NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs tikšanās laikā ar Norvēģijas premjerministri Ernu Sūlberguг

Iesaistījuši Norvēģiju un ar spērieniem mudina Ukrainu: ASV militāri politiskā paranoja

62
(atjaunots 10:25 20.10.2018)
Lietuvas prezidentei Daļai Grībauskaitei un Igaunijas valsts vadītājai Kersti Kaljulaidei parādījusies konkurente – Norvēģijas premjerministre Erna Sūlberga, kura gatavojas "iebiedēt Krieviju".

Norvēģijas premjerministre Erna Sūlberga pasākumā Global Leader Dialogue Berlīnē ziņoja, ka nepieciešams "veltīt visus spēkus, lai iebiedētu Krieviju".

Viņasprāt, Eiropas pienākums ir ieguldīt lielākus līdzekļus savā aizsardzībā, un Norvēģija audzēs militāros izdevumus. Krievijas iebiedēšana esot nepieciešama, un to varot panākt tikai ar "vērienīgām militārām mācībām".

Pret nacionālo politiku

Šķiet, Sūlberga apņēmusies aizēnot savas domu biedres Baltijā – Daļu Grībauskaiti un Kersti Kaljulaidi. Krievijas vēstniecība Norvēģijā pauž uzskatu, ka patlaban valsts izskatās "ne īpaši prognozējama" – veicina bruņošanās sacensības un militāro izdevumu ziņā uz vienu iedzīvotāju ieņem otro vietu NATO pēc ASV.

Valsts izvieto savā teritorijā ASV PGA sistēmas un dislocē amerikāņu jūras kājniekus. Šīs darbības vērstas pret Krieviju.

Abu valstu pastāvēšānas laikā Krievija ne reizi nav apdraudējusi Norvēģiju, tomēr jūnijā Oslo vērsās pie Vašingtonas ar lūgumu dislocēt ASV jūras kājnieku papildu vienības pie Krievijas robežas.

Šis lēmums neatbilst kopš 1949. gada īstenotajai nacionālajai politikai "nepiešķirt ārvalstu bruņotajiem spēkiem bāzes Norvēģijas teritorijā līdz brīdim, kad Norvēģija saskarsies ar uzbrukumu vai uzbrukuma draudiem". Kāds ir valsts militarizācijas un pret Krieviju vērstās iebiedēšanas iemesls?

Klaiņošana pa trejdeviņām zemēm

Vācu žurnāls Der Spiegel, atsaucoties uz Drēzdenes Tehniskās universitātes pētījumu, vēsta, ka Norvēģija ieņem līdera vietu Eiropā psihisko traucējumu skaita ziņā iedzīvotāju vidū – rādītājs sasniedzis 26,6%.

Valsts pašreizējā premjerministre kopš 16 gadu vecuma ārstējusies no disleksijas (tai raksturīgas grūtības apgūt lasīšanas un rakstīšanas prasmes). Taču kareivīgums, ko demonstrē nelielā ziemeļvalsts ar aptuveni 5 miljoniem iedzīvotāju, cēlies citviet.

ASV gatavojas karam ar Krieviju. Plašā frontē – Barenca un Baltijas jūras līdz Melnajai jūrai – vērojama Ziemeļatlantijas alianses uzbrukuma grupējumu veidošanās.

Tuvojas lielākie NATO manevri kopš aukstā kara laikiem - Trident Juncture. Norvēģijā desantēsies ASV jūras kājnieki. Strauji aug alianses spēku trieciena vienības Lietuvā, Latvijā un Igaunijā. Haotiskajā ierindā burtiski ar spērieniem liek stāties ar militāro bloku saistītajai Ukrainai.

Kas satrauc ASV

Socioloģiskais pētījums amerikāņu karavīru lokā liecina, ka aizvien lielāks skaits militārpersonu gaida karu ar Krieviju: 46% aptaujāto uzskata, ka Savienotās Valstis karos burtiski nākamgad (2017. gadā šādu viedokli pauda 5%). Par galveno pretinieku 71% respondentu uzskata Krieviju. Otrajā vietā – Ķīna. Domājams, viņu kolēģi Eiropā pārsvarā tāpat jūt šo militārpolitisko paranoju. Tagad tiek apspriests nevis kara risks, bet gan prioritārais karadarbības teātris – Barenca, Baltijas vai Melnā jūra.

Amerikāņus satrauc nevis iespējamie lielie zaudējumi un iznīcība Eiropā, bet gan Krievijas prasme izveidot reģionālās piekļuves un manevru ierobežojuma un kavēkļu zonas.

Pavisam noteikti ASV un NATO vadībai negribētos projicēt spēku visā Krievijas robežu perimetrā. Ar šo vēlmi stratēģisko mērķu īstenošanai nepavisam nepietiek. Nav ne mazāko šaubu: karš ar Krieviju sāktos agrāk, ja vien "partneriem" nebūtu demonstrēti efektīvie "Iskander", "Kalibr", "Kinžal" un citas reālās suverenitātes garantijas. Cerībām uz Kremļa izkurtēšanu un ģeopoliskā līdzsvara izmaiņām nav ne mazākā objektīvā pamata.

Atklāsme Azovā

Krievija ne vienu reizi vien jau ir brīdinājusi ASV un NATO par naidīgas rīcības sekām un tās atvairījusi. Piemēram, Dienvidkaukāzā 2008. gadā un Krimas pussalā 2014. gadā.

Ceturtdien, 18. oktobrī Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs intervijā franču izdevumiem RT France, Paris Match un Le Figaro apliecināja, ka Krievija neļaus Ukrainai organizēt mācības Azovas jūrā kopā ar NATO. Krievijas un Ukrainas līgums paredz, ka trešo valstu karakuģu ienākšanai abu valstu iekšējā jūrā – Azovas ūdeņos – nepieciešama abpusēja piekrišana, ko Krievija nesniegs.

Lavrovs gandrīz tiešiem vārdiem paskaidroja rietumvalstu "partneriem", kāds ir to statuss: jūsu brīvība beidzas tur, kur sākas mūsu teritorija. Vai viņi to sapratīs?

Rietumu demokrātija jau sen ir pārvērtusies par asiņainu kultu Tuvajos Austrumos un vairākās Āfrikas valstīs. Taču karadarbības sākums Eiropā ar mūsdienu tehnoloģijām – tā ir garantēta globālā katastrofa, kvalitatīvi jauns kolektīvo Rietumu degradācijas līmenis. Amerikāņu "vanagi" velti cer, ka aiz okeāna izdosies pagaidīt apokalipses beigas.

Miera laikā mācībās Lietuvā gāja bojā karavīrs no Vācijas. Kara lidotājs no ASV gāja bojā Ukrainas "tīrajās debesīs". Tā nav nejaušība, tāpat kā daudzi citi incidenti. Pat nepielādēts ierocis dažkārt šauj.

62
Pēc temata
"Piedzēries apčurāja vitrīnas": NATO kareivji izklaidējas Baltijā
Kopā ar "Melnajiem vanagiem" Latvijā ieradusies jauna ASV karavīru partija
Piecu dienu karš 2008. gadā nav devis Gruzijai nekādu mācību
Handelsblatt: Krievijas mācības "Austrumi 2018" – signāls visai pasaulei
Edgars Rinkēvičs

Latvijas ārpolitikas greizie spoguļi

9
(atjaunots 07:28 14.08.2020)
Par ko liecina Rīgas oficiālā reakcija par notikumiem Baltkrievijā pēc prezidenta vēlešanām un kādas ir baltkrievu protestu kustības perspektīvas.

Pēdējos gados Latvijas kurss ārpolitikā uzskatāmi demonstrē divas savas īpašības – rusofobiju un dubulto standartu pielietojumu. To vēlreiz apstiprināja Latvijas ĀM vērtējums par dramatisko situāciju, kāda tagad izveidojusies tuvākajos kaimiņos – Baltkrievijas Republikā. Tā daudz mazāk runā par prezidenta vēlēšanu rezultātiem, nekā par likumsargu stingrajām metodēm, ko viņi izmanto, lai apspiestu protesta akcijas Minskā un vairākās citās pilsētās pirmajās dienās pēc vēlēšanām.

Esmu pārliecināts: ja tikpat kaismīgi protesti notiktu Krievijā, mūsu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") ik pēc stundas spļautu zibeņus un pērkonus. Baltkrievijas gadījumā viņš izturas savaldīgāk.

Protams, viņš piekrīt otrdien izskanējušajam Eiropas Savienības vērtējumam par to, ka "aizritējušās prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā nebija ne brīvas, ne godīgas". Tomēr viņš iebilst pret plašām sankcijām pret šo valsti "pēc Irānas varianta" – lai nepaskubinātu Aleksandru Lukašenko galīgi krist Kremļa apskāvienos!

Tāpēc ministra kungs savā lapā Twitter piezīmēja: "Ņemot vērā to, ka vardarbība pret mierīgajiem protestētājiem Baltkrievijā turpinās un politiskā dialoga trūkumu, rīt ES Ārlietu padomē Latvija atbalstīs individuālo sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām, kuras atbildīgas par protestu apspiešanu un vēlēšanu viltošanu."

Un viss. It kā tas varētu kaut mazākajā mērā dāvāt kaut kādu rezultātu!

Domāju, ka Latvijas ĀM ieturētā pozīcija vispirms gūs atbalstu šodien mūsu parlamentārās Eiropas lietu komisijas slēgtajā sēdē un vēlāk, sestdien – ES ārlietu minsitru sēdē.

Aptuveni tādas pašas domas pauž Polija, kas ES tiek uzskatīta par "moderatoru Baltkrievijas lietās". Tāpēc ļoti ticams, ka šim lēmumam piekritīs arī viņu kolēģi aptuveni tādā "mērcē" – "fakti par demokrātijas normu ignorēšanu EDSO valstī un miermīlīgu protesta akciju vardarbīgu apspiešanu Baltkrievijas Republikā neapšaubāmi apstiprinās, tomēr politiski un ekonomiski apsvērumi mums ir svarīgāki!" Turklāt, domājams, protesta akciju spriedze Baltkrievijas pilsētu ielās tobrīd jau mazināsies.

Tomēr man šķiet, vēl ir par agru pārvilkt krustu pār protestiem pret prezidentu Aleksandru Lukašenko. Gudrie analītiķi var pārliecinoši apgalvot, ka mūsu tuvākajiem kaimiņiem nav spilgtu opozīcijas līderu, lielas un ietekmīgas opozīcijas partijas, "aizvainotu" oligarhu, kuri varētu finansiāli atbalstīt protestus. Arī politiskā valdošā elite un likumsargi demonstrē vienprātību ar savu prezidentu, Baltkrievijas sabiedrību pilnībā kontrolē specdienesti, tiesībsargi rīkojas preventīvi, ļoti apņēmīgi un agresīvi.

Vienlaikus, šķiet, baltkrievu protesti turpināsies. Aktivitāte te noplaks, te sarosīsies pēc šķietami nenozīmīgākā iegansta, pakāpeniski mainīsies, iegūs aizvien jaunas un jaunas formas, kļūs par "režīma hronisko slimību" un vairāk atgādinās baltkrieviem labi pazīstamo un ierasto plašo "partizānu kustību".

Protesti jau tiek salīdzināti ar "ugunsgrēku kūdras purvā". Var pēc bagātīgi apliet ar ūdeni kūdras virspusi, taču, ja uguns aizgājusi dzīlēs, tā var kuru katru brīdi atkal izlauzties virspusē! Un spilgtu līderu parādīšanās Baltkrievijas opozīcijas rindās būs tikai laika jautājums.

Mums atliek tikai lūgt Dievu par baltkrievu tautu. Un no visas sirds novēlēt viņiem mieru, taisnīgumu un uzplaukumu!

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

9
Tagi:
Edgars Rinkēvičs, Latvija, Baltkrievija
Pēc temata
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Protesti Baltkrievijā: karsta nakts pēc vēlēšanām
Eirodeputāts piedāvā ieviest sankcijas pret KF par notikumiem Baltkrievijā
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju
Koronavīruss

"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, jau viss ģeniālais"

60
(atjaunots 17:08 12.08.2020)
Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma.

Mēs, ārsti, esam guvuši panākumus koronavīrusa infekcijas pacientu ārstēšanā, izmantojot monoklonālās antivielas, steroīdus un pretvīrusa preparātus, stāsta Sergejs Carenko, reanimatologs, Lomonosova Maskavas valsts universitātes Fundamentālās medicīnas fakultātes profesors.

Tagad slimnieki mirst retāk, taču joprojām smagas slimības gaitas gadījumos mēs esam spiesti pārvest viņus uz MPL. Pēc tam seši-astoņi cilvēki no katriem desmit nomirst no slimnīcas infekcijām. Šādus slimniekus glābtu jaunas antibiotikas. Taču to izstrādei ir nepieciešami gadi.

Ir arī cits veids: pasargāt cilvēkus no koronavīrusa infekcijas. Šī metode ir laba visos aspektos – gan cilvēks vesels, gan apkārtējos neaplipinās. Galu galā: jo vairāk būs pret slimību rezistentu cilvēku, jo biezāks būs imūnais slānis sabiedrībā, jo drīzāk pienāks epidēmijas beigas.

Pagaidām imunitāte pret slimību veidojas tikai tādā gadījumā, ja cilvēks to izslimo. Bet ir taču arī drošāks variants – imunizācija. Pie tam ir efektīva un droša vakcīna, ko izstrādājuši Gamaleja vārdā nosauktā institūta speciālisti. Šis institūts mikrobioloģijas sabiedrībā ir tāds pats zīmols, kā Mercedes automobiļu ražošanā.

Akadēmiķus Gincburgu un Logunovu es pazīstu daudzus gadus. Ar viņiem un viņu darbiniekiem mēs izstrādājam jaunas cīņas metodes ar izturīgām baktērijām. Turklāt institūta zinātnieki jau ir veiksmīgi izstrādājuši vakcīnas pret Ebolu un MERS. Pat vēl vairāk – viņi ir apguvuši drošu un efektīvu to izstrādes ceļu – vektora metodi. Cilvēkam nekaitīgajam adenovīrusam kā nesējraķetei piesprauž orbitālo staciju – daļiņu koronavīrusa. Un palaiž cilvēka organismā. Pēc tam veidojas imunitāte gan pret "nesējraķeti", gan pret "orbitālo staciju". Lai nostiprinātu panākumus, pēc trim nedēļām tādu pašu "orbitālo staciju" palaiž ar citu "nesējraķeti", citu adenovīrusu. Un atkal veidojas imunitāte. Rezultātā pret abiem adenovīrusiem veidojas vājāka imunitāte (tas taču organismam nav nepieciešams), savukārt pret koronavīrusu – stabila un drošā imūna aizsardzība.

Vienkārši, kā jau viss ģeniālais. Tomēr nevienam neienāca prātā tādas nianses, tikai mūsu meistariem. Pasaulē tiek izstrādātas vēl dažas vektora vakcīnas, taču ne ar divām "nesējraķetēm"!

Vakcīna jau ir izmēģināta brīvprātīgajiem. Pie tam starp pirmajiem bija visi Gamaleja vārdā nosauktā institūta darbinieki. Viņi ir kā jauna tilta celtnieki – nostājās zem jaunuzbūvētā tilta brīdī, kad pa to brauca pirmais vilciens! Pēc tam vakcīna tika izmēģināta uz brīvprātīgajiem – militārpersonām. Nevienas kontrindikācijas, visiem ir spēcīga imunitāte.

Nav brīnums, ka presi uzreiz pāršalca kritikas vilnis - no vienkāršiem izdomājumiem par nozagtām tehnoloģijām līdz pseidozinātniskiem prātojumiem par potenciālu stāvokļa pasliktināšanos, nejauši inficējoties ar koronavīrusu, periodā, kad veidojas imunitāte  pret vakcīnu. Pēdējais skan baisi: antivielu atkarīgā uzlabošanās (ADE). Nezinātājiem tas izklausās baisi. Savukārt virusologi zina, ka ADE efekts ir aprakstīts tikai Denges drudzim, un pat nav saistīts ar vakcināciju. Pārējos gadījumos efektu dažkārt redz mēģenē. Turklāt ne koronavīrusu infekciju gadījumos.

Te nu rodas jautājums. Kas finansē šo kampaņu presē? No kā ir atkarīgi "neatkarīgie eksperti"? Nav nekāds lielais noslēpums: no citiem vakcīnu ražotājiem, kuri pagaidām atpaliek no Krievijas zinātniekiem. Vēl no pretvīrusu preparātu ražotājiem – kompānijām, kas ražo dažkārt efektīvas zāles, taču tās der tikai slimības vieglas formas apstākļos un tām ir virkne blakņu.

Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma un mēs beidzot varēsim ķerties klāt citām slimībām, kam mums pagaidām nepietiek laika epidēmijas

60
Tagi:
veselība, ārsti, vakcīna, koronavīruss, Krievija
Pēc temata
PVO: Covid-19 ir 10 reizes bīstamāks par cūku gripu, un to apturēs tikai vakcīna
Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu

Pretinieks neizlauzīsies: Krievijas Baltijas flotes PGA S-400 komandas organizē mācības

0
(atjaunots 10:31 14.08.2020)
Saskaņā ar mācību scenāriju Krievijas karavīri izvērsa zenītraķešu sistēmas S-400 "Triumf" pēc signāla saņemšanas par gaisa telpas robežu pārkāpumu, ko pieļāvušas vairākas nosacītā pretinieka lidmašīnas. Zenītartilēristu mācības redzamas video ierakstā

Baltijas flotes pretgaisa aizsardzības spēku plānveida mācības iekļāva S-400 izvēršanas normatīvus, gaisa mērķu meklēšanu, klasifikāciju un pavadīšanu.

Pēc signāla saņemšanas par nosacītā pretinieka uzlidojumu (tā lomā bija iznīcinātāji Su-27), atrilēristi izvērsa ZRK, veica raķešu elektronisko palaišanu un likvidēja nosacītā pretinieka mērķus.

Mācību kadri – mūsu video ierakstā.

0