Stryker

Ģenētiskais kods nedod mieru: NATO meklē lielu ienaidnieku austrumos

119
(atjaunots 14:38 22.12.2017)
NATO pastāvīgi uzsver deeskalācijas nozīmi, taču pēc skaļiem politiskiem vārdiem darbi neseko, atzīmēja Krievijas pastāvīgais pārstāvis NATO Aleksandrs Gruško.

RĪGA, 22. decembris — Sputnik. Runāt par kvalitatīvām izmaiņām Krievijas un NATO attiecībās ir neiespējami, intervijā radio Sputnik pastāstīja Krievijas pastāvīgais pārstāvis NATO Aleksandrs Gruško.

Izdomāt ienaidnieku

Ziemeļatlantijas alianses uzmanības centrā ir viens uzdevums — radīt placdarmu, lai pavērstu spēku Krievijas virzienā, atzīmēja Gruško. NATO izdomā ienaidnieku un metodes tā neitralizācijai, taču tas ir pārāk tālu no patiesajiem izaicinājumiem un draudiem.

9. maija Uzvaras svētku parāde Maskavā
© Sputnik / Grigoriy Sisoev

"Mēs veselu gadu vērojām, kā NATO adaptē savus militāros potenciālus, aizbildinoties ar nepieciešamību atvairīt draudus no visiem azimutiem. Lai cik tur runātu par to, ka austrumu "flangā" spertie soļi ir nevis provokācija, bet gan "proporcionāla aizsardzības reakcija pēc izmaiņām drošības jomā", mēs redzam, ka alianses spēki ir parādījušies tur, kur līdz šim nekad nav bijuši un tiem nebūtu jābūt tādā mērogā un uz tik ilgu laiku," — uzsvēra Krievijas pastāvīgais pārstāvis NATO.

Politiķis norādīja, ka kopējie izaicinājumi un draudi prasa citu pieeju kopējās telpas organizācijai drošības jomā, taču NATO nespēj pielāgoties jaunajiem apstākļiem.

"Ģenētiskais kods, kas tika likts organizācijas pamatos tās dibināšanas laikā, pastāvīgi izpaužas. To vērojam arī pašlaik — lielā ienaidnieka meklējumus austrumos, no kā jāaizsargājas. Tam vajadzīgi resursi, tam nepieciešama konkrēta politika, propaganda, lai parādītu, ka NATO ir "nopietna lieta" drošības jomā. Patiesībā tas ir absolūts strupceļš," — konstatēja Gruško.

Eiropa ir pārpildīta ar ieročiem

Krievijas pastāvīgais pārstāvis uzskaitīja NATO soļus, kas sperti austrumu "flanga" nostiprināšanai.

"Mēs redzam, ka Baltija, kas ilgus gadus bija no militārā viedokļa mierīgākais reģions Eiropā, tāpat kā Centrālā un Dienvidaustrumeiropa ir pārpildīti ar vienībām, bruņojumu un tehniku. Tur dislocēti daudznacionālie bataljoni no ASV, Lielbritānijas, Vācijas un Kanādas bruņoto spēku grupas. Šajos sagatavošanās darbos piedalās arī citi sabiedrotie. Organizēti štābi Rumānijā un Polijā," — atgādināja Gruško.

Krievu diplomāts konstatēja militāro mācību biežuma un mērogu pieaugumu, kas organizētas ar mērķi apgūt tā saucamās "apturēšanas" uzdevumu pilnu spektru.

"Taču aina nebūtu pilnīga, ja mēs nepieminētu pūles, ko liek lietā ASV sabiedroto pašpārliecības nostiprināšanas, jeb "apturēšanas iniciatīvas Eiropā" ietvaros. ASV aizsardzības budžets 2018. gadam izstrādāts tā, ka tās īstenošanai atvēlēti 4,6 miljardi dolāru," — atgādināja Gruško.

Saskaņā ar rotācijas principu amerikāņi nogādājuši Eiropā tanku brigādi, armijas aviācijas brigādi, novietojuši noliktavās buņojumu vēl vienai kājnieku brigādei; Norvēģijas un Barenca jūrā plešas plašumā ASV jūras kara vienības. Norvēģijā dislocēts ASV jūras kājnieku bataljons. Tiek īstenoti plāni ar mērķi izveidot ASV PGA segmentu Eiropā — Rumānijā un Polijā. Rit kopīgu kodolieroču misiju pilnveidošana, iesaistot valstis, kurām kodolieroču nav.

"Neapšaubāmi, tas pasliktina situāciju drošības jomā ne tikai reģionālajā mērogā, bet arī Eiropā kopumā, tostarp arī valstīs, kas pašlaik lūdz dislocēt to teritorijā ārvalstu militāros spēkus un uzskata sevi par "piefrontes" valstīm," — uzsvēra diplomāts.

Miernešu misijas kalngali

Austrumu "flanga" nostiprināšanas procesā nepieciešams ideoloģiskais atbalsts, tāpēc tiek ģenerēti aizvien jauni mīti par Krievijas naidīgumu, atzīmēja Gruško.

"Par tādas miernešu misijas kalngaliem kļuva kampaņa ap Krievijas un Baltkrievijas mācībām "Rietumi 2017". Kas tikai netika izdomāts: sabiedrību biedēja ar to, ka Krievija it kā izmantojot mācības, lai slēptu uzbrukumu Polijai un Baltijas valstīm vai atstāšot kontingentu Baltkrievijā pēc mācībām. Šīs muļķības mēs dzirdējām ne tikai no televizoru ekrāniem — šajā darbā piedalījās arī vairāki valstu amatpersonas," — paziņoja Gruško.

Diplomāts atgādināja, ka ne ārkārtējie pārskatāmības pasākumi, ne novērotāju uzaicināšana nav ietekmējusi mācību "Rietumi" politisko vērtējumi.

"Visa tā histērija tika sabiezēta, lai vēlreiz attaisnotu NATO valstu papildu militārā kontingenta un militārās tehnikas dislocēšanu Baltijas valstu un Polijas teritorijā. Šie soļi kaitē Eiropas drošībai, padziļina esošās robežlīnijas, pasliktina visu, arī alianses locekļu drošību. Galu galā resursi netiek atvēlēti reāliem draudiem, kas prasa spēku apvienošanu," — paskaidroja Gruško.

Krievijas pastāvīgais pārstāvis NATO pievērsa uzmanību šīs kampaņas mērķiem — NATO vēlas pierādīt, ka lēmumi par alianses dalībvalstu militāro izdevumu paplašināšanu ir "pareizi".

"Pašlaik NATO valstu kopīgie militārie izdevumi sastāda aptuveni pusi no visas pasaules tēriņiem. Tikai Eiropā vien tie ir 270 miljardi dolāru, kas, saskaņā ar dažiem vērtējumiem, 5-7 reizes pārsniedz Krievijas Federācijas militāros izdevumus. Eksperti atzīmē, ka Eiropas izdevumi pārsniedz daudzi valstu kolektīvos izdevumus, piemēram, Krievijas un Ķīnas militāro izdevumu summu. Nav saprotams, kādiem mērķiem nepieciešama militāro izdevumu palielināšana," — paziņoja Gruško.

Viņš brīdināja, ka Eiropa var zaudēt "miera dividendes", ko tā izmantojusi, pateicoties Krievijas darbam ar mērķi atbrīvot Eiropu no aukstā kara materiālā mantojuma.

"Vēlreiz uzsvēršu, ka tas viss prasīs turpināt kampaņu ar mērķi pierādīt sabiedriskajam viedokli, valstu pilsoņiem to, ka pastāv lieli draudi, no kuriem jāaizsargājas. Skaidrs, ka tas ir izdevīgi ASV militāri rūpnieciskajam kompleksam, kas priecīgi berzē rokas, gaidot jaunus pasūtījumus, kuri jau plūst straumēm," — paziņoja Krievijas politiķis.

No tukšiem vārdiem — pie darbīga dialoga

Gruško atzīmēja, ka NATO dalībnieki pastāvīgi norāda, cik nozīmīga ir deeskalācija, taču Krievijas centieni sākt konkrētu dialogu ir nesekmīgi.

"Mēs tam piekrītam, taču jebkuri centieni atjaunot militārpersonu sakarus, pateicoties šai izpratnei, ne pie kā nenoved. Piemēram, bez sistemātiska militārpersonu dialoga neizdosies iztikt bīstamu militāru incidentu novēršanas jautājumā. Liels skaits militārtehnisku jautājumu prasa speciālistu, ekspertu atbalstu. Tikai sistemātiska pieeja sarežģītajam jautājumu kompleksam ļaus iet pareizajā virzienā. Patlaban NATO nav tam gatava," — informēja diplomāts.

Gruško atzīmēja, ka politiskie paziņojumi par deeskalāciju neliecina par patiesu NATO vēlmi doties šajā virzienā.

"Mēs neredzam, ka NATO būtu gatava atteikties no lēmuma par attiecību iesaldēšanu ar Krieviju, atjaunot Krievijas un NATO Padomes darba grupu darbību vai atjaunot praktisko sadarbību kopēju interešu jomās. Starptautiskajai sabiedrībai ir jāatrod sevī spēki, lai atzītu, ka kopējās drošības jautājumu risināšanai vajadzīga cieša sadarbība," — norādīja Gruško.

Krievija ir gatava sadarboties ar visiem, ko reāli interesē tāda iespēja, uzsvēra Gruško.

"Taču jebkurā gadījumā sadarbībai jābūt vērstai uz terorisma iznīcināšanu, situācijas stabilizāciju, nevis uz pašu ģeopolitisko jautājumu risināšanu. Tādau sadarbībai jābūt tikai līdztiesīgai. Šobrīt NATO valstis nav gatavas pārkāpt pāri samitos Varšavā un Velsā pieņemtajiem lēmumiem, kas paredz atteikšanos no sadarbības ar Krieviju," — noslēgumā piebilda diplomāts. 

119
Pēc temata
Somijas prezidents netic Krievijas uzbrukuma riskam
Stoltenbergs: NATO politika attiecībās ar Krieviju joprojām būs divpusēja
Krievijas pārstāvis NATO: alianses darbības nav nesušas nekādus pozitīvus rezultātus
Putins par NATO izdevumu palielināšanu: pret ko karot taisāties?
Edgars Rinkēvičs

Latvijas ārpolitikas greizie spoguļi

10
(atjaunots 07:28 14.08.2020)
Par ko liecina Rīgas oficiālā reakcija par notikumiem Baltkrievijā pēc prezidenta vēlešanām un kādas ir baltkrievu protestu kustības perspektīvas.

Pēdējos gados Latvijas kurss ārpolitikā uzskatāmi demonstrē divas savas īpašības – rusofobiju un dubulto standartu pielietojumu. To vēlreiz apstiprināja Latvijas ĀM vērtējums par dramatisko situāciju, kāda tagad izveidojusies tuvākajos kaimiņos – Baltkrievijas Republikā. Tā daudz mazāk runā par prezidenta vēlēšanu rezultātiem, nekā par likumsargu stingrajām metodēm, ko viņi izmanto, lai apspiestu protesta akcijas Minskā un vairākās citās pilsētās pirmajās dienās pēc vēlēšanām.

Esmu pārliecināts: ja tikpat kaismīgi protesti notiktu Krievijā, mūsu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") ik pēc stundas spļautu zibeņus un pērkonus. Baltkrievijas gadījumā viņš izturas savaldīgāk.

Protams, viņš piekrīt otrdien izskanējušajam Eiropas Savienības vērtējumam par to, ka "aizritējušās prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā nebija ne brīvas, ne godīgas". Tomēr viņš iebilst pret plašām sankcijām pret šo valsti "pēc Irānas varianta" – lai nepaskubinātu Aleksandru Lukašenko galīgi krist Kremļa apskāvienos!

Tāpēc ministra kungs savā lapā Twitter piezīmēja: "Ņemot vērā to, ka vardarbība pret mierīgajiem protestētājiem Baltkrievijā turpinās un politiskā dialoga trūkumu, rīt ES Ārlietu padomē Latvija atbalstīs individuālo sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām, kuras atbildīgas par protestu apspiešanu un vēlēšanu viltošanu."

Un viss. It kā tas varētu kaut mazākajā mērā dāvāt kaut kādu rezultātu!

Domāju, ka Latvijas ĀM ieturētā pozīcija vispirms gūs atbalstu šodien mūsu parlamentārās Eiropas lietu komisijas slēgtajā sēdē un vēlāk, sestdien – ES ārlietu minsitru sēdē.

Aptuveni tādas pašas domas pauž Polija, kas ES tiek uzskatīta par "moderatoru Baltkrievijas lietās". Tāpēc ļoti ticams, ka šim lēmumam piekritīs arī viņu kolēģi aptuveni tādā "mērcē" – "fakti par demokrātijas normu ignorēšanu EDSO valstī un miermīlīgu protesta akciju vardarbīgu apspiešanu Baltkrievijas Republikā neapšaubāmi apstiprinās, tomēr politiski un ekonomiski apsvērumi mums ir svarīgāki!" Turklāt, domājams, protesta akciju spriedze Baltkrievijas pilsētu ielās tobrīd jau mazināsies.

Tomēr man šķiet, vēl ir par agru pārvilkt krustu pār protestiem pret prezidentu Aleksandru Lukašenko. Gudrie analītiķi var pārliecinoši apgalvot, ka mūsu tuvākajiem kaimiņiem nav spilgtu opozīcijas līderu, lielas un ietekmīgas opozīcijas partijas, "aizvainotu" oligarhu, kuri varētu finansiāli atbalstīt protestus. Arī politiskā valdošā elite un likumsargi demonstrē vienprātību ar savu prezidentu, Baltkrievijas sabiedrību pilnībā kontrolē specdienesti, tiesībsargi rīkojas preventīvi, ļoti apņēmīgi un agresīvi.

Vienlaikus, šķiet, baltkrievu protesti turpināsies. Aktivitāte te noplaks, te sarosīsies pēc šķietami nenozīmīgākā iegansta, pakāpeniski mainīsies, iegūs aizvien jaunas un jaunas formas, kļūs par "režīma hronisko slimību" un vairāk atgādinās baltkrieviem labi pazīstamo un ierasto plašo "partizānu kustību".

Protesti jau tiek salīdzināti ar "ugunsgrēku kūdras purvā". Var pēc bagātīgi apliet ar ūdeni kūdras virspusi, taču, ja uguns aizgājusi dzīlēs, tā var kuru katru brīdi atkal izlauzties virspusē! Un spilgtu līderu parādīšanās Baltkrievijas opozīcijas rindās būs tikai laika jautājums.

Mums atliek tikai lūgt Dievu par baltkrievu tautu. Un no visas sirds novēlēt viņiem mieru, taisnīgumu un uzplaukumu!

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

10
Tagi:
Edgars Rinkēvičs, Latvija, Baltkrievija
Pēc temata
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Protesti Baltkrievijā: karsta nakts pēc vēlēšanām
Eirodeputāts piedāvā ieviest sankcijas pret KF par notikumiem Baltkrievijā
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju
Koronavīruss

"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, jau viss ģeniālais"

60
(atjaunots 17:08 12.08.2020)
Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma.

Mēs, ārsti, esam guvuši panākumus koronavīrusa infekcijas pacientu ārstēšanā, izmantojot monoklonālās antivielas, steroīdus un pretvīrusa preparātus, stāsta Sergejs Carenko, reanimatologs, Lomonosova Maskavas valsts universitātes Fundamentālās medicīnas fakultātes profesors.

Tagad slimnieki mirst retāk, taču joprojām smagas slimības gaitas gadījumos mēs esam spiesti pārvest viņus uz MPL. Pēc tam seši-astoņi cilvēki no katriem desmit nomirst no slimnīcas infekcijām. Šādus slimniekus glābtu jaunas antibiotikas. Taču to izstrādei ir nepieciešami gadi.

Ir arī cits veids: pasargāt cilvēkus no koronavīrusa infekcijas. Šī metode ir laba visos aspektos – gan cilvēks vesels, gan apkārtējos neaplipinās. Galu galā: jo vairāk būs pret slimību rezistentu cilvēku, jo biezāks būs imūnais slānis sabiedrībā, jo drīzāk pienāks epidēmijas beigas.

Pagaidām imunitāte pret slimību veidojas tikai tādā gadījumā, ja cilvēks to izslimo. Bet ir taču arī drošāks variants – imunizācija. Pie tam ir efektīva un droša vakcīna, ko izstrādājuši Gamaleja vārdā nosauktā institūta speciālisti. Šis institūts mikrobioloģijas sabiedrībā ir tāds pats zīmols, kā Mercedes automobiļu ražošanā.

Akadēmiķus Gincburgu un Logunovu es pazīstu daudzus gadus. Ar viņiem un viņu darbiniekiem mēs izstrādājam jaunas cīņas metodes ar izturīgām baktērijām. Turklāt institūta zinātnieki jau ir veiksmīgi izstrādājuši vakcīnas pret Ebolu un MERS. Pat vēl vairāk – viņi ir apguvuši drošu un efektīvu to izstrādes ceļu – vektora metodi. Cilvēkam nekaitīgajam adenovīrusam kā nesējraķetei piesprauž orbitālo staciju – daļiņu koronavīrusa. Un palaiž cilvēka organismā. Pēc tam veidojas imunitāte gan pret "nesējraķeti", gan pret "orbitālo staciju". Lai nostiprinātu panākumus, pēc trim nedēļām tādu pašu "orbitālo staciju" palaiž ar citu "nesējraķeti", citu adenovīrusu. Un atkal veidojas imunitāte. Rezultātā pret abiem adenovīrusiem veidojas vājāka imunitāte (tas taču organismam nav nepieciešams), savukārt pret koronavīrusu – stabila un drošā imūna aizsardzība.

Vienkārši, kā jau viss ģeniālais. Tomēr nevienam neienāca prātā tādas nianses, tikai mūsu meistariem. Pasaulē tiek izstrādātas vēl dažas vektora vakcīnas, taču ne ar divām "nesējraķetēm"!

Vakcīna jau ir izmēģināta brīvprātīgajiem. Pie tam starp pirmajiem bija visi Gamaleja vārdā nosauktā institūta darbinieki. Viņi ir kā jauna tilta celtnieki – nostājās zem jaunuzbūvētā tilta brīdī, kad pa to brauca pirmais vilciens! Pēc tam vakcīna tika izmēģināta uz brīvprātīgajiem – militārpersonām. Nevienas kontrindikācijas, visiem ir spēcīga imunitāte.

Nav brīnums, ka presi uzreiz pāršalca kritikas vilnis - no vienkāršiem izdomājumiem par nozagtām tehnoloģijām līdz pseidozinātniskiem prātojumiem par potenciālu stāvokļa pasliktināšanos, nejauši inficējoties ar koronavīrusu, periodā, kad veidojas imunitāte  pret vakcīnu. Pēdējais skan baisi: antivielu atkarīgā uzlabošanās (ADE). Nezinātājiem tas izklausās baisi. Savukārt virusologi zina, ka ADE efekts ir aprakstīts tikai Denges drudzim, un pat nav saistīts ar vakcināciju. Pārējos gadījumos efektu dažkārt redz mēģenē. Turklāt ne koronavīrusu infekciju gadījumos.

Te nu rodas jautājums. Kas finansē šo kampaņu presē? No kā ir atkarīgi "neatkarīgie eksperti"? Nav nekāds lielais noslēpums: no citiem vakcīnu ražotājiem, kuri pagaidām atpaliek no Krievijas zinātniekiem. Vēl no pretvīrusu preparātu ražotājiem – kompānijām, kas ražo dažkārt efektīvas zāles, taču tās der tikai slimības vieglas formas apstākļos un tām ir virkne blakņu.

Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma un mēs beidzot varēsim ķerties klāt citām slimībām, kam mums pagaidām nepietiek laika epidēmijas

60
Tagi:
veselība, ārsti, vakcīna, koronavīruss, Krievija
Pēc temata
PVO: Covid-19 ir 10 reizes bīstamāks par cūku gripu, un to apturēs tikai vakcīna
Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu
Aleksejs Puškovs

Krievijas politiķis atbildējis uz aicinājumu noteikt sankcijas KF par Baltkrieviju

0
(atjaunots 10:31 14.08.2020)
Krievijas Senāta loceklis Aleksejs Puškovs atzīmēja, ka tādu Krievijas nīdēju kā Jaceks Sariušs-Voļskis Polijā ir papilnam, un pauda nožēlu par to, ka viņus uzklausa dažās ES valstīs.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Krievijas Senāta loceklis Aleksejs Puškovs savā lapā Twitter komentēja Eiropas Parlamenta deputāta no Polijas Jaceka Sariuša-Voļska ieteikumu ieviest sankcijas pret Krieviju sakarā ar protestiem Baltkrievijā, vēsta RIA Novosti.

"No Polijas ar naidu. Šis aicinājums ir absurds, tomēr norāda, ka Krievijai naidīgi noskaņotā Eiropas elite refleksu līmenī apsūdz Krieviju it visā ar jebkādu ieganstu vai vispār bez iegansta," uzskata Puškovs.

Politiķis atzīmēja, ka tādu Krievijas nīdēju kā Jaceks Sariušs-Voļskis Polijā ir papilnam, un pauda nožēlu par to, ka viņus uzklausa dažās ES valstīs.

"Pagaidām tas ir tukšs šāviens. Taču tas apzīmē kārtējā uzbrukumu Krievijai virzienu," secināja Puškovs.

Protesti Baltkrievijā

Pēc 9. augustā aizritējušajām prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā sākās plašas protesta akcijas. Centrālā vēlēšanu komisija pavēstīja, ka vēlēšanās uzvaru izcīnījis Aleksandrs Lukašenko ar 80,08% balsu. Viņa galvenā konkurente Svetlana Tihanovska saņēmusi 10,09% balsu.

Pilsoņi paziņoja, ka nepiekrīt balsošanas organizācijai un rezultātiem. Likumsargi stingri ierobežo nesankcionētās akcijas. Kārtības sargi izmanto asaru gāzi, ūdensmetējus, gaismas un trokšņa granātas un gumijas lodes. Saskaņā ar Baltkrievijas IeM datiem, divi cilvēki ir gājuši bojā.

0
Tagi:
Aleksejs Puškovs, sankcijas, Krievija, Polija, Baltkrievija
Pēc temata
Protesti Baltkrievijā: karsta nakts pēc vēlēšanām
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Rinkēvičs: Latvija atbalstīs sankcijas pret Baltkrievijas varasiestādēm
Eirodeputāts piedāvā ieviest sankcijas pret KF par notikumiem Baltkrievijā