzbrukuma kompleksus.

Piemēram, "Dieva zizlis". Tā ideja ir sekojoša: orbītā nogādātie kosmiskie aparāti nes 5-10 metrus garus volframa stieņus. Lidojot pāri kādam objektam vai pilsētai, aparāti tos nomet uz Zemes. Ir neiespējami izvairīties no tamlīdzīgiem "lādiņiem", neviena pretraķešu sistēma nespēs notriekt izkaisītos stieņus – "zižļi" krīt milzu ātrumā, līdz 10 km/sek. Tāds ierocis nodarīs katastrofālu kaitējumu, kas mēroga ziņā salīdzināms ar kodolsprādzieniem.

Amerikāņi ir pamatīgi ķērušies pie kosmosa militarizācijas. Augustā darbu sāk Pentagona nesen izveidotais Kosmiskais štābs, kura darbība vērsta uz agresijas atvairīšanu un ASV nacionālo interešu aizsardzību kosmosā. Krievija nekavējoties reaģēja, norādot, ka Vašingtona veido priekšnoteikumus kosmiskās telpas militarizācijai. Iepriekš Krievijas Aizsardzības ministrija informēja, ka Pentagons uzskata kosmosu par potenciālo karadarbības teātri un atsakās no pārrunām par iespējām novērst ieroču dislokāciju kosmosā.

Tāpat Savienotās Valstis var izstāties arī no Vispārējā līguma par kodolizmēģinājumu aizliegumu. Turklāt amerikāņi izmanto to pašu scenāriju, kas tika likts lietā ar Līgumu par vidēja un maza darbības rādiusa raķešu likvidāciju. Krievijas politiskā vadība uzskata, ka tuvākajā laikā ASV informēs par nodomu atkāpties no minētā līguma.

Minētās bažas radušās sakarā ar ASV Aizsardzības ministrijas Izlūkošanas pārvaldes paziņojumiem par to, ka Krievija it kā esot veikusi kodolieroču izmēģinājumus. Pie tam izlūki nav snieguši detalizētu informāciju vai pierādījumus, kas apliecinātu minēto apgalvojumu. Krievija nepamatoti apsūdzēta par kodolieroču moratorija neievērošanu pēc "nulles jaudas" principa.

Spriežot pēc visa, ASV no jauna mākslīgi rada ieganstu, lai izstātos no kārtējā līguma, kas ietekmē drošību visā pasaulē un izveidojušos apturēšanas sistēmu.

190
Pēc temata
ASV armijas bāzi Polijā gatavo karadarbībai
Pentagons apsūdz Maskavu mēģinājumā izmainīt pasaules kārtību
Sešas bāzes – viena atbilde. Kā Minska un Maskava reaģēs uz ASV spēku ielenkumu
Bīstamo ilūziju gūstā: "jūras valdniece" met aci uz Baltijas jūru
Laboratorijas darbs, foto no arhīva

Kāpēc amerikāņiem vajadzīgas biolaboratorijas Centrālāzijā un Kaukāzā

24
(atjaunots 11:00 30.05.2020)
Pēcpadomju valstis, cerībā uz palīdzību no ārienes, var zaudēt kontroli pār epidemioloģisko situāciju. Tas draud ar nopietnām sekām.

"Savienotās Valstis turpina militāri bioloģisko darbību visā pasaulē, arī ap mūsu robežām," Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs norādīja Kolektīvās drošības līguma organizācijas ārlietu ministru sēdē. Maskava jau sen ir noraizējusies par kaimiņvalstu bioloģisko drošību. Amerikāņi ir izveidojuši bioloģisko laboratoriju tīklu Kazahstānā, Armēnijā un Tadžikistānā. Īpaši liels skaits jautājumu Krievijas valdībai radies par Lugara centru Gruzijā. Par to, kāpēc tas viss vajadzīgs Vašingtonai, portālā RIA Novosti centās noskaidroja Galija Ibragimova.

Tīša noplūde

Pirmais koronavīrusa infekcijas gadījums Kazahstānā tika fiksēts marta sākumā. Valdība slēdza robežas un ieviesa ārkārtas stāvokli. Internetā paklīda baumas, ka vīruss, iespējams, saistīts ar biolaboratoriju, ko 2016.gadā valsts dienvidaustrumos uzbūvējuši amerikāņi.

Almatas Centrālās palīglaboratorijas (CPL) specialitāte ir Kazahstānai raksturīgu vīrusu štammu pētījumi. Tā darbojas uz Kazahstānas Karantīnas un zoonozo infekciju zinātniskā centra bāzes, pakļauta valsts Veselības ministrijai. Tiek uzskatīta par Kazahstānas īpašumu, lai arī būvēta uz Pentagona rēķina. Šim objektam ASV piešķīrušas 108 miljonus dolāru.

Vašingtona skaidroja: reģionā dislocēti amerikāņu karavīri, un pētījumi palīdzēs pasargāties no nezināmām vīrusu infekcijām.

KDLO, NVS un ŠSO samitos Maskavas pārstāvji jau vairākkārt norādījuši, ka amerikāņi var izmantot šīs laboratorijas pret Krievijas interesēm. Tomēr Kazahstānas valdība apgalvoja, ka neviens neiejaucas vietējo biologu darbā.

"Ārvalstu zinātnieku līdzdalība ir pieļaujama tikai gadījumā, ja notiek kopīgi pētījumi un tiek īstenoti grantu projekti," paskaidroja CPL.

2018. gadā Kazahstānā manāmi pieauga meningīta gadījumu skaits, un Almatā sākās runas par meningokoka infekcijas štamma noplūdi no CPL. Žurnālisti un blogeri nopietni rakstīja, ka amerikāņi tīšām pieļāvuši vīrusa izplatīšanos. Tā viņi it kā gribējuši pārbaudīt laboratorijā izstrādājamo bakterioloģisko ieroci.

Kazahstānas Veselības ministrija apgalvoja, ka nekādas epidēmijas nav. "Kazahstānā ir 58 meningīta gadījumi, no tiem Almatā – 32. No PVO viedokļa relatīvie rādītāji ir zemi," norādīja resors.

Situācija ar koronavīrusu ir līdzīga. Valdība noliedza konspiroloģiskas teorijas un neļāva sēt paniku.

Slēgts darba režīms

PSRS laikā Armēnijas PSR Mikrobioloģijas institūts tika uzskatīts par lielāko mikrobioloģijas centru. 90. gados par institūta zinātniskajām izstrādēm ieinteresējās ASV un Lielbritānija. Armēņu speciālistus aicināja stažēties uz rietumvalstīm. 2000. gados amerikāņi palīdzēja atvērt vairākas biolaboratorijas valstī. Tāpat kā Kazahstānā arī šeit naudu piešķīra Pentagons. Armēnijas Nacionālā slimību kontroles un profilakses centra modernizācijai vien atvēlēja 10 miljonus dolāru.

Erevānā, Girmi, Vanadzorā, Martuni un Idževanā uzbūvētie zinātniskie centri pēta Kaukāza reģionam raksturīgus vīrusus un štammus.

Laboratorijas iekļautas Armēnijas veselības aprūpes sistēmā, tomēr ASV Aizsardzības ministrijas Draudu samazināšanas aģentūra tajās ir piekļuve. Līdz ar vietējiem speciālistiem tur strādā amerikāņi. Maskava negatīvi vērtē Armēnijas biolaboratoriju noslēgtību. Lai kliedētu šaubas, premjerministrs Nikols Pašiņans piekrita parakstīt Sadarbības memorandu ar Krievijas speciālistiem. Saskaņoja detaļas, tomēr pēdējā brīdī Armēnija no dokumenta atteicās.

Bīstama epidemioloģija

2010. gados amerikāņu biologi pievērsa uzmanību vēl vienam KDLO loceklim – Tadžikistānai. Viņus satrauca nelabvēlīgā epidemioloģiskā situācija, kas varēja novest pie infekcijas slimību uzliesmojuma. Vairāki rietumvalstu fondi piešķīra naudu pētījumu centriem.

2013. gadā uz Gastroeneteroloģijas institūta bāzes Dušanbē darbu sāka bioloģiskās drošības laboratorija. Projektu finansēja Merjē Labdarības fonds (Francija), kas būvēja līdzīgu objektus Ķīnā, Mjanmā, Bangladešā un Āfrikas valstīs. Frančiem parasti palīdzēja ANO un ASV Starptautiskās attīstības aģentūra USAID. Investīcijas pārsniedza 3 miljonus dolāru.

2019. gadā tika radīta laboratorija Republikāniskajā tuberkulozes apkarošanas centra paspārnē. Sponsori – USAID un Pentagons. Vietējie biologi sadarbībā ar ārvalstu kolēģiem pēta tādas Centrālāzijai raksturīgas slimības, kā tuberkuloze, malārija, hepatīts un holera. Pērn Isfaras pilsētā Tadžikistānas ziemeļos darbu sāka vēl viens objekts. Par to pieejamā informācija ir ierobežota, finansēja atkal amerikāņi.

"Arī pirms koronavīrusa epidemioloģiskā situācija Centrālāzijā bija sarežģīta. Reģionam raksturīgi hepatīta, holeras, tuberkulozes uzliesmojumi, tāpēc jaunās biolaboratorijas ir nepieciešamas. Tām vajadzīgi līdzekļi. Bez ārvalstu palīdzības neiztiks," sarunā ar RIA Novosti skaidroja Politoloģisko pētījumu centra (Dušanbe) direktors Abdugani Mamadazimovs.

Tadžiku eksperts nesaskata neko aizdomīgu amerikāņu darbībās. "Vienkārši viņi vienmēr atsaucas pirmie. Ja pēc koronavīrusa Krievija, Ķīna vai ES sāks aktīvāk palīdzēt reģionam cīņā ar vīrusiem, republikas valdība to atbalstīs," ir pārliecināts eksperts.

Gruzīnu patogēns

Gruzija nav KDLO locekle, taču robežojas ar Krieviju un tai ir svarīga loma Kaukāzā.

Maskava ir noraizējusies par Ričarda Lugara vārdā nosauktā Sabiedriskās veselības pētījumu centra darbības. Krievijas valdība uzskata, ka biolaboratorija Tbilisi apkaimē strādā amerikāņu interesēs.

Aizdomas nav radušās no zila gaisa. 2018. gada septembrī Gruzijas bijušais valsts drošības ministrs Igors Giorgadze paziņoja, ka laboratorijā, iespējams notikuši eksperimenti ar cilvēkiem, un publiskoja dokumentus, no kuriem izriet, ka desmitiem cilvēku, kuri ārstējušies Lugara centrā, ir miruši. Pie tam tur strādāja biologi no trim privātām amerikāņu firmām — CH2M Hill, Battelle un Metabiota, kas pilda Pentagona pasūtījumus.

Giorgadze pievērsa uzmanību augstajam bakterioloģiskās aizsardzības līmenim laboratorijā. Vēl vairāk, centra rīcībā ir "iekārtas kaitīgu vielu izsmidzināšanai un lādiņi ar bioloģiski aktīvu materiālu". "Kāpēc iestādei, kuras mērķis ir iedzīvotāju aizsardzība, vajadzīgas tādas lietas?" lauzīja galvu eksministrs.

To sadzirdēja Maskavā. Krievijas ĀM Bruņojumu kontroles un neizplatīšanas lietu departamenta direktors Vladimirs Jermakovs paziņoja, ka Krievija necietīs amerikāņu bioloģiskos eksperimentus pie savām robežām.

Giorgadzes apsūdzības Pentagons nosauca par absurdu. Tbilisi apgalvoja, ka laboratorija nodarbojas ar miermīlīgiem projektiem un nevar būt ne runas par kaut kādiem eksperimentiem ar cilvēkiem. Gruzijas valdība neiebilda pret Krievijas speciālistu apmeklējumu Lugara centrā. Tomēr šie plāni izjuka, ņemot vērā pērno krīzi abu valstu attiecībās.

"Gruzija nekad nav interesējusies par pētījumiem fizikoķīmiskās bioloģijas jomā. Un informācija par to, ka šajā laboratorijā ir augstas klases bioloģiskā aizsardzība, rada jautājumus. Kāpēc vajadzētu nodarboties ar tik smagiem patogēniem," sarunā ar RIA Novosti pauda neizpratni bioloģijas zinātņu doktors, Sibīrijas federālās universitātes profesors Nikolajs Setkovs.

Ķīmiskas aizsardzības militārās vienības
© Sputnik / Павел Лисицын

Virusoloģijas centra ģenerāldirektora vietnieks zinātniskajā darbā Aleksandrs Agafonovs atzīmēja: "Tieši dati par bioloģisko ieroču un to piegādes līdzekļu izstrādi Lugara centrā nav pieejami."
"Tomēr ziņas par privāto kompāniju CH2M Hill, Battelle un Metabiota līdzdalību, par to līgumsaistībām, piemēram, Sibīrijas mēra, tularēmijas un Krimas-Kongo hemorāģiskā drudža bīstamo baktēriju pētījumi, ir uzmanības vērtas," uzsvēra speciālists.

Aģentūras aptaujātie eksperti bija vienisprātis: pēcpadomju valstis, cerībā uz palīdzību no ārienes, var zaudēt kontroli pār epidemioloģisko situāciju. Un tas draud ar nopietnām sekām. Pie tam pandēmijas periodā attieksme pret laboratorijām mainījusies – tās rada vēl lielākas bažas un beidzot dāvā būtisku iemeslu padarīt šīs struktūras atklātākas.

24
Tagi:
Armēnija, Tadžikistāna, Kazahstāna, biomateriāls, ASV, Krievija, Gruzija
Ungārijas parlamenta ēka, foto no arhīva

Vai dzelzs priekškars apturēs transpersonas?

27
(atjaunots 14:50 29.05.2020)
Eiropa aizspēlēsies tiktāl, ka starp tās rietumiem un austrumiem pacelsies jauns dzelzs priekškars. Tikai ne koronavīrusa dēļ. Ir spēcīgākas un Eiropas vienotībai šausmīgākas lietas.

"Šis lēmums atgrūž Ungāriju atpakaļ Viduslaikos!" Ko tad īsti tik briesmīgu padarījusi Budapešta, lai visa progresīvā cilvēce vārītos tādās dusmās? Par to portālā RIA Novosti stāsta Pjotrs Akopovs.

Pavisam nesen Ungārijas valdību lamāja par pieņemto likumu, kas dāvāja Viktora Orbana valdībai ārkārtas pilnvaras pandēmijas apkarošanai ieviestā ārkārtējā stāvokļa dēļ. Ungārijai jānosaka politiskā karantīna! Nē, pavisam jāizslēdz no ES! Bļāvieni bija skaļi, tomēr Orbanu lamā jau visus desmit gadus, kopš viņš ieņēmis premjera amatu otro reizi. Lamā par visu pēc kārtas: par Konstitūciju, par Ungārijas likumiem, kas neatbilst ES normām, par tiesnešu un preses kontroli, par atteikšanos uzņemt migrantus, par kristīgo vērtību aizstāvēšanu. Ungārija izturas izaicinoši, noraida gandrīz visas eiropeiskās vērtības, tomēr no ES joprojām saņem vairāk nekā atdod. Budapeštā saprot, ka neviens valsti no ES neizslēgs, turklāt Orbanu atbalsta tautas vairākums. Protams, ir arī attīstīta opozīcija, uz kuras izteikumiem reaģē "pasaule".

Geju gājiens Stambulā, foto no arhīva
© Sputnik / Андрей Стенин

Par "Viduslaikiem" organizācijas Amnesty International filiāle Ungārijā nodēvēja nesen parlamenta apstiprinātos likumu grozījumus, kuri paredz, ka valsts pilsoņi nevarēs mainīt savu dzimumu. Nē, ne jau dzīvē – dzimuma nomaiņas operācija un pārējās mežonības valstī nav aizliegtas, toties dokumentos tagad ailes "dzimums" vietā būs "dzimums dzimšanas brīdī". Tātad to vairs mainīt nevarēs, pat ar tādām burvestībām kā "mammu, dzemdē mani atpakaļ".

Vai tas pārkāpj transpersonu un visu pārējo personu tiesības, kuri nolēmuši, ka stāv pāri Dievam (vai dabai, ja Dievs ir atcelts) un zin, kas viņi ir patiesībā? Tikai dokumentos, jo viņi nevarēs saņemt savām vēlmēm atbilstošu dokumentu, jo, kā īpaši precizēja Ungārijas valdība, "bērna bioloģiskā dzimuma reģistrācija dzimšanas apliecībā neietekmē vīriešu un sieviešu tiesības brīvi paust un praktizēt savu identitāti atkarībā no viņu vēlmes". Vēl vairāk – Ungārijā nav mazums transpersonu un citu LGBT pārstāvju, neviens pie viņiem gultā degunu nebāž un viņu uzvedībai "nepiekasās".

Tomēr valdībai ir jāskatās uz reālo pasauli. Patiešām – tagad vēl tikai pieprasa tiesības brīvi izvēlēties vienu no diviem dzimumiem, bet tālāk ies jautrāk: kā jau ierasts dažos attīstītos ASV štatos, cilvēki sāks aizstāvēt tiesības izvēlēties vienu no pussimta universitātēs sagudrotu "dzimumu". Ko darīt valstij? Ja gribat, uzskatiet sevi kaut par hobitiem, lūdzu, tā ir jūsu darīšana, tikai valsts jūsu spēlītēs nepiedalīsies.

Lielākā daļa sabiedrības valdību atbalsta – maģāri, kuri Eiropā ieradās pēdējie, nebūtu saglabājušies viņiem svešo tautību naidīgajā ielenkumā, ja nebūtu turējušies pie savas identitātes, nacionālās un reliģiskās. Tāpēc tagad viņi atkal aizstāv savas tiesības uz dzīvi, vēlas saglabāt ungāru tautu uz nākamajiem tūkstoš gadiem. Draudu ir daudz, it īpaši dzimstības krišanās, kas nepārsniedz mirstību jau vairāk nekā divdesmit gadus.

Protams, varētu jau mēģināt risināt problēmu a la Europe: ievest migrantus, kam ar dzimstību viss kārtībā. Taču dīvainis Orbans tā vietā sāk programmu "Ģimene ir galvenā", kas paredz privilēģijas daudzbērnu ģimenēm un visiem, kas vēlas laist pasaulē jaunus ungārus. Un negrib uzņemt migrantus. Par to viņš atkal dabūja pa mici no ES. Vēl viņš visiem spēkiem aizsargā tradīcijas, ticību un vērtības – pārsteidzoša nekaunība mūsdienu Eiropā. Valsts pat nesen atteicās no dalības Eirovīzijā, oficiālu skaidrojumu nesniedza, toties izskanēja neoficiāli komentāri par konkursa pār malām plūstošo "zilumu". Turklāt vēl – ak, šausmas! – ieraksta konstitūcijā laulību kā vīrieša un sievietes savienību!

Skaidrs, ka tāpat vien Ungāriju nevar likt mierā – tā tomēr ir ES locekle un ar savu piemēru samaitā citas valstis. Jāsaka gan, ka ES arī bez ungāriem ir pietiekami daudz tautu, kas nevēlas padevīgi nokāpt no vēstures skatuves. Itāļi un grieķi, tie paši poļi un slovāki līdz ar viņu katolicismu, pareizticīgie rumāņi un bulgāri. Lielākā daļa šo tautu atrodas Austrumeiropā – bijušā dzelzs priekškara viņā pusē. Hmmm. Kāpēc tad bijušā?

Nesenajā LGBT sanākšanā tika pieņemts paziņojums par to, ka Eiropu jau sadalījis jauns dzelzs priekškars – sak, 30 gadus pēc komunisma krišanas kontinenta austrumos ienākusi homofobija, dzimumu naids un diskriminācija. Skaidrs, ka to visu pamato ar vecā režīma smago mantojumu: ilgi dzīvojuši zem totalitārisma (sarkanā un krievu) jūga, tāpēc viņi ir tādi atpalikuši ksenofobi. Nav nekādas jēgas strīdēties ar progresīvajiem eiropiešiem un atgādināt, ka atšķirības starp Austrumeiropu un Rietumeiropu ir tūkstošiem gadu vecas.

Sava dzīvesziņa un sava tauta ir jāaizsargā, taču strīdēties nav vērts – lai dzīvo savā iedomātajā pasaulītē ar desmitiem dzimumu, pasaulē, kas savas anticilvēciskās būtības dēļ nav ilga, tā nespēj dot pēcnācējus. Nav jābūt ungāru katolim vai pareizticīgam krievam, lai saprastu vienkāršu lietu: dzimumu mainīt nav iespējams. Var dzert tabletes, taisīt operācijas, staigāt pie psihologa, tomēr dzimums, ar kādu tu esi dzimis, no tā nemainīsies. Tas būs izkropļots, tāpat kā tauta, kas noticējusi šīm muļķībām.

"Neglītums nogalinās," teica Dostojevskis. Tomēr šajā gadījumā ateistus, kuri tic dzimuma maiņai, nogalinās arī elementārs antizinātniskums. "Tumšais laikmets" nav Viduslaikos. Tas slēpjas tajā, ko gatavo amorālie un neizglītotie "dzimumu daudzveidības" ideologi.

27
Tagi:
Ungārija, Eiropa, LGBT
Pēc temata
Vai Latvijā legalizēs partnerattiecības? Saeima apspriežas
Eiropas pēdās: Igaunijas augstskolas ievieš LGBT mācību
Politologs: protesti pret LGBT Igaunijā liecina par veselīgu sabiedrību
Putins atbildēja uz Eltona Džona iebildumiem
Sikspārnis, foto no arhīva

"Tirgus bija viens no upuriem": Ķīna apstrīdēja sākotnējo versiju par Covid-19 izcelsmi

0
(atjaunots 14:16 30.05.2020)
Ķīnas zinātnieki noskaidroja, ka tirgus Uhaņā nevarēja kļūt par Covid-19 inficēšanās avotu, taču tur vīruss guva plašu izplatību.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Ķīnas Nacionālā slimību profilakses un kontroles centra zinātnieki izpētīja paraugus no Huanaņas tirgus Uhaņā, kurš tiek uzskatīts par pirmo koronavīrusa izplatības punktu, vēsta RIA Novosti.

Министерство обороны РФ

Speciālisti izpētīja dzīvnieku paraugus, kas tika pārdoti Huanaņas tirgū. Taču viņu Covid-19 testi uzrādīja negatīvus rezultātus.

Pētnieki skaidro, ka šie dzīvnieki nevarēja inficēt pircējus. Tātad, inficēšanās avots atradās nevis tirgū, bet kaut kur citur.

Nacionālā slimību profilakses un kontroles centra vadītājs Gao Fu publicēja speciālistu slēdzienu: "Tirgus bija viens no inficēšanās upuriem."

Taču zinātnieki apstiprināja, ka inficēšanās pirmavots bija sikspārņi, kā jau iepriekš ziņots. Pēc tam caur "starpdzīvnieku" Covid-19 tika nodots cilvēkiem. Savukārt tirgus Uhaņā kļuva par vīrusa masveida izplatības vietu.

Cilvēki Huanaņas tirgū jau inficējās nevis no dzīvnieka, bet gan viens no otra.

Kā viss sākās

2019. gada 31. decembrī Ķīnas valdība informēja Pasaules veselības organizāciju par nezināmas pneimonijas uzliesmojumu Uhaņas pilsētā valsts centrālajā daļā. Speciālisti identificēja patogēnu – tas bija jauns koronavīruss.

PVO atzina uzliesmojumu par starptautiska mēroga ārkārtas situāciju un piešķīra slimībai oficiālu nosaukumu – Covid-19. Vēlāk slimības izplatība pasaulē tika atzīta par pandēmiju.

Slimība izplatījusies visā pasaulē. Eiropas Savienība slēgusi robežas. Daudzās valstīs noteikta stingra karantīna. Savukārt Ķīna jau informēja, ka vīrusu valstī izdevies apturēt.

Uhaņa, no kurienes izplatījās slimība, bija slēgta gandrīz 76 dienas – no 23. janvāra. Bija aizliegts iebraukt pilsētā un pamest to, tikai ar īpašu atļauju.

Septītā aprīļa naktī varasiestādes atvēra ceļus, kas ved no pilsētas, un atļāva cilvēkiem izbraukt savās automašīnās.

Taču Covid-19 izplatījies praktiski visā pasaulē. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, kopumā ir vairāk nekā 6 miljoni inficēto, vairāk nekā 367 tūkstoši no tiem ir miruši.

0
Tagi:
Ķīna, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Ne tikai koronavīruss. Ar ko var inficēties no savvaļas dzīvnieku gaļas
PVO komentēja ASV versiju par Covid-19 mākslīgo izcelsmi
Koronavīruss un citas kaites. Ar kādām slimībām cilvēki inficējušies no dzīvniekiem
Akadēmiķis paskaidroja slēdzienus par koronavīrusa mākslīgo izcelsmi