Vecrīgas ainava

Latviešu mātes meita atradusi aizstāvi. No krievu valodas

89
(atjaunots 11:03 11.11.2017)
Negaidīta nelaime ir ienākusi Latvijā. Tiesa, dvēseles dziļumos aizdomas par to, protams, bija. Pēkšņi noskaidrojies, ka krievu skolu absolventi pārvalda vismaz divas valodas. Bet Latvijas nākotne – puiši no laukiem – tikai vienu. Vārdu sakot, īstās šausmas.

Skaidrs, ka Latvija ir brīva valsts, ne jau tāda kā Krievija. Tajā aug brīvi bērni, ko nenomoka nevajadzīgas zināšanas, piemēram, krievu valodas prasme, kā tas notiek Krievijā, raksta radio Sputnik autors Pjotrs Maļejevs. Modernizētā izglītība rūpējas par to, kai viņi neiegaumētu nevienu lieku vārdu. Citādi vēl bērns nogurs, vai, nedod Dievs, saņems lieku slodzi, kas nesīs stresu un depresiju. Pavisam cita lieta ir angļu valoda. Ja to iemācīsies, savam luteklim klāsta patriotiskie vecāki un skola, — kļūsi par kaut kādas šķiras cilvēku kādā citā valstī, un no turienes atcerēsies, kas tu esi un no kurienes esi cēlies. Galvenais — tu tikai mācies.

Arī augstskolās pats galvenais ir klients. Tāpēc tev palīdzēs, kamēr tu kādu interesē. Tu tikai mācies. Galu galā lielākajai daļai nospraustais maršruts beidzas, kad sākas iekārtošanās darbā. Bērna skaidrās actiņas atduras pret darba devēja skarbo ģīmi. Pēkšņi pirmo reizi mūžā parādās cilvēks, kurš ne tikai par tevi nepriecājas a priori, neuzskata tevi par ģēniju, ne par ko tevi neuzskata. Tas aizskar patmīlu. Sākumā tev šķiet: skaidrs, viņš taču ir idiots. Starp citu, dažkārt tā patiešām ir. Taču pēc trešā vai piektā tāda paša ģīmja, pēc fāzes "visapkārt ir vieni vienīgi idioti" rodas aizdomas, ka pie visa vainīga valsts.

Jā, Latvija nav ideāla, jo tai ir smags mantojums — nekur nederīga atvase no iepriekšējām laulībām. Tie ir tā saucamie krievvalodīgie, kam uz pleciem gulstas nevajadzīgā dzimtā valoda, un viņu bērni. Latviešu politiķi uzskata to par pagaidu parādību. Vai nu viņi mācās latviešu skolā, kur viņu pienākums ir integrēties normālas valodas telpā, vai, ja jau viņiem tik ļoti gribas — krievu skolā. Speciāli tādiem principiāliem dzimtās valodas mīļotājiem krievu skolās tika sajaukta valsts valoda un citas mēles. Samudžināja, kā prata: fizika vienā, ķīmija — citā valodā, algebra — galvenajā, bet ģeometrija, velns ar viņu, lai jau būtu nevajadzīgajā. Vārdu sakot, lai paši tiek skaidrībā. Iecerēts bija, ka mīļotais bērns varēs lieku reizi ķerties pie pašpilnveidošanās, kamēr tie tur krievu skolās šķiros lēcas un zirņus.

Taču noskaidrojās, ka pārejas posmā no bērnības uz pieaugušo dzīvi rodas netaisns paradokss. Pirmkārt, mūsu novatoriskajos, digitālajos un ekoloģiski nekaitīgajos laikos provincē var glupi tērēt naudu, taču nav ne mazāko iespēju to nopelnīt. Vismaz ne tik daudz, lai tērētu glupi. Vismaz ne visiem tas izdodas. Tāpēc jauniesi no provinces brauc apbedīt savu bērnību Rīgā cerībā sameklēt siltu vietiņu dzīvē. Otrkārt, XXI gadsimtā mainījusies arī pilsētas vide — tā pārvērtusies par "sestdienas pilsētu". Agrāk pilsētas bija domātas strādniekiem, tagad — atpūtniekiem, klientiem: veikali, servisi, apkalpošana, izklaide, izklaides apkalpošana un citi pakalpojumi. 90% cilvēku tā vai citādi nodarbojas ar citu cilvēku izklaidi. Pirmie divi punkti vēl ir tīri labi, jo tie ir visur. Taču trešais ir šausmīgākais: smagais mantojums, kas veido lielāko daļu republikas galvaspilsētas iedzīvotāju, klienti "sestdienas pilsētas" ietvaros no darba brīvajā laikā nevērīgi sarunājas savā dzimtajā nevajadzīgajā valodā. "Klientam vienmēr ir taisnība", tāpēc arī darbiniekiem ir jāpārvalda nevajadzīgā valoda.

Un te nu skaidri parādījās nelaime. Smagā mantojuma skolu absolventi ir apguvuši vismaz divas valodas. Toties Latvijas īstā nākotne — lauku puiši, — tikai vienu. Galu galā veidojas šausmīga situācija. Mīļotā mātes meita nevar atrast darbu, jo skolā nav muļķojusies, nav lieku valodu mācījusies. Bet nolāpītā pameita ne tikai atradusi darbu, bet arī aktīvi darbojas tālāk, neliete tāda.

Protams, tāda situācija kaitina jaunos titulētās nācijas pārstāvjus. Viņi saskaras ar grūtībām un paši uz savas ādas izjūt to, ko vecāki klāstīja atklāti, bet zilie ekrāni — aizplīvuroti: "pie visa vainīgi krievi". Kas? Kas aizstāvēs latviešu jauniešus no negodīgajiem neliešiem — uzņēmējiem, kuri izvēlas darbiniekus ar plašakām valodu zināšanām? Vai tad tā ir godīga konkurence? Gribas, lai viss būtu godīgi, gluži kā mūsdienu sportā, kur sacensībās peldēšanā uzvarēja amerikāņu sportists, kam bija atļauts izmantot motorlaivu, jo viņam bija WADA izziņa par to, ka viņš neprot peldēt.

Tādu pašu izziņu nolēma uzdrukāt mūsu jaunās, par eksistences jautājumiem raizēs iegrimušās paaudzes draugi — Nacionālā apvienība. Sak, vajag pieprasīt, lai darba devēji nepieprasītu. Izdarīt tā, lai latvieša maršruts dzīvē nepārtrūktu. Izglītība "latvietis" ir. Profesija "latvietis" — arī ir. Parādās pat specialitāte. Tagad vajadzētu šīs lietas darba tirgū sasaistīt. Piemēram, izdot tādu likumu, lai darba devējs nevarētu pieprasīt nevajadzīgās krievu valodas nevajadzīgās zināšanas. Citādi viņi te ir sarīkojuši īstu diskrimināciju ar genocīdu, saproties! Sarosījās arī mūsu demokrātijas balsts — Valsts valodas centrs: sak, lai darbā nepieņemtie jaunieši iet uz tiesu un velk līdzi aiz apkakles to ģīmi, kurš pieprasījis kaut kādu tur nevajadzīgu valodu nevajadzīgas zināšanas. Lai tas ģīmis tiesā skaidro, kāpēc viņam darbā vajadzīgas nevajadzīgās prasības.

Patiešām, tas ir vareni! Iekārtojoties darbā, tūlīt uzstādīt ultimātu "ņem darbā, citādi tiesā iesūdzēšu". Jā, tad jau droši vien noteikti pieņems. Uz priekšu, jaunieši: ja jau bērnībai ir jāsašķīst, tad sasitiet to gabalos vienā rāvienā, nežēlojiet.

Speciālisti un sociologi lauza rokas. Viņi saka: ja jūs kādam radīsiet īpašus apstākļus, jūs tikai ļaunu nodarīsiet. Sak, nolāpītā pameta tik un tā būs uzvarētājos, — jūs taču viņu norūdāt, padarāt stiprāku. It kā tas kādu patiešām uztrauktu pirms vēlēšanām. Pats galvenais pirms vēlēšanām — panākt, lai elektorāts saprastu, kā par viņiem rūpējas. Un demonstrētu cieņu un pateicību. 

89
Pēc temata
Ekonomikai vajadzīgi viesstrādnieki: apdraudēts valsts latviskums
Kā nelabu galu ņēma termiņuzturēšanās atļauju programma Latvijā
Izglītība tikai latviešu valodā ir arhaisms: Ķīlis taisnojas par saviem vārdiem
Saeima atbalstījusi soda palielināšanu par valsts valodas likuma pārkāpumiem
Su-27

Maitasputnu mednieki: PSRS un Krievijas labākie iznīcinātāji

17
(atjaunots 16:50 25.01.2021)
Ātri, veikli, nāvējoši – nu jau vairāk nekā gadsimtu iznīcinātāji ir ļoti svarīgi kaujas laukā, bieži vien tie spēj ietekmēt veselas militārās operācijas rezultātu.

Pirmo sērijveida iznīcinātāju Krievijā S-16 uzbūvēja 1915. gada 25. janvārī. Tas bija paredzēts bumbvedēja "Ilya Muromets" eskortam un aizsardzībai. Šodien iznīcinātāju klases funkcijas ir manāmi paplašinājušās – tie iekaro pārsvaru gaisā un efektīvi strādā pa zemes virsmu. Par PSRS un Krievijas gaisa kauju karaļiem portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Leģendārie frontinieki

Padomju iznīcinātāji izpelnījās slavu Lielā Tēvijas kara gados. Virzuļu La-7 pirmo reizi pacēlās gaisā 1944. gada janvārī un nepilna gada laikā tas ar pilnām tiesībām jau tika dēvēts par vienu no labākajiem iznīcinātājiem Otrā pasaules kara laikā.

La-7 raksturīga īpatnība bija dzinēja dzesēšana ar gaisu, kas būtiski uzlaboja mašīnas drošību un dzīvotspēju. Atšķirībā no saviem brāļiem ar eļļas dzesētāju, jaunā lidmašīna neuzliesmoja kā lāpa pēc mazākā trāpījuma motora tilpnē. Konstruktori būtiski uzlaboja aerodinamiku un, pateicoties spārna metāliskajām garensijām, samazināja lidmašīnas kopējo svaru.

Salīdzinājumā ar priekšgājēju – La-5FN – iznīcinātājs La-7 bija ātrāks, straujāk pacēlās gaisā, tam bija augstāki praktiskie griesti. Lielā augstumā tas spēja sasniegt līdz 680 km/h ātrumu, pie zemes – līdz 600 km/h. Tas bija veikls un labi bruņots ar trim 20 mm lielgabaliem, nesa gandrīz 200 km bumbu.

Истребитель ЛА-7. На этой машине трижды Герой Советского Союза И.Н. Кожедуб завершил войну и сбил 17 фашистских самолетов, о чем свидетельствуют звездочки на фюзеляже
© Sputnik / Игорь Михалев
Iznīcinātājs La-7

Padomju meistari uzreiz iemīļoja jauno mašīnu – pazīstamais lidotājs Ivans Kožedubs pie La-7 stūres notrieca 17 vācu lidmašīnas, pat turboreaktīvo Messerschmitt-262.

Vēl viens izcils padomju iznīcinātājs ir nopelniem bagātais frontinieks Jak-3. Tā bija viena no plašāk sastopamajām lidmašīnām Lielā Tēvijas kara gados – kopš 1944. gada no konveijera nonākuši aptuveni pieci tūkstoši mašīnu.

Konstruktori pacentās padarīt lidmašīnu maksimāli vieglu – spārna garensijas bija izgatavotas ne no koka, kā agrāk, bet gan no viegla dūralumīnija. Pie tam manāmi saruka konsoļu platība un atvēziens. Jak-3 svēra tikai mazliet vairāk kā 2,5 tonnas. Tāpēc tas bija vienkāršak vadāms un ļoti ātrs.

Истребитель ЯК-3
© Sputnik / РИА Новости
Iznīcinātājs Jak-3.

Vieglie "Jaki" bieži iznīcinīja uzvaras pār smagākajām vācu mašīnām – veiklie lidaparāti ļāva padomju meistariem ātri nonākt pretinieka astē un notriekt tos.

Korejas kara varoņi

Līdz ar reaktīvās ēras sākumu PSRS Gaisa kara spēki saņēma vieglo iznīcinātāju MiG-15. Lidmašīnai bija bezšuvju korpuss ar hermētisku kabīni, viena spārna garensija un pilnībā ievelkama šasija. Turboreaktīvais dzinējs ļāva iznīcinātājam sasniegt gandrīz 1100 km/h.

MiG-15 bija bruņots ar vienu 37 mm un diviem 23 mm lielgabaliem, zem spārniem varēja piekārt divas aviācijas bumbas vai papildu degvielas tvernes. Jaunā MiG pirmās kaujas sākās Korejas karā, kur tā galvenais sāncensis bija F-86 Sabre. Dažu aktīvas karadarbības gadu laikā padomju lidotāji notrieca divkārt vairāk "amerikāņu" – 650 F-86 pret 340 zaudētiem MiG-15. Turklāt padomju lidotāji notrieca arī vairākus desmitus gaisa cietokšņu B-29.

Советский истребитель МИГ-15 на церемонии открытия Армейских международных игр - 2016 в подмосковной Кубинке
© Sputnik / Евгений Биятов
Iznīcinātājs MiG-15

MiG-15 bija viplašāk ražotais padomju iznīcinātājs – laisti klajā vairāk nekā 11 tūkstoši lidaparātu, vēl vairākus tūkstošus samontēja pēc licencēm Čehoslovākijā un Polijā. Tos saņēma visas Varšavas līguma valstis, Ķīna, KTDR un Tuvo Austrumu valstis. MiG-15 bija gandrīz četrdesmit valstu bruņojumā.

Smagais MiG

50. gados aviokonstruktori sāka darbu pie smagajiem iznīcinātājiem-pārtvērējiem, lai stātos pretī amerikāņu virsskaņas bumbvedējiem. Karavīriem steidzami bija vajadzīgs vadāmo raķešu nesējs, kas varētu lielā attālumā identificēt un panākt virsskaņas B-58, XB-70 Valkyrie un izlūkus SR-71 Blackbird ar ātrumu līdz 3 Mahiem.

Американский самолет-шпион SR-71 Blackbird
© AP Photo / ITSUO INOUYE
SR-71

Šo darbu uzdeva Mikojana konstruktoru birojam. Izstrādātājiem vajadzēja radīt ļoti izturīgus materiālus fizelāžai, kas izturētu milzīgu termodinamisko slodzi virsskaņas ātrumā. Korpusu izstrādāja no augsti leģēta tērauda, siltumizturīgiem alumīnija un titāna kausējumiem.

MiG-25 pacelšanās masa pārsniedza 35 tonnas, tāpēc nepieciešamā ātruma sasniegšanai bija vajadzīgs atbilstošs dzinējs. MiG saņēma divus turboreaktīvos R15B-300 ar vairāk nekā 11 tūkstošu spēka kilogramu vilkmi.

MiG-25 bija izcilas īpašības, lidmašīna kardināli atšķīrās no  citiem iznīcinātājiem. Piemēram, šajā lidmašīnā uzstādīts lidojuma augstuma pasaules rekords – gandrīz 30 tūkstoši metru ar 2 tonnu kravu. MiG-25 bija pirmais sērijveida iznīcinātājs pasaulē, kas ilgu laiku spēja uzturēt 3000 km/h ātrumu. 

Истребитель МиГ-25 РБ
© Sputnik / Леся Полякова
MiG-25

70. gadu sākumā, neskatoties uz vairākām katastrofām izmēģinājumos, lidmašīna tika pieņemta bruņojumā. Tā nokalpoja Krievijas armijā līdz 90. gadu vidum, tika piegādāta Irākai, Sīrijai, Lībijai un Ēģiptei. MiG piedalījies vairākos lielos bruņotos konfliktos Tuvajos Austrumos.

"Sukhoi" saime

Darbu pie 4. paaudzes daudzfunkcionālā iznīcinātāja padomju konstruktori sāka 70. gadu sākumā. Tolaik ASV jau bija gatavs viņu F-15. Padomju konstruktori lielā mērā bija spiesti orientēties uz to. Ceturtās paaudzes kara lidmašīnas bija piemērotas ne tikai cīņām gaisā, bet arī darbam pret objektiem uz zemes un ūdens. Galvenais bruņojums – tālā darbības rādiusa raķetes un aviobumbas. Risināmie uzdevumi – gaisa mērķu meklēšana un pārtveršana, izlūkošana, galveno spēku piesegšana, bumbvedēju vadīšana. Pie tam iznīcinātājam vajadzīgs vērā ņemams darbības rādiuss, tam jābūt veiklam un ātram.

Darbu pie aviācijas sistēmas sāka Sukhoi konstruktoru biroja speciālisti. Jaunā smagā frontes iznīcinātāja projektu apstiprināja 1976. gadā. To iedēvēja par Su-27. Jaunais lidaparāts bija vienlīdz efektīvs gan tuvcīņā, gan lielā attālumā. Īpaši Su-27 vajadzībām izstrādāja turborekatīvos dzinējus AL-31F ar milzīgu potenciālu tālākai modernizācijai. Starp citu, to modifikācijas vēl aizvien izmanto Su-33, Su -30, Su -34 un Su -35.

Su-27 vēl joprojām ir rekordists vairākās kategorijās. Tas uzstādījis rekordu pacelšanās ātruma ziņā – 3 kilometru augstumu tas sasniedza 25 sekunžu laikā. 1989. gadā iznīcinātājs pirmo reizi izpildīja jaunu augstākās pilotāžas figūru – dinamisko bremzēšanu, ko lidotāji iedēvējuši par "Pugačova kobru".

Истребитель Су-27 на стратегических командно-штабных учениях Кавказ-2020
© Photo Пресс-служба Минобороны РФ
Su-27
17
Tagi:
iznīcinātājs, gaisa kara spēki, Lielais Tēvijas karš, PSRS, Krievija
Pēc temata
Publicēts iznīcinātāju MiG-31 lidojuma stratosfērā video ieraksts
"Kaut kam gatavojas": kāpēc ASV pārkrāsojušas lidmašīnas Krievijas GKS krāsās
Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23
Krievijas AM parādīja iznīcinātāju Su-35S gaisa cīņu
FIM-92 Stinger

"Sitīsim krievus vājā vietā": ko plāno NATO

70
(atjaunots 14:28 24.01.2021)
Militārā kontingenta pieaugums, armijas infrastruktūras būvdarbi un tālāka starptautiskā konsolidācija – 2021. gadā NATO pastiprinās spiedienu pret Krievijas rietumu robežām.

Maijā un jūnijā alianse organizēs lielākos manevrus kopš aukstā kara laikiem – Defender Europe 2021. Tām sekos atbilde – tikpat plašas Krievijas un Baltkrievijas kopīgās mācības "Rietumi 2021", kas ieplānotas septembrī. Ar ko tas viss var beigties? Par to portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Cīņas lauks – Eiropa

Tāpat kā iepriekš, "Defender Europe 2021", izspēlēs aizsardzības un uzbrukuma darbības Austrumeiropā un Baltijā. Mācību scenārijs paredz, ka NATO spēkiem vajag uzbrukt Kaļiņingradas apgabalam, bloķēt Krievijas rietumu apgabalus un atvairīt "plašu krievu uzbrukumu". Atšķirībā no agrākajiem manevriem, 2021. gadā īpaša uzmanība tiks pievērsta nevis Austrumeiropai, bet Dienvideiropai. Manevri ieplānoti Melnkalnē, Kosovā un Albānijā. Bulgārijā un Rumānijā notiks PGA mācības un "zeme-zeme" tipa raķešu mācības. Savukārt Ungārija būs "kara" dziļās aizmugures lomā.

Американская военная техника перед переброской в Европу для участия в учениях Defender Europe 2020
Amerikāņu militārā tehnika pirms pārvietošanas uz Eiropu – uz mācībām DEFENDER Europe 20

Amerikāņi pārvietos uz Eiropu vērā ņemamus spēkus, arī 1. kavalērijas un 82. gaisa desanta divīzijas vienības. Atlantijas okeānu šķērsos simtiem dažādu kara tehnikas vienību. Bez tam no Floridas tiks pārvietota 53. kājnieku brigāde. Iespējams, pēc mācībām amerikāņi atkal "piemirsīs" daļu bruņojuma Eiropā, kā tas jau gadījies ne vienu reizi vien. Speciālisti uzskata, ka ar tādām metodēm Pentagons gadu no gada audzē uzbrukuma iespējas reģionā.

Atbildei uz "Defender Europe 2021" Krievija un Baltkrievija septembrī organizēs manevrus "Rietumi 2021". Iepriekš Baltkrievijas aizsardzības ministrs Viktors Hreņins pastāstīja, ka kopīgās mācības ļaus izmēģināt apvienoto trieciena vienību kopīgo darbību jaunās metodes urbanizētā apvidū", kā arī novērtēt bruņojuma un tehnikas jauno un modernizēto paraugu efektivitāti. Minskā uzsvēra, ka stratēģiskie manevri atspoguļo Baltkrievijas un Krievijas stabilās sabiedroto attiecības un aizsardzības resoru vienprātību jautājumā par Sabiedroto valstu militāro drošību".

Spēka demonstrācija

Abas puses neizmantoja ierastos diplomātiskos izteikumus par to, ka manevri nav vērsti pret kādu valsti vai militāro bloku. NATO spēku iecere izspēlēt uzbrukumu Kaļiņingradai un Krievijas karavīru gatavošanās cīņām pilsētā skaidri liecina, kas un pret ko gatavojas karot. Protams, plaša bruņota konflikta risks ir neliels, tomēr reāls.

Speciālisti uzskata, ka NATO darbības 2021. gadā tieši ietekmēs varas maiņa ASV. Donalda Trampa prezidentūras laikā Ziemeļatlantijas bloka vienotība jūtami pavājinājās. Baltā nama saimnieks neslēpa, ka viņam tuvākas ir amerikāņu intereses, pat pieļāva iespēju izstāties no alianses. Tādi izteikumi ļoti satrauca Eiropu, no jauna sākās sarunas par ES armiju. Acīmredzot, jaunais prezidents centīsies visu labot. 

"Krievijas un NATO attiecības šogad pasliktināsies, - uzskata Ģeopolitisko problēmu akadēmijas viceprezidents Konstantins Sivkovs. – Baidens vēlas atjaunot un mobilizēt aliansi. Šim nolūkam vajadzīgs ārējais ienaidnieks. Krievija šai lomai ir lieliski piemērota, jo Ķīna ir pārāk tālu. Ārējā ienaidnieka tēls Vašingtonai vajadzīgs arī tāpēc, ka tai vajag konsolidēt amerikāņu sabiedrību."

Nopelnīt naudu

Tomēr eksperti uzskata, ka patiesībā NATO nav nepārprotami agresīvu pret Krieviju. Alianses tālāka paplašināšanās amerikāņiem dod iespēju nopelnīt naudu un spēcīgāk piesaistīt sev Eiropu. Vašingtona atgriezīsies "pirmstrampa" ērā un pastiprinās iejaukšanos Vecās pasaules darīšanās.

Пресс-служба Минобороны РФ

"Man šķiet, ka 2021. gadā NATO nodemonstrēts, kā no militāras organizācijas pārvēršas par tādu globālu korporāciju, - konstatēja politologs Sergejs Sudakovs. – Alianses galvenā problēma – finansējums – vēl joprojām ir aktuāla. Tas, kurš maksā, pasūta mūziku. Divas trešdaļas budžeta nodrošina ASV, un tas nevienam nav noslēpums. Mēs visi labi zinām, ka izdevumi jau pārsnieguši triljonu dolāru. Pārsvarā par to jāpateicas Vašingtonai. Eiropas valstis paļaujas uz piegādēm no ASV – līdz pat sausajām uzturdevām. Tas uztur amerikāņu kolosālo aizsardzības budžetu – korporācijas, kas strādā NATO interesēs, pelna milzu naudu."

Eksperts piezīmēja, ka Ziemeļatlantijas alianses rīcība jau tagad atgādina naudas pārlikšanu no vienas kabatas otrā. Vašingtona piešķir NATO līdzekļus, sabiedrotie par tiem iepērk amerikāņu tehniku un bruņojumu. Viss, loks ir noslēgts. Baidena prezidentūras laikā Eiropa ASV acīs būs viens no galvenajiem militārās produkcijas noieta tirgiem. Tātad gaidāmi Krievijai naidīgi izteikumi no okeāna viņa krasta. Tomēr lielākā daļa speciālistu ir pārliecināti: diezin vai Vašingtona un Brisele uzdrīkstēsies pa īstam pārbaudīt otrās pasaulē spēcīgākās armijas izturību.

 

70
Tagi:
Krievija, NATO
Pēc temata
"Esam atraduši iespēju apspēlēt Krieviju". Pie kā ķēries Pentagons
"Rietumi to uzskata par galveno apdraudējumu". Krievijas flotē nomainīsies flagmanis
"Čipu implantē smadzenēs": kā ASV armija gatavo kiborgkareivjus
"Uzņem tikai dažus": kā tiek trenētas labākās speciālo uzdevumu vienības
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs

ANO ģenerālsekretārs paziņoja par smagāko ekonomisko krīzi pēdējā simtgadē

0
(atjaunots 08:20 26.01.2021)
Pandēmija ir atklājusi tādas pasaules problēmas kā nevienlīdzība starp cilvēkiem un valstīm, "klimata un bioloģiskās daudzveidības krīžu" nestabilitāte.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs paziņoja, ka koronavīrusa pandēmijas rezultātā pasaulē iestājusies smagākā ekonomiskā krīze pēdējā simtgadē, vēsta RIA Novosti. Viņa uzstāšanās pasākumā "Davosas darba kārtība" publicēta organizācijas oficiālajā mājaslapā.

ANO vadītājs atzīmēja, ka mūsdienu pasauli var aprakstīt ar vienu vārdu – "trauslums".

Vairāk nekā divi miljoni cilvēku miruši (pandēmijas dēļ. – red. piez.), un mēs atrodamies smagākajā ekonomiskajā krīzē pēdējo simt gadu laikā.

Diplomāts uzskata, ka pandēmija ir atklājusi tādas pasaules problēmas kā nevienlīdzība starp cilvēkiem un valstīm, "klimata un bioloģiskās daudzveidības krīžu" nestabilitāte. Pēc viņa vārdiem, "karš ar dabu" noved pie tā, ka "tā dod atbildes triecienu". Gutērrešs aicina pasauli dialogam un sadarbībai.

"Valdībām, starptautiskajām organizācijām, privātajam sektoram un pilsoniskajai sabiedrībai, pilsētām ir jāstrādā kopā."

ANO ģenerālsekretārs uzsvēra, ka 2021. gadā pasaulei ir unikāla iespēja atjaunošanos no pandēmijas izmantot "pārejai no trausluma uz noturību".

0
Tagi:
Antoniu Gutērrešs, ekonomiskā krīze, ANO
Pēc temata
Kas gaida Latviju nākamajā gadā: Dānijas bankas "šokējošas prognozes"
ANO ģenerālsekretārs prognozē spēcīgāko lejupslīdi ekonomikā 80 gadu laikā
ANO prognozē katastrofālu 2021. gadu
Covid-19, ASV un krīzes: ko mums gatavo nākamais gads?