Aleja pie Brīvības pieminekļa Rīgā

100 pāķības gadi. Svētku pēcvārds

202
(atjaunots 08:35 22.11.2018)
Nav nekādas "Latvijas 100. gadadienas". No 1940. līdz 1991. gadam pasaules kartē tādas valsts "Latvijas Republika" nebija. Esmu par 9 gadiem vecāks nekā šī valsts, tāpēc varu vērtēt šo daiļdarbu no dzīves pieredzes augstumiem.

Esmu 21 gadu (no 1971. līdz 1991. gadam) nodzīvojis vietā, kas saucās Padomju Latvija. Dievs mans liecinieks, man tā patika. Mazajā PSRS pleķītī bija vērts dzīvot, savā lapā Facebook stāsta žurnālists un publicists, IMHOkluba redaktors Jurijs Aleksejevs. Tas bija labi kopts, no padomju valsts budžeta dāsni finansēts, intelektuāli attīstīts lielās impērijas gabaliņš. Ar labāku izglītību, ar izcilu rūpniecību, mazliet nacionāli provinciālu, taču itin jauku kultūriņu.

Jūrmala, Raimonds Pauls, RVR vilcieni un "rafiņi", kuri vagoja 1/6 zemeslodes sauszemes āres, mopēdi "Rīga", par ko sapņoja puikas uz 1/6 zemeslodes, uztvērēji VEF un daudz jo daudz kā cita, ar ko bija vērts lepoties...

70. un 80. gados daudz braukāju komandējumos (es dievinu komandējumus) un ceļasomā vienmēr iemetu pāris pudeles Rīgas balzama, pāris kārbas "Prozit" un pāris flakonus "Dzintara" smaržu. Biju drošs: šie sīkumi man pavērs durvis jebkurā viesnīcā, palīdzēs sadabūt jebkuru aviobiļeti, pieglaimoties visstingrākajai sekretārei un nokļūt visaizņemtākā priekšnieka kabinetā.

Jā, es nekaunīgi izmantoju savu stāvokli – "noslēpumainais rīdzinieks, gandrīz ārzemnieks". Godīgi atzīstos: reizēm pat imitēju vieglu baltiešu akcentu – izlikos par latvieti. Uz to man bija tiesības, jo mana mamma ir tīra latviete... pie tam vēl biju inženieris-konstruktors no lielā RA "Radiotehnika", kas izlaiž "Selgu", "Rigondu", "Simfoniju", "Melodiju", "Rīgu"... PSRS plašumos biju neatvairāms, gluži kā mana Latvijas PSR, un es ļoti lepojos, ka nāku no šejienes.

* * *

Šis un tas man nepatika. Vecmāmiņas lauku mājas. Bērnībā mamma mani sūtīja uz laukiem, uz Valmieras rajonu, lai pāris nedēļas paciemojos. Man – sabiedriskam pilsētas puikam – lauku pastorāle bija neizturama. Mūžīgā skābu kāpostu un kūts smaka, mūžīgās mušas, nešķiramās kūts pavadones un kilometriem tālu neviena paša cilvēka.

Vienīgā izklaide – reizi dienā, logus un lukturus spīdinādams, garām brauca Rīgas autobuss, krāšņs hromēts ZIL, caurcaurēm noputējis uz vietējiem zemesceļiem. Katru dienu ar nazi iegriezu robus bluķītī – skaitīju dienas, līdz autobuss beidzot aizvedīs mani uz pilsētu, kur valda interesanta dzīve.

Klasiķis reiz teica "lauku dzīves idiotisms". Taču viņš nezināja, kāds ir "pāķības idiotisms", kurš pirmo paceļ kvadrātā. Kad biju paaudzies un uz kājām nostājies, neviens mani vairs nesūtīja uz klaušām pie vecmāmiņas. Apciemošu, ieskriešu uz pāris stundām – un prom, ātri atpakaļ...

Velns lai parauj, vecmāmiņas lauki, kurus, šķita, esmu pametis uz visiem laikiem jau 70. gados, mani panāca 1991. gadā. Precīzāk sakot, 1991. gada 15. oktobrī, kad tie apsmirdināja visu valsti ar tādu cūku mēslu kaudzi ar sīcošām mušām, ka smaka mani teju vai gaisā pameta! Vai atceraties šo datumu? Todien laucinieki, sapulcējušies liela barā, pieņēma savu pilsonības likumu. Vēl šobaltdien atceros viņu pašapmierinātos ģīmjus, kad mūs, krievu cilvēkus, viņi pataisīja par otrās šķiras ļautiņiem.

Pēc tam "pāķi" sāka līst laukā pa visām šķirbām. Ar lāpstām un dakšām, gumijas zābakos un nacionāliem rakstiem izrakstītos kreklos. Ar dziesmām un dejām pāķi sāka iznīcināt visu, kas Latvijā kaut mazākajā mērā piederējās pie mūsdienu civilizācijas. Rūpnīcas? Rūpniecība? Mums tas nav vajadzīgs! Mēs no tā visa neko nesaprotam. Zinātne? Izglītība? Mums tas nav vajadzīgs! Mēs no tā neko nesaprotam. Mums pietiek ar dziesmām un latviešu valodu.

Bizness? Jā, to gan mēs atbalstām. Bet tikai tādu: paņemt kaut ko no padomju pagātnes, ātri sazāģēt un pārdot metāllūžņos visu, ko mēs nesaprotam, kas ir kaut mazliet sarežģītāks par mēslu dakšām. Pēc tam pārējo var ātri iegrūst kādam ārzemniekam, lai atver tur tirdzniecības centru. Par nopelnīto naudu var uzbūvēt sev mājiņu laukos ar mīļo un ierasto govju kūts smaku un mušām...

90. gados un 2000. gadu sākumā šeit vēl mēģināja noturēties virs ūdens alternatīvais bizness. Bankas, tranzīts, starptautiskā tirdzniecība, kaut kā izdzīvot mēģināja no padomju laikiem atlikusī rūpniecība... Nē! Nožmiedza visu. Pāķu mentalitāte ir ierīkota tā: ja katram lauciniekam pienākas vienstāva māja ar salmu jumtu, nedod, Dievs, kāds sāks būvēt pusotru stāvu un dzelzs jumtu. Kaimiņi pielaidīs uguni no četriem stūriem, pat nesarunājuši. Sēdi rāms un nebāz galvu laukā!

Un viņiem izdevās! Tā saucamās "neatkarīgās Latvijas" pastāvēšanas 27 gadu laikā viņi visu valsti no attīstītas un intelektuālas republikas ir pataisījuši par nolaistu būdu Eiropas pažobelē. Tas notika manu acu priekšā. Esmu vecāks par viņu valsti, es to redzēju. Kad valsts otro reizi parādījās pasaulē 1991. gadā, man jau bija 33 gadi. Visus sasmērētos pamperus un bērnu caurejas rezultātus esmu ostījis un skatījis real-time režīmā.

* * *

Patiesībā valsts "Dieva Aizmirstie Latviešu Pāķi" jau ir uzcelta. Galīgi un negrozāmi. Nabadzīgi, pieticīgi, omulīgi, nevienam neinteresanti, agresīvi naidīgi pret svešiniekiem (pat atvestie pakistāņu bēgļi no šejienes mūk prom vēl žiperīgāk nekā no savas Pakistānas). Mērķis sasniegts, nekā vairs darāma nav.

Atlicis tikai nosvinēt faktu, kā nu prot: padziedāt tautasdziesmas, pabolīt acis uz savējo un atbraukušo, ākstu formastērpos ģērbtu mākslinieku izrādēm, ko viņi uzskata par "neuzvaramiem karaspēkiem", noskatīties ilumināciju ar ķīniešu raķetēm (ak tu, mīļais Dieviņ!), kārtīgi paēst cūkgaļu ar skābiem kāpostiem, nodzēst gaismu un iet gulēt. Pussnaudā vēl saldi padomāt: "Interesanti, cik viņi tur nozaguši uz salūta rēķina? Laikam jau pusi. Ek, ja es tā varētu..." To mēs visu jau redzējām pirms pāris dienām...

Tātad mums ir Triumfējošā Pāķība. Tas nav ne labi, ne slikti. Vienkārši tas mans stils. Ne arī manas mammas stils. Viņa, latviete no laukiem, 1946.-51. gadā ieguva padomju augstāko medicīnisko izglītību, 20 gadus dzīvoja un strādāja dažādās PSRS vietās, paskatījās pasauli.

Atceros, kā vecmāmiņa viņu 1970. gadā, kad atgriezāmies Latvijā, mēģināja pierunāt: Gaida (manu mammu sauca Gaida), ko tev tajā Rīgā darīt? Dzīvo pie mums, laukos, māja ir liela, vietas pietiks, skola bērniem tepat, tikai 7 kilometri, piens katru rītu svaigs, pašu slaukts. Nē. Mamma, pametusi laukus 1946. gadā, neatgriezās līdz pat savai nāves stundiņai. Paldies mammai.

Tāpat arī visi trīs mani bērni. Viena pašlaik ir Kalifornijā, otrs – Hāgā, trešais – Londonā. Viņiem šeit nekas nav darāms. Nav jau tā, ka viņiem šeit nav darba/izglītības (kaut kāds darbs/izglītība šeit ir), bet gan mentalitātes ziņā. Pāķības idiotims nav viņu stiprā puse.

Tāpat klājas arī latviešu jauniešiem. Viņi tagad pamet savu lauku valsti veseliem bariem. Viņi arī ir cilvēki, un viņiem šeit ir šausmīgi garlaicīgi. Galu galā notiek tas, ko dabā dēvē par negatīvo atlasi. Jaunie, aktīvie, gudrie brauc prom. Paliek tie, kuri paliek…

* * *

Domāju, man pavaicās: Aleksejev, ko tu pats tur dari, kāpēc TU neesi aizbraucis? Atbildēšu: patiesībā jau sen esmu prom, jau vairāk nekā desmit gadus šeit nestrādāju. Žurnālista profesija to pieļauj. Pēdējos gados šeit arī gandrīz nemaz nedzīvoju. Atbraucu, sarakstu materiālus, izguļos un atkal prom.

Taču tā ir sagadījies, ka pēdējā gada laikā aizbraukt nevaru. Pāķu valsts mani sodījusi ar aizliegumu pamest valsti. Nelaiž mani prom. Bet mani vai ik nedēļas kaut kur uzaicina: te uz Krieviju, te – uz Eiropu vai vēl kaut kur tālāk. Viens uzaicinājums pēc otra, viens par otru interesantāks. Nekā nebija – nelaiž!

Ziniet, ko? Man tas ir visīstākais sods. Atkal, gluži kā pirms 50 gadiem esmu nokļuvis laukos pie vecmāmiņas ar visu tās dzīves idiotismu, govīm, mušām un skābiem kāpostiem. Atkal iecērtu bluķītī robus un skaitu dienas, kad atkal varēšu doties plašajā pasaulē.

Lai kā es censtos aizbēgt no pāķiem, tie mani tik un tā ir panākuši...

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

202
Pēc temata
Manevri Namejs 2018: kā Latvija gatavojas pilsoņu karam
Gasparjans: latvieši meklē pērkamus krievus
Gasparjans par biznesu Latvijā: prom uz Krieviju
Gasparjans: kā "muļķa" krievi izveidoja no Baltijas valstīm PSRS skatlogu
G20

Koronavīruss skāris G20 samitu. Taču Rietumi necietīs Krievijas vakcīnu

32
(atjaunots 16:13 26.11.2020)
Vladimirs Putins aicināja izrādīt humānismu, izvairīties no "neizbēgamās konkurences", tomēr izredzes uz to, ka viņa aicinājumu sadzirdēs, ir ļoti mazas, it īpaši ņemot vērā Krievijas un Ķīnas vakcīnu diskreditācijas kampaņu Rietumu medijos.

Virtuālais samits G20 akcentēja globalizācijas nāvi, neskatoties uz visiem dalībnieku pūliņiem. Tas parādīja: deglobalizācija pēckovidā pasaulē jau notikusi, RIA Novosti portālā stāsta Ivans Daņilovs.

Runa nav par kaut kādu sazvērestību pret nosacīto "amerikāņu vienpolāro pasauli" (Pax Americana izskatā) vai citiem mēģinājumiem atmodināt "bloku konfrontāciju" pēc XX gadsimta otrās puses parauga. Deglobalizācija un daudzpolaritāte jau ir reāla, lai ko par to domātu Vašingtonas vai Briseles "smadzeņu centros".

Lieta tāda, ka nepastāv vienota politiskā kārtība, tāpat kā nepastāv vienota politiskā valoda tās apspriešanai. Vēl jo vairāk nepastāv nekāds "ģeopolitiskais kamertonis" (vai pat "kamertoņi"), uz ko varētu orientēties pasaules sabiedrība.

Ir kopīgas problēmas, sākot no koronavīrusa pandēmijas un beidzot ar globālo ekonomisko krīzi, ir, bet nav un nekad arī nebūs kopīgu lēmumu. Tāpēc vien, ka globālā līmenī valstu mijiedarbības shēmā sākusies spēle ar nulles likmi, proti, jebkurus konkrētas valsts panākumus uztver kā konkurentu sakāvi, pie tam demonstrē gatavību upurēt kopīgās intereses (nerunājot jau par humāniem apsvērumiem) tikai tālab, lai kāds no ģeopolitiskajiem konkurentiem nevarētu ierakstīt savā kontā kādu imidža, politisku vai ekonomisku uzvaru.

Gribētos pieminēt dažus acīmredzamus piemērus. "Divdesmitnieku" samitā ĶTR līderis piedāvāja izveidot kādu digitālu mehānismu, kas ļautu atvērt pārvietošanos starp valstīm — tas sniegtu lielu atbalstu pasaules ekonomikai, starptautiskajai tirdzniecībai un tūrisma atjaunošanai (tas ir svarīgs faktors daudzām, arī ļoti nabadzīgām valstīm).

Sji Dziņpins ierosināja veidot starptautisku,  savstarpēji atzītu mehānismu "veselības QR kodu", kura pamatā būtu testu rezultāti. "Ceru, ka tam pievienosies pēc iespējas lielāks skaits valstu un reģionu," teica Sji Dzjiņpins.

Objektīvi tā ir laba ideja: veidot starptautisku un vispāratzītu "digitālo apliecību", lai apstiprinātu, ka konkrētais tūrists, diplomāts vai biznesmenis ir vesels un bez karantīnas var šķērsot valstu robežas (kā arī atgriezties savā dzimtenē). Tomēr izredzes īstenot tādu ieceri tuvākajā laikā un globālā līmenī ir pavisam niecīgas, lai gan šis pasākums ir nepieciešams jau tagad un praksē var būt salīdzinoši viegli īstenojams. To nedarīs, jo ieceri izvirzījis priekšsēdētājs Sji, bet no Rietumu līderu imidža viedokļa piekrist oficiālās Pekinas piedāvājumiem (it īpaši piedāvājumiem, kas uzsver augsto Ķīnas informācijas tehnoloģiju attīstību) nevar, principiāli nevar.

Vēl viens piemērs: koronavīrusa vakcīna nav pieejama nabadzīgajām pasaules valstīm, kuras bez vakcinācijas varētu kļūt par planētas "koronavīrusa perēkļiem" ar visām no tā izrietošām sekām. Vladimirs Putins savā runā uzsvēra, ka vakcīnām jābūt pieejamām visā pasaulē:

"Krievija atbalsta šī samita galvenā risinājuma projektu, kas virzīts uz to, lai efektīvas un drošas vakcīnas būtu pieejamas visiem. Bez šaubām, imunizācijas preparātiem jābūt visas tautas īpašumam. Un mūsu valsts, Krievija, protams, ir gatava piedāvāt trūcīgām valstīm mūsu zinātnieku izstrādātās vakcīnas: tā ir pasaulē pirmā reģistrēta vakcīna "Sputnik V" uz cilvēka adenovīrusu vektoru platformas, gatava arī otra Krievijas vakcīna – Novosibirskas zinātniskajā centrā izstrādātā "EpiVakKorona", jau top trešā Krievijas vakcīna.

Pandēmijas mērogs liek mums piesaistīt visus resursus un izstrādes. Mūsu kopīgais mērķis ir izveidot vakcīnu preparātu portfeļus un sekmēt visas planētas iedzīvotāju drošību. Tas, cienījamie kolēģi, nozīmē, ka darba pietiks visiem, un man šķiet, ka šoreiz ir gadījums, kad konkurence, iespējams, ir neizbēgama, bet mums pārsvarā jāņem vērā humānā rakstura apsvērumi."

Deklaratīvajā līmenī viss būs kārtībā, bet "Divdesmitnieks" kopumā nepiekritīs konkrētām darbībām, kuras (sekojot elementārajai loģikai) paredzētu veidot fondu nabadzīgo valstu iedzīvotāju vakcinēšanas finansēšanai, izmantojot vispieejamākas un efektīvākas vakcīnas, proti, Krievijas vakcīnu "Sputnik V", kas ir lētāka par amerikāņu un Eiropas analogu un kuru, atšķirībā no Pfizer vakcīnas, nevajag uzglabāt -70 grādu temperatūrā. Tā ir visnopietnākā problēma pat Amerikas medicīnas infrastruktūras apstākļos, nemaz nerunājot par attiecīgo "infrastruktūru" Dienvidamerikā, Āfrikā vai Austrumeiropā.

Pie tam no Vašingtonas un Briseles skatpunkta, problēma atkal tā pati: vakcīna nāk no Krievijas (tomēr ķīniešu vakcīna viņus arī neapmierina).

Vladimirs Putins aicināja izrādīt humānismu, izvairīties no "neizbēgamās konkurences", tomēr izredzes uz to, ka viņa aicinājumu sadzirdēs, ir ļoti mazas, it īpaši ņemot vērā Krievijas un Ķīnas vakcīnu diskreditācijas kampaņu Rietumu medijos.

Līdztekus G20 samitā nebija nekāda substantīvā dialoga (tikai pasaules līderu monologu sērija) par daudziem jautājumiem: gan PTO reformu, gan jaunattīstības valstu valūtas parādu problēmas, gan globāla protekcionisma tendence. Rietumu līderiem ir ļoti skaidra nostāja: viņi daudz runā, viņi nevienu neuzklausa, bet viņu ierosinājumu formula ir visai vienkārša: "visiem ir jādara tā, kā mēs sakām, un tad viss būs labi", un šajā ziņā Vašingtona nostāja diez vai mainīsies pēc prezidenta maiņas.

G20 samita substantivitātes trūkums uzskatāmi apliecina, ka pasaule virzās nevis uz "ģeopolitisko bloku" konkurenci, ne uz "amerikāņu pasaules" atjaunošanu (kā to cer Vašingtonā), bet uz pasauli, kurā par kaut ko vienoties var tikai divpusējo sarunu līmenī starp konkrētām valstīm. Formāli "Divdesmitnieka", tā saucamās G20 grupas pasaule vēl pastāv, bet praksē mēs tuvojamies tam, ko pazīstamais amerikāņu polittehnologs Jans Brēmers nosauca par "G-nulle pasauli": pasaulei, kurā katrs ir par sevi. Iespējams, šīs transformācijas paātrināšanās būs galvenais koronavīrusa vēsturiskais mantojums.

32
Tagi:
Vladimirs Putins, Sji Dziņpins, krīze, ekonomika, pandēmija, G20
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs aicina atcelt ierobežojumus un apvienoties pret Covid-19
"Sajaucis NATO ar tirdzniecību". Kāpēc Krievija nevēlas atgriezties G7
Kāpēc ASV pūlas atdzīvināt komunisma draudu spoku?
Džo Baidens

Baidens pārvērtīs ASV par Eiropas marioneti

19
(atjaunots 16:02 26.11.2020)
Maldīgi cerēt, ka globālistiem ir nacionāli orientētas intereses. Viņu acīs ASV ir svarīgas kā emisijas centrs un spēcīgākā armija pasaulē. Taču pati milzīgā valsts drīzāk ir slogs, ko vienkāršāk norakstīt, nevis investēt tās problēmu risināšanā.

Eiropas Padomes priekšsēdētājs Šarls Mišels ierosināja Džo Baidenam atjaunot "stabilu transatlantijas aliansi".

Ja Džo Baidens ieradīsies Baltajā namā (spriežot pēc pašreizējiem notikumiem, tamlīdzīgas izredzes kļūst aizvien neatvairāmākas), iespējams, piepildīsies arī Mišela vēlme. Liela loma ir ASV valsts sekretāra iespējamam kandidātam – Entonijam Blinkenam, rafinētam "Vašingtonas purva" produktam un "globālo alianšu atbalstītājam", portālā RIA Novosti stāsta Irina Alksnis.

Uzreiz bija skaidrs, ka Rietumeiropa priecāsies, redzot, ka ASV prezidenta krēslā sēdies tieši Džo Baidens – tās līderi viens pēc otra steigšus metās apsveikt Baidenu ar uzvaru, Vācija pat atzina, ka nav noskaņota "vēl četrus gadus strādāt ar Trampu".

© Sputnik / Брайан Смит

Nav gan īsti saprotams, kāpēc Eiropa dod priekšroku globālistiem ASV priekšgalā – tiem pašiem, ko apsēdusi ideja saglabāt status quo – vienpolāro pasauli ar Vašingronas bezierunu līdera vietu tajā. Galu galā, tādai vēlmei neatbilst suverenizācijas procesi, kas uzņem apgriezienus Vecajā Pasaulē, centieni tikt vaļā no vasaļu lomas aizokeāna valdnieka paēnā.

Varētu pieņemt, ka Eiropā tāpat virsroku ņēmuši proamerikāniskie spēki, gatavi upurēt ASV savas valstis. Tomēr fakti liecina par ko citu. Piemēram, Vācijas valdība vēlreiz apstiprināja savu viedokli – tā norādīja, ka eksteritoriālās sankcijas, ko ASV izstrādā pret "Ziemeļu straumi 2", ir nepieņemamas.

Tātad Eiropa joprojām pastāv uz sava, aizstāv savas intereses un cenšas pastiprināt savu ģeopolitisko lomu, tomēr kaismīgi atbalsta to spēku atgriešanos pie varas Vašingtonā, kas tai teorētiski būtu kategoriski nepieņemami.

Pretruna ir dīvaina. Tās atminējums meklējams četrus gadus tālā pagātnē. Ierodoties Baltajā namā, Donalds Tramps atteicās no virknes izstrādājamu un pat parakstītu starptautisko līgumu. To vidū bija slavenā Transatlantijas tirdzniecības un investīciju partnerība, kas tobrīt bija izpelnījusies visnotaļ baismīgu reputāciju. Panikas cēlēji brīdināja, ka ar tās palīdzību Amerika vienkārši izsūknēs no Eiropas resursus.

Tomēr Tramps, kurš savas prezidentūras gados izmantoja katru iespēju, lai gūtu ekonomisko labumu savai valstij, nesvārstoties atteicās no "vistas", kam šķietami vajadzēja ilgus gadus dēt zelta olas Amerikai. Pie tam viņš norādīja: patiesībā visi šie līgumi Savienotajām Valstīm nav izdevīgi. Iespējams, niknajam amerikāņu patriotam ar seno pieredzi biznesā, var ticēt.

Kremlis
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Būtu maldīgi cerēt, ka globālistiem ir nacionāli orientētas intereses. Viņu skatījumā Savienotās Valstis var būt ļoti svarīgas kā galvenais emisijas centrs un spēcīgākā armija uz planētas. Taču pati par sevi milzīgā valsts ar gandrīz 330 miljoniem iedzīvotāju drīzāk gan ir slogs, ko vienkāršāk ir norakstīt, nevis ieguldīt līdzekļus tās problēmu risināšanā.

Toties globālistu patiesās intereses un sentimentalitāte, iespējams, saistīti pavisam ar citām vietām. Tas pats Entonijs Blinkens lielu daļu bērnības aizvadījis Parīzē, viņa personību lielā mērā ietekmējis patēvs – eiropietis. Tātad šaubas par to, cik lielā mērā viņš, valsts sekretāra postenī būdams, ņems vērā vienīgi ASV nacionālās intereses, ir visnotaļ pamatotas.

Šādā kontekstā Eiropas viedoklis ir jēgpilns. Pēdējo gadu desmitu laikā tā iemanījusies panākt savu mijiedarbībā ar saknes zaudējušo amerikāņu dziļvalsti, pie tam pilda visus formālos reveransus "brīvās pasaules līderim" un vienīgajai superlielvalstij. Ko vērts jau ir Irānas kodoldarījums, ko bieži dēvē par Obamas prezidentūras triumfu, taču ES tas bija vajadzīgs daudz vairāk nekā ASV.

Vēl vairāk: ES vēl joprojām vairākos aspektos vajadzīgas ASV. Piemēram, Eiropas pūles veidot pašai savu armiju – ne tagadējo imitāciju, bet īstu militāro spēku – izskatās nenopietni. Šajā ziņā alternatīvas amerikāņiem nav un tuvākajā nākotnē nav sagaidāma. Tikai Tramps bija stingri apņēmies piespiest Veco Pasauli samaksāt par militāro "vairogu" augstāko likmi. Briselei vai Berlīnei ir daudz lielākas izredzes vienoties "pa labam" ar "Vašingtonas purvu".

Pie tam ES vēl joprojām vajadzīgs atsvars Krievijai – ģeopolitiskais, ekonomiskais, arī militārais. Citādi Maskavai parādās pārlieku labvēlīgi apstākļi rietumu virzienā, un tas nekādi nepriecē Rietumeiropu.

Galu galā veidojas paradoksāla situācija: vairākums Eiropu uzskata par ASV patēriņa materiālu, taču patiesībā vajadzētu pažēlot amerikāņus – viņiem aug risks krist par Eiropas viltības un pašmāju elites nodevības upuriem.

19
Tagi:
Džo Baidens, ASV, Eiropas Savienība
Pēc temata
Putinam nav iemesla sveikt Baidenu
Vācijas atlantiskās vienotības dēļ nāksies upurēt Eiropas Savienību
Klintone publicējusi Amerikas plānu pasaulei: labas ziņas Krievijai
Desmit sievietes, pieci krāsainie un gejs. Kas veido Baidena komandu
Vladimirs Makejs

Baltkrievijas ārlietu ministrs kritizē opozīciju par aicinājumiem ieviest sankcijas

0
(atjaunots 10:40 27.11.2020)
Baltkrievijas ārlietu ministrs norādīja, ka ekonomiskais spiediens un sankcijas, ko opozīcija aicina ieviest, negatīvi ietekmēs iedzīvotāju labklājību un diezin vai gūs atbalstu tautā.

RĪGA, 27. novembrisSputnik. Baltkrievijas ārlietu ministrs Vladimirs Makejs kritiski izvērtēja opozīcijas pārstāvjus par viņu aicinājumiem ārvalstīm ieviest ekonomiskās sankcijas pret Minsku – viņš atgādināja, ka tās negatīvi ietekmēs baltkrievu tautas labklājību, vēsta RIA Novosti.

"Mēs redzam, kā uz kaimiņvalsīm aizbraukušie valdības oponenti cenšas ietekmēt situāciju Baltkrievijā, nomainīt tā saucamo režīmu. Pastāv noteiktas cīņas metodes, var panākt režīma maiņu... Tomēr es uzskatu, ka to labāk būtu darīt tiesiskajā laukā. Tas, ko patlaban ierosina uzsākt oponenti – ekonomiskais spiediens, ekonomiskās sankcijas – negatīvi ietekmēs konkrēta cilvēka, tautas labklājību," konstatēja Makejs preses konferencē Minskā.

Viņš norādīja: ja opozīcijas pārstāvji "vēlas izskatīties par tādiem "varoņiem" vienkāršā cilvēka acīs – Dieva dēļ, lai turpina tādu politiku". "Taču man šķiet, ka diezin vai vienkāršie cilvēki atbalstīs tādu politiku. Agri vai vēlu patiesība tik un tā triumfēs, un cilvēki ieraudzīs, kas ir kas un ko ir vērts," uzsvēra ministrs.

9.augustā pēc prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā, kurās sesto reizi uzvaru guva Aleksandrs Lukašenko – pēc CVK datiem, viņš saņēma 80,1% balsu, valstī sākās opozīcijas protesti. Izkliedējot akcijas, kuru dalībnieki nepiekrita balsošanas rezultātiem, kārtības sargi izmantoja asaru gāzi, ūdensmetējus, gaismas un trokšņa granātas, gumijas lodes. Akcijas turpinās vēl joprojām, plašākās to vidū parasti notiek svētdienās. Vienlaikus notiek arī Aleksandra Lukašenko piekritēju pasākumi. Varasiestādes konstatējušas, ka vērojama protestu radikalizācija Baltkrievijā un pārvietošanās no pilsētu ielām uz pagalmiem.

0
Tagi:
sankcijas, opozīcija, Baltkrievija
Pēc temata
Eiropas Savienība iekļāva Lukašenko sankciju sarakstā
Rietumi atraduši baļķi Baltkrievijā, taču neredz skabargu Amerikā
Eksperts: baltkrieviem šķita, ka Latvijā ir labi, – tagad strebj putru ar lielu karoti
Nariškins: uz Baltkrievijas Rietumi izmēģina Krievijas "sašūpošanas" metodes