ASV armijas karavīrs

Amerikāņi rada "arābu NATO". Vai Krievija to pieļaus

106
(atjaunots 17:09 06.02.2020)
Jau 2011.gadā Obama ierosināja radīt Tuvajos Austrumos militāri politisku aliansi, lai nodrošinātu reģionu pret atkārtotu "arābu pavasari". Pērn amerikāņi atgriezās pie plāniem veidot "arābu NATO", taču mērķi mainījās – par galveno draudu Tramps nodēvēja Teherānu.

Amerikāņu izstrādātais "arābu NATO" projekts cieš neveiksmi – Ēģipte nolēmusi nebojāt attiecības ar sabiedrotajiem Tuvajos Austrumos un Maskavā iedomātas arābu solidaritātes labad. Par to, vai ASV izdosies iztikt bez Kairas un apvienot arābus militāri politiskā blokā, RIA Novosti raksta Galija Ibragimova.

Glābt arābus no Irānas

"Man patīk karalis Salmans, taču es viņam teicu: "Karali, mēs tevi aizsargājam, tu tur nenoturēsies bez mums ne divas nedēļas, jums ir jāsamaksā par mūsu karaspēkiem," paziņoja Donalds Tramps pēc tikšanās ar Saūda Arābijas monarhu pērn, kad tika anonsēts ASV plāns radīt "arābu NATO".

Ideja nepieder Trampam – viņš to aizlienējis no sava priekšgājēja. Jau 2011.gadā Baraks Obama ierosināja radīt Tuvajos Austrumos militāri politisku aliansi, lai nodrošinātu reģionu pret atkārtotu "arābu pavasari". Taču tolaik politiķi nerunāja ne par kādu bloka vēršanu pret Irānu un Krieviju. Gluži pretēji Vašingtona vēlējās uzlabot attiecības ar Teherānu un aktīvi apsprieda Irānas kodolprogrammu. Uzlabošanās ilūzija saglabājās arī Krievijas un ASV attiecībās.

Pērn amerikāņi atgriezās pie plāniem veidot "arābu NATO", taču mērķi mainījās – par galveno faktoru, kas apdraud Tuvos Austrumos, Donalds Tramps nodēvēja Teherānu, lauza kodoldarījumu un sāka apņēmīgi glābt irāņus no ajatollu režīma. Krievijas draudu jautājumā ASV prezidentam nekas pat nebija jāskaidro. Atlika tikai paziņot, ka Maskava it kā turpinot iejaukšanos ne tikai Vašingtonas, bet arī visu Tuvo Austrumu darīšanās. Pierādījums – Krievijas dalība militārajā kampaņā Sīrijā.

"Arābu NATO" galvenie atbalstītāji bija Irānas antagonisti – Saūda Arābija un Apvienotie Arābu Emirāti. Šīs valstis ieteica amerikāņiem parakstīt "drošības paktu". Dokumentā paredzēts oficiāli noformēt "Tuvo Austrumu stratēģiskās alianses" (Мiddle East Strategic Alliance — MESA) radīšanu.

Tomēr sabiedrotie vēlas dokumentā norādīt, ka Irānas agresijas savaldīšana Tuvajos Austrumos ir viens no jaunā bloka galvenajiem uzdevumiem. Pagaidām viņi neplāno uzsvērt, cik bīstama esot Krievijas ietekmes paplašināšanās arābu pasaulē. Vašingtona saprot, ka daudzas Tuvo Austrumu valstis augstu vērtē labās attiecības ar Maskavu, un arābu koalīcijas Krievijai naidīgā retorika var tās izbiedēt.

Persu kašķi

Līdztekus Saūda Arābijai un AAE, aliansē aicinātas iestāties Ēģipte, Jordānija, Bahreina, Katara, Kuveita un Omāna. Taču galveno uzmanību amerikāņi pievērš Kairai. Ēģiptes armija tiek uzskatīta par lielāko un vislabāk ekipēto reģionā, un perspektīvā varētu pretendēt uz jaunā bloka vadošā spēka lomu.

ASV cer arī uz to, ka savienības uzturēšanu pārsvarā uzņemsies arābu valstis. Ņemot vērā Trampa prasības sabiedrotajiem Eiropā palielināt savu daļu NATO budžetā, arābu koalīcijas finansēšana noteikti nav iekļauta Baltā nama plānos.

Pie tam ASV prezidents nenogurstoši atkārto, ka Tuvo Austrumu drošība ir paša reģiona ziņā, Vašingtona gatava tikai uzņemties jaunās militāri politiskās organizācijas galvenā koordinatora funkcijas.

Baltais nams uzskata, ka "arābu NATO" uzlabos Persijas līča valstu attiecības ar Izraēlu, kura atbalsta jaunā bloka izveidi. Irānas draudi ir viens no nedaudzajiem aspektiem, kas apvieno arābus un izraēliešus. Iniciatīvas autori cer arī uz to, ka bloks liks pamatus Izraēlas un Palestīnas konflikta noregulēšanai. Taču ar to optimisms, ko rada jaunā apvienība, ir izsmelts.

Ēģiptes izšķirošais vārds

Persijas līča valstis ir iestigušas savstarpējās pretenzijās. Jau otro gadu turpinās Saūda Arābijas, AAE, Bahreinas un Ēģiptes konflikts ar Kataru. Minētās valstis pārmet Dohai terorisma atbalstu, Kataras valdība atspēko apsūdzības. Vēl vienu problēmu bloka izveidē rada Omānas nenoteiktā pozīcija – šī nelielā valsts tradicionāli ievēro neitralitāti. Sultanāts vienmēr ir gatavs kļūt par starpnieku starpreģionālo strīdu risināšanā un ne vienu reizi vien kļuvis par konfliktā iesaistīto pušu apspriežu vietu.

Grūtības sagādā arī vairāku Persijas līča valstu sarežģītā attieksme pret Saūda Arābijas militāro operāciju Jemenā. Jau ilgus gadus Rijādas kaimiņi aicina pārtraukt asinsizliešanu. Saūda Arābijas žurnālista Džamala Hašogi slepkavība Turcijā un aizdomas pret kroņprinci Muhamedu bin Salmanu par nozieguma organizāciju atgrūdušas no Rijādas vairākus kaimiņus. Pie tam karalisti apsūdz par terorisma atbalstu.

Koalīcijas izveidi kavē Bahreinas, Kuveitas un Jordānijas vājie bruņotie spēki. Taču amerikāņi uzskatīja, ka aliansi izdosies izveidot uz Ēģiptes un Saūda Arābijas armiju rēķina. Šī iemesla dēļ amerikāņu diplomāti gandrīz visu ziemu braukāja pa arābu valstīm, mēģinot tās pārliecināt, ka savienība dāvās priekšrocības. Visaktīvākās pārrunas ritēja ar Ēģipti. Taču Kaira ar atbildi kavējās. Pat Ēģiptes prezidenta Abdelfataha al Sisi vizīte ASV aprīļa sākumā un pārrunas ar Donaldu Trampu neviesa skaidrību šajā jautājumā.

Vašingtonu satrauca arī tas, ka dažas dienas pirms ASV un Ēģiptes pārrunām augstākajā līmenī Abdelfatahs al Sisi uzņēma Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu. Puses apliecināja, ka saglabās stratēģiskās partnerattiecības. Baltais nams to novērtēja kā uzbrukumu, un nemaz īpaši nekļūdījās.

Pāris dienas pēc Abdelfataha al Sisi pārrunām ar Trampu Ēģiptes valdība paziņoja, ka atteiksies no iestāšanās "arābu NATO". Pēc Kairas domām, jaunais bloks tikai mudinās Teherānu sākt kārtējos strīdus ar kaimiņiem.

Pie tam Ēģipte atklāti paziņoja, ka nevēlas piedalīties aliansē, kas vērsta pret Krieviju un Ķīnu. Jau sen Kaira veido ārpolitiku tā, lai nenāktos izvēlēties starp Maskavu, Pekinu un Vašingtonu. Un šodien valsts joprojām ievēro šo principu, atzīmēja Ēģiptes vadība.

Nokautu plānotajai aliansei deva Ēģiptes valdības paziņojums par to, ka būtu muļķīgi veidot jebkādas savienības ar ASV, kad līdz Trampa prezidentūras beigām atliek mazāk nekā divi gadi. "Tas nav labākais lēmums, - radīt aliansi, ko varētu noraidīt nākamais ASV prezidents," Kairas viedokli anonīmi pauda kāda valdības amatpersona.

Apšaubāmi mērķi

Eksperts Tuvo Austrumu jautājumos, Maskavas valsts starptautisko attiecību institūta zinātniskais līdzstrādnieks Maksims Sučkovs uzskata, ka koalīcija ar arābu valstīm ir riskanta iecere: "Arābu NATO projekts – tie taču nav tikai drošības jautājumi vien, bet arī savienības pārvalde, finansiālo uzdevumu risināšana. Ņemot vērā domstarpības "arābu ģimenē", jau pašā sākumā bija grūti iztēloties, kā tiks risināti visi šie administratīvie aspekti," eksperts pauda savu viedokli aģentūrai RIA Novosti.

Jaunās alianses izteikumi, kas demonstrē nedraudzīgu attieksmi pret Krieviju un Ķīnu, agri vai vēlu radītu ne tikai Ēģiptes nepatiku vien. "Kaira, tāpat kā citas arābu valstis, cieši sadarbojas ar Maskavu un Pekinu ekonomiskajos un militāri tehniskajos aspektos. Tā ir apšaubāma perspektīva - bojāt attiecības ar tām savienības dēļ, kas nav līdz galam nospraudusi savus mērķus," sprieda politologs.

Krievijas Starptautisko lietu padomes eksperts Aleksejs Hļebņikovs neuzskata par vajadzīgu apspriest arābu koalīcijas nākotni, ja tajā nebūs Ēģiptes.

"Alianse nav iedomājama ne tikai bez Ēģiptes armijas – lielākās reģionā. Kaira nepiekrīt kaimiņiem arī vairākos citos reģionālajos jautājumos. Piemēram, Ēģiptes valdība nav tik kritiski noskaņota pret Irānu, kā Saūda Arābija. Tiesa, arī AAE, Omāna un Kuveita arī nav noskaņotas krasi saasināt attiecības ar Irānu," aģentūrai paskaidroja Hļebņikovs.

Eksperts uzskata, ka Krievijas valdība izprot visas šīs problēmas arābu pasaulē. Tieši tāpēc tā neuzskata, ka projektu vajadzētu vērtēt nopietni.

106

"Sodīt Maskavu": kas notiks pēc Krievijas atslēgšanas no SWIFT

33
(atjaunots 07:58 14.04.2021)
Tagad ne tikai ASV, bet arī Eiropā draud Krievijai ar atslēgšanu no SWIFT — globālās starpbanku finanšu telekomunikācijas sistēmas.

Šoreiz stingrajiem koordinētajiem pasākumiem aicināja Eiropas Parlamentā. Ar ko tas draud un vai Krievijas finanšu sistēma ir gatava tādam scenārijam lasiet Nataļjas Dembinskas materiālā RIA Novosti vietnē.

Atkal vecā dziesma

Vispasaules Starpbanku finanšu telekomunikāciju sabiedrībai SWIFT ir pieslēgti vairāk nekā 11 000 organizāciju divsimt valstīs. Krievija ietilpst SWIFT lielāko ekspluatantu trijniekā, un ar atslēgšanu no tās valstij piedraud kopš 2014. gada. Iemesli ir dažādi - gan Krima, gan Donbass, gan Skripaļu lieta, gan situācija ar blogeru Alekseju Navaļniju. Džo Baidens apsolīja atslēgt Krieviju no SWIFT uzreiz pēc iestāšanās ASV prezidenta amatā.

© Sputnik / Алексей Филиппов

Decembrī Reuters, atsaucoties uz avotiem, kuriem ir informācija par prezidenta komandas plāniem, paziņoja par Baidena nodomu "sodīt" Maskavu par to, ka tā esot iesaistīta hakeru uzbrukumā ASV valsts iestādēm. Jaunām sankcijām jānoved pie "Krievijas nopietniem ekonomiskiem, finansiāliem vai tehnoloģiskiem zaudējumiem". Viens no variantiem ir atslēgšana no SWIFT, paziņoja Vašingtonas Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra kiberdrošības eksperts Džeimss Endrjū Luiss.

Aprīlī saasinājās situācija Ukrainas austrumos — jauns iegansts. Eiropā ķērās klāt šai tēmai. Pēc Eiropas Parlamenta un Eiropas Tautas partijas vadošās frakcijas vadītāja Manfreda Vēbera vārdiem, Maskava "turpina bīstamo provokāciju kursu".

Viņš uzskata, ka, "pastiprinot militāro klātbūtni" pie robežas ar Ukrainu, Maskava pārbauda Rietumu pacietību. Tāpēc ASV un ES ir jāsniedz saskaņota atbilde. Politķis uzsvēra, ka situācijas eskalācijas apstākļos "dozēto sankciju laiks beigsies". Minot piemērus pasākumiem, kam "jākļūst par reāliem variantiem", Vēbers piedāvāja "oligarhu kontu vērienīgu iesaldēšanu", tāpat kā atslēgšanu no SWIFT.

Būs problēmas

No vienas puses, Krievijā ir sava Finanšu ziņojumu pārraides sistēma (FZPS). Tā sāka darbu 2014. gadā. Tai ir pievienotas visas Krievijas bankas un aptuveni desmits ārvalstu banku no Eirāzijas Ekonomiskās savienības (EES). Pēc atslēgšanas no SWIFT bankas pāries pie Krievijas analoga. Tomēr starptautiskajiem maksājumiem FZPS pagaidām nav pilnīgi pilnvērtīgs aizvietojums, tāpēc trieciens būs nopietns.

Eksperti norāda, ka eksporta un importa operāciju apjomi dolāros un eiro Krievijā ir būtiski, turklāt vairākās produktu grupās atrast alternatīvu nav iespējams.

"Atslēgšana no SWIFT paralizēs Krievijas banku transakcijas, — brīdina indeksu kompānijas "Beta Finanšu tehnoloģijas" galvenais stratēģis Ararats Mkrčjans. – Visvairāk cietīs lieli eksportētāji. Viņiem būs jāstrādā vienīgi ar ārvalstu bankām savas operacionālās darbības apkalpošanai. Parādīsies virkne starpnieku, kas apies ierobežojumus. No tā nopelnīs pirmkārt EAES valstu finanšu institūcijas."

Viss ir pārvarams

Tomēr jebkurā gadījumā katastrofas nebūs.

"Pati par sevi Krievijas banku atslēgšana no SWIFT nozīmē vien finanšu transakciju sadārdzināšanos un palēnināšanos starp kontrahentiem. Skaidrs, ka tradicionālās ķēdes tiks izjauktas, un to atjaunošanai būs vajadzīgs laiks. Taču vienas vai divu nedēļu laikā ir iespējams to izdarīt," norāda vadošais QBF analītiķis Oļegs Bogdanovs.

Taču eksperts piebilda: ja atslēgšanai sekos Krievijas rezidentu dolāru līdzekļu iesaldēšana, tirgos ir iespējama paniska reakcija. Būs nepieciešams ceturksnis vai divi, lai viss norimstos, bet galu galā finanšu saites tiks atjaunotas.

Nenovēršamas ir straujas valūtas svārstības. Tomēr pēc īsa turbulences perioda rubļa kurss atgriezīsies pie normas.

Paši maksās dārgāk

Tomēr otrais aspekts, kas saistīts ar Krievijas atslēgšanu no SWIFT liek domāt, ka tālāk par draudiem lieta neies. Pirmkārt, SWIFT ir privāta kompānija, kas pelna uz Krievijas banku rēķina. Tās izmanto sistēmu ne tikai starptautiskajām, bet arī iekšzemes starpbanku transakcijām. Lai SWIFT kādu atslēgtu, ir nepieciešams ES lēmums vai ASV sankcijas pret pašu SWIFT. Taču šajā gadījumā tiks skarti Krievijas tirdzniecības partneri - Eiropas un ASV bizness.

"To var uzskatīt par nepārvāramās varas apstākli, kas neļaus Krievijas uzņēmumiem un valstij apmaksāt esošās saistības. Valsts ārējais parāds ir aptuveni 450 miljardi dolāru. Tādējādi kreditoriem radīsies finansiālas problēmas. Turklāt būs apgrūtinātas operācijas ar galvenajiem tirdzniecības partneriem, kuru vidū lielākā ir Eiropas Savienība. Aicinājumi Eiropas Parlamentā ir vien tirgus populisms un nekas vairāk," uzskata uzņēmuma "Otkritij Broker" vadošais analītiķis Andrejs Kočekovs.

Grūti būs arī ASV. Pirmkārt, Vašingtonas ietekme uz SWIFT ir hipotētiska, jo tās galvenā mītne atrodas Beļģijā. Otrkārt, Krievija var atbildēt ar stingrām sankcijām pret amerikāņu bankām un politiķiem

33
Tagi:
Finanses, Krievija, Eiropa
Pēc temata
"Ekstremālas" sankcijas: ASV plāno ķerties pie Krievijas valsts parāda
"Sodīt Krieviju". Sergejs Lavrovs – par attiecībām ar ES
Peskovs: Putins neļaus ASV runāt ar Krieviju no spēka pozīcijas
ASV draud Krievijai ar sekām "agresīvo darbību" dēļ
Pentagons

Ielenkts un ļoti bīstams. Pentagons izšķīries par tehnoizrāvienu

34
(atjaunots 15:37 13.04.2021)
Kamēr Pentagons grozījās un flirtēja, lepni spogulī skatīdamies, krievi bez liekām runām biezā mežā, paturot prātā spēkavīrus, nemanāmi kļuva par citiem spēcīgāki.

Īstais brīdis teikt, ka saņemtas divas ziņas, un abas ir labas, konstatēja radio Sputnik autors Mihails Šeinkmans.

Pirmkārt, Pentagons atzinis, ka atpaliek no saviem tiešajiem konkurentiem, kurus likvidēt, pēc paša vārdiem, varēšot apmēram pēc septiņiem gadiem. Otrkārt, tas liecina, ka vismaz septiņus gadus vēl dzīvosim – bez Trešā pasaules kara. Savienotās Valstis tak nedosies karā nonēsātās lupatās. Vismaz viņu Aizsardzības ministrija pagaidām tikai domā, ko vilkt mugurā izrāvienam.

"Ātrās reaģēšanas tehnoloģiju pārvalde patlaban meklē ultrainovācijas, kas nodrošinās izrāviena iespējas, lai stātos pretī praktiski vienlīdz spēcīgam pretiniekam un nivelēs trūkumus kopīgo misiju ietvaros," Loida Ostina resors izsludinājis "atjautības konkursu". Tas ieplānots rudenī. No kompetentajām kompānijām gaida ierosinājumus un projektus tādās jomās kā mākslīgais intelekts, 5G militārais pielietojums, kvantu, kosmiskās, hiperskaņas un kibertehnoloģijas.

Pie tam militārais budžets aug ar katru gadu. Pašreizējais – 730 miljardi. Iznāk, par velti mīlēts? Pareizāk sakot, ne par velti, tikai mīlestība tāda pavārga. Konkurenti apsteidz.

Principā, karavīri parasti izvēlas izrauties no ielenkuma. Pentagonu iejož lokā vienīgi valsts rūpes un uzmanība. Tas ir ielenkts un ļoti bīstams. To lolo un mīl. Nenoraida nevienu niķi. Pat mazuļus ļauj sist –pašapliecināšanās labad. Nu, bet, ja netiek galā arī ar mazajiem, tik un tā iegalvo, ka visā pasaulē nav neviena par to stiprāka un uzticamāka.

Patiešām, nebija gan. Tikai, kamēr Pentagons grozījās un flirtēja, lepni spogulī skatīdamies, krievi bez liekām runām biezā mežā, paturot prātā spēkavīrus, nemanāmi kļuva par citiem spēcīgāki.

Naudas nav, bet noturējās, kļuva stiprāki un izrāvās. Un te – paskat vien, pamēģini panākt, viņiem tagad ir hiperskaņa. Bet ASV pat novatorisku izrāvienu sāk tikai ātrās, pat ne reaktīvās reaģēšanas tehnoloģiju vadībai. Tāpēc "virtuālo tikšanos risinājumu meklēšanai" organizēs tikai rudenī, bet kaut kādas manāmas kustības sāksies tikai 2028. gadā. Viņiem visiem kopā vajadzētu pastrādāt pie iesaukuma varenajā amerikāņu armija un palūgt vājākus ienaidniekus mazliet pagaidīt. Citādi vēl iznāks tā, ka pēc izrāviena amerikāņi izies pie frontes līnijas, bet tur atkal neviena nebūs. Visi būs priekšā.

34
Tagi:
Pentagons
Pēc temata
Kāpēc KDLO vajadzīgs tik liels skaits militāro mācību? Kādi ir galvenie izaicinājumi?
"Mums nav izredžu": Pentagons stāsta par Krievijas armijas priekšrocību
"Nav iespējams netrāpīt": ar ko apbruņos Krievijas JKF jaunos kuģus
"Par mata tiesu": atklāti dati par gatavošanos kodoluzbrukumam

Apelsīni garšo pēc zivīm: "garais Covid" mēnešiem ilgi moka pacientus

0
(atjaunots 15:40 14.04.2021)
No hroniska noguruma 23 gadu vecumā līdz aknu un sirds bojājumiem: kādas koronavīrusa ilglaicīgas sekas fiksē ārsti un zinātnieki.

RĪGA, 14. aprīlis - Sputnik. Kopējais Covid-19 slimnieku skaits Latvijā kopš pandēmijas sākuma pārsniedz 100 000 cilvēku, visbiežāk runa ir par vieglu vai vidēju slimības gaitu. Taču ārsti un zinātnieki arvien biežāk ievēro, ka daļai no pārslimušajiem, īpaši tiem, kuriem bijusi smaga slimības gaita, pēc pārslimošanas turpinās veselības problēmas. Speciālistu vidē šādu sindromu dēvē par "garo Covid", un pagaidām par to daudz vēl nav zināms. Ar ko saskaras daži pārslimojošie, noskaidroja LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens".

Infektoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes vadošā pētniece Ludmila Vīksna Ludmila Vīksna stāsta, ka dažos gadījumos simptomi var saglabāties ilgu laiku, bet ir pacientu grupas, kuriem simptomi parādās pēc 3-4 vai pat vairāk mēnešiem pēc slimības.

Vīksna tāpat pievērš uzmanību trešajai pacientu grupai – tie ir cilvēki ar aknu bojājumiem, kas ir īpaši bīstami, jo " aknas vispār nesāp praktiski". Pētnieki arī konstatēja, ka deviņos no desmit gadījumiem mirušajiem no Covid, kuriem agrāk nebija patoloģiju, autopsija atklāja aknu bojājumus. Bet tiem, kuri izveseļojās, normālās šūnas aizvietotas ar saistaudiem.

Kopumā pētnieki atzīme, ka aptuveni katram desmitajam pacientam ir kādas ilgstošākas sūdzības.

Pneimonologs Viesturs Šiliņš norāda, ka tiek fiksētas pneimonijas ar smagiem simptomiem, elpas nepietiekamību, ļoti nepatīkamu sauso klepu.

Kardiologs Roberts Feders brīdina par bīstamu vīrusa ietekmi uz sirdi, piemēram, Covid var izraisīt mikrotrombu veidošanos, kas var kļūt par infarkta cēloni. Tiesa, viņš norāda, ka sūdzības par sāpēm sirdī ne vienmēr liecina par sirds slimībām – dažreiz runa ir par nervu sistēmas bojājumiem.

Šo problēmu pēta arī Latvijā. Kā pastāstīja Austrumu slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Guntis Karelis, klīnikā nonāk pacienti, kuri pārslimojuši pirms 4-6 mēnešiem, un ap pusi no viņiem sūdzas par galvassāpēm, atmiņas traucējumiem, koncentrēšanās grūtībām, izteiktu nogurumu. Pacientu daļai ir autonomās nervu sistēmas traucējumi, bet autonomā nervu sistēma jau atbild par visu iekšējo orgānu darbību.

COVID-19
© Sputnik / Кирилл Каллиников

"Pacientiem bieži vien bija sirdsklauves, mainīgs asinsspiediens, var būt svīšanas problēmas un tādas lietas," Karelis apraksta simptomus.

Pacientus ar hronisku nogurumu pēta arī ārzemēs, pagaidām konkrētu secinājumu nav, bet ir hipotēze, ka koronavīruss pamodina organismā snaudošos citus vīrusus, piemēram, herpes vīrusu, kas savukārt, izraisa citas saslimšanas.

Pacientu stāsti

Brigita dažreiz izjūt paniku un pēkšņas sāpes, viņa izslimoja ar koronavīrusu pagājušā gada novembrī. Līdz tam savos 23 gados viņa vienmēr bijusi veselīga, bet tagad jūtas kā ne savā ķermenī.

"Man uznāk pēkšņas sāpes kaut kādās ķermeņa daļās, un tas nav tāpēc, ka man būtu...  kaut kas sāpētu pēkšņi. Tas ir tādēļ, ka man šie te nervu gali ir kairināti. (..) Neirologs teica, ka šis  kairinājums var būt arī ilgstošs," stāsta par savām sajūtām Brigita.

Madara arī saslimusi ar koronavīrusu 2020. gada novembrī, nesen viņai parādījās ožas halucinācijas.

"Pirms divām nedēļām man parādījās ožas halucinācijas. Es, teiksim, dzeru kafiju, bet jūtu kaut kādu tādu nepatīkamu smaku, kaut kādu tā kā ķīmisku. Var būt kaut ko — es nezinu, pat grūti izskaidrot. Tad vēl pēc kāda britiņa arī garšas halucinācijas. Piemēram, apelsīns man garšo pēc zivīm vai kaut kā tamlīdzīga," stāsta Madara.

Pētnieki no ASV Neiroloģijas akadēmijas izpētījuši 800 veselības aprūpes darbiniekus, kuri pārslimojuši ar koronavīrusu, un secinājuši, ka aptuveni 600 no viņiem slimošanas laikā zaudēja ožu, un pat pēc pieciem mēnešiem pusei no viņiem oža vēl nebija atgriezusies. Šo sindromu dēvē par anosmiju, un tas ir saistīts ar nervu sistēmas bojājumiem, tomēr pētnieki cer, ka ar laiku oža atjaunosies.

Vairāki pārslimojušie pastāstīja žurnālistiem par to, ka turpina izjust bezspēku un nogurumu. Viena paciente, kas pārslimojusi decembrī, pastāstīja, ka viņai sākuši pastiprināti izkrist mati, un situācija neuzlabojās, lai gan viņa dzer vitamīnus, lieto speciālos šampūnus un ievēro ārstu ieteikumus. Otra paciente, Sabīne, ar Covid-19 saslimusi 2020. gada oktobrī, viņa pastāstīja, ka cieš no aizdusas pat pie nelielas slodzes. Sabīne vērsās pie kardiologa, kurš izrakstīja zāles. Tāpat Sabīne novērojusi pastiprinātu matu izkrišanu.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu
Dzīvās rindas eksperimenta rezultāti masveida vakcinācijas centros Rīgā
Kāpēc, ja tik un tā var saslimt, izskaidro epidemiologs
Ierobežojumus Latvijā var mazināt jau pēc divām nedēļām: kādus variantus izskata