Sebastjans Kurcs

Caurums Eiropā aizbāzts ar "krievu oligarhi"

81
(atjaunots 15:19 24.05.2019)
Krievijas Pēdu meklēšana ir senāka Eiropas publiskās politikas tradīcija, tā ir vecākā par dažām senām katedrālēm, bet Eiropas problēmas, kas tiek aizdrapētas ar krievu pēdu, protams, tikai augs un padziļināsies.

Sekas "krievu" megaskandālā ar Austrijas vicekancleru sāk plesties plašumā. Turklāt tās ir gan vietējās, gan vispārējās, raksta Viktors Marahovskis portālā RIA Novosti.

Vietējās sekas: valdības koalīcija ir sabrukusi, un tagad valstī oktobrī tiks rīkotas jaunas, pirmstermiņa vēlēšanas. Vispārējās sekas Eiropai: vicekanclera partijas izredzes Eiropas Parlamenta vēlēšanās (kas notiks pēc pāris dienām) ir apšaubāmas.

Tas pēdējais ir visinteresantākais.

... Tiem, kuri nav sekojuši notikumiem Austrijā, īsi paskaidrošu. Koalīcija galvenajā Centrāleiropas valstī vēl nesen sastāvēja no Austrijas Tautas partijas (ATP) (līderis — kanclers Sebastjans Kurcs) un Austrijas Brīvības partijas (ABP, līderis — vicekanclers Heincs Kristians Štrahe).

Bijušais Austrijas vicekanclers Heincs Kristians Štrahe
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Taču pagājušās nedēļas nogalē vācu medijos Süddeutschen Zeitung un Der Spiegel) tika publicēts videoieraksts ar Štrahi, uzņemts 2017. gada vasarā.

No sākuma visiem eiropiešiem paziņoja, ka Štrahi, iespējams, korumpējusi krievu oligarha brāļameita. Ar vairākām slēptām kamerām uzņemtā videoierakstā kādā īrētā villā ABP līderis atvaļinājuma laikā (toreiz viņš vēl nebija nekāds vicekanclers) dzer alkoholu ar kādu neskaidri saskatāmu meiteni. Meitene (tā pati "brāļameita") sola viņam pirms oktobra parlamenta vēlēšanām nopirkt un politiski pārorientēt Austrijas lielāko avīzi. Atbildē Štrahe meitenes priekšā iztēlo vareno un sola viņai nokārtot valsts iepirkumus.

Viss.

Vēlāk noskaidrojās, ka "krievu oligarha brāļameita" ir kāda latviete. Izrādījās, ka šim piedzērušo dialogam nekādas reālas attīstības nebija: Štrahe atskurba, un videoieraksta varoņi vairs nav tikušies. Neviens Austrijas avīzi, protams, nenopirka un valsts iepirkumus nesaņēma.

Un, protams, palicis nezināms, kurš kompetentais kantoris sarūpējis šo klasisko slazdu ar "krievu oligarhi". Vairāku iemeslu dēļ tie varētu būt daudzu valstu kompetentie kantori.

No Austrijas, kurai ultralabējās ABP popularitāte sen jau sagādā galvassāpes. No Vācijas, kurai galvassāpes sagādā "antiimigrantu zona" no Varšavas līdz Itālijai. Visbeidzot, pat no ASV, kurām galvassāpes sagādā Austrijas aktīvā līdzdalība Krievijas gāzes projektos.

Lai nu būtu kā būdams, uzticība Štrahem zudusi. Viņš nožēloja, ka bija piedzēries, un pametis visus posteņus. Viņš vairs nav ne vicekanclers, nedz partijas vadītājs, turklāt pēdējās reputācija ir ļoti sabojāta.

Paliek galvenais jautājums: kāpēc videoieraksta autori nav to publicējuši pirms 2017. gada vēlēšanām Austrijā? Tas teicami noslīcinātu Brīvības partiju.

Iespējamā atbilde ir tāda, ka kompromāts par Štrahi netika organizēts Austrijas vēlēšanu dēļ. Attiecībā uz galvenajiem jautājumiem, kas satrauc ārvalstis (krievu gāze un imigrācija), gan ABP, ka Tautas partija uzstājas vienādi, tāpēc nebija jēgas slīcināt Štrahi, lai dabūtu vairāk balsu Kurcam.

Bet, ja pieņemsim, ka tas viss bija sagatavots Eiroparlamenta vēlēšanām 2019. gadā, viss nostājas savās vietās.

Jau vairākkārt vēstīts par to, ka šajās vēlēšanās visa Eiropas progresīvā daļa ar šausmām gaida "eiroskeptiķu, nacionālistu un populistu" panākumus. Tas, ka šo "populistu" diskreditācijas galvenā metode būs viņu pasludināšana par "Putina marionetēm", arī nav nekāds noslēpums. Vācijas specdienesti demonstrēja savu analītiku par krievu iejaukšanos vēl aprīlī. Eiropas Parlaments palaida kampaņu par "Krievijas iejaukšanos".

Tāpēc "lamatas austrietim" tikai gaidīja savu stundu un sagaidīja.

Tagad, skandāla izlauztajā informācijas caurumā (krievi — oligarhi — vēlēšanas — iejaukšanās — populisti — ultralabējie) ar traku ātrumu ieplūst viss, kas saistīts ar "krievu pēdām". Tai skaitā arī kaunpilnas kvalitātes materiāli.

Piemēram, 18. maijā France24 publicējusi datus, ko sniegusi "kopīga izmeklēšana" ar RFI (Francija) un DW (Vācija) par Krievijas iejaukšanos. Izmeklēšana (26 minūtes, noskatīties var šeit) zināmā mērā ir ļoti raksturīga.

Saturs:

1) Krievijā 9. maijā notiek militārā parāde.

2) Krievija ir atņēmusi Ukrainai Krimu.

3) Francijā "dzeltenās vestes" apsūdz franču medijus informācijas viltošanā un pauž simpātiju Krievijas medijiem.

4) RT France vadītāja noliedz mēģinājumus iejaukties Eiropas politikā.

5) Putins tikās ar Marinu Lepēnu, pie tam Krievijas bankas izsniedza "Nacionālajai frontei" kredītu, ko tai atteicās izdot franču bankas. Lepēna atzina Krimu par Krievijas teritoriju.

6) Putins tikās ar Mateo Salvini, kurš tagad ir Itālijas IeM vadītājs, un ar savu partiju arī balotējas Eiropas Parlamentā.

7) 2014. gadā Somijas žurnāliste Aro izmeklēja Krievijas "trolļu fabriku". Mēs atradām puisi T-kreklā, un viņš teica, ka esot bijis trollis un izveidojis viltotus kontus (tiek rādīts konts "VKontakte").

8) Mēs saņēmām no Mihaila Hodorkovska resursa slepenu Krievijas parlamenta dokumentu, kurā atklājas Maskavas vēlme iegūt "absolūti kontrolētu deputātu bundestāgā" un "virzīt prokrievisku loģiku" (vēstules adresāts nav zināms, domājamais autors — Valsts domes deputāta palīgs, pierādījumu nav).

Nelegālie migranti
© Фото Muitinės kriminalinė tarnyba

Atzīmēsim, ka tas viss jau simtiem reižu iemests informācijas telpā, proti, šajā megaizmeklēšanā nav nekā, vien kompilācija no vairāk vai mazāk populāras pret Krieviju vērstās informācijas.

Turklāt sižetā dažādi eksperti desmit reizes atkārto, ka Maskavas mērķis ir iznīcināt Eiropas demokrātiju, uzkurināt naidu un konfliktus un sagraut vienotību. Tāpēc Krievija virza Eiropas ultralabējās partijas.

... Tas, pēc manām domām, ir vissvarīgākais.

Protams, neviens nopietni nesaista ar Krieviju Eiropas "populistu" (proti, nacionālistu un tradicionālo konservatoru) iziešanu no marginālā geto un iegūto popularitāti. Ne Berlīnē, ne Briselē, ne Parīzē nav tādu muļķu, kuri būtu patiesi uzskatījuši, ka nepatiku pret imigrāciju eiropiešiem ir iemācījuši "Krievijas troļļi". Priekš kam vispār būtu vajadzīgi "troļļi", kad bija terorakti Parīzē un Briselē, Londonā un Mančestrā, Berlīnē un Nicā, kad bija "izvarošanas nakts" Ķelnē; kad ir simtiem līķu un tūkstošiem cietušo. Diez vai kāds patiesi uzskata, ka Eiropas konservatoru atmoda ir saistīta ar RT sižetiem, nevis ar banālām bailēm no "LGBT kreisajiem" un "slēptām minoritātēm", kas no dažādām pusēm aktīvi sagrauj eiropiešu ikdienu.

Runāt gan par to ir sāpīgi, bail un nedrīkst. Tāpēc atliek aizbāzt caurumu pašreizējā Eiropas politikā ar veco labo Krievu Pēdu. Proti diskreditēt populistus, iesmērējot viņiem iedomātas "krievu meičas"; iemest muļķīgas proklamācijas it kā no Kremļa; iebiedēt ES televīzijas skaitītājus ar parādi Sarkanajā laukumā.

Turklāt faktūras komplekts, ar ko operē Eiropas mediji un specdienesti no "Krievijas iejaukšanās" nodaļas, skaidri demonstrē: visa šī iejaukšanās ir viens liels highly likely.

Principā Krievijai tas būtu jāsaprot un jāpiedod. Krievijas Pēdas meklēšana (iepriekš pazīstamā kā Krievu Mafijas Pēda, Padomju Pēda, Krievijas Impērijas Pēda un tā tālāk, iespējams, līdz pašam Ivanam Bargajam) ir senāka Eiropas publiskās politikas tradīcija, tā ir vecākā par dažām senām katedrālēm. Tā droši vien pastāvēs vienmēr – kamēr pastāv Eiropa. Zināmā mērā tā ir savdabīga Eiropas garīgā saikne un pēctecība.

Taču Eiropas problēmas, ko aizdrapē ar Krievu Pēdu, protams, tikai augs un padziļināsies.

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

81
Pēc temata
Pār ASV un Eiropu gāžas "krievu katastrofas scenārijs"
Slovākijas ārlietu ministrs: ES pārdzīvo jaunu krīzi
"Iejaukšanās" izmeklēšana ASV noslēgusies bez sensācijām
Migranti maina varu Zviedrijā
ASV karavīri Afganistānā, foto no arhīva

"Jauna problēma": kāpēc ASV spēku izvešana no Afganistānas ir bīstama Krievijai

2
(atjaunots 00:57 06.05.2021)
Desmitiem tūkstošu bojāgājušo, simtiem miljardu izšķiestas naudas un miglaina nākotne reģionam, ko mūžam plosa karš – kopš 1. maija NATO valstis izved spēkus no Afganistānas.

Rietumu militārpersonām jāpamet valsts līdz 2021. gada 11. septembrim – divdesmitajai gadskārtai kopš pašnāvnieku uzbrukuma dvīņu torņiem Ņujorkā, kas aizsāka karu ar terorismu. Tikai amerikāņiem un viņu sabiedrotajiem nav izdevies sasniegt nosprausto mērķi – savaldīt "Taliban". Par to, kādas būs sekas ilgākajam karam ASV vēsturē, materiālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Ģenerāļu dumpis

ASV armijas izvešanu no Afganistānas un punktu ilgākajā karā ASV vēsturē prezidents Džo Baidens izsludināja aprīļa vidū. Viņš uzsvēra, ka steigas nebūs, un piedraudēja "Taliban" ar asu reakciju, ja kaujinieki mēģinās uzbrukt koalīcijas spēkiem. Viņa pēdās pamest valsti nolēma arī sabiedrotie.

"Prezidenta lēmums dāvā mums iespēju pārvērtēt pūles pretinieku savaldīšanai, nepieciešamības gadījumā – arī sakaušanai, - preses konferencē klāstīja ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins. – Mēs to turpināsim tikpat efektīvi, arī aktivizējot mūsu savienības, piemēram, NATO un cīnoties ar izaicinājumiem, kuri kaitē mūsu nacionālajām interesēm."

Tiesa, ģenerāļus Baidena iniciatīva neiepriecināja. Avīze Wall Street Journal pastāstīja, ka vairāki augstu stāvoši Pentagona darbinieki iebilst pret visa militārā kontingenta izvešanu. Piemēram, ASV Bruņoto spēku Centrālā štāba priekšnieks ģenerālis Kenets F. Makenzijs, štābu priekšnieku komitejas priekšsēdētājs ģenerālis Marks Millijs un NATO misijas Afganistānā komandieris ģenerālis Ostins Skots Millers aicināja atstāt Afganistānā vismaz 2,5 tūkstošus kareivju.

Žurnālisti noskaidrojuši, ka iebildis pat aizsardzības ministrs: Loids Ostins brīdināja prezidentu, ka spēku izvešanas dēļ Afganistāna zaudēs pat mazāko stabilitāti.

Ieildzis process

Militārpersonu skepse ir saprotama. 20 gadus ilgā kara laikā ASV vadītajai koalīcijai neizdevās sakaut "Taliban". Neizdevās pietiekamā līmenī apmācīt un apbruņot Afganistānas nacionālos drošības spēkus, lai tie varētu patstāvīgi cīnīties ar draudiem.

Milzīgie finanšu ieguldījumi Afganistānas armijā, policijā un specdienestos ir izšķiesti vējā, konstatēja Krievijas ĀM. Un Pentagons to ļoti labi saprot. Pērn ASV un "Taliban" pārstāvji Katarā parakstīja pirmo mierlīgumu, kas paredz ārvalstu spēku izvešanu no Afganistānas 14 mēnešu laikā. Tātad līdz 2021. gada 1. maijam viņiem visiem jau vajadzēja pamest valsti.

Termiņu atlikšana radīja vētrainu "Taliban" sašutumu. Amerikāņiem pārmeta Dohā panāktās vienošanās pārkāpšanu, saistību nepildīšanu. Talibi uzstājīgi aicināja "Ameriku un citas okupantu valstis" neievilks karu garumā un nekavējoties pamest valsti, kā arī piedraudēja ar pretpasākumiem.

Krievijas ĀM 2. Āzijas departamenta vadītājs Zamirs Kabulovs lūdza organizācijas līderus atturēties no militāras eskalācijas. Tomēr, pēc daudzu speciālistu domām, problēmas ir neizbēgamas.

"Tīri tehniski, ja labi pasteigties, ir iespējams izvest karavīrus no Afganistānas norādītajā termiņā, - radio Sputnik ēterā pastāstīja Eirāzijas analītiskā kluba vadītājs Ņikita Mendkovičs. – Taču tas novedīs pie nopietnas drošības krīzes valstī, jo pašreizējās oficiālās Kabulas valdības stabilitāte ir saistīta ar ASV un NATO militāro atbalstu. Ja tas pazudīs, pastiprināsies "Taliban" uzbrukums. Un ļoti iespējams, ka gada laikā notiks pašreizējās valdības demontāža. Pat tagad, kad kontingents vēl nav izvests, "Taliban" sekmīgi paplašina ietekmes zonu, kontrolē daudzus lauku rajonus, nodara nopietnus zaudējumus valdības spēkiem. Pēc ASV aiziešanas situācija var kļūt daudz dramatiskāka."

Ievest kārtību

Eksperti uzskata, ka, nākot pie varas "Taliban", reģions kļūs daudz radikālāks. Iespējams, ekstrēmisti neapstāsies un mēģinās ievilkt savā ietekmes orbītā kaimiņvalstis, arī Vidusāzijas republikas – Krievijas sabiedrotos KDLO. Ja kādai no tām uzbruks teroristi, Maskavai saskaņā ar līgumsaistībām, būs jāiejaucas.

Situāciju vēl sarežģītāku padara fakts, ka pēc sakāves Tuvajos Austrumos Afganistānā apmeties liels skaits ISIS* kaujinieku. Viņi neatzīst robežas, ko nospraudusi valstu laicīgā vadība. Pēc ASV un NATO aiziešanas uz kaimiņvalstīm plūdīs emisāru straume, pacelsies narkotiku trafika un ieroču kontrabandas līmenis.

Baidens iecerējis, ka šīs problēmas risinās citi. Amerikāņu prezidents aicināja Pakistānas, Krievijas, Ķīnas, Indijas un Turcijas valdības aktīvāk palīdzēt un atbalstīt Kabulu.

Iespēja izstrēbt amerikāņu atstāto putru Krieviju nemaz nepriecē. Aprīļa beigās aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu, tiekoties ar Tadžikistānas AM vadītāju Šerali Mirzo, paziņoja, ka Maskava un Dušanbe kopā plāno iespējamo draudu atvairīšanu no Afganistānas puses. Viņš norādīja, ka situācija valstī degradē.

"Mēs sniedzam atbalstu Tadžikistānai, veltām īpašu uzmanību divpusējai sadarbībai aizsardzības jomā, kā arī Krievijas 201. armijas bāzes funkcionēšanai," uzsvēra Šoigu.

Pašreizējo stāvokli Afganistānā daudzi salīdzina ar situāciju pirms PSRS bruņoto spēku kontingenta izvešanas no valsts 1989. gadā. PSRS operāciju īstenoja ļoti īsā laikā un gandrīz bez pārsteigumiem. Maskavas atbalstītajam Afganistānas Demokrātiskās Republikas prezidentam Muhamedam Nadžibullam izdevās saglabāt varu līdz 1992. gada aprīlim, līdz Kabulā ienāca radikāļi-dumpinieki. Cik ilgi noturēsies tagadējā Afganistānas valdība?

* Krievijā un citās pasaules valstīs aizliegta teroristiska organizācija.

2
Tagi:
Džo Baidens, drošība, taliban, Afganistāna, ASV
Pēc temata
Klincēvičs: ASV sāka apmācīt teroristus jau Afganistānā
Senators Makeins: ASV zaudē Afganistānas karā
Deputāts: ASV zog urānu no Hilmendas raktuvēm Afganistānā
ASV apņēmīgā bezcerība Afganistānā
ES karogs, foto no arhīva

Mandāts tāds pašķībs. Eiropas Parlaments teju nepieteica karu Krievijai

42
(atjaunots 00:36 05.05.2021)
Tabakijiem nekad un ne par ko nav kauns, tomēr šitie laikam jūtas aizskarti. Satrakojās tā, ka būtu pieteikuši karu Krievijai un pieprasītu uzreiz mest kodolbumbu, ja vien tikai varētu.

Tomēr ir labi, ka viņiem tāds Eiropas Parlaments ir, konstatēja radio Sputnik autors Mihails Šeinkmans. Stāsta, ka saimniecībā, pat vienotā Eiropas saimniecībā tāda struktūra ir bezjēdzīga, spēj tikai negatīvu atmosfēru radīt. Bet tomēr katrās mājās, arī vienotajās Eiropas mājās jābūt tādai koplietošanas telpai – dzīvei neder, bet bez tās neiztikt, citādi dzīvoklī būs bēda. Tautā saukta par "miskasti".

Pieklājīgi ļaudis no tās cenšas turēties tālāk, lai nenosmērētos. Taču arī tā palīdz radīt zināmu iespaidu. Galu galā, tā taču dod priekšstatu par to, ko kurš ēd, kas kuram ir. Tikai EP viņi visbiežāk izmet tikai Krievijai veltītās negatīvās jūtas.

Gadās valstis, kas neizmet, kas labprāt padalās savējās, jo dzimtajās mājās lieliski jūtas pat ar visiem šiem "labumiem". Viņi pat paši no tām pārtiek.

Vienkārši viņiem ir par daudz. Tādas valstis, neskatoties uz sīkajiem izmēriem, ienes lauvas tiesu kopējā mucā.

Bet tiem, kuri uzskata sevi par respektabliem un baltos cimdus nemaz nevelk nost, tāpat kaut kur jānogrūž savi mentālie gruži. Vārdu sakot, iestāde smird tā, ka nevar saprast, kur viņiem beidzas sanitārā zona un sākas lietderīgā platība. Viss ir saputrojies. Pareizi – sen nav tīrīts, tāpēc iet pāri malām.

Atslēgt Krieviju no starptautiskās maksājumu sistēmas. Apturēt "Ziemeļu straumi 2". Atteikties no Krievijas ogļūdeņražiem. Izraidīt diplomātus no ES. Aizliegt krieviem pārvietoties pa Eiropu.

Ja tik varētu, viņi būtu pieteikuši Krievijai karu un pieprasījuši uzreiz nomest atombumbu. Satrakojās tā, ka pat trakais rusofobs Borels bija spiests atgādināt, kurš viņiem tur ir galvenais diplomātijā. Lika lietā visas prasmes, lai maigi, neaizskarot sev līdzīgo jūtas un smalkās dvēseles stīgas, pat ne pierunātu nestrēbt karstu, bet atvainotos par viņu ierobežotajām pilnvarām. Ek, lai paliek pilnvaras, vienkārši par aprobežotību.

Piemēram ņemsim Krievijas atslēgšanu no SWIFT, sākoties agresijai pret Ukrainu. Tas taču pieder pie kategorijas "ja nu man vēl iepatiksies". Ja tas ir viss, ko spēj Rietumi, ceļš uz Kijevu ir vaļā, var nolemt Maskava, - klīst runas, ka tā jau katram gadījumam pārbauda maksājumu instrumenta aizvietotāju. Tomēr arī šo punktu rezolūcijā ierakstīja.

Tabakijiem nekad un ne par ko nav kauns, tomēr šitie laikam jūtas aizskarti. Nolēma pierādīt Putinam, ka arī kaut ko jēdz no angļu literatūras, un uz viņa Kiplingu var atbildēt ar savu SVIFTu. Iznāk, ka nevar.

Ja runa ir par finanšu sistēmu SWIFT, jāsaka, ka tā viņiem nepieder, un lai to izslēgtu Krievijai, viņiem tas mandāts tāds pašķībs. Starp citu, tas attiecas arī uz "Ziemeļu straumes 2"apturēšanu. Ja runa ir par Džonatanu Sviftu, neizskatās, ka viņi būtu lasījuši viņa darbus. Skaidrs taču, ka ne jau viņi visā šajā stāstā ir Gulivers. Tur bija tā – jo platāka piere un lielāks augums, jo dusmīgāki liliputi.

Bet miskasti viņiem tomēr vajadzētu iztīrīt. Pēc parlamentārisma tur nu nemaz neož.

42
Tagi:
Krievija, Austrumeiropa, Eiropa
Pēc temata
Ilga spēle: kāpēc Krievijai ir vairāk trumpju konfliktā ar Rietumiem?
Sergejs Lavrovs: attiecības ar ASV būtu normālas, ja tas būtu atkarīgs vienīgi no mums
Eiropas Savienība uzskata, ka tai ir tiesības atbildēt uz Krievijas sankcijām
Eksperts skaidro Čehijas uzvedību attiecībā uz Krieviju