Apkārtējās vides piesārņošanas pretinieku protesta akcija Londonā

VIP klases ekoloģiskie projekti

74
(atjaunots 12:04 26.09.2019)
Aizvadītajā nedēļā Eiropas Parlaments Strasbūrā ar ovācijām sveica Grētas Tūnbergas, 16 gadus vecas zviedru skolnieces runu. Viņa kļuvusi slavena visā pasaulē ar to, ka "basto" skolu un aizbildinās ar cīņu pret klimata pārmaiņām.

Viņas, maigi izsakoties, divdomīgā darbība jau novedusi pie nominācijas Nobela miera prēmijai. Tagad skolnieci pieņem ANO ģenerālsekretārs, Romas pāvests, dažādu valstu politiķi. Pēc runas Eiropas Parlamentā viņa plāno uzrunāt Lielbritānijas likumdevējus un pievienoties kustībai "Dumpis pret izmiršanu" (Extinction Rebellion, jeb XR), kuras akcijas jau dažas dienas radījušas sadursmes ar policiju un arestus Londonā, portālā RIA Novosti stāsta Vladimirs Korņilovs.

Patlaban ekoloģisko aktīvistu kustībā patiešām sākusies renesanse. Par to liecina, piemēram, "zaļo" partiju panākumu vilnis nesenajās vēlēšanās Eiropā. Taču augošo akciju metodes un lozungi rada aizvien lielākas šaubas par dabas aizsargu kompetences līmeni, tātad – arī pat politiķu zināšanām, kuri viņus sveic ar ovācijām parlamentos.

Piemēram, starp kustības XR daudzajām prasībām ir arī atteikšanās no aviopārlidojumiem. "Ekoloģiskie dumpinieki" uzskata, ka lidmašīnas jāizmanto tikai ārkārtas situācijās. Tiesa, šī prasība netraucēja "Oskara" laureātei Emmai Tompsonei pārvarēt lidmašīnāļ gandrīz 9000 kilometrus no Losandželosas uz Londonu, lai piedalītos mītiņā. Acīmredzot, ekoloģijas aizstāvji uzskata, ka viņu demonstrācijas pieder pie tiem ārkārtas gadījumiem, kas ļauj nospļauties par ekoloģiju.

Avīzes The Daily Telegraph aplēses liecina, ka lidmašīna, kurā lidoja Tompsone, izmeta atmosfērā aptuveni trīs tonnas ogļskābās gāzes. Pie tam aktrises aģentam neizdevās atsaukt atmiņā, vai viņa kaut reizi būtu piedalījusies kaut kādās praktiskās darbībās ar gaisa attīrīšanas mērķiem, piemēram, būtu stādījusi kokus. Taču, kad viņai pajautāja, vai viņa lidoja vismaz ekonomiskajā klasē, Tompsone sašutusi attrauca, ka esot "pārāk veca" tādiem eksperimentiem.

Starp citu, tā ir vēl viena šīs jaunās ekoloģiskās cīņas ēras īpatnība. Agrāk "zaļo" akcijas pārsvarā "kreisas", antikapitālistiskas, vērstas pret eliti, toties tagad tās kļūst aizvien elitārākas, "aplaizītas", tās pārstāv privileģētu aprindu ļaudis, kuri nav pieraduši pie ekonomiskās klases.

Pie tam nav nejauša sekojoša situācija: telekanāla Sky News raidījuma vadītājs Ādams Bultons, noklausījies gados jaunā ekodumpinieka Robina Bordmana, kustības XR līdera, izteikumus, secināja: "Jūs esat vienkārši saujiņa nekompetentu, pēc pašizpausmes alkstošu vidējās klases pārstāvju, kuri mēģina mūs mācīt, kā dzīvot." Jaunietis atbildēja ar dažām nesakarīgām frāzēm par to, kā Britānija cietīs badu, ja atkārtosies karsta vasara, un sašutis pameta studiju.

Grūti teikt, kas vairāk aizvainoja ekodumpinieku – vārds "nekompetence" vai viņa ieskaitīšana vidējā klasē. Pilnīgi iespējams, Bordmans uzskata sevi par augstāku nekā vidējā klase, jo vēl pavisam nesen viņš mācījās elitārā privātskolā par 17,5 tūkstošiem mārciņu gadā. Katrs vidējās klases pārstāvis to vis atļauties nevar, nerunājot jau par vienkāršajiem cilvēkiem.

Arī Grēta Tūnberga, kura plāno pievienoties XR mītiņiem, pieder pie Zviedrijas "zelta jaunatnes". Viņas māte, slavenā operdziedātāja Malena Ērnmane (reiz viņa pat pārstāvēja valsti Eirovīzijā), izmantoja meitas "bastošanas" akcijas, lai pareklamētu savu grāmatu. Pati Grēta ir zviedru reklāmas speciālista Ingmāra Renchoga PR projekts.

Protams, par meitenes kompetenci ekoloģijas jomā nevar būt ne runas, turklāt, jo vairāk nodarbību skolā viņa kavē it kā dabas aizsardzības dēļ, jo mazākas ir viņas izredzes kļūt par profesionāli jebkurā sfērā. Taču tas, šķiet, neuztrauc ne viņas vecākus, ne politiķus, kuri viņai jāaplaudē parlamentos, pat neskatoties uz jaunā "zaļo" elka nesakarīgajām runām.

Piemēram, Grētas runa Eiropas Parlamentā (rodas iespaids, ka to nav rakstījusi viņa pati) saturēja paniskas frāzes par "cilvēces izmiršanu". Vārda tiešā nozīmē – paniskas. "Kad jūsu māja deg, un jūs gribat to paglābt no pilnīgas nodegšanas, zināms panikas līmenis ir vajadzīgs," apgalvoja skolniece.

Un nav svarīgi tas, ka skolniece nepiedāvāja nekādus konkrētus pasākumus (izņemot ārkārtas samitus). Toties viņa vairākas reizes meistarīgi noraudājās tribīnē (jūtama viņas tēva – aktiera skola), izpelnoties vētrainus un ilgus politiķu aplausus un rakstu lavīnu rietumu avīzēs nākamajā dienā.

Kas tad vēl ir vajadzīgs reklāmai un ceļam pie Nobela prēmijas?

Fakts, ka Eiropas Parlaments ar sajūsmu sveic un reklamē kareivīgu tumsonību, protams, lielā mērā raksturo pašas Eiropas varas iestādes līmeni. Politiķi, kuri savu mērķu sasniegšanai izmanto 16 gadus vecu meiteni (redzēsiet, viņa vēl parādīsies publiskos pasākumos pirms EP vēlēšanām maijā), acīmredzot pat nedomā par to, kādu piemēru viņa demonstrē citiem skolēniem. Bērni dažādās pasaules malās jau atdarina Tūnbergu un basto stundas ekoloģijai veltītās demonstrācijās. Ļoti ērti: pa piektdienām tu neej uz skolu, jo esi aizņemts cīņā par dabu, pa pirmdienām kavē stundas, aizstāvot seksuālo minoritāšu tiesības, pa otrdienām popularizē veģerārismu. Tā jau var pavisam neiet uz skolu, aizbildinoties ar "izmirstošās" cilvēces glābšanu.

Tiesa, nevienu problēmu tāda cīņa, protams, neatrisinās, tikai padziļinās dažādu valstu politiķu tumsonību. Šķiet, viņi ar to lepojas. Galu galā, aug tie, kas stāsies viņu vietā – biznesa klases "zaļie", kuri nezināšanu pataisa par kultu.

74
Pēc temata
Tramps pastāstījis, kāpēc nevēlas cīnīties ar klimata izmaiņām
Eksperts pastāstījis, ar ko draud klimata izmaiņas Latvijā
Planēta izcepsies vai noslīks? Klimatologi gatavi atklāt patiesību
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis

Ko nu iesākt? Igauņu armiju pārvarējis ģenerālis Sals

41
(atjaunots 16:36 21.01.2021)
Igaunijā noticis tas, par ko visi tur nopietni bažījās. Republikas bruņotos spēkus neitralizējis un sakāvis reālais, ne iedomātais pretinieks.

Šoziem igauņu karavīri beidzot visu ir sapratuši par valsts nacionālā karoga krāsām. Viņu karogs apzimē baltu sniegu apakšā, aukstas zilas debesis augšā un vienu treknu melnu joslu pa vidu. Pēc visiem tiem manevriem svaigā gaisā acīs tumst un zobi klab, konstatēja radio Sputnik autors Mihails Šeinkmans.

Tapas poligonā ar vareno igauņu armiju gadījusies varena nelaime. Noticis tas, no kā visi baidījās. Armiju neitralizējis un sakāvis reālais, ne iedomātais pretinieks. Tātad tomēr iebrucis. Un ne jau kaut kur pamalē, - viņu pašu mācībās. Tur, kur igauņi paši, nu, vai pēc  vecāko brāļu scenārija lemj, ko un kā viņiem uzvarēt. Uzvar gan vienmēr vienus un tos pašus krievus.

Bet te... varbūt pandēmija iejaucās, varbūt puiši neiespringa pēc svētkiem, tomēr viņi pavisam piemirsuši, ka ģenerālis Sals dien Krievijas armijā. Jāpiebilst gan, ka pie viņiem bija -12. No krievu viedokļa tas drīzāk bija kapteinis Vēsums. Tik un tā igauņu karavīri dabūja cepures, bet izrādījās, ka tās nemaz nesilda pat tādā laikā. Bet citu viņiem nav. Tikai vieglas galvassegas ar sintētisko kažoku. Kepkas.

Tikai puteņos kļūst skaidrs, ka jēgas no tām pamaz. Ātri uzsūc valgmi, pārklājas ar ledu. Piedevām vēl tik tikko turas uz galvas – krīt nost ne tikai aktīvu kustību dēļ – to pat vējš nopūš. Nav jau gluži tā, ka igauņi būtu tādi siltumnīcas dīgsti, tomēr sals it nemaz nevairo cīņasspēju, ja ekipējums, tā sakot, neiet krastā. Varēja tak paši tos manevrus "nosačkot". Būtu vismaz pagaidījuši. Citādi tak skudriņas skrien. Nē, nekā nebija. Lūdzu, te jums būs apstākļi, tur – klajas debesis. Nē, sals veselībai par labu nenāk, tie ir tīrie meli. Krievu propaganda.

Igauņi teju vai nepameta kvazicīņas lauku. Jā, karsti gan ir igauņu puiši, bet ar nosalušām ausīm neko daudz nesakarosi. Labi, ka komandieri apžēlojās un atļāva puišiem uzvilkt kapuces, lai arī noteikumi to neparedz. Vismaz sasildījas, ja ne uzvarēja.

Pavisam cita lieta ir ausaines: siltas, uzticamas, ar dabisku kažokādu – tagad atceras tie, kam gadījies ostīt pulveri vēl padomju laikos. Paklusām gan, jo te par tādām atmiņām var pa taisno no Tapas uz etapu aiziet. It īpaši, ja ar tādām pašām skumjām atcerēsies kokardi, kas to ausaini rotāja.

Bet Igaunijā pat bez īsta sala pagadās īsti atsaldētie. Tie, kas ar Krieviju karo, paši savos kabinetos sēdēdami. Bet karavīri jau nav pie vainas. Viņiem dota pavēle. Protams, viņi gatavi pildīt jebkuru pavēli, pat nosaldēt ausis, lai vecmāmiņai iespītētu. Vecmāmiņai – ne jau ļaunākajam ienaidniekam. Ja nu kļūs kurli pašā nepiemērotākajā brīdī un nesadzirdēs ienaidnieka doto, iespējams, labāko padomu viņu dzīvītē – padodieties vai tiksiet iznīcināti.  

41
Tagi:
armija
Pēc temata
Eksperts paskaidroja, kāpēc pat NATO Baltija nevar iztikt bez Krievijas
Labs biznesa projekts: 15 gadu laikā NATO izsūknējusi no Latvijas 5 miljardus eiro
NATO karavīri Baltijā sūdzas: viņus "izseko krievi"
Ziemeļu straume 2

"Ziemeļu straume 2" noteiks Vācijas un ASV attiecību likteni

22
(atjaunots 12:46 21.01.2021)
Savā inaugurācijā Džo Baidens saņēma ne visai patīkamu dāvanu no ASV galvenā partnera — Vācijas. Tā ir rūpīgi iesaiņota un ar lentīti pārsieta problēmu kvintesence, ar kurām būs jānodarbojas jaunajai administrācijai.

Amerikas Savienotās Valstis ieviesušas sankcijas pret Krievijas kuģi "Fortūna", kas piedalās "Ziemeļu straumes 2" būvniecībā. Turklāt, pēc Vācijas mediju ziņām, ASV vēstniecība Berlīnē informēja Vācijas valdību par jaunu ierobežojošo pasākumu ieviešanu, portālā RIA Novosti stāsta Irina Alksnis.

Vācu varas iestādes uz to reaģēja ar aizvainojoši aukstasinīgu komentāru, sak, tās "ar nožēlu ņēmušas to vērā", proti, pat neizrādīja formālu satraukumu.

Šie notikumi organiski turpina citu nozīmīgu incidentu dienu iepriekš.

Bijušais ASV valsts sekretāra vietnieks un Džo Baidena ārpolitikas padomnieks vēlēšanās Nikolass Bērnss nāca klajā ar ideju: vienlaicīgi iesaldēt Amerikas sankcijas pret gāzesvadu un tā būvdarbus, lai jaunā administrācija saņemtu "iespēju konfidenciāli un apdomīgi aprunāties ar Vācijas valdību un citām iesaistītajām valstīm".

Acīmredzot Bernss rīkojās nevis pēc savas iniciatīvas, bet gan atskaņoja Vašingtonas priekšlikumu.

Taču vācieši tam vienkārši atmeta ar roku. Enerģētikas komitejas priekšsēdētājs Klauss Ernsts nosauca Vācijas enerģētikas politikas apspriešanu ar Savienotajām Valstīm par "absolūti nepiedienīgu". Viņš uzsvēra, ka "Ziemeļu straumes 2" būvniecība ir vienīgi Eiropas darīšana, tai ir visas nepieciešamās atļaujas un tāpēc tā ātri jāpabeidz.

Amerikāņu ārpolitiku pēdējo gadu desmitu laikā, kurā radās viena vienīga kļūme – Donalda Trampa prezidentūra  un ko iecerējuši atjaunot demokrāti, visbiežāk raksturo kā globālismu. Tajā ir divas galvenās un vienādi nozīmīgas sastāvdaļas – procedūrinstitucionālā un ideoloģiskā.

Par ideoloģiju atbild visliberālāko ideju apjomīgais komplekss — no LGBT progresa līdz nepieciešamībai cilvēcei atteikties no gaļas izmantošanas pārtikā ekoloģisko apsvērumu dēļ. Turklāt adeptu radikālisms, prasība uzticēties "vienīgajai pareizajai mācībai" un citādi domājošo vajāšana kļūst arvien stingrāka.

Institucionālā daļa sabiedrībai tāpat ir labi pazīstama – tā ir pārnacionālo organizāciju, dokumentu un procedūru sistēma. Populārs ir viedoklis (un tas ir pamatots), ka tieši tāpat ASV ilgus gadus stiprinājusi savu virskundzību ar mērķi uzspiest pasaulei tām izdevīgus spēles noteikumus un uz visiem laikiem stiprināt savu globālo līderību.

Taču sen jau ir skaidrs, ka kaut kas ir aizgājis greizi. Daudzas valstis iemācījušās spēlēt un uzvarēt tām netaisnīgā sistēmā. Krievija un tās veiksmīgā PTO noteikumu izmantošana savā labā ir drīzāk piemērs, nevis izņēmums. Par to runāja Donalds Tramps visus četrus gadus, bez svārstīšanas izvedot ASV no daudziem starptautiskajiem līgumiem un organizācijām: patiesībā tie nav tik izdevīgi Amerikai, kā visi pieraduši domāt.

Nav grūti uzminēt, ka nedaudziem privileģētiem ASV partneriem, kuru vidū ir arī Vācija, ir īpašie bonusi, un, kā jau kļuvis skaidrs, tie prot šos bonusus labi izmantot.

Tieši tāpēc Berlīnei bija tik neizdevīgs Tramps, kurš nekautrējās klāt vaļā visu taisnību un jauca nost visu to shēmu, ko Vācija paklusam izveidojusi savas suverenitātes atgūšanai, izmantojot Ameriku savās interesēs.

Tāpēc Vācijas valdība ar sajūsmu sagaidīja Baidenu kā jauno ASV prezidentu: tas sola vāciešiem komfortablākā attiecību formāta atgriešanos – ar propagandiskās retorikas pilnīgu sakritību un nesteidzīgu politisku procesu kuluāros, kura aizsegā var veiksmīgi virzīt Vācijas izdevīgos jautājumus.

Tas notiek arī ar "Ziemeļu straumi 2". Pēdējo mēnešu laikā ir veikti soļi, lai maksimāli pasargātu gāzesvadu no aizokeāna sankciju spiediena. Tika nomainīti tas pašas "Fortūnas" īpašnieki. Mēklenburgas-Priekšpomerānijas zemes parlaments izveidoja fondu, kam jāveicina projekta darbība.

Interesantākais ir tas, ka ar šīs struktūras palīdzību vācieši cenšas ar vienu šāvienu nošaut divus zaķus: līdztekus būvdarbu atbalstam tās nodrošina arī informatīvi ideoloģisko pavadību, jo jaunās organizācijas nosaukums ir "Klimata un vides aizsardzības fonds Mēklenburga-Priekšpomerānija", bet oficiālais mērķis –veicināt "Vācijas klimatisko mērķu sasniegšanu". Tādējādi tiek pārtverti ekoloģijas jautājumi, jo uzbrukumiem "Ziemeļu straumei 2" valsts teritorijā visbiežāk tiek izmantoti "zaļie".

Džo Baidena komanda nokļuvusi sarežģītā situācijā. Viņi nevar - kā to būtu darījis Tramps - sarīkot savam stratēģiskajam partnerim skaļu skandālu, pieņemot pret viņu radikāli stingrus pasākumus. Tas vienkārši ir pretrunā ar Rietumu vienotības atjaunošanas nostādnēm, ar kurām demokrāti atgriežas pie varas. Pie tam Berlīne demonstrē Vašingtonai visdziļāko ideoloģisko atbalstu, ko kārtējo reizi parādija sinhronā sašutumā attiecībā uz Alekseja Navaļnija aizturēšanu Krievijā.

Taču ierastās darba metodes – mazi kašķīši kuluāros un pakāpeniska spiediena palielināšana draud vilkties mēnešiem ilgi: vācieši lieliski prot organizēt starptautiski birokrātisku ķēpāšanos. Pa to laiku "Ziemeļu straumi 2" vienkārši pabeigs, un amerikāņi būs visur nosebojušies.

Rezultātā jau no Džo Baidena prezidentūras pirmajām dienām jaunā administrācija būs spiesta savā darbā izvēlēties starp kategoriski nepieņemamu trampismu un ideoloģiski pareizu, bet kategoriski neefektīvu liberālu globālismu.

Tomēr Vācijai ir savas grūtības. Nesen "Gazprom" brīdināja par riskiem "Ziemeļu straumei 2" politiskā spiediena dēļ, kas var novest pie projekta apturēšanas vai pat atcelšanas. Tas ir brīdinājums - pirmām kārtām Berlīnei, kas, tiecoties pēc neatkarības un ģeopolitiskās nostiprināšanās, nolēma izspēlēt izaicinoši antikrievisku kārti – Navaļnija saindēšanas lietu, un kārtējo reizi aizmirsusi, cik sāpīgi Krievija prot atbildēt uz šādu rīcību.

22
Tagi:
sankcijas, Ziemeļu straume 2, Krievija, Vācija, ASV
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
"Ziemeļu straume 2": kāpēc ASV liek šķēršļus gāzesvadam un ko par to domā Eiropa
ASV neatmetīs centienus kaitēt "Ziemeļu straumei 2"
"Strādā par spīti visam": "Ziemeļu straume 2" izgājusi finiša taisnē
Eksperts: "Gazprom" ir viss, lai pabeigtu "Ziemeļu straumi 2"

Jaunais prezidents: daži fakti par Džo Baidenu

0
(atjaunots 12:01 22.01.2021)
Džo Baidens ir 78 gadus vecs. Kad politiķis pirmo reizi kandidēja uz prezidenta posteni, viņš bija daudz jaunāks. Sputnik apskatā – daži Baidena politiskās karjeras stūrakmeņi.

Džo Baidens jau divas reizes kandidējis uz prezidenta posteni – viņš cerēja pārstāvēt demokrātus 1987. gadā un 2007. gadā. Toreiz gan neizdevās balotēties no partijas. Tomēr Baidena karjera ir visnotaļ spilgta.

No 2009. līdz 2017. gadam viņš pildīja viceprezidenta pienākumus Baraka Obamas valdībā. Obama viņam piešķīra Prezidenta brīvības medaļu. Pats Baidens Obamu sauca par "brāli".

Baidena privātajā dzīvē bijuši vairāki smagi brīži. Viņa pirmā sieva Nelija, politiķa mīlestība kopš skolas laikiem, un viņu meita Naomi gāja bojā autokatastrofā. Automašīnā bija arī dēli – Bo un Hanters. Zēni guva smagas traumas, taču izdzīvoja.

Dzīvesprieku Džo Baidenam atgrieza viņa otrā sieva Džilla. Starp citu, viņa būs viena no izglītotākajām pirmajām lēdijām ASV vēsturē – Džillai Baidenai ir doktora pakāpe un divi maģistra grādi! Viņa neplāno pamest pasniedzēja darbu un plāno strādāt pat pirmās lēdijas statusā.

Arī pats Baidens nav slikts pasniedzējs. Bieži vien cilvēki stājās rindās uz viņa semināriem. Starp citu, Baidens nelieto alkoholu. Un vēl viņš ir otrais katoļticīgais ASV prezidents pēc Kenedija.

  1. gadā žurnāls Time iekļāva Baidenu starp "200 nākotnes personībām, kas radīs vēsturi". Pavisam drīz mēs uzzināsim, kāds ir Baidena viedoklis par ASV vēsturi.
0