Maskava, Kijevas stacijas apkārtne. Foto no arhīva

Noskaidrojies, kam Krievijai nāktos samaksāt

75
(atjaunots 14:02 28.07.2019)
Kompensācijas un reparācijas no Krievijas pieprasa jau gadu desmitiem. Neteiksim, ka uzstājīgi, taču regulāri. Nāksies organizēt reparāciju pieteikumu auditu.

Sāksim ar ziņām. ASV vēršas plašumā publiska diskusija par reparāciju izmaksām melnādainajiem iedzīvotājiem – par verdzības gadiem. Jūnijā par šo jautājumu pirmo reizi sākās debates Kongresā. Izskanējusi summa – no 200 līdz 500 miljardi dolāru, ko vajadzētu atvēlēt "izglītības un ekonomiskajiem projektiem" ar mērķi sponsorēt tumšādaino minoritāti, portālā RIA Novosti stāsta Viktors Marahovskis.

Progresīvie aktīvisti iniciatīvu atbalsta. Piemēram, Los Angeles Times nesenajā materiālā verdzība ASV pielīdzināta ebreju genocīdam nacistiskajā Vācijā. Autors atgādināja: pēc kara, kad sākās diskusija par kompensācijām, atradās liels skaits idejas pretinieku, pat Izraēlā. Izdzīvojušie un viņu pēcnācēoji izgāja protesta demonstrācijās – viņi apgalvoja, ka genocīdu nav iespējams apmaksāt ar naudu. Taču vēlāk troksnis norimās, un līdz 1990. gadam Vācija samaksāja Izraēlai aptuveni 40 miljardus dolāru.

"Mums ir jāierosina Kongresam atbalstīt likumu par reparācijām, citādi mūsu konfrontācija ar pagātni padziļināsies un nesīs savus augļus," noslēgumā apgalvoja autors.

Idejas pretinieki ASV skaidro, ka tamlīdzīga taisnīguma atjaunošana ir netaisnīga. Pirmkārt, verdzība beigusies pirms pusotra gadsimta, tātad tagad nav runa par pašiem vergiem vai viņu bērniem, par ne par mazmazbērniem, bet gan – labākajā gadījumā – par mazmazmazmazbērniem. Otrkārt, Amerikas Konfederatīvo Štatu iedzīvotāju skaits Pilsoņu kara sākumā tikai mazliet pārsniedza deviņus miljonus cilvēku, kuru vidū tikai 317 tūkstoši bija vergu īpašnieki. Savukārt reparācijas tagadējiem 35-40 miljoniem afroamerikāņu ierosināts maksāt no federālā budžeta, ko piepilda nodokļu maksātāji.

Lielākā daļa šo nodokļu maksātāju nāk no ģimenēm, kurās nekad nav bijis neviena vergu īpašnieka, kuri nekad nav guvuši tiešus vai netiešus ienākumus no verdzības.

Vēl vairāk: no pašreizējiem 330 miljoniem ASV iedzīvotāju liela daļa ir imigrantu pēcteči, kuri ASV ieradušies pēc verdzības atcelšanas bez graša kabatā un veselām paaudzēm strādājuši kā nolādēti. Kāpēc par neliela cilvēku loka senajiem grēkiem tagad jāmaksā to cilvēku mazbērniem, kuri bieži paši bēga uz Ameriku, lai paglābtos no vajāšanas un genocīda?

Taču progresīvie aktīvisti iebildumus ignorē: viņu acīs taisnīgums ir ideāls, ko nedrīkst sarežģīt piezemēti fakti.

...Mums visā šajā diskusijā interesanta ir pati tendence – kā zināms, visas Rietumu tendences agri vai vēlu ieklīst Krievijā, tātad īstais laiks Krievijai saskaitīt pašai savus "cietušos vergus".

Pie tam kompensācijas un reparācijas no Krievijas pieprasa jau gadu desmitiem. Neteiksim, ka uzstājīgi, taču regulāri. Ja organizēt visu no ārvalstu amatpersonām izskanējušo reparāciju pieteikumu auditu, iznāks, ka Krievija ir parādā:

- Lietuvai — no 28 miljardiem eiro (pēc eksprezidenta Adamkus versijas);

- Latvijai — 300 miljardus (pēc speciālas komisijas aplēsēm – katram palikušajam Latvijas pilsonim iznāks apmēram desmit miljoni rubļu, mēs parēķinājām);

- Igaunijai — 1,2 miljardus eiro (pēc Tieslietu ministrijas komisijas aplēsēm, cipars nav galīgais);

- Polijai — pagaidām neizdodas konkretizēt summu. Valsts formulējusi konkrētas pretenzijas tikai Vācijai (tur summa ir zināma – 900 miljardi, tikai Berlīne negrib maksāt). Tomēr darbs Krievijas virzienā noteikti rit pilnā sparā.

Visbeidzot, pie apvāršņa vīd Ukraina, kur fantazē par summām aptuveni 900 miljardu apmērā.

Skaidrs, ka patlaban attiecībā pret Krieviju visām šīm spēlītēm ir anekdotes raksturs. To saprot pat Baltija, un mēs periodiski dzirdam no turienes visžēlīgo "sākumam pietiks ar vēsturiskās vainas atzīšanu un simbolisku kompensāciju – 1 eiro".

Tomēr laiki mainās. Jāpatur prātā banāla lieta: Krievijas radikālas novājināšanas (vai pašnovājināšanās, kas mūsu vēsturē gadās biežāk) gadījumā daudzmiljardu "gribeklīši" vairs nebūs nekādas anekdotes. Tie pārvērtīsies par konkrētiem "parādu piedziņas" scenārijiem. Arī scenāriju "kā mēs atbrīvosim Krieviju no tās bagātībām, kad tā neizbēgami sabruks" mūsu kaimiņi paklusām izstrādāja 90.gados. Tie nav nobāzti arhīvos. Pats galvenais – mums nav nekāda iemesla ķiķināt par sapņos iegrimušajiem ārzemniekiem. Arī pie mums ir pietiekami daudz pilsoņu, kuri neliekuļoti uzskata, ka valsts viņiem ir parādā lielu naudu.

Tāda pasaules uzskata īpašnieki ir daudzveidīgi kā jūras fauna. Viņu vidū ir gan mākslas darbinieki, kam Krievijas valstij jāmaksā miljoni par viņu organizēto sevis atmaskošanu. Gan ēdelīgā mediju klase, kas visiem spēkiem popularizē shēmu "valstij naidīga tendence + atkāpšanās maksa".

Pats klīniskākais variants – dīvainā "dzīvo PSRS pilsoņu" sekta, starp kuras dogmām ir arī doma par to, ka "visas Krievijas dzīles ir jāsadala pēc taisnības". Pēc tam apstulbušajiem sociālās palīdzības organizāciju pārstāvjiem izvirza prasības "izmaksāt 14 miljardus rubļu katram". Iespējams, jums nāk smiekli, taču Urālos "dzīvie pilsoņi" jau pārvērtušies par īstu problēmu. Šie miljardieri neatmaksā kredītus (daudzi viņu vidū ir problemātiski parādnieki), summas jau sniedzas miljonos.

Starp citu, ņemot vērā "pārliekās sakreditēšanās sprādziena" risku, par ko brīdina valdība, kompensāciju pieprasītāju loks var strauji pieaugt. Ja neticat, atsauciet atmiņā valūtas hipotekāro debitoru demonstrācijas, kuri sākumā noformēja kredītus eiro un dolāros, jo tur "procents ir zemāks", un priecājās par savu gudrību, bet pēc rubļa novājināšanās sāka zīmēt plakātus un pieprasīt no valsts kompensāciju par savu risku.

Visiem šiem cilvēkiem kopīga ir viena lieta: viņi grib saņemt naudu no Krievijas nevis par kādu paveiktu darbu, bet gan vienkārši tāpēc, ka Krievijas valsts esot slikta, noziedzīga un nekvalitatīva.

Protams, visi Krievijas viszinīgie kreditori apgalvo, ka gribot saņemt tikai to, ko viņiem nozaguši "ierēdņi un oligarhi" (vai tad kāds noliedz, ka nozagts ir daudz?).

Lieta tāda, ka, tiklīdz sākas konkrēta runa, prasības tiek izvirzītas nevis kādiem "žuļikiem un zagļiem", bet valstij, kuras budžetu ar nodokļiem pilda strādājošie. Tas izskatās paradoksāli, taču paradoksu viegli izlīdzina loģisks arguments: "valsts ir slikta un sapuvusi, tā ļāvusi mani apzagt, tātad lai maksā". Kā redzam, loģika ir tāda pati, kā Amerikā: taisnīgums ir svēta lieta, nevajag to apgrūtināt ar konkrētiem argumentiem.

Ne velti visi kompensāciju "gribeklīši" nikni un bez liekām runām noraida ideju par to, ka valsts nav nekāda ienaidnieku orda, kas okupējusi sabiedrību, - valsts aug no sabiedrības un atspoguļo to.

Tas nozīmē, ka tuvākajā laikā valstij patiešām šo to nāksies paveikt. Tai jāpārliecina lielākā daļa savu pilsoņu par to, ka viņi nav valsts upuri, viņi ir tās līdzautori. Ka viņu ikdienas pienākums ir censties uzlabot savu valsti.

Ka taisnīgums nemēdz būt vienkāršs.

Protams, tāda pieeja nenoraida pagātnes un tagadnes netaisnības. Toties tai ir nākotne.

75

"Sodīt Maskavu": kas notiks pēc Krievijas atslēgšanas no SWIFT

26
(atjaunots 07:58 14.04.2021)
Tagad ne tikai ASV, bet arī Eiropā draud Krievijai ar atslēgšanu no SWIFT — globālās starpbanku finanšu telekomunikācijas sistēmas.

Šoreiz stingrajiem koordinētajiem pasākumiem aicināja Eiropas Parlamentā. Ar ko tas draud un vai Krievijas finanšu sistēma ir gatava tādam scenārijam lasiet Nataļjas Dembinskas materiālā RIA Novosti vietnē.

Atkal vecā dziesma

Vispasaules Starpbanku finanšu telekomunikāciju sabiedrībai SWIFT ir pieslēgti vairāk nekā 11 000 organizāciju divsimt valstīs. Krievija ietilpst SWIFT lielāko ekspluatantu trijniekā, un ar atslēgšanu no tās valstij piedraud kopš 2014. gada. Iemesli ir dažādi - gan Krima, gan Donbass, gan Skripaļu lieta, gan situācija ar blogeru Alekseju Navaļniju. Džo Baidens apsolīja atslēgt Krieviju no SWIFT uzreiz pēc iestāšanās ASV prezidenta amatā.

© Sputnik / Алексей Филиппов

Decembrī Reuters, atsaucoties uz avotiem, kuriem ir informācija par prezidenta komandas plāniem, paziņoja par Baidena nodomu "sodīt" Maskavu par to, ka tā esot iesaistīta hakeru uzbrukumā ASV valsts iestādēm. Jaunām sankcijām jānoved pie "Krievijas nopietniem ekonomiskiem, finansiāliem vai tehnoloģiskiem zaudējumiem". Viens no variantiem ir atslēgšana no SWIFT, paziņoja Vašingtonas Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra kiberdrošības eksperts Džeimss Endrjū Luiss.

Aprīlī saasinājās situācija Ukrainas austrumos — jauns iegansts. Eiropā ķērās klāt šai tēmai. Pēc Eiropas Parlamenta un Eiropas Tautas partijas vadošās frakcijas vadītāja Manfreda Vēbera vārdiem, Maskava "turpina bīstamo provokāciju kursu".

Viņš uzskata, ka, "pastiprinot militāro klātbūtni" pie robežas ar Ukrainu, Maskava pārbauda Rietumu pacietību. Tāpēc ASV un ES ir jāsniedz saskaņota atbilde. Politķis uzsvēra, ka situācijas eskalācijas apstākļos "dozēto sankciju laiks beigsies". Minot piemērus pasākumiem, kam "jākļūst par reāliem variantiem", Vēbers piedāvāja "oligarhu kontu vērienīgu iesaldēšanu", tāpat kā atslēgšanu no SWIFT.

Būs problēmas

No vienas puses, Krievijā ir sava Finanšu ziņojumu pārraides sistēma (FZPS). Tā sāka darbu 2014. gadā. Tai ir pievienotas visas Krievijas bankas un aptuveni desmits ārvalstu banku no Eirāzijas Ekonomiskās savienības (EES). Pēc atslēgšanas no SWIFT bankas pāries pie Krievijas analoga. Tomēr starptautiskajiem maksājumiem FZPS pagaidām nav pilnīgi pilnvērtīgs aizvietojums, tāpēc trieciens būs nopietns.

Eksperti norāda, ka eksporta un importa operāciju apjomi dolāros un eiro Krievijā ir būtiski, turklāt vairākās produktu grupās atrast alternatīvu nav iespējams.

"Atslēgšana no SWIFT paralizēs Krievijas banku transakcijas, — brīdina indeksu kompānijas "Beta Finanšu tehnoloģijas" galvenais stratēģis Ararats Mkrčjans. – Visvairāk cietīs lieli eksportētāji. Viņiem būs jāstrādā vienīgi ar ārvalstu bankām savas operacionālās darbības apkalpošanai. Parādīsies virkne starpnieku, kas apies ierobežojumus. No tā nopelnīs pirmkārt EAES valstu finanšu institūcijas."

Viss ir pārvarams

Tomēr jebkurā gadījumā katastrofas nebūs.

"Pati par sevi Krievijas banku atslēgšana no SWIFT nozīmē vien finanšu transakciju sadārdzināšanos un palēnināšanos starp kontrahentiem. Skaidrs, ka tradicionālās ķēdes tiks izjauktas, un to atjaunošanai būs vajadzīgs laiks. Taču vienas vai divu nedēļu laikā ir iespējams to izdarīt," norāda vadošais QBF analītiķis Oļegs Bogdanovs.

Taču eksperts piebilda: ja atslēgšanai sekos Krievijas rezidentu dolāru līdzekļu iesaldēšana, tirgos ir iespējama paniska reakcija. Būs nepieciešams ceturksnis vai divi, lai viss norimstos, bet galu galā finanšu saites tiks atjaunotas.

Nenovēršamas ir straujas valūtas svārstības. Tomēr pēc īsa turbulences perioda rubļa kurss atgriezīsies pie normas.

Paši maksās dārgāk

Tomēr otrais aspekts, kas saistīts ar Krievijas atslēgšanu no SWIFT liek domāt, ka tālāk par draudiem lieta neies. Pirmkārt, SWIFT ir privāta kompānija, kas pelna uz Krievijas banku rēķina. Tās izmanto sistēmu ne tikai starptautiskajām, bet arī iekšzemes starpbanku transakcijām. Lai SWIFT kādu atslēgtu, ir nepieciešams ES lēmums vai ASV sankcijas pret pašu SWIFT. Taču šajā gadījumā tiks skarti Krievijas tirdzniecības partneri - Eiropas un ASV bizness.

"To var uzskatīt par nepārvāramās varas apstākli, kas neļaus Krievijas uzņēmumiem un valstij apmaksāt esošās saistības. Valsts ārējais parāds ir aptuveni 450 miljardi dolāru. Tādējādi kreditoriem radīsies finansiālas problēmas. Turklāt būs apgrūtinātas operācijas ar galvenajiem tirdzniecības partneriem, kuru vidū lielākā ir Eiropas Savienība. Aicinājumi Eiropas Parlamentā ir vien tirgus populisms un nekas vairāk," uzskata uzņēmuma "Otkritij Broker" vadošais analītiķis Andrejs Kočekovs.

Grūti būs arī ASV. Pirmkārt, Vašingtonas ietekme uz SWIFT ir hipotētiska, jo tās galvenā mītne atrodas Beļģijā. Otrkārt, Krievija var atbildēt ar stingrām sankcijām pret amerikāņu bankām un politiķiem

26
Tagi:
Finanses, Krievija, Eiropa
Pēc temata
"Ekstremālas" sankcijas: ASV plāno ķerties pie Krievijas valsts parāda
"Sodīt Krieviju". Sergejs Lavrovs – par attiecībām ar ES
Peskovs: Putins neļaus ASV runāt ar Krieviju no spēka pozīcijas
ASV draud Krievijai ar sekām "agresīvo darbību" dēļ
Pentagons

Ielenkts un ļoti bīstams. Pentagons izšķīries par tehnoizrāvienu

32
(atjaunots 15:37 13.04.2021)
Kamēr Pentagons grozījās un flirtēja, lepni spogulī skatīdamies, krievi bez liekām runām biezā mežā, paturot prātā spēkavīrus, nemanāmi kļuva par citiem spēcīgāki.

Īstais brīdis teikt, ka saņemtas divas ziņas, un abas ir labas, konstatēja radio Sputnik autors Mihails Šeinkmans.

Pirmkārt, Pentagons atzinis, ka atpaliek no saviem tiešajiem konkurentiem, kurus likvidēt, pēc paša vārdiem, varēšot apmēram pēc septiņiem gadiem. Otrkārt, tas liecina, ka vismaz septiņus gadus vēl dzīvosim – bez Trešā pasaules kara. Savienotās Valstis tak nedosies karā nonēsātās lupatās. Vismaz viņu Aizsardzības ministrija pagaidām tikai domā, ko vilkt mugurā izrāvienam.

"Ātrās reaģēšanas tehnoloģiju pārvalde patlaban meklē ultrainovācijas, kas nodrošinās izrāviena iespējas, lai stātos pretī praktiski vienlīdz spēcīgam pretiniekam un nivelēs trūkumus kopīgo misiju ietvaros," Loida Ostina resors izsludinājis "atjautības konkursu". Tas ieplānots rudenī. No kompetentajām kompānijām gaida ierosinājumus un projektus tādās jomās kā mākslīgais intelekts, 5G militārais pielietojums, kvantu, kosmiskās, hiperskaņas un kibertehnoloģijas.

Pie tam militārais budžets aug ar katru gadu. Pašreizējais – 730 miljardi. Iznāk, par velti mīlēts? Pareizāk sakot, ne par velti, tikai mīlestība tāda pavārga. Konkurenti apsteidz.

Principā, karavīri parasti izvēlas izrauties no ielenkuma. Pentagonu iejož lokā vienīgi valsts rūpes un uzmanība. Tas ir ielenkts un ļoti bīstams. To lolo un mīl. Nenoraida nevienu niķi. Pat mazuļus ļauj sist –pašapliecināšanās labad. Nu, bet, ja netiek galā arī ar mazajiem, tik un tā iegalvo, ka visā pasaulē nav neviena par to stiprāka un uzticamāka.

Patiešām, nebija gan. Tikai, kamēr Pentagons grozījās un flirtēja, lepni spogulī skatīdamies, krievi bez liekām runām biezā mežā, paturot prātā spēkavīrus, nemanāmi kļuva par citiem spēcīgāki.

Naudas nav, bet noturējās, kļuva stiprāki un izrāvās. Un te – paskat vien, pamēģini panākt, viņiem tagad ir hiperskaņa. Bet ASV pat novatorisku izrāvienu sāk tikai ātrās, pat ne reaktīvās reaģēšanas tehnoloģiju vadībai. Tāpēc "virtuālo tikšanos risinājumu meklēšanai" organizēs tikai rudenī, bet kaut kādas manāmas kustības sāksies tikai 2028. gadā. Viņiem visiem kopā vajadzētu pastrādāt pie iesaukuma varenajā amerikāņu armija un palūgt vājākus ienaidniekus mazliet pagaidīt. Citādi vēl iznāks tā, ka pēc izrāviena amerikāņi izies pie frontes līnijas, bet tur atkal neviena nebūs. Visi būs priekšā.

32
Tagi:
Pentagons
Pēc temata
Kāpēc KDLO vajadzīgs tik liels skaits militāro mācību? Kādi ir galvenie izaicinājumi?
"Mums nav izredžu": Pentagons stāsta par Krievijas armijas priekšrocību
"Nav iespējams netrāpīt": ar ko apbruņos Krievijas JKF jaunos kuģus
"Par mata tiesu": atklāti dati par gatavošanos kodoluzbrukumam

Apelsīni garšo pēc zivīm: "garais Covid" mēnešiem ilgi moka pacientus

0
(atjaunots 15:40 14.04.2021)
No hroniska noguruma 23 gadu vecumā līdz aknu un sirds bojājumiem: kādas koronavīrusa ilglaicīgas sekas fiksē ārsti un zinātnieki.

RĪGA, 14. aprīlis - Sputnik. Kopējais Covid-19 slimnieku skaits Latvijā kopš pandēmijas sākuma pārsniedz 100 000 cilvēku, visbiežāk runa ir par vieglu vai vidēju slimības gaitu. Taču ārsti un zinātnieki arvien biežāk ievēro, ka daļai no pārslimušajiem, īpaši tiem, kuriem bijusi smaga slimības gaita, pēc pārslimošanas turpinās veselības problēmas. Speciālistu vidē šādu sindromu dēvē par "garo Covid", un pagaidām par to daudz vēl nav zināms. Ar ko saskaras daži pārslimojošie, noskaidroja LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens".

Infektoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes vadošā pētniece Ludmila Vīksna Ludmila Vīksna stāsta, ka dažos gadījumos simptomi var saglabāties ilgu laiku, bet ir pacientu grupas, kuriem simptomi parādās pēc 3-4 vai pat vairāk mēnešiem pēc slimības.

Vīksna tāpat pievērš uzmanību trešajai pacientu grupai – tie ir cilvēki ar aknu bojājumiem, kas ir īpaši bīstami, jo " aknas vispār nesāp praktiski". Pētnieki arī konstatēja, ka deviņos no desmit gadījumiem mirušajiem no Covid, kuriem agrāk nebija patoloģiju, autopsija atklāja aknu bojājumus. Bet tiem, kuri izveseļojās, normālās šūnas aizvietotas ar saistaudiem.

Kopumā pētnieki atzīme, ka aptuveni katram desmitajam pacientam ir kādas ilgstošākas sūdzības.

Pneimonologs Viesturs Šiliņš norāda, ka tiek fiksētas pneimonijas ar smagiem simptomiem, elpas nepietiekamību, ļoti nepatīkamu sauso klepu.

Kardiologs Roberts Feders brīdina par bīstamu vīrusa ietekmi uz sirdi, piemēram, Covid var izraisīt mikrotrombu veidošanos, kas var kļūt par infarkta cēloni. Tiesa, viņš norāda, ka sūdzības par sāpēm sirdī ne vienmēr liecina par sirds slimībām – dažreiz runa ir par nervu sistēmas bojājumiem.

Šo problēmu pēta arī Latvijā. Kā pastāstīja Austrumu slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Guntis Karelis, klīnikā nonāk pacienti, kuri pārslimojuši pirms 4-6 mēnešiem, un ap pusi no viņiem sūdzas par galvassāpēm, atmiņas traucējumiem, koncentrēšanās grūtībām, izteiktu nogurumu. Pacientu daļai ir autonomās nervu sistēmas traucējumi, bet autonomā nervu sistēma jau atbild par visu iekšējo orgānu darbību.

COVID-19
© Sputnik / Кирилл Каллиников

"Pacientiem bieži vien bija sirdsklauves, mainīgs asinsspiediens, var būt svīšanas problēmas un tādas lietas," Karelis apraksta simptomus.

Pacientus ar hronisku nogurumu pēta arī ārzemēs, pagaidām konkrētu secinājumu nav, bet ir hipotēze, ka koronavīruss pamodina organismā snaudošos citus vīrusus, piemēram, herpes vīrusu, kas savukārt, izraisa citas saslimšanas.

Pacientu stāsti

Brigita dažreiz izjūt paniku un pēkšņas sāpes, viņa izslimoja ar koronavīrusu pagājušā gada novembrī. Līdz tam savos 23 gados viņa vienmēr bijusi veselīga, bet tagad jūtas kā ne savā ķermenī.

"Man uznāk pēkšņas sāpes kaut kādās ķermeņa daļās, un tas nav tāpēc, ka man būtu...  kaut kas sāpētu pēkšņi. Tas ir tādēļ, ka man šie te nervu gali ir kairināti. (..) Neirologs teica, ka šis  kairinājums var būt arī ilgstošs," stāsta par savām sajūtām Brigita.

Madara arī saslimusi ar koronavīrusu 2020. gada novembrī, nesen viņai parādījās ožas halucinācijas.

"Pirms divām nedēļām man parādījās ožas halucinācijas. Es, teiksim, dzeru kafiju, bet jūtu kaut kādu tādu nepatīkamu smaku, kaut kādu tā kā ķīmisku. Var būt kaut ko — es nezinu, pat grūti izskaidrot. Tad vēl pēc kāda britiņa arī garšas halucinācijas. Piemēram, apelsīns man garšo pēc zivīm vai kaut kā tamlīdzīga," stāsta Madara.

Pētnieki no ASV Neiroloģijas akadēmijas izpētījuši 800 veselības aprūpes darbiniekus, kuri pārslimojuši ar koronavīrusu, un secinājuši, ka aptuveni 600 no viņiem slimošanas laikā zaudēja ožu, un pat pēc pieciem mēnešiem pusei no viņiem oža vēl nebija atgriezusies. Šo sindromu dēvē par anosmiju, un tas ir saistīts ar nervu sistēmas bojājumiem, tomēr pētnieki cer, ka ar laiku oža atjaunosies.

Vairāki pārslimojušie pastāstīja žurnālistiem par to, ka turpina izjust bezspēku un nogurumu. Viena paciente, kas pārslimojusi decembrī, pastāstīja, ka viņai sākuši pastiprināti izkrist mati, un situācija neuzlabojās, lai gan viņa dzer vitamīnus, lieto speciālos šampūnus un ievēro ārstu ieteikumus. Otra paciente, Sabīne, ar Covid-19 saslimusi 2020. gada oktobrī, viņa pastāstīja, ka cieš no aizdusas pat pie nelielas slodzes. Sabīne vērsās pie kardiologa, kurš izrakstīja zāles. Tāpat Sabīne novērojusi pastiprinātu matu izkrišanu.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu
Dzīvās rindas eksperimenta rezultāti masveida vakcinācijas centros Rīgā
Kāpēc, ja tik un tā var saslimt, izskaidro epidemiologs
Ierobežojumus Latvijā var mazināt jau pēc divām nedēļām: kādus variantus izskata