Atols Čagosu arhipelāgā

ANO devusi rīkojumu Lielbritānijai atbrīvot okupētās salas. Taču tas nenotiks

159
(atjaunots 11:02 05.03.2019)
Aizvadītajā nedēļā ANO Starptautiskā tiesa Hāgā pieņēma lēmumu par to, ka Lielbritānijas pienākums ir atdot Čagosu arhipelāgu Maurīcijai.

Lēmums pieņemts gandrīz vienbalsīgi: 13 tiesneši pret ASV pārstāvi. Pie tam lēmums jāizpilda "pēc iespējas ātrāk". Vladimirs Korņilovs portālā RIA Novosti stāsta, kāpēc tas nenotiks un kāpēc iebilda tiesnese no ASV.

Gadu desmitiem ilgušais teritoriālais strīds šķietami ir atrisināts. Taču Londona attrauca, ka "vērīgi iepazīsies" ar spriedumu. Tulkojumā no diplomātu valodas tas nozīmē "salas ir bijušas un paliks mūsējās".

Vairāki procesa aspekti ir visai daiļrunīgi. Pirmkārt, kārtējo reizi nodemonstrēts, cik patvaļīgi rietumvalstis traktē likumus un starptautisko juridisko iestāžu lēmumus. Otrkārt, tas vēlreiz atgādina, ka tautu un nāciju vardarbīgas pārvietošanas bēdīgā prakse (ko Rietumi pieraduši satraukti pārmest Krievijai un pieprasīt grēku nožēlu) bija ierasta lieta XX gadsimtā.

Čagosu arhipelāgu veido vairāki desmiti nelielu atolu Indijas okeāna centrālajā daļā. Lielākā atola, Djego Garsijas platība ir tikai 27 kvadrātkilometri. Taču jūras zona ap arhipelāgu, ko Londona pasludinājusi par ekskluzīvu, pārsniedz 500 tūkstošus kvadrātkilometru (šī platība divkārt pārsniedz pašas Lielbritānijas teritoriju). Ņemot vērā teritorijas stratēģisko nozīmi – tā ļauj kontrolēt gandrīz visu Indijas okeānu, kļūst skaidrs, kāpēc strīdi ap to periodiski paceļas augstākajā starptautiskajā līmenī.

Uz Djego Garsijas salas atrodas viena no lielākajām un slepenākajām ASV aizjūras kara bāzēm, no tās tika koordinētas militārās operācijas Irākā un Afganistānā. ASV amatpersonas atzina, ka nesen bāze izmantota arī kā CIP slepenais cietums, kurā konstatēta "atbaidoša rīcība".

Tātad Čagosu tālāko likteni noteiks amerikāņu vēlme saglabāt šo bāzi, nevis kaut kādi "sīkumaini" likumi un starptautiskās normas. Lai arī Londona gadu desmitiem pūlas pierādīt, ka teritoriālais strīds par arhipelāgu it tikai Lielbritānijas un Maurīcijas divpusējo pārrunu priekšmetes, tāpēc to neesot iespējams iesniegt izskatīšanai starptautiskās tiesās un ANO, jau sākotnēji bija skaidrs, cik lielā mērā Londona ir atkarīga no Vašingtonas.

Līdz pat 70. gadiem atolos Indijas okeānā dzīvoja, saskaņā ar dažādiem datiem, 2-4 tūkstoši cilvēku – Čagosu pamatiedzīvotāji. Viņu liktenis bija izliemts, tiklīdz 60. gadu vidū ASV ieinteresēja iespēja uzbūvēt arhipelāgā savu bāzi.

Tiesas process atklāja Londonas un Vašingtonas slepeno pārrunu nianses, kuru gaitā ASV pieprasīja Čagosu pamatiedzīvotāju vardarbīgu pārvietošanu. Pie tam sarakste bija ļoti ciniska – tā atklāti demonstrēja rietumu "pārcilvēku" patieso attieksmi pret "iezemiešiem". Piemēram, 1966. gadā augstu stāvošs Lielbritānijas ĀM ierēdnis sūkstījās: "Diemžēl starp putniem ir sastopami daži tarzāni un piektdieņi." Briti garantēja, ka līdz armijas bāzes atklāšanas brīdim arhipelāgā  "nebūs nekādu pamatiedzīvotāju, izņemot kaijas". Un ĀM ierēdnis izteicās, ka putni nevarot pretendēt pat uz sieviešu tiesībām. Tāds bija Rietumu civilizēto ļaužu humors.

1971.-1973. gg Čagosu pamatiedzīvotāji tika padzīti no dzimtenes bez tiesībām atgriezties. Dažiem tika izmaksāta simboliska kompensācija, citi par kompensācijām tiesājas vēl šobaltdien. Jā, daži no vardarbīgi padzītajiem vēl ir dzīvi. Tas taču notika salīdzinoši nesen, laikā, kad PSRS pat aizmirsa, kas tas ir – "tautu deportācija".

Jā, perestroikas un atklātības laikos daudziem no mums iedzina galvā, ka "tautu deportācija" ir vienīgi padomju, Staļina metode. Taču Čagosu arhipelāgs nebūt nav vienīgais tamlīdzīgas Rietumu rīcības piemērs, kas piedzīvots XX gadsimtā.

Var atsaukt atmiņā Bikini atola iedzīvotāju baismīgo likteni, kad amerikāņi salu pārvērta par kodolieroču poligonu. Viņi ne tikai ir padzīti no savas zemes, viņi kļuva par izmēģinājumu trusīšiem pētījumos par radioaktīvā piesārņojuma sekām.

50. gados Kanādas valdība ar varu pazina Labradoras pamatiedzīvotājus (inuitus) no derīgo izrakteņu atradnēm uz neapdzīvotām arktiskajām zemēm. It kā viņu pašu labuma dēļ: sak, tur viņi ne ar vienu nesajauksies, tātad saglabāsies kā etnoss.

Protams, visbriesmīgākā bija Indijas un Pakistānas iedzīvotāju deportācija, kad šīs valstis tika sadalītas. Miljoniem cilvēku tika pārvietoti Lielbritānijas un starptautisko struktūru vadībā. Aptuvenās aplēses liecina, ka masu deportācijas gaitā gājuši bojā aptuveni miljons cilvēku.

Arī Eiropā pavisam nesen tautu pārvietošana tika izmantota oficiālā līmenī. Piemēram, starptautiskie vidutāji veicināja vienošanos starp Kipru un tās ziemeļu teritorijām par grieķu un turku tautību iedzīvotāju pārvietošanu.

Dienvidslāvijas sadalīšanas rezultātā liels skaits etnisko serbu bija spiesti doties projām no Horvātijas un Kosovas. Rietumvalstis to atbalstīja.

Nebūtu gan īsti pareizi teikt, ka Lielbritānijā neviens nebūtu paudis nožēlu, kad atklājās, kāda bija valdības attieksme pret "tarzāniem" Indijas okeānā. Piemēram, pazīstamais televīzijas programmu vadītājs Bens Fogls publicēja rakstu ar daiļrunīgu virsrakstu "Pēc tā, ko esam izdarījuši ar Čagosu iedzīvotājiem, man kauns, ka esmu brits".

Taču britu amatpersonas tik un tā apgalvo, ka Čagosu arhipelāgs paliks Londonas rokās, neskatoties uz ANO Starptautiskās tiesas spriedumu. Vismaz tik ilgi, kamēr arhipelāgs būšot vajadzīgs "drošības apsvērumu dēļ". Tulkojumā no diplomātiskās valodas tas nozīmē: kamēr amerikāņi nenolems, ka viņiem vairs nav vajadzīga armijas bāze Djego Garsijas salā. Gandrīz droši var teikt, ka tas nekad nenotiks. Galvenais – tikai neaizmirst, ka tikai viena valsts pastāvīgi "pārkāpj starptautiskās tiesiskās normas". Krievija.

159
Pēc temata
Kurš kuru: ASV raksta NATO un Krievijas kara scenāriju Baltijas teritorijā
Tramps draud Eiropai ar raķetēm

"Būs sekas". Ko Baidena komanda gatavo Krievijai

5
(atjaunots 16:38 27.11.2020)
Varas tranzīts ASV ir sācies, lai arī prezidenta kampaņas oficiālais rezultāts tiks izsludināts tikai decembra vidū, kad nobalsos elektori. Vispārējo dienestu administrācija atbalstījusi demokrāta piekļuvi slēgtajai informācijai.

Parādījusies arī informācija par jaunajām amatpersonam. Par to, kas strādās jaunā valsts vadītāja kabinetā, portālā RIA Novosti stāsta Sofja Meļņičuka.

Katrai gaumei

Baidena komandai būs jāaizpilda aptuveni divi tūkstoši vakanto vietu dažādās iestādēs, bet pagaidām nosaukti tikai daži kandidāti. Tomēr jau tagad ir skaidrs – priekšroka dota profesionālajiem nopelniem, nevis pazīstamām personībām. Visi kandidāti ir cienījami eksperti un atzīti profesionāļi ar plašu pieredzi valsts pārvaldē, tāpēc nenāksies tērēt laiku un naudu apmācībām.

Tāda pieeja ir pretstatā trampismam, atzīmē amerikāņu mediji. Pašreizējais prezidents iecēla augstos amatos pretrunīgas personības, piekritējus bez nopietnām zināšanām, bieži vien – ideoloģizētus.

Piemēram, Tramps vēlējās sūtīt uz ANO Hezeru Nauerti – bijušo Fox News darbinieci. Galu galā viņa ieņēma Valsts departamenta oficiālā pārstāvja posteni. Baidens šim amatam iesaka pieredzējušu diplomāti – afroamerikāni Lindu Tomasu-Grīnfildi. Viņa jau vadījusi diplomātisko dienestu, vēstniecību Libērijā un ieņēmusi valsts sekretāra padomnieka amatu Baraka Obamas administrācijā.

Līdz ar viņu amerikāņu ārpolitikā strādās vēl divi "veterāni": valsts sekretārs – Entonijs Blinkens, padomnieks nacionālās drošības jautājumos – Džeiks Sallivans.

Atkal Blinkens

Entonija Blinkena biogrāfija šķiet it kā speciāli sastādīta, lai novestu pie ASV galvenā diplomāta krēsla. Tēvs, Hārvardas absolvents, bija ASV vēstnieks Ungārijā. Bērnību Entonijs pavadīja Parīzē, turpat macījās skolā, pēc tam tēva pēdās iestājās universitātē. Blinkena paziņas stāsta, ka viņam ir lieliskas manieres, viņš ir "labsirdīgs un maigs", labi spēlē ģitāru. Atzīmē arī viņa līdzību ar Baidenu, pat dēvē par jaunievēlētā prezidenta alter ego.

Pēc studijām Blinkens strādāja par advokātu un žurnālistu, Bila Klintona prezidentūras laikā iekļuva Nacionālās drošības padomē. No turienes – Senātā, Ārpolitikas komitejas kadru nodaļas vadītāja postenī. Tur viņš strādāja Baidena vadībā. Baraka Obamas prezidentūras laikā Blinkens pacēlās līdz padomnieka nacionālās drošības jautājumos vietnieka un valsts sekretāra vietnieka postenim.

Blinkenam bija vērā ņemama loma Usamas ben Ladena likvidācijas operācijā 2011. gadā un cīņā ar "Islāma valsti" Sīrijā un Irākā. Izcēlās arī konfrontācijā ar Krieviju 2014. gadā. Jāpiebilst, ka politiķa pozīcija attiecībās ar Maskavu ir visai skarba.

"Putins ir izcili mierīgs cilvēks. Viņš nelielās," stāstīja Blinkens intervijā PBS par Krievijas līdera pārrunām ar Obamu. – Var izteikties skarbi, taču mierīgi un sausi."

Taču, pēc Blinkena domām, Krievijas prezidents "diemžēl vienkārši saka nepatiesību, cenšas maldināt". "To viņš dara tikpat viegli, kā elpo," piebilda diplomāts.

Intervijā viņš pieļāva, ka Krievija un ASV atgriezīsies pie normālas sadarbības. "Ir cerība, ka reiz attiecības vairs nebūs spēle ar nulles likmi. Taču, kamēr Putina kungs nesapratīs, ka nevar tā skatīties uz pasauli un viņu gaida sekas, viņš turpinās savu līniju," klāstīja Blinkens.

Attiecības ar Maskavu

Patlaban ASV nav nevienas amatpersonas, kas nekritizētu Maskavu, konstatēja Krievijas Starptautisko lietu padomes programmu direktors Ivans Tmofejevs. "Krasu pavērsienu nebūs, vismaz ne uz labo pusi. Toties pastāv nepatīkamu pārsteigumu iespēja, un to mēs nevaram izslēgt," paskaidroja eksperts.

Pirmkārt, runa ir par sankcijām lietā par Alekseja Navaļnija saindēšanu. To ieviešanas risks ir liels, jautājums ir tikai par to, kā tas notiks. "Baidena administrācija aktīvāk strādās cilvēktiesību jautājumā, - uzskata Timofejevs. – Tomēr šī komanda ņems vērā politisko lēmumu reālo kaitējumu un bez svarīga iemesla neizšķirsies par stingriem ierobežojumiem."

Blinkena vadībā Valsts departaments turpinās spiedienu pret projektu "Ziemeļu straume 2", taču jaunā administrācija, iespējams, uzklausīs partneru argumentus. "Tramps ir apmāts ar pretestību "Ziemeļu straumei 2", Baidens ir piesardzīgāks," uzskata eksperts.

Pārmaiņas gaidāmas arī diplomātisko attiecību jomā. "Tehniskā aspektā," precizēja Timofejevs. Iespējama vismaz daļēja normalizācija, piemēram, diplomātiskā personāla daļēja atgriešanās. Šīs problēmas risinājums būtu izdevīgs visiem.

Jauna vecā komanda

Pārējiem jau zināmajiem kandidātiem arī ir pieredze sadarbībā ar Baidenu. Zināmu laiku viceprezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos bija Džons Sallivans. Tagad viņš ieņems prezidenta padomnieka amatu. Viņš ir 43 gadus vecs un izpelnījies ārpolitikas brīnumbērna reputāciju. Viņš bija Hilarijas Klintones palīgs, kad viņa ieņēma valsts sekretāra amatu, 2015. gadā viņam bija svarīga loma Irānas kodoldarījuma noslēgšanā, un viņš palīdzēja Klintonei 2016. gada kampaņā.

Džo Baidens ne vienu vien reizi ir atzīmējis, ka vispirms pievērsīsies iekšlietā. Šajā jomā jaunais padomnieks viņam noderēs, atzīmēja mediji.

Aparāta vadību uzņemsies Rons Klains, agrākais viceprezidenta Baidena administrācijas vadītājs. Nacionālo izlūkdienestu pirmo reizi vadīs sieviete – CIP vadītāja Evrila Heinsa. Agrāk viņa Obamas administrācijā bija padomnieka vietniece nacionālās drošības jautājumos. Iekšlietu ministrijā ieradīsies Alehandro Maijorks, iekšlietu ministrs Obamas laikā.

Bijušais valsts sekretārs Džons Kerijs kļūs par prezidenta speciālo pārstāvi klimata jautājumā. Pirmo reizi Nacionālās drošības padomē būs amatpersona, kas risinās klimata jautājumus, konstatēja komanda.

Aizsardzības ministra vakance vēl ir brīva. Prognozē, ka to ieņems Mišela Flērnoja, bijusī padomniece politikas jautājumos. Viņa atbalsta bruņojuma kontroli, un šis jautājums ir svarīgs Krievijai, atzīmēja Maskavas valsts starptautisko attiecību institūta Starptautisko pētījumu institūta Eiroatlantiskās drošības centra vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Andrejs Baklickis. "Pie tam viņu ciena gan demokrāti, gan republikāņi, tāpēc, domājams, kandidatūru apstiprinās," uzskata eksperts.

Tomēr politiskos lēmumus pieņem ne tikai figūras, kas ieņem valsts sekretāra, aizsardzības ministra un padomnieka nacionālās drošības jautājumos amatus. "Šeit svarīgi arī attiecīgie vietnieki, - uzskata Baklickis. – Un demokrātiem tur ir papilnam rezervistu."

Demokrāti kopumā pozitīvi vērtē bruņojuma kontroli, tomēr viņu vidū ir arī skeptiķi, viņš norādīja. "Tie, kas atceras neveiksmīgās pārrunas par INF. Viņi neuzticas Krievijai, viņi guvuši negatīvu pieredzi." Tomēr jautājums par otrā plāna posteņiem tiks atrisināts tikai janvārī.

Kandidātus jāapstiprina Senātam. Republikāņi Kongresa augšpalātā mēģinās sabotēt dažus Baidena lēmumus, vēstīja izdevums Axios. Tātad diezin vai kabinetā nokļūs pretrunīgas figūras, tādas kā Sjūzena Raisa, ko reiz jau neizdevās iecelt valsts sekretāra postenī. Spriežot pēc visa, Baidena komandas devīze ir kompromiss un pieredze.

5
Tagi:
Džo Baidens, Krievija, ASV
Pēc temata
Vai Krievijai draud "ellīgas sankcijas" Baidena varas apstākļos
Krievu hakeri var uzpīpēt: kas sagrābis savās rokās varu ASV
ASV formastērpa piedurknes uzšuve

Eskadras kuģi darba nebijās, zinājās padarīt. Arī mazas riebeklības

7
(atjaunots 16:28 27.11.2020)
Viss noritēja tik strauji, ka Forbes tikai nesen pastāstīja par ASV manevru – "raķešu pārsteigumu" Krievijas grupējumam Krimā. Vēl vairāk, ja ne Forbes raksts, krievi, iespējams, pat nebūtu sapratuši, ka jau ir beigti.

Amerikāņu eskadras kuģis "John McCain" nekādi nav atbildējis uz jautājumu: "vai viņš ir gļēvulis vai spēj pastāvēt par savām tiesībām?", atzīmēja radio Sputnik autors Mihails Šeinkmans. Ik kā tas pārkāpa Krievijas robežu un par diviem kilometriem iedziļinājās Pētera Lielā līcī, lai pierādītu: tas spēj pastāvēt uz sava. Tomēr aizmuka uz neitrālajiem ūdeņiem no krievu "Admiral Vinogradov" gluži kā gļēvulis, kas nekādi neuzdrošinās neko pieprasīt. Muka prom ar visām savām ķeskām un "kara cirvjiem".

Izskatās, ka viņš tāds nav viens. Šķiet, mazas draņķības un žigla mukšana kļūst par stiprākās (vismaz tā viņiem pašiem šķiet) pasaules armijas firmas stilu. Tātad, darbu padarījis, droši mūc prom.

Arī pirms nedēļas Melnajā jūrā viņiem iznāca gandrīz tāpat. Viss noritēja tik strauji, ka Forbes tikai nesen pastāstīja par ASV manevru – "raķešu pārsteigumu" Krievijas grupējumam Krimā. Vēl vairāk, ja ne Forbes raksts, krievi, iespējams, pat nebūtu sapratuši, ka jau ir beigti.

Starp citu, raksta izdevums, krieviem sūtīja itin konkrētu "vēstījumu, kas demonstrē amerikāņu militārā spēka atjaunošanos Eiropā". Vēstījums gan iznāca tāds miglains, pareizāk sakot, ar dakšām pa ūdeni rakstīts.

Stāsta gan, ka lika lietā citus instrumentus – pašas modernākās artilērijas iekārtas. ASV sauszemes spēki pa gaisu pārsvieda no Vācijas uz Rumāniju divas tālā darbības rādiusa zalves uguns reaktīvās sistēmas HIMARS, tās abas pāris reizes izšāva kaut kur uz Krimas pussalas pusi, žiperīgi sakrāmēja mantiņas un metās atpakaļ uz Ramštainas bāzi.

Tam visam bija vajadzīgas "tikai dažas stundas" – Forbes bija sajūsmā par tādu mobilitāti. Nu, pirmkārt, tāpēc jau tās patiesībā ir ražotas. Otrkārt, izskatās, ražotas velti – Pastardienas pulkstenis rāda vairs tikai simt sekundes līdz pusnaktij.

Protams, tas ir vairāk nekā nodeg sērkociņš, tomēr nav zināms, vai drošsirdīgie un pašpārliecinātie jeņķi pa to laiku vismaz apģērbties paspēs, kur nu vēl ielaist patronu aptverē. Jā, cīņasspējas celšana nav vajadzīga visiem. Dažiem pietiek celt pašapziņu.

Toties vareni skan. Vismaz Forbes ir saskatījis iemeslu palepoties. "Šīs pārdislokācijas milzīgais ātrums sarežģī pretinieka cīņu pret baterijām. Tāds ZIRS pielietojums ir īsts pavērsiena punkts amerikāņu armijai Vecajā Pasaulē." Neapšaubāmi. Paskat vien, kā viss ir pagriezies vienā mirklī.

Amerikāņi palaida šāviņus, pagrāba lielgabalus un metās prom. Bet... rumāņi palika uz vietas. Palika poligonā ar sajūsmā paceltiem īkšķiem. Viņiem nepielēca, ka tagad sākas pavisam cita spēle. Protams, Krievija zina, ka rumāņi nešāva. Tomēr ievilka krustiņu vietā, no kuras sākās apšaude.

Starp citu HIMARS ir saīsinājums. Tikai mazliet atgādina vārdu "himēra". Fantāzija visiem ir laba. Ko viņi tur par Krieviju safantazējuši, to lai paši patur. Skaidrs ir tikai viens: ASV ir sasniegušas ideālas iemaņas ieroču žvadzināšanā. Tā uztrenējušies, ka paši sevi var apskaust. Arī sapņi un iegribas viņiem ir atbilstošas.

7
Tagi:
aizsardzība, Krievija, ASV
Pēc temata
NATO mācības Sea Breeze 2020 Melnajā jūrā – spēles ar pulvera mucu
Krievijas iznīcinātāju uzbrukums ASV eskadras kuģim: feļetons no kuģa klāja
ASV rada Melnajā jūrā vēl vienu spriedzes zonu
Krievijas Su-24, NATO F-16 un Donald Cook: kas noticis Baltijas jūrā
Izpārdošana ASV. Foto no arhīva

Kas jāpatur prātā pirms "melnās piektdienas"

0
(atjaunots 16:45 27.11.2020)
Šogad komersanti lūdz patērētājus izturēties iejūtīgi – Covid-19 pandēmijas dēļ dažkārt gadās aizkavēšanās ar preču piegādēm.

RĪGA, 27. novembris — Sputnik. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) lūdz cilvēkus būt uzmanīgiem tā saucamās "melnās piektdienas" un Ziemassvētku izpārdošanas laikā.

PTAC pēdējo mēnešu laikā saņēmis vairāk kā 700 patērētāju sūdzības par interneta veikalā apmaksātām, bet nepiegādātām precēm, vairāki tiešsaistes veikali ir beiguši savu darbību, bez naudas un precēm atstājos daudzus patērētājus.

"Tādēļ aicinu patērētājus šajā iepirkšanās drudzī īpaši atbildīgi un rūpīgi izvēlēties interneta vietni, kur iegādāties preces vai pakalpojumus! Uzmanīgi izvērtējiet jebkuru piedāvājumu, sevišķi, ja tas šķiet īpaši pievilinošs!" ieteica PTAC direktore Baiba Vītoliņa.

Tomēr jāpatur prātā, ka tirdzniecībai internetā ir arī savas problēmas. Ņemot vērā pasūtītjumu apjomus interneta veikalos, komersanti dažkārt nevar piegādāt preci tikpat ātri kā agrāk. Pie tam stāvokli ietekmē arī pandēmija. Tādos gadījumos iestāde aicināja patērētājus izturēties saprotoši un sazināties ar uzņēmumiem, lai risinātu radušos situāciju.

Vienlaikus interneta veikaliem ir svarīgi pievērst īpašu uzmanību patērētājiem apsolītajiem preču un pakalpojumu piegādes termiņiem, to notiekumiem un citai svarīgai informācijai par preču pieejamību. Ja solītais netiek ievērots, to uzskata par patērētāju maldināšanu un negodīgu komerciālo praksi, atzīmēja organizācija.

Aktīva tirdzniecība patlaban notiek arī sociālajos tīklos Facebook un Instagram, kur, tāpat kā interneta veikalos, jābūt norādītam pārdevēja nosaukumam, reģistrācijas numuram un juridiskajai adresei, ja tā ir juridiska persona, vai vārdam, uzvārdam un adresei, ja pārdevējs ir fiziska persona. Jānorāda arī atteikuma noteikumi un citi attālinātā līguma noteikumi.

0
Tagi:
Uzņēmēji, tirdzniecība
Pēc temata
Dzīvo pāri saviem līdzekļiem: Latvijas iedzīvotājiem arvien grūtāk atmaksāt kredītus
PTAC ķersies klāt blogeriem un influenceriem: sods līdz 100 tūkstošiem eiro
Krāpšanās tīmeklī: simtiem cilvēku aizmirsuši drošību cīņā par atlaidēm