Latvijas karogi

Totalitārisms Latvijā: par ko liecina pazīmes

293
(atjaunots 09:55 21.01.2018)
Ir tāda lieta – varbūt profesija, varbūt hobijs – fenologs. Tas ir cilvēks, kurš pēc tautas ticējumiem pareģo, kāds būs laiks vasarā vai ziemā.

Protams, dažkārt gadās kļūmes. Varbūt ticējumi ir novecojuši. Arī tauta ir krietni vien mainījusies.

Artilēristi, Staļins ir pavēlējis!

Un tomēr pamēģināsim noskaidrot, kādas pazīmes liecina par demokrātijas norietu Latvijā un totalitārisma iestāšanos. Paturiet prātā, ka pašlaik smagi nosodītajā padomju laikā bija modīgi veseliem darba kolektīviem vai radošajām savienībām rakstīt vēstules par visādiem svarīgiem valstiskiem jautājumiem.

Latvijas Avīzē lasām tādu kolektīvu vēstuli Šadurska reformas atbalstam — par krievu izglītības iznīcināšanu Latvijā. Sak, vispusēji atbalstām un par labu atzīstam. Sen bija laiks? Kas tad šajā vēstulē ir tik neparasts? Personas, kas to parakstījušas.

Draudzīgā rindiņā viens pēc otra stāv Latviešu virsnieku apvienības galva, Latviešu Strēlnieku apvienības (viņi patiešām vēl ir dzīvi?) priekšsēdētājs, Nacionālo Karavīru biedrības, Latvijas nacionālo partizānu apvienības (tie paši "mežabrāļi"), Zemessardzes veterānu apvienības, Latvijas valsts aizsardzības fonda "Lāčplēsis" priekšnieki.

Vai jūs varat iedomāties, ka PSRS laikos Baltijas kara apgabala veterānu savienība, PSRS JKS zemūdens flotes radistu brālība un Armijas un flotes praporščiku un mičmaņu savienība būtu parakstījusi vēstuli ar prasību vispusīgi padziļināt krievu valodas apmācību latviešu skolās? Un piedevām — artilēristi ar kavalēristiem.

Skaistulīt, manu acu priekšā nedziedi…

Jāpiemin arī nesenās iniciatīvas, veltītas tam, ka, sak, esot jāciena valsts simboli — karogs un himna. Lai nedrīkstētu dziedāt visi, kam ienāk prātā, repa, regija vai krievu tautasdziesmu stilā. Nedod Dievs, dziedāt iedzērušam un nepareizā tonalitātē. Un pat nedomā saputrot mažoru ar minoru. Taču, no otras puses, paši latvieši saka, ka himna ir tautas lūgšana. Atvainojiet, taču tas ir tas pats, it kā "Tēvs mūsu" būtu ļauts lasīt tikai priesteriem.

Ar karogu ir tāpat: obligāti jāievēro vajadzīgās krāsu proporcijas, pareizā gamma un visizturīgākais materiāls. Protams, simboli ir jāciena. Taču no kurienes radusies pārliecība: ja karogā viss būs precīzi ievērots līdz milimetram un himnā — līdz metronoma soļa miljonajai daļai, tad augstākie spēki glābs Latviju, un latviešu nācija dzīvos gadsimtos atbilstoši Satversmes preambulai? Vai tas nav smelts pagānismā?

Kad "taisnībmetrs" kāpj pāri malām

Protams, jāpiemin arī raganu medības un nepareizā viedokļa kaunināšana. Nesen Latvijas katoļu baznīcas galva arhibīskaps Zbigņevs Stankēvičs atzīmēja, ka pasaulē un arī Latvijā vērojama viena valdošā viedokļa veidošana, kas tiek uzspiests sabiedrībai. Ja cilvēka domas atšķiras no vispārpieņemtās līnijas, viņu mēģina noslāpēt, nosaukt par naida kurinātāju, homofobu un citos vārdos.

Piemēri tālu nav jāmeklē. Atliek tikai apmeklēt tās pašas  Latvijas Avīzes vietni. Tur ir tāda rubrika "Atmasko". Pērn vairāki latviešu izdevumi saņēma Kultūras ministrijas grantus, lai labāk varētu atmaskot viltus ziņas un Kremļa propagandu. Uzsvēršu — tos saņēma tieši latviešu izdevumi. Laikam jau kaut kur augšā kāds nolēma, ka latviešu valodā neko melīgu vai naidu kurinošu uzrakstīt nav iespējams. Tāpēc izmeklēt var tikai to, kas rakstīts krievu valodā.

Nesen latviešu kolēģi uzbruka informācijas portālam Vesti.lv. Pēc raksta autora Ģirta Vikmaņa domām, šis resurss bieži izplatot no Krievijas nākošās "viltus" ziņas. Tiesa, piemērus viņš nemin. Ak, nē, tekstā pieminēta publikācijas "Latvija — Krievijas okupētā daļa". Kolēģi no Latvijas Avīze pat neuzskatīja par vajadzīgu painteresēties, kāpēc šis raksts publicēts vietnē. Kāpēc gan? Viņuprāt, viss tāpat ir skaidrs.

Taču Vesti.lv vadība uzsvēra, ka materiāls publicēts tikai tālab, lai lasītājs iepazītos ar sabiedrībā, arī Krievijas Federācijā esošajiem viedokļiem. Izteikuma autoru Anatoliju Vasermanu liela daļa mūsu lasītāju uzskata par diezgan, tā sakot, izstumtu ekspertu, kura uzdevums, tāpat, kā pazīstamā politiķa Vladimira Žirinovska mērķis, ir atdzīvināt skumīgo politisko dzīvi. Redakcija nepievienojas viņa viedoklim, neskatoties uz autora minētajiem pareizajiem faktiem, piemēram, par to, ka 1721. gadā cars Pēteris izpirka no Zviedrijas pašreizējās Latvijas un Igaunijas teritorijas par 2 miljoniem tāleru.

Taču tie ir sīkumi. Mūsu kolēģu publikācijas mērķis bija ne tikai parādīt, cik nelojāli ir krievu žurnālisti, bet arī parādīt, kuri valsts uzņēmumi publicē portālā reklāmu, tādējādi materiāli atbalstot "ienaidnieka ruporu". Autors nekautrējās piezvanīt Latvijas Bankai, kas Vesti.lv portālā reklamēja kolekcijas monētu jauno emisiju. Un skarbi paprasīja: sak, kā jums nav kauna?! Tiesa, bankā neviens nesamulsa — žurnālistam paskaidroja, ka banka pārvērtēs attiecības ar informācijas resursu, ja saņems no kompetentām iestādēm paziņojumu par konkrēta medija pretlikumīgu darbību.

Ģirts Vikmanis nolēma negaidīt un lūdza ekspertu vērtējumu Drošības policijai (labi vēl, ka ne Nacionālo partizānu biedrībai). Tur pastāstīja, ka nekādus īpašus ieteikumus reklāmdevējiem nesniedz. Taču piezīmēja, ka Vesti.lv darbības rezultātā Latvijas informācijas telpā patiešām iekļūst manipulatīva informācija, kas tiek izstrādāta ar mērķi īstenot Krievijas ģeopolitiskās intereses un ārpolitiskos uzdevumus.

Diezin vai latviešu kolēģi pēc katras publikācijas portālā traucē Drošības policiju. Drīzāk gan paši žurnālisti izlemj: informācija ir patiesa vai melīga un kaitīga. Droši vien šiem nolūkiem viņiem ir iebūvēts "taisnībmetrs". Labs "taisnībmetrs" ir aprīkots ar šaubu neitralizatoru. Citādi Latvijas sabiedrībā, saskaņā ar tradīciju, daudz tiek runāts par to, ka cilvēks, kurš kritizē valsti un pat valdības darbības, lej ūdeni uz paši zināt, kā dzirnavām.

To vislabāk saprot mūsu ierēdņi. Informācijas publicēšana par ierēdņu bonusiem, prēmijām un naudas balvām var kaitēt valsts un sabiedrības interesēm — tādu argumentu nesen izmantoja Edgara Rinkēviča vadītā Ārlietu ministrija, atsakoties atklāt, kā tiek tērēta nodokļu maksātāju nauda.

Diemžēl, portāla Vesti.lv žurnālisti laikam jau pa vecam paradumam liek lietā tādu žurnālistikas principu kā kritiska attieksme pret varu. Viņi uzskata, ka vara agri vai vēlu sāks rīkoties pavisam nesodīti, ja to nekritizēt. Tas ir īpaši aktuāli Latvijā, kur ikvienai partijai, kas demonstrē korupciju un kompetences trūkumu, ir indulgence — pareiza pieeja valodas un nacionālajam autobusam. Ksenofobijas ekspluatācija Latvijā jau sen ir pārvilkusi krustu pāri Latvijā dzīvojošo tautu integrācijai vai pat vienkārši savstarpējai sapratnei. Un tas vēl joprojām nodara Latvijai un tās nākotnei nelabojamu kaitējumu.

Arī tās pašas Latvijas Avīzes publikācijās itin labi var atrast daudz ko tādu, kas kalpo naida kurināšanai. Negribētos rakņāties atkritumos, jo mēs šiem mērķiem grantus nesaņemam. Taču te būs pāris piemēri. Nesen avīzes pastāvīgais autors Agris Liepiņš salīdzināja Latvijā dzīvojošos krievus ar papuasiem. Un avīzes karikatūrists atainoja krievu izglītības atbalsta organizētās akcijas dalībniekus kā zombiju baru. Atvainojiet, taču, mūsuprāt, tas ir aizvainojoši un kurina starpnacionālo naidu. Vai tas dod tiesības Vesti.lv žurnālistiem apzvanīt Latvijas Avīzes reklāmdevējus un aprunāties par to, vai viņi zina, ka ar savām reklāmām kurina nacionālo naidu Latvijā?

Vai mūsu kolēģi ir informēti par to, ka demokrātiskā sabiedrībā cilvēkiem ir tiesības uz savu viedokli?

Spriežot pēc fotogrāfijas, Ģirts Vikmanis ir gados jauns žurnālists. Un vēsturi apguvis saskaņā ar jaunajiem šabloniem. Skolotāji nav stāstījuši viņam un viņa klasesbiedriem, ka represijas pret "nepareizo" viedokli vispirms tiek vērstas pret tavu ideoloģisko pretinieku. Pēc tam — pret tevi pašu. Taču tā ir vēsture. Iemācīties to nevar. To var tikai izdzīvot.

293
Pēc temata
Eksperts: ja iedzīvotāji pamet Latviju, tas nozīmē, ka tā ir slima
Mamikins: Latvijas valsts dibinātāji apgrieztos kapos otrādi
Laboratorijas darbs, foto no arhīva

Kāpēc amerikāņiem vajadzīgas biolaboratorijas Centrālāzijā un Kaukāzā

8
(atjaunots 11:00 30.05.2020)
Pēcpadomju valstis, cerībā uz palīdzību no ārienes, var zaudēt kontroli pār epidemioloģisko situāciju. Tas draud ar nopietnām sekām.

"Savienotās Valstis turpina militāri bioloģisko darbību visā pasaulē, arī ap mūsu robežām," Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs norādīja Kolektīvās drošības līguma organizācijas ārlietu ministru sēdē. Maskava jau sen ir noraizējusies par kaimiņvalstu bioloģisko drošību. Amerikāņi ir izveidojuši bioloģisko laboratoriju tīklu Kazahstānā, Armēnijā un Tadžikistānā. Īpaši liels skaits jautājumu Krievijas valdībai radies par Lugara centru Gruzijā. Par to, kāpēc tas viss vajadzīgs Vašingtonai, portālā RIA Novosti centās noskaidroja Galija Ibragimova.

Tīša noplūde

Pirmais koronavīrusa infekcijas gadījums Kazahstānā tika fiksēts marta sākumā. Valdība slēdza robežas un ieviesa ārkārtas stāvokli. Internetā paklīda baumas, ka vīruss, iespējams, saistīts ar biolaboratoriju, ko 2016.gadā valsts dienvidaustrumos uzbūvējuši amerikāņi.

Almatas Centrālās palīglaboratorijas (CPL) specialitāte ir Kazahstānai raksturīgu vīrusu štammu pētījumi. Tā darbojas uz Kazahstānas Karantīnas un zoonozo infekciju zinātniskā centra bāzes, pakļauta valsts Veselības ministrijai. Tiek uzskatīta par Kazahstānas īpašumu, lai arī būvēta uz Pentagona rēķina. Šim objektam ASV piešķīrušas 108 miljonus dolāru.

Vašingtona skaidroja: reģionā dislocēti amerikāņu karavīri, un pētījumi palīdzēs pasargāties no nezināmām vīrusu infekcijām.

KDLO, NVS un ŠSO samitos Maskavas pārstāvji jau vairākkārt norādījuši, ka amerikāņi var izmantot šīs laboratorijas pret Krievijas interesēm. Tomēr Kazahstānas valdība apgalvoja, ka neviens neiejaucas vietējo biologu darbā.

"Ārvalstu zinātnieku līdzdalība ir pieļaujama tikai gadījumā, ja notiek kopīgi pētījumi un tiek īstenoti grantu projekti," paskaidroja CPL.

2018. gadā Kazahstānā manāmi pieauga meningīta gadījumu skaits, un Almatā sākās runas par meningokoka infekcijas štamma noplūdi no CPL. Žurnālisti un blogeri nopietni rakstīja, ka amerikāņi tīšām pieļāvuši vīrusa izplatīšanos. Tā viņi it kā gribējuši pārbaudīt laboratorijā izstrādājamo bakterioloģisko ieroci.

Kazahstānas Veselības ministrija apgalvoja, ka nekādas epidēmijas nav. "Kazahstānā ir 58 meningīta gadījumi, no tiem Almatā – 32. No PVO viedokļa relatīvie rādītāji ir zemi," norādīja resors.

Situācija ar koronavīrusu ir līdzīga. Valdība noliedza konspiroloģiskas teorijas un neļāva sēt paniku.

Slēgts darba režīms

PSRS laikā Armēnijas PSR Mikrobioloģijas institūts tika uzskatīts par lielāko mikrobioloģijas centru. 90. gados par institūta zinātniskajām izstrādēm ieinteresējās ASV un Lielbritānija. Armēņu speciālistus aicināja stažēties uz rietumvalstīm. 2000. gados amerikāņi palīdzēja atvērt vairākas biolaboratorijas valstī. Tāpat kā Kazahstānā arī šeit naudu piešķīra Pentagons. Armēnijas Nacionālā slimību kontroles un profilakses centra modernizācijai vien atvēlēja 10 miljonus dolāru.

Erevānā, Girmi, Vanadzorā, Martuni un Idževanā uzbūvētie zinātniskie centri pēta Kaukāza reģionam raksturīgus vīrusus un štammus.

Laboratorijas iekļautas Armēnijas veselības aprūpes sistēmā, tomēr ASV Aizsardzības ministrijas Draudu samazināšanas aģentūra tajās ir piekļuve. Līdz ar vietējiem speciālistiem tur strādā amerikāņi. Maskava negatīvi vērtē Armēnijas biolaboratoriju noslēgtību. Lai kliedētu šaubas, premjerministrs Nikols Pašiņans piekrita parakstīt Sadarbības memorandu ar Krievijas speciālistiem. Saskaņoja detaļas, tomēr pēdējā brīdī Armēnija no dokumenta atteicās.

Bīstama epidemioloģija

2010. gados amerikāņu biologi pievērsa uzmanību vēl vienam KDLO loceklim – Tadžikistānai. Viņus satrauca nelabvēlīgā epidemioloģiskā situācija, kas varēja novest pie infekcijas slimību uzliesmojuma. Vairāki rietumvalstu fondi piešķīra naudu pētījumu centriem.

2013. gadā uz Gastroeneteroloģijas institūta bāzes Dušanbē darbu sāka bioloģiskās drošības laboratorija. Projektu finansēja Merjē Labdarības fonds (Francija), kas būvēja līdzīgu objektus Ķīnā, Mjanmā, Bangladešā un Āfrikas valstīs. Frančiem parasti palīdzēja ANO un ASV Starptautiskās attīstības aģentūra USAID. Investīcijas pārsniedza 3 miljonus dolāru.

2019. gadā tika radīta laboratorija Republikāniskajā tuberkulozes apkarošanas centra paspārnē. Sponsori – USAID un Pentagons. Vietējie biologi sadarbībā ar ārvalstu kolēģiem pēta tādas Centrālāzijai raksturīgas slimības, kā tuberkuloze, malārija, hepatīts un holera. Pērn Isfaras pilsētā Tadžikistānas ziemeļos darbu sāka vēl viens objekts. Par to pieejamā informācija ir ierobežota, finansēja atkal amerikāņi.

"Arī pirms koronavīrusa epidemioloģiskā situācija Centrālāzijā bija sarežģīta. Reģionam raksturīgi hepatīta, holeras, tuberkulozes uzliesmojumi, tāpēc jaunās biolaboratorijas ir nepieciešamas. Tām vajadzīgi līdzekļi. Bez ārvalstu palīdzības neiztiks," sarunā ar RIA Novosti skaidroja Politoloģisko pētījumu centra (Dušanbe) direktors Abdugani Mamadazimovs.

Tadžiku eksperts nesaskata neko aizdomīgu amerikāņu darbībās. "Vienkārši viņi vienmēr atsaucas pirmie. Ja pēc koronavīrusa Krievija, Ķīna vai ES sāks aktīvāk palīdzēt reģionam cīņā ar vīrusiem, republikas valdība to atbalstīs," ir pārliecināts eksperts.

Gruzīnu patogēns

Gruzija nav KDLO locekle, taču robežojas ar Krieviju un tai ir svarīga loma Kaukāzā.

Maskava ir noraizējusies par Ričarda Lugara vārdā nosauktā Sabiedriskās veselības pētījumu centra darbības. Krievijas valdība uzskata, ka biolaboratorija Tbilisi apkaimē strādā amerikāņu interesēs.

Aizdomas nav radušās no zila gaisa. 2018. gada septembrī Gruzijas bijušais valsts drošības ministrs Igors Giorgadze paziņoja, ka laboratorijā, iespējams notikuši eksperimenti ar cilvēkiem, un publiskoja dokumentus, no kuriem izriet, ka desmitiem cilvēku, kuri ārstējušies Lugara centrā, ir miruši. Pie tam tur strādāja biologi no trim privātām amerikāņu firmām — CH2M Hill, Battelle un Metabiota, kas pilda Pentagona pasūtījumus.

Giorgadze pievērsa uzmanību augstajam bakterioloģiskās aizsardzības līmenim laboratorijā. Vēl vairāk, centra rīcībā ir "iekārtas kaitīgu vielu izsmidzināšanai un lādiņi ar bioloģiski aktīvu materiālu". "Kāpēc iestādei, kuras mērķis ir iedzīvotāju aizsardzība, vajadzīgas tādas lietas?" lauzīja galvu eksministrs.

To sadzirdēja Maskavā. Krievijas ĀM Bruņojumu kontroles un neizplatīšanas lietu departamenta direktors Vladimirs Jermakovs paziņoja, ka Krievija necietīs amerikāņu bioloģiskos eksperimentus pie savām robežām.

Giorgadzes apsūdzības Pentagons nosauca par absurdu. Tbilisi apgalvoja, ka laboratorija nodarbojas ar miermīlīgiem projektiem un nevar būt ne runas par kaut kādiem eksperimentiem ar cilvēkiem. Gruzijas valdība neiebilda pret Krievijas speciālistu apmeklējumu Lugara centrā. Tomēr šie plāni izjuka, ņemot vērā pērno krīzi abu valstu attiecībās.

"Gruzija nekad nav interesējusies par pētījumiem fizikoķīmiskās bioloģijas jomā. Un informācija par to, ka šajā laboratorijā ir augstas klases bioloģiskā aizsardzība, rada jautājumus. Kāpēc vajadzētu nodarboties ar tik smagiem patogēniem," sarunā ar RIA Novosti pauda neizpratni bioloģijas zinātņu doktors, Sibīrijas federālās universitātes profesors Nikolajs Setkovs.

Ķīmiskas aizsardzības militārās vienības
© Sputnik / Павел Лисицын

Virusoloģijas centra ģenerāldirektora vietnieks zinātniskajā darbā Aleksandrs Agafonovs atzīmēja: "Tieši dati par bioloģisko ieroču un to piegādes līdzekļu izstrādi Lugara centrā nav pieejami."
"Tomēr ziņas par privāto kompāniju CH2M Hill, Battelle un Metabiota līdzdalību, par to līgumsaistībām, piemēram, Sibīrijas mēra, tularēmijas un Krimas-Kongo hemorāģiskā drudža bīstamo baktēriju pētījumi, ir uzmanības vērtas," uzsvēra speciālists.

Aģentūras aptaujātie eksperti bija vienisprātis: pēcpadomju valstis, cerībā uz palīdzību no ārienes, var zaudēt kontroli pār epidemioloģisko situāciju. Un tas draud ar nopietnām sekām. Pie tam pandēmijas periodā attieksme pret laboratorijām mainījusies – tās rada vēl lielākas bažas un beidzot dāvā būtisku iemeslu padarīt šīs struktūras atklātākas.

8
Tagi:
Armēnija, Tadžikistāna, Kazahstāna, biomateriāls, ASV, Krievija, Gruzija
Ungārijas parlamenta ēka, foto no arhīva

Vai dzelzs priekškars apturēs transpersonas?

21
(atjaunots 14:50 29.05.2020)
Eiropa aizspēlēsies tiktāl, ka starp tās rietumiem un austrumiem pacelsies jauns dzelzs priekškars. Tikai ne koronavīrusa dēļ. Ir spēcīgākas un Eiropas vienotībai šausmīgākas lietas.

"Šis lēmums atgrūž Ungāriju atpakaļ Viduslaikos!" Ko tad īsti tik briesmīgu padarījusi Budapešta, lai visa progresīvā cilvēce vārītos tādās dusmās? Par to portālā RIA Novosti stāsta Pjotrs Akopovs.

Pavisam nesen Ungārijas valdību lamāja par pieņemto likumu, kas dāvāja Viktora Orbana valdībai ārkārtas pilnvaras pandēmijas apkarošanai ieviestā ārkārtējā stāvokļa dēļ. Ungārijai jānosaka politiskā karantīna! Nē, pavisam jāizslēdz no ES! Bļāvieni bija skaļi, tomēr Orbanu lamā jau visus desmit gadus, kopš viņš ieņēmis premjera amatu otro reizi. Lamā par visu pēc kārtas: par Konstitūciju, par Ungārijas likumiem, kas neatbilst ES normām, par tiesnešu un preses kontroli, par atteikšanos uzņemt migrantus, par kristīgo vērtību aizstāvēšanu. Ungārija izturas izaicinoši, noraida gandrīz visas eiropeiskās vērtības, tomēr no ES joprojām saņem vairāk nekā atdod. Budapeštā saprot, ka neviens valsti no ES neizslēgs, turklāt Orbanu atbalsta tautas vairākums. Protams, ir arī attīstīta opozīcija, uz kuras izteikumiem reaģē "pasaule".

Geju gājiens Stambulā, foto no arhīva
© Sputnik / Андрей Стенин

Par "Viduslaikiem" organizācijas Amnesty International filiāle Ungārijā nodēvēja nesen parlamenta apstiprinātos likumu grozījumus, kuri paredz, ka valsts pilsoņi nevarēs mainīt savu dzimumu. Nē, ne jau dzīvē – dzimuma nomaiņas operācija un pārējās mežonības valstī nav aizliegtas, toties dokumentos tagad ailes "dzimums" vietā būs "dzimums dzimšanas brīdī". Tātad to vairs mainīt nevarēs, pat ar tādām burvestībām kā "mammu, dzemdē mani atpakaļ".

Vai tas pārkāpj transpersonu un visu pārējo personu tiesības, kuri nolēmuši, ka stāv pāri Dievam (vai dabai, ja Dievs ir atcelts) un zin, kas viņi ir patiesībā? Tikai dokumentos, jo viņi nevarēs saņemt savām vēlmēm atbilstošu dokumentu, jo, kā īpaši precizēja Ungārijas valdība, "bērna bioloģiskā dzimuma reģistrācija dzimšanas apliecībā neietekmē vīriešu un sieviešu tiesības brīvi paust un praktizēt savu identitāti atkarībā no viņu vēlmes". Vēl vairāk – Ungārijā nav mazums transpersonu un citu LGBT pārstāvju, neviens pie viņiem gultā degunu nebāž un viņu uzvedībai "nepiekasās".

Tomēr valdībai ir jāskatās uz reālo pasauli. Patiešām – tagad vēl tikai pieprasa tiesības brīvi izvēlēties vienu no diviem dzimumiem, bet tālāk ies jautrāk: kā jau ierasts dažos attīstītos ASV štatos, cilvēki sāks aizstāvēt tiesības izvēlēties vienu no pussimta universitātēs sagudrotu "dzimumu". Ko darīt valstij? Ja gribat, uzskatiet sevi kaut par hobitiem, lūdzu, tā ir jūsu darīšana, tikai valsts jūsu spēlītēs nepiedalīsies.

Lielākā daļa sabiedrības valdību atbalsta – maģāri, kuri Eiropā ieradās pēdējie, nebūtu saglabājušies viņiem svešo tautību naidīgajā ielenkumā, ja nebūtu turējušies pie savas identitātes, nacionālās un reliģiskās. Tāpēc tagad viņi atkal aizstāv savas tiesības uz dzīvi, vēlas saglabāt ungāru tautu uz nākamajiem tūkstoš gadiem. Draudu ir daudz, it īpaši dzimstības krišanās, kas nepārsniedz mirstību jau vairāk nekā divdesmit gadus.

Protams, varētu jau mēģināt risināt problēmu a la Europe: ievest migrantus, kam ar dzimstību viss kārtībā. Taču dīvainis Orbans tā vietā sāk programmu "Ģimene ir galvenā", kas paredz privilēģijas daudzbērnu ģimenēm un visiem, kas vēlas laist pasaulē jaunus ungārus. Un negrib uzņemt migrantus. Par to viņš atkal dabūja pa mici no ES. Vēl viņš visiem spēkiem aizsargā tradīcijas, ticību un vērtības – pārsteidzoša nekaunība mūsdienu Eiropā. Valsts pat nesen atteicās no dalības Eirovīzijā, oficiālu skaidrojumu nesniedza, toties izskanēja neoficiāli komentāri par konkursa pār malām plūstošo "zilumu". Turklāt vēl – ak, šausmas! – ieraksta konstitūcijā laulību kā vīrieša un sievietes savienību!

Skaidrs, ka tāpat vien Ungāriju nevar likt mierā – tā tomēr ir ES locekle un ar savu piemēru samaitā citas valstis. Jāsaka gan, ka ES arī bez ungāriem ir pietiekami daudz tautu, kas nevēlas padevīgi nokāpt no vēstures skatuves. Itāļi un grieķi, tie paši poļi un slovāki līdz ar viņu katolicismu, pareizticīgie rumāņi un bulgāri. Lielākā daļa šo tautu atrodas Austrumeiropā – bijušā dzelzs priekškara viņā pusē. Hmmm. Kāpēc tad bijušā?

Nesenajā LGBT sanākšanā tika pieņemts paziņojums par to, ka Eiropu jau sadalījis jauns dzelzs priekškars – sak, 30 gadus pēc komunisma krišanas kontinenta austrumos ienākusi homofobija, dzimumu naids un diskriminācija. Skaidrs, ka to visu pamato ar vecā režīma smago mantojumu: ilgi dzīvojuši zem totalitārisma (sarkanā un krievu) jūga, tāpēc viņi ir tādi atpalikuši ksenofobi. Nav nekādas jēgas strīdēties ar progresīvajiem eiropiešiem un atgādināt, ka atšķirības starp Austrumeiropu un Rietumeiropu ir tūkstošiem gadu vecas.

Sava dzīvesziņa un sava tauta ir jāaizsargā, taču strīdēties nav vērts – lai dzīvo savā iedomātajā pasaulītē ar desmitiem dzimumu, pasaulē, kas savas anticilvēciskās būtības dēļ nav ilga, tā nespēj dot pēcnācējus. Nav jābūt ungāru katolim vai pareizticīgam krievam, lai saprastu vienkāršu lietu: dzimumu mainīt nav iespējams. Var dzert tabletes, taisīt operācijas, staigāt pie psihologa, tomēr dzimums, ar kādu tu esi dzimis, no tā nemainīsies. Tas būs izkropļots, tāpat kā tauta, kas noticējusi šīm muļķībām.

"Neglītums nogalinās," teica Dostojevskis. Tomēr šajā gadījumā ateistus, kuri tic dzimuma maiņai, nogalinās arī elementārs antizinātniskums. "Tumšais laikmets" nav Viduslaikos. Tas slēpjas tajā, ko gatavo amorālie un neizglītotie "dzimumu daudzveidības" ideologi.

21
Tagi:
Ungārija, Eiropa, LGBT
Pēc temata
Vai Latvijā legalizēs partnerattiecības? Saeima apspriežas
Eiropas pēdās: Igaunijas augstskolas ievieš LGBT mācību
Politologs: protesti pret LGBT Igaunijā liecina par veselīgu sabiedrību
Putins atbildēja uz Eltona Džona iebildumiem
Lietuvas policijas automobilis, foto no arhīva

Par policista slepkavību meklētais Lietuvas iedzīvotājs ir miris

0
(atjaunots 13:30 30.05.2020)
Vakar aizdomās turamais atklāja uguni uz policijas darbiniekiem, kuri ieradās uz izsaukumu par vardarbību. Viens cilvēks tika nogalināts.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Mirstīgās atliekas, kas tika atrastas ugunsgrēka vietā Mažeiķu rajonā, pieder aizdomās turamajam, kurš vakar nošāva policistu, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz vietējo policiju.

Lietuvas Kriminālās izmeklēšanas centra eksperti izpētīja atliekas, kas tika atrastas pēc ugunsgrēka Birbiliškes ciemā. Viņi konstatējuši, ka tas ir Stasiss Brasa, kurš tiek turēts aizdomās par šaušanu uz policijas darbiniekiem un slepkavību.

Policijas speciālā operācija ir beigusies. Kolēģiem no Latvijas ir nodota informācija par ekspertīzes rezultātiem. Policijas ģenerālais komisārs Renāts Požela pateicās virsniekiem, kuri piedalījās operācijā.

Piektdien policija ieradās Birbiliškes ciemā uz izsaukumu par vardarbību. Vīrietis atklāja uguni uz policistiem: darbiniece tika ievainota kājā, savukārt kinologs Sauļus Žimants tika nošauts. Aizdomās turamais noslēpās mežā.

Lietuvas policija uzsāka šāvēja meklēšanu. Pēcāk ugunsgrēka vietā tika atrasts apdedzis cilvēka līķis, blakus likumsargi atrada ieroci. Policistiem bija aizdomas, ka tieši šis cilvēks šāva uz viņu kolēģiem.

0
Tagi:
noziedzība, Lietuva