Gāzes kompresoru stacija. Foto no arhīva

ASV dabūjušas, ko gribējušas: sanitārais kordons sāk darbu

119
(atjaunots 16:48 11.06.2018)
Savienotās Valstis ilgi un apņēmīgi cīnījās pret vienotas Eirāzijas ideju un tās īstenošanu. Tomēr idejas bija tik skaidras un perspektīvas, ka parādījās atkal un atkal. Tās pauda gan de Golls, gan Putins un Sji Dziņpins.

Maskava un Ankara apstiprināja, ka abi "Turcijas straumes" cauruļvadi, kuru kopējā jauda sastāda līdz 33 miljardus kubikmetru gāzes gadā, sāks darbu 2019. gadā. Netiek apšaubīti arī "Ziemeļu straumes 2" ekspluatācijas sākuma termiņi – tas pats 2019. gads, RIA Novosti raksta Rostislavs Iščenko, ziņu aģentūras "Rossija segodņa" komentētājs.

Tātad, ja tuvākā gada laikā nenotiks nekas ārkārtējs, Krievija un tās sabiedrotie uzvarēs ASV globālajā konfrontācijā, lai cik ilgi vēl pa Sīriju un Ukrainu skraidītu proamerikānisko teroristu bandas.

Jau piecpadsmito gadu (ja rēķinām kopš pirmā "krāsainā" apvērsuma pēcpadomju teritorijā – 2004. gadā Gruzijā) Krievija apņēmīgi stājas pretī Savienotajām Valstīm. Šajā laikā pat radies termins "hibrīdkarš": kad valstu it kā mierīgās attiecības nav traucētas, karaspēki no kazarmām nav izvesti, taču patiesībā rit iznīcinošs karš ar citiem līdzekļiem, turklāt tikpat efektīvi kā ar militārajiem paņēmieniem.

Neviens karš tāpat vien nesākas. Tāpēc jo svarīgāki ir tik ilgstošas un principiālas sadursmes iemesli. ASV taču ne velti centās nivelēt Krieviju kā pasaules politikas faktoru. Sākot šo spēlīti, lai arī labās pozīcijās, viņi pat riskēja paši ar savu nivelēšanos. Patlaban ASV ir daudz tuvākas galīgai sakāvei visā partijā, nekā uzvarai. Un tomēr Vašingtona atsakās no jebkādiem kompromisiem un vēlas cīnīties līdz galam.

Par tamlīdzīgas apņēmības iemesliem pēdējos gados ir daudz diskutēts. Īsi sakot, Amerika ne tikdaudz baidījās no Krievijas militāri politiskās atdzimšanas (ASV bija pārliecinātas, ka to absolūtais militārais pārākums saglabāsies vismaz līdz XXI gs. 50. gadiem), cik no Lielās Eirāzijas vienotās tirdznieciski ekonomiskās telpas izveides. Ķīna, Krievija, Eiropas Savienība, Dienvidaustrumāzija un Tuvie Austrumi – tās ir 3/4 planētas iedzīvotāju, milzīgi tirgi, modernas tehnoloģijas un neierobežoti dabas resursi.

Āzijas tirdznieciski ekonomiskās savienības izveide acumirklī atstumtu ASV pažobelē. Amerikāņu kompānijas, amerikāņu budžets un amerikāņu patērētāji zaudētu nenopelnītos ienākumus simtiem miljardu dolāru apmērā gadā. Bez tiem sistēma nevar eksistēt. Galu galā ASV sabruktu bez ārējas piepūles, tikai uz iekšējās destabilizācijas rēķina.

Savienotās Valstis ilgi un apņēmīgi cīnījās pret vienotas Eirāzijas ideju un tās īstenošanu. Tomēr idejas bija tik skaidras un perspektīvas, ka parādījās atkal un atkal. Tās pauda gan de Golls, gan Putins un Sji Dziņpins, gan arī daudzi citi.

Galu galā Vašingtona nonāca pie vienkārša lēmuma, kas ir acīmredzams jau kopš 70. gadu vidus. Lai nepieļautu Eirāzijas valstu tirdznieciski ekonomisko apvienošanos, ir jābloķē tirdzniecības ceļi starp tām.

Vašingtona ļoti labi saprata, ka mūsdienu ekonomikā vissvarīgākie ir energonesēji. Un centās kontrolēt lielāko daļu to ieguves pasaulē, kā arī piegādes ceļus. Kopš 70. gadiem bija tikai viens energonesēju piegādes ceļš uz Eiropu, ko ASV nekontrolēja – padomju laikā celtā maģistrālo cauruļvadu sistēma.

Savulaik ASV pūlējās bloķēt PSRS un Eiropas darījumu "gāze – caurules" ir rīkojās tikpat aktīvi un cītīgi, kā pašlaik – pret Krievijas jūras gāzesvadu projektiem, kas ļauj piegādāt gāzi patērētājiem Rietumeiropā bez tranzīta cauri Austrumeiropai. Jau tolaik Savienotās Valstis apzinājās, ar ko tām draud lētās (salīdzinājumā ar gāzi no Tuvajiem Austrumiem) padomju, bet pēc tam – Krievijas – gāzes iziešana Eiropas tirgū. Taču nepalīdzēja ne Atlantijas solidaritāte, ne arī abu sistēmu cīņa, kas ilga līdz 80. gadu vidum. Piedāvājums bija pārāk vilinošs, un kopš tā laika Krievijas gāzes daļa Eiropas tirgu tikai pieaug.

Nav pārspīlēts apgalvojums par to, ka Eiropas ekonomikas stabilitāte jau sen ir atkarīga no Krievijas energonesēju piegādēm. Tieši tāpēc ES, piekrītot jebkādiem sankciju mehānismiem un sīkās lietās piespēlējot amerikāņiem Lībijas, Sīrijas un Ukrainas krīzēs, tomēr kategoriski atteicās grozīt jūras gāzesvadu celtniecības plānus. Ne proamerikāniskais lobijs Eiropas komisijā, ne amerikāņu spiedienam pakļauties gatavās Austrumeiropas valstis šos projekts salauzt nespēja. Vācijai ir vajadzīga Krievijas gāze, un Berlīne bija gatava par jebkuru cenu nodrošināt tās piegādi Eiropas Savienībai vajadzīgajā apjomā.

Kļuva skaidrs, ka ir praktiski neiespējami piespiest Eiropas politiķus (atkarīgus gan no ASV, gan arī no Eiropas biznesa) atteikties no Krievijas gāzes par labu dārgajiem energonesējiem no Persijas līča zonas, ko tobrīd kontrolēja Vašingtona un tās sabiedrotie, tāpēc ASV papūlējās radīt šķietami objektīvus šķēršļus Krievijas un Eiropas sadarbības ceļā.

Ķīmiskas aizsardzības militārās vienības
© Sputnik / Павел Лисицын

Par to, piemēram, par Polijas "Starpjūru" projektu, ko taisnīgi iedēvēja par jauno sanitāro kordonu, kam atkal vajadzēja atdalīt Krieviju no Eiropas, tikai tagad ekonomiski, nevis ideoloģiski, rakstīts ir pietiekami daudz. Vašingtonas īstenojamā ideja bija vienkārša un efektīva. Starp Krieviju un Eiropu ir jāizveido naidīgu valstu josla, jāslēdz visi esošie piegādes maršruti, jāsakurina ekonomiskie kari, kuri kaitēs piegādēm un piespiedīs Eiropu meklēt uzticamāku energonesēju piegādātāju.

Svarīgs posms projektā bija Ukraina, ar kuras starpniecību ES 90. gadu sākumā saņēma līdz 80% gāzes no Krievijas. Polijai vajadzēja bloķēt alternatīvo sauszemes gāzesvadu būvdarbus, ar to tā sekmīgi, sev par nelaimi, tika galā, atsakoties būvēt cauri savai teritorijai gāzesvadu "Jamala-Eiropa 2". Turcija bija paredzēta Vidusāzijas gāzes piegādēm Eiropā kā alternatīvai Krievijas gāzei. Kā zināms, Sīriju sāka iznīcināt, lai pāri tās teritorijai izbūvētu gāzesvadu degvielas piegādei no Kataras. Irānu bija plānots piebeigt pēc Sīrijas, lai garantētu ASV kontroli pār pietiekamām gāzes rezervēm un tās piegādes ceļiem.

Palūkojieties pasaules politiskajā kartē. Tūlīt kļūs skaidrs, ka sanitārais kordons līdz Sīrijai un Irānai droši, garantēti nogrieztu no Eiropas gan Krieviju, gan arī Ķīnu. Krievija zaudētu Eiropas gāzes tirgu, tās budžets samazinātos, un Maskava tiktu izslēgta no lielās politiskās arēnas banāla resursu trūkuma dēļ. Ķīna nerastu alternatīvu tirgu savām precēm – patērētāju Eiropā un nokļūtu pilnīgā atkarībā no ASV. Tādējādi būtu pozitīvi atrisināts amerikāņu hegemonijas saglabāšanas un pagarināšanas jautājums.

Tāpēc Savienotajām Valstīm, principā, bija vienalga, vai Sīrijā un Ukrainā izveidosies stabili proamerikāniski režīmi, vai pa valstīm turpinās plosīties banderiešu un barmaleju bandas. Tādā gadījumā tirdzniecības ceļu bloķēšanas problēma tiktu atrisināta tikpat droši, taču ar daudz mazākiem izdevumiem. Nevienam ne prātā neienāks veidot tirdzniecības ceļus cauri Somālijai, un nekas nav jāmaksā par vietējā režīma uzturēšanu – tas pārtiek no tā, ko atrod zem kājām.

Taču Krievijai bija vajadzīga ne tikai militāra uzvara Sīrijā (lai izvairītos no Kataras gāzesvada izbūves potenciālajiem draudiem, gan arī no potenciālā uzbrukuma Irānai), bet arī pietiekami jaudīgu jūras gāzesvadu izbūve, lai lielākā daļa gāzes piegādes Eiropā nebūtu atkarīga no Austrumeiropas tranzīta.

Tiklīdz 2019. gadā darbu sāks abi "Turcijas straumes" cauruļvadi un "Ziemeļu straumes" otrā kārta, būs iespējams uzskatīt, ka uzdevums ir atrisināts.

Sīrijas kampaņas rezultātā, kā arī pēc pacietīga diplomātiskā darba ar turkiem un vāciešiem Krievija atstāja amerikāņiem tikai lupatlēverus no viņu sanitārā kordona. Desmitiem miljardu dolāru tika izšķiesti rusofobo režīmu radīšanai un uzturēšanai. Tagad Krievija un tās sabiedrotie kontrolē ne tikai sauszemes, bet arī lielu daļu jūras tirdzniecības ceļu starp Eiropu un Āziju. Eiropieši, tāpat kā viņu pēdās nākušie amerikāņi nepieļāva kontroles zudumu pār šiem ceļiem kopš XV gs. beigām.

Šeit mums (Krievijai – red.) rodas vēl viens patīkams bonuss. Galvenais sasniegums ir paši gāzesvadi. "Ziemeļu straume" izbūvēta tieši Vācijas krasta virzienā, bet "Turcijas straumi" plānots savienot ar gāzes sadales centru Austrijā: cauri Grieķijai un Itālijai vai pa maršrutu Bulgārija-Serbija-Ungārija.

Jebkurā gadījumā par tranzītu šajā gāzesvadā atbildību nāksies uzņemties Eiropas Savienībai, taču paša gāzesvada liktenis būs atkarīgs no Krievijas. Lieta tāda, ka Ukrainas pieredze visiem ir parādījusi: tukša caurule bez gāzes – tā vairs nav bagātība, tas ir slogs. Tas ir, visas Eiropas valstis, kas saņem gāzi no Krievijas, visi Eiropas uzņēmumi, kuri iekļauti piegādes sistēmā un pelna uz tās rēķina, visas valstis, caur kuru teritoriju vedīs ES gāzesvads, visas valstis, kur uzbūvēti uz Krievijas gāzes sadali orientēti "habi", pārvēršas par Krievijas partneriem.

Nekā personīga, tikai bizness. Projektā ieguldītas pārāk lielas naudas summas, un tam jānes peļņa Eiropas biznesam. Ja ASV varētu piedāvāt tikpat vilinošus kopprojektus, tās varētu konkurēt. Taču tādas iespējas Savienotajām Valstīm nav, jo nav piekļuves lētai gāzei. Pat savas pozīcijas Persijas līcī tās strauji zaudē. Un Eiropa (vismaz tās rietumu daļa) nevēlas iegrābties nepatikšanās ASV labā.

Vašingtona nav ņēmusi vērā, ka politikā, tāpat kā fizikā jebkura darbība rada tikpat spēcīgu pretdarbību. Savās pūlēs izveidot antikrievijas sanitāro kordonu Austrumeiropā un Tuvajos austrumos amerikāņi ir zaudējuši Tuvos Austrumus, bet sanitārais kordons pret viņiem jau veidojas Rietumeiropā un Centrālajā Eiropā. Pie tam tas veidojas uz stabilā finansiāli ekonomiskās intereses fundamenta.

119
Pēc temata
ASV joprojām sildās ar Krievijas gāzi
Stratēģiskā utopija: Eiropa nespēj atteikties no Krievijas gāzes
Britu eksperts: nav neviena, kas vēlētos maksāt par ES atteikšanos no Krievijas gāzes
Analītiķis: Baltijas valstis velti cer uz amerikāņu gāzi
Putins gatavo "globālu virskundzību gāzes tirgū"
Lādiņš pie Karabahas pilsētas Martuni pēc apšaudes.

"Īsti zvēri": kas slepeni sabraukuši karot Kalnu Karabahā

5
(atjaunots 16:42 20.10.2020)
Fanātiski, līdz zobiem bruņoti, motivēti un apmācīti – jau vairākas augtu stāvošas amatpersonas apstiprinājušas, ka karā Karabahā piedalās kaujinieki no Sīrijas.

Nesen amerikāņu The Wall Street Journal ziņoja, ka ekstrēmistus nogādā konflikta zonā grupās aptuveni pa simt cilvēkiem. Andrejs Kocs portālā RIA Novosti centās noskaidrot, kā tas viss organizēts un kas tie ir par cilvēkiem.

Arābi videoierakstos

Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta vadītājs Sergejs Nariškins pastāstīja, ka Kalnu Karabahā darbojas tūkstošiem radikāļu – starptautisko teroristisko organizāciju "Džabhat an Nusra", "Firkat Hamza", "Sultan Murad" (Krievijā un vairākās citās valstīs aizliegti teroristiskie grupējumi), kā arī vairāki kurdu grupējumi.

Francijas prezidents Emanuels Makrons iepriekš informēja, ka 300 radikāļi nogādāti Baku no Sīrijas caur Turciju. Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs pieprasīja no Francijas atvainošanos un uzsvēra, ka viņa armija neizmanto algotņu pakalpojumus. Tomēr daudzie video ieraksti tīmeklī liecina par pretējo.

Azerbaidžāņu kareivji nepublicē savās pozīcijās tapušus video ierakstus, toties sīriešu kaujinieki nav tik pieticīgi. Piemēram, kāda ieraksta autors soļo gar uzbērumu garām armēņu kareivju līķiem un tīrā arābu valodā sauc viņus par "cūkām" un komentāros ik pa brīdim iesprauž "Allah akbar!", Citā video ierakstā dažādos formastērpos ģērbtu kaujinieku grupa atklāj uguni no šaujamieročiem un lielkalibra ložmetēja pikapa kravas kastē.

Guntrack – Sīrijas teroristu iemīļots ierocis. Ne mazākās šaubas par viņu tautību nerada arī skaidri sadzirdamās pavēles arābu valodā.

"Kalnu Karabahā strādā līdz pieci tūkstoši kaujinieku, - RIA Novosti pastāstīja žurnālists, eksperts Tuvo Austrumu jautājumos Abass Džuma. – Galvenokārt - no tā saucamās Sīrijas nacionālās armijas, kas dislocējusies Idlibā. Tas ir visnotaļ daudzveidīgs vairāku grupējumu veidojums. Piemēram, SNA ir "Divīzija Al Hamza". Šīs bandas kaujinieki bija redzami pirmajā ticamajā video, kas pierāda viņu dalību konfliktā Kalnu Karabahā. Tur viņi nepārprotami apliecināja savu piederību grupējumam un aicināja "kolēģus" steigties uz Azerbaidžānu. Speciālisti noteica uzņemšanas ģeolokāciju – Goradizas pilsēta Azerbaidžānā."

Eksperts ir pārliecināts: "Al Hamzas" kaujinieki ieradušies Kalnu Karabajā no Lībijas, kur viņi karoja pret maršala Halifa Haftara armiju Pārejas nacionālās padomes pusē, ko atbalstīja Turcija. Azerbaidžānā viņus nogādāja Turcijas transporta lidmašīnas. Līdz kauju vietām viņi nokļuva automašīnās. Armēnija informēja, ka cīņās piedalās aptuveni divus tukstošus kaujinieku. Erevāna un Stepanakerta paskaidroja, ka bojāgājušo radikāļu līķi nav atrasti, jo ekstrēmisti ātri iznes savus bojāgājušos un ievainotos no kaujas lauka.

Aizvadītajā nedēļā telekanāls "Al Arabia", atsaucoties uz "Sīrijas cilvēktiesību observatoriju", ziņoja, ka Kalnu Karabahā likdivēti aptuveni simt sabraukušie algotņi.

Kaujinieku elite

"Divīzija Al Hamza" tiek uzskatīta par vienu no cīņasspējīgākajiem grupējumiem STA. Tās kaujinieki nepārtraukti karo kopš 2013. gada. Kopš saformēšanas brīža banda saņem aktīvu finansiālo un materiālo atbalstu no ASV un Turcijas puses. Cita starpā "Al Hamza" arsenālos ir liels skaits amerikāņu prettanka raķešu kompleksu BGN-71 TOW. Grupējuma vadonis ir Turcijas izlūkdienesta MIT virsnieks Seifs Abu Bakrs, kurš ilgus gadus bija Ankaras slepenais aģents ISIS.

Kalnu Karabaha
© Sputnik / Ministry of Defence of Armenia

Turcija aktīvi izmantoja "Al Hamza" un citu STA grupējumu pakalpojumus Sīrijā. Operācijas "Eifratas vairogs" laikā 2016. gada augustā "divīzijas" kaujinieki vieni no pirmajiem iegāja Džerabulā un Karkamiša valsts ziemeļos. Radikāļi devās cīņā vienā ierindā ar turku armiju un izmantoja tās atbalstu no gaisa un artilēriju. Viņi demonstrēja ārkārtīgu nežēlību pret vietējiem kurdiem. 2018. gadā "Al Hamza" piedalījās turku iebrukumā Afrinā operācijā "Olīvkoka zars", bet 2019. un 2020. gadā aktīvi atbalstīja kuratorus no Ankaras uzbrukumā Idlibā.

"Al Hamza" rīcībā ir sazarots mūsdienīgi iekārtotu treniņnometņu tīkls. Komandieri mācās divās īstās akadēmijās. Teicams ir arī materiālā nodrošinājuma līmenis – pērn viņi ziņoja, ka tiek sākta pašu izstrādāju bruņumašīnu ražošana Idlibā. Pat domubiedri no STA uzskata, ka "Al Hamza" ir "atsaldēta", spējīga uz jebkādām zvērībām pret mierīgajiem iedzīvotājiem.

"Lielgabalu gaļa"

"Šis grupējums ir viens no visvairāk karojošajiem STA, - uzsvēra Abass Džuma. – "Komandējumam" uz Karabahu izraudzījās kaujiniekus ar lielāko pieredzi. Karabaha viņiem patīk labāk nekā Sīrija vai Lībija: maksā vairāk un apstākļi nav tik smagi. Daudzi to karu uzskata par "apmaksātu atvaļinājumu". Visi STA kaujinieki ir labi bruņoti, ekipēti un turku instruktoru apmācīti, bet "Al Hamza" – jo īpaši."

Eksperts atzina, ka Azerbaidžānai ir skaitliskais un tehnoloģiskais pārsvars pār Kalna Karabahu un Armēniju. Patiesībā šo kārti Baku jau liek galdā, kad noliedz sadarbību ar kaujiniekiem: "Kam mums vajadzīgi algotņi, ja mums pašiem ir laba armija?" Tomēr sīriešiem ir liela kauju pieredze. Viņi iet avangardā, risina grūtākos uzdevumus, pilda netīrāko darbu. Patiesībā viņi ir lielgabalu gaļa, kuras nav žēl. Iedzīvotāju acīs sabraukušo kaujinieku  bojāeja neko nenozīmē – viņiem nav nekāda sakara ar Azerbaidžānu atšķirībā no zārkiem ar vietējiem karavīriem.

Tomēr arī šiem piedzīvojušajiem vilkiem karš Kalnu Karabahā nav viegls. The Wall Street Journal, atsaucoties uz saviem avotiem, stāstīja, ka zaudējumi Sīrijas kaujinieku vidū aug, 200 radikāļi jau gribot braukt mājās. Acīmredzot, "apmaksātais atvaļinājums" nav izdevies.

Savstarpējas apsūdzības

Azerbaidžānas vadība un Turcija kategoriski noliedz, ka Baku pusē karadarbībā piedalītos ārvalstu algotņi un savukārt pārmet Erevānai, ka tā piesaistot savā pusē kaujiniekus. Piemēram, Ankaras vēstnieks ASV Serdars Kiličs jau pirmajā konflikta nedēļā klāstīja, ka armēņu pusē karojot Irākas kurdi.

"Kauju zonā Diendivkaukāzā patiešām ir algotņi un teroristi, taču viņi cīnās Armēnijas Bruņoto spēku pusē, - diplomātu citēja turku ziņu aģentūra Anadolu. – Runa ir par teroristiskās organizācijas "Kurdu darba partija" kaujiniekiem. Ir skaidri pierādījumi tam, ka KDP teroristi pārsviesti no Irākas ziemeļiem uz Armēniju."

Vēstnieks uzskata par izdomājumiem ziņas par to, ka Turcija pārvieto uz Azerbaidžānu kaujiniekus no Sīrijas. "Ankara nav sūtījusi uz konflikta zonu Sīrijas algotņus un nefinansē tos," uzsvēra diplomāts.

Iepriekš Azerbaidžānas Valsts drošības dienests ziņoja, ka pārtvēris algotņu sarunas no saskarsmes līnijas Karabahā. Struktūras darbinieki apgalvoja, ka ēterā sazinājušies "ar Kurdu darba partiju saistīti teroristi". Savukārt prezidents Armens Sarkisjans kategoriski noraidīja šādus apgalvojumus un uzsvēra: viņa valstī dzīvo kurdi un jezīdi, taču viņi ir Armēnijas pilsoņi.

5
Tagi:
Kalnu Karabaha
Temats:
Spriedze Karabahā
ASV daudzmērķu iznīcinātājs F-22 Raptor, foto no arhīva

ASV jau izspēlē uzbrukumus Ķīnai

11
(atjaunots 12:55 20.10.2020)
Esam pieraduši, ka pret Krieviju pastāvīgi vērsts neracionāls neizprotams naids. Tas lika domāt par kaut kādu dīvainu rusofobiju. Kļūst mierīgāk ap sirdi, redzot tādus pašus neadekvātus dančus ap citu valsti - tur tikai pērtiķu bars tracina viens otru, rādot zobus.

Šim stāstam Pekina pievērsa lielu uzmanību: amerikāņu manevros pie Kalifornijas krastiem to dalībniekiem tika izgatavotas speciālas uzšuves. Te jūs varat par tām papriecāties: uz auduma gabaliņa – sarkanā krāsā iekrāsota Ķīnas karte, virs kuras planē ASV Bruņoto spēku bezpilota lidaparāts. Tas ir labi zināmais un jau mazliet pavecais Reaper. Tāpēc uz uzšuves piedevām ir redzama arī miroņa galva, portālā RIA Novosti stāsta Dmitrijs Kosirevs.

Manevri bija agresīvi – tika izspēlēts desants kaut kādās salās, tomēr notika pie ASV krastiem, Ķīna netika pieminēta domājamā pretinieka statusā, uzšuves nemaz nav obligāts formas elements, tās vienkārši izstrādātas īpaši šim gadījumam. Nu, kā jūras kara intendantu humora sajūtas izpausme – tā taču ir spēle, gandrīz kā peintbols. Tomēr Ķīnā humora sajūta ir citāda, un atsauksme par mācībām bija tāda: uzšuves "plaši uztvertas kā visai neparastas", "tā ir ekstremāli nekaunīga provokācija", "tā aug naidīgums starp Ķīnas un Amerikas iedzīvotājiem"... Un piedevām – neizbēgamais: ja agresors patiešām izmantos dronus triecienam pa Ķīnas teritoriju, atbilde būs atbilstoša.

Mūsu priekšā ir mūsdienu starptautiskās realitātes elements, ko dēvē par amerikāņu agresijas saasināšanu pret Ķīnu. Kas tā tāda – agresija, no kurienes un kāpēc nāk? No cilvēka būtības dzīlēm. Ir tāda zinātne – etoloģija. Tā pēta dzīvnieku (tostarp – arī cilvēka) uzvedību, tomēr ar īpašu baudu pēta tos, no kā cilvēki cēlušies – pērtiķu baru. Standarta situācija: barā sākas bailes. Pērtiķis, tāpat kā jebkura cita dzīva būtne, baidās no daudzām lietām, tomēr ļoti labi zina, ka tā ir kauna lieta – baidīties, vajag aizsargāties, citādi bars ies bojā, tāpēc savas kaunpilnās bailes vislabāk ārstēt ar kolektīvo agresiju – kad visi atiež savus stipros dzeltenos zobus un mudina viens otru nebaidīties.

Acīmredzams fakts: Amerika nopietni nobijās no realitātes, kad pasaulē pēkšņi atkal (pēc PSRS) uzradās daudzu rādītāju ziņā līdzvērtīga lielvalsts. Viss pārējais ir tikai etoloģijas vērti novērojumi. Ķīnas karte uz piedurknes ir demonstratīvs gadījums, jo, acīmredzot, neviens no augstākajām militārajām vai politiskajām aprindām nelika ļaudīm no Trešās (Austrumu-Klusā okeāna) flotes izdomāt kaut kādas uzšuves. Zobi tika atiezti pēc iniciatīvas no apakšas. Neviens to nemaz nebūtu uzzinājis, ja fotogrāfijas nebūtu patrāpījušās Gaisa kara spēku specializētā žurnāla lapās. Taču tādu sīkumu dēļ dažkārt izceļas kari, ja tie sakrājas viens uz otra...

Jā, gadās arī tipiski uzvedības refleksi. Piemēram, stāsts par debatēm ASV Kongresa Pārstāvju palātas Ārpolitikas komisijā. Jā, arī tas saistīts ar Ķīnu un amerikāņu kaunpilnajām bailēm no tās.

Šī gada jūnijā valdības Globālo mediju aģentūras (USAGM) vadītāja postenī stājās Maikls Peks. Sāka ieviest tur savu kārtību un apšņāpt izdevumus nepārprotami liekām, vienkārši neveiksmīgām programmām. Atlaida vairākus valdības ekspertus Ķīnas jautājumos un iesaldēja naudu, kas gadiem ilgi tika piešķirta spiegošanas tehnoloģijām un palīdzēja Pekinas apkarotājiem Honkongā izvairīties no izsekošanas. Parlaments viņam pamatīgi sadeva pa ādu par to, ka kaitējis amerikāņu darbībām demokrātijas atbalstam Honkongā.

Pievērsīsim uzmanību: savā amatā Peks stājās tikai jūnijā. Tolaik jau vairākus mēnešus bija skaidrs, ka protestu kampaņa Honkongā ir nonīkusi, un ASV valdības, tas ir, nodokļu maksātāju nauda izšķiesta velti. Tātad ierēdņa lēmums bija saprotams.

Toties debates Kongresā neapšaubāmi nāca par ļaunu valsts prestižam. Jā, mēs vienmēr esam zinājuši, ka amerikāņi iejaucas politiskajā un sabiedriskajā dzīvē visā pasaulē, taču tā bija vispārīga zināšana, tagad viss ir skaidrs konkrēti un detalizēti. Piemēram, visiem zināms, ka pirms "krāsainajām revolūcijām" strauji sarosās simtiem nevalstisko fondu un citu organizāciju, kas ārēji bieži nav saistītas ar amerikāņiem, tās it kā ir starptautiskas, nevienam nepiederošas. Te pēkšņi publika uzzināja, ka mazpazīstamā valdības aģentūra USAGM ne tikai nodarbojas ar propagandu, arī no mērķa valstu teritorijas. Klāt vēl nāk kauju (nu, tas ir, pilsonisko sadursmju) tieša organizācija citu valstu teritorijās. Izrādās aģentūra gadiem ilgi piegādājusi ārzemēm speciālas iekārtas, kas neļauj vietējai policijai identificēt sadursmju dalībniekus, sekmē viņu anonimitāti internetā utt. tādu iekārtu piegādēm USAGM paspārnē strādā speciālais Atklāto tehnoloģiju fonds – OTF.

Tā vairs nav nekāda uzšuve uz piedurknes. Tā jau ir tieša iejaukšanās, pat agresija. Starp citu, tādu faktu publiskošanai parlamenta debatēs vajadzētu likt padomāt daudzajiem dažādo "krāsaino revolūciju" ierindniekiem dažādās pasaules malās: vēl tikai vakar tu biji sadusmots demokrātijas cīnītājs, miermīlīgi bloķēji prospektus, bet šodien jau saņem speciālas iekārtas no citas, ne īpaši draudzīgi noskaņotas valsts. 

ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Starp citu, ASV Kongresā tagad jau ir normāli apgalvot, ka Ķīna iejaucas prezidenta vēlēšanās. Arī tāpēc ka šajā (un ne tikai šajā vien) valstī analītiķi nāk klajā apmēram ar tādiem pašiem materiāliem par katastrofu amerikāņu politiskajā sistēmā. Tos publicē arī amerikāņu mediji. Shēma ir tāda pati: bailes no draudiem, ko ārstē pašu agresija.

Gan PSRS laikos, gan vēlāk esam pieraduši pie tā, ka pret Krieviju pastāvīgi vērsts neracionāls naids, redzam agresijas sacensības, ko grūti izprast, uz ko vienkāršāk ir nereaģēt. Tā lika domāt par kaut kādu dīvainu rusofobiju. Kļūst mierīgāk ap sirdi, redzot tādus pašus neadekvātus dančus ap citu valsti: izrādās, runa jau nav tikai par Krieviju vien, - tur ir tikai pērtiķu bars, kuri tracina viens otru, rādot zobus.

11
Tagi:
Kosirevs, ASV, Ķīna
KF vēstniecība Vašingtonā, foto no arhīva

Krievijas vēstniecība komentēja apsūdzības pret sešiem KF pilsoņiem ASV

0
(atjaunots 20:17 20.10.2020)
Iepriekš ASV Tieslietu ministrija un FIB izvirzīja apsūdzības sešiem Krievijas pilsoņiem par dalību hakeru uzbrukumu sērijā un kaitīgu programmu izplatīšanā ar mērķi uzbrukt citu valstu infrastruktūrai.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Krievijas vēstniecība Vašingtonā noraida ASV apsūdzības Krievijas pilsoņiem par destabilizējošu un hakeru darbību visā pasaulē, sarunā ar RIA Novosti paziņoja diplomātiskās misijas pārstāvis.

Iepriekš ASV Tieslietu ministrija un FIB izvirzīja apsūdzības sešiem Krievijas pilsoņiem par dalību hakeru uzbrukumu sērijā un kaitīgu programmu izplatīšanā ar mērķi uzbrukt citu valstu infrastruktūrai. Cita starpā viņi apsūdzēti par vīrusa NotPetya izplatību 2017. gadā. Apgalvots, ka šīs personas esot Galvenās izlūkošanas pārvaldes darbinieki, kuri cita starpā esot organizējuši kiberuzbrukumus Olimpiādei Dienvidkorejā. Gandrīz vienlaikus Lielbritānijā izskanēja apgalvojumi, ka Krievijas izlūkdienesti esot plānojuši arī kiberuzbrukumu Olimpisko spēļu organizatoriem Tokijā pirms tās tika atliktas.

"Absolūti skaidrs, ka šādām ziņām nav nekā kopēja ar realitāti, to mērķis ir vienkārši saasināt rusofobo noskaņojumu amerikāņu sabiedrībā, "raganu medību" izvēršanos un spiegu māniju. Tāda jau vairākus gadus ir Vašingtonas politiskās dzīves īpatnība. ASV vadība konsekventi grauj agrāk pragmatiskās Krievijas un ASV attiecības un mākslīgi uzspiež iedzīvotājiem toksisku iespaidu par Krieviju un visu, kas ar to saistīts," komentēja vēstniecības pārstāvis. 

Aģentūras sarunbiedrs uzsvēra, ka Krievijai nav un nav arī bijuši nodomi nodarboties ar "destabilizējošām operācijām" visā pasaulē.

"Tas neatbilst mūsu ārpolitikai, nacionālajām interesēm, kā arī mūsu izpratnei par, to, kā veidojas valstu attiecības. Krievija ciena citu valstu suverenitāti un neiejaucas to darīšanās," viņš piezīmēja.

Informācijas avots Ārlietu ministrijā informēja, ka ASV un Lielbritānijas apsūdzības par Krievijas hakeru saiknēm ar dažādiem uzbrukumiem, arī Olimpisko spēļu organizatoriem Tokijā, ir nepamatotas un vērstas pret iekšējo auditoriju.

0
Tagi:
Krievijas vēstniecība, kiberuzbrukums, ASV