Masu iznīcības smiekli

Masu iznīcības smiekli. Patrioti pievērsuši uzmanību krievu humoram

59
(atjaunots 11:07 28.12.2017)
Patriotiskā organizācija "Tēvijas Sargi" – tā nav nekāda joka lieta, nekāds "Comedy Club". Tā domā par nopietnām lietām – valsts drošību, jauniešu patriotisku audzināšanu, Satversmes preambulā ierakstītās latviešu nācijas un latviešu valodas pastāvēšanu mūžībā.

Tiesa, nesen "Tēvijas Sargi" izjuta uz savas ādas latviešu sociālo tīklu apmeklētāju izmieklu, kad publicēja fotosesijas fragmentus, kuros plecīgi puiši jakās ar uzrakstu Tēvijas Sargi patrulēja bēgļu izmitināšanas centra apkaimi. Sak, nekādi bēgļi mūsu dzimto zemi kājām nemīdīs.

Toreiz tautas varoņi kļuva par dažnedažādu asprātīgu fotojoku objektu. Iespējams, tad viņi apvainojās uz humoru. Lai nu kā, taču nesen savā lapā Facebook "Tēvijas Sargi" publicēja sīku instrukciju par to, kā identificēt Latvijas tautai naidīgu humoru un neitralizēt to savā apziņā, pārgriežot vajadzīgās krāsas vadiņu. Tajā teikts, ka internetā, it īpaši sociālajos tīklos aizvien lielāku vietu ieņem izklaidējoši attēli, video ieraksti un raksti krievu valodā. "Izklaides un humora žanrs ir Krievijas specdienestu ļoti iecienīts līdzeklis sabiedriskās domas veidošanā gan Krievijā, gan ārpus tās," — skaidro instrukcijas autori. Un pat piemin nesen mūžībā aizgājušo Mihailu Zadornovu. Sak, viņš esot "viens no zināmākajiem Krievijas ārpolitikas mērķiem kalpojošiem personāžiem". Kādus tad īsti mērķus cenšas sasniegt mērķis, slēpjoties aiz jokiem un smiekliem? Pēc instrukcijas autoru domām, — ietekmes un varas iegūšana un stiprināšana. Garīgā vai informatīvā vara ir viens no trim varas balstiem līdz ar ekonomisko un fizisko (tostarp arī militāro varu) — autori demonstrē sistemātisku pieeju problēmai. Kompleksā visi trīs vaļi veido arī politisko varu.

Lai sasniegtu dominējošo stāvokli informatīvi garīgajā aspektā, jāizpilda divi uzdevumi: jāvājina konkurējošās (šajā gadījumā Latvijas) varas autoritāte (gan apšaubot spējas, gan leģitimitāti, gan uzticamību, gan autoritāti). No savas puses piebildīsim, ka nekāds īpašais humors šajā ziņā nav vajadzīgs. Atliek tikai organizēt iedzīvotāju aptauju par uzticēšanos valstij. Goda vārds, smiekli nenāk. Otrs uzdevums: jāstiprina sava autoritāte, pārliecinot par savu morālo, intelektuālo un fizisko pārākumu.

Tālāk Tēvijas Sargu eksperti secina, ka manipulācijas metodes ir efektīvākas, ja tiek izmantoti ne tikai oficiālie un atklātie, bet arī slēptie informācijas avoti, tostarp — izklaidējošs saturs, jo tas pie saviem mērķiem tiecas nemanāmi. Nu, tad jau ir skaidrs, ka tādas metodes pret Latviju tiek liktas lietā tāpēc, ka valstī liels skaits cilvēku saprot krievu valodu. Un to, kuri jau bērnībā paspējuši izgaršot padomju kultūras produktus: kino, mūziku, multiplikācijas filmas, anekdotes utt.

Tālāk raksta autori skaidro, ka cilvēks, kurš nolēmis atpūsties un izklaidēties, atslābina kritiskās domāšanas "muskuli", bet smieklīga un izklaidējoša informācija darbojas kā uzmanības novēršanas manevrs, spriež informatīvās aizsardzības speciālisti. Informācija iekļūst tieši informācijas saņēmēja zemapziņā, apejot analītiskos smadzeņu centrus, kas atrodas dažā labā galvā. Turklāt humors provocē patikamas emocijas. Nerunājot jau nemaz par kaķīšiem. Iedomājieties tikai — "Putina kaķīši!" Protams, tematika var būt daudzveidīga — no sporta un ieročiem līdz ceļojumiem un fotogrāfijām.

Tādas informācijas izplatīšanai var tikt radīti viltus profili. Taču tie var būt arī īsti. Tas liecina, ka tamlīdzīga resursa īpašnieks apzināti izplata Krievijai vēlamu informāciju, vai kļuvis par manipulācijas upuri, tāpēc ir pārliecināts, ka izplata informāciju pēc savas brīvas gribas.

Tālāk seko ieteikumi higiēnai. "Ieteicams rūpīgi šķirot lapas un profilus, kam sekojat, un kuru saturu iesakāt tālāk savam virtuālo draugu lokam", ziņot viņiem par iespējamo kaitīgo saturu. Pat, ja saturs nav ideoloģisks, jāsaprot, ka, regulāri daloties tīklā ar saturu krievu valodā, jūs stiprināt krievu valodas dominanci. Tēvijas Sargi ir pārliecināti, ka īpaši skumji ir redzēt gadījumus, kad karavīri vai zemessargi izplata Krievijas bruņoto spēku propagandas nolūkiem radītos videoklipus, tādējādi netieši atzīstot pretinieku pārākumu. 

Tīklā bieži sastopami arī cilvēki, kuri ar ilgām atceras PSRS un Padomju Latvijas sasniegumus, savu dzīvi tajos laikos. Arī tas esot bīstami, jo uzvedinot uz domām par to, vai neatkarīga Latvija ir vajadzīga.

Noslēgumā autori nonāk pie secinājumiem, kam grūti nepiekrist. Pec viņu domām, Latvijā pie varas esošie politiķi ar nesaimniecisko un nepatriotisko politiku, bieži atvieglo Krievijai infokara vešanu pret Latviju.

Joki ir laba lieta, humora izjūta, pareizāk sakot, spēja saprast citas tautas jokus un anekdotes vienmēr liecina par to, cik tuvas ir tautas, par to, modīgi izsakoties, integrāciju. Nākas atzīt, ka agrāk latvieši patiešām par krievu jokiem smējās biežāk. Jā, kas zina, var jau būt, ka viņi tikai izlikās. Vai, gluži otrādi, prasmīgi izliekas tagad un valdās, lai neiesmietos? Ne jau par visiem jokiem tagad var droši pasmieties. Ko var zināt, ja nu izdzirdēs modri līdzpilsoņi?

Pirms dažiem gadiem pensionētais latviešu diplomāts Normunds Vasariņš savā lapā Twitter uzrakstīja recepti par to, kā Latvijai beidzot kļūt par īstu rietumvalsti.

Pēc viņa domām, tas notiks pats no sevis, kad mūsu sabiedrība pārstās ik gadus sajūsmināties par filmu "Likteņa ironija", kura izslēgšanu no Jaungada ētera patlaban dzīvi apspriež Pirmais kanāls.

Tomēr ģeniālas filmas, it īpaši komēdijas, izceļas ar to, ka liek ne tikai smieties, bet arī baidīties — ka tik kas neiznāk. Piemēram, 80. gados Rjazanova filma vairākus gadus neiznāca teleekrānos, ņemot vērā cīņu pret alkoholismu. Bet tagad jau bijušajās padomju republikās valda uzskats, ka tas esot bīstamas nostalģijas un padomju domāšanas recidīva izplatītājs.

Vasariņam ir taisnība. "Likteņa ironija" sakausējusi sevī visu labāko, kas bija cilvēkos padomju laikā. Inteliģence, ticība brīnumam, mīlestība un draudzība, humora izjūta, kas palīdzēja pārciest oficiālos aspektus. Nerunājot jau par dvēseliskajiem dzejoļiem, kas skan filmā.

Pratera parks Vīnē. Foto no arhīva
© AFP 2019 / ALEXANDER KLEIN

Mainās paaudzes, un ar gadiem šo filmu Jaunajā gadā skatīsies aizvien mazāk cilvēku. Mazāk būs arī filmas galveno varoņu — to pašu ārstu un skolotāju, kuri veidoja padomju inteliģences pamatus. Un mēs droši vien kļūsim aizvien rietumnieciskāki, lai arī šī doma spiež kā tulzna pārāk ciešā kurpē.

Ir vēl viena filma, ko būt vērts atcerēties, — "Tas pats Minhauzens". Lūk, šī filma mūsdienu Latvijai patiešām ir bīstama. Tā ir jāaizliedz. Ne jau tāpēc, ka galvenā varoņa prototipam ir sakars ar Latviju, bet gan tāpēc, ka viņa frāze daudz ko izskaidro mūsdienu Latvijas dzīvē: "Nu es zinu, kur slēpjas jūsu nelaime: jūs esat pārāk nopietni. Gudra seja — tā vēl nav prāta pazīme, kungi. Visas muļķības pasaulē tiek pastrādātas ar tādu sejas izteiksmi."

59
Pēc temata
Puiši, ekstraverti mūsējos sit! Kāpēc KVN ir bīstamāks nekā KGB
Ugunīga pastaiga: lāpu gājiens Latvijas dzimšanas dienā
ASV iznīcinātājs F-16

"Kaut kam gatavojas": kāpēc ASV pārkrāsojušas lidmašīnas Krievijas GKS krāsās

19
(atjaunots 20:04 20.10.2020)
Amerikāņi mācās karot ar Krieviju maksimāli reālos apstākļos. Nesen Pentagons izsludināja PSRS un Krievijā ražoto ieroču maketu partijas iepirkumu.

Mācībās pilna mēroga bruņojumu izsniegs karavīriem, kuri tēlos pretinieku. Pasūtītājs pieprasījis, lai maketi būtu izgatavoti no ļoti izturīga uretāna, kas nesalūzīs arī pēc ilggadīgiem treniņiem, portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Ienaidnieka tēls

Iepirkuma aprakstā precizēts, ka runa ir par prettanku granātmetējiem RPG-7, pārnēsājamiem zenītraķešu kompleksiem "Strela 2", Kalašņikova automātiem un ložmetējiem, Dragunova snaipera šautenēm, granātām F-1, RGD-5 un RG-42.

Tas viss jānogādā Beninga fortā – vienā no lielākajām armijas bāzēm ASV. Tajā ik gadus tiek apmācīti līdz 96 tūkstoši karavīru 85 specialitātēs. Katrs tanku un kājnieku vienību kareivis sāk dienestu Beninga fortā. Acīmredzot, Pentagons nolēmis tuvināt mācību programmu reāliem kaujas apstākļiem, kas radīsies kara gadījumā ar Krieviju.

Amerikāņi jau agrāk ir lietojuši svešu bruņojumu, tehniku, pat uniformu. Piemēram, septembra beigās viņi organizēja manevrus, kuros plaši izmantoja uzbrukuma bezpilota lidaparātus. Mērķim bija izraudzīti zenītraķešu-lielgabalu kompleksu "Pancirj S1" maketi. Savukārt daudzajās mācībās Eiropā pretinieka lomā bieži vien ir NATO kareivji formastērpos, kas aizdomīgi atgādina Krievijas "ciparu".

Tādas "maskuballes" jēga ir skaidra – atbrīvoties no bailēm pretinieka priekšā, iemācīties atpazīt ienaidnieka tehniku un kareivjus, iepazīties ar citu taktiku.

Tāda veida mācību priekšrocības ASV aptvēra jau aukstā kara gados, kad sākās programma OPFOR (Opposing Force). Armijā tika izveidotas speciālas vienības, kas mācībās tēloja Varšavas līguma valstu bruņotos spēkus.

OPFOR kareivji nēsāja padomju armijas formastērpam līdzīgu formu, rīkojās saskaņā ar domājamā pretinieka noteikumiem un aktīvi izmantoja austrumu bloka militāro tehniku.

OPFOR vienības ASV iemēģināja padomju BMP-1, ko 70. gadu beigās ASV nodeva Ēģiptes prezidents Anvars Sadats. Tās dzenāja pa poligoniem, rūpīgi izpētīja, apšaudīja no dažādiem kalibriem. Rezultātā uz kājnieku kaujas mašīnas M2 Bradley tika uzstādīts 25 mm lielgabals M242 Bushmaster, kas spēja cauršaut jebkuras padomju vieglās bruņutehnikas priekšējās bruņas.

Imitācijas un trofejas

Tomēr amerikāņiem katastrofāli trūka pretinieka tehnikas paraugu un rezerves daļu. Galu galā OPFOR tika apbruņotas ar dīvainiem "mutantiem" – vienības saņēma par padomju mašīnām nomaskētu amerikāņu tehniku.

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

80. gados ASV noliktavās sakrājās aptuveni tūkstotis vieglo tanku Sheridan. Tos nolēma izmantot OPFOR interesēs. Uz šo mašīnu bāzes radīja tanku T-72, BMP-1, pašgājēja zenītiekārtu "Šilka" un pašgājējlielgabalu "Gvozdika" imitācijas. Vēlāk parādījās par T-72 un BMP-2 maskēti bruņutransportieri M113 un M2 Bradley.

Par īstu zelta laikmetu OPFOR kļuva periods pēc PSRS sabrukuma. Varšavas līguma organizācijas bijušās valstis labprāt pārdeva amerikāņiem vai pat dāvināja bez maksas militāro tehniku. Toreiz OPFOR vienības saņēma tankus T-72 un T-80U, kājnieku kaujas mašīnas BMP-2, bruņutransportierus BTR-80, zenītraķešu-lielgabalu kompleksus "Tunguska", artilērijas sistēmas un daudz ko citu.

Visa tehnika tiek izmantota. Piemēram, daļu "trofeju" pastāvīgi izmanto ASV Jūras kājnieku korpusa 1. divīzijas 3. amfībiju-trieciena bataljons Kemppendltonas bāzē Kalifornijā. Bruņutehnika tiek izmantota poligonā pastāvīgās dislokācijas vietā.

Jūras kājnieku rīcībā ir arī vairāki helikopteri Mi-24, kas saņemti no bijušā sociālistiskā bloka valstīm. Militāro mācību kursā bija iekļauts vingrinājums ar mērķi mazināt karavīru bailes no krievu šausmīgā "krokodila". Vienība sagulst līdzenā laukā, bet helikopters vairākkārt nolido minimālā augstumā un maksimālā ātrumā virs karavīriem. Aukstā kara laikā Mi-24 lomu tēloja helikopteri-amfībijas Sikorsky SH-3 SeaKing un franču Aerospatiale SA 330.

"Sarkanie" meistari

Gaisa pretinieka loma mācībās ASV parasti tiek piešķirta eskadriļai "Agresors", kas saformēta 70. gadu sākumā. Tā lido ar PSRS un Krievijas kara lidmašīnu imitācijām. Vispirms tās bija amerikāņu F-5 ar sarkanām zvaigznēm uz spārniem, bet jau 1973. gadā atveda pirmo oriģinālo MiG-21F-13, ko izraēlieši sagrāba no arābiem. Jau dažus gadus vēlāk Nevadas debesīs pacēlās MiG-21bis un MiG-23.

Pēc PSRS sabrukuma "agresoru" rokās tika modernākas mašīnas. Piemēram, 2016. gada decembrī tika nofotografēts iznīcinātāja Su-27 mācību lidojums Nevadā kopā ar amerikāņu F-16. Domājams, Su-27 nokļuvis ASV no Ukrainas. Mediji vēstīja, ka amerikāņiem ir vairākas tādas mašīnas, kā arī vairāk nekā divi desmiti frontes iznīcinātāju MiG-29. Tomēr "agresoru" parka pamatā ir Krievijas kamuflāžas krāsās "tērpti" F-5, F-15, F-16 un F/A-18.

Līdztekus "atmosfērai" šīs vienības imitē pretinieka lidmašīnu taktiku un tehniskās īpatnības. ASV Gaisa spēkos valda uzskats, ka tas ir ļoti svarīgi no psiholoģiskā viedokļa.

Jau Otrā pasaules kara laikā amerikāņi ievēroja, ka liela daļa jauno pilotu "sastingst", pirmo reizi tiekoties ar pretinieku. Zaudētās sekundes daudziem maksāja dzīvību.

Komandieri uzskata, ka regulāri treniņi ar "agresoriem" vajadzētu pilotiem padarīt ienaidnieka tēlu ierastāku.

19
Tagi:
Pentagons, ASV GS, Krievijas GKS
Lādiņš pie Karabahas pilsētas Martuni pēc apšaudes.

"Īsti zvēri": kas slepeni sabraukuši karot Kalnu Karabahā

37
(atjaunots 16:42 20.10.2020)
Fanātiski, līdz zobiem bruņoti, motivēti un apmācīti – jau vairākas augtu stāvošas amatpersonas apstiprinājušas, ka karā Karabahā piedalās kaujinieki no Sīrijas.

Nesen amerikāņu The Wall Street Journal ziņoja, ka ekstrēmistus nogādā konflikta zonā grupās aptuveni pa simt cilvēkiem. Andrejs Kocs portālā RIA Novosti centās noskaidrot, kā tas viss organizēts un kas tie ir par cilvēkiem.

Arābi videoierakstos

Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta vadītājs Sergejs Nariškins pastāstīja, ka Kalnu Karabahā darbojas tūkstošiem radikāļu – starptautisko teroristisko organizāciju "Džabhat an Nusra", "Firkat Hamza", "Sultan Murad" (Krievijā un vairākās citās valstīs aizliegti teroristiskie grupējumi), kā arī vairāki kurdu grupējumi.

Francijas prezidents Emanuels Makrons iepriekš informēja, ka 300 radikāļi nogādāti Baku no Sīrijas caur Turciju. Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs pieprasīja no Francijas atvainošanos un uzsvēra, ka viņa armija neizmanto algotņu pakalpojumus. Tomēr daudzie video ieraksti tīmeklī liecina par pretējo.

Azerbaidžāņu kareivji nepublicē savās pozīcijās tapušus video ierakstus, toties sīriešu kaujinieki nav tik pieticīgi. Piemēram, kāda ieraksta autors soļo gar uzbērumu garām armēņu kareivju līķiem un tīrā arābu valodā sauc viņus par "cūkām" un komentāros ik pa brīdim iesprauž "Allah akbar!", Citā video ierakstā dažādos formastērpos ģērbtu kaujinieku grupa atklāj uguni no šaujamieročiem un lielkalibra ložmetēja pikapa kravas kastē.

Guntrack – Sīrijas teroristu iemīļots ierocis. Ne mazākās šaubas par viņu tautību nerada arī skaidri sadzirdamās pavēles arābu valodā.

"Kalnu Karabahā strādā līdz pieci tūkstoši kaujinieku, - RIA Novosti pastāstīja žurnālists, eksperts Tuvo Austrumu jautājumos Abass Džuma. – Galvenokārt - no tā saucamās Sīrijas nacionālās armijas, kas dislocējusies Idlibā. Tas ir visnotaļ daudzveidīgs vairāku grupējumu veidojums. Piemēram, SNA ir "Divīzija Al Hamza". Šīs bandas kaujinieki bija redzami pirmajā ticamajā video, kas pierāda viņu dalību konfliktā Kalnu Karabahā. Tur viņi nepārprotami apliecināja savu piederību grupējumam un aicināja "kolēģus" steigties uz Azerbaidžānu. Speciālisti noteica uzņemšanas ģeolokāciju – Goradizas pilsēta Azerbaidžānā."

Eksperts ir pārliecināts: "Al Hamzas" kaujinieki ieradušies Kalnu Karabajā no Lībijas, kur viņi karoja pret maršala Halifa Haftara armiju Pārejas nacionālās padomes pusē, ko atbalstīja Turcija. Azerbaidžānā viņus nogādāja Turcijas transporta lidmašīnas. Līdz kauju vietām viņi nokļuva automašīnās. Armēnija informēja, ka cīņās piedalās aptuveni divus tukstošus kaujinieku. Erevāna un Stepanakerta paskaidroja, ka bojāgājušo radikāļu līķi nav atrasti, jo ekstrēmisti ātri iznes savus bojāgājušos un ievainotos no kaujas lauka.

Aizvadītajā nedēļā telekanāls "Al Arabia", atsaucoties uz "Sīrijas cilvēktiesību observatoriju", ziņoja, ka Kalnu Karabahā likdivēti aptuveni simt sabraukušie algotņi.

Kaujinieku elite

"Divīzija Al Hamza" tiek uzskatīta par vienu no cīņasspējīgākajiem grupējumiem STA. Tās kaujinieki nepārtraukti karo kopš 2013. gada. Kopš saformēšanas brīža banda saņem aktīvu finansiālo un materiālo atbalstu no ASV un Turcijas puses. Cita starpā "Al Hamza" arsenālos ir liels skaits amerikāņu prettanka raķešu kompleksu BGN-71 TOW. Grupējuma vadonis ir Turcijas izlūkdienesta MIT virsnieks Seifs Abu Bakrs, kurš ilgus gadus bija Ankaras slepenais aģents ISIS.

Kalnu Karabaha
© Sputnik / Ministry of Defence of Armenia

Turcija aktīvi izmantoja "Al Hamza" un citu STA grupējumu pakalpojumus Sīrijā. Operācijas "Eifratas vairogs" laikā 2016. gada augustā "divīzijas" kaujinieki vieni no pirmajiem iegāja Džerabulā un Karkamiša valsts ziemeļos. Radikāļi devās cīņā vienā ierindā ar turku armiju un izmantoja tās atbalstu no gaisa un artilēriju. Viņi demonstrēja ārkārtīgu nežēlību pret vietējiem kurdiem. 2018. gadā "Al Hamza" piedalījās turku iebrukumā Afrinā operācijā "Olīvkoka zars", bet 2019. un 2020. gadā aktīvi atbalstīja kuratorus no Ankaras uzbrukumā Idlibā.

"Al Hamza" rīcībā ir sazarots mūsdienīgi iekārtotu treniņnometņu tīkls. Komandieri mācās divās īstās akadēmijās. Teicams ir arī materiālā nodrošinājuma līmenis – pērn viņi ziņoja, ka tiek sākta pašu izstrādāju bruņumašīnu ražošana Idlibā. Pat domubiedri no STA uzskata, ka "Al Hamza" ir "atsaldēta", spējīga uz jebkādām zvērībām pret mierīgajiem iedzīvotājiem.

"Lielgabalu gaļa"

"Šis grupējums ir viens no visvairāk karojošajiem STA, - uzsvēra Abass Džuma. – "Komandējumam" uz Karabahu izraudzījās kaujiniekus ar lielāko pieredzi. Karabaha viņiem patīk labāk nekā Sīrija vai Lībija: maksā vairāk un apstākļi nav tik smagi. Daudzi to karu uzskata par "apmaksātu atvaļinājumu". Visi STA kaujinieki ir labi bruņoti, ekipēti un turku instruktoru apmācīti, bet "Al Hamza" – jo īpaši."

Eksperts atzina, ka Azerbaidžānai ir skaitliskais un tehnoloģiskais pārsvars pār Kalna Karabahu un Armēniju. Patiesībā šo kārti Baku jau liek galdā, kad noliedz sadarbību ar kaujiniekiem: "Kam mums vajadzīgi algotņi, ja mums pašiem ir laba armija?" Tomēr sīriešiem ir liela kauju pieredze. Viņi iet avangardā, risina grūtākos uzdevumus, pilda netīrāko darbu. Patiesībā viņi ir lielgabalu gaļa, kuras nav žēl. Iedzīvotāju acīs sabraukušo kaujinieku  bojāeja neko nenozīmē – viņiem nav nekāda sakara ar Azerbaidžānu atšķirībā no zārkiem ar vietējiem karavīriem.

Tomēr arī šiem piedzīvojušajiem vilkiem karš Kalnu Karabahā nav viegls. The Wall Street Journal, atsaucoties uz saviem avotiem, stāstīja, ka zaudējumi Sīrijas kaujinieku vidū aug, 200 radikāļi jau gribot braukt mājās. Acīmredzot, "apmaksātais atvaļinājums" nav izdevies.

Savstarpējas apsūdzības

Azerbaidžānas vadība un Turcija kategoriski noliedz, ka Baku pusē karadarbībā piedalītos ārvalstu algotņi un savukārt pārmet Erevānai, ka tā piesaistot savā pusē kaujiniekus. Piemēram, Ankaras vēstnieks ASV Serdars Kiličs jau pirmajā konflikta nedēļā klāstīja, ka armēņu pusē karojot Irākas kurdi.

"Kauju zonā Diendivkaukāzā patiešām ir algotņi un teroristi, taču viņi cīnās Armēnijas Bruņoto spēku pusē, - diplomātu citēja turku ziņu aģentūra Anadolu. – Runa ir par teroristiskās organizācijas "Kurdu darba partija" kaujiniekiem. Ir skaidri pierādījumi tam, ka KDP teroristi pārsviesti no Irākas ziemeļiem uz Armēniju."

Vēstnieks uzskata par izdomājumiem ziņas par to, ka Turcija pārvieto uz Azerbaidžānu kaujiniekus no Sīrijas. "Ankara nav sūtījusi uz konflikta zonu Sīrijas algotņus un nefinansē tos," uzsvēra diplomāts.

Iepriekš Azerbaidžānas Valsts drošības dienests ziņoja, ka pārtvēris algotņu sarunas no saskarsmes līnijas Karabahā. Struktūras darbinieki apgalvoja, ka ēterā sazinājušies "ar Kurdu darba partiju saistīti teroristi". Savukārt prezidents Armens Sarkisjans kategoriski noraidīja šādus apgalvojumus un uzsvēra: viņa valstī dzīvo kurdi un jezīdi, taču viņi ir Armēnijas pilsoņi.

37
Tagi:
Kalnu Karabaha
Temats:
Spriedze Karabahā
Malta, foto no arhīva

EK uzsākusi Kipras un Maltas Uzturēšanās atļauju programmu likumīguma pārbaudi

0
(atjaunots 12:29 21.10.2020)
Eiropas Savienībā raizējas, ka "zelta pasu" programmas līdzi nes līdzekļu atmazgāšanas, izvairīšanās no nodokļu samaksas un korupcijas riskus.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Eiropas Komisija pārbaudīs, cik lielā mērā programmas, kuras ļauj saņemt Kipras un Maltas pilsonību, atbilst Eiropas tiesībām, teikts EK paziņojumā.

ES uzmanību piesaistījušas Kipras un Maltas pilsonības piešķiršanas programmas apmaiņā pret investīcijām, kuras tiek dēvētas par "zelta pasēm".

Maltas un Kipras valdībām tiek atvēlēti divi mēneši, kuru laikā tām būs jāatbild uz apsūdzībām. Ja EK nesaņems apmierinošu atbildi, tad pret šīm valstīm var tikt ieviestas sankcijas.

Dokumentā teikts, ka pilsonības piešķiršana, apmaiņā pret investīcijām personām, kurām nav reālu sakaru ar Eiropas valstī, ir pretrunā ar "Eiropas pilsonības būtību". Eiropas Savienībā uztraucas, ka "zelta pasu" programmas līdzi nes līdzekļu atmazgāšanas, izvairīšanās no nodokļu samaksas un korupcijas riskus.

Atzīmēsim, ka Kipras ministru padome 13. oktobra ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu atcelt Kipras Investīciju programmu, kuras ietvaros ārzemnieki varēja saņemt Kipras pilsonību apmaiņā pret investīcijām. Tas notika nākamajā dienā pēc Kataras telekanāla Al Jazeera izmeklēšanas filmas iznākšanas ēterā par oficiālo personu, tai skaitā politiķu, iespējamo saikni ar noziegumiem pilsonības piešķiršanā.

Turklāt Kipras Iekšlietu ministrija paziņoja, ka izskatīs gandrīz 600 jau iesniegto pieteikumu Kipras pilsonības saņemšanai apmaiņā pret investīcijām, kā arī tos iesniegumus, kurus paspēs iesniegt līdz Kipras Investīciju programmas pārtraukšanai.

Viens no "zelta pasu" programmas pionieriem ES bija Latvija. No 2010. līdz 2017. gadam valsts izsniedza vairāk nekā 17 tūkstošus Termiņuzturēšanās atļauju (TUA) apmaiņā pret ieguldījumiem gandrīz 1,5 miljarda eiro apmērā. Vairāk nekā 90% TUA pieteikumu tika saņemts no bijušās PSRS valstu iedzīvotājiem, pārsvarā no Krievijas pilsoņiem.

Taču Latvijas varasiestādes konsekventi padarīja bargākus TUA piešķiršanas nosacījumus no 2014. gada, kad minimālais investīciju apmērs tika palielināts no 150 līdz 250 tūkstošiem eiro. Par fināla akordu kļuva 2017. gada novembra beigās pieņemtie Imigrācijas likuma grozījumi, ar kuriem tika ieviests obligāts maksājums 5000 eiro apmērā reizi piecos gados par TUA pagarināšanu visiem topošajiem investoriem, ieskaitot tos, kas ieguldīja līdzekļus nekustamajā īpašumā, uzņēmumā vai banku saistībās.

0
Tagi:
Eiropas Komisija, termiņuzturēšanās atļauja, Malta, Kipra
Pēc temata
Vjetnamiešiem iepatīkas Latvijas "zelta vīzas"
Transparency International: Latvija slikti pārbauda "zelta vīzu" pieteikumus
Latvija "laicīgi" izrēķinājusies ar uzturēšanās atļaujām
Eirodeputāte ieteica Latvijai bagātnieku vietā pieņemt migrantus