Sīrijas lidotājs Hamas aviobāzē

Aizstāvēja savējos: Krievija palīdzēja Sīrijai izcīnīt uzvaru

83
(atjaunots 11:02 13.12.2017)
Divi kara gadi ar nelieliem zaudējumiem svešā zemē. Tūkstošiem uzlidojumu, desmitiem tūkstošu likvidētu ekstrēmistu un viņu infrastruktūras objektu, simtiem atbrīvotu pilsētu un ciemu.

Krievija noslēdz militāro operāciju Sīrijas Arābu Republikā — pirmo valsts bruņoto spēku liela mēroga izvēršanu ārzemēs kopš kara Afganistānā 1979.-1989. gg. Par to informēja prezidents Vladimirs Putins pirmdien vizītē aviācijas bāzē Hmeimimā. Viņš deva pavēli aizsardzības ministram un Ģenerālštāba priekšniekam sākt karaspēka grupējuma izvešanu uz pastāvīgās dislokācijas vietām. Valsts vadītājs uzsvēra, ka karavīri atgriežas mājās ar uzvaru. Par to, kā krievu lidotāji, speciālo uzdevumu vienības, jūras kājnieki, ārsti un diplomāti divus gadus palīdzēja Sīrijas prezidentam Bašaram Asadam saglabāt valsti un padzīt no tās teroristus — Andreja Koca materiālā RIA Novosti.

Kā Krievija iesaistījās konfliktā

2015. gada rudenī karš Sīrijā ilga jau četrus gadus. Masveida pretvalstiskās akcijas 2011. gada martā ātri pārauga sadursmes ar armiju. Tautas protestu nekavējoties izmantoja teroristiskie grupējumi. Vadošo lomu konfrontācijā ar valdību uzņēmās ekstrēmisti no "Islāma valsts", "Džebhat an Nusras", "Al Kaidas" un daudziem citiem sīkākiem bandītiskiem formējumiem, ieskaitot daudzkrāsainas bandas, kas iekļāvās "mērenajā opozīcijā", — galvenokārt Rietumu lolotajā "Brīvajā Sīrijas armijā".

Krievijas GKS bumbvedējs Su-24
Пресс-служба Минобороны РФ
Sākotnēji Krievija sniedza Sīrijai diplomātisku atbalstu. Jau 2011. gada pavasarī Krievijas pārstāvji ANO Drošības padomē bloķēja Rietumu un vairāku arābu valstu iesniegtos antisīrisko rezolūciju projektus. Bez tam Krievija atbalstīja Bašara Asada valdību ar ieroču, kara tehnikas un munīcijas piegādēm, kā arī organizēja speciālistu apmācību un nosūtīja kara padomniekus.

Taču, jo lielākas teritorijas ieņēma teroristiskās organizācijas un "mērenās opozīcijas" formējumi, jo skaidrāk kļuva, ka šāds atbalsts nav pietiekams. Sīrijas arābu armijas spēki izsīka. Lieli zaudējumi, nepieciešamāko priekšmetu trūkums un zūdošais cīņas spars spieda lojālos karavīrus atkāpties. Līdz pat Latākijas provincei jūras krastā un Damaskai.

2015. gada septembrī, atbildot uz prezidenta Bašara Asada lūgumu, Federācijas padome apstiprināja lēmumu par Krievijas karavīru nosūtīšanu uz SAR. 13. septembrī Krievija oficiāli apstiprināja, ka uz Sīriju tiek nosūtīta aviācijas grupa — vairāki desmiti lidmašīnu un helikopteru ar palīgvienībām.

Самолеты ВКС РФ на авиабазе Хмеймим в Сирии
© Sputnik / Дмитрий Виноградов
Krievijas GKS lidmašīnas Hmeimimas aviobāzē Sīrijā

Oficiāli tas tika veikts cīņai ar terorismu, taču mums (Krievijai — red.) bija arī personīgi motīvi: specdienesti ziņoja, ka 2015. gada rudenī ISIS teroristiskajā darbībā Irākā un Sīrijā iesaistīti līdz 2500 Krievijas pilsoņi un aptuveni 3 tūkstoši NVS valstu pilsoņu. Pats par sevi saprotams, Maskava nevēlējās, lai šie radikālie "tautieši" atgrieztos mājās ar bagātu cīņas pieredzi.

Kāds bija aviācijas grupējuma sastāvs

Kopš saformēšanas brīža aviācijas grupas sastāvs vairākkārt mainījās atbilstoši nospraustajiem mērķiem. Atklātie informācijas avoti ziņo, ka dažādos laika posmos to veidoja:

 • līdz 10 daudzfunkcionālie iznīcinātāji Su-35S;
 • līdz 4 Su-27SM;
 • 12-16 divvietīgie iznīcinātāji Su-30SM;
 • līdz 12 iznīcinātāji-bumbvedēji Su-34;
 • līdz 30 bumbvedēji Su-24M;
 • līdz 12 trieciennieki Su-25SM;
 • līdz 15 dažādu modifikāciju daudzfunkcionālie helikopteri Mi-8;
 • līdz 15 trieciena helikopteri Mi-24 un Mi-35;
 • līdz 5 trieciena helikopteri Ka-52.

No Krievijas teritorijas teroristu bāzēm uzbruka:

 • seši virsskaņas raķešnesēji Tu-160;
 • pieci stratēģiskie bumbvedēji Tu-95MS;
 • 12-14 tālās darbības bumbvedēji-raķešnesēji Tu-22M3.

Aviācijas darbīas koordinēja, izlūkošanā piedalījās un trieciena posmiem mērķus norādīja tālā darbības rādiusa radiolokācijas lidmašīnas A-50, Tu-214R un radioelektroniskās izlūkošanas un bloķēšanas lidmašīna Il-20M1.

Kā karoja aviācija un Jūras kara flote

Pirmo vijoli Sīrijā spēlēja Krievijas aviācija. No Hmeimimas aviobāzes, papildu lidostām un aviācijas kreisera "Admiral Kuzņecov" notika uzbrukumi kaujinieku treniņu nometnēm, komandpunktiem, ieroču un munīcijas noliktavām, naftas atradnēm un degvielas transporta kolonnām.

Минобороны РФ
Krievijas GKS tālie bumbvedēji uzbruka teroristiem Sīrijā

Bumbvedēji, trieciennieki un iznīcinātāji, izmantojot pārsvaru gaisā, paspēja iznīcināt vairāk nekā simt tūkstošus teroristu objektu. Masveida uzlidojumi ISIS sākās 2015. gada nogalē. Tolaik Krievijas lidmašīnas izmantoja dziļi izbūvētu ISIS komandpunktu, pazemes bunkurus un noliktavas Hamas provincē.

Degvielas transportu "brīvo medību" laikā iznīcinātāji-bumbvedēji Su-34 atrada un likvidēja aptuveni 500 automašīnu cisternas ar naftas produktiem un desmitiem naftas pārstrādes bāzu. Tas bija jūtams trieciens ISIS budžetam, kura galvenais ienākumu avots bija melnā zelta nelegālā tirdzniecība.

2015. gada nogalē Sīrijas tuksnesis nodrebēja — stratēģiskie bumbvedēji Tu-160, Tu-95MS un tālās darbības Tu-22M3 izšāva vairāk nekā trīs desmitus raķešu un nometa lielu skaitu bumbu, iznīcinot ISIS grupu kontroles punktus Idlibas un Alepo provincēs, kā arī pašnāvnieku treniņu nometnes. 2016. gada vasarā no Hamadana aviobāzes Irānā debesīs pacēlās tālās darbības bumbvedēji Tu-22M3, kuri nometa bumbas uz kaujinieku objektiem Alepo, Deir ez Zorā un Idlibā. Aviācijas regulārie izlidojumu pavadīja operāciju Sīrijā no sākuma līdz beigām.

Operācijas laikā Krievija sekmīgi izmantoja arī karakuģus, zemūdenes un krasta raķešu kompleksus. Vairāku veidu bruņojums pirmo reizi tika izmēģināts kaujā. Piemēram, 2016. gada novembrī Krievijas karavīri izmantoja krasta raķešu kompleksus "Bastion" un ar pretkuģu raķetēm "Oniks" efektīvi likvidēja lielu kaujinieku noliktavu.

Plaši pazīstams ir arī iepriekš nebijušais trieciens ar spārnotajām raķetēm no Kaspijas jūras akvatorijas, ko īstenoja Krievijas JKF pa kaujinieku pozīcijām 2015. gada oktobrī. Raķešu kuģis "Dagestan", mazie raķešu kuģi "Grad Svijažsk" un "Veļikij Ustjug" izlaida virkni "Kalibru", kas pārlidoja vairāku valstu teritoriju un likvidēja vairāk nekā desmit objektus islāmistu kontrolētajā teritorijā.

© Sputnik . Министерство обороны РФ
Kreisera "Admirkal Kuzņecov" kaujas dežūra Sirijā. Krievijas AM video

Šim triecienam sekoja otrs: novembrī no Kaspijas uz Sīriju tika palaisti vēl aptuveni divi desmiti raķešu. Gandrīz visas no tām sasniedza mērķus. 2017. gada jūnijā Krievijas JKF fregates "Admiral Essen" un "Admiral Grigorovič", kā arī zemūdene "Krasnodar" ar spārnotajām raķetēm "Kalibr" no Vidusjūras akvatorijas izdarīja spēcīgu uzbrukumu teroristu komandpunktiem un munīcijas noliktavām Hamas provincē.

Nomaskēto objektu meklēšanai un trāpījumu fiksēšanai Krievijas AM izmantoja virkni līdzekļu un drošus avotus, tostarp — aģentūru, kosmiskās izlūkošanas pavadoņus un bezpilota lidaparātus.

Kāpēc uzvarēja

Krievijas aviācijai izdevās nodrošināt pastāvīgus un nepārtrauktus uzbrukumus teroristisko grupējumu objektiem Sīrijā. 2017. gada aprīlī tika aprēķināts: kopš militārās operācijas sākuma veikti vairāk nekā 23 tūkstoši kaujas lidojumu un izdarīti aptuveni 77 tūkstoši triecienu teroristiem. Šādi panākumi ļāva maijā nosūtīt uz Krieviju no Hmeimimas aviobāzes aptuveni pusi aviācijas grupējuma.

© Ruptly .
Krievijas GKS iznīcināja sešas lielas ISIS noliktavas Sīrijā. Operācijas kadri

Krievijas GKS lidmašīnas uzbruka teroristiem ar valsts bruņoto spēku elites — Speciālo operāciju spēku — palīdzību. Speciālo vienību karavīri īstenoja izlūkošanu, koriģēja aviācijas un artilērijas darbības, trenēja Sīrijas karavīrus un virsniekus, devās reidos pretinieka aizmugurē, organizēja slazdus teroristu konvoju ceļā un likvidēja bandītisko grupu vadoņus. Liela nozīme bija arī "Sīrijas ekspreša" kuģiem un lidmašīnām, kas nogādāja karojošajā valstī ieročus, bruņutehniku un munīciju. Īstu varoņdarbu veica ārsti no Krievijas, kuri sniedza palīdzību cietušajiem civiliedzīvotājiem.

Liela loma Sīrijas konflikta noregulēšanā bija arī Krievijas diplomātiem, kuri iniciēja daudzpusīgās pārrunas Astanā. Tas ļāva izveidot Sīrijā deeskalācijas zonas, kas darbojas līdz šim laikam. Tajās tikpat kā nekad neskan šāvieni.

Protams, galveno uzvaru ir izcīnījusi Sīrijas tauta, kam Krievijas karavīri palīdzēja atcerēties, ka ienaidnieks ir uzveicams, pat ja viņš saņem bezierunu palīdzību no šķietami visvarenajiem Rietumiem.

Kas notiks tālāk

Novembra beigās kļuva skaidrs, ka Krievijas karavīri paliks Sīrijā ilgu laiku un attīstīs mūsu Hmeimimas aviobāzi Latāķijā un jūras kara bāzi Tartā. Tas ļaus Krievijai nostiprināties Vidusjūrā.

"Pat atmetot malā ģeopolitiku un tīri militārus aspektus, šīs bāzes nāks mums tikai par labu, — pastāstīja Militāro prognožu centra vadītājs Anatolijs Ciganoks. — Tās sekmēs Krievijas un Sīrijas sadarbību. Pirmkārt, mūsu karavīri un virsnieki palīdzēs valdībai atmīnēt teritorijas. Ticiet man, tur vēl ir tik daudz spridzekļu, ka sapieriem būs darbs gadiem, ja ne gadu desmitiem. Otrkārt, viņi apmācīs un trenēs Sīrijas kareivjus, palīdzēs viņiem apgūt Krievijā ražotā bruņojuma un militārās tehnikas ekspluatāciju. Vārdu sakot, karavīriem tur darba pietiks, pat ja kara nebūs."

© Sputnik .
Krievijas prezidents Vladimirs Putins ieradās vizītē Sīrijā un pavēlēja izvest karaspēku

Tiesa, arī ģeopolitika jāpatur prātā. Tuvie Austrumi joprojām ir ASV un to sabiedroto NATO valstu interešu centrā. Un jauna spēlētāja parādīšanās pie reģionālā "kāršu galda" nebūt neiepriecina Ziemeļatlantijas alianses pārstāvjus, kuri jau pauduši bažas par to, ka Krievija varētu vēl paplašināt militāro klātbūtni. Patiešām, Maskavai ir tādas iespējas.

"Ir jāsaprot, ka Hmeimima ir pietiekami attīstīta aviobāze, kas spēj uzņemt jebkāda tipa lidmašīnas, — pastāstīja žurnāla "Nacionaļnaja oborona" galvenais redaktors Igors Korotčenko. — Tur var bāzēties ne tikai iznīcinātāji, bet arī, teiksim, tālie bumbvedēji Tu-22M3. Vai pat stratēģiskie raķešnesēji Tu-95 un Tu-160. Tas paver Krievijai iespējas atvairīt plaša spektra draudus. Aviācijas bāzes spārnotās raķetes H-101 spēj sasniegt jebkuru mērķi reģionā. To pašu varam teikt arī par "Kalibriem", ar ko bruņoti Tartā dislocētie kuģi. No vienas puses, mēs, pēc būtības, saņemam kontroli pār visiem Tuvajiem Austrumiem, bet no otras — atvairām draudus, kas varētu būt aktuāli NATO dienvidu flangā. Tā ir ārkārtīgi ērta kombinācija."

© Sputnik .
Sīrijas prezidents Bašars Asads pateicās Vladimiram Putinam par palīdzību
83
Pēc temata
Krievija brīdina Vašingtonu
Teroristi sākuši apšaudi starptautiskās izstādes laikā Damaskā, ir bojāgājušie
Asads paziņoja par "Rietumu projekta" izgāšanos un pateicās Krievijai
Krievijas spēku Sīrijā komandieris apsūdzējis ASV koalīciju sazvērestībā ar ISIS

"Tas jādara tūlīt pat": par ko ASV sodīs Krieviju

32
(atjaunots 10:18 05.07.2020)
Nesen "civilizētajā pasaulē" izskanēja vērā ņemami ASV Kongresa locekles Nensijas Pelosi vārdi par to, ka pret Krieviju steigšus jāievieš jaunas sankcijas. To fonā – jauni koronavīrusa gadījumu skaita rekordi ASV.

Atgādināsim, ka Pelosi izteikusi sekoja vājprātīgajam stāstam par "Krievijas sazvērestību ar talibiem pret amerikāņiem". Galu galā noskaidrojās, ka tā nav par informācija, ko amerikāņu specdienesti saņēmuši no saviem avotiem, bet gan "secinājums, ko pēc talibu nopratināšanas" izdarījuši kaut kādi analītiķi – par to, ka kāds Krievijā kaut kādu iemeslu dēļ nolēmis talibiem, kuri jau ilgus gadus uzbrūk amerikāņu karavīriem, maksāt par amerikāņu karavīru slepkavībām (tikpat labi Krievija varētu maksāt afrikāņiem par bērnu dzemdēšanu), portālā RIA Novosti stāsta Viktors Marahovskis.

Pentagons un padomnieks nacionālās drošības jautājumos O’Braiens informēja, ka varenais slēdziens nav apstiprinājies, tāpēc par to savulaik pat neziņoja ASV prezidentam. Tāpat kā, acīmredzot, par virkni citu neapstiprinātu baumu un pieņēmumu, kuru saņemšana un apstrāde ir specdienestu tiešs pienākums.

Taču lieta tāda, ka Amerika vairs nedzīvo pēc normālas valsts ierastajiem likumiem ("Vašingtonā pašlaik notiek daudz neizskaidrojamu lietu" – tā situāciju korekti aprakstīja Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs). Amerika dzīvo saskaņā ar nāvējošās iekšējās ažiotāzu kaujas likumu, kas formulējams īsi: "Nekādu likumu".

Tāpēc kodollielvalsts Pārstāvju palātas vadītāja, viena no pirmajām amatpersonām valstī, kas par savas ideoloģijas pamatos "liek" taisnīguma principus, uz nekādi neapstiprinātas "operatīvās informācijas" parādīšanos reaģē ar viennozīmīgu un praktisku politisko secinājumu: jāievieš sankcijas pret otru kodollielvalsti, pie tam tepat uz vietas.

Mediji, kuri iesvieda pašu informāciju sabiedriskajā telpā, nedomādami par tās ticamību, jau atmasko valsts prezidentu, sak, viņam "nepatīk, kad viņam ziņo ko sliktu par Krieviju". Tā ar jauniem faktiem, tā sakot, tiek pierādīta agrāk ne vienu reizi vien sakautā tēze "Tramps – krievu spiegs".

Tomēr uzmanība jāpievērš arī tam, kā amerikāņu mediji apstrādā otru "dienas jaunumu" – par to, ka ik dienas fiksēto Covid-19 gadījumu skaits valstī sasniedzis rekordu – virs 50 tūkstošiem.

Piemēram, autoritatīvais izdevums Huffington Post raksta:

"Dažus pēdējā uzliesmojuma iemeslus var izsekot līdz Piemiņas dienas svinībām maija beigās."

CNN:

"Trampa pretmasku krustakarš atgriezies, lai iekostu viņam."

The New York Times:

"Aptaujas liecina, ka daudzi amerikāņu vīrieši masku uzskata par vājuma pazīmi, un prezidenta Trampa atteikšanās no maskas norāda, ka viņš to uzskata par vārgulības izpausmi."

Vai jums šķiet, ka šajos ģeniālās analītikas piemēros kaut kas ir palaists garām? Pareizi vien ir. Tajos nav ne vārda par to, ka kopš maija beigām pa visu Ameriku, nospļaudamies par sociālo distanci un ieteikumiem palikt mājās utt., milzu pūļiem apkārt staigā progresīvās un pareizās kustības Black Lives Matter pārstāvji un īsteno virkni dziļu socializētu darbību: demolē veikalus, aizdedzina ēkas, dauza mašīnas, slepkavo cilvēkus (pieticīgākās un nebūt ne pilnīgās aplēses rāda, ka patlaban uz BLM sirdapziņas ir vairāk nekā 25 līķi), krīt ceļos un mazgā kājas minoritātēm.

Simtiem tūkstošu, iespējams, pat miljoniem amerikāņu ir apņēmīgi metuši pie malas piesardzību un izturas tā, it kā nekāda koronavīrusa nebūtu. Visi neatkarīgie novērotāji norādīja, ka citāds rezultāts nemaz nav iespējams – tas novedīs pie ellīga slimības uzliesmojuma. Kad uzliesmojums sākās, izrādījās, ka ir aizliegts teikt par to patiesību.

Tāpēc progresīvie analītiķi lamā tautas toksisko vīrišķību (nepareiza tauta), Trampa bezatbildību Piemiņas dienā maijā un spītīgi nevēlas redzēt acīmredzamo iemeslu, kas ne tikai vīd acu priekšā, bet arī pūš taures un aizklāj debesis ar ugunsgrēku dūmiem.

Ko šajā kontekstā vajadzētu atzīmēt.

Patiesībā šķiet, ka abi šie piemēri ir vienas parādības – plašas un biedējošas – simptomi.

Īsumā to varētu nosaukt par "emocionālās drošības ideoloģiju". Tā paredz, ka pastāvēt var tikai tā loģika un fakti, kas nepārkāpj mērķa auditorijas emocionāko komfortu un atbilst tās uzskatiem.

Mērķa auditorijas acīs taču nav nekādas nozīmes jautājumam par to, cik idiotisks izdomājums ir ziņa par "krievu naudu par amerikāņu skalpiem". Nav svarīgs arī jautājums par to, kāda iemesla dēļ patiesībā Amerikā sācies jauns koronavīrusa uzliesmojums.

Mums ir darīšana ar kaut kādu šausmīgu Okama naža emo-viariāciju:nav vajadzības meklēt jebkādu parādību patiesos traktējumus, ja ir emocionāli apmierinošs un pareizs traktējums.

Tāpēc "jebkurā sarežģītā situācijā vaino Krieviju un Trampu".

Tas ne velna neļaus atrisināt Amerikas reālās problēmas – bēdīgi slaveno pasaules hegemona statusa zaudējumu un nespēju pārvarēt pandēmiju.

Toties tas dāvās gandarījumu progresīvo spēku kareivīgajam spārnam un ļaus prezidenta pretiniekiem gāzt viņu no krēsla.

Starp citu, tas viss notiek valstī, ko dažs labs vēl joprojām uzstāda par piemēru Krievijai. Tomēr, spriežot pēc tautas balsojuma rezultātiem maģiskā frāze "kā Amerikā" Krievijā vairs tā īsti nedarbojas.

32
Tagi:
sankcijas, pandēmija, Nensija Pelosi, Black Lives Matter, Krievija, ASV
Pēc temata
ASV izlūkdienests atzinis par mazticamu ziņu par Krievijas "sazvērestību" ar talibiem
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
Eksperts pastāstīja par Krievijas vietu pasaulē pēc ASV līderības beigām
Marodieri vai tiesību aizstāvji: latvieši strīdas par nekārtībām Amerikā
ASV karavīri Afganistānā, foto no arhīva

Nē, nav Krievija. Kas organizējis amerikāņu skalpu medības

84
(atjaunots 15:08 30.06.2020)
Patiesībā galvenajā sazvērestībā pret amerikāņu varenību un ietekmi piedalījusies arī The New York Times redakcija.

Kārtējais mēģinājums sajundīt histēriju pret Krieviju īsi pirms vēlēšanām ASV rit ietekmīgākā aizokeāna izdevuma - The New York Times dzīlēs, portālā RIA Novosti raksta Ivans Daņilovs. Ar tā starpniecību informācijas laukā iemesta kārtējā ziņa pret Krieviju ar mērķi diskreditēt Donaldu Trampu un panākt kārtējās sankcijas pret Krieviju.

Šoreiz izraudzīts maksimāli eksotisks iegansts. Atsaucoties uz saviem informācijas avotiem ASV izlūkdienestos, izdevums apgalvo, ka "Krievija slepus izsludināja apbalvojumus afgāņu kaujiniekiem par amerikāņu karavīru likvidāciju. Trampa administrācija mēnešiem ilgi domājusi, ko iesākt ar izlūku šokējošo slēdzienu".

Ja vienkāršais amerikānis ir noticējis The New York Times, viņa acīs situācija izskatās šausminoša un ļoti pazemojoša: šajā pasaules ainā iznāk, ka Krievija ir tāds amerikāņu kareivju skalpu un līķu kolekcionārs, bet afgāņu kaujinieki ir tādi "amerikāņu ādiņu" mednieki, kuri noslepkavotos jeņķus apmaina pret asiņainiem rubļiem. Un tas viss – Trampa administrācijas bezdarbības fonā.

ASV izlūkdienests atzinis par mazticamu ziņu par Krievijas sazvērestību ar talibiem
© Youtube / Ruptly / Sputnik / nytimes.com / twitter.com/realDonaldTrump

Bail pat iedomāties, ko jūt pasaules hegemona lomā iejutušās valsts pilsoņi, lasot autoritatīvākajā avīzē tamlīdzīgas frāzes:

"Ierēdņi informēja, ka ziņas par izlūkdienestu secinājumiem nodotas prezidentam Trampam, un Nacionālas drošības padome apsprieda problēmu starpresoru sapulcē marta beigās. Ierēdņi izstrādājuši iespējamo variantu sarakstu – no diplomātiskas sūdzības iesniegšanas Maskavai līdz augošu sankciju sērijai un citām iespējamām atbildes darbībām. Tomēr Baltais nams vēl nav apstiprinājis nevienu soli, paziņoja ierēdņi. Amerikāņu un citu NATO valstu kareivju slepkavošanas stimulēšanas operācija kļūtu par būtisku un provokatīvu eskalāciju procesā, ko amerikāņu un afgāņu amatpersonas dēvē par Krievijas atbalstu "Taliban", un tas butu pirmais gadījums, kad noskaidrotos, ka Krievijas spiegošanas struktūra organizējusi uzbrukumus rietumu spēkiem."

The New York Times sastādītais "apsūdzības akts" Krievijai no anonīmu varasiestāžu pārstāvju vārdiem, tomēr ir pelnījis dažas piezīmes.

Pirmkārt, pēc acīmredzamā mediju, loģistikas, diplomātiskā un informatīvā atbalsta, ko ASV, ieskaitot amerikāņu medijus, sniedza teroristiem, kuri 1990. un 2000. gados noslepkavoja tūkstošiem Krievijas pilsoņu, ASV nebūtu ne mazāko morālo tiesību sūkstīties, pat ja tiešām pret viņu karavīriem, okupantiem svešā zemē, patiešām būtu izmantotas "apmetņa un kinžala" metodes.

Turklāt, kā jau ierasts, pret Krieviju vērstās apsūdzības atkal ir pierādītas kā parasti – nekādi.

Otrkārt, principā, amerikāņu elite, it īpaši tās aprindas, kam īpaši simpatizē Ņujorkas žurnālisti, ņemot vērā viņu "impēriskumu" un rusofobiju, visā pilnībā pašas radījušas tagadējo Afganistānu – neatrisināmo terorisma problēmu.

Fakts, ka afgāņu (un ne tikai afgāņu vien) teroristiskās kustības radījuši amerikāņu speciālisti, par amerikāņu naudu, ar amerikāņu ieročiem, ir labi zināms. Atliek vien atgādināt, ka pirms labi zināmajiem 2001. gada notikumiem misters Ben Ladens gadiem ilgi bija amerikāņu mediju un politiķu mīlulis.

Tātad ASV vispirms rada apstākļus pilsoņu kariem, masu slepkavībām un terora uzplaukumam dažādās valstīs, bet, kad tādu soļu neprognozētās sekas noved pie amerikāņu kareivju nāves un pašu Savienoto Valstu apkaunojuma starptautiskajā arēnā (ASV taču nesen faktiski kapitulēja Afganistānā, parakstot neiedomājami pazemojošu miera līgumu ar talibiem), no amerikāņu mediju un militārā kompleksa dzīlēm nekavējoties skan bļāvieni par to, ka pie visa vainīga Krievija un pret to jāievieš sankcijas.

Tomēr ir arī labās ziņas.

Agrāk sabiedrības uzticēšanās amerikāņu varas struktūru "noplūdēm", ko regulāri publicē tādi izdevumi, kā NYT vai The Washington Post, bija tik liela, ka pat publikācijas fakts gandrīz nekavējoties piespieda Trampa administrāciju "maksāt un nožēlot grēkus" un steigšus ieviest kārtējās sankcijas pret Krieviju, lai kaut drusciņ attaisnotos sabiedrības acīs, tagad situācija izskatās pavisam citādi.

Acīmredzot, gadiem ilgais "Russiagate" un absolūti melīgās apsūdzības un dosjē ar Krieviju kompromitējošu informāciju ir panākuši savu: liela daļa amerikāņu vairs netic paši saviem medijiem un paši savām varas struktūrām, politiķi var droši un atklāti apsūdzēt autoritatīvākos medijus un to avotus melos un pat rīkoties saskaņā ar savu vērtējumu.

Prezidents Donalds Tramps uz apsūdzībām atbildēja Twitter tīklā: "Melu ziņotājiem "The New York Times" ir jāatklāj savs "anonīmais" avots. Varu derēt, ka viņi to nespēj – ticamākais, ka tāda cilvēka nemaz nav!"

ASV Nacionālā izlūkošanas dienesta direktora pienākumu izpildītājs Ričards Grenels pat sāka strīdu sociālajos tīklos ar kongresmeni no demokrātiskās partijas par šo pašu jautājumu – viņš apsūdzēja politiķi par izlūkošanas datu izmantošanu politiskiem mērķiem:

"Es par to nekad neesmu dzirdējis. Riebīgi, ka jūs vēl joprojām politizējat izlūkdienestu. Acīmredzot, jūs nesaprotat, kā tiek pārbaudīta neapstrādāta izlūkošanas informācija. Daļējas informācijas nopludināšana žurnālistiem no anonīmiem avotiem ir bīstama, jo tādi kā jūs, manipulē ar to politiskā labuma dēļ."

Valsts izlūkdienests jau oficiāli noliedzis vismaz to The New York Times raksta daļu, kas attiecas uz prezidenta darbībām. Skaidrs, ka teorētiski tieši tā visam ir jānotiek, tomēr pat tāda miglaina normalitāte ir īsts brīnums mūsdienu Amerikā.

Starp citu, ja amerikāņu žurnālisti grib ieraudzīt īstos kareivju slepkavu kūdītājus, viņiem nāktos ieskatīties spogulī. Balvas par līķiem ne vienmēr ir materiāli labumi, un pieredze rāda, ka slava vai atzinība bieži vien ir daudz efektīvāks terorisma stimulators nekā pat lielas naudas summas.

The New York Times un citi amerikāņu mediji, kuri dēmonizē un pataisa par necilvēkiem amerikāņu policistus, konservatīvo vērtību piekritējus un "trampistus", faktiski sola tādu "emocionālu balvu" tiem, kuri vērsīsies pret šīm cilvēku grupām ar emocionālu, psiholoģisku, iespējams, pat fizisku vardarbību. Liberālo un progresīvo amerikāņu žurnālistu – masu nekārtību kūdītāju un apoloģētu – rokas līdz elkoņiem mirkst nogalināto amerikāņu policistu asinīs.

Tomēr tādu žurnālistu acīs amerikāņu policistu dzīvībai nav nekādas lielas nozīmes, amerikāņu kareivjus viņi grib apraudāt tikai tad, ja arī šīm asarām var pabīdīt uz priekšu sankcijas pret Krieviju vai Demokrātiskās partijas intereses.

Nav nekāds brīnums, ka aizvien mazāks skaits lasītāju grib uz vārda ticēt tādām mediju struktūrām gan ASV, gan pasaulē. Patiesībā galvenā sazvērestība pret amerikāņu ietekmi un varenību organizēta ar The New York Times redakcijas atbalstu. Var jau ieteikt piešķirt viņiem prēmiju, taču viņi visu padarīs arī bez maksas.

84
Tagi:
New York Times, Krievija, ASV
Pēc temata
ASV kļūdainā uzbrukumā Afganistānā gājuši bojā 16 policisti
Deputāts: ASV zog urānu no Hilmendas raktuvēm Afganistānā
ASV un "Taliban" parakstījuši miera līgumu
ASV apņēmīgā bezcerība Afganistānā

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

0
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

0
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis