Oļegs Buraks Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesas ēkā

"Krievu spiega" lieta: kas pasūtījis Oļegu Buraku

109
(atjaunots 10:03 12.07.2019)
Pretēji žanra likumiem, "Kremļa spiegs" nodeva atbildīgajai iestādei ziņas par plašu korupcijas shēmu, taču "jaunie konservi" acīmredzot radoši izmantoja informāciju saviem mērķiem un tagad "tīra pēdas".

Jūlijā sākās tiesas process par spiegošanu Krievijas labā apsūdzētā Oļega Buraka lietā. Nākamā sēde notiks 12.augustā.

Iespējams, mūs gaida pārsteigumi. Pastāv iemesls aizdomām, ka par Buraka arestu līdzvainīgi ir Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja bijušie darbinieki, tagadējā Jaunās konservatīvās partijas vadība.

Salauzt aizdomās turamo

Atgādināšu, ka Valsts drošības dienests arestēja atvaļināto IeM pulkvežleitnantu Oļegu Buraku pērnā gada rudenī. Kopš tā laika viņš atrodas Rīgas Centrālcietumā.

VDD pielika neredzētas pūles, lai piespiestu viņu atzīties spiegošanā. Pret Buraku izmantotās metodes iespējams kvalificēt kā spīdzināšanu.

Piemēram, kamerā, kur viņš atradās, tika atsūtīta zīmīte it kā no autoritatīviem arestantiem, kurā bija teikts: Buraks ir "stingri jāsoda". Cietuma apstākļos tie ir nopietni draudi. Mēdz gadīties, ka cilvēki, saņēmuši tādus draudus, izdarījuši pašnāvību. Taču noskaidrojās, ka ieslodzītajiem, kuru viedoklim cietumā ir nozīme, nebija nekāda sakara ar minēto vēstuli. Visticamāk, provokāciju organizēja VDD ar "uz āķa" esošu ieslodzīto starpniecību.

No tās pašas sērijas: Burakam tika "piešūtas" citas apsūdzības līdztekus spiegošanai, ar spēka pielietojumu tika demonstratīvi aizturēta Buraka draudzene, kura lietā iesaistīta kā lieciniece (vai patiešām nebija iespējams vienkārši nosūtīt pavēsti?), draudi ierosināt krimināllietu pret dēlu – invalīdu.

Visu šo darbību mērķis ir acīmredzams – salauzt aizdomās turamo. Tomēr VDD pūles bija veltas: Buraks neatzina sevi par vainīgu.

Patiešām, dīvains spiegs

Jau pašā sākumā es šaubījos, vai Buraks ir vainīgs. Pēc tam šaubas kļuva par pārliecību: lieta ir safabricēta.

Buraks ne mazākajā mērā neuzvedās kā spiegs. Strādādams IeM Informācijas centrā, viņš nevis centās iekarot uzticību un paklusām vākt slepenas ziņās, bet gan sāka cīņu ar krāpnieciskām finansiālajām shēmām un pamatīgi sakaitināja priekšniecību. Viņš tiesājās ar Valsts valodas centru un publiski nodēvēja iestādi par "valodas inkvizīciju". Viņš ziedoja naudu PCTVL, ko valdība uzskatīja par Krievijas "piekto kolonnu".

Kas tad vēl būtu vajadzīgs, lai atmaskotu sevi?! Vēl tikai trūka Putina portreta kabinetā...

Tālāk: kāpēc bija vajadzīgs drausmīgais spiediens, ko pret Buraku vērsa VDD, lai izspiestu atzīšanos? Ja izmeklētāju rokās ir pārliecinoši pierādījumi, nav vajadzības ilgus mēnešus mocīt cienījama vecuma cilvēku, piespiest viņu atzīties. Lai jau visu noliedz, pierādījumu pietiek, lai iesēdinātu uz ilgu laiku.

Bet ja pierādījumu nav... Tad apsūdzētā atzīšanās faktiski kļūst par galveno pierādījumu. Tādā gadījumā tiesa var izskatīt lietu bez pierādījumu uzrādīšanas. Atzinies, nožēlojis... un tiesas spriedums ir mazliet mīkstāks nekā varētu būt. Punkts. VDD ievelk sev treknu plusiņu – atmaskots kārtējais krievu spiegs. Visi ir apmierināti (protams, izņemot pašu "spiegu").

Spriežot pēc visa, nekādu jēdzīgu pierādījumu Buraka spiegošanai nav. Cilvēks pagadījies pa rokai cīņas kampaņā ar "Krievijas draudiem".

Afēristu atriebība

Tikai viena nianse man vēl nav skaidra: kāpēc VDD arestēja tieši Buraku? Kam viņš uzminis uz varžacs?

Pats Buraks visu notikušo saista ar atriebību – cilvēki, ko viņš atmaskojis korupcijā, strādādams IeM, viņam atmaksā. Vēstulēs no cietuma viņš man paskaidroja, kā darbojās korupcijas shēma. Pastāstīšu īsumā, bez finesēm.

Kompānija Siemens uzvarēja iepirkumā Latvijas IeM vienotās informācijas programmas sistēmā. Tālāk tika izveidota firmu ķēdīte, kuru vidū galvenais bija uzņēmums "Olimpija". Tajā nokļuva aptuveni divas trešdaļas no valsts budžeta piešķirtās summas. Galu galā visu darbu padarīja speciālisti no Novosibirskas. Viņiem tika trešā daļa summas.

Buraks atmaskoja afēru. Man izdevās tikties ar cilvēkiem, kuriem viss šis kriminālais stāsts bija zināms. noskaidrojās pārsteidzošs fakts: izrādās, 2013.gadā, jau pensijā būdams, Buraks nodevis savāktos pierādījumus KNAB! Nodeva caur vidutāju, taču fakts, ka KNAB materiālus saņēma, nav apšaubāms.

Tālāk pastāstīšu, pie kādiem secinājumiem esmu nonācis pēc sarunām ar vairākiem uzticības vērtiem avotiem. Iespējams, kāds piekritīs dot liecību tiesā. Tā būs īsta "bumba".

KNAB, kurā vadošās lomas tolaik spēlēja tagadējie Jaunās konservatīvās partijas līderi Juris Jurašs un Juta Strīķe, Buraka nodotās ziņas izmantoja ļoti nepartasti. "Jaunajiem konserviem" (tāds ir partijas nosaukums tautā) bija vajadzīga nauda vēlēšanu kampaņai – Rīgas domē 2017.gadā un Saeimā 2018..gadā. Viņi nolēma to iegūt, šantažējot Buraka atmaskotos cilvēkus. Jūs mums naudu, bet mēs apturēsim lietu.

Kompānija "S-s" (tā mēs to nosacīti nosauksim) piekrita piedāvātajiem noteikumiem, taču ar vienu iebildi: Oļegs Buraks, kurš sagādāja kompānijai tik lielas nepatikšanas, ir stingri jāsoda. Tā radās krimināllieta par spiegošanu.

Spilgta nianse, ko atklāja viens no avotiem: VDD izmeklētājam tika apsolīts "trekns" amats KNAB, ja viņš sekmīgi tiks galā ar Buraka lietu.

Kad valstī sākas "raganu medības", liels skaits cilvēku tajās aktīvi iesaistās, lai piebāztu kabatas un nokārtotu savus rēķinus, nevis idejisku apsvērumu dēļ. To kārtējo reizi apliecina Oļega Buraka stāsts.

109
Pēc temata
"Hibrīdspiegošana": kā apturēt represiju konveijeru
Lindermans: Latvijas varasiestāžu mērķis – vairāk krievu spiegu, labu un dažādu
"Krievu spiegu" medību sezona Latvijā: kādu cilvēku arestējusi Drošības policija
Oļegs Buraks: "Mani cenšas padarīt par "biedēkli" visiem Latvijas krievvalodīgajiem"
Edgars Rinkēvičs

Latvijas ārpolitikas greizie spoguļi

12
(atjaunots 07:28 14.08.2020)
Par ko liecina Rīgas oficiālā reakcija par notikumiem Baltkrievijā pēc prezidenta vēlešanām un kādas ir baltkrievu protestu kustības perspektīvas.

Pēdējos gados Latvijas kurss ārpolitikā uzskatāmi demonstrē divas savas īpašības – rusofobiju un dubulto standartu pielietojumu. To vēlreiz apstiprināja Latvijas ĀM vērtējums par dramatisko situāciju, kāda tagad izveidojusies tuvākajos kaimiņos – Baltkrievijas Republikā. Tā daudz mazāk runā par prezidenta vēlēšanu rezultātiem, nekā par likumsargu stingrajām metodēm, ko viņi izmanto, lai apspiestu protesta akcijas Minskā un vairākās citās pilsētās pirmajās dienās pēc vēlēšanām.

Esmu pārliecināts: ja tikpat kaismīgi protesti notiktu Krievijā, mūsu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") ik pēc stundas spļautu zibeņus un pērkonus. Baltkrievijas gadījumā viņš izturas savaldīgāk.

Protams, viņš piekrīt otrdien izskanējušajam Eiropas Savienības vērtējumam par to, ka "aizritējušās prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā nebija ne brīvas, ne godīgas". Tomēr viņš iebilst pret plašām sankcijām pret šo valsti "pēc Irānas varianta" – lai nepaskubinātu Aleksandru Lukašenko galīgi krist Kremļa apskāvienos!

Tāpēc ministra kungs savā lapā Twitter piezīmēja: "Ņemot vērā to, ka vardarbība pret mierīgajiem protestētājiem Baltkrievijā turpinās un politiskā dialoga trūkumu, rīt ES Ārlietu padomē Latvija atbalstīs individuālo sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām, kuras atbildīgas par protestu apspiešanu un vēlēšanu viltošanu."

Un viss. It kā tas varētu kaut mazākajā mērā dāvāt kaut kādu rezultātu!

Domāju, ka Latvijas ĀM ieturētā pozīcija vispirms gūs atbalstu šodien mūsu parlamentārās Eiropas lietu komisijas slēgtajā sēdē un vēlāk, sestdien – ES ārlietu minsitru sēdē.

Aptuveni tādas pašas domas pauž Polija, kas ES tiek uzskatīta par "moderatoru Baltkrievijas lietās". Tāpēc ļoti ticams, ka šim lēmumam piekritīs arī viņu kolēģi aptuveni tādā "mērcē" – "fakti par demokrātijas normu ignorēšanu EDSO valstī un miermīlīgu protesta akciju vardarbīgu apspiešanu Baltkrievijas Republikā neapšaubāmi apstiprinās, tomēr politiski un ekonomiski apsvērumi mums ir svarīgāki!" Turklāt, domājams, protesta akciju spriedze Baltkrievijas pilsētu ielās tobrīd jau mazināsies.

Tomēr man šķiet, vēl ir par agru pārvilkt krustu pār protestiem pret prezidentu Aleksandru Lukašenko. Gudrie analītiķi var pārliecinoši apgalvot, ka mūsu tuvākajiem kaimiņiem nav spilgtu opozīcijas līderu, lielas un ietekmīgas opozīcijas partijas, "aizvainotu" oligarhu, kuri varētu finansiāli atbalstīt protestus. Arī politiskā valdošā elite un likumsargi demonstrē vienprātību ar savu prezidentu, Baltkrievijas sabiedrību pilnībā kontrolē specdienesti, tiesībsargi rīkojas preventīvi, ļoti apņēmīgi un agresīvi.

Vienlaikus, šķiet, baltkrievu protesti turpināsies. Aktivitāte te noplaks, te sarosīsies pēc šķietami nenozīmīgākā iegansta, pakāpeniski mainīsies, iegūs aizvien jaunas un jaunas formas, kļūs par "režīma hronisko slimību" un vairāk atgādinās baltkrieviem labi pazīstamo un ierasto plašo "partizānu kustību".

Protesti jau tiek salīdzināti ar "ugunsgrēku kūdras purvā". Var pēc bagātīgi apliet ar ūdeni kūdras virspusi, taču, ja uguns aizgājusi dzīlēs, tā var kuru katru brīdi atkal izlauzties virspusē! Un spilgtu līderu parādīšanās Baltkrievijas opozīcijas rindās būs tikai laika jautājums.

Mums atliek tikai lūgt Dievu par baltkrievu tautu. Un no visas sirds novēlēt viņiem mieru, taisnīgumu un uzplaukumu!

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

12
Tagi:
Edgars Rinkēvičs, Latvija, Baltkrievija
Pēc temata
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Protesti Baltkrievijā: karsta nakts pēc vēlēšanām
Eirodeputāts piedāvā ieviest sankcijas pret KF par notikumiem Baltkrievijā
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju
Koronavīruss

"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, jau viss ģeniālais"

60
(atjaunots 17:08 12.08.2020)
Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma.

Mēs, ārsti, esam guvuši panākumus koronavīrusa infekcijas pacientu ārstēšanā, izmantojot monoklonālās antivielas, steroīdus un pretvīrusa preparātus, stāsta Sergejs Carenko, reanimatologs, Lomonosova Maskavas valsts universitātes Fundamentālās medicīnas fakultātes profesors.

Tagad slimnieki mirst retāk, taču joprojām smagas slimības gaitas gadījumos mēs esam spiesti pārvest viņus uz MPL. Pēc tam seši-astoņi cilvēki no katriem desmit nomirst no slimnīcas infekcijām. Šādus slimniekus glābtu jaunas antibiotikas. Taču to izstrādei ir nepieciešami gadi.

Ir arī cits veids: pasargāt cilvēkus no koronavīrusa infekcijas. Šī metode ir laba visos aspektos – gan cilvēks vesels, gan apkārtējos neaplipinās. Galu galā: jo vairāk būs pret slimību rezistentu cilvēku, jo biezāks būs imūnais slānis sabiedrībā, jo drīzāk pienāks epidēmijas beigas.

Pagaidām imunitāte pret slimību veidojas tikai tādā gadījumā, ja cilvēks to izslimo. Bet ir taču arī drošāks variants – imunizācija. Pie tam ir efektīva un droša vakcīna, ko izstrādājuši Gamaleja vārdā nosauktā institūta speciālisti. Šis institūts mikrobioloģijas sabiedrībā ir tāds pats zīmols, kā Mercedes automobiļu ražošanā.

Akadēmiķus Gincburgu un Logunovu es pazīstu daudzus gadus. Ar viņiem un viņu darbiniekiem mēs izstrādājam jaunas cīņas metodes ar izturīgām baktērijām. Turklāt institūta zinātnieki jau ir veiksmīgi izstrādājuši vakcīnas pret Ebolu un MERS. Pat vēl vairāk – viņi ir apguvuši drošu un efektīvu to izstrādes ceļu – vektora metodi. Cilvēkam nekaitīgajam adenovīrusam kā nesējraķetei piesprauž orbitālo staciju – daļiņu koronavīrusa. Un palaiž cilvēka organismā. Pēc tam veidojas imunitāte gan pret "nesējraķeti", gan pret "orbitālo staciju". Lai nostiprinātu panākumus, pēc trim nedēļām tādu pašu "orbitālo staciju" palaiž ar citu "nesējraķeti", citu adenovīrusu. Un atkal veidojas imunitāte. Rezultātā pret abiem adenovīrusiem veidojas vājāka imunitāte (tas taču organismam nav nepieciešams), savukārt pret koronavīrusu – stabila un drošā imūna aizsardzība.

Vienkārši, kā jau viss ģeniālais. Tomēr nevienam neienāca prātā tādas nianses, tikai mūsu meistariem. Pasaulē tiek izstrādātas vēl dažas vektora vakcīnas, taču ne ar divām "nesējraķetēm"!

Vakcīna jau ir izmēģināta brīvprātīgajiem. Pie tam starp pirmajiem bija visi Gamaleja vārdā nosauktā institūta darbinieki. Viņi ir kā jauna tilta celtnieki – nostājās zem jaunuzbūvētā tilta brīdī, kad pa to brauca pirmais vilciens! Pēc tam vakcīna tika izmēģināta uz brīvprātīgajiem – militārpersonām. Nevienas kontrindikācijas, visiem ir spēcīga imunitāte.

Nav brīnums, ka presi uzreiz pāršalca kritikas vilnis - no vienkāršiem izdomājumiem par nozagtām tehnoloģijām līdz pseidozinātniskiem prātojumiem par potenciālu stāvokļa pasliktināšanos, nejauši inficējoties ar koronavīrusu, periodā, kad veidojas imunitāte  pret vakcīnu. Pēdējais skan baisi: antivielu atkarīgā uzlabošanās (ADE). Nezinātājiem tas izklausās baisi. Savukārt virusologi zina, ka ADE efekts ir aprakstīts tikai Denges drudzim, un pat nav saistīts ar vakcināciju. Pārējos gadījumos efektu dažkārt redz mēģenē. Turklāt ne koronavīrusu infekciju gadījumos.

Te nu rodas jautājums. Kas finansē šo kampaņu presē? No kā ir atkarīgi "neatkarīgie eksperti"? Nav nekāds lielais noslēpums: no citiem vakcīnu ražotājiem, kuri pagaidām atpaliek no Krievijas zinātniekiem. Vēl no pretvīrusu preparātu ražotājiem – kompānijām, kas ražo dažkārt efektīvas zāles, taču tās der tikai slimības vieglas formas apstākļos un tām ir virkne blakņu.

Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma un mēs beidzot varēsim ķerties klāt citām slimībām, kam mums pagaidām nepietiek laika epidēmijas

60
Tagi:
veselība, ārsti, vakcīna, koronavīruss, Krievija
Pēc temata
PVO: Covid-19 ir 10 reizes bīstamāks par cūku gripu, un to apturēs tikai vakcīna
Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu

SPKC: pašizolācija būs jāievēro vēl pēc 3 Eiropas valstu apmeklējuma

0
(atjaunots 12:56 14.08.2020)
Iespējams, pašizolācija būs jāievēro vēl pēc 3 Eiropas valstu atzina SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Iespējams, pašizolācija būs jāievēro vēl pēc 3 Eiropas valstu apmeklējuma – Grieķijas, Dānijas un Īrijas, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina Slimību kontroles un profilakses centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs, vēsta LSM.lv.

Viņš konstatēja, ka Latvijā saslimstība ar Covid-19 ir zema, bet kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā – tā pieaugusi divas reizes. Saslimstība pieaug arī citās valstīs, tāpēc tiek ieviesti ierobežojumi Covid-19 izplatības ierobežošanai.

Covid-19 saslimšanas gadījumi Latvijā, pēc epidemiologa domām, lielākoties ir saistīti ar cilvēkiem, kuri inficējušies ārzemēs

Latvija katru nedēļu papildina sarakstu ar valstīm, pēc kuru apmeklējuma ir jāievēro pašizolācija. Šī nedēļa, visticamāk, nebūs izņēmums un sarakstā, iespējams, tiks iekļautas vēl trīs valstis – Grieķija, Dānija un Īrija. 

Perevoščikovs atzīmēja, ka būtiski ir, lai cilvēks pēc atgriešanās no kādas Covid-19 riska valsts ievērotu pašizolāciju. To atbraucējs apliecina ar parakstu. Vēl Covid-19 izplatības ierobežošanai būtiska ir plašā  iedzīvotāju bezmaksas testēšana.

SPKC pārstāvis atzina, ka šonedēļ gaidāmajos Rīgas svētkos un katoļticīgo svētkos Aglonā būtiski ir ievērot drošības pasākumus.

"Proti, ievērot distanci, izvairīties no vietām, kur ir drūzmēšanās, regulāri dezinficēt rokas. "Riski ir tomēr pietiekami lieli," teica Perevoščikovs, norādot, ka pasākuma organizatori solījuši kontrolēt norādījumu ievērošanu.

0
Tagi:
koronavīruss, SPKC
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Atbrauci no ārzemēm? Uz redzēšanos! SPKC iesaka neielaist ciemos draugus
Ekonomists aicina lietuviešus pasteigties ar braucieniem uz Poliju
Ja atcelts reiss uz Maskavu, lidojiet uz Rodosu: airBaltic jaunie noteikumi
Latvija atjaunojusi valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma jāievēro pašizolācija