ASV dolāri

Dienas ir skaitītas: dolāram prognozē 30% devalvāciju

189
(atjaunots 11:23 23.02.2020)
Dolāra kurs samazināsies par 30% "ASV trīskāršā deficīta" dēļ, kas beigās novedīs pie neizbēgamā – dolārs pazaudēs pasaules rezerves valūtas statusu, uzskata eksperti.

Pirms dažām dienām amerikāņu valūta strauji samazinājās cenā, reaģējot uz FRS vadītāja Džeroma Pauela paziņojumu, ka šobrīd procentu likmes ir nedaudz zemākas par neitrālo diapazonu. Kā norāda RIA Novosti autore Nataļja Dembinska, finansisti mierīgi izturas pret šādām svārstībām, taču brīdina: jau līdz 2019. gada beigām dolārs ieies lejupslīdes trajektorijā, turklāt uz daudziem gadiem. Savukārt miljardieris un investors Rejs Dalio ir pārliecināts: kurs samazināsies par 30% "ASV trīskāršā deficīta" dēļ, kas beigās novedīs pie neizbēgamā – dolārs pazaudēs pasaules rezerves valūtas statusu, uzskata eksperti.

Dārgā nauda

Kopš 2017. gada beigām Federālā rezerve pastiprina naudas un kredītu politiku, pakāpeniski palielinot likmes. Regulatora loģika ir gaužām vienkārša: krīze jau sen ir aiz muguras, Amerikas ekonomika atkopjas, un tāpēc stimulējošiem pasākumiem jādara gals. Šogad vien FRS pacēla pamatlikmi trīs reizes. Tāds naudas sadārdzināšanās temps nostādījis daudzas kompānijas diezgan apgrūtinošā stāvoklī: jaunu kredītu ņemšana kļūst arvien dārgākā, un jāapmaksā arī vecie parādi. Tramps jau asi kritizējis regulatora stratēģiju, paziņojot, ka FRS ir "sajukusi prātā" un pārvērtusies Amerikas ekonomikas galvenajā draudā.

Drauds ir absolūti reāls: nekustamā īpašuma tirgus jau ir reaģējis uz FRS rīcību ar palēnināšanos, dzīvesvietas cenas pārsniegušas līmeņus, kuri bija pirms 2008. gada krīzes. Analītiķi neizslēdz, ka 2019. gadā regulators varētu paņemt pauzi. Taču Pauels vienalga lika saprast: tirgum derētu gatavoties gludai un pakāpeniskai pamatlikmes palielināšanai.

"Depresijas" gadi

Tikmēr JPMorgan Chase analītiķi aprēķinājuši, kā izmaiņas ASV monetārajā politikā ietekmēs dolāra kursu. Pēc viņu vērtējuma, samazināšanās sāksies nākamā gada beigās, un lauz lejupslīdes trendu Amerikas valūta vairs nespēs: lejupslīde ilgs gadiem ilgi.

Šādu trajektoriju iesāks ASV ekonomikas atdzišana un pauze FRS likmju paaugstināšanā gada otrajā pusē.

"Beigās mūs sagaida dolāra lejupslīde daudzu gadu garumā. Nākamā gada otrajā pusē, ja FRS patiešām paņems taimautu, ekonomika kļūs lēnāka, savukārt pārējā pasaule stabilizēsies, mēs kļūsim par Amerikas valūtas samazināšanās lieciniekiem," citē JPMorgan globālo stratēģi Gabrielu Santosu Bloomberg.

Saskaņā ar JPMorgan ekonomistu prognozēm, ASV ekonomika kļūs par 1,9% lēnāka. "Izaugsmes tempu samazināšanās līdz 2% - scenārijs, kura gadījumā dolāru sagaida daudzu gadu ilgs kritums," konstatēja bankas analītiķi.

Hronisks deficīts

Viens no vadošajiem amerikāņu finanšu speciālistiem, pasaulē lielākā privāto investīciju fonda Bridgewater Associates dibinātājs miljardieris Rejs Dalio arī ir pārliecināts, ka situācija ekonomikā nesola neko labu dolāram. Tiesa, pēc viņa domām, par gludu un ilggadīgu samazinājumu nenākas runāt: dolārs nobruks sakarā ar turpmāko "trīskāršā deficīta" palielinājumu: budžeta, tirdzniecības līdzsvara un tekošo operāciju konta deficītu.

Kā skaidro Dalio, ASV trīskāršais deficīts atbaidīs valsts kases obligāciju ārzemju pircējus, kas izprovocēs sprādziena cienīgu to ienākumu izaugsmi un graujošu dolāra kursa kritumu par 30%.

Tādā gadījumā, pārliecināts investors, Amerikas naudas vienība neizbēgami pazaudēs pasaules rezerves valūtas statusu. Dalio neprecizēja, kas nomainīs dolāru, taču paziņoja: šis scenārijs kļūs par ASV "sliktāko murgu".

"Dolāra loma samazināsies, Amerikas vērtspapīru īpašnieki gūs zaudējumus. Mēs redzēsim, kā uz skatuves iznāks citas valūtas. Kādas tieši? Tas ir ļoti plašs sarunas temats," norādīja viņš.

Zelts, nevis dolāri

Uz to, ka dolāra dienas pasaules galvenās valūtas lomā ir skaitītas, norāda arī cits amerikāņu ekonomists – Bērklijas Kalifornijas universitātes profesors Barijs Eihengrīns. Mūsdienu finanšu tehnoloģiju jauda sagrauj "tīkla efektus", kuri veidojuši dabīgu valūtas monopolu, skaidro viņš. Šodien arvien vieglāk pārslēgties starp valūtām, tas ir salīdzināms ar operāciju sistēmu attīstību personīgai elektronikai.

Arī Dalio norāda uz zeltu, kā uz vienu no drošākajiem valūtas investēšanas un politisko risku instrumentiem. Un tam ir saprātīgs skaidrojums: dolāra sistēmas sabrukšanas gadījumā (un to veicina, neraugoties uz pārējo, milzīgie ne ar ko nenodrošinātie parādi) zelts viennozīmīgi nezaudēs cenu. Saglabājot maksājuma līdzekļa funkciju pasaules tirdzniecībā, šis aktīvs samazina atkarību no jebkuras valūtas.

Золотые банковские слитки
© Sputnik / Pavel Lisitsyn
Bankas zelta stieņi

Nav brīnums, ka dolāru vietā Krievija arvien vairāk izvēlas stieņus. Zelta rezerves jau ir sasniegušas rekorda līmeni, savukārt ASV vērtspapīru daļa Krievijas CB starptautiskajās rezervēs praktiski kļuvusi niecīga.

"Esmu pārliecināts, ka globālā pārslodze notiks tad, kad pasaules valdībām būs jātiek vaļā no parādiem, un viņi visu piesaistīs zelta cenai. Lūk kādēļ Krievijai un Ķīnai līdzīgas valstis uzkrāj zeltu – viņas zina, kas var notikt pēc dažiem gadiem," konstatēja Kīts Ņumeiers, First Mining Gold direktoru padomes priekšsēdētājs.

189
Pēc temata
Soross atzinis savu sakāvi cīņā ar Krieviju
Kāpēc pasaules tirgos dolāra kurss turpina sarukt: ko gaidīt no "amerikāņa"
Informācijas avoti Briselē: ES pārstās maksāt par Irānas naftu dolāros
Erdogans aicinājis pielikt punktu dolāra virsvaldībai pasaulē
Edgars Rinkēvičs

Latvijas ārpolitikas greizie spoguļi

8
(atjaunots 07:28 14.08.2020)
Par ko liecina Rīgas oficiālā reakcija par notikumiem Baltkrievijā pēc prezidenta vēlešanām un kādas ir baltkrievu protestu kustības perspektīvas.

Pēdējos gados Latvijas kurss ārpolitikā uzskatāmi demonstrē divas savas īpašības – rusofobiju un dubulto standartu pielietojumu. To vēlreiz apstiprināja Latvijas ĀM vērtējums par dramatisko situāciju, kāda tagad izveidojusies tuvākajos kaimiņos – Baltkrievijas Republikā. Tā daudz mazāk runā par prezidenta vēlēšanu rezultātiem, nekā par likumsargu stingrajām metodēm, ko viņi izmanto, lai apspiestu protesta akcijas Minskā un vairākās citās pilsētās pirmajās dienās pēc vēlēšanām.

Esmu pārliecināts: ja tikpat kaismīgi protesti notiktu Krievijā, mūsu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") ik pēc stundas spļautu zibeņus un pērkonus. Baltkrievijas gadījumā viņš izturas savaldīgāk.

Protams, viņš piekrīt otrdien izskanējušajam Eiropas Savienības vērtējumam par to, ka "aizritējušās prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā nebija ne brīvas, ne godīgas". Tomēr viņš iebilst pret plašām sankcijām pret šo valsti "pēc Irānas varianta" – lai nepaskubinātu Aleksandru Lukašenko galīgi krist Kremļa apskāvienos!

Tāpēc ministra kungs savā lapā Twitter piezīmēja: "Ņemot vērā to, ka vardarbība pret mierīgajiem protestētājiem Baltkrievijā turpinās un politiskā dialoga trūkumu, rīt ES Ārlietu padomē Latvija atbalstīs individuālo sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām, kuras atbildīgas par protestu apspiešanu un vēlēšanu viltošanu."

Un viss. It kā tas varētu kaut mazākajā mērā dāvāt kaut kādu rezultātu!

Domāju, ka Latvijas ĀM ieturētā pozīcija vispirms gūs atbalstu šodien mūsu parlamentārās Eiropas lietu komisijas slēgtajā sēdē un vēlāk, sestdien – ES ārlietu minsitru sēdē.

Aptuveni tādas pašas domas pauž Polija, kas ES tiek uzskatīta par "moderatoru Baltkrievijas lietās". Tāpēc ļoti ticams, ka šim lēmumam piekritīs arī viņu kolēģi aptuveni tādā "mērcē" – "fakti par demokrātijas normu ignorēšanu EDSO valstī un miermīlīgu protesta akciju vardarbīgu apspiešanu Baltkrievijas Republikā neapšaubāmi apstiprinās, tomēr politiski un ekonomiski apsvērumi mums ir svarīgāki!" Turklāt, domājams, protesta akciju spriedze Baltkrievijas pilsētu ielās tobrīd jau mazināsies.

Tomēr man šķiet, vēl ir par agru pārvilkt krustu pār protestiem pret prezidentu Aleksandru Lukašenko. Gudrie analītiķi var pārliecinoši apgalvot, ka mūsu tuvākajiem kaimiņiem nav spilgtu opozīcijas līderu, lielas un ietekmīgas opozīcijas partijas, "aizvainotu" oligarhu, kuri varētu finansiāli atbalstīt protestus. Arī politiskā valdošā elite un likumsargi demonstrē vienprātību ar savu prezidentu, Baltkrievijas sabiedrību pilnībā kontrolē specdienesti, tiesībsargi rīkojas preventīvi, ļoti apņēmīgi un agresīvi.

Vienlaikus, šķiet, baltkrievu protesti turpināsies. Aktivitāte te noplaks, te sarosīsies pēc šķietami nenozīmīgākā iegansta, pakāpeniski mainīsies, iegūs aizvien jaunas un jaunas formas, kļūs par "režīma hronisko slimību" un vairāk atgādinās baltkrieviem labi pazīstamo un ierasto plašo "partizānu kustību".

Protesti jau tiek salīdzināti ar "ugunsgrēku kūdras purvā". Var pēc bagātīgi apliet ar ūdeni kūdras virspusi, taču, ja uguns aizgājusi dzīlēs, tā var kuru katru brīdi atkal izlauzties virspusē! Un spilgtu līderu parādīšanās Baltkrievijas opozīcijas rindās būs tikai laika jautājums.

Mums atliek tikai lūgt Dievu par baltkrievu tautu. Un no visas sirds novēlēt viņiem mieru, taisnīgumu un uzplaukumu!

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

8
Tagi:
Edgars Rinkēvičs, Latvija, Baltkrievija
Pēc temata
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Protesti Baltkrievijā: karsta nakts pēc vēlēšanām
Eirodeputāts piedāvā ieviest sankcijas pret KF par notikumiem Baltkrievijā
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju
Koronavīruss

"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, jau viss ģeniālais"

59
(atjaunots 17:08 12.08.2020)
Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma.

Mēs, ārsti, esam guvuši panākumus koronavīrusa infekcijas pacientu ārstēšanā, izmantojot monoklonālās antivielas, steroīdus un pretvīrusa preparātus, stāsta Sergejs Carenko, reanimatologs, Lomonosova Maskavas valsts universitātes Fundamentālās medicīnas fakultātes profesors.

Tagad slimnieki mirst retāk, taču joprojām smagas slimības gaitas gadījumos mēs esam spiesti pārvest viņus uz MPL. Pēc tam seši-astoņi cilvēki no katriem desmit nomirst no slimnīcas infekcijām. Šādus slimniekus glābtu jaunas antibiotikas. Taču to izstrādei ir nepieciešami gadi.

Ir arī cits veids: pasargāt cilvēkus no koronavīrusa infekcijas. Šī metode ir laba visos aspektos – gan cilvēks vesels, gan apkārtējos neaplipinās. Galu galā: jo vairāk būs pret slimību rezistentu cilvēku, jo biezāks būs imūnais slānis sabiedrībā, jo drīzāk pienāks epidēmijas beigas.

Pagaidām imunitāte pret slimību veidojas tikai tādā gadījumā, ja cilvēks to izslimo. Bet ir taču arī drošāks variants – imunizācija. Pie tam ir efektīva un droša vakcīna, ko izstrādājuši Gamaleja vārdā nosauktā institūta speciālisti. Šis institūts mikrobioloģijas sabiedrībā ir tāds pats zīmols, kā Mercedes automobiļu ražošanā.

Akadēmiķus Gincburgu un Logunovu es pazīstu daudzus gadus. Ar viņiem un viņu darbiniekiem mēs izstrādājam jaunas cīņas metodes ar izturīgām baktērijām. Turklāt institūta zinātnieki jau ir veiksmīgi izstrādājuši vakcīnas pret Ebolu un MERS. Pat vēl vairāk – viņi ir apguvuši drošu un efektīvu to izstrādes ceļu – vektora metodi. Cilvēkam nekaitīgajam adenovīrusam kā nesējraķetei piesprauž orbitālo staciju – daļiņu koronavīrusa. Un palaiž cilvēka organismā. Pēc tam veidojas imunitāte gan pret "nesējraķeti", gan pret "orbitālo staciju". Lai nostiprinātu panākumus, pēc trim nedēļām tādu pašu "orbitālo staciju" palaiž ar citu "nesējraķeti", citu adenovīrusu. Un atkal veidojas imunitāte. Rezultātā pret abiem adenovīrusiem veidojas vājāka imunitāte (tas taču organismam nav nepieciešams), savukārt pret koronavīrusu – stabila un drošā imūna aizsardzība.

Vienkārši, kā jau viss ģeniālais. Tomēr nevienam neienāca prātā tādas nianses, tikai mūsu meistariem. Pasaulē tiek izstrādātas vēl dažas vektora vakcīnas, taču ne ar divām "nesējraķetēm"!

Vakcīna jau ir izmēģināta brīvprātīgajiem. Pie tam starp pirmajiem bija visi Gamaleja vārdā nosauktā institūta darbinieki. Viņi ir kā jauna tilta celtnieki – nostājās zem jaunuzbūvētā tilta brīdī, kad pa to brauca pirmais vilciens! Pēc tam vakcīna tika izmēģināta uz brīvprātīgajiem – militārpersonām. Nevienas kontrindikācijas, visiem ir spēcīga imunitāte.

Nav brīnums, ka presi uzreiz pāršalca kritikas vilnis - no vienkāršiem izdomājumiem par nozagtām tehnoloģijām līdz pseidozinātniskiem prātojumiem par potenciālu stāvokļa pasliktināšanos, nejauši inficējoties ar koronavīrusu, periodā, kad veidojas imunitāte  pret vakcīnu. Pēdējais skan baisi: antivielu atkarīgā uzlabošanās (ADE). Nezinātājiem tas izklausās baisi. Savukārt virusologi zina, ka ADE efekts ir aprakstīts tikai Denges drudzim, un pat nav saistīts ar vakcināciju. Pārējos gadījumos efektu dažkārt redz mēģenē. Turklāt ne koronavīrusu infekciju gadījumos.

Te nu rodas jautājums. Kas finansē šo kampaņu presē? No kā ir atkarīgi "neatkarīgie eksperti"? Nav nekāds lielais noslēpums: no citiem vakcīnu ražotājiem, kuri pagaidām atpaliek no Krievijas zinātniekiem. Vēl no pretvīrusu preparātu ražotājiem – kompānijām, kas ražo dažkārt efektīvas zāles, taču tās der tikai slimības vieglas formas apstākļos un tām ir virkne blakņu.

Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma un mēs beidzot varēsim ķerties klāt citām slimībām, kam mums pagaidām nepietiek laika epidēmijas

59
Tagi:
veselība, ārsti, vakcīna, koronavīruss, Krievija
Pēc temata
PVO: Covid-19 ir 10 reizes bīstamāks par cūku gripu, un to apturēs tikai vakcīna
Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu

Pretinieks neizlauzīsies: Krievijas Baltijas flotes PGA S-400 komandas organizē mācības

0
(atjaunots 10:31 14.08.2020)
Saskaņā ar mācību scenāriju Krievijas karavīri izvērsa zenītraķešu sistēmas S-400 "Triumf" pēc signāla saņemšanas par gaisa telpas robežu pārkāpumu, ko pieļāvušas vairākas nosacītā pretinieka lidmašīnas. Zenītartilēristu mācības redzamas video ierakstā

Baltijas flotes pretgaisa aizsardzības spēku plānveida mācības iekļāva S-400 izvēršanas normatīvus, gaisa mērķu meklēšanu, klasifikāciju un pavadīšanu.

Pēc signāla saņemšanas par nosacītā pretinieka uzlidojumu (tā lomā bija iznīcinātāji Su-27), atrilēristi izvērsa ZRK, veica raķešu elektronisko palaišanu un likvidēja nosacītā pretinieka mērķus.

Mācību kadri – mūsu video ierakstā.

0