Ukrainas prezidents Petro Porošenko

Kāpēc Kijevā izskan draudi par prezidenta ieslodzīšanu cietumā?

98
(atjaunots 11:30 14.03.2019)
Pirms pieciem gadiem Ukrainā mainījās vara. Toreiz simtiem tūkstošu cilvēku, kuri 2014. gada ziemā iznāca ielās, līksmoja: tagad Ukraina kļūs par Eiropas daļu un korupcija tiks izbeigta. Diemžēl šodien valsti atkal satricina korupcijas skandāli. Un pat rodas hipotētisks jautājums, vai korupcija ietekmē valsts politiku?

Atgādināsim, ka atmaskošanas gadījumi Ukrainas plašsaziņas līdzekļos šomēnes, jauns korupcijas skandāls valstī kļuva par iemeslu pašreizēja prezidenta Petro Porošenko demisijas prasībām. Skandāls radās prezidenta vēlēšanu priekšvakarā, un viena no galvenajām kandidātēm pašreizējā vēlēšanu drudzī, Jūlija Timošenko, kā zināms, pat pieprasīja ierosināt Porošenko impīčmentu.

Vara ir mainījusies, korupcija palika

Kā jau tika minēts, pirms vairāk nekā pieciem gadiem ielās iznāca simtiem tūkstošu Ukrainas pilsoņu, kas nebija apmierināti ar notiekošo valstī. Toreizējais prezidents Viktors Janukovičs tika gāzts. Korupcija bija viens no neapmierinātības iemesliem, kāpēc cilvēki vērsās pret likumīgi ievēlēto prezidentu.

Jāņem vērā, ka 2014. gadā Ukrainā mainījās tikai prezidents un valdošā koalīcija, taču ne politiskā elite. Vai var, piemēram, uzskatīt, ka pašreizējais prezidents Petro Porošenko ir jauna persona politikā? Pirmo reizi Porošenko kļuvis par Augstākās radas deputātu vēl pagājušajā gadsimtā. Ārvalstu plašsaziņas līdzekļos ir vairākkārt izskanējis, ka Porošenko ir dolāru miljardieris, viens no Ukrainas bagātākajiem cilvēkiem.

Starp citu, ārvalstu plašsaziņas līdzekļi vēsta, ka pagājušajā gadā Porošenko ienākumi saskaņā ar viņa paša oficiālo deklarāciju esot palielinājušies desmitkārtīgi. Vai kādā no rietumu valstīm iespējamas līdzīgas pārvērtības ar valsts vadītāja ienākumiem?

Tātad, ukraiņi ir neapmierināti ar korupciju. Bet, šķiet, pašreizējā situācijā korupcija pati par sevi ir tikai puse no problēmām. Pavisam slikti, ja korupcija būs saistīta ar karu. Tā saskaņā ar Ukrainā publiskoto žurnālistu izmeklēšanu valsts Nacionālās drošības un aizsardzības padomes sekretāra vietnieka Oļega Gladkovska dēls Igors 2015. gadā organizēja militāro iekārtu kontrabandas detaļu piegādi no Krievijas.

Savukārt Ukrainas militārie valsts uzņēmumi maksāja par tiem 2-4 reizes vairāk, pērkot tos no starpniekiem. Tajā pašā laikā šķiet, ka "Ukroboronprom" vadība zināja par visu un deva tam piekrišanu. Bet viena no starpnieku firmām esot bijusi "Kuzņa na Ribackom", kas iepriekš piederējusi pašam Petro Poroshenko, kurš pēkšņi neilgu laiku pirms tam pārdevis šo uzņēmumu.

Amerikas apsūdzības

Saskaņā ar informāciju, kas nāk no Ukrainas, pēc skandāla sākuma Porošenko atlaida no amata Oļegu Gladkovski. Bet vai tas nebija izdarīts par vēlu? Pat ASV vēstniece Ukrainā Mērija Jovanoviča, kā rakstīts Ukrainas interneta vietnēs, publiski paziņoja, ka jāveic valsts koncerna "Ukroboronprom" uzņēmumu audits un korupcijas gadījumu izmeklēšana.

Vēstnieces kundze ar rūgtumu atzīmēja: "Iespēja mainīt kaut ko Ukrainā, kas rodas vienreiz vienas paaudzes laikā un par kuru pirms pieciem gadiem Maidānā tika samaksāta tik augsta cena, vēl nav novedusi pie tādām reformām cīņā pret korupciju un tiesiskuma izveidē, kuras patiesībā ukraiņi gaida un ko viņi ir pelnījuši."

Kāpēc šis ASV vēstnieces paziņojums ir ārkārtīgi svarīgs? Apsūdzības par Petro Porošenko un ap viņu stāvošo korumpētību tika celtas Kijevā arī iepriekš. Un tagad vēlēšanu kampaņas laikā varētu domāt, ka pašreizēja atmaskošana ir viltus ziņas, ko izplata, iespējams, izdabājot kādam no daudzajiem prezidenta kandidātiem un Petro Porošenko konkurentiem.

Tomēr rodas jautājums, vai tā ir patiesība? Pirmkārt, ņemsim vērā, ka saskaņā ar vairākos Ukrainas ziņu portālos esošo informāciju neviens neatspēko žurnālistu izmeklēšanas rezultātus, tikai atšķirīgi interpretē. Otrkārt, ASV vēstniecība ir nopietna organizācija, un ir ļoti apšaubāms, ka tā reaģētu uz nepamatotiem pārmetumiem prezidenta Petro Porošenko un viņa amatpersonu adresē.

Kā gūt labumu no kara?

Ir zināms, ka karadarbība rada jaunas korupcijas iespējas. Īpaši ņemot vērā, ka šādos apstākļos mēdz rasties ārkārtas situācijas, rodas nepieciešamība ātri pieņemt lēmumus par karaspēka apgādi utt. Taču galvenais risks šeit nav pat korupcija pati par sevi, bet tas, vai korupcija militārajā sfērā nav sākusi ietekmēt politiku. Turklāt ietekmēt negatīvi no Eiropas Savienības interešu viedokļa.

Kā zināms, ASV un ES palīdz Ukrainai. Kas ir viņu intereses? Protams, Eiropas Savienība dažādu iemeslu dēļ ir ieinteresēta, lai karadarbība Ukrainas austrumos būtu pilnīgi pārtraukta. Kaut vai tāpēc, ka šajā gadījumā cilvēki pārstātu mirt. Kara izbeigšana pati par sevi ir ļoti cēls mērķis. Pat ja nebūs iespējams panākt galīgo visaptverošo risinājumu, stabils pamiers, nenoliedzami, ir labāks par karu, kas saspīlē starptautiskās attiecības, noved pie traģēdijām, samazina sadarbības iespējas un palielina parādos iegrimušās Ukrainas valsts izdevumus.

Tagad pieļausim, ka Ukrainā ir korumpēti ierēdņi, kas ļoti labi pelna uz kara rēķina. Nav grūti saprast, uz kurieni tas ved, kādu politiku viņi atbalsta. Un taču pašai Ukrainai un Eiropas Savienībai ir vajadzīgs miers Donbasā. Starp citu, miera apstākļos un pie korupcijas līmeņa straujas samazināšanās Ukraina droši varētu koncentrēties uz reformu īstenošanu, kas galu galā virzītu šo valsti uz Eiropas Savienību. Taču tam ir nepieciešams, lai valstī nebūtu "kara partijas", kura ir materiāli ieinteresēta, lai karadarbība turpinātos un pieprasījums pēc ieročiem nemazinātos. Un, protams, lai valstī nebūtu tik augsts korupcijas līmenis.

Starp citu, nevar viennozīmīgi izslēgt, ka, ja Petro Porošenko zaudēs vēlēšanās, mēs drīz uzzināsim par viņu un ap viņu stāvošajiem daudz jauna un interesanta. Jo taču jau tagad pretinieki vaino pašreizējo Ukrainas prezidentu daudzos smagos grēkos. Bet pirmsvēlēšanu reitinga līderis Vladimirs Zelenskis saskaņā ar ārvalstu plašsaziņas līdzekļu ziņojumiem pat apsolīja: ja viņš tiks ievēlēts, tad Petro Porošenko tiks ieslodzīts cietumā. Tomēr, kā zināms, prezidenta maiņa ne vienmēr izraisa korupcijas līmeņa strauju samazināšanos.

98
Pēc temata
Ukraiņu žurnālists: karastāvokļa noteikumi atbilst NATO norādījumiem
Amerikas senatori atzinuši, ka Ukraina ir "nevaldāma problēma"
Ukrainas CVK atradusi Porošenko nenomaksātus nodokļus un deklarācijā noklusētu kuģi
ASV norādījušas Kijevai robežu, ko pārkāpt nav ļauts
Edgars Rinkēvičs

Latvijas ārpolitikas greizie spoguļi

7
(atjaunots 07:28 14.08.2020)
Par ko liecina Rīgas oficiālā reakcija par notikumiem Baltkrievijā pēc prezidenta vēlešanām un kādas ir baltkrievu protestu kustības perspektīvas.

Pēdējos gados Latvijas kurss ārpolitikā uzskatāmi demonstrē divas savas īpašības – rusofobiju un dubulto standartu pielietojumu. To vēlreiz apstiprināja Latvijas ĀM vērtējums par dramatisko situāciju, kāda tagad izveidojusies tuvākajos kaimiņos – Baltkrievijas Republikā. Tā daudz mazāk runā par prezidenta vēlēšanu rezultātiem, nekā par likumsargu stingrajām metodēm, ko viņi izmanto, lai apspiestu protesta akcijas Minskā un vairākās citās pilsētās pirmajās dienās pēc vēlēšanām.

Esmu pārliecināts: ja tikpat kaismīgi protesti notiktu Krievijā, mūsu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") ik pēc stundas spļautu zibeņus un pērkonus. Baltkrievijas gadījumā viņš izturas savaldīgāk.

Protams, viņš piekrīt otrdien izskanējušajam Eiropas Savienības vērtējumam par to, ka "aizritējušās prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā nebija ne brīvas, ne godīgas". Tomēr viņš iebilst pret plašām sankcijām pret šo valsti "pēc Irānas varianta" – lai nepaskubinātu Aleksandru Lukašenko galīgi krist Kremļa apskāvienos!

Tāpēc ministra kungs savā lapā Twitter piezīmēja: "Ņemot vērā to, ka vardarbība pret mierīgajiem protestētājiem Baltkrievijā turpinās un politiskā dialoga trūkumu, rīt ES Ārlietu padomē Latvija atbalstīs individuālo sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām, kuras atbildīgas par protestu apspiešanu un vēlēšanu viltošanu."

Un viss. It kā tas varētu kaut mazākajā mērā dāvāt kaut kādu rezultātu!

Domāju, ka Latvijas ĀM ieturētā pozīcija vispirms gūs atbalstu šodien mūsu parlamentārās Eiropas lietu komisijas slēgtajā sēdē un vēlāk, sestdien – ES ārlietu minsitru sēdē.

Aptuveni tādas pašas domas pauž Polija, kas ES tiek uzskatīta par "moderatoru Baltkrievijas lietās". Tāpēc ļoti ticams, ka šim lēmumam piekritīs arī viņu kolēģi aptuveni tādā "mērcē" – "fakti par demokrātijas normu ignorēšanu EDSO valstī un miermīlīgu protesta akciju vardarbīgu apspiešanu Baltkrievijas Republikā neapšaubāmi apstiprinās, tomēr politiski un ekonomiski apsvērumi mums ir svarīgāki!" Turklāt, domājams, protesta akciju spriedze Baltkrievijas pilsētu ielās tobrīd jau mazināsies.

Tomēr man šķiet, vēl ir par agru pārvilkt krustu pār protestiem pret prezidentu Aleksandru Lukašenko. Gudrie analītiķi var pārliecinoši apgalvot, ka mūsu tuvākajiem kaimiņiem nav spilgtu opozīcijas līderu, lielas un ietekmīgas opozīcijas partijas, "aizvainotu" oligarhu, kuri varētu finansiāli atbalstīt protestus. Arī politiskā valdošā elite un likumsargi demonstrē vienprātību ar savu prezidentu, Baltkrievijas sabiedrību pilnībā kontrolē specdienesti, tiesībsargi rīkojas preventīvi, ļoti apņēmīgi un agresīvi.

Vienlaikus, šķiet, baltkrievu protesti turpināsies. Aktivitāte te noplaks, te sarosīsies pēc šķietami nenozīmīgākā iegansta, pakāpeniski mainīsies, iegūs aizvien jaunas un jaunas formas, kļūs par "režīma hronisko slimību" un vairāk atgādinās baltkrieviem labi pazīstamo un ierasto plašo "partizānu kustību".

Protesti jau tiek salīdzināti ar "ugunsgrēku kūdras purvā". Var pēc bagātīgi apliet ar ūdeni kūdras virspusi, taču, ja uguns aizgājusi dzīlēs, tā var kuru katru brīdi atkal izlauzties virspusē! Un spilgtu līderu parādīšanās Baltkrievijas opozīcijas rindās būs tikai laika jautājums.

Mums atliek tikai lūgt Dievu par baltkrievu tautu. Un no visas sirds novēlēt viņiem mieru, taisnīgumu un uzplaukumu!

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

7
Tagi:
Edgars Rinkēvičs, Latvija, Baltkrievija
Pēc temata
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Protesti Baltkrievijā: karsta nakts pēc vēlēšanām
Eirodeputāts piedāvā ieviest sankcijas pret KF par notikumiem Baltkrievijā
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju
Koronavīruss

"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, jau viss ģeniālais"

58
(atjaunots 17:08 12.08.2020)
Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma.

Mēs, ārsti, esam guvuši panākumus koronavīrusa infekcijas pacientu ārstēšanā, izmantojot monoklonālās antivielas, steroīdus un pretvīrusa preparātus, stāsta Sergejs Carenko, reanimatologs, Lomonosova Maskavas valsts universitātes Fundamentālās medicīnas fakultātes profesors.

Tagad slimnieki mirst retāk, taču joprojām smagas slimības gaitas gadījumos mēs esam spiesti pārvest viņus uz MPL. Pēc tam seši-astoņi cilvēki no katriem desmit nomirst no slimnīcas infekcijām. Šādus slimniekus glābtu jaunas antibiotikas. Taču to izstrādei ir nepieciešami gadi.

Ir arī cits veids: pasargāt cilvēkus no koronavīrusa infekcijas. Šī metode ir laba visos aspektos – gan cilvēks vesels, gan apkārtējos neaplipinās. Galu galā: jo vairāk būs pret slimību rezistentu cilvēku, jo biezāks būs imūnais slānis sabiedrībā, jo drīzāk pienāks epidēmijas beigas.

Pagaidām imunitāte pret slimību veidojas tikai tādā gadījumā, ja cilvēks to izslimo. Bet ir taču arī drošāks variants – imunizācija. Pie tam ir efektīva un droša vakcīna, ko izstrādājuši Gamaleja vārdā nosauktā institūta speciālisti. Šis institūts mikrobioloģijas sabiedrībā ir tāds pats zīmols, kā Mercedes automobiļu ražošanā.

Akadēmiķus Gincburgu un Logunovu es pazīstu daudzus gadus. Ar viņiem un viņu darbiniekiem mēs izstrādājam jaunas cīņas metodes ar izturīgām baktērijām. Turklāt institūta zinātnieki jau ir veiksmīgi izstrādājuši vakcīnas pret Ebolu un MERS. Pat vēl vairāk – viņi ir apguvuši drošu un efektīvu to izstrādes ceļu – vektora metodi. Cilvēkam nekaitīgajam adenovīrusam kā nesējraķetei piesprauž orbitālo staciju – daļiņu koronavīrusa. Un palaiž cilvēka organismā. Pēc tam veidojas imunitāte gan pret "nesējraķeti", gan pret "orbitālo staciju". Lai nostiprinātu panākumus, pēc trim nedēļām tādu pašu "orbitālo staciju" palaiž ar citu "nesējraķeti", citu adenovīrusu. Un atkal veidojas imunitāte. Rezultātā pret abiem adenovīrusiem veidojas vājāka imunitāte (tas taču organismam nav nepieciešams), savukārt pret koronavīrusu – stabila un drošā imūna aizsardzība.

Vienkārši, kā jau viss ģeniālais. Tomēr nevienam neienāca prātā tādas nianses, tikai mūsu meistariem. Pasaulē tiek izstrādātas vēl dažas vektora vakcīnas, taču ne ar divām "nesējraķetēm"!

Vakcīna jau ir izmēģināta brīvprātīgajiem. Pie tam starp pirmajiem bija visi Gamaleja vārdā nosauktā institūta darbinieki. Viņi ir kā jauna tilta celtnieki – nostājās zem jaunuzbūvētā tilta brīdī, kad pa to brauca pirmais vilciens! Pēc tam vakcīna tika izmēģināta uz brīvprātīgajiem – militārpersonām. Nevienas kontrindikācijas, visiem ir spēcīga imunitāte.

Nav brīnums, ka presi uzreiz pāršalca kritikas vilnis - no vienkāršiem izdomājumiem par nozagtām tehnoloģijām līdz pseidozinātniskiem prātojumiem par potenciālu stāvokļa pasliktināšanos, nejauši inficējoties ar koronavīrusu, periodā, kad veidojas imunitāte  pret vakcīnu. Pēdējais skan baisi: antivielu atkarīgā uzlabošanās (ADE). Nezinātājiem tas izklausās baisi. Savukārt virusologi zina, ka ADE efekts ir aprakstīts tikai Denges drudzim, un pat nav saistīts ar vakcināciju. Pārējos gadījumos efektu dažkārt redz mēģenē. Turklāt ne koronavīrusu infekciju gadījumos.

Te nu rodas jautājums. Kas finansē šo kampaņu presē? No kā ir atkarīgi "neatkarīgie eksperti"? Nav nekāds lielais noslēpums: no citiem vakcīnu ražotājiem, kuri pagaidām atpaliek no Krievijas zinātniekiem. Vēl no pretvīrusu preparātu ražotājiem – kompānijām, kas ražo dažkārt efektīvas zāles, taču tās der tikai slimības vieglas formas apstākļos un tām ir virkne blakņu.

Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma un mēs beidzot varēsim ķerties klāt citām slimībām, kam mums pagaidām nepietiek laika epidēmijas

58
Tagi:
veselība, ārsti, vakcīna, koronavīruss, Krievija
Pēc temata
PVO: Covid-19 ir 10 reizes bīstamāks par cūku gripu, un to apturēs tikai vakcīna
Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu
Ventspils osta

"Lukoil" pārcels naftas ķīmijas produktu pārkraušanas struktūru no Ventspils uz Visocku

0
(atjaunots 09:31 14.08.2020)
"Lukoil" plāno pārnest nitrilakrilskābes pārkraušanu no Ventspils uz Ļeņingradas apgabalu.

RĪGA, 14. augusts — Sputnik. "Lukoil" plāno sākt nitrilakrilskābes (NAS) un metanola pārkraušanu savā terminālī Visockas ostā Ļeņingradas apgabalā. Kompānijas meitasuzņēmums noslēdzis līgumu par jaunu objektu būvdarbu un esošo objektu rekonstrukcijas projektēšanas darbiem. Par to liecina informācija iepirkumu portālā.

Patlaban nitrilakrilskābes (ķimikālija tiek izmantota dažu sintētiskā kaučuka un sintētisko šķiedru ražošanai) pārkraušanas darbus veic SIA "VARS" Ventspils ostā. Pēc projekta noslēguma pārkraušana notiks Krievijas teritorijā. Ar mērķi gūt papildu peļņu ar naftas ķīmijas pārkraušanas darbiem terminālā ierosināts būvēt arī metanola pārkraušanas līniju.

Līgums par projektēšanas darbiem noslēgts ar zinātnisko ražošana kompāniju "Volga Automatika", tā termiņš – 2021. gada 31. decembris.

Projekta ietvaros plānots būvēt divpusēju apjumtu dzelzceļa estakādi 48 cisternu vagoniem ar iekārtām, rezervuāru parku: piecus vertikālos tērauda rezervuārus ar 3000 kubikmetru tilpumu katru; slāpekļa resīverus 4-5-kārtējai tankkuģu caurpūtei, slāpekļa staciju, NAS uzskaites mezglu, NAS atgāzu katalītiskās pēcdedzes iekārtu; sadales transformatoru staciju, sūkņu staciju NAS pārsūknēšanai, attīrīšanas iekārtas siltumapgādes sistēmu; tehnoloģiskos cauruļvadus, estakādes jauniem tehnoloģiskajiem cauruļvadiem. .

Projektam jāietver divu lejamiekārtu montāžu piestātnēs metanola pārkraušanai, lejamiekārtas montāžu NAS pārkraušanai un inerto gāzu novades sveci.

Kompānija vēsta, ka 2019. gadā "Lukoil" saražojusi 170 tūkstošus tonnu NAS. Tā ir vienīgā kompānija Krievijā, kas nodarbojas ar šāda veida ražošanu.

Terminālis "RPK-Visock "Lukoil II" tiek ekspluatēts kopš 2004. gada. Tas paredzēts ar tumšo un gaišo naftas produktu iekraušanai, kas tiek piegādāti ar dzelzceļa transportu, pa cauruļvadu "Primorsk-Visock" un upes transportu.

0
Tagi:
tranzīts, ventspils, Latvija, Krievija
Pēc temata
Kurss uz kravu izvešanu no Baltijas: KF paātrina termināļu būvniecību
No Latvijas var paņemt visu: Pēterburgā izvērtēja ostu jaudu
No Baltijas vēl ir ko paņemt: loģistika "velk" Ļeņingradas apgabala ekonomiku
Karš uz dzīvību un nāvi: eksperts novērtēja Baltijas izredzes cīņā par tranzītu ar KF