Iznīcinātājs Su-30SM

Atbalsts sabiedrotajiem: Krievija sāk iznīcinātāju Su-30SM piegādes Baltkrievijai

90
(atjaunots 11:44 25.08.2019)
Jaunie Krievijā ražotie daudzfunkcionālie iznīcinātāji Su-30SM padarīs Baltkrievijas gaisa telpu par grūti pārvaramu cietoksni.

Irkutskas aviācijas rūpnīca pirms nedēļas nodemonstrēja divus iznīcinātājus Su-30SM, kas paredzēti Baltkrievijas gaisa un pretgaisa aizsardzības spēkiem. Tie ir pirmie no 17 lidaparātiem, kas pasūtīti 2017. gadā. Kontrakts paredz iznīcinātāju nodošanu pasūtītājam partijās pa četriem. Jaunās mašīnas ir izmēģinātas gaisā, un Baltkrievijas Aizsardzības ministrija tās drīz uzņems bruņojumā.

Jūnijā republikas valdība apstiprināja grozījumus līgumā par militāri tehnisko sadarbību ar Krieviju līdz 2020. gadam. Iepriekš Minska un Maskava vairākkārt paplašināja šo sadarbības programmu, kas tiek uzskatīta par prioritāro virzienu savienībā un pozitīvu divpusējās mijiedarbības piemēru. Sadarbība Gaisa spēku pretgaisa aizsardzībā ir attīstītākais sabiedrotās valsts novirziens. Daudzfunkcionālie iznīcinātāji Su-30SM Baltkrievijas debesīs nepārprotami apliecinās sabiedroto attiecību stabilitāti un būtiski nostiprināts Kolektīvās drošības līguma organizācijas rietumu flangu.

Iepriekš Baltkrievija ir saņēmusi no Krievijas virkni bruņojuma vienību, pārsvarā – uz atlaižu vai bezatlīdzības pamata (ieskaitot lielā darbības rādiusa zenītraķešu sistēmas S-400). Aptuveni simts Baltkrievijas aizsardzības uzņēmumu efektīvi nodrošina ar rezerves daļām un bruņojuma elementiem 255 Krievijas aizsardzības rūpniecības kompleksa uzņēmumus (aptuveni 15% visa KF aizsardzības pasūtījuma). Tāpat Minska un Maskava īsteno saskaņotu aizsardzības politiku, koordinē darbu militārās celtniecības jomā, attīsta karaspēku integrēta tehniskā nodrošinājuma sistēmu un ik gadus organizē desmitiem kopīgu militāro mācību. Tuvākajā laikā tajās iesaistīsies Baltkrievijas iznīcinātāju Su-30SM eskadriļa.

Militārais pielietojums

Daudzfunkcionālais 4++ paaudzes smagais supermanevrētspējīgais iznīcinātājs Su-30SM radīts ar mērķi iegūt pārsvaru gaisā (kā tālās darbības pārtvērējs), efektīvai mērķu iznīcināšanai uz zemes un jūrā (bumbvedēju un trieciena aviācijas taktika), gaisa izlūkošanai un aviācijas grupu darbību kontrolei. Izmēģinājumu lidojumos iznīcinātāji Su-30SSM (modifikācija, kas radīta 2012. gadā Krievijas Bruņoto spēku vajadzībām) atradās gaisā vairāk nekā 10 stundas (ar trim degvielas uzpildēm), pārvarēja vairāk nekā astoņus tūkstošus kilometru, sekmīgi identificēja mērķus un veica apšaudi Ašuluka poligonā.

No atklātiem avotiem zināms, ka universālā mašīna aprīkota ar radiolokatoru ar fāzētu antenas režģi, barošanas iekārtu no diviem dzinējiem (ar vadāmo vilkmes vektoru), priekšējiem horizontālajiem balstspārniem – cēlējspēka un manevrētspējas uzlabošanai. Su-30SM ir pirmā sērijveida kara lidmašīna pasaulē ar supermanevrētspējām. Stabilu lidojumu lielā uzbrukuma leņķī nodrošina priekšējo horizontālo balstspārnu automātiskā nobīde.

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko un Krievijas prezidents Vladimirs Putins
© Sputnik / Михаил Климентьев

Iznīcinātāja maksimālā pacelšanās masa – 39 tonnas, no kurām astoņas tonnas – bruņojums: mūsdienīgās un perspektīvās precīzās "gaiss-gaiss"un "gaiss-zeme" klases raķetes (uz 12 piekares mezgliem). Integrētais optiski elektroniskais tēmēšanas un navigācijas komplekss spēj identificēt (pavadīt) līdz 15 gaisa mērķus un vienlaikus uzbrukt četriem no tiem – tuvcīņā un tālajā distancē (ātrumā virs 2100 km/h).

Apkoposim: 12 Baltkrievijas iznīcinātāji Su-30SM varēs pacelt debesīs 96 tonnas raķešu un bumbu, vienlaikus pavadīt līdz 180 mērķus, un ar vienu zalvi iznīcināt 48 no tiem (raķetes 12 lidmašīnu piekarēs ļauj uzbrukt 144 mērķiem). Pie tam eskadriļas lielais spēks projicēts vērā ņemamā operatīvajā dziļumā. Ar navigācijas aparatūru saistītā automātiskās kontroles sistēma nodrošina lidojumu maršrutā, tuvošanos mērķi, atgriešanos aerodromā un nolaišanās sākumu automātiskā režīmā (piloti ir atbrīvoti taktiskajiem lēmumiem).

Bestsellers visā pasaulē

Divvietīgā smagā iznīcinātāja Su-30SM pirmais lidojums notika 2012. gada rudenī. Lielbritānijas un Indijas kopīgajās mācībās 2015. gadā Exercise Indradhanush IV četri Indijas gaisa spēku iznīcinātāji Su-30MKI viegli "iznīcināja" četrus Karalisko GS mūsdienīgos daudzfunkcionālos 4++ paaudzes iznīcinātājus Eurofighter FGR4 Typhoon. Dažās epizodēs smagi bruņotais Su-30 sekmīgi "likvidēja" divas pretinieka lidmašīnas.

Pēc Krievijas Su-30SM sekmīgās pielietošanas cīņās Sīrijā (2015. gada septembrī) pret labi bruņotām un plašām "Islāma valsts" (Krievijā aizliegts teroristisks grupējums) vienībām uz zemes, ārvalstu pasūtītāju skaits Krievijas uzņēmumā Sukhoi kļuva vēl garāka. Pagājušo četru gadu laikā vairāki simti iznīcinātāju Su-30 pacēlušies debesīs Alžīrā, Angolā, Venecuēlā, Vjetnamā, Kazahstānā, Ķīnā, Indijā, Irākā, Malaizijā un citās valstīs.

Vienlaikus situācija Eiropā ir nemierīga. Krievijas un Baltkrievijas robežu tuvumā ASV un NATO atklāti paplašina militāro klātbūtni, pilnveido aerodromu un jūras kara infrastruktūru, dislocē uzbrukuma ieročus, regulāri veic plašus manevrus Austrumeiropas teritorijā. Šīs darbības kaitē stratēģiskajai drošībai reģionā un liek Krievijai un Baltkrievijai reaģēt – atbilstoši draudiem paplašināt militāro un militāri tehnisko sadarbību.

Iepriekš Minskas un Maskavas savstarpējo uzticēšanos apliecināja KF BS radiolokācijas stacija Gancevičos (kontrolē starpkontinentālo ballistisko raķešu palaišanu ziemeļrietumu stratēģiskajā virzienā) un Krievijas JKF sakaru mezgls Vileikinā (nodrošina Flotes galvenā štāba sakarus ar stratēģiskajām zemūdenēm, kuru kaujas dežūra notiek Atlantijas, Indijas un Klusajā okeānā). Domāju, iznīcinātāju Su-30SM eskadriņa Baltkrievijas Republikas gaisa kara spēkos paplašinās sabiedroto valstiskuma pamatu stratēģisko sarakstu un mudinās pārējās NVS valstis izvietot militāros pasūtījumus Krievijā.

90
Plaušu mākslīgas ventilācijas iekārta, foto no arhīva

Latvijai nāksies glābt cilvēkus, arī tos, kuri nerunā latviski

29
(atjaunots 13:03 27.10.2020)
Ja Covid-19 pandēmija Latvijā nonāks tiktāl, ka slimnīcās pietrūks vietu un iekārtu, nāksies šķirot cilvēkus "perspektīvajos" un "neperspektīvajos". Vai šķirot pēc valsts valodas zināšanām? Citādi tak vēl, nedod Dievs, būs jāatdod dzīvība "okupanta" labā!

Jau iepriekš es gribu lūgt piedošanu par šo rakstu. Dažkārt žurnālista uzdevums ir parādīt publikai kaut ko nepatīkamu, kādu pumpu vai čūlu. Tāpēc negribu kaunināt portālu Pietiek.com, kas devis vārdu autoram ar Steidzītes Freibergas pseidonīmu. Ir jāzina: sabiedrībā ir arī tāds viedoklis.

Nav gan zināms, cik plaši tas izpleties iedzīvotāju un politiķu prātos. Organisms var būt slims, lai arī ārēji slimība neizpaužas. Tikai suņanagla kaut kur pakaļpusē (vai uz deguna) liecina par smagu kaiti.

Kā zināms, Latvijā sākušās diskusijas par to, vai vajag šķirot Covid-19 pacientus "perspektīvajos" – jaunajos un veselīgākajos, ko ir vērts ārstēt, un "neperspektīvajos", ko var kraut kaudzē slimnīcas koridorā vai iekšpagalmā, iepriekš izdarot humāno nomierinošo injekciju.

Viss jau sen ir izšķirots

Nu lūk. Steidzīte tagad piedāvā vienkāršu un taisnīgu pieeju. Viņa tikai dusmojas, ka politiķi un veselības aprūpes ierēdņi neredz acīmredzamas lietas.

"Tātad Latvija tagad ieviesīs praksi, kādu it kā pielieto daudzās pasaules valstīs, kad krīzes apstākļos šķiro pacientus – kurus ir vērts ārstēt, kurus ne. Bet cik daudz ir to pasaules valstu, kuras būtu tik ļoti okupantu pārpildītas kā Latvija? Lūk, tas ir jautājums. Par kādu šķirošanu tagad var runāt (ja tādu praksi vispār var uzskatīt par ārstu ētikas elementu), kad mūsu zeme pilna okupantu varzas (mūsu ārējā ienaidnieka) – piektās kolonnas, kura cītīgi veic savu "misiju" mūsu zemē?!" Steidzīte niknojās.

Viņa pieprasa "pozitīvu diskrimināciju" – pirmajā vietā vienmēr ir pamattauta un tikai pēc tam – visi pārējie, nerunājot jau par "okupantiem".

Tālāk autors runā par genocīdu, kas ir izvērsts pret latviešu tautu "okupantu" integrācijas mērcē, lai ari tās vietā jābūt dekolonizācijai. "Okupanti", klāsta Steidzīte, mums ir visapkārt, kur vien pagriezies – veikali ir krievvalodīgo pilni, ielas tāpat, kad aizej uz poliklīniku, dzirdi vienīgi viņus, aptiekā tas pats – un tu stāvi pacietīgi un gaidi, kad viņi nokārtos savas vajadzības.

Atdos savu dzīvību "okupantu" labā

Tas pats arī slimnīcā – ja tur nonācis latvietis, kuram pāri 75 gadiem, viņš, iespējams, atdos savu dzīvību šo savas zemes okupantu labā – ka tiem varbūt ir labākas spējas izdzīvot.

Tālāk runa ir par to, ka "okupanti" Latvijā nekaunīgi pieprasa savas tiesības (acīmredzot, runa ir par tiesībām uz dzīvību). "Okupantiem ir ļoti liela imunitāte pret visu sev nelabvēlīgo un, protams, milzīga nekaunība un visatļautība, taču latvietis diemžēl ir par gļēvu, lai viņiem skaidri pateiktu – vācies projām," klāsta autors.

Pēc tam Steidzīte apelē pie Latvijas ārstu un ierēdņu sirdsapziņas, taujā, kur paliek ētika un savas tautas mīlestība, pašcieņa, godprātība, apsaukā viņus par nodevējiem un neliešiem, pārmet aklumu pret cēliem mērķiem, augstiem ideāliem un taisnīgumu.

Nebiedējiet Eiropu

Ziniet, lai cik briesmīga šķistu Covid-19, Latvijai draud briesmīgāka kaite. Tas ir nacionālisms – fašisma un nacisma galvenais elements, kura ietvaros vienas nācijas intereses tiek stādītas augstāk par citām. Kādus upurus šī kaite nopļāvusi pagājušajā gadījumā, cik upurus tā vēl var prasīt...

Interesanti, ka nacionālisma un ksenofobijas piekritēji sevi dēvē par patriotiem. Patiesībā bieži vien iznāk otrādi – nacionālisms, kas izraisījis bailes par savas tautas un savas valodas pastāvēšanu, var maksāt valstij tās vienotību – to apliecina vienas bijušās brālīgās padomju republikas nesenā vēsture un pieredze.

Lai nu būtu, kā būdams, pagaidām Latvijā vēl ir Eiropas Savienības tautu draudzīgajā saimē un, kamēr tā ir, vecākie biedri neļaus tai pārlieku nosliekties uz radikālā nacionālisma pusi.

Tāpēc, mīļie eigēnikas eksperti, pašmāju "nepārcilvēki", mūsu dārgie "naftalīnā izpeldinātie hitlerjūgendi", pagaidām lēmumu par to, kam dzīvot, kam – ne, nepieņems pēc tautības, bet gan tā, kā tas pieņemts liberālā tirgus sabiedrībā: pēc prečskata un tirgus vērtības, lai arī "uz aci", nevērtējot slēptos talantus un vērtības, tādus kā latviešu valodas prasmes.

Nu, bet ja nacionālā ideja Latvijai šķitīs svarīgāka, nekā liberālā, un no tās novērsīsies apgaismotā Eiropa, tā var palikt viena pati milzīgā, biedējošā pasaulē, kur mudžēt mudž visādas briesmas... Tīrās šausmas.

29
Tagi:
latviešu valoda, Latvija
Pēc temata
Vai krievu pacientam arī uz nāves robežas jārunā latviski: pilsoņiem iesaka nomierināties
Vai krievvalodīgie mediķi ārstēs latviski runājošos patriotus?
Uzrunāja latviski un krieviski: Latvijas mediķi aicina neiziet no mājas
Gaisa komandpunkts Il-80 (Il-86 GKP)

"Jau būvē": kāpēc Krievija atgriežas pie "Pastardienas lidmašīnām"

53
(atjaunots 11:25 27.10.2020)
Plašs, labi aizsargāts, mūsdienīgs – jau tuvākajā nākotnē Bruņotie spēki saņems jaunus gaisa vadības punktus uz maģistrālā lainera Il-96-400M bāzes.

Rietumos tādus lidaparātus dēvē par "Pastardienas lidmašīnām". Ja sāksies Trešais pasaules karš, no valsts militārā un politiskā vadība no "lidojošajiem štābiem" organizēs aizsardzību un kontrolēs bruņotos spēkus uz zemes, jūrā un gaisā. Tādas klases lidmašīnas šodien ir tikai Krievijai un ASV. Par to īpatnībām un uzdevumiem portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Glābt vadību

Kodolvalstu attiecības ir saasinājušās līdz pēdējam. Diplomāti nonākuši strupceļā, valstis atsaukušas vēstniekus. Bruņotajos spēkos ieviests maksimālais gatavības režīms. Stratēģiskie bumbvedēji paceļas gaisā, atomzemūdenes ar ballistiskajām raķetēm iziet okeānā, pārvietojamie raķešu kompleksi iziet patruļu maršrutos. Pasaule sastingusi trešā pasaules kara gaidās.

Par laimi pagaidām tāds scenārijs ir fantastisks. Gan Krievija, gan ASV ļoti labi saprot, ka karš var ātri vien nonākt līdz kodolkaram un novest pie desmitiem miljonu upuru. Tomēr karavīri vienmēr ir gatavi ļaunākajam. Abas puses uzskata, ka pirmais trieciens tādā konfliktā nocirtīs pretiniekam galvu, atņems iespēju vadīt spēkus un organizēt pretestību. Galvenais mērķis ir militārie un politiskie centri.

Draudu brīdī Krievijas valdība un Bruņoto spēku augstākie komandieri stingras slepenības apstākļos tiks nogādāti kara aerodromā, kur viņus gaidīs spārnotie komandpunkti. "Pastardienas lidmašīnu" ekipāžu pamata uzdevums ir izvest valsts pirmās amatpersonas no uzbrukuma punkta un nodrošināt iespēju vadīt valsts aizsardzību no gaisa. Šo komandpunktu noturību nodrošina eskorta iznīcinātāji un degvielas uzpildes lidaparāti. Līdzīga taktika bija izstrādāta arī ASV jau aukstā kara gados.

Ilgi gaidītais aizvietotājs

Krievijas Gaisa kosmiskajos spēkos ir četras "Pastardienas lidmašīnas" Il-80, būvētas uz pasažieru laineru Il-86 bāzes. Jaudīga spēkiekārta, mūsdienīgi sakaru līdzekļi, dzīvības nodrošināšanas sistēma ļauj uzturēties gaisā vairākas dienas. Protams, uzpildot degvielu. No civilā priekšgājēja Il-080 atšķiras ar augstu "pieri" – lielu nodalījumu fizelāžas priekšgalā, kurā izvietotas dažādas radioelektroniskas iekārtas. Il-80 nav iluminatoru, lai ekipāža un pasažieri nekļūtu akli tuva kodolsprādziena rezultātā. Astes galā – izlaižama troses antena sakariem ar zemūdenēm.

Detalizēta informācija par Il-80 ir valsts noslēpums. Zināms tikai tas, ka lidaparātā ir aparatūra visu Bruņoto spēku veidu vadībai, paredzētas telpas augsti stāvošo pasažieru darbam un atpūtai, papildu degvielas tvertnes. Lidmašīna var pacelties no jebkura civilā vai kara aerodroma, tai ir aizsardzības līdzekļi no masu iznīcības ieročiem, tā spēj rīkoties autonomi, ja iznīcinātas virszemes un satelīta retranslācijas, sakaru un navigācijas sistēmas.

Tomēr Il-80 tiek izmantota BS jau vairāk nekā 15 gadus un lielāko daļu resursu jau izlietojusi. Turklāt Il-86 ir vidēji maģistrālie laineri. To praktiskais lidojuma attālums ir tikai 3800 kilometri, un gaisa komandpunktam tas ir par maz. Tāpēc lēmums izraudzīties Il-96-400M jaunās "Pastardienas lidmašīnas" bāzei ir saprotams – tās lidojuma attālums ar maksimālu slodzi sasniedz apmēram 9 tūkstošus kilometru.

"Lidojošās viesnīcas"

ASV Bruņotajos spēkos ir četras lidmašīnas E-4B Nightwatch ("Naktssardze"), kas radītas uz aviolainera Boeing-747 bāzes. Katra uzņem līdz 100 cilvēkus un ar regulāru degvielas uzpildi var uzturēties gaisā nedēļu. E-4B ir aizsargātas no kodolsprādziena kaitīgajiem faktoriem, tās pārpilda modernas radioelektroniskās iekārtas. Patiesībā amerikāņu "Pastardienas lidmašīna" ir lidojoša viesnīca. Tur ir viss vairākas dienas ilgam autonomam darbam nepieciešamais – virtuve, sanitārās telpas, atpūtas zona, guļamtelpas, sapulču telpa ar galdu un deviņiem krēsliem, sakaru zona ar 29 darba vietām, citas telpas. Interjers izceļas ar komfortu, iekārtas ir ergonomiskas. Iespējams, tāpēc ASV augstākās amatpersonas ilgstošiem lidojumiem vizītēs uz citām valstīm nereti izvēlas E-4B, nevis klasiskās prezidenta lidmašīnas Air Force One.

Lidmašīnas E-4B ir krietni vien vecākas nekā Krievijas Il-80. Tās uzņemtas ekspluatācijā jau 70. gados. Tiesa, tās tiek pastāvīgi modernizētas. 2015. gadā daļa lidaparātu tika pārprogrammēti, sakaru iekārtas ir modificētas. Lidmašīnas saņēmušas liela ātruma interneta pieslēgumu, platjoslas satelīta sakarus, speciālus aizsargātus kanālus ar augstu caurlaides spēju. E-4B lidojuma attālums – 11 tūkstoši kilometru.

Bez tam amerikāņiem ir 16 lidmašīnas E-6, kas paredzētas rezerves sakaru sistēmas nodrošināšanai ar stratēģiskajām atomzemūdenēm, kā arī ASV Bruņoto spēku Apvienotā stratēģiskā štāba gaisa komandpunkta funkcijām. Kara gadījumā šīs mašīnas izies patruļās Atlantijas un Klusā okeāna zonā, uzturot sakarus ar zemūdenēm un "Pastardienas lidmašīnām" E-4B.

53
Tagi:
Pentagons, krievu ierocis, Krievijas GKS, Krievija
Pēc temata
ASV nosauca galveno NATO ieroci pret Krieviju
"Kaut kam gatavojas": kāpēc ASV pārkrāsojušas lidmašīnas Krievijas GKS krāsās
Amerikāņu F-35 jaunas grūtības – sadursme ar degvielas uzpildītāju
"Būs pagrūti iznīcināt": amerikāņi atgriežas bunkurā Ziemeļos
Covid-19 testi, foto no arhīva

pirms apokalipses: kas biedē ārstu

0
(atjaunots 21:02 27.10.2020)
Covid-19 uzliesmojums Latvijā patlaban ir spēcīgāks nekā Itālijā pavasarī, taču veselības aprūpes sistēma Latvijā ir sliktāka.

RĪGA, 28. oktobris — Sputnik. Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis pastāstīja, kāds ir viņa redzējums par situāciju telekanāla Rīga TV24 programmā "Dienas personība ar Veltu Puriņu".

"Realitātē ir tāda sajūta, kā pirms apokalipses," viņš teica.

Biedējošās izjūtas pamatā ir konkrēti fakti.

"Es domāju, ir jāpaskatās vienkārši uz cipariem. Ja mēs redzam, ka ikdienā mums ir 200 līdz 250 jauni diagnosticētie pacienti, tad, sarēķinot uz vienu miljonu, pieņemot, ka Latvijā ir divi miljoni iedzīvotāju, kas patiesībā tā pat nav, sanāk, ka mums ir 100 jaunie gadījumi uz miljonu iedzīvotāju. Ja paskatītos pavasarī, Itālijā šajā laikā, tajā karstākajā periodā bija 80 uz miljonu iedzīvotāju. Iznāk, ka mēs atrodamies tajā stāvoklī, kurā atradās itāļi pavasarī. Līdzīgi mēs varam salīdzināt ar Vāciju un citām valstīm," teica Rācenis.

Taču, viņš atgādināja, Latvijai ir būtiska atšķirība no Rietumeiropas bagātajām valstīm – ne tuvu nav tik attīstīta veselības aprūpes sistēma.

"Līdz ar to, ja mēs skatāmies, ka šie pacienti, kuri ir šodien diagnosticēti, 5-7 dienu laikā, 10-20% no tiem būs nepieciešama hospitalizēšana, jeb ārstēšana slimnīcās. Tas nozīmē, ka šīs nedēļas laikā slimnīcām būs jāuzņem 20-60, pat 70 pacienti dienā, no kuriem 3-10% būs ar smagu gaitu. Tas nozīmē, ka 3-10 pacientiem vai pat vairāk būs jānonāk intensīvās terapijas nodaļā, daļai būs nepieciešami ventilatori plaušu nodrošināšanai. Tas nozīmē, ka mūsu veselības aprūpes sistēma tiks noslogota šausmīgi ātri," teica Rācenis.

Ārsts piezīmēja, ka slimnīcām un medicīnas personālam būs grūti tikt galā ar tādu pacientu pieplūdumu.

"Mani biedē. Pilnīgi tāda sajūta, kā pirms kaut kādas milzu zemestrīces vai pirms kraha, ka šie pacienti nokļūst slimnīcā un slimnīcas būs pārpildītas, jo ir jau šobrīd sasniegti griesti atsevišķās slimnīcās, cik pacientus var stacionēt. Piemēram, iepriekš mēs Stradiņa slimnīcā tādus pacientus ikdienā ļoti maz redzējām, jo viņi tika uzreiz pārvesti projām, tad šobrīd tā ir ikdiena. Un mēs visu laiku redzam jaunus un jaunus. Viņi nonāk nodaļās izolācijas režīmos, bet tās izolācijas vietas nav bezgalīgas. Protams, ka no tā cieš arī citi pacienti, kuriem nepieciešama cita veida palīdzība," viņš paskaidroja.

Mediķis norādīja, ka personāls ir spiests pielāgoties situācijai, taču ir arī citi smagi slimi pacienti, kam vajadzīga uzmanība. Rezultātā mediķu vidū aizvien biežāk vērojams spēku izsīkums.

"Man ir jādomā visu laiku: kur es varu šo pacientu pielikt, jo man vēl nav šī Covid-19 analīze, man ir jāpārbīda uzreiz visa loģistika, man ir jātaisa izolācijas režīms, mēs nevaram nekur staigāt, mums ir jābūt šeit uz vietas. Nedod Dievs, mazāk uzturēties uzņemšanas nodaļā vai, nedod Dievs, mēs esam bijuši pie kāda pozitīva pacienta – tam cilvēkam uzreiz ir jāiet izolācijā. Šādā veidā izkrīt arī medicīnas darbinieki. Un tas notiek minūšu, stundu laikā – kad viņus aizsūta mājās, viņiem pašiem sākas veselības problēmas. Tajā brīdī mums vairs nav, kas sniedz palīdzību. Līdz ar to visa tā akūtā palīdzība – insulti, infarkti, ķirurģiskas patoloģijas – visa šī palīdzība tiek novēlota, jo tas viss algoritms, kam mēs ejam cauri, šausmīgi visu pagarina," pastāstīja Rācenis.

Mediķis norādīja: ja tagad neizdosies ierobežot slimības izplatību, problēmas radīsies pēc pusgada vai pēc gada.

"Es saprotu, ka no paša Covid-19 šobrīd tā lielākā mirstība nav, salīdzinot ar kardiovaskulārajām slimībām, bet tas tikai pastiprinās to citu slimību mortalitāti. Un pats vīruss, pats par sevi, viņš arī rada diezgan lielas sekas. Ja mēs nespēsim ar to tikt galā, diemžēl tā bedre būs daudz, daudz dziļāka pēc pusgada vai pēc gada," programmas ēterā brīdināja ārsts.

0
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Rīgā augs Covid-19 testēšanas punktu skaits
Covid-19 slimnīcās: ārsti ir uz spēku izsīkuma robežas
Covid-19 būtiski ietekmē ofisa telpu tirgu Latvijā
Slimnīca Rīgā informēja par plānveida operāciju pārtraukšanu Covid-19 draudu dēļ