Policijas darbinieki Solsberijā

Ja nu Krievija nav vainojama par uzbrukumu Solsberijā?

161
(atjaunots 10:41 30.03.2018)
Kopš 4. marta Krievijas militārās izlūkošanas bijušais pulkvedis Sergejs Skripaļs un viņa meita Jūlija ir komā pēc atentāta, kurā izmantots ārkārtīgi spēcīgs neirotoksīns.

Sergejs Skripaļs par 100 000 dolāru nodevis britu izlūkošanas dienestam MI6 Krievijas aģentus. Krievijas tiesa viņam piesprieda 13 gadus ilgu cietumsodu, taču 2010. gadā viņš tika iekļauts spiegu apmaiņas programmā un kopš 2010. gada dzīvoja pieticīgā mājā Anglijas dienvidos, stāsta franču interneta resurss Agora Vox, tekstu krievu valodā tulkoja InoSMI.

Lielbritānijas valdība nekavējoties paziņoja, ka Krievija, ļoti iespējams, saistīta ar atentātu, kaut gan policijas izmeklēšana tobrīd pat nav īsti sākusies. Argumentu vietā izskanēja apgalvojums, ka citu variantu neesot. Terēza Meja pieprasīja paskaidrojumus Krievijas valdībai.

Nesakritības

Neirotoksīns tika ātri identificēts, taču patlaban, trīs nedēļas vēlāk, mēs joprojām nezinām, ar ko tieši tika saindēti Sergejs un Jūlija Skripaļi.

Ja atmetīsim pie malas versiju, ka Krievijas specdienestu aģenti ir idioti, grūti iedomāties, ka viņi varētu atstāt tik pamanāmas pēdas, izmantojot Padomju Savienībā izstrādātu vielu, kuras sastāvs vairs nemaz nav noslēpums, jo programmas "Novičok" dalībnieks, zinātnieks Vils Mirzajanovs, emigrējis uz ASV un publicējis tās formulu savā grāmatā.

Turklāt ASV un Uzbekistāna strādāja ar šo vielu 90. gados. Rūpnīca, kura nodarbojās ar "Novičok" tipa toksīnu ražošanu, atradās Uzbekistānas pilsētā Nukusā un tika slēgta ar ASV dalību. Proti, Krievija nemelo, paziņojot, ka nekad nav ražojusi šo vielu. Tā ir pirmā nesakritība.

Tālāk: ja Lielbritānijai bija padomju "Novičok" paraugs, tai bija jāpaziņo par to Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijai (OPCW), kas tā arī netika izdarīts. Turklāt militārā laboratorijā Porton Down, kurā strādā ap 3 000 darbinieku un kas atrodas dažu kilometru attālumā no Solsberijas (sakritība?), apgalvo, ka viņiem tas nekad neesot bijis. Kā tādā gadījumā var apgalvot, ka izmantotā viela tika ražota Krievijā?

Ja Lielbritānija sintezējusi "Novičok" Porton Down laboratorijā, no tā izriet, ka briti paši var to saražot. Šis aspekts ir ļoti svarīgs tālākajos apsvērumos.

Vēl viena nesakritība attiecas uz negadījuma datumu: nedēļu pirms prezidenta vēlēšanām un trīs mēnešus pirms pasaules čempionāta futbolā, kas notiks Krievijā un kuram ir liela nozīme. Šāds skandāls nomelno Krievijas reputāciju brīdī, kad anglosakšu bloks meklē dažādus ieganstus apvainojumiem. Pēc Ļitviņenko lietas Maskavai jāsaprot, ka šāda veida akcijas rīko, lai maksimāli kaitētu Krievijai.

Ceturtā nesakritība attiecas uz motīvu. Nogalināt cilvēku, kurš nekādi neapdraudēja Krieviju un tika notiesāts vien uz 13 gadiem, — tas ir tīrais absurds. Pie tam vēl Skripaļs tika iekļauts spiegu apmaiņas programmā, un, pieņemot, ka viena valsts sāks nogalināt atbrīvotus ieslodzītos, var gaidīt, ka citas izturētos tāpat. Tas pilnīgi neatbilst Putina filozofijai, kurš vienmēr ir ārkārtīgi piesardzīgs un dara visu, lai bez vajadzības nesaasinātu diplomātiskās attiecības ar Rietumiem.

Jūlija Skripaļa

No paša sākuma tas man bija nesaprotams. Nodevēja sodīšana, lai iebiedētu citus — to vēl varētu saprast, taču vienlaikus noslepkavot viņa meitu, kam ar to visu nav nekāda sakara — tas jau pavisam nenormāli. Kāpēc jānogalina Sergejs Skripaļs brīdī, kad ieradās viņa meita, lai arī viņa ciestu uzbrukumā?

Man nāk prātā tikai viens ticams izskaidrojums: tēvs pastāstījis Jūlijai kādu informāciju, un viņa arī bija jāapklusina. Tādā gadījumā viņa traucēja nevis krievu, bet britu specdienestiem.

Ilgas pēc mājām

Kā izriet no 15. marta Paris Match reportāžas, Sergejs Skripaļs mierīgi un vientulīgi dzīvoja ārpus vietējās sabiedrības.

66 gadus vecais vīrietis uzskatīja sevi par PSRS patriotu un noteikti domājis par to, kādā virzienā iet viņa dzīve. Viņš laikam ar skumjām atcerējās laikus, kad dzīvoja Maskavā, savā ģimenē.

2012. gadā bijušais pulkvedis ilgi runājās pa telefonu ar Krievijā palikušo bērnības draugu Vladimiru Timoškovu. Pastāstīja, ka nožēlo izdarīto un ka viņam ir grūti dzīvot tālu no bērniem, mātes (viņa ir ļoti slima), brāļiem un citiem tuviniekiem. Pēc Skripaļa teiktā, viņš esot uzrakstījis vēstuli Vladimiram Putinam, lūdzot piedošanu un iespēju atgriezties dzimtenē. Par to ziņoja BBC.

Kremļa pārstāvis Dmitrijs Peskovs noliedza, ka vēstule būtu saņemta, taču tas nenozīmē, ka tā netika nosūtīta. Tas liecina, ka Vladimirs Putins vai nu nav saņēmis vēstuli, vai nu negrib atzīt kādu taktisko apsvērumu dēļ.

Pašlaik 2018. gadā, 13 gadus pēc aizturēšanas, Sergejs Skripaļs droši vien domāja: ja viņš būtu palicis cietumā, tagad jau būtu samaksājis visus parādus, un varētu mierīgi dzīvot savā dzimtenē.

Iespējams, viņš spēra jaunus soļus, lai atgrieztos Krievijā ar Jūlijas palīdzību. Par to tā vai citādi kļuvis zināms amerikāņu un britu specdienestiem. Varbūt no kādas rietumvalsts vēstniecības Maskavā. Jūlijas līgavaiņa māte neatbalstīja dēla kāzas ar nodevēja meitu. Viņa ieņem augstu amatu Krievijā, un, ja Jūlija izstāstīja visu savam līgavainim, šī informācija varēja nonākt arī nākamās vīramātes ausīs. Vai varētu būt tā, ka viņa slepeni informējusi ASV vai Lielbritānijas vēstniecību?

Kāpēc nogalināt Skripaļu?

Sergejs Skipaļs parakstīja atzīšanos, un pēc prāvas nekādu labumu vairs nest nevarēja. Tas pats attiecas arī uz britiem: tie nevarēja saņemt no viņa nekādu jaunu informāciju. Lai nu kā, taču laikā, kad viņš dzīvoja Anglijā, pie viņa noteikti griezās MI6, lai piedalītos organizētu operācijas vai saņemtu konsultācijas.

Piemēram, viņam bija cieši sakari ar bijušo MI6 aģentu Kristoferu Stilu (Christopher Steele), kurš saņēmis naudu no ASV valsts sekretāres Hilarijas Klintones vai viņas fonda, lai sameklētu kompromitējušu informāciju par toreizējo prezidenta kandidātu Donaldu Trampu. Par to var palasīt britu laikrakstā The Telegraph.

Ja Skripaļs atgrieztos dzimtenē, viņš varētu nodot interesantas ziņas Krievijas specdienestiem. Arī tas varētu būt pietiekams iemesls Skripaļa un viņa meitas slepkavībai, kura noteikti zināja pārāk daudz.

Beidzot mums ir ticams paskaidrojums atentātam pret Jūliju, turklāt šajā gadījumā runa nav par Krievijas aģentiem. Šajā posmā es nevaru nepieminēt Krievijas disidentu Borisu Berezovski, kurš, ja baumas ir patiesas, arī lūdzis piedošanu un izteicis vēlēšanos atgriezties.

Neirotoksīna izcelsme

Hipotēze par to, ka Jūlija to piegādājusi savā bagāžā, nav pat kritikas vērta. Vai varat iedomāties, ka FDD varētu pieļaut veselas lidmašīnas saindēšanās risku viena bijušā pulkveža – nodevēja dēļ, kurš pat vairs neapdraudēja valsti? Protams, ne, pat ja operācijā iesaistīti bezatbildīgākie aģenti. 

Viela varēja nokļūt Lielbritānijā diplomātiskajā bagāžā, taču glabāt toksīnu vēstniecībā ir milzīgs risks. Turklāt, lai to pielietotu, vajadzētu sūtīt speciālistus, kas nepaliktu nepamanīts. Tādējādi maz ticams, kas "Novičok" tika piegādāts no Krievijas.

Pie tam krieviem nāktos sintezēt jaunu toksīnu, jo padomju laiku krājumi neglabājas Krievijas teritorijā. Tas šķiet maz ticams, jo tolaik viņi nodarbojās ar PSRS ķīmisko ieroču krājumu likvidāciju OPCW uzraudzībā.

Lielbritānija varētu iegūt "Novičok" paraugu, kad amerikāņi likvidēja rūpnīcu Nukusā 1990. gados. Nav zināms, vai tas notika OPCW uzraudzībā vai nē. Nav izslēgts, ka varētu tikt pielietots Rietumos saražotais "Novičok", jo tā formula ir zināma, un to var sintezēt daudzas laboratorijas. Turklāt, atsakoties sniegt Krievijai paraugu (kas ir saistību pārkāpums), Lielbritānijas valdība neļauj tai attaisnoties.

Noslēgums

Lai ko stāstītu Terēza Meja, pastāv arī citas pēdas, ne tikai Krievija vien. Ja Krievijas izlūkdienesti ir spējīgi izdarīt tādu noziegumu, tas pats attiecas uz britu, amerikāņu un franču specdienestiem.

Nav vērts cerēt, ka Sergejs un Jūlija atveseļosies. Viņu nervu funkcijas ir iznīcinātas, un pret šo vielu nav pretindes, kā parasta toksīna gadījumā. Viņi joprojām ir dzīvi, tikai pateicoties intensīvajai terapijai un medicīniskai aparatūrai, piemēram, mākslīgās elpošanas aparātiem. Viņi nekad vairs nevarēs pastāstīt par notikušo un apliecināt Sergeja vēlmi atgriezties Krievijā.

Terēza Meja ir pārāk aizrāvusies savās apsūdzībās un vairs nevar atkāpties. Ja šajā rakstā izvirzītā hipotēze ir pareiza, protams, personīgi viņa nebija pasūtītāja, bet uzticējās dienestu atskaitēm. Šādus lēmumus parasti pieņem zemākā, piemēram, iekšlietu vai specdienestu vadības līmenī. Nav grūti iedomāties, kā iekšēja izmeklēšana šīs hipotēzes apstiprinājumam ir neiespējama, jo Lielbritānija līdz ar to varētu apdraudēt savu drošību.

Borisa Džonsona (Boris Johnson) izlēcieni ir vienkārši smieklīgi. Viņš izmanto šo situāciju, lai ļautu vaļu savai patoloģiskajai rusofobijai, taču, pazīstot šo personāžu, var droši apgalvot, ka viņš ir pēdējais, kuru informē britu specdienesti.

Krievija arī sākusi izmeklēšanu. Ja Sergejs Skripaļs vai viņa meita ir kaut ko darījuši, lai viņš varētu atgriezties valstī, informācija par to būs uz Putina galda, kurš pieņems lēmumu, kā to labāk izmantot. Kā vienmēr, viņš atstās pretiniekam (parasti viņš to sauc par "partneri") atvērtās durvis, lai tas varētu iziet, saglabājot pašcieņu.

161
Temats:
Lielbritānijas indīgais gaiss (88)
Pēc temata
Terēza Meja apsūdzējusi Krieviju par uzbrukumu Sergejam Skripaļam
Latvija nosodīja Sergeja Skripaļa noindēšanu un atbalstīja Lielbritāniju
Le Monde: eksperti apšauba Krievijas sakarus ar Skripaļa saindēšanu
Nomierinājušies: Londona gatava sadarboties ar Krieviju "Skripaļa lietā"
Laboratorijas darbs, foto no arhīva

Kāpēc amerikāņiem vajadzīgas biolaboratorijas Centrālāzijā un Kaukāzā

65
(atjaunots 11:00 30.05.2020)
Pēcpadomju valstis, cerībā uz palīdzību no ārienes, var zaudēt kontroli pār epidemioloģisko situāciju. Tas draud ar nopietnām sekām.

"Savienotās Valstis turpina militāri bioloģisko darbību visā pasaulē, arī ap mūsu robežām," Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs norādīja Kolektīvās drošības līguma organizācijas ārlietu ministru sēdē. Maskava jau sen ir noraizējusies par kaimiņvalstu bioloģisko drošību. Amerikāņi ir izveidojuši bioloģisko laboratoriju tīklu Kazahstānā, Armēnijā un Tadžikistānā. Īpaši liels skaits jautājumu Krievijas valdībai radies par Lugara centru Gruzijā. Par to, kāpēc tas viss vajadzīgs Vašingtonai, portālā RIA Novosti centās noskaidroja Galija Ibragimova.

Tīša noplūde

Pirmais koronavīrusa infekcijas gadījums Kazahstānā tika fiksēts marta sākumā. Valdība slēdza robežas un ieviesa ārkārtas stāvokli. Internetā paklīda baumas, ka vīruss, iespējams, saistīts ar biolaboratoriju, ko 2016.gadā valsts dienvidaustrumos uzbūvējuši amerikāņi.

Almatas Centrālās palīglaboratorijas (CPL) specialitāte ir Kazahstānai raksturīgu vīrusu štammu pētījumi. Tā darbojas uz Kazahstānas Karantīnas un zoonozo infekciju zinātniskā centra bāzes, pakļauta valsts Veselības ministrijai. Tiek uzskatīta par Kazahstānas īpašumu, lai arī būvēta uz Pentagona rēķina. Šim objektam ASV piešķīrušas 108 miljonus dolāru.

Vašingtona skaidroja: reģionā dislocēti amerikāņu karavīri, un pētījumi palīdzēs pasargāties no nezināmām vīrusu infekcijām.

KDLO, NVS un ŠSO samitos Maskavas pārstāvji jau vairākkārt norādījuši, ka amerikāņi var izmantot šīs laboratorijas pret Krievijas interesēm. Tomēr Kazahstānas valdība apgalvoja, ka neviens neiejaucas vietējo biologu darbā.

"Ārvalstu zinātnieku līdzdalība ir pieļaujama tikai gadījumā, ja notiek kopīgi pētījumi un tiek īstenoti grantu projekti," paskaidroja CPL.

2018. gadā Kazahstānā manāmi pieauga meningīta gadījumu skaits, un Almatā sākās runas par meningokoka infekcijas štamma noplūdi no CPL. Žurnālisti un blogeri nopietni rakstīja, ka amerikāņi tīšām pieļāvuši vīrusa izplatīšanos. Tā viņi it kā gribējuši pārbaudīt laboratorijā izstrādājamo bakterioloģisko ieroci.

Kazahstānas Veselības ministrija apgalvoja, ka nekādas epidēmijas nav. "Kazahstānā ir 58 meningīta gadījumi, no tiem Almatā – 32. No PVO viedokļa relatīvie rādītāji ir zemi," norādīja resors.

Situācija ar koronavīrusu ir līdzīga. Valdība noliedza konspiroloģiskas teorijas un neļāva sēt paniku.

Slēgts darba režīms

PSRS laikā Armēnijas PSR Mikrobioloģijas institūts tika uzskatīts par lielāko mikrobioloģijas centru. 90. gados par institūta zinātniskajām izstrādēm ieinteresējās ASV un Lielbritānija. Armēņu speciālistus aicināja stažēties uz rietumvalstīm. 2000. gados amerikāņi palīdzēja atvērt vairākas biolaboratorijas valstī. Tāpat kā Kazahstānā arī šeit naudu piešķīra Pentagons. Armēnijas Nacionālā slimību kontroles un profilakses centra modernizācijai vien atvēlēja 10 miljonus dolāru.

Erevānā, Girmi, Vanadzorā, Martuni un Idževanā uzbūvētie zinātniskie centri pēta Kaukāza reģionam raksturīgus vīrusus un štammus.

Laboratorijas iekļautas Armēnijas veselības aprūpes sistēmā, tomēr ASV Aizsardzības ministrijas Draudu samazināšanas aģentūra tajās ir piekļuve. Līdz ar vietējiem speciālistiem tur strādā amerikāņi. Maskava negatīvi vērtē Armēnijas biolaboratoriju noslēgtību. Lai kliedētu šaubas, premjerministrs Nikols Pašiņans piekrita parakstīt Sadarbības memorandu ar Krievijas speciālistiem. Saskaņoja detaļas, tomēr pēdējā brīdī Armēnija no dokumenta atteicās.

Bīstama epidemioloģija

2010. gados amerikāņu biologi pievērsa uzmanību vēl vienam KDLO loceklim – Tadžikistānai. Viņus satrauca nelabvēlīgā epidemioloģiskā situācija, kas varēja novest pie infekcijas slimību uzliesmojuma. Vairāki rietumvalstu fondi piešķīra naudu pētījumu centriem.

2013. gadā uz Gastroeneteroloģijas institūta bāzes Dušanbē darbu sāka bioloģiskās drošības laboratorija. Projektu finansēja Merjē Labdarības fonds (Francija), kas būvēja līdzīgu objektus Ķīnā, Mjanmā, Bangladešā un Āfrikas valstīs. Frančiem parasti palīdzēja ANO un ASV Starptautiskās attīstības aģentūra USAID. Investīcijas pārsniedza 3 miljonus dolāru.

2019. gadā tika radīta laboratorija Republikāniskajā tuberkulozes apkarošanas centra paspārnē. Sponsori – USAID un Pentagons. Vietējie biologi sadarbībā ar ārvalstu kolēģiem pēta tādas Centrālāzijai raksturīgas slimības, kā tuberkuloze, malārija, hepatīts un holera. Pērn Isfaras pilsētā Tadžikistānas ziemeļos darbu sāka vēl viens objekts. Par to pieejamā informācija ir ierobežota, finansēja atkal amerikāņi.

"Arī pirms koronavīrusa epidemioloģiskā situācija Centrālāzijā bija sarežģīta. Reģionam raksturīgi hepatīta, holeras, tuberkulozes uzliesmojumi, tāpēc jaunās biolaboratorijas ir nepieciešamas. Tām vajadzīgi līdzekļi. Bez ārvalstu palīdzības neiztiks," sarunā ar RIA Novosti skaidroja Politoloģisko pētījumu centra (Dušanbe) direktors Abdugani Mamadazimovs.

Tadžiku eksperts nesaskata neko aizdomīgu amerikāņu darbībās. "Vienkārši viņi vienmēr atsaucas pirmie. Ja pēc koronavīrusa Krievija, Ķīna vai ES sāks aktīvāk palīdzēt reģionam cīņā ar vīrusiem, republikas valdība to atbalstīs," ir pārliecināts eksperts.

Gruzīnu patogēns

Gruzija nav KDLO locekle, taču robežojas ar Krieviju un tai ir svarīga loma Kaukāzā.

Maskava ir noraizējusies par Ričarda Lugara vārdā nosauktā Sabiedriskās veselības pētījumu centra darbības. Krievijas valdība uzskata, ka biolaboratorija Tbilisi apkaimē strādā amerikāņu interesēs.

Aizdomas nav radušās no zila gaisa. 2018. gada septembrī Gruzijas bijušais valsts drošības ministrs Igors Giorgadze paziņoja, ka laboratorijā, iespējams notikuši eksperimenti ar cilvēkiem, un publiskoja dokumentus, no kuriem izriet, ka desmitiem cilvēku, kuri ārstējušies Lugara centrā, ir miruši. Pie tam tur strādāja biologi no trim privātām amerikāņu firmām — CH2M Hill, Battelle un Metabiota, kas pilda Pentagona pasūtījumus.

Giorgadze pievērsa uzmanību augstajam bakterioloģiskās aizsardzības līmenim laboratorijā. Vēl vairāk, centra rīcībā ir "iekārtas kaitīgu vielu izsmidzināšanai un lādiņi ar bioloģiski aktīvu materiālu". "Kāpēc iestādei, kuras mērķis ir iedzīvotāju aizsardzība, vajadzīgas tādas lietas?" lauzīja galvu eksministrs.

To sadzirdēja Maskavā. Krievijas ĀM Bruņojumu kontroles un neizplatīšanas lietu departamenta direktors Vladimirs Jermakovs paziņoja, ka Krievija necietīs amerikāņu bioloģiskos eksperimentus pie savām robežām.

Giorgadzes apsūdzības Pentagons nosauca par absurdu. Tbilisi apgalvoja, ka laboratorija nodarbojas ar miermīlīgiem projektiem un nevar būt ne runas par kaut kādiem eksperimentiem ar cilvēkiem. Gruzijas valdība neiebilda pret Krievijas speciālistu apmeklējumu Lugara centrā. Tomēr šie plāni izjuka, ņemot vērā pērno krīzi abu valstu attiecībās.

"Gruzija nekad nav interesējusies par pētījumiem fizikoķīmiskās bioloģijas jomā. Un informācija par to, ka šajā laboratorijā ir augstas klases bioloģiskā aizsardzība, rada jautājumus. Kāpēc vajadzētu nodarboties ar tik smagiem patogēniem," sarunā ar RIA Novosti pauda neizpratni bioloģijas zinātņu doktors, Sibīrijas federālās universitātes profesors Nikolajs Setkovs.

Ķīmiskas aizsardzības militārās vienības
© Sputnik / Павел Лисицын

Virusoloģijas centra ģenerāldirektora vietnieks zinātniskajā darbā Aleksandrs Agafonovs atzīmēja: "Tieši dati par bioloģisko ieroču un to piegādes līdzekļu izstrādi Lugara centrā nav pieejami."
"Tomēr ziņas par privāto kompāniju CH2M Hill, Battelle un Metabiota līdzdalību, par to līgumsaistībām, piemēram, Sibīrijas mēra, tularēmijas un Krimas-Kongo hemorāģiskā drudža bīstamo baktēriju pētījumi, ir uzmanības vērtas," uzsvēra speciālists.

Aģentūras aptaujātie eksperti bija vienisprātis: pēcpadomju valstis, cerībā uz palīdzību no ārienes, var zaudēt kontroli pār epidemioloģisko situāciju. Un tas draud ar nopietnām sekām. Pie tam pandēmijas periodā attieksme pret laboratorijām mainījusies – tās rada vēl lielākas bažas un beidzot dāvā būtisku iemeslu padarīt šīs struktūras atklātākas.

65
Tagi:
Armēnija, Tadžikistāna, Kazahstāna, biomateriāls, ASV, Krievija, Gruzija
Ungārijas parlamenta ēka, foto no arhīva

Vai dzelzs priekškars apturēs transpersonas?

57
(atjaunots 14:50 29.05.2020)
Eiropa aizspēlēsies tiktāl, ka starp tās rietumiem un austrumiem pacelsies jauns dzelzs priekškars. Tikai ne koronavīrusa dēļ. Ir spēcīgākas un Eiropas vienotībai šausmīgākas lietas.

"Šis lēmums atgrūž Ungāriju atpakaļ Viduslaikos!" Ko tad īsti tik briesmīgu padarījusi Budapešta, lai visa progresīvā cilvēce vārītos tādās dusmās? Par to portālā RIA Novosti stāsta Pjotrs Akopovs.

Pavisam nesen Ungārijas valdību lamāja par pieņemto likumu, kas dāvāja Viktora Orbana valdībai ārkārtas pilnvaras pandēmijas apkarošanai ieviestā ārkārtējā stāvokļa dēļ. Ungārijai jānosaka politiskā karantīna! Nē, pavisam jāizslēdz no ES! Bļāvieni bija skaļi, tomēr Orbanu lamā jau visus desmit gadus, kopš viņš ieņēmis premjera amatu otro reizi. Lamā par visu pēc kārtas: par Konstitūciju, par Ungārijas likumiem, kas neatbilst ES normām, par tiesnešu un preses kontroli, par atteikšanos uzņemt migrantus, par kristīgo vērtību aizstāvēšanu. Ungārija izturas izaicinoši, noraida gandrīz visas eiropeiskās vērtības, tomēr no ES joprojām saņem vairāk nekā atdod. Budapeštā saprot, ka neviens valsti no ES neizslēgs, turklāt Orbanu atbalsta tautas vairākums. Protams, ir arī attīstīta opozīcija, uz kuras izteikumiem reaģē "pasaule".

Geju gājiens Stambulā, foto no arhīva
© Sputnik / Андрей Стенин

Par "Viduslaikiem" organizācijas Amnesty International filiāle Ungārijā nodēvēja nesen parlamenta apstiprinātos likumu grozījumus, kuri paredz, ka valsts pilsoņi nevarēs mainīt savu dzimumu. Nē, ne jau dzīvē – dzimuma nomaiņas operācija un pārējās mežonības valstī nav aizliegtas, toties dokumentos tagad ailes "dzimums" vietā būs "dzimums dzimšanas brīdī". Tātad to vairs mainīt nevarēs, pat ar tādām burvestībām kā "mammu, dzemdē mani atpakaļ".

Vai tas pārkāpj transpersonu un visu pārējo personu tiesības, kuri nolēmuši, ka stāv pāri Dievam (vai dabai, ja Dievs ir atcelts) un zin, kas viņi ir patiesībā? Tikai dokumentos, jo viņi nevarēs saņemt savām vēlmēm atbilstošu dokumentu, jo, kā īpaši precizēja Ungārijas valdība, "bērna bioloģiskā dzimuma reģistrācija dzimšanas apliecībā neietekmē vīriešu un sieviešu tiesības brīvi paust un praktizēt savu identitāti atkarībā no viņu vēlmes". Vēl vairāk – Ungārijā nav mazums transpersonu un citu LGBT pārstāvju, neviens pie viņiem gultā degunu nebāž un viņu uzvedībai "nepiekasās".

Tomēr valdībai ir jāskatās uz reālo pasauli. Patiešām – tagad vēl tikai pieprasa tiesības brīvi izvēlēties vienu no diviem dzimumiem, bet tālāk ies jautrāk: kā jau ierasts dažos attīstītos ASV štatos, cilvēki sāks aizstāvēt tiesības izvēlēties vienu no pussimta universitātēs sagudrotu "dzimumu". Ko darīt valstij? Ja gribat, uzskatiet sevi kaut par hobitiem, lūdzu, tā ir jūsu darīšana, tikai valsts jūsu spēlītēs nepiedalīsies.

Lielākā daļa sabiedrības valdību atbalsta – maģāri, kuri Eiropā ieradās pēdējie, nebūtu saglabājušies viņiem svešo tautību naidīgajā ielenkumā, ja nebūtu turējušies pie savas identitātes, nacionālās un reliģiskās. Tāpēc tagad viņi atkal aizstāv savas tiesības uz dzīvi, vēlas saglabāt ungāru tautu uz nākamajiem tūkstoš gadiem. Draudu ir daudz, it īpaši dzimstības krišanās, kas nepārsniedz mirstību jau vairāk nekā divdesmit gadus.

Protams, varētu jau mēģināt risināt problēmu a la Europe: ievest migrantus, kam ar dzimstību viss kārtībā. Taču dīvainis Orbans tā vietā sāk programmu "Ģimene ir galvenā", kas paredz privilēģijas daudzbērnu ģimenēm un visiem, kas vēlas laist pasaulē jaunus ungārus. Un negrib uzņemt migrantus. Par to viņš atkal dabūja pa mici no ES. Vēl viņš visiem spēkiem aizsargā tradīcijas, ticību un vērtības – pārsteidzoša nekaunība mūsdienu Eiropā. Valsts pat nesen atteicās no dalības Eirovīzijā, oficiālu skaidrojumu nesniedza, toties izskanēja neoficiāli komentāri par konkursa pār malām plūstošo "zilumu". Turklāt vēl – ak, šausmas! – ieraksta konstitūcijā laulību kā vīrieša un sievietes savienību!

Skaidrs, ka tāpat vien Ungāriju nevar likt mierā – tā tomēr ir ES locekle un ar savu piemēru samaitā citas valstis. Jāsaka gan, ka ES arī bez ungāriem ir pietiekami daudz tautu, kas nevēlas padevīgi nokāpt no vēstures skatuves. Itāļi un grieķi, tie paši poļi un slovāki līdz ar viņu katolicismu, pareizticīgie rumāņi un bulgāri. Lielākā daļa šo tautu atrodas Austrumeiropā – bijušā dzelzs priekškara viņā pusē. Hmmm. Kāpēc tad bijušā?

Nesenajā LGBT sanākšanā tika pieņemts paziņojums par to, ka Eiropu jau sadalījis jauns dzelzs priekškars – sak, 30 gadus pēc komunisma krišanas kontinenta austrumos ienākusi homofobija, dzimumu naids un diskriminācija. Skaidrs, ka to visu pamato ar vecā režīma smago mantojumu: ilgi dzīvojuši zem totalitārisma (sarkanā un krievu) jūga, tāpēc viņi ir tādi atpalikuši ksenofobi. Nav nekādas jēgas strīdēties ar progresīvajiem eiropiešiem un atgādināt, ka atšķirības starp Austrumeiropu un Rietumeiropu ir tūkstošiem gadu vecas.

Sava dzīvesziņa un sava tauta ir jāaizsargā, taču strīdēties nav vērts – lai dzīvo savā iedomātajā pasaulītē ar desmitiem dzimumu, pasaulē, kas savas anticilvēciskās būtības dēļ nav ilga, tā nespēj dot pēcnācējus. Nav jābūt ungāru katolim vai pareizticīgam krievam, lai saprastu vienkāršu lietu: dzimumu mainīt nav iespējams. Var dzert tabletes, taisīt operācijas, staigāt pie psihologa, tomēr dzimums, ar kādu tu esi dzimis, no tā nemainīsies. Tas būs izkropļots, tāpat kā tauta, kas noticējusi šīm muļķībām.

"Neglītums nogalinās," teica Dostojevskis. Tomēr šajā gadījumā ateistus, kuri tic dzimuma maiņai, nogalinās arī elementārs antizinātniskums. "Tumšais laikmets" nav Viduslaikos. Tas slēpjas tajā, ko gatavo amorālie un neizglītotie "dzimumu daudzveidības" ideologi.

57
Tagi:
Ungārija, Eiropa, LGBT
Pēc temata
Vai Latvijā legalizēs partnerattiecības? Saeima apspriežas
Eiropas pēdās: Igaunijas augstskolas ievieš LGBT mācību
Politologs: protesti pret LGBT Igaunijā liecina par veselīgu sabiedrību
Putins atbildēja uz Eltona Džona iebildumiem
Ēdiena pagatavošana, foto no arhīva

Pētījums: sievietes koronavīrusa dēļ ir cietušas vairāk, nekā vīrieši

0
(atjaunots 17:41 02.06.2020)
Dzīvesveids pandēmijas laikā pastiprinājis dzimumu nevienlīdzību visā Eiropā, paziņo tiesību aizstāvji un pētnieki.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Saskaņā ar aptauju datiem, krīzes ekonomiskās un sociālās sekas daudz negatīvāk ir ietekmējuši sievietes, savukārt uzlabojumi, kas tika panākti cīņā par sieviešu tiesībām, pamazām zūd, raksta Bb.lv.

Skolu un bērnudārzu slēgšana, attālināts darbs vai, tieši pretēji, atlaišana kļuva par iemeslu tam, ka sievietes atgriezušās pie "tradicionālo" pienākumu izpildes. Tie ietver sevī ēdiena gatavošanu, uzkopšanu, bērnu aprūpi pieaugušās darba slodzes vai finanšu patstāvības zaudēšanas fonā.

Spānija

Valstī vairāk nekā 178 tūkstoši cilvēku parakstīja petīciju, kurā pieprasa valdībai sieviešu atbalsta pasākumus. Iespējamo pasākumu skaitā ir darbs no mājām, darbadienas saīsināšana ar līdzšinējā algas apmēra saglabāšanu, kā arī palīdzība personāla darba apmaksā, kurš palīdz bērnu pieskatīšanas darbos.

Vairāk nekā 4 miljoni ģimeņu ar bērniem saskārās ar darba un mājas lietu apvienošanu attālinātā darba apstākļos.

"Šīs krīzes rezultātā daudzas sievietes ir spiestas atteikties no apmaksāta darba, lai rūpētos par savām ģimenēm," teikts petīcijā.

Vēl pirms pandēmijas spānietes tērēja vidēji 2,5 stundas mājas darbiem, turklāt daudzas ģimenes vērsās pēc palīdzības pie vecmātēm un vectēviem, kas koronavīrusa dēļ kļuvis neiespējami.

Saskaņā ar 12,6 tūkstošu sieviešu aptauju, 80% no viņām saskārušās ar problēmām nepieciešamības dēļ apvienot darbu ar bērnu aprūpēšanu. Aptuveni 13% pateica, ka karantīnas dēļ ir uzņēmušās vairāk mājas darbu, nekā parasti.

Saskaņā ar Valensijas Universitātes pētījuma datiem, lielākoties sievietes seko tam, lai bērni apmeklē tiešsaistes mācības un pilda mājasdarbus, kas noved pie stresa un uztraukuma līmeņa kāpuma. Pēdējo nedēļu laikā Spānija mīkstina ierobežojumus, taču joprojām nav skaidrs, kad tiks atvērtas skolas.

Francija

Kopš marta, kad valstī slēdza skolas un bērnudārzus, savukārt darbinieki pārgāja pie attālinātā darba, sieviešu slodze mājās palielinājusies trīs reizes. Tas tiek skaidrots ar to, ka sievietes strādā, nodarbojas ar mājas darbiem, kā arī tagad seko līdzi bērnu mācībām, saka feministu organizācijas Osez le Féminisme vadītāja Selīna Pika.

58% Francijas sieviešu paziņoja, ka dara vairāk mājas darbu, nekā vīrieši. Vīrieši, kuri uzskata, ka pārstrādājas mājas darbu dēļ, izrādījies 21%. Ģimenei gatavo 63% sieviešu un tikai 28% vīriešu.

Vācija

Saskaņā ar Vācijas Ekonomisko pētījumu institūta aptauju, vairāk nekā ceturtā daļa sieviešu ar bērniem, kas ir jaunāki par 14 gadiem, velta darbam mazāk laika, nekā pirms karantīnas, salīdzinot ar 16% vīriešu. Turklāt sievietes pāriet pie attālināta darba, lai būtu kopā ar bērniem.

Analītiķi raizējas, ka no tā cietīs sieviešu karjeras, ienākumi un pensijas. Kanclere Angela Merkele solīja izkontrolēt, lai ierobežojumi neietekmētu vienādas iespējas vīriešiem un sievietēm.

"Daudz vairāk apspriež alus restorānu, autosalonu atvēršanu un futbola maču atjaunošanu, nekā bērnudārzu atvēršanu," saka grāmatvede un divu bērnu māte Suzanna no Hamburgas.

Īrija

Īrijā, līdzīgi citām valstīm, mazumtirdzniecībā un viesnīcu biznesā strādā daudz vairāk sieviešu, nekā vīriešu. Tieši šo sektoru kompānijas tika slēgtas pandēmijas laikā, kas stipri ietekmēja darbinieču ienākumus.

Pēc ierobežojumu pakāpeniskās mīkstināšanas Eiropā darba devēji sākuši pieprasīt darbiniekiem atgriezties birojos, neraugoties uz daļēji vai pilnībā slēgtajām skolām un bērnudārziem. Atsevišķas sievietes aiziet no darba vai arī ņem neapmaksātu atvaļinājumu, lai paliktu mājās ar bērniem līdz skolu atvēršanai.

0
Tagi:
Eiropa, karantīna, koronavīruss
Pēc temata
Reuters: koronavīruss licis itāļu vecmāmiņām šķirties no mazbērniem
Kurš mājā ir saimnieks: Latvija uzdod toni sieviešu un vīriešu līdztiesības jautājumā