Apkārtējās vides piesārņošanas pretinieku protesta akcija Londonā

VIP klases ekoloģiskie projekti

74
(atjaunots 12:04 26.09.2019)
Aizvadītajā nedēļā Eiropas Parlaments Strasbūrā ar ovācijām sveica Grētas Tūnbergas, 16 gadus vecas zviedru skolnieces runu. Viņa kļuvusi slavena visā pasaulē ar to, ka "basto" skolu un aizbildinās ar cīņu pret klimata pārmaiņām.

Viņas, maigi izsakoties, divdomīgā darbība jau novedusi pie nominācijas Nobela miera prēmijai. Tagad skolnieci pieņem ANO ģenerālsekretārs, Romas pāvests, dažādu valstu politiķi. Pēc runas Eiropas Parlamentā viņa plāno uzrunāt Lielbritānijas likumdevējus un pievienoties kustībai "Dumpis pret izmiršanu" (Extinction Rebellion, jeb XR), kuras akcijas jau dažas dienas radījušas sadursmes ar policiju un arestus Londonā, portālā RIA Novosti stāsta Vladimirs Korņilovs.

Patlaban ekoloģisko aktīvistu kustībā patiešām sākusies renesanse. Par to liecina, piemēram, "zaļo" partiju panākumu vilnis nesenajās vēlēšanās Eiropā. Taču augošo akciju metodes un lozungi rada aizvien lielākas šaubas par dabas aizsargu kompetences līmeni, tātad – arī pat politiķu zināšanām, kuri viņus sveic ar ovācijām parlamentos.

Piemēram, starp kustības XR daudzajām prasībām ir arī atteikšanās no aviopārlidojumiem. "Ekoloģiskie dumpinieki" uzskata, ka lidmašīnas jāizmanto tikai ārkārtas situācijās. Tiesa, šī prasība netraucēja "Oskara" laureātei Emmai Tompsonei pārvarēt lidmašīnāļ gandrīz 9000 kilometrus no Losandželosas uz Londonu, lai piedalītos mītiņā. Acīmredzot, ekoloģijas aizstāvji uzskata, ka viņu demonstrācijas pieder pie tiem ārkārtas gadījumiem, kas ļauj nospļauties par ekoloģiju.

Avīzes The Daily Telegraph aplēses liecina, ka lidmašīna, kurā lidoja Tompsone, izmeta atmosfērā aptuveni trīs tonnas ogļskābās gāzes. Pie tam aktrises aģentam neizdevās atsaukt atmiņā, vai viņa kaut reizi būtu piedalījusies kaut kādās praktiskās darbībās ar gaisa attīrīšanas mērķiem, piemēram, būtu stādījusi kokus. Taču, kad viņai pajautāja, vai viņa lidoja vismaz ekonomiskajā klasē, Tompsone sašutusi attrauca, ka esot "pārāk veca" tādiem eksperimentiem.

Starp citu, tā ir vēl viena šīs jaunās ekoloģiskās cīņas ēras īpatnība. Agrāk "zaļo" akcijas pārsvarā "kreisas", antikapitālistiskas, vērstas pret eliti, toties tagad tās kļūst aizvien elitārākas, "aplaizītas", tās pārstāv privileģētu aprindu ļaudis, kuri nav pieraduši pie ekonomiskās klases.

Pie tam nav nejauša sekojoša situācija: telekanāla Sky News raidījuma vadītājs Ādams Bultons, noklausījies gados jaunā ekodumpinieka Robina Bordmana, kustības XR līdera, izteikumus, secināja: "Jūs esat vienkārši saujiņa nekompetentu, pēc pašizpausmes alkstošu vidējās klases pārstāvju, kuri mēģina mūs mācīt, kā dzīvot." Jaunietis atbildēja ar dažām nesakarīgām frāzēm par to, kā Britānija cietīs badu, ja atkārtosies karsta vasara, un sašutis pameta studiju.

Grūti teikt, kas vairāk aizvainoja ekodumpinieku – vārds "nekompetence" vai viņa ieskaitīšana vidējā klasē. Pilnīgi iespējams, Bordmans uzskata sevi par augstāku nekā vidējā klase, jo vēl pavisam nesen viņš mācījās elitārā privātskolā par 17,5 tūkstošiem mārciņu gadā. Katrs vidējās klases pārstāvis to vis atļauties nevar, nerunājot jau par vienkāršajiem cilvēkiem.

Arī Grēta Tūnberga, kura plāno pievienoties XR mītiņiem, pieder pie Zviedrijas "zelta jaunatnes". Viņas māte, slavenā operdziedātāja Malena Ērnmane (reiz viņa pat pārstāvēja valsti Eirovīzijā), izmantoja meitas "bastošanas" akcijas, lai pareklamētu savu grāmatu. Pati Grēta ir zviedru reklāmas speciālista Ingmāra Renchoga PR projekts.

Protams, par meitenes kompetenci ekoloģijas jomā nevar būt ne runas, turklāt, jo vairāk nodarbību skolā viņa kavē it kā dabas aizsardzības dēļ, jo mazākas ir viņas izredzes kļūt par profesionāli jebkurā sfērā. Taču tas, šķiet, neuztrauc ne viņas vecākus, ne politiķus, kuri viņai jāaplaudē parlamentos, pat neskatoties uz jaunā "zaļo" elka nesakarīgajām runām.

Piemēram, Grētas runa Eiropas Parlamentā (rodas iespaids, ka to nav rakstījusi viņa pati) saturēja paniskas frāzes par "cilvēces izmiršanu". Vārda tiešā nozīmē – paniskas. "Kad jūsu māja deg, un jūs gribat to paglābt no pilnīgas nodegšanas, zināms panikas līmenis ir vajadzīgs," apgalvoja skolniece.

Un nav svarīgi tas, ka skolniece nepiedāvāja nekādus konkrētus pasākumus (izņemot ārkārtas samitus). Toties viņa vairākas reizes meistarīgi noraudājās tribīnē (jūtama viņas tēva – aktiera skola), izpelnoties vētrainus un ilgus politiķu aplausus un rakstu lavīnu rietumu avīzēs nākamajā dienā.

Kas tad vēl ir vajadzīgs reklāmai un ceļam pie Nobela prēmijas?

Fakts, ka Eiropas Parlaments ar sajūsmu sveic un reklamē kareivīgu tumsonību, protams, lielā mērā raksturo pašas Eiropas varas iestādes līmeni. Politiķi, kuri savu mērķu sasniegšanai izmanto 16 gadus vecu meiteni (redzēsiet, viņa vēl parādīsies publiskos pasākumos pirms EP vēlēšanām maijā), acīmredzot pat nedomā par to, kādu piemēru viņa demonstrē citiem skolēniem. Bērni dažādās pasaules malās jau atdarina Tūnbergu un basto stundas ekoloģijai veltītās demonstrācijās. Ļoti ērti: pa piektdienām tu neej uz skolu, jo esi aizņemts cīņā par dabu, pa pirmdienām kavē stundas, aizstāvot seksuālo minoritāšu tiesības, pa otrdienām popularizē veģerārismu. Tā jau var pavisam neiet uz skolu, aizbildinoties ar "izmirstošās" cilvēces glābšanu.

Tiesa, nevienu problēmu tāda cīņa, protams, neatrisinās, tikai padziļinās dažādu valstu politiķu tumsonību. Šķiet, viņi ar to lepojas. Galu galā, aug tie, kas stāsies viņu vietā – biznesa klases "zaļie", kuri nezināšanu pataisa par kultu.

74
Pēc temata
Tramps pastāstījis, kāpēc nevēlas cīnīties ar klimata izmaiņām
Eksperts pastāstījis, ar ko draud klimata izmaiņas Latvijā
Planēta izcepsies vai noslīks? Klimatologi gatavi atklāt patiesību
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lidmašīna F-15E Strike Eagle, foto no arhīva

Dubulti standarti: mācības Krievijā slikti, manevri Baltijā normāla lieta

2
(atjaunots 15:51 23.04.2021)
Krievijas bruņoto spēku pārvietošanu KF teritorijā un dažu valsts teritoriālo ūdeņu rajonu slēgšanu ārvalstu karakuģiem Vašingtona uzskata par neizprovocētu eskalāciju.

Taču vienlaikus ASV Gaisa spēku iznīcinātāji Baltijas valstīs agresīvi izspēlē aviācijas triecienus "avangardā" – 150 kilometru attālumā no Sanktpēterburgas un 6000 kilometrus no Amerikas krasta. Krievija adekvāti atbild uz nepārprotamo eskalāciju un militārajiem draudiem – Rietumu kara apgabala PGA sistēmas S-400 un S-350 kontrolē katra amerikāņu iznīcinātāja lidojumu no pacelšanās līdz nosēšanās brīdim, atgādināja militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Amerikāņu iznīcinātāji-bumbvedēji F-15E Strike Eagle ieradušies Igaunijā, lai tās gaisa telpā izspēlētu pilotu sadarbību ar aviācijas tēmētājiem, aviācijas triecienus avangardā un gaisa mērķu pārtveršanu. Mācību zona 21. aprīlī aptvēra Emari aviobāzes, Sāremā un Hījumā salu apkaimi, tātad aviācijas triecienu prioritārie mērķi ir iespējamā pretinieka kuģi.

Tamlīdzīgas mācības Baltijas valstīs ASV GKS organizē regulāri, it kā ar mērķi pārbaudīt cīņas gatavību. Tomēr Latviju, Lietuvu un Igauniju nekad neapdraud un nekas netraucē 48. iznīcinātāju spārna pilotiem celt cīņasspēju pastāvīgās dislokācijas vietā – Leikenhitas aviobāzē Lielbritānijā (vai dzimtenē – ASV). Patiesībā Pentagons izraudzījies Baltiju, lai izspēlētu agresīvas operācijas pret Krieviju. Tādu manevru taktiskā bezjēdzība var novest pie reģionālās krīzes. Kādā no saviem lidojumiem amerikāņu iznīcinātājs var nejauši noiet no kursa, pārkāpt Krievijas robežu. Un saņemt Krievijas PGA sistēmu triecienu, kuru redzes un darbības lokā bez grūtībām iekļaujas Baltijas valstu gaisa telpa.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins vēstījumā Federālajai sapulcei atklāti brīdināja partnerus: tie, kas organizē jebkādas provokācijas pret Krievijas drošības interesēm, "nožēlos nodarīto tā, kā jau sen neko nav nožēlojuši". Krievijas Bruņoto spēku koncentrācija, piemēram, Melnās jūras reģionā ļauj Pentagonam un NATO tuvāk pavērot Krievijas neverbālos argumentus.

Neveiksmīgs uzdevums

19. aprīlī vairāki desmit ASV GKS iznīcinātāju F-15 un F-16 uz nenoteiktu laiku pārvietoti no Lielbritānijas uz Poliju, uz 32. aviobāzi netālu no Laskas pilsētas, 310 kilometru attālumā no Brestas pilsētas Baltkrievijā. No šejienes ir ērtāk izspēlēt lielāku vienību gaisa operācijas.

Krievijai jebkurā virzienā savu robežu tuvumā ir liels – kvalitatīvs un kvantitatīvs – militārais pārspēks. Un tā spēj operatīvi radīt spēcīgu militāro grupējumu satriecošai atbildei (pat bez kodolieročiem).

Pentagona preses sekretārs Džons Kirbijs bumbvedēju pārvietošanu uz Baltijas reģionu novērtēja kā standarta mācības, kas nekādi nav saistītas ar situāciju uz Krievijas un Ukrainas robežas. Taču Krievija vērīgi seko partneru darbiem – viņu paziņojumi pēdējā laikā pamatīgi kritušies cenā. Vladimirs Putins pauda cerību, ka "nevienam ne prātā nenāks attiecībās ar Krieviju pārkāpt tā saucamo sarkano līniju, un to, kur tā būs iezīmēta, to mēs katrā konkrētā gadījumā noteiksim paši".

Nejaušība?

20. aprīlī, kad amerikāņu iznīcinātāji jau atradās Polijā, virs Baltijas jūras neitrālajiem ūdeņiem absolūti "nejauši" lidoja divi Krievijas stratēģiskie bumbvedēji-raķešnesēji Tu-160 "Baltais gulbis". Krievijas AM atzīmēja, ka Tu-160 piesedza GKS lidmašīnu Su-35S un jūras aviācijas Su-27 ekipāžas. Stratēģi pavadīja lidojumā astoņas stundas (tātad paveica vairākus "apļus" virs Baltijas). Lidojums notika atbilstoši gaisa telpas lietošanas starptautiskajiem noteikumiem. Tomēr Krievijas stratēģiskās aviācijas patruļas ir metode stabilitātes stiprināšanai.

Stratēģiskie raķešnesēji Tu-160 lidojumā izspēlē tuvošanos vietai, no kuras tiks palaistas spārnotās raķetes pa domājamā pretinieka objektiem. Ja kādam Varšavā, Viļņā, Rīgā vai Tallinā, šķiet, ka amerikāņu iznīcinātāji padara sabiedrotos Baltijā stiprākus, viņiem nav taisnība. ASV trieciena aviācijas koncentrācija Krievijas robežu tuvumā padara valstis, kurās tā uzturas, par ļoti viegli ievainojamām un patiesi bīstamām dzīvei. Lieta tāda, ka Tu-160M var uzņemt savās tilpnēs 45 tonnu arsenālu – līdz 12 mazpamanāmās un precīzās spārnotās raķetes X-101 ar darbības attālumu līdz 5500 km, ko iespējams pielietot, neieejot pretinieka PGA darbības zonā. X-101 parastās modifikācijas lādiņš sasniedz aptuveni 400 kilogramus trotila ekvivalentā. Speciālā (X-102) aprīkota ar kodoltermisko lādiņu ar jaudu no 250 kilotonnām līdz 1 megatonnai. Divi "stratēģi" Tu-160 – tās ir 24 spārnotās raķetes, un nav grūti iztēloties iznīcības mērogu Laskas, Emari aviobāzēs un citviet reāla militārā konflikta situācijā ar Krieviju.

2
Tagi:
Pentagons, ASV GS, militārās mācības, Baltija, Krievija, PGA
Pēc temata
"NATO roku darbs": kas sācies pie Krievijas robežām
Kāpēc Latvija ielaida Rīgas gaisa telpā amerikāņu bumbvedējus?
"Pavisam citas iespējas": ko ASV vēlas izmantot cīņām gaisā
"Viņi jau pārvieto kuģus un lidmašīnas": kas notiek Melnajā jūrā
Krievijas prezidents Vladimirs Putins uzrunāja Federālo sapulci, foto no arhīva

Krievija pati lems par savām nacionālajām interesēm un sarkanajām līnijām

18
(atjaunots 00:39 23.04.2021)
Putins paziņoja, ka egoistisks un augstprātīgs tonis sarunā ar Krieviju ir bezjēdzīgs – tā vienmēr atradis iespēju aizstāvēt savas pozīcijas un intereses, un atklāti ieteica neprovocēt, nekaitināt Krieviju.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins pirmo reizi nāca klajā ar vēstījumu Federālajai sapulcei jaunajā, pēcpandēmijas pasaulē – lai arī cīņa ar Covid-19 vēl turpinās, nu jau var pārliecinoši runāt pat ne tikai par gaismu tuneļa galā, bet gan par neredzētā pārbaudījuma pārliecinošu pārvarēšanu. Ar to prezidents sāka savu uzrunu, turklāt atzīmēja, ka jau pašā koronavīrusa pandēmijas sākumā, kad daudzi situāciju valstī un pasaulē vērtēja kā absolūti nenoteiktu, viņam līdz ar satraukumu bija arī cieša pārliecība – valsts pārvarēs visus pārbaudījumus. Par Krievijas prezidenta vēstījumu RIA Novosti stāsta Pjotrs Akopovs.

Šajās atmiņās nebija jūtama nekāda pašpārliecība vai pašslavināšana – gluži pretēji, Putins vēlējās uzsvērt, ka tic cilvēku spēkiem jebkādās, pat smagākajās un nesaprotamākajās situācijās. Kad esam vienoti, mēs esam neuzvarami – tā tas patiešām ir. Visā savā vēsturē krievu tauta ir uzvarējusi, pārvarējusi pārbaudījumus, pateicoties savai vienotībai, atgādināja Putins un atzīmēja, ka arī tagad "pilsoņi, sabiedrība, valsts rīkojās atbildīgi un solidāri, saliedējušies, mēs spējām iet soli priekšā notikumiem". Priekšplānā iznāca ģimene, draudzība, savstarpējs atbalsts, žēlsirdība, saliedētība – saiknes, par kurām dažkārt labprāt paņirgājas "progresīvie" individuālisti. Šīs garīgās un tikumiskās vērtības, ko daudzās valstīs jau piemirst, paziņoja Putins, Krievijas tautu padarījušas stiprāku, "un šīs vērtības mēs vienmēr aizstāvēsim".

Aizstāvēsim ne vārdos, bet darbos, proti, ar jauniem sociālā atbalsta paņēmieniem ģimenēm un bērniem, par ko savā vēstījumā pastāstīja valsts vadītājs. Atbalsts vajadzīgs ne tikai tāpēc, ka krīze sāpīgi skārusi pašus nabadzīgākos, - nē, tas ir stratēģiskais kurss ar mērķi saglabāt un vairot tautu. Tā, uzsvēra Putins, ir valsts augstākā nacionālā prioritāte. Koronakrīze tikai padziļinājusi galveno Krievijas problēmu – demogrāfiju. Prezidents atklāti konstatēja, ka šajā jomā situācija ir ārkārtēja. Viņš nāca klajā ar virkni pasākumu, kam vajadzētu valstij ļaut no jauna panākt iedzīvotāju skaita stabilu pieaugumu. Turklāt sarežģītā uzdevuma atrisināšanai valdībai vajadzēs jau līdz 1. jūlijam sagatavot vienotu sistēmu ģimeņu ar bērniem atbalsta pasākumiem. Galvenais uzdevums – minimizēt nabadzības risku tādām ģimenēm, jo citādi nelīdzēs nekādi dzimstības celšanas stimulēšanas pasākumi.

Ko Putins ierosināja veikt vispirms? Pirmkārt, palielināt atbalstu ģimenēm ar bērniem, kas nonākušas sarežģītā situācijā, proti, viņu ienākumi nesasniedz divus iztikas minimumus, jau esošās izmaksas bērniem vecumā līdz 7 gadiem papildināt ar izmaksām bērniem 8-16 gadu vecumā nepilnās ģimenēs. Tas attieksies uz miljoniem tādu ģimeņu, kurās bērnu audzina viens no vecākiem vai vecāki ir šķīrušies.

Otrkārt, būs strādājošo jauno māmiņu pozitīva diskriminācija: tagad slimības labu līdz 7 gadus veca bērna kopšanai apmaksās 100% apmērā no algas neatkarīgi no darba stāža.

Treškārt, pirmo reizi iesviests ikmēneša pabalsts grūtniecēm smagā materiālā situācijā. Topošajām māmiņām ir jājūt gan morālais un medicīniskais, gan arī materiālais valsts pabalsts.

Turpināsies arī pērn uzsāktās vispārējās izmaksas bērniem, neatkarīgi no ienākumu līmeņa, piemēram, augustā pabalsts ietvers desmit tūkstošus rubļu katram skolēnam.

Šie pasākumi ir svarīgi ne tikai paši par sevi – principiāla ir tendence. Putins konsekventi īsteno ģimenes un bērna atbalsta politiku, ko tagad vēl stiprina pērnie Konstitūcijas grozījumi. Var droši teikt, ka nākotnē parādījies jaunas sociālā atbalsta formas bērniem un ģimenēm, jo Krievijas galvenais nacionālais mērķis tagad ir panākt, lai valstī par normu kļūtu ģimene ar trim bērniem, lai tā būtu visplašāk izplatīta valstī. Citādi neizdosies pārvarēt smago demogrāfisko stāvokli. Tas ir galvenais izaicinājums Krievijai, nevis starptautiskā situācija. Var jau arī to nosaukt par ārkārtēju, taču nekādi pavērsieni tajā neapdraud Krievijas pastāvēšanu. Valsts saprot, ar ko tai ir darīšana, tā spēj parūpēties par savu drošību un garantēt mierīgu attīstību. Ārpolitikai veltītā daļa prezidenta vēstījumā bija pavisam neliela, toties emocionāla un atklāta.

Putins paziņoja, ka egoistisks un augstprātīgs tonis sarunā ar Krieviju ir bezjēdzīgs – tā vienmēr atradis iespēju aizstāvēt savas pozīcijas un intereses, un atklāti ieteica neprovocēt, nekaitināt Krieviju:

"Dažās valstīs ieviesta ļoti nepatīkama paraža – katrā gadījumā, bet visbiežāk – pat bez jebkāda iemesla aizskart Krieviju. kaut kāds sports, jauns sporta veids – kurš kaut ko skaļāk izsauks.

Mēs izturamies lielākajā mērā savaldīgi, bez ironijas teikšu – pieticīgi. Bieži vien vispār neatbildam ne tikai uz nedraudzīgām akcijām, bet arī uz atklātu nekaunību. Mēs gribam labas attiecības ar visiem starptautiskās saziņas dalībniekiem. Taču mēs redzam, kas notiek reālajā dzīvē. Kā jau teicu, aizskar Krieviju te un tur, bez jebkādiem iemesliem. Protams, ap viņiem uzreiz, gluži kā ap Širhānu, grozās visādi sīki Tabakiji. Gluži kā Kiplingam. Gaudo, lai iztaptu savam suverēnam. Kiplings bija izcils rakstnieks.

Mēs patiešām vēlamies labas attiecības ar visiem starptautiskās saziņas dalībniekiem, starp citu, arī ar tiem, ar ko attiecības mums pēdējā laikā, maigi sakot, neveidojas, - norādīja Putins. – Mēs nevēlamies dedzināt tiltus, taču, ja kāds mūsu labos nodomus uztver kā vienaldzību vai vājību, bet pats plāno uzspridzināt šos tiltus, (viņiem) jāzina, ka Krievijas atbilde būs asimetriska, ātra un stingra."

Šis formulējums šķietami ir izsmeļošs, tomēr Puitns nolēma pat to pastiprināt. Iznāca vēl saprotamāk un stingrāk:

"Jebkuru provokāciju organizatori, kas apdraud mūsu drošības pamata intereses, nodarīto nožēlos tā, kā jau sen neko nav nožēlojuši."

Pie tam Putins taču nevienam nedraud – tikai atbild uz uzbrukumiem, kuros pastāvīgi tiek iezīmētas sarkanās līnijas. Un tās vienmēr ir turpat, kur ir Krievijas nacionālās intereses. Arī par sarkanajām līnijām Putins noteica skaidri un gaiši:

"Tomēr ceru, ka nevienam ne prātā nenāks attiecībās ar Krieviju pārkāpt tā saucamo sarkano līniju, un to, kur tā būs iezīmēta, to mēs katrā konkrētā gadījumā noteiksim paši."

Jā, Krievija pati noteiks savas nacionālās intereses, krievu pasaules intereses – gan valstī, gan starptautiskajā arēnā. Tas var patikt, tas var nepatikt, tomēr ar to vajadzēs rēķināties. Visiem un vienmēr.

18
Tagi:
politika, Krievija, Vladimirs Putins