Kiberdrošība, foto no arhīva

ASV jaunā kiberstratēģija: par varu visā pasaulē atklātiem vārdiem

102
(atjaunots 14:12 26.01.2019)
Tikai retais ir lasījis ASV kiberstratēģijas tēžu strukturālo analīzi. Man šķiet, šis trūkums ir jālabo.

ASV jaunā kiberstratēģija aizpilda daudzus "baltos plankumus", saliek punktus uz "i" un atbild uz daudziem retoriskiem jautājumiem, stāsta RIA Novosti autors Igors Ašmanovs. Manuprāt, ar to noteikti jāiepazīstas visiem IT sfērā nodarbinātajiem – ierēdņiem, IT uzņēmumu vadītājiem un žurnālistiem, kuri specializējušies šajā nozarē.

No pirmavota

...ASV jaunā kiberstratēģija National Cyber Strategy of the United States of America datēta ar 2018. gada septembri, taču publicēta novembra vidū. Iepriekšējā ASV kiberstratēģija izstrādāta pirms 15 gadiem.

Kiberstratēģijas ievadā – prezidenta Trampa uzruna nācijai. Cita starpā tajā teikts:

"Mani draugi Amerikāņi!

Manas galvenās prioritātes ir Amerikas nacionālās drošības aizsardzība un Amerikas tautas labklājības celšana. Kibertelpas drošības nodrošināšanai ir fundamentāla nozīme no abu ieceru viedokļa... Amerika ir radījusi internetu un uzdāvājusi to visai pasaulei. Tagad mums ir jāsaglabā un jānostiprina kibertelpa nākamajām paaudzēm.

... Pirmo reizi pēdējo 15 gadu laikā Savienotās Valstis publisko savu kiberstratēģiju. Šī stratēģija skaidro, kā mana administrācija

  • aizsargās Dzimteni, aizsargājot tīklus, sistēmas, funkcijas un datus;
  • veicinās tālāku Amerikas uzplaukumu, pilnveidojot drošu, augošu digitālo ekonomiku un atbalstot pašmāju iniciatīvas;
  • paplašinās ASV ietekmi ārvalstīs, lai nostiprinātu atklāta, funkcionāla, uzticama un droša interneta galvenos principus.

...Mēs turpināsim vest pasauli pretī plaukstošai kibernākotnei."

"Stratēģijas" tulkojums krievu valodā publicēts šeit.

Īsumā pastāstīsim par galveno šajā dokumentā.

Valoda. Skavas

"Nacionālās kiberstratēģijas" valoda ir visai birokrātiska, kancelejiska, "ierēdniska", vispārēja un deklaratīva. Tas ir saprotams un vairāk vai mazāk pieņemams, taču grūti lasāms.

Interesanti ir termini, ko dokumenta autori nepārprotami pūlas iekļaut diskursā. To vidū ir "valstis-pretinieki" (adversaries), "valstis-domubiedri" (like-minded states), "sodīt" (punish), "likt samaksāt" (impose costs), "uzspiest sekas" (impose consequences), "bezatbildīga uzvedība" (reckless activity).

Tie vairākkārt atkārtojas "Stratēģijā".

Tiem, kam patīk "skavas" Putina teiktajā, iepatiksies arī "pīlāri" Trampa tekstos: kiberstratēģijas pamata punkti nodēvēti par pīlāriem (Pillars). Tie pat ir numurēti – Pirmais pīlārs, Otrais pīlārs un tā tālāk. Autori te nesaskata neko smieklīgu vai patētisku.

Tālāk – galvenās domas un tēzes.

Viedoklis par sevi kiberstratēģijā

ASV ir planētas vienīgā superlielvalsts. Tai piemīt milzīgs militārais, ekonomiskais un politiskais pārsvars. Tā ir izgudrojusi internetu. Tā visur izplata savus brīvības, vārda brīvības un uzplaukuma principus. Tā ir un arī turpmāk būs līderis uz planētas un kibertelpā.

"...Interneta parādīšanās un kibertelpas ietekmes palielināšanās visās mūsdienu pasaules dzīves jomās noritēja vienlaikus ar Amerikas Savienoto Valstu tapšanu par vienīgo superlielvalsti pasaulē."

Ja rīt sāksies kiberkarš

"…Amerikāņi bieži vien uzskatīja Savienoto Valstu pārākumu kibertelpā par pašsaprotamu parādību un domāja, ka tāds stāvoklis vienmēr būs neapstrīdams…"

Līdera vieta

ASV dominē pasaulē (un pasaule sveic šo līdera stāvokli!), ASV ir jābūt dominējošām arī kibertelpā, tagad un nākotnē. Kā līderim tām jāveicina sava ietekme pasaulē.

Amerikāņu vērtību popularizācija

Amerikāņu vērtības ir jāizplata uz Zemes. Tas ir viens no Amerikas mērķiem. Tehnoloģijas ir tā līdzeklis.

"Internets kļuvis par līdzekli, kas nes milzu priekšrocības gan valstī, gan aiz tās robežām, vēl vairāk, tas ļauj popularizēt amerikāņu vērtības: brīvību, drošību un uzplaukumu."

Atklāts internets ir amerikāņu vērtību popularizācijas principiāls noteikums. Ja autoritāras valstis, slēpjoties aiz suverenitātes un informācijas drošības jēdzieniem, ierobežos internetu savām tautām, tās jāsoda.

Sabiedrotie ("valstis-domubiedri")

Vairākas reizes dokumentā pieminēti sabiedrotie (allies) un "valstis-domubiedri" (like-minded-states). Tām ir jāpalīdz ASV, un amerikāņiem tās jāved uz priekšu.

"Amerikāņu atbalstam partneru potenciāla palielināšanai kiberdrošības jomā ir izšķiroša nozīme amerikāņu ietekmes uzturēšanai ar mērķi pretoties globālajiem konkurentiem. Kiberpotenciāla izveide ļaus starptautiskajiem partneriem īstenot politiku un veikt praktiskas darbības kā efektīviem partneriem Savienoto Valstu vadītās Kibersavaldīšanas iniciatīvas ietvaros."

Kas ir ienaidnieki?

Amerikai ir konkurenti un pretinieki (competitors and adversaries). Pārsvarā tās ir kaitīgas, bezatbildīgas valstis. Tās ir sliktas:

"…Kibertelpu tās uzskata par vietu, kas ļauj neitralizēt Savienoto Valstu militāro, ekonomisko un politisko pārspēku; vietu, kur Savienotās Valstis, to sabiedrotie un partneri ir ievainojami."

Tās veic kaitīgas darbības. Tās uzbrūk ASV iestādēm un privātajām amerikāņu kompānijām, zog triljoniem dolāru vērtus noslēpumus, cenšas sagraut demokrātijas principus ASV. Pēdējā laikā to uzbrukumu biežums un izsmalcinātība ir pieaugusi. Tās izmanto visas atklāta un vispārpieejama interneta priekšrocības, pie tam ierobežojot piekļuvi tām pašu tautām.

Tās bezatbildīgi slēpjas aiz jēdziena "suverenitāte", tā piesegā "pārkāpjot citu valstu likumdošanu, īstenojot ekonomiskās spiegošanas aktus un hakeru uzbrukumus, nodarot būtisku kaitējumu ekonomikām, fizisko personu interesēm, komerciāla un nekomerciāla rakstura interesēm, kā arī valdībām visā pasaulē."

Pretinieki nosaukti atklāti: tā ir Krievija un Ķīna, kā arī Irāna un Korejas Tautas Demokrātiskā Republika.

"Krievija, Ķīna, Irāna un Ziemeļkoreja izmanto kibertelpu kā laukumu, kurā tās var mest izaicinājumu Savienotajām Valstīm, mūsu sabiedrotajiem un partneriem. Tādiem izaicinājumiem bieži raksturīgs citās sfērās neiedomājams neprāts. Mūsu pretinieki izmanto kibertelpas instrumentus, lai grautu mūsu ekonomiku un demokrātu, zagtu mūsu intelektuālo īpašumu un kaitētu mūsu demokrātisko procesu mehānismiem.

...Ķīna izmanto kibertelpu ekonomiskajai spiegošanai un intelektuālā īpašuma objektu zādzībām, kuru vērtība mērojama triljonos dolāru."

Uzvedības noteikumi un sods par nepaklausību

ASV ieviesīs "atbildīgas uzvedības kibertelpā" noteikumus un sodīs par to nepildīšanu visiem līdzekļiem, ieskaitot militāros.

Vārdi "sodīt", "uzspiest sekas" Kiberstratēģijā ir bieži sastopami. ASV plāno sodīt (punish) savus pretiniekus par to "neprātīgo uzvedību" un atklāta interneta principu graušanu, kā arī uzspiest sekas (impose consequences), likt samaksāt par savām darbībām (pay costs).

Piezīmēsim, ka ASV gatavojas "sodīt" pretiniekus gan ar kiberlīdzekļiem, gan arī parastajām metodēm – politiskajiem, ekonomiskajiem un militārajiem (gan elektroniskajiem, gan "kinētiskajiem") pasākumiem. Šādi apgalvojumi izskanējuši vairākkārt:

"Savienotās Valstis plāno sadarboties ar valstīm-domubiedriem viens par otra reaģēšanas pasākumu pielietojuma koordināciju un atbalstu, kas veikti pret nopietniem ar ļaunu nodomu veiktiem incidentiem kibertelpā, tostarp arī apmainoties izlūkošanas datiem, pamatotajiem avotiem, publiskajiem paziņojumiem par reaģēšanas pasākumu atbalstu, kā arī kopīgu reaģēšanas pasākumu pielietošanu pret ļaundariem."

Atklāts internets – ASV virsvaras instruments

Kā jau teikts, "Kiberstratēģijā" skaidri un gaiši teikts, ka internets ir instruments, ar kura palīdzību izplatīt pasaulē amerikāņu vērtības. Tas ir svarīgs arī amerikāņu kompāniju panākumiem globālajā konkurencē, tostarp arī pret valstīm stratēģiskās konkurences jomās.

"Sliktās valstis" cenšas mazināt interneta atklātību, pārvēršot to par "autoritāru tīmekli". Taču ASV neļaus tā rīkoties.

"Mēs visiem spēkiem pretosimies autoritārajām valstīm, kas atklātu internetu uzskata par politiskajiem draudiem un mēģina pārvērst brīvu un atvērtu internetu par autoritāru tīklu ar totālu kontroli, kas slēpjas aiz drošības apsvērumiem vai cīņas ar terorismu."

ASV visiem līdzekļiem palīdzēs pilsoniskajiem aktīvistiem un izstumtajiem visās valstīs un visos līmeņos droši iziet internetā un popularizēt "interneta brīvību".

Izlūkošana un tehniķi

Stratēģijā pieminēta ne tikai "izlūku sabiedrība", bet arī "tehniskā sabiedrība". Tās vajag attīstīt. ASV uzdevums – piesaistīt kiberatlantus no visas pasaules. Šim mērķim ir jāpielāgo imigrācijas likumi.

"Mūsu konkurenti īsteno darba resursu sagatavošanas programmas, kas var kaitēt Savienoto Valstu konkurētspējai kiberdrošības jomā ilgtermiņa perspektīvā. Savienoto Valstu valdība turpinās finansēt un paplašināt programmas, kas rada kvalitatīvu nacionālo kadru rezervi gan sākumskolā, gan arī augstāko mācību iestāžu ietvaros. Pašreizējā administrācija ieviesīs Prezidenta ieteiktās imigrācijas reformas, kuru pamatā ir kandidātu nopelni, ar mērķi veidot Savienotajās Valstīs konkurētspējīgāko tehnoloģisko sektoru."

Sadarbība, vienošanās, partneri? Nē, neesam dzirdējuši

Faktiski "Kiberstratēģijā" nav pieminēti līdztiesīgi partneri, vienlīdzīgi ģeopolitiskie spēles dalībnieki, ar kuriem būtu nepieciešamas kaut kādas vienošanās, kam varētu būt savas intereses, ko vajadzētu ņemt vērā. Ir atklāti ienaidnieki, ir vadāmi sabiedrotie, kuri kārtojas ierindā aiz ASV muguras. Kurš nav ar viņiem, tas ir pret viņiem.

Netiek nosprausts ne uzdevums izstrādāt starptautiskos normatīvos aktus, ne starptautiskās vienošanās, bet "starptautiskie forumi" tiek minēti vien ASV "sabiedroto" lomā – kā viņu vadīti laukumi.

Nekas nav teikts par kopējiem noteikumiem, kam pakļausies arī ASV, runa ir tikai par ASV noteikumiem visiem pārējiem.

Nav nevienas nodeldētas frāzes par "mieru visā psaulē" un tā tālāk. Cilvēces uzplaukums pašsaprotami nozīmē ASV – un visas pārējās pasaules Savienoto Valstu gudrajā vadībā – uzplaukumu.

Interesanti ir arī tas, ka iepriekšminētā nacionālā kiberstratēģija precizēta vairākos zemāka līmeņa dokumentos, piemēram, ASV Aizsardzības ministrijas kiberstratēģijā.

"ASV Aizsardzības ministrijas Kiberstratēģija" laista klajā 2018. gadā un aptuveni atkārto un sīkāk paskaidro visu iepriekšminēto, tikai konkrētākā, tiešākā un rupjākā formā. Stratēģijā īpaši jāpiemin kāds ļoti interesants punkts par to, ka pretinieks izmanto tās pašas tehnoloģijas, ko liek lietā ASV, tāpēc kļūst no tām atkarīgs. Cita starpā tās pārsvarā ir amerikāņu tehnoloģijas.

Tātad tā ir ASV galvenā priekšrocība, kas jāizmanto cīņā ar pretinieku. Protams, jaunākās tehnoloģijas pretiniekam atdot nevar.

Salīdzinājums ar Krievijas Informācijas drošības doktrīnu

Krievijai nav dokumenta "Kiberstratēģija", taču 2016. gada decembrī tika apstiprināta Krievijas Federācijas Informācijas drošības doktrīna.

Krievijas Doktrīnas un ASV Kiberstratēģijas galvenās atšķirības:

  1. Krievija nepauž vēlmi ieņemt līdera vietu kibertelpā vai uz planētas.
  2. Krievija neizmanto terminu "pretinieks" un nevienu nesauc par pretinieku.
  3. Krievija atzīst, ka pasaulē ir pārrunu un vienošanos partneri ar atšķirīgām interesēm, līdztiesīgi pārrunās.
  4. Krievija nedod sev tiesības uz aktīvām operācijām pret "pretiniekiem" un neplāno iejaukties internetā viņu teritorijā.
  5. Krievija pauž vēlmi veidot stabilu mieru un sadarbību kibertelpā.

Krievijas stratēģijas pamatā ir aizsardzība, atšķirībā no amerikāņu dokumenta agresīvā rakstura. Vai tas ir labi, vai slikti – lemiet paši.

Secinājumi

Pēc būtības, mēs redzam ASV Kiberstratēģijā tiešu, atklātu pieteikumu uz pasaules valdnieka vietu un tiesībām pārvaldīt planētu. Tagad – arī kibertelpā.

ASV pasludina, ka kaitīgs ir pats suverenitātes jēdziens, tāpat kā informatīvās drošības jēdziens, ja vien tā nav ASV suverenitāte un drošība.

ASV atklāti atļauj sev uzskatīt internetu visā pasaulē par savu teritoriju, iejaukties tā izmantošanā un funkcionēšanā citu valstu teritorijās. Tās atļauj sev kiberuzbrukumus un aktīvas kiberoperācijas pret "pretiniekiem".

Faktiski Amerika atver Pandoras lādi, paziņojot, ka sākusies kiberkaru ēra. Tas saskan ar ASV nevēlēšanos pievienoties jebkādām iniciatīvām, kuru mērķis ir kiberuzbrukumu un kiberkaru regulēšana, kā arī ratificēt jebkuras ANO iniciatīvas kiberdrošības jomā un tā tālāk.

Kāpēc? Tāpēc, ka viņiem tas nav vajadzīgs, viņi cer uzvarēt visus vieni paši. Kāpēc gan nākotnes uzvarētājam būtu jānosaka ierobežojumi sev pašam?

Vēl viens jautājums. Nu labi, ja viņi grib pārvaldīt pasauli, sagrābt varu, iejaukties visu valstu iekšējās lietās un pārkāpt jebkuru suverenitāti, kāpēc tad par to tik atklāti rakstīt ASV valdības vietnē.

Lieta tāda, ka ASV sarunājas tikai pašas ar sevi, tām vajadzīgs tikai iekšējais dialogs. Ja papuasi no tāliem ciemiem kaut ko izlasīs par baltā sahiba plāniem (viņi jau nemaz tik daudz nelasa), ko tas var grozīt?

ASV ir kā tas galaktiskais parlaments "Zvaigžņu karos", tajā tiek izlemts viss. Tikai tam ir nozīme. Kāds politologs rakstīja: "Ja tirgū Pakistānā organizēts terorakts, domājams, tas ir mēģinājums ietekmēt ASV Kongresa vēlēšanas."

Tātad Trampam vajadzēja paziņot fellow Americans, "izlūkošanas aprindām", "tehniķu aprindām", ka prezidents ir viņu pusē, visu saprot pareizi un izplatīs viņu intereses uz visas planētas.

Indiāņu domas šerifu neuztrauc.

Reiz kāds pazīstams baltais (nē, ne jau Kiplings. Tas bija Belloks) teica:

"Mūsu atbilde uz katru jautājumu ir viena: mums ir ložmetējs, bet jums – ne."

102
Vakcīnas ražošana, foto no arhīva

Iznīcināt krievu vakcīnu: lielās politikas mazā šeftīte

27
(atjaunots 21:14 18.09.2020)
Krievijas līdera pozīcijas pret koronavīrusu paredzētās vakcīnas izstrādē Rietumiem bija īsts izaicinājums gan politisko, gan finansiālo apsvērumu ziņā.

No vienas puses, atpalikušajai, šausmīgi nedemokrātiskajai Krievijai vienkārši nav nekādu tiesību uz tādiem izrāvieniem sarežģītās un tehnoloģiski attīstītās jomās. No otras puses, uz spēles likta tik astronomiska peļņa, ka grēmas rada pat doma par to, ka tas varētu paiet gar degunu rietumu farmaceitiskajiem koncerniem. Ko vērta jau ir ziņa par vienošanos ar Indiju par simt miljonu vakcīnas devu piegādi. Nav nekāds brīnums, ka Krievija saskārusies ar virkni mēģinājumu diskreditēt Krievijas zinātnieku darba rezultātus: liela politika, liela nauda, portālā RIA Novosti stāsta Irina Alksnis.

Tomēr haizivīm līdzās vienmēr ir piesūcekņi, kam šis un tas pastāvīgi atkrīt no saimnieka galda.

Līdzīgs stāsts izvērsies ap "Sputnik V" izmēģinājumu rezultātu publikāciju vienā no vecākajiem un ietekmīgākajiem medicīnas žurnāliem pasaulē - The Lancet.

Raksts acumirklī saņēma kritiku. Skandalozu jaunumu, ko tiražēja pasaules mediji, sagādāja atklātā vēstule, kurā Templas universitātes bioloģijas profesors Enriko Buči pauda bažas par kļūdām, ko "iespējams, pieļāvuši Krievijas zinātnieki". Viņu atbalstīja divarpus desmiti citu zinātnieku. The Lancet ierosināja Krievijas speciālistiem atbildēt uz uzdotajiem jautājumiem. Atbildes nāca klajā. Gamaleja centrs izsniedza izdevumam vakcīnas "Sputnik V" izmēģinājumu klīnisko protokolu pilnā apjomā. Krievijas Tiešo investīciju fonda vadītājs Kirils Dmitrijevs publicēja rakstu, kurā izvērsti komentēja kritiķu galvenās pretenzijas un pie viena ieteica viņiem pameklēt baļķi pašiem savā acī un izgaisināt Krievijas šaubas par Rietumos veiktajiem pētījumiem.

Taču šajā gadījumā problēmu nebūt nerada tīri zinātniskas matērijas, kam pievērsās pētnieki Krievijā.

Lieta tāda, ka skandalozās vēstules autors ir visnotaļ vērā ņemama personība. BBC materiālā Enriko M. Buči nosaukts par "pazīstamu viltuszinātnes apkarotāju". Tomēr pareizāk gan būtu viņu dēvēt par "zinātnes biznesmeni".

2016. gadā Buči nodibināja kompāniju "Resis Srl.", kas verificē zinātniskos darbus, pārbauda to patiesīgumu un godprātību.

Mūsdienu zinātnē tā ir modīga tēma. Pēdējos gados pārlieku bieži pētnieki tiek pieķerti par pieļautajiem misēkļiem, pat rupjām kļūdām jau klajā nākušos rakstos. Ne vienmēr runa ir par ļaunprātību vai krāpšanos, bieži pieļautas nejaušas kļūdas, kas tomēr sāpīgi skar zinātnieku vai pat veselu zinātnisko institūtu reputāciju.

Lai izvairītos no tādām problēmām, autori un pētnieciskās iestādes tagad nereti vēršas pie attiecīgās specializācijas firmām un pasūta savu tekstu neatkarīgu auditu pirms to publikācijas. Piemēram, Buči kompāniju noalgoja Friča Lipmana institūts (Vācija), ap kuru pirms zināma laika izcēlās milzīgs skandāls sakarā ar rupjām kļūdām publikācijās. Par to pirms gada sīki stāstīja žurnāls Nature.

Tomēr ir viena nianse: tāds bizness uzliek noteiktus ētiskus ierobežojumus, un profesors Buči to, starp citu, ļoti labi saprot. 2019. gada decembrī tajā pašā Nature parādījās zinātniskā darba tīrībai un godaprātam veltīts materiāls, kura sagatavošanā piedalījās arī profesors Buči. Tajā bija godīgi norādīts, ka Enriko N. Buči ir saskāries ar interešu konfliktu.

Īsi sakot, ja komerciālas kompānijas īpašnieks publiski stāsta par jomu, kurā specializējas kompānija, tā patiesībā ir viņa firmas reklāma.

Nu, bet gadījumā, ja runa ir par Krievijas vakcīnas "atmaskošanu", tādiem sīkumiem vairs nav nekādas nozīmes.

Rietumi izmantoja Buči atklāto vēstuli (tā neapšaubāmi bija pašreklāma), lai vēlreiz vērstos pret vakcīnas izstrādātājiem no Krievijas cerībā sagraut vai vismaz pabojāt viņu līdera pozīcijas. Toties pats profesors dabūja tāda vēriena un līmeņa reklāmu, par kādu ne sapņot nevarētu citos apstākļos. Lūk, ko nozīmē "apseglot tīģeri". Pēc šī principa strādā simtiem un tūkstošiem mediju personāžu.

Neapšaubāmi, tas profesoram atbalsosies – nesīs jaunus un pievilcīgus komerciālos kontraktus. Ažiotāžas ķeršana lielās politikas duļķainajā ūdenī reizēm ir ļoti izdevīga.

Tikai tam nav ne mazākā sakara ar zinātni, medicīnu un simtiem tūkstošu dzīvību glābšanu visā pasaulē.

27
Tagi:
Rietumi, Krievija, vakcīna
Pēc temata
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes
Baltkrievijā pastāstīja par Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumiem
Pirmās Krievijas vakcīnas pret Covid-19 partijas nosūtītas uz visiem KF reģioniem
Koronavīrusa vakcīna "Sputnik V" laista klajā apgrozībā
Sergejs Šoigu vakcinējies ar Krievijā izstrādāto vakcīnu "Sputnik V"
Šeņdžeņa, Ķīna

Kur atrodas Amerikai bīstamākā pilsēta

26
(atjaunots 13:50 18.09.2020)
Pirms 40 gadiem neviens pat nedomāja par Ķīnas tehnoloģiskā līdera vietu ar reālām izredzēm apsteigt ASV. Ambīcijas bija pieticīgas. Pamazām kvantitāte pārauga kvalitātē: globālajā mērogā Pekina bīda malā Ameriku no pirmās vietas uz tehnoloģisko līderu pjedestāla.

Ķīna prot sarīkot sev svētkus. Tikai pavisam nesen noslēdzās interesanti pasākumi. Lieta tāda, ka pirms 40 gadiem 26. augustā valsts dienvidos zvejnieku ciema vietā tika likti pamati Šeņdžeņas pilsētai. Šodien tas ir gigants – 13 miljoni iedzīvotāju ar IKP 389 miljardu dolāru apmērā – vairāk nekā Singapūrai un Honkongai, kas sākas pie Šeņdženas dienvidu robežām, portālā RIA Novosti stāsta Dmitrijs Kosirevs.

Tomēr runa nav par milzīgajai valstij raksturīgajiem milzīgajiem cipariem, runa ir par Šeņdženas pašreizējo lomu – tas ir Ķīnas globālās tehnoloģiskā līdera vietas simbols. Līdera pozīcija nebūtu tik labi manāma, ja ne ASV augošā histērija: Ķīna kļuvusi par bijušās superlielvalsts konkurentu, pārsvarā – tehnoloģiju jomā.

Paskatieties, kāda ir republikāņu priekšvēlēšanu programma, kas tika prezentēta partijas nesenajā kongresā Šarlotē: cita starpā tajā ir punkts par nepieciešamību "uzvarēt sacensībās" par 5G tehnoloģijām. Ar kādām metodēm? Tas jau ir zināms – vairs nav ne runas par godīgu spēli. Ko uzvarēt? Arī tas ir zināms, cīņai ar Ķīnu veltīts īpašs punkts programmā.

Demokrātu rindās izskan vēl trakākas idejas, piemēram, atrast iespēju nogremdēt visu Ķīnas jūras kara floti 72 stundu laikā. Par to runāja Mišela Flērnoja, jo daudzi uzskata par Baidena nākamo aizsardzības ministru. Gribēt jau nav kaitīgi, tomēr ASV Kongresa pētījumu dienesta pārskatā par nākotnes militārajām tehnoloģijām, kam nav nekāda sakara ar priekšvēlēšanu cīņām, teikts: Ķīna ir Savienoto Valstu spēcīgākais konkurents mūsdienīgāko militāro tehnoloģiju, piemēram, mākslīgā intelekta vai kvantu aprēķinu ziņā (runa ir par to, kā Ķīnas jaunā ballistiskā raķete it kā pati saviem spēkiem lidojumā izvēlas sev mērķi un lidojuma trajektoriju).

Kādam šķitīs aizvainojoši tas, ka Krievija ar tās iespējām (piemēram, virsskaņas ātrumu jomā) šajā pārskatā par pussoli atpaliek no Ķīnas. Tomēr Krievija neapvainojas. Vienkārši atzīmēsim (kontekstā par Ķīnas flotes iznīcināšanu 72 stundu laikā), ka, saskaņā ar Austrālijas militārā analītiķa Malkolma Deivisa vērtējumu, Pekinas JKF apsteidz amerikāņus kvantitatīvi un jau panāk kvalitatīvi, tas ir, tehnoloģiju jomā. Nav nemaz tik droši zināms, vai ASV ar saviem sabiedrotajiem konfliktā ar šo valsti gūs uzvaru.

Tā iznācis, ka Ķīnas tehnoloģiskā līdera lomu simbolizē Šeņdzeņas pilsēta, lai arī tā nav vienīgā, kur apmetušās atbilstošās kompānijas, laboratorijas un ražotnes. Pirms 40 gadiem viss sākās gluži pieticīgi. Britu (toreiz) Honkonga bija un palika osta, caur kuru rit preču eksports un imports uz Ķīnu, krastā, Lielbritānijas teritorijā strādāja tirdzniecības kompānijas un bankas tirdzniecības finansēšanai. Bet kā tad ar ražotnēm? Galu galā 70. gadu beigās radās ideja radīt Ķīnas teritorijā četras speciālās zonas ar īpašiem privileģētiem noteikumiem, kur ārvalstnieki varētu ieguldīt naudu vajadzīgajās ražotnēs. Šeņdžeņa bija īpaši ērta – no Honkongas līdz tai varēja pat kājām aiziet.

Pirms 40 gadiem neviens pat nedomāja par Ķīnas tehnoloģiskā līdera vietu ar reālām izredzēm apsteigt ASV. Ambīcijas bija pieticīgas. Pašmāju pētījumu un izstrāžu idejas pakāpeniski auga augumā atbilstoši tirgus reālajām vajadzībām. Tā soli pa solim valsts izdevumi tādām izstrādēm pieauga 3% 1997. gadā līdz 27% no pasaules apjoma 2017. gadā. Kvantitāte pārauga kvalitātē: pērn līdz 60% Ķīnas ekonomikas pieauguma deva inovācijas, bet globālajā mērogā Pekina bīda malā vai jau pabīdījusi Ameriku no pirmās vietas uz tehnoloģisko līderu pjedestāla.

Attīstības gaitā Šeņdžeņā apmetās astoņas no 500 lielāko kompāniju pasaulē no Fortune saraksta, ieskaitot slaveno Huawei – tā jau kļuvusi par kaut kādu sakrālu simbolu atpaliekošās Amerikas naidam pret konkurentu. Nav nekāds brīnums, ka Šeņdžeņa ir pirmā pilsēta pasaulē, kur tiek noslēgta 5G autonomās sistēmas izveide. Paskatieties – ASV tikai plāno "uzvarēt sacensībās" par šīm tehnoloģijām.

Tātad iznāk (ja Amerika uzskata, ka Ķīnas tehnoloģiskais izaicinājums apdraud tās pastāvēšanu), ka Šeņdžeņa ir kļuvusi par bīstamāko pilsētu ASV visā pasaulē.

Starp citiem pilsētas un valsts demonstrētajiem brīnumiem jāpiemin fakts, ka Ķīnā mīt trīs no desmit lielākajām kompānijām pasaulē – "vienradžiem". Tā dēvē tehnoloģiskās burvju radības, kuru vērtība īsā laikā pieaug līdz miljardam dolāru un pārsniedz to. Tagad tās izpletušās visā Ķīnā, bet Šeņdžeņa par godu jubilejai nolēmusi kardināli pārslogot tajā izvietoto tehnoloģisko kompāniju biržu ChiNext, kam jāpārvēršas ne tikai par Ķīnas, bet arī visas pasaules analogu amerikāņu Nasdaq.

Protams, tā ir militāra akcija, runājot par Pekinas un Vašingtonas tehnoloģisko karu. Viena puse cenšas atņemt otrai ārzemju naudu inovācijām, otra pretojas un meklē iespējas vēl ātrāk piesaistīt tādu naudu. Viena puse cenšas, kamēr vēl nav par vēlu atņemt otrai piekļuvi pusvadītājiem (tā ir Ķīnas hitech vājā vieta), otra vēlas radīt pati savu pusvadītāju bāzi, vēl labāku nekā ASV. Pekina ir sapratusi, ka jebkādas ASV administrācijas laikā karš bez noteikumiem un kaut mazākā goda turpināsies. Un vēl – ka (šo frāzi piedēvē Staļinam sarunā ar Čērčilu) "karā bez zaudējumiem neiztikt".

Tomēr jāšaubās, vai valsts, kas moderno tehnoloģiju ziņā apsteigusi eiropiešus, japāņus un daudzus citus, karā paliks bez sabiedrotajiem, kuri saskata, kādu labumu nes partnerattiecības. Starp citu, nesen sākās Krievijas un Ķīnas Zinātniski tehnisko inovāciju un sadarbības gads. Ķīnas mediji citē vēstījumus, ko par godu šim notikumam nosūtījuši abu valstu vadītāji. Īpaši tiek akcentēta ideja, ka sadarbība sekmēs globālās pārvaldes sistēmas reformu un tā izšķirs abu valstu nākotni.

26
Tagi:
Ķīna, ASV
Eurovision, foto no arhīva

Eirovīzijas organizatori nosaukuši četrus konkursa norises scenārijus

0
(atjaunots 18:40 19.09.2020)
Galīgā izvēle starp scenārijiem tiks izdarīta 2021. gada pirmo mēnešu laikā, balstoties uz epidemioloģisko situāciju pasaulē.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Starptautiskā dziesmu konkursa "Eirovīzija" rīkotāji sagatavojuši četrus iespējamos tā norises variantus Roterdamā 2021. gadā, tiek ziņots konkursa oficiālajā mājaslapā.

Konkursam "Eirovīzija" bija jānotiek no šī gada 12. līdz 16. maijam Roterdamā, taču sarežģītās epidemioloģiskās situācijas visā pasaulē dēļ pasākums tika atcelts. Rīkotāji nolēma pilnvērtīga šova vietā sarīkot mūzikas šovu, kurā nebija sacensību sastāvdaļas un kurš kļuva par sava veida dziesmu godināšanu, kurām bija jāpārstāv savas valstis konkursā. Konkursa fināls ir ieplānots 2021. gada 22. maijā.

Organizatori izstrādājuši četrus iespējamos konkursa norises scenārijus. Pirmais no tiem paredz ierasto formātu ar delegācijām un skatuves māksliniekiem no visām dalībvalstīm. Taču šī scenārija īstenošana ir atkarīga no iespējamās vakcīnas pret koronavīrusu parādīšanās, testēšanas un no epidemioloģiskās situācijas pasaulē kopumā.

Otrais variants paredz šova rīkošanu ar ierobežotām iespējām un sociālās distancēšanās ievērošanu. Šī scenārija īstenošanas gadījumā katras dalībvalsts komandu pārstāvēs ierobežots cilvēku skaits delegācijas un preses sastāvā. "Tā kā šajā scenārijā auditorijai būs mazāk vietas, jāizveido jauna skatītāju sēdvietu shēma. Ja tas notiks, tiks veikta izloze, lai izlemtu, kurš spēs apmeklēt katru šovu. Jebkuram, kas zaudēs izlozē, protams, tiks atgriezta pilna biļetes iegādes summa," teikts paziņojumā.

Eirovīzijas 2019 uzvarētājs Dunkans Lourenss, foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Астапкович

Trešais variants - "Eirovīzija" ar braucienu ierobežojumiem. Tā, organizatori paredz variantu, ka dažas valstis nevarēs ierasties Roterdamā, tādēļ to dalībnieki uzstāsies no savām valstīm. Skatuves mākslinieki, kuri spēs piedalīties konkursā klātienē, uzstāsies dzīvajā ēterā.

Ceturtajā variantā organizatori izskata Eirovīzijas rīkošanu izolācijā – dalībnieki uzstāsies no savām valstīm.

Galīgā izvēle starp scenārijiem tiks izdarīta 2021. gada pirmo mēnešu laikā, balstoties uz epidemioloģisko situāciju pasaulē.

0
Tagi:
Eurovision
Pēc temata
Par ko pārvērtusies Eirovīzijai paredzētā Ahoy Arena Roterdamā
Eirovīzija ir atcelta, tas bija smags lēmums