Policija Rīgā

Gasparjans: Latvija dod atļauju Krievijai arestēt jebkuru latvieti, kurš ieradies Maskavā

133
(atjaunots 16:02 02.07.2018)
Tiesībsarga Aleksandra Gapoņenko arests, Otto Ozola raksts, sadarbība ar ārvalsti un slepenas prezidenta tehnoloģijas. Žurnālists un politologs Armens Gasparjans pastāstīja, kas kopīgs visām šīm tēmām.

RĪGA, 1. jūlijs — Sputnik. Iepriekš tiesībsargs Vladimirs Lindermans pastāstīja Sputnik Latvija, kā arestēto politieslodzīto Aleksandru Gapoņenko cietumā apciemojis Drošības policijas (DP) priekšnieks Normunds Mežviets izmeklētāja pavadībā un piedāvāja Gapoņenko liecībās paziņot, ka sabiedrisko darbību Latvijā veicis saskaņā ar uzdevumu no Maskavas. Kad tiesībsargs no sadarbības atteicies, viņam piedraudēts ar papildu pantu. 21. jūnijā šie draudi īstenoti. Tagad aktīvistu tur aizdomās arī saskaņā ar Krimināllikuma 81. pantu — "Palīdzība ārvalstij pret Latvijas Republiku vērstā darbībā".

Tobrīd tiesībsargs apsūdzēts saskaņā ar LR Krimināllikuma 78.1 pantu "Darbība, kas vērsta uz nacionālā, etniskā, rasu vai reliģiskā naida vai nesaticības izraisīšanu." Otrais — 80.1 pants"Darbība, kas vērsta pret Latvijas Republikas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu vai valsts iekārtu Latvijas Republikas Satversmē neparedzētā veidā." 81. pants tagad ir trešais.

Žurnālists un politologs Armens Gasparjans savā iknedēļas notikumu apskatā radio Sputnik norādīja, ka Gapoņenko lieta ir kaunpilns process Latvijai, kas atspoguļo visu pašlaik valstī notiekošo.

"Gapoņenko piedāvā atzīt sadarbību ar ārvalsti. Taču tas ir ļoti miglaini. Saskaņā ar likumā teikto, var arestēt jebkuru latvieti, kurš ieradīsies Krievijā pasaules čempionāta laikā. 81. pantā nekas konkrēts nav teikts, un Valsts Drošības dienests var to izmantot pēc saviem ieskatiem, tāpēc rodas plašas perspektīvas iebāzt aiz restēm jebkuru cilvēku, kurš nepatīk," — paskaidroja Gasparjans.

Viņš atzīmēja, ka ikvienam cilvēkam, kurš nodarbojas ar sabiedrisko vai politisko darbību, ir sakari ar ārvalstīm.

"Skaidrs, ka šajā gadījumā runa ir par Krieviju, sakari ar Zanzibāru, Peru un Tunisiju nevienu nez kāpēc neuztrauc," — piezīmēja Gasparjans.

Kā piemēru Gasparjans minēja zinātnieku, kurš devies uz konferenci ārzemēs, bet pēc atgriešanās dzimtenē arestēts un apsūdzēts saskaņā ar 81. pantu par to, ka sazinājies ar citu valsti, jo nav taču skaidrs, par ko viņš tur runājis. Varbūt viņš kritizējis Latvijas valdību.

Gasparjans atgādināja, ka Gapoņenko lietā figurē publikācija Facebook, kurā tiesībsargs kritizēja NATO mācības un stāstīja, ko par tām domā Latvijas krievvalodīgie iedzīvotāji. Taču, politologs piezīmēja, ka nez kāpēc neviens nav pievērsis uzmanību žurnālista Oto Ozola rakstam tajā pašā Facebook, kurā aprakstīta tieši tāda pati situācija, ko piemin Gapoņenko.

"Gapoņenko aprakstīja, ka NATO mācības Latvijā ir manevrs pret krievvalodīgajiem, bet Ozols skaidroja, ka tā esot tāda Krievijas prezidenta Vladimira Putina tehnoloģija, tikai ar mīnusa zīmi. Pret Ozolu pretenziju nav, lai arī viņš to publicēja visās iespējamās vietās. Tāpēc droši teiksim, ka Gapoņenko lieta ir nevis tiesa pār viņu, tas drīzāk ir tāds sabiedrības šķērsgriezums un visai kaunpilns process. Un ņemiet vērā, nav nekādas Eiropas Savienības reakcijas politiskā līmenī," — uzsvēra Gasparjans.

Viņš atzīmēja, ka ES klusēšana jautājumā par Gapoņenko lietu Latvijā var apliecināt, ka diktatūras režīms valstī ES apmierina. Gasparjans uzskata, ka šajā gadījumā jāmaina līdzekļi un instrumenti, pūloties panākt Gapoņenko atbrīvošanu.

"Cietums nav komfortablākā vieta cilvēkam, turklāt par politisku pantu, turklāt vēl tādā valstī kā Latvija, kur cilvēku var saņemt uz ielas un iemest mašīnā," — atgādināja politologs.

Viņš salīdzināja Gapoņenko lietu Latvijā ar portāla RIA Novosti Ukraina vadītāja Kirila Višinska arestu, kuru Ukrainas specdienesti tur aizdomās par valsts nodevību un Donbasa pašpasludināto republiku atbalstu. Višinskim draud brīvības atņemšana uz 15 gadiem, turklāt Ukrainas varasiestādes neļauj viņam tikties ar Krievijas konsulu, pat nepieļauj Krievijas pilnvarotā cilvēktiesību jautājumos vizīti pie žurnālista.    

133
Temats:
Notikumu apskats ar Armenu Gasparjanu (55)
Pēc temata
Pankratovs par krievu kopienas traģēdiju: Latvija pārvēršas par Guantanamo cietumu
Gasparjans: tagad apdraudēti visi Latvijas iedzīvotāji
Gasparjans: nepilsoņus Latvijā vēl piespiež pie sienas, bet Gapoņenko jau sēž cietumā
Gasparjans: liekulība un centieni iztapt visiem atņems Latvijai tranzītu un naudu

"Sodīt Maskavu": kas notiks pēc Krievijas atslēgšanas no SWIFT

17
(atjaunots 07:58 14.04.2021)
Tagad ne tikai ASV, bet arī Eiropā draud Krievijai ar atslēgšanu no SWIFT — globālās starpbanku finanšu telekomunikācijas sistēmas.

Šoreiz stingrajiem koordinētajiem pasākumiem aicināja Eiropas Parlamentā. Ar ko tas draud un vai Krievijas finanšu sistēma ir gatava tādam scenārijam lasiet Nataļjas Dembinskas materiālā RIA Novosti vietnē.

Atkal vecā dziesma

Vispasaules Starpbanku finanšu telekomunikāciju sabiedrībai SWIFT ir pieslēgti vairāk nekā 11 000 organizāciju divsimt valstīs. Krievija ietilpst SWIFT lielāko ekspluatantu trijniekā, un ar atslēgšanu no tās valstij piedraud kopš 2014. gada. Iemesli ir dažādi - gan Krima, gan Donbass, gan Skripaļu lieta, gan situācija ar blogeru Alekseju Navaļniju. Džo Baidens apsolīja atslēgt Krieviju no SWIFT uzreiz pēc iestāšanās ASV prezidenta amatā.

© Sputnik / Алексей Филиппов

Decembrī Reuters, atsaucoties uz avotiem, kuriem ir informācija par prezidenta komandas plāniem, paziņoja par Baidena nodomu "sodīt" Maskavu par to, ka tā esot iesaistīta hakeru uzbrukumā ASV valsts iestādēm. Jaunām sankcijām jānoved pie "Krievijas nopietniem ekonomiskiem, finansiāliem vai tehnoloģiskiem zaudējumiem". Viens no variantiem ir atslēgšana no SWIFT, paziņoja Vašingtonas Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra kiberdrošības eksperts Džeimss Endrjū Luiss.

Aprīlī saasinājās situācija Ukrainas austrumos — jauns iegansts. Eiropā ķērās klāt šai tēmai. Pēc Eiropas Parlamenta un Eiropas Tautas partijas vadošās frakcijas vadītāja Manfreda Vēbera vārdiem, Maskava "turpina bīstamo provokāciju kursu".

Viņš uzskata, ka, "pastiprinot militāro klātbūtni" pie robežas ar Ukrainu, Maskava pārbauda Rietumu pacietību. Tāpēc ASV un ES ir jāsniedz saskaņota atbilde. Politķis uzsvēra, ka situācijas eskalācijas apstākļos "dozēto sankciju laiks beigsies". Minot piemērus pasākumiem, kam "jākļūst par reāliem variantiem", Vēbers piedāvāja "oligarhu kontu vērienīgu iesaldēšanu", tāpat kā atslēgšanu no SWIFT.

Būs problēmas

No vienas puses, Krievijā ir sava Finanšu ziņojumu pārraides sistēma (FZPS). Tā sāka darbu 2014. gadā. Tai ir pievienotas visas Krievijas bankas un aptuveni desmits ārvalstu banku no Eirāzijas Ekonomiskās savienības (EES). Pēc atslēgšanas no SWIFT bankas pāries pie Krievijas analoga. Tomēr starptautiskajiem maksājumiem FZPS pagaidām nav pilnīgi pilnvērtīgs aizvietojums, tāpēc trieciens būs nopietns.

Eksperti norāda, ka eksporta un importa operāciju apjomi dolāros un eiro Krievijā ir būtiski, turklāt vairākās produktu grupās atrast alternatīvu nav iespējams.

"Atslēgšana no SWIFT paralizēs Krievijas banku transakcijas, — brīdina indeksu kompānijas "Beta Finanšu tehnoloģijas" galvenais stratēģis Ararats Mkrčjans. – Visvairāk cietīs lieli eksportētāji. Viņiem būs jāstrādā vienīgi ar ārvalstu bankām savas operacionālās darbības apkalpošanai. Parādīsies virkne starpnieku, kas apies ierobežojumus. No tā nopelnīs pirmkārt EAES valstu finanšu institūcijas."

Viss ir pārvarams

Tomēr jebkurā gadījumā katastrofas nebūs.

"Pati par sevi Krievijas banku atslēgšana no SWIFT nozīmē vien finanšu transakciju sadārdzināšanos un palēnināšanos starp kontrahentiem. Skaidrs, ka tradicionālās ķēdes tiks izjauktas, un to atjaunošanai būs vajadzīgs laiks. Taču vienas vai divu nedēļu laikā ir iespējams to izdarīt," norāda vadošais QBF analītiķis Oļegs Bogdanovs.

Taču eksperts piebilda: ja atslēgšanai sekos Krievijas rezidentu dolāru līdzekļu iesaldēšana, tirgos ir iespējama paniska reakcija. Būs nepieciešams ceturksnis vai divi, lai viss norimstos, bet galu galā finanšu saites tiks atjaunotas.

Nenovēršamas ir straujas valūtas svārstības. Tomēr pēc īsa turbulences perioda rubļa kurss atgriezīsies pie normas.

Paši maksās dārgāk

Tomēr otrais aspekts, kas saistīts ar Krievijas atslēgšanu no SWIFT liek domāt, ka tālāk par draudiem lieta neies. Pirmkārt, SWIFT ir privāta kompānija, kas pelna uz Krievijas banku rēķina. Tās izmanto sistēmu ne tikai starptautiskajām, bet arī iekšzemes starpbanku transakcijām. Lai SWIFT kādu atslēgtu, ir nepieciešams ES lēmums vai ASV sankcijas pret pašu SWIFT. Taču šajā gadījumā tiks skarti Krievijas tirdzniecības partneri - Eiropas un ASV bizness.

"To var uzskatīt par nepārvāramās varas apstākli, kas neļaus Krievijas uzņēmumiem un valstij apmaksāt esošās saistības. Valsts ārējais parāds ir aptuveni 450 miljardi dolāru. Tādējādi kreditoriem radīsies finansiālas problēmas. Turklāt būs apgrūtinātas operācijas ar galvenajiem tirdzniecības partneriem, kuru vidū lielākā ir Eiropas Savienība. Aicinājumi Eiropas Parlamentā ir vien tirgus populisms un nekas vairāk," uzskata uzņēmuma "Otkritij Broker" vadošais analītiķis Andrejs Kočekovs.

Grūti būs arī ASV. Pirmkārt, Vašingtonas ietekme uz SWIFT ir hipotētiska, jo tās galvenā mītne atrodas Beļģijā. Otrkārt, Krievija var atbildēt ar stingrām sankcijām pret amerikāņu bankām un politiķiem

17
Tagi:
Finanses, Krievija, Eiropa
Pēc temata
"Ekstremālas" sankcijas: ASV plāno ķerties pie Krievijas valsts parāda
"Sodīt Krieviju". Sergejs Lavrovs – par attiecībām ar ES
Peskovs: Putins neļaus ASV runāt ar Krieviju no spēka pozīcijas
ASV draud Krievijai ar sekām "agresīvo darbību" dēļ
Pentagons

Ielenkts un ļoti bīstams. Pentagons izšķīries par tehnoizrāvienu

28
(atjaunots 15:37 13.04.2021)
Kamēr Pentagons grozījās un flirtēja, lepni spogulī skatīdamies, krievi bez liekām runām biezā mežā, paturot prātā spēkavīrus, nemanāmi kļuva par citiem spēcīgāki.

Īstais brīdis teikt, ka saņemtas divas ziņas, un abas ir labas, konstatēja radio Sputnik autors Mihails Šeinkmans.

Pirmkārt, Pentagons atzinis, ka atpaliek no saviem tiešajiem konkurentiem, kurus likvidēt, pēc paša vārdiem, varēšot apmēram pēc septiņiem gadiem. Otrkārt, tas liecina, ka vismaz septiņus gadus vēl dzīvosim – bez Trešā pasaules kara. Savienotās Valstis tak nedosies karā nonēsātās lupatās. Vismaz viņu Aizsardzības ministrija pagaidām tikai domā, ko vilkt mugurā izrāvienam.

"Ātrās reaģēšanas tehnoloģiju pārvalde patlaban meklē ultrainovācijas, kas nodrošinās izrāviena iespējas, lai stātos pretī praktiski vienlīdz spēcīgam pretiniekam un nivelēs trūkumus kopīgo misiju ietvaros," Loida Ostina resors izsludinājis "atjautības konkursu". Tas ieplānots rudenī. No kompetentajām kompānijām gaida ierosinājumus un projektus tādās jomās kā mākslīgais intelekts, 5G militārais pielietojums, kvantu, kosmiskās, hiperskaņas un kibertehnoloģijas.

Pie tam militārais budžets aug ar katru gadu. Pašreizējais – 730 miljardi. Iznāk, par velti mīlēts? Pareizāk sakot, ne par velti, tikai mīlestība tāda pavārga. Konkurenti apsteidz.

Principā, karavīri parasti izvēlas izrauties no ielenkuma. Pentagonu iejož lokā vienīgi valsts rūpes un uzmanība. Tas ir ielenkts un ļoti bīstams. To lolo un mīl. Nenoraida nevienu niķi. Pat mazuļus ļauj sist –pašapliecināšanās labad. Nu, bet, ja netiek galā arī ar mazajiem, tik un tā iegalvo, ka visā pasaulē nav neviena par to stiprāka un uzticamāka.

Patiešām, nebija gan. Tikai, kamēr Pentagons grozījās un flirtēja, lepni spogulī skatīdamies, krievi bez liekām runām biezā mežā, paturot prātā spēkavīrus, nemanāmi kļuva par citiem spēcīgāki.

Naudas nav, bet noturējās, kļuva stiprāki un izrāvās. Un te – paskat vien, pamēģini panākt, viņiem tagad ir hiperskaņa. Bet ASV pat novatorisku izrāvienu sāk tikai ātrās, pat ne reaktīvās reaģēšanas tehnoloģiju vadībai. Tāpēc "virtuālo tikšanos risinājumu meklēšanai" organizēs tikai rudenī, bet kaut kādas manāmas kustības sāksies tikai 2028. gadā. Viņiem visiem kopā vajadzētu pastrādāt pie iesaukuma varenajā amerikāņu armija un palūgt vājākus ienaidniekus mazliet pagaidīt. Citādi vēl iznāks tā, ka pēc izrāviena amerikāņi izies pie frontes līnijas, bet tur atkal neviena nebūs. Visi būs priekšā.

28
Tagi:
Pentagons
Pēc temata
Kāpēc KDLO vajadzīgs tik liels skaits militāro mācību? Kādi ir galvenie izaicinājumi?
"Mums nav izredžu": Pentagons stāsta par Krievijas armijas priekšrocību
"Nav iespējams netrāpīt": ar ko apbruņos Krievijas JKF jaunos kuģus
"Par mata tiesu": atklāti dati par gatavošanos kodoluzbrukumam

Ko KF karavīri darīja Kaukāza kalnos un kur piloti ieraudzīja "pretinieka" zemūdeni?

0
(atjaunots 14:58 14.04.2021)
Krievijas karavīri veic vērienīgas militārās mācības: dažādos Krievijas un tuvo ārvalstu poligonos vienlaikus tiek apgūtas bruņutehnikas un aviotehnikas iespējas.

Kopumā aprīlī Krievijas karavīri ieplānojuši gandrīz 4000 militāro mācību. Ko piloti meklēja Kaukāza kalnos? Kur viņi ieraudzīja nosacītā pretinieka zemūdeni? Un kā Tadžikistānā tankistiem izdevies trāpīt mērķī 70 sekunžu laikā? Paskatieties iespaidīgākās manevru ainas.

0