Daudzmērķu iznīcinātājs Su-57

F-35 var izmest no prāta: kura valsts pirmā iegādāsies Su-57

190
(atjaunots 09:08 20.07.2019)
Militārais komentētājs Aleksandrs Hroļenko izvērtēja Krievijas jaunā piektās paaudzes iznīcinātāja Su-57 pārdošanas iespējas ārvalstīs. Tas var kļūt par teicamu alternatīvu F-35 – konkurentam no ASV.

RĪGA, 20. jūlijs — Sputnik. Krievijas piektās paaudzes iznīcinātāja Su-57 sērijveida ražošanas sākums nozīmē, ka tuvākajā laikā tas pabīdīs malā konkurentus, uzskata Aleksandrs Hroļenko.

Pēc viņa domām, pirmajā vietā rindā varētu stāties Turcija, kam Savienotās Valstis atņem piekļuvi projektam F-35.

Putins
© Sputnik / Алексей Никольский

17.jūnijā Krievijas vicepremjers Jurijs Borisovs paziņoja, ka jau 2019.gadā tiek sākta piektās paaudzes iznīcinātāja Su-57 sērijveida ražošana un piegādes bruņotajiem spēkiem (pirmajā posmā KF Aizsardzības ministrija saņems 76 mašīnas).

Iespējams, saasinoties attiecībām ar ASV pēc Turcijas lēmuma iegādāties mūsdienīgās zenītraķešu sistēmas S-400, Ankarai varētu rasties vēlme nomainīt ASV 5.paaudzes iznīcinātājus pret Krievijas Su-57, norādīja Hroļenko portālā Sputnik Igaunija.  Taču Krievijas valsts korporācijas "Rosteh" vadītājs Sergejs Čemezovs atklāja, ka Krievija ir gatava pārdot Turcijai daudzfunkcionālos iznīcinātājus Su-35, ja tiks panākta atbilstoša vienošanās.

"Smagais iznīcinātājs Su-35S ir radīts priekšrocību gūšanai gaisā, tam ir izcilas īpatnības un tas izcīnījis godājamu reputāciju karadarbībā Tuvajos Austrumos. Izteikta versija, ka 2017.gada 7.aprīlī liela daļa amerikāņu spārnoto raķešu "Tomahawk" nesasniedza mērķus Sīrijā, jo tos notriekuši Krievijas Su-35S. Lidmašīna ir pieprasīta pasaules tirgū, taču salīdzinājumā ar piekto paaudzi, tā ir vieglāk pamanāma. Tam var būt izšķirošā nozīme Turcijā," ir pārliecināts Hroļenko.

Labākais – labā ienaidnieks

Aizsākoties Krievijas ZRS S-400 komponentu piegādēm Turcijai, Baltais nams paziņoja, ka Ankaras dalība ASV F-35 programmā vairs nav iespējama: "Programma nevar pastāvēt līdzās izlūkošanas datu savākšanai Krievijas interesēs, kas skar tās attīstītās iespējas."

Amerikāņu speciālisti apgalvo, ka ar Turcijas teritorijā dislocēto ZRS S-400 paīdzību Krievija saņems informāciju par radaros it kā neredzamo lidmašīnu F-35 vājamām vietām. Tas var apdraudēt visu triljonu dolāru vērto piektās paaudzes iznīcinātāju ražošanu. ASV prezidents Donalds Tramps apstiprināja, ka Turcija nevarēs nopirkt iznīcinātāju F-35. Pentagons piebilda, ka rezultātā Ankara zaudēs 9 miljardus dolāru.

Zenītraķešu sistēmas S-400 Triumfs. Foto no arhīva
© Sputnik / Ruslan Krivobok

"Nu, moderna un efektīva PGA un PRA sistēma ir dārga. Bet mēģinājums turēt amerikāņu "neredzamos" iznīcinātājus tālāk no Krievijas zenītraķešu sistēmām liecina par ASV tehnoloģisko sakāvi (domājams, tur vienkārši baidās, ka S-400 noskaidros pagaidām neatklātos F-35 trūkumus un palielinās Krievijas bruņojuma pieprasījumu pasaulē)," uzskata Hroļenko.

Šajā sarežģītajā situācijā, atgādināja eksperts, tikai NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs demonstrēja mīkstsirdību un paziņoja: "Turcija joprojām ir svarīgs alianses loceklis, neskatoties uz savu lēmumu par Krievijas pretraķešu aizsardzības sistēmas S-400 iegādi." Tādam viedoklim, pēc Hroļenko domām, ir pamats: piemēram, alianses locekļi kaimiņos – Bulgārija, Grieķija un Slovākija sekmīgi izmanto ZRK S-300. Tehnoloģiju konflikta nav, Krievijas kompleksi iekļauti NATO gaisa novērošanas sistēmā.

"Lai nu būtu, kā būdams, taču Ankara plānoja saņemt 100 iznīcinātājus F-35, ieguldīja ASV programmā ne vienu vien miljardu dolāru, un Savienoto Valstu lēmums maina militāri politisko koordinātu sistēmu. Acīmredzot, Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans iepriekš apsvēra visas iespējamās savas valsts priekšrocības un zaudējumus, pirms Krievijas lidmašīnas sāka nogādāt četru ZRS S-400 divizionu komponentus aviobāzē Ankaras provincē. Noteikti pastāv Turcijas gaisa kara spēku attīstības rezerves variants," paskaidroja Hroļenko.

Vispirms - Sukhoi

"Kad Turcijai pienākošos iznīcinātājus F-35 amerikāņi pārdos sabiedrotajiem un patrneriem, Erdoganam būs brīvas rokas un iespēja iegādāties aviotehniku pasaules tirgū. Tiesa, piektās paaudzes iznīcinātāju izvēle nav liela. Ķīna pērk Su-35 Krievijā un pagaidām tikai izstrādā pati savus piektās paaudzes iznīcinātājus J-20 un J-31 (ar Krievijas dzinējiem)", konstatēja eksperts.

Krievijas un Indijas kopējais produkts Su-30MKI un perspektīvā daudzfunkcionālā piektās paaudzes iznīcinātāja Fifth Generation Fighter Aircraft (FGFA) kopprojekts sākotnēji neparedzēja Krievijas tehnoloģiju nodošanu un lidmašīnu pārdošanu trešajām valstīm.

Amerikāņu raķetes Patriot
© Sputnik / Игорь Зарембо

Hroļenko ir pārliecināts: Ankaras un Maskavas militāri tehniskās sadarbības progress ir viegli prognozējams. Krievijas Valsts domes frakcijas vadītājs Vladimirs Žurinovskis pastāstīja, ka Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans personīgas tikšanās laikā paudis gatavību izstāties no NATO.

Eksperts uzskata, ka vidēja termiņa perspektīvā Turcijas PGA sistēmai var rasties nepieciešamība integrēt S-400 ar pašas Krievijas ražotajiem vidēja un maza darbības rādiusa zenītraķešu kompleksiem. Patlaban Krievijas iznīcinātāju Su-57 piegādes perspektīva Turcijai šķiet neticama, taču tikpat labi iespējams noskatīties video ierakstus – S-400 komponentu piegādes aviobāzē Turcijā.

"Atgriežoties pie "Rosteh" vadītāja Sergeja Čemezova paziņojuma par Krievijas gatavību piegādāt Turcijai daudzfunkcionālos iznīcinātājus Su-35, var pieņemt, ka mēs novērojam smalku militāri politiskā dialoga turpinājumu, kas neapstāsies pie 4++ paaudzes," secināja Hroļenko.

190
Pēc temata
Eksperts par ASV spiedienu NATO: Trampam vajadzīga nauda militāriem mērķiem
Optimālais punkts: Krievija dislocēs Kaļiņingradā jaunākos iznīcinātājus Su-57
Spēle vienos vārtos: ko sola ASV aizsardzības projekti
Turcijas piloti ASV atstādināti no mācību lidojumiem ar F-35
Poseidon

Krievijas "Pastardienas torpēdu" nesējs iziet Klusajā okeānā

14
(atjaunots 16:42 10.04.2021)
NATO valstu mēģinājumi sarunāties ar Krievijas Federāciju no spēka pozīcijas, pats par sevi saprotams, saskaras ar stingru pretestību.

ASV armijas provokatīvā klātbūtne pe Krievijas rietumu robežām "atbalsojas" pie Savienoto Valstu rietumu – Klusā okeāna robežam. Par to "partneriem atgādina" eksperimentālā zemūdene "Belkgorod" un kodoltermiskais "Poseidon", konstatēja militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

5. aprīlī informācijas avots militārās rūpniecības kompleksā pastāstīja, ka jūras bezpilota aparātu "Poseidon" nesējs – eksperimentālā atomzemūdene "Belgorod" jau "dūmo", tas ir, palaists tās reaktors. Līdz septembrim tā noslēgs izmēģinājumus un sāks darbu okeānā. Norit izmēģinājumi piestātnē, proti, tiek pārbaudīta kuģa būve, iekārtu montāža un regulējums, galvenā energoiekārta ar slodzi, dzīvības saglabāšanas un drošības sistēmas.

"Poseidon" nesēja pastāvīgā dislokācijas vieta būs viena no bāzēm Klusajā okeānā, pie tam eksperimentālā zemūdene varēs atrisināt uzdevumus jebkurā Pasaules okeāna punktā. Saskaņā ar pašreizējo valsts bruņojuma programmu Krievija uzbūvēs trīs šāda veida zemūdenes.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins par darbu pie sistēmas "Poseidon" pirmo reizi pastāstīja 2018. gadā ("Belgorod" tika nolaista ūdenī 2019. gada 23. aprīlī) un pievērsa uzmanību tās plašajam mērķu spektram – pretinieka aviācijas bāzes grupējumi, krasta nocietinājumi un infrastruktūra. Tolaik ASV amatpersonas atklāti noniecināja jauno ieroci, to uzskatīja par "tehniski sadomātu un neticamu". Tagad Valsts departaments pauž īpašas bažas par starpkontinentālās kodoltorpēdas 2M39 parādīšanos. "Partnerus" satrauc augošā Krievijas Jūras kara flote, kuras sastāvā (saskaņā ar Business Insider informāciju) tā ir aptuveni 360 kuģi, ieskaitot 59 zemūdenes (12 zemūdens kreiseri – ar ballistiskajām raķetēm).

Unikālas īpašības

Daudzfunkcionālā kodolzemūdene "Belgorod" ir 3. paaudzes projekta "Antey" eksperimentāla "reinkarnācija", īpaši pielāgota sistēmas "Poseidon" vajadzībām (agrāk "Antey" saņēma pretkuģu raķetes "Granit").

© Photo Министерство обороны РФ

"Poseidon" ir ļoti nopietns savaldīšanas instruments. Stratēģiskais starpkontinentālais dziļūdes aparāts ar atomenerģētisko iekārtu, spēj pārvietoties 1000 metru dziļumā līdz 10 tūkstošu kilometru attālumā, ātrums – 100 mezgli (vairāk nekā 185 km/h). Izmēģinājumi apstiprināja "neticamās" īpašības un darbības rādiusu. Autonomais "Poseidon" spēj pārvietoties visām domājamā pretinieka esošajām un perspektīvajām zemūdenēm, torpēdām un raķetēm nepieejamā dziļumā un ātrumā. Nav viegli sameklēt tādu "torpēdu" okeānā. Nelielā ātrumā tā pārvietojas gandrīz bez trokšņa (un pat hidroakustiskā kontakta apstākļos pretiniekam nav līdzekļu, ar ko "tikt klāt" bezpilota aparātām). Autonomā vadības sistēma ļauj reģistrēt un pārvarēt pretzemūdeņu robežas, citas aizsardzības sistēmas, garantē neievainojamību, precizitāti, neticamu trieciena efektu. Aparāts ir 24 metrus garš un aptuveni 1,6 m diametrā. To var aprīkot ar parasto vai megatonnas šāviņu. Tāds ierocis ir vienīgi Krievijai, un nevienai pasaules valstij nav aizsardzības no "Poseidon".

 Burevestnik
© Photo Министерство обороны РФ

Iepriekš kolektīvie Rietumi ar ASV priekšgalā mēģināja "nivelēt" Krievijas stratēģisko kodolspēku potenciālu ar NATO paplašināšanos uz austrumiem un globālās PRA sistēmas izveidi Austrumeiropā ar iespēju vēlāk izvietot uzbrukuma "Tomahawk"un citas vidēja darbības rādiusa raķetes netālu no Krievijas robežām (ar mērķi saīsināt lidojuma laiku). Starpkontinentālā sistēma "Poseidon" dāvā "partneriem" iespēju atgriezties daudzpolārās pasaules skarbajā realitātē, kur sods agresoram ir nenovēršams. Nav nekāds brīnums, ka "Pastardienas torpēda" satraukusi ASV stratēģisko vadību (STRATCOM) jau agrīnā izmēģinājumu stadijā, 2019. gada februārī. Debatēs Kongresā STRATCOM vadītājs Džons Haitens atzīmēja, ka "Poseidon" – principiāli jauna bruņojuma sistēma – neiekļaujas līguma NEW START ierobežojumos, un analogi ASV netiek izstrādāti. "Belgorod" ir pirmatklājēja. Starpkontinentālo bezpilota aparātu nesēju līniju atklās atomzemūdene "Habarovsk". Tās pamata īpašības ir aizslepenotas. Atklātos avotos pieejamie dati liecina, ka zemūdenei ir principiāli jauna atomenerģētiskā iekārta, tā var uzņemt līdz sešas bezpilota "Pastardienas torpēdas". Tonnāža – apmēram 10 tūkst. t., ātrums zem ūdens – līdz 32 mezgli, ieniršanas dziļums – 500 metri, autonoms darbs – 120 diennaktis, ekipāža – vismaz 100 cilvēki. Zemūdenes [korpuss atgādina jauno stratēģisko raķešnesēju "Borey".

Te jāpatur prārā, ka bezpilota aparāts spēj sasniegt ASV krasta līniju no jebkuras vietas ziemeļu puslodē, taču tiks izmantots vienīgi gadījumā, ja pret Krieviju vērsta agresija.

Atgādināšu: nevis Krievija, bet gan Savienotās Valstis ar sadomātu ieganstu izstājās no Līguma par vidēja un maza darbības rādiusa raķešu likvidācijas līguma, 2020. gadā palielināja militāro budžetu līdz 750 miljardiem dolāru (summa salīdzināma ar visu pārējo pasaules valstu aizsardzības izdevumiem). Krievijas daudzfunkcionālā okeāna sistēma ir brīdinājums "partneriem", asimetriska atbilde uz Pentagona un NATO trieciena potenciāla bīstamo koncentrāciju Austrumeiropā.

14
Tagi:
militārā tehnika, Krievija
Pēc temata
Krievija garantē: agresoram atmaksās dzelmes SBR "Skif"
Valsts departaments bīstas, ka Krievijas "Poseidon" spēs radīt kodolcunami
Krievu ieroči: 2020. gada provizoriskie rezultāti
Krievijas atbilde uz agresīvu politiku – ziņas par "Poseidonu" nesēju

Laidiet pie stūres: ES līderi grib tikt vispasaules valdībā

20
(atjaunots 16:37 10.04.2021)
Kopīgais paziņojums, ar ko nesen nāca klajā Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons, kancleres kundze Angela Merkele, "Rotšildu prezidents" Emanuels Makrons, PVO ģenerāldirektors un desmits dažādu, pārsvarā – Eiropas valstu vadītāju, ir pelnījis īpašu vērību.

Viņi konstatēja, ka nacionālās valdības nav spējušas pārvadēt pandēmijas sekas, un pieprasīja, lai cilvēce pēc iespējas ātrāk pārietu vispasaules valdības pakļautībā. Un šķiet, ka viņi jau laikus rezervē sev siltas vietiņas. Par līderu plāniem portālā RIA Novosti stāsta Viktorija Ņikiforova.

Jā, formāli runa ir vienīgi par "vispasaules līgumu par pandēmijas apturēšanu", tomēr piezīmes, kas pavada kolektīvo vēstuli, demonstrē: autoru ambīcijas ir plašākas. Piemēram, pašu koronavīrusa pandēmiju viņi dēvē par "lielāko izaicinājumu pasaulei kopš 40. gadiem", piedāvāto līgumu atklāti salīdzina ar "1945. gada līgumu" (proti, Jaltas līgumu).

Tīri cilvēcīgi viņus var saprast. Džonsons, Merkele un, iespējams, arī Makrons ir tipiskas "klibās pīles". Frau Kanzlerin nogrims politiskajā Lētā jau decembrī. Makrona perspektīvas tuvākajās prezidenta vēlēšanās ir skābas. Lielākā daļa britu nevēlas redzēt premjerministra krēslā Džonsonu. Bet viņiem tak gribas vēl pastūrēt.

Nav tikai skaidrs, ko visi šie grimstošie kuģi var piedāvāt pasaulei? Savu pārvaldes pieredzi. Tomēr savu valstu līmenī viņi tikuši galā ļoti slikti. Bezjēdzīgie lokdauni noveduši līdz bankrotam lielu skaitu vidējo un mazo uzņēmumu, gandrīz nobeiguši tūrismu. Atmiņā ataust Obamas nemirstīgā frāze: Eiropas ekonomika ir "saplosīta gabalos".

Vakcinācijas process ir pārvērties par bezgalīgu skandālu virkni. Līdz baltkvēlei novestie iedzīvotāji regulāri iziet ielās, rīko grautiņus un kaujas ar likumsargiem. Valdības vēl vairāk piegriež skrūves, piespriež drakoniskus sodus, organizē atklātu segregāciju ar savām kovidpasēm un, riskējot ar iedzīvotāju dzīvībām, vēl aizvien atsakās no Krievijā izstrādātās vakcīnas.

Vienlaikus valstis, ko nicinoši dēvēja par "jaunattīstības valstīm", sekmīgi cīnās ar koronavīrusu, iepērk Krievijas vakcīnu un, izmantojot lejupslīdi Eiropā, aktivizē savu ekonomiku.

Viss aizvadītais gads Eiropas līderiem ir izvērties par vienu vienīgu episku izgāšanos. Taču viņi nelūdz piedošanu, nedodas pensijā, viņi pēkšņi nolēmuši sevi iecelt vispasaules valdībā. Jā, protams, konspirologi jau brīdināja, ka tā būs, tikai nepateica, cik vājprātīgi tas viss izskatīsies.

Vispasaules valdības kandidāti lepni ziņo: viņiem padotās valstis cietušas krahu, kāds nav redzēts kopš Otrā pasaules kara gadiem. Ir tikai viena nianse: krahu organizējuši viņu pašu – nekāds koronavīruss nebūtu ticis galā viens pats. Rezultātā iedzīvotāji palikuši bez darba un bez perspektīvām, cer tikai uz kaut kādu valdības atbalstu.

Šie lieliskie vadītāji aizvadītajā gadā faktiski sākuši īstu karu pret savām tautām. Miljoniem cilvēku nonākuši uz nabadzības sliekšņa. Tagad Eiropas līderi nolēmuši, ka situācija dāvā viņiem izredzes uz "jaunu Jaltu". Sak, mēs te sarīkojām tādu melu karu, bet tagad pēc tā rezultātiem pārdalīsim pasauli sev par labu. ANO vairs nekam neder – tā mēs uzskatām. Valdības, kas sekmīgi pārvarējušas pandēmiju, jau anglosakšu presē apzieģelētas kā šausmīgi represīvas. Skaidrs taču: Eiropas polilitkajiem lūzeriem radusies neatkārtojama iespēja.

Piedāvātās vispasaules valdības galvenā "odziņa" – nevienu tur neievēlēs. Britu un amerikāņu mediji jau izskaidroja, kā to visu noformēs. Piemēram, žurnāls The Week piedāvā sēdināt pasaules galvas krēslā vienu cilvēku un piešķirt viņam vienkāršu "imperatora" titulu.

Iespējams, imperatora vietā organizēs veselu "politbiroju". Tomēr Briseles birokrātijas pieredze rāda, ka neviens par mūsu viedokli neinteresēsies. Vienkārši sanāks kopā godājami ļautiņi un iecels posteņos, ko vajag. Un viņi sēdēs savos krēslos līdz pastardienai. Demokrātija? Vēlēšanas? Nē, tādas lietas nav dzirdētas.

Pasaules valdības potenciālie locekļi savu darbību programmu cenšas turēt noslēpumā. Stāsta, ka tagad pandēmijas nāks viena pēc otras, tāpēc vakcinācijas režīms un kovidpases paliks uz mūžīgiem laikiem.

"Lielās atiestatīšanas" programma, ko lobē tie paši godājamie ļautiņi, kas plāno iecelt vispasaules valdību, liecina: karš Eiropā pret pašu tautu vēl nav galā. Valdības plānos ir piebeigt rūpniecību. Tas nesīs Eiropas tautām masveida bezdarbu un trūkumu. Garīgo barību dāvās transpersonas un LGBT. Kristīgās baznīcas aiznaglos – tās tak ir vīrusu un idejisku slimību perēklis.

Neskaidrs ir jautājums, kā patiesībā plānots organizēt astoņu miljardu cilvēku pāreju vispasaules vadības paspārnē. Kāds būs spaidu komplekss, kas ar spēku atbalstīs gubernatorus, iznīdēs partizānus mežos, spīdzinās dumpiniekus speciālos cietumos? Bijušie ANO mierneši, atšķaidīti ar NATO kareivjiem? Vācijas un Francijas apvienotā armija, par kuras izveidi tik ilgi spriež Makrons un Merkele? Nav zināms.

Īpašu baudu dāvā iespēja palasīt, kas parakstījis traģikomisko deklarāciju. Vispirms – kā tur nav? Tur nav ne ASV, ne Ķīnas. Ne Krievijas, ne Indijas. Ne Brazīlijas, ne Meksikas, ne Kanādas, ne Japānas. Atklāti sakot, tur nav apmēram simt septiņdesmit valstu no ANO locekļu saraksta. Toties dokumentu parakstījis PVO ģenerāldirektors, doktors Tedross Adhanoms Gebreiesuss. Protams, viņa organizācija jau kopš pašiem pirmsākumiem bija slīpēta tādam darbam. PVO dibinātājs Broks Čisholms bija atklāts, fanātisks vispasaules valdības idejas piekritējs. Nav pagājis ne gadsimts, un viņa idejai parādījušās izredzes.

Starp vispasaules valdības nākajiem locekļiem ir tādi ģeopolitiskie titāni kā Fidži, Albānija, pat Trinidade un Tobago. Tuvāk saraksta beigām pēkšņi ieraugām Ukrainu. Goda vārds, viņi tur ir ar "Volodimira Zelenska" parakstu.

Neviļus rodas doma, ka visa šī fantasmagorija ar vispasaules valdību iecerēta Ukrainas dēļ. Galu galā, Eiropai, kas sevi iedzinusi trūkumā, pat tik pieticīga teritorija būtu ļoti kārdinoša kolonija. Tur ir melnzeme, āboli, speķis, lēts un pieticīgs darba spēks. Cits jautājums – kā viņiem teritoriju turēt paklausībā. Pirms septiņiem gadiem vientiesīgos ukraiņus vilināja ar "dalību ES". Šīs himēras labad (vai atceraties "es gribu mežģīņu biksītes un ES?") slāvu tauta sagrāva savu valsti un noripoja līdz absolūti afrikāniskam dzīves līmenim.

Aleksandrs Frolovs
© Foto : фото из личного архива Александра Фролова

Ukraiņiem pamazām radās šaubas – vai tāds "burkāns" maz sasniedzams. Meitene, kas skandēja par mēžģīņu biksītēm, sāka meklēt darbu Krievijā. Līdz ar  "Ziemeļu straumes 2" virzību uz rietumiem šaubas tikai pieauga.

Bet te pēkšņi ukraiņus aicina vispasaules valdībā. Krievus neaicina, ukraiņus – aicina. Tas tik ir burkāns – jauns, varens! Var droši pavadīt vēl kādus gadus desmit, dzenoties tam pakaļ. Pēc tam godājamie ļautiņi no Eiropas izdomās vēl kaut ko.

20
Tagi:
valdība, pasaule
Pēc temata
Ukraina, bēgļi, Brexit, pandēmija: eksperts par Eiropas integrācijas krahu
Kas vakcinēs Eiropu no vājinātas neatkarības vīrusa