Maģistrālais gāzes vads. Foto no arhīva

Danči uz ukraiņu caurules un ap to. Starp Briseli un Maskavu

69
(atjaunots 11:06 25.01.2019)
Maskavas, Kijevas un Briseles trīspusējās pārrunas par Krievijas gāzes tranzītu uz Eiropu 2020. gadā pēc līguma termiņa beigām nesušas jau iepriekš paredzamu rezultātu. Puses nav vienojušās.

Vienošanās pat netika gaidīta – patlaban tā ir rutīna, un būtu grūti gaidīt kādu citu, kaut mazliet pozitīvāku rezultātu. Tikai viena raksturīga detaļa: protams, gan Ukrainas, gan Krievijas Federācijas pārstāvji tikās ar presi pēc pārrunām, taču abi pārsvarā sarunājās ar savas valsts mediju pārstāvjiem. Arī tā ir ikdiena, portālā RIA Novosti pastāstīja Dmitrijs Lekuhs.

Principā, šī pārrunu rauda izgāšanās bija sagaidāma, turklāt nevis ekonomisko, bet gan tīri politisku apsvērumu dēļ, neskatoties uz delegāciju augsto līmeni (no Krievijas parrunās piedalījās enerģētikas ministrs Aleksandrs Novaks un "Gazprom" vadītājs Aleksejs Millers, no Ukrainas – ārlietu ministrs Pāvels Kļimkins un "Naftogaz" galva Andrejs Koboļevs, no ES – enerģētikas komisārs Marošs Ševčovičs). Pie tam visas "augstās puses" vienlīdz labi saprata, patiesībā nav nemaz par ko un ar ko vienoties, tāpēc banāli izmantoja iespēju, lai "ieskicētu pozīcijas" un "nodotu piedāvājumus".

Viss ir pavisam vienkārši.

Pirmkārt, Ukrainā gaidāmas vēlēšanas, un nebūt nav droši, ka pēc tam gan tagadējais ārlietu minstrs, gan – pats galvenais - "Naftogaz" galva Andrejs Koboļevs banāli saglabās savus posteņus. Turklāt "Naftogaz" vadības iet uz beigām līgumu termiņi, un jaunā vara jau pieņems lēmumus – pagarināt tos, vai ne. Piemēram, Jūlijai Timošenko var būt savs viedoklis par nozari, kam viņa veltījusi ilgus mūža gadus un pat pasēdējusi cietumā par savdabīgajām domām par ekonomisko procesu norisi tajā.

Arī Petro Porošenko uzvaras gadījumā var "ievest" nozarē pavisam citus cilvēkus.

Tādos apstākļos Ukrainas pārstāvji trīspusējās pārrunas izmanto nevis ar mērķi izstrādāt kaut kādus praktiskus risinājumus, bet gan priekšvēlēšanu cīņām. Ir bezjēdzīgi pūlēties panākt vienošanos ar viņiem tamlīdzīgā situācijā.

Otrkārt, radusies problēma arī vidutājiem – Eiropas Komisijas pārstāvis Marošs Ševčovičs 1. februārī dosies divus mēnešus ilgā atvaļinājumā, lai balotētos Slovākijas prezidenta postenim. Viņa vietā stāsies Eiropas komisārs enerģētikas un klimata jautājumos Migels Ariass Kanjete, kura priekšstati gan par Krievijas gāzi, gan par Ukrainas tranzītu, iespējams, ir visai savdabīgi – visas šīs nianses ne mazākajā mērā neskar viņa dzimto Spāniju. Nē, Krievijas gāzi tur pērk, pēdējā laikā pat visai labprāt, taču Spānija iegādājas tikai SDG. Pērn Novatek piederošais "Jamal SPG" un Spānijas uzņēmums Gas Natural Fenosa parakstīja solīdu līgumu – tas paredz, ka līdz 2041. gadam Spānijā ieradīsies 37 tankkuģi gadā ar SDG no Krievijas. Iespaidīgs ir arī apjoms: plānots piegādāt 3 miljardus kubikmetru gāzes. Taču līgums nav ne mazākajā mērā saistīts ar cauruļvadiem, tranzītu cauri Ukrainai, par ne ar "Gazprom". Vēl viena finese: neatkarīgi no Slovākijas prezidenta vēlēšanu rezultātiem, Kanjete ieņems posteni tikai divus mēnešus, un šajā laikā netiek plānotas nekādas pārrunas minētajā jautājumā, arī ne trīspusējās tikšanās. Pēc tam postenī no jauna atgriezīsies Šefčovičs, vai to ieņems cits ierēdnis. Arī tas nesekmēs problēmas praktisko risinājumu.

Jāpiebilst, ka arī Krievijas delegācijas acīs dalība pārrunās lielākoties bija svarīga politisku, nevis ekonomisku apsvērumu dēļ. Tie ir sekojoši: lūk, šeit mēs esam. Ja jau esam apsolījuši saglabāt zināmu tranzītu cauri šai teritorijai, esam gatavi pārrunām ar Ukrainu. Starp citu, mums ir stabili piedāvājumi: dodiet konkurētspējīgu tranzīta cenu, un jums viss būs kārtībā. Un vēl pātrauciet to cirku ar Ukrainas prasībām kompensēt zaudējumus, ko nes "Ziemeļu straumes 2" būvdarbi.

Tāpēc no Krievijas puses izskanējuši tikai divi noteikumi: atrisināt pašreizējās problēmas un tiesvedību un vienoties par saprātīgu cenu. Aleksandrs Novaks par to izteicās ļoti skaidri: "Vajag radīt ekonomiskos noteikumus, kuri spētu konkurēt ar citiem virzieniem: to pašu "Ziemeļu straumi" un "Turcijas straumi".

Tas arī viss.

Pat ja vienoties neizdosies, nekā briesmīga nebūs – apvaicājieties Migelam Ariasam Kanjetem, viņš jums pastāstīs par sašķidrināto gāzi no Jamalas. Tā nemaz nav briesmīga.

Varbūt tikai mazliet dārgāka.

Uz redzēšanos, tiksimies maijā, kad ieplānota nākamā tikšanās ministru līmenī trīs pušu formātā. No visas sirds ceram, ka maijā būs ar ko un par ko runāt.

69
Pēc temata
Naftogaz nosauca finanšu pretenziju summu pret Gazprom
Vācijas ĀM izvērtēja ASV vēstnieka vēstules saistībā ar "Ziemeļu straumi 2"
Edgars Rinkēvičs

Latvijas ārpolitikas greizie spoguļi

5
(atjaunots 07:28 14.08.2020)
Par ko liecina Rīgas oficiālā reakcija par notikumiem Baltkrievijā pēc prezidenta vēlešanām un kādas ir baltkrievu protestu kustības perspektīvas.

Pēdējos gados Latvijas kurss ārpolitikā uzskatāmi demonstrē divas savas īpašības – rusofobiju un dubulto standartu pielietojumu. To vēlreiz apstiprināja Latvijas ĀM vērtējums par dramatisko situāciju, kāda tagad izveidojusies tuvākajos kaimiņos – Baltkrievijas Republikā. Tā daudz mazāk runā par prezidenta vēlēšanu rezultātiem, nekā par likumsargu stingrajām metodēm, ko viņi izmanto, lai apspiestu protesta akcijas Minskā un vairākās citās pilsētās pirmajās dienās pēc vēlēšanām.

Esmu pārliecināts: ja tikpat kaismīgi protesti notiktu Krievijā, mūsu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") ik pēc stundas spļautu zibeņus un pērkonus. Baltkrievijas gadījumā viņš izturas savaldīgāk.

Protams, viņš piekrīt otrdien izskanējušajam Eiropas Savienības vērtējumam par to, ka "aizritējušās prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā nebija ne brīvas, ne godīgas". Tomēr viņš iebilst pret plašām sankcijām pret šo valsti "pēc Irānas varianta" – lai nepaskubinātu Aleksandru Lukašenko galīgi krist Kremļa apskāvienos!

Tāpēc ministra kungs savā lapā Twitter piezīmēja: "Ņemot vērā to, ka vardarbība pret mierīgajiem protestētājiem Baltkrievijā turpinās un politiskā dialoga trūkumu, rīt ES Ārlietu padomē Latvija atbalstīs individuālo sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām, kuras atbildīgas par protestu apspiešanu un vēlēšanu viltošanu."

Un viss. It kā tas varētu kaut mazākajā mērā dāvāt kaut kādu rezultātu!

Domāju, ka Latvijas ĀM ieturētā pozīcija vispirms gūs atbalstu šodien mūsu parlamentārās Eiropas lietu komisijas slēgtajā sēdē un vēlāk, sestdien – ES ārlietu minsitru sēdē.

Aptuveni tādas pašas domas pauž Polija, kas ES tiek uzskatīta par "moderatoru Baltkrievijas lietās". Tāpēc ļoti ticams, ka šim lēmumam piekritīs arī viņu kolēģi aptuveni tādā "mērcē" – "fakti par demokrātijas normu ignorēšanu EDSO valstī un miermīlīgu protesta akciju vardarbīgu apspiešanu Baltkrievijas Republikā neapšaubāmi apstiprinās, tomēr politiski un ekonomiski apsvērumi mums ir svarīgāki!" Turklāt, domājams, protesta akciju spriedze Baltkrievijas pilsētu ielās tobrīd jau mazināsies.

Tomēr man šķiet, vēl ir par agru pārvilkt krustu pār protestiem pret prezidentu Aleksandru Lukašenko. Gudrie analītiķi var pārliecinoši apgalvot, ka mūsu tuvākajiem kaimiņiem nav spilgtu opozīcijas līderu, lielas un ietekmīgas opozīcijas partijas, "aizvainotu" oligarhu, kuri varētu finansiāli atbalstīt protestus. Arī politiskā valdošā elite un likumsargi demonstrē vienprātību ar savu prezidentu, Baltkrievijas sabiedrību pilnībā kontrolē specdienesti, tiesībsargi rīkojas preventīvi, ļoti apņēmīgi un agresīvi.

Vienlaikus, šķiet, baltkrievu protesti turpināsies. Aktivitāte te noplaks, te sarosīsies pēc šķietami nenozīmīgākā iegansta, pakāpeniski mainīsies, iegūs aizvien jaunas un jaunas formas, kļūs par "režīma hronisko slimību" un vairāk atgādinās baltkrieviem labi pazīstamo un ierasto plašo "partizānu kustību".

Protesti jau tiek salīdzināti ar "ugunsgrēku kūdras purvā". Var pēc bagātīgi apliet ar ūdeni kūdras virspusi, taču, ja uguns aizgājusi dzīlēs, tā var kuru katru brīdi atkal izlauzties virspusē! Un spilgtu līderu parādīšanās Baltkrievijas opozīcijas rindās būs tikai laika jautājums.

Mums atliek tikai lūgt Dievu par baltkrievu tautu. Un no visas sirds novēlēt viņiem mieru, taisnīgumu un uzplaukumu!

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

5
Tagi:
Edgars Rinkēvičs, Latvija, Baltkrievija
Pēc temata
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Protesti Baltkrievijā: karsta nakts pēc vēlēšanām
Eirodeputāts piedāvā ieviest sankcijas pret KF par notikumiem Baltkrievijā
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju
Koronavīruss

"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, jau viss ģeniālais"

58
(atjaunots 17:08 12.08.2020)
Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma.

Mēs, ārsti, esam guvuši panākumus koronavīrusa infekcijas pacientu ārstēšanā, izmantojot monoklonālās antivielas, steroīdus un pretvīrusa preparātus, stāsta Sergejs Carenko, reanimatologs, Lomonosova Maskavas valsts universitātes Fundamentālās medicīnas fakultātes profesors.

Tagad slimnieki mirst retāk, taču joprojām smagas slimības gaitas gadījumos mēs esam spiesti pārvest viņus uz MPL. Pēc tam seši-astoņi cilvēki no katriem desmit nomirst no slimnīcas infekcijām. Šādus slimniekus glābtu jaunas antibiotikas. Taču to izstrādei ir nepieciešami gadi.

Ir arī cits veids: pasargāt cilvēkus no koronavīrusa infekcijas. Šī metode ir laba visos aspektos – gan cilvēks vesels, gan apkārtējos neaplipinās. Galu galā: jo vairāk būs pret slimību rezistentu cilvēku, jo biezāks būs imūnais slānis sabiedrībā, jo drīzāk pienāks epidēmijas beigas.

Pagaidām imunitāte pret slimību veidojas tikai tādā gadījumā, ja cilvēks to izslimo. Bet ir taču arī drošāks variants – imunizācija. Pie tam ir efektīva un droša vakcīna, ko izstrādājuši Gamaleja vārdā nosauktā institūta speciālisti. Šis institūts mikrobioloģijas sabiedrībā ir tāds pats zīmols, kā Mercedes automobiļu ražošanā.

Akadēmiķus Gincburgu un Logunovu es pazīstu daudzus gadus. Ar viņiem un viņu darbiniekiem mēs izstrādājam jaunas cīņas metodes ar izturīgām baktērijām. Turklāt institūta zinātnieki jau ir veiksmīgi izstrādājuši vakcīnas pret Ebolu un MERS. Pat vēl vairāk – viņi ir apguvuši drošu un efektīvu to izstrādes ceļu – vektora metodi. Cilvēkam nekaitīgajam adenovīrusam kā nesējraķetei piesprauž orbitālo staciju – daļiņu koronavīrusa. Un palaiž cilvēka organismā. Pēc tam veidojas imunitāte gan pret "nesējraķeti", gan pret "orbitālo staciju". Lai nostiprinātu panākumus, pēc trim nedēļām tādu pašu "orbitālo staciju" palaiž ar citu "nesējraķeti", citu adenovīrusu. Un atkal veidojas imunitāte. Rezultātā pret abiem adenovīrusiem veidojas vājāka imunitāte (tas taču organismam nav nepieciešams), savukārt pret koronavīrusu – stabila un drošā imūna aizsardzība.

Vienkārši, kā jau viss ģeniālais. Tomēr nevienam neienāca prātā tādas nianses, tikai mūsu meistariem. Pasaulē tiek izstrādātas vēl dažas vektora vakcīnas, taču ne ar divām "nesējraķetēm"!

Vakcīna jau ir izmēģināta brīvprātīgajiem. Pie tam starp pirmajiem bija visi Gamaleja vārdā nosauktā institūta darbinieki. Viņi ir kā jauna tilta celtnieki – nostājās zem jaunuzbūvētā tilta brīdī, kad pa to brauca pirmais vilciens! Pēc tam vakcīna tika izmēģināta uz brīvprātīgajiem – militārpersonām. Nevienas kontrindikācijas, visiem ir spēcīga imunitāte.

Nav brīnums, ka presi uzreiz pāršalca kritikas vilnis - no vienkāršiem izdomājumiem par nozagtām tehnoloģijām līdz pseidozinātniskiem prātojumiem par potenciālu stāvokļa pasliktināšanos, nejauši inficējoties ar koronavīrusu, periodā, kad veidojas imunitāte  pret vakcīnu. Pēdējais skan baisi: antivielu atkarīgā uzlabošanās (ADE). Nezinātājiem tas izklausās baisi. Savukārt virusologi zina, ka ADE efekts ir aprakstīts tikai Denges drudzim, un pat nav saistīts ar vakcināciju. Pārējos gadījumos efektu dažkārt redz mēģenē. Turklāt ne koronavīrusu infekciju gadījumos.

Te nu rodas jautājums. Kas finansē šo kampaņu presē? No kā ir atkarīgi "neatkarīgie eksperti"? Nav nekāds lielais noslēpums: no citiem vakcīnu ražotājiem, kuri pagaidām atpaliek no Krievijas zinātniekiem. Vēl no pretvīrusu preparātu ražotājiem – kompānijām, kas ražo dažkārt efektīvas zāles, taču tās der tikai slimības vieglas formas apstākļos un tām ir virkne blakņu.

Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma un mēs beidzot varēsim ķerties klāt citām slimībām, kam mums pagaidām nepietiek laika epidēmijas

58
Tagi:
veselība, ārsti, vakcīna, koronavīruss, Krievija
Pēc temata
PVO: Covid-19 ir 10 reizes bīstamāks par cūku gripu, un to apturēs tikai vakcīna
Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu
Ventspils osta

"Lukoil" pārcels naftas ķīmijas produktu pārkraušanas struktūru no Ventspils uz Visocku

0
(atjaunots 09:31 14.08.2020)
"Lukoil" plāno pārnest nitrilakrilskābes pārkraušanu no Ventspils uz Ļeņingradas apgabalu.

RĪGA, 14. augusts — Sputnik. "Lukoil" plāno sākt nitrilakrilskābes (NAS) un metanola pārkraušanu savā terminālī Visockas ostā Ļeņingradas apgabalā. Kompānijas meitasuzņēmums noslēdzis līgumu par jaunu objektu būvdarbu un esošo objektu rekonstrukcijas projektēšanas darbiem. Par to liecina informācija iepirkumu portālā.

Patlaban nitrilakrilskābes (ķimikālija tiek izmantota dažu sintētiskā kaučuka un sintētisko šķiedru ražošanai) pārkraušanas darbus veic SIA "VARS" Ventspils ostā. Pēc projekta noslēguma pārkraušana notiks Krievijas teritorijā. Ar mērķi gūt papildu peļņu ar naftas ķīmijas pārkraušanas darbiem terminālā ierosināts būvēt arī metanola pārkraušanas līniju.

Līgums par projektēšanas darbiem noslēgts ar zinātnisko ražošana kompāniju "Volga Automatika", tā termiņš – 2021. gada 31. decembris.

Projekta ietvaros plānots būvēt divpusēju apjumtu dzelzceļa estakādi 48 cisternu vagoniem ar iekārtām, rezervuāru parku: piecus vertikālos tērauda rezervuārus ar 3000 kubikmetru tilpumu katru; slāpekļa resīverus 4-5-kārtējai tankkuģu caurpūtei, slāpekļa staciju, NAS uzskaites mezglu, NAS atgāzu katalītiskās pēcdedzes iekārtu; sadales transformatoru staciju, sūkņu staciju NAS pārsūknēšanai, attīrīšanas iekārtas siltumapgādes sistēmu; tehnoloģiskos cauruļvadus, estakādes jauniem tehnoloģiskajiem cauruļvadiem. .

Projektam jāietver divu lejamiekārtu montāžu piestātnēs metanola pārkraušanai, lejamiekārtas montāžu NAS pārkraušanai un inerto gāzu novades sveci.

Kompānija vēsta, ka 2019. gadā "Lukoil" saražojusi 170 tūkstošus tonnu NAS. Tā ir vienīgā kompānija Krievijā, kas nodarbojas ar šāda veida ražošanu.

Terminālis "RPK-Visock "Lukoil II" tiek ekspluatēts kopš 2004. gada. Tas paredzēts ar tumšo un gaišo naftas produktu iekraušanai, kas tiek piegādāti ar dzelzceļa transportu, pa cauruļvadu "Primorsk-Visock" un upes transportu.

0
Tagi:
tranzīts, ventspils, Latvija, Krievija
Pēc temata
Kurss uz kravu izvešanu no Baltijas: KF paātrina termināļu būvniecību
No Latvijas var paņemt visu: Pēterburgā izvērtēja ostu jaudu
No Baltijas vēl ir ko paņemt: loģistika "velk" Ļeņingradas apgabala ekonomiku
Karš uz dzīvību un nāvi: eksperts novērtēja Baltijas izredzes cīņā par tranzītu ar KF