Hiperskaņas spārnotā raķete X-51A Waverider

Apspēlēt Krieviju. Kādus hiperskaņas ieročus izstrādā ASV

154
(atjaunots 23:19 30.08.2019)
Krievija ir vienīgā valsts pasaulē, kas oficiāli informējusi: tās rīcībā ir hiperskaņas ieroči.

Amerikāņi vairs neslēpj, ka izstrādā hiperskaņas raķeti ar ballistisko kaujas galviņu un darbības rādiusu, ko aizliedz Līgums INF. Sauszemes spēku ministra pienākumu izpildītājs Raiens Makārtijs akcentēja – izstāšanās no līguma atbrīvojusi Vašingtonai rokas. Pagaidām ASV atpaliek no Krievijas šajā jomā un tērē milzu naudu, lai panāktu KF. Par pentagona hiperskaņas eksperimentiem portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Atpalicēju lomā

Krievija ir vienīgā valsts pasaulē, kas oficiāli informējusi: tās rīcībā ir hiperskaņas ieroči. Šī gada februārī valsts prezidents Vladimirs Putins informēja, ka tiek sākta stratēģiskās nozīmes raķešu kompleksa ar planējošo kaujas bloku "Avangard" sērijveida ražošana un sekmīgi izmēģināta hiperskaņas pretkuģu spārnotā raķete "Cirkon". Izmēģinājuma ekspluatācijai bruņotajos spēkos nodots arī aviācijas raķešu komplekss "Kinžal". Savienotās Valstis ir spiestas steigties pakaļ.

Amerikāņi izmēģina vairākus bruņojuma elementus militāri stratēģiskās koncepcijas "Ātrs globāls trieciens" ietvaros, kas paredz konvencionālo uzbrukumu pretinieka objektiem jebkurā zemeslodes punktā vienas stundas laikā pēc atbilstošas pavēles. Šīs koncepcijas galvenais elements ir hiperskaņas ieroči.

To starpā ir spārnotā raķete X-51A Waverider, kuras pirmais lidojums notika 2010.gada 26.maijā. Atzīts, ka izmēģinājumi bija daļēji sekmīgi: konstatētās raķetes nestabilitātes un sakaru traucējumu rezultātā trešajā minūtē pēc starta tika saņemta pašiznīcināšanās komanda. Pa to laiku Waverider paspēja sasniegt 5 mahu ātrumu.

Гиперзвуковая крылатая ракета X-51A
© Photo U.S. Air Force photo/Mike Cassidy
Hiperskaņas spārnotā raķete X-51A Waverider

Neveiksmīgs bija arī izmēģinājums 2011.gada pavasarī – neiedarbojās paātrinājuma pakāpes dzinējs, pēc tam – neatdalījās paātrinājuma bloks. Arī trešais izmēģinājuma starts 2012.gada augustā neveicās – 17 sekundes pēc starta raķete zaudēja kontroli un nogāzās Klusajā okeānā.

2013.gada 1.maijā raķete tika palaista no bumbvedēja B-52. Lādiņš sasniedza 18 200 metru augstumu un 5,1 mahu ātrumu. Raķete pārvarēja 426 kilometrus sešu minūšu laikā.

Panākumi un neveiksmes

Tika plānots pieņemt X-51A bruņojumā jau 2017.gadā, taču vairāku iemeslu dēļ termiņu nācās atlikt. Jaunākie dati liecina, ka raķetes ekspluatācija tiks sākta ne ātrāk kā 2020.gadā.

Tāpat Pentagons izmēģināja hiperskaņas kaujas bloku programmā Advanced Hypersonic Weapon (AHW). Projektu kontrolēja Sauszemes spēku vadība. Saskaņā ar ieceri, AHW ar konvencionālajām kaujas galviņām iznīcinās mērķus līdz 6000 kilometru attālumā 30-35 minūtes pēc starta. Pie tam domājamā novirze nepārsniedz desmitu metrus. Izstrādātāji īstenoja divus eksperimentālā kaujas bloka startus, viens no tiem bija veiksmīgs.

Programmas AHW sasniegumus plānots izmantot, radot taktisko planējošo vadāmo aparātu (Tactical BoostGlide) – līgumu par tā izstrādi Pentagons noslēdzis ar korporāciju Raytheon martā. Kompānijas vietnē publicētā informācija liecina, ka bloks tiks uzstādīts uz raķetes paātrinātāja, kas spēj sasniegt ātrumu virs sešiem tūkstošiem kilometru stundā. Pēc atdalīšanās no raķetes bloks varēs manevrēt lidojumā – tādējādi tiks apgrūtināta bloka pārtveršana ar PGA līdzekļiem.

Vēl vienu hiperskaņas ieroča projektu kopš 2003.tgada kopīgi īstenoja Perspektīvo zinātniski pētniecisko aizsardzības izstrādājumu aģentūra (DARPA) un ASV GKS.

Vadāmā kaujas bloka Falcon HTV-2 izmēģinājumi sākās 2010.gada 20.aprīlī. Aparāts sasniedza 20 mahu ātrumu atmosfēras augšējos slāņos, taču sakari ar to pārtrūka.

Otru reizi HTV-2 startēja 2011.gada 11.augustā: lidojuma 26.minūtē tika zaudēja bloka kontrole un tas nogāzās. Projekts tika slēgts.

Globālie plāni

DARPA un GKS kārtējā programma nosaukta par Hypersonic Air-breathing Weapon Concept (HAWC). Runa ir par hiperskaņas ieroci ar gaisa reaktīvo dzinēju. Sadarbībā ar bruņotajiem spēkiem DARPA strādā pie projekta Operational Fires – sauszemes bāzes hiperskaņas sistēmas izstrāde.

Visbeidzot, pie Krievijas "Kinžal" nosacītā analoga - Hypersonic Conventional Strike Weapon (HCSW) un novatoriskā Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW) strādā Lockheed Martin. 2017.gada aprīlī un augustā kompānija noslēdza līgumus ar Pentagonu – atbilstoši, par 928 un 480 miljoniem dolāru.

Šī gada maijā ASV tīmekļa resurss Breaking Defense citēja ASV armijas Paātrinātas attīstības un kritisko tehnoloģiju pārvaldes vadītāja ģenerālleitnanta Nila Turguda vārdus par sauszemes bāzes kompleksu Hypersonic Weapons System. Divu konteineru starta iekārtu, ko buksē smagais vilcējs (tā bruņota ar manevrētspējīgu planējošu hiperskaņas kaujas galviņu Common Hypersonic Glide Body (C-HGB), patlaban projektē ASV Enerģētikas mininistrijas Sandi nacionālās laboratorijas speciālisti Sauszemes spēku, GKS un JKS vajadzībām. Ģenerālis atklāja, ka tā spēs sasniegt līdz 8 mahu ātrumu. Sistēmas izmēģinājumi sāksies 2021.gadā.

154
Pēc temata
Krievijas Aizsardzības ministrija publicēja datus par INF aizliegtu raķešu ražošanu ASV
Krievijā nosaukti galvenie ASV vadības centri, kuri var kļūt par "Cirkonu" mērķiem
Krievijas spārnotā dvēsele: kāpēc Su-57 satrauc "partnerus" ASV
Spēle vienos vārtos: ko sola ASV aizsardzības projekti

"Par to nerunā": ko ASV pieprasīja par palīdzību lendlīzes ietvaros

19
(atjaunots 09:45 16.05.2021)
Lidmašīnas, tanki, vilcieni, kuģi, bruņojums un pārtika – Otrā pasaules kara gados ASV piegādāja militāro produkciju PSRS lendlīzes ietvaros.

1945. gada augustā Maskava lūdza pagarināt programmu, lai paātrinātu drupās gulošās valsts atjaunošanu, tomēr Vašingtona pieprasīja vispirms apmaksāt čeku. Kā un ar ko norēķinājās Padomju Savienība? Par to portālā RIA Novosti pastāstīja Nikolajs Protopopovs.

Preces, nevis dzīvības

Lendlīzes likumu ASV pieņēma 1941. gada martā kā vienu no nacionālās drošības pasākumiem. Tolaik valsts nepiedalījās nekādās karadarbībās saskaņā ar spēkā esošo aktu par neitralitāti. Viņi varēja sabiedrotajiem sniegt vienīgi ekonomisku palīdzību. Bruņojumu, pārtiku un izejvielas piegādāja saskaņā ar zināmiem noteikumiem. Piemēram, amerikāņi neņēma naudu par kaujās zaudētajiem ieročiem. Pēc kara tika apmaksāts vienīgi saglabātais īpašums, piemērots civilajiem mērķiem. Militārā tehnika un bruņojums atgriezās ASV.

Palīdzības mērogi atšķīrās, sarunā ar RIA Novosti pastāstīja Krievijas Kara vēstures biedrības zinātniskais direktors Mihails Mjagkovs. Kara gados PSRS saņēma preces par kopsummu aptuveni 11 miljardu dolāru vērtībā. Lielbritānija – par trīsdesmit miljardiem.

"Tomēr PSRS nesa galveno nastu Otrā pasaules kara laikā, - atgādināja Mjagkovs. – Daudzi amerikāņu vēsturnieki raksta par "demokrātijas arsenālu" Amerikas personā vai materiālo ieguldījumu karadarbībā. Taču Sarkanā armija atvilka uz sevis trīs ceturtdaļas visu ienaidnieka spēku, lēja asinis, un man šķiet amorāli salīdzināt tehnikas un dažādu preču piegādes ar karavīru dzīvībām."

Pie tam, pēc viņa domām, lendlīze vispār nebūtu bijusi vajadzīga, ja ASV nebūtu kavējušās ar otro fronti un būtu to atklājušas jau 1942. gadā, kā solīja.

Высадка американских военных на десантном корабле на нормандский пляж Омаха во Франции. 6 июня 1944 года
Public domain
ASV karavīru desants Omahas pludmalē Normandijā, Francijā, 1944. gada 6. jūnijs

"Lendlīze paātrināja Sarkanās armijas virzību tikai kara noslēguma posmā, - paskaidroja vēsturnieks. – Bet 1941., 1942. gadā, līdz pat Staļingradas kaujai, kamēr bijām spiesti atkāpties valsts dziļumā, zaudējot milzu teritorijas, maizes zemes, rūpnīcas, miljoniem vienību bruņojuma un tehnikas, - šajā periodā saņemti tikai 7% piegāžu."

Tātad lūzuma punktu karā ar hitlerisko Vāciju PSRS panāca ar saviem spēkiem un ieročiem. Kad kļuva skaidrs, ka vācieši neuzvarēs, lendlīze sāka darboties pa īstam.

Ienesīga lieta

Lendlīze nebija nekāda dāvana – PSRS godprātīgi maksāja, pat pirmajos, pašos smagākajos Lielā Tēvijas kara gados. Bieži vien – zeltā. Par to liecina stāsts par kreiseri "Edinburga", kas pārveda 465 zelta stieņus no Padomju Savienības uz Lielbritāniju.

1942. gada aprīlī kuģim uzbruka vācu zemūdene – divas torpēdas izsita kreiseri no ierindas. Briti nespēja to nogādāt ostā, taču negribēja arī atdot vērtīgo kravu vāciešiem. Tāpēc kuģi nogremdēja. Gandrīz 40 gadus vēlāk, 1981. gadā privātas kompānijas ūdenslīdēji no 250 metru dziļuma pacēla 5129 kilogramus zelta. Maskava norēķinājās arī ar citiem resursiem – puses organizēja tā saucamo pretējo lendlīzi.

"PSRS piegādāja ASV un Lielbritānijai 300 tūkstošus tonnu hroma rūdas, 32 tūkstošus tonnu mangāna rūdas, platīnu, zeltu, būvkokus un daudz ko citu, - uzskaitīja Mjagkovs. – Piedevām PSRS sniedza sabiedrotajiem izlūkošanas informāciju par vācu tehniku un bruņojumu, cīņas pieredzi frontē un jauna bruņojuma pielietošanu. Sakari ar amerikāņu un britu kara misijām Maskavā bija regulāras un auglīgas."

Daži amerikāņi Otro pasaules karu sauca "good war" ("labs karš"), atgādināja vēsturnieks. Tas ir saprotams: rūpniecība ASV 1941.-45. gg. pieauga vairāk nekā divkārt, pēckara gados strauji auga iedzīvotāju patēriņa izdevumi, vidējā alga, faktiski pazuda bezdarbs. Lielā mērā pateicoties Otrajam pasaules karam, ieskaitot lendlīzi, amerikāņi pārvarēja Lielās depresijas sekas.

Precīzi līdz pat pogai

Aplēsts, ka lendlīze sastāda apmēram 4% valstī kara gados saražotā bruņojuma, materālu, iekārtu, pārtikas produktu.

Десантная баржа с американскими легкими танками МЗ Стюарт, поставляемые по ленд-лизу, направляются в район высадки морского десанта Станичка- Южная Озерейка.
© Sputnik / Александр Соколенко
Desanta barža ar amerikāņu vieglajiem tankiem M3, kas tika piegādāti saskaņā ar lendlīzes līgumu, dodas uz jūras desanta izsēšanās rajonu

PSRS no sabiedrotajiem saņēma vairāk nekā 11 tūkstošus lidmašīnu, apmēram 12 tūkstošus tanku, 13 tūkstošus zenīta un prettanku kompleksu. Īpaši svarīgas bija automašīnu, pārsvarā – kravas automašīnu Studebaker (427 tūkstoši).

"Pārsteidz, cik akurāti sabiedrotie visu uzskaitīja, - atzīmēja Mjagkovs. – Piemēram, dokumentēts, ka uz PSRS sabiedrotie nosūtījuši 257 723 498 pogas. Kopumā lendlīze ir tikai maza daļiņa no visa tā, ko Padomju Savienība ražoja pati: simtiem tūkstošu tanku un lidmašīnu, zenītlielgabalu, lielgabalu, miljoniem vienību šaujamieroču, mīnu un granātu. Protams, lendlīzei bija nozīme, it īpaši pārtikas precēm. Taču galveno produkciju frontei ražoja padomju strādnieki un zemnieki."

Грузовые автомобили Студебекер, приготовлены для отправки на фронт. Резерв Ставки Верховного главнокомандования. Район г. Можайска.
© Sputnik / Борис Антонов
Kravas automašīnas Studebaker, gatavas doties uz fronti. Virspavēlnieka štāba rezerve Možaiskas rajonā

Pēc kara amerikāņi piestādīja solīdu rēķinu. Sagrautā valsts, zaudējusi desmitiem miljonu pilsoņu, bija parādā sabiedrotajam 2,6 miljardus dolāru. Mazliet vēlāk summu samazināja līdz 1,3 miljardiem ar 2,3% gadā. Bet visiem pārējiem lendlīzes programmas dalībniekiem amerikāņi un briti parādus atlaida.

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Staļins finansiālās prasības noraidīja – viņš paziņoja, ka PSRS pilnā mērā nomaksājusi lendlīzes parādus asinīm. Šo jautājumu cilāja arī vēlāk. 1972. gadā Maskava un Vašingtona vienojās par 722 miljoniem ar nomaksu līdz 2001. gadam. Taču amerikāņi saņēma vien 48 miljonus – PSRS pārtrauca maksājumus sakarā ar Džeksona-Venika diskriminējošā grozījuma pieņemšanu, kas ierobežoja tirdzniecību PSRS un vairākām citām valstīm.

Pārrunas 1990. gadā atsāka Mihails Gorbačovs un Džordžs Bušs. Maskava uzņēmās saistību samaksāt 674 kmiljonus līdz 2030. gadam. Pēc PSRS sabrukuma visi parādi nonāca uz Krievijas pleciem, un lendlīzes parādu sadalīja starp Parīzes kluba dalībniekiem. 2006. gadā Maskava pilnā mērā norēķinājās ar šo organizāciju.

19
Tagi:
Otrais pasaules karš, PSRS, ASV
Pēc temata
Operācija "Neiedomājamais". Kā sabiedrotie gribēja uzbrukt PSRS uzreiz pēc Uzvaras
Vladimirs Putins: Lielās Uzvaras 75. gadadiena: mēs esam atbildīgi par pagātni un nākotni
KF vēstnieks ASV: Krievija neļaus aizmirst PSRS uzvaru pār fašismu
Amerikāņu veterāns aicinājis nemazināt PSRS lomu Otrajā pasaules karā

Benzīna trūkums ASV ir Krievijas vaina? Jaunas apsūdzības no Savienotajām Valstīm

24
(atjaunots 12:36 15.05.2021)
Visi ceļi ved uz Krieviju. arī tagad, izmeklējot grupas "DarkSide" hakeru uzbrukumu lielākajam degvielas cauruļvadu operatoram ASV – "Colonial Pipeline", Vašingtona sameklējusi "krievu pēdas".

Vispirms Džo Baidens apliecina, ka iespējama "zināma Krievijas atbildība", konstatēja radio Sputnik autore Svetlana Holodnova. Pēc tam Baltā nama preses sekretāre Džena Psaki brīfingā atkārto gandrīz to pašu, tiesa, paskaidrojot, ka īpaši apmācīti dienesti vēl izmeklē situāciju un nav pierādījumu tam, ka incidentā iesaistīta Krievijas vadība. Tomēr "DarkSide" lokācija ir viena vienīga - KF.

No vienas puses, jāpievērš uzmanība tam, ka šoreiz neskan pārsteidzīgas apsūdzības – tas Vašingtonai ir raksturīgi. Šajā gadījumā ASV administrācijas pārstāvji atklāti norāda, ka izmeklēšana turpinās un ticamu slēdzienu vēl nav.

No otras puses, nevar izslēgt, ka, iespējams, kaut kur kuluāros starp Ovālo kabinetu un visām pārējām Baltā nama telpām jau nopietni pārdomā: vai neieviest sankcijas pret Krieviju par hakeru darbību? Turklāt kiberuzbrukums nodarījis lielu kaitējumu: cauruļvada darbu, saskaņā ar prognozēm atjaunos nedēļas beigās, bet sistēma nefunkcionē no 7. maija.

Piemēram, šī iemesla dēļ Ziemeļkarolīnā ieviests ārkārtas stāvoklis, tāpat kā Floridā, cilvēki panikā metās pirkt benzīnu. Rezultātā daudzas DUS stāv tukšas nākas steidzami organizēt transporta piegādes, degvielas cenas būtiski pieaugušas. Protams, varasiestādes pūlas mierināt iedzīvotājus, aicina neizspiest DUS līdz pēdējam pilienam, bet vai tad viņus kāds klausīs?

Tādā situācijā ASV politiķiem būtu ļoti izdevīgi pavērst tautas dusmas pret ārējo ienaidnieku, turklāt abstrakti hakeri neder. Toties ierastā "ļaunā Krievija" ir itin labi piemērota.

Starp citu, grupa "DarkSide" publiski, teju vai "oficiāli" atvainojās par traucējumiem cauruļvada "Colonial Pipeline" darbā: sak, nevienam neesot gribējuši kaitēt, haosu sarīkot neplānoja – tikai nopelnīt. Un apsolīja turpmāk rūpīgāk izraudzīties uzbrukuma mērķus. Ļoti mīļi, tikai absolūti bezjēdzīgi, jo kaitējums ir milzīgs. Būtu labāl palīdzējuši atjaunot sabojāto, nevis publicējuši nevajadzīgas atvainošanās.

Bet bēdīgi slaveno "krievu pēdu" jautājumā varam būt droši: jau tuvākās dienas parādīs, ko lems ASV: agresīci pasliktināt attiecības ar Krieviju, ieviešot jaunas sankcijas un izsludinot boikotus, vai adekvāti novērtēt situāciju un lāpīt caurumus savās informācijas sistēmās, kuru vājo vietu dēļ kuru katru brīdī var "nobrukt" vitāli svarīga infrastruktūra.

24
Tagi:
degviela, hakeri, kiberuzbrukums, Krievija, ASV
Pēc temata
Kremlis komentēja ziņas par ASV iespējamo kiberuzbrukumu
Moka "krievu troļļi": Lielbritānija aicina visus nogurdinošai cīņai
ASV gāzīs pār Krieviju neredzamu atriebību

Vasarā Latvijā valdīs cikloni: tveice atcelta

0
(atjaunots 17:09 16.05.2021)
Vasarā Baltijas valstis nemocīs nogurdinosā tveice, kas, saskaņā ar sinoptiķu prognozēm, klās Dienvideiropu. Latviju, Lietuvu un Igauniju gaida vēsums un lietus.

RĪGA, 16. maijs — Sputnik. Amerikāņu kompānijas "AccuWeather" meteorologu prognozes liecina, ka vasarā Baltijas valstis, Skandināvija un Polija nonāks ciklonu varā, tāpēc karstums nav sagaidāms, vēsta Mixnews.lv.

Laikā, kad Dienvideiropa cietīs no sausuma, cikloni ziemeļos bloķēs siltā gaisa plūsmas no dienvidiem un nesīs lielu daudzumu nokrišņu.

Meitenes bauda silto laiku Kopenhāgenā
© REUTERS / Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Eiropas vidēja termiņa laika prognožu centrs Latvijā maijā un jūnijā sola nepavisam ne vasarīgas temperatūras, bieži vien – zem šiem mēnešiem atbilstošās normas. Tuvāko divu nedēļu laikā sagaidāms bagātīgs lietus. Jūlijā nokrišņu daudzums atbildīs ilggadējam vidējam rādītājam.

Arī Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs nesniedz nekādas optimistiskās prognozes. Tā speciālisti uzskata, ka jūnijs būs daudz vēsāks nekā pērn, toties jūlijs, iespējams, būs siltāks.

Atgādinasim, ka no šīsdienas Latvijā sākas peldsezona. Tomēr iedzīvotājus brīdina: būtu vērts pagaidīt, līdz ūdens temperatūra tilpēs pacelsies vismaz līdz +18 grādiem.

0
Tagi:
laiks, klimats
Pēc temata
Kas notiek patiesībā – globālā sasilšana vai atdzišana
Meteoroloģe: ziema Latvijā kļūs īsāka
Katastrofāls megacunami: pie kā novedīs ledāju kušana Aļaskā
Sasilšanai beigas? Zinātnieks pastāstīja, kas notiek ar Golfa straumi