Specdienesti

Ticama nepatiesā informācija no slepeniem avotiem

118
(atjaunots 09:29 23.05.2017)
Izlūkdienesti nepļāpā ar avīžniekiem, neizdod avīzes un nepublicē ziņas, to darbs nav savienojams ar atklātību – ASV specdienestu "datu noplūdes" un skandalozie jaunumi ar atsaucēm uz viņu datiem ir apšaubāmi.

Specdienesti nevar kļūt par ziņu avotu plašsaziņas informācijas līdzekļiem. Ja nu pēkšņi tā notiek, kā gadījies pēdējā laikā, teiksim, ASV, tas nenotiek tāpat vien, raksta Sputnik Igaunija. Pat šķietama specdienestu publicitāte noved pie to diskreditācijas, uzskata augstākais kara izlūkošanas pensionētais oficieris-analītiķis Villems Roda.

Krievijas ĀM
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Droši vien ir vērts atgādināt, ka jebkāda izlūkošanas informācija, kas saņemta ar aģentu vai tehnisko līdzekļu palīdzību jebkurā valstī tiek uzskatīta par augstākās slepenības kategorijas ziņām. Tas ir saprotams, jo noplūdes gadījumā var atklāties, kā un kur saņemtas ziņas, tātad var būt apdraudēts visvērtīgākais – aģenti. Izlūkošanas organizācijās tāda rīcība, maigi izsakoties, netiek sveikta un bieži vien tiek stingri sodīta. Turklāt valsts, pret kuru īstenoti izlūkošanas pasākumi, var spert soļus pret informācijas noplūdi, pie tam padarot bezjēdzīgus pat ievērojamus tēriņus.

Pats par sevi saprotams, jebkādā gadījumā izslēgta iespēja publicēt izlūkošanas datus medijos. Taču redzams, ka pēdējā laikā medijos aizvien biežāk parādās materiāli, kuru avots ir specdienesti. Katra sevi cienoša valsts nopietni sargā savus noslēpumus, un, ja šādas "noplūdes" izlūkdienestos nāktu no ļaunprāšu puses, pret vaininiekiem tiktu sperti zibenīgi un stingri soļi. Taču neizskatās, ka notiktu represijas pret kādu no medijiem, kuri savās nesenajās skandalozajās publikācijās pieminējuši izlūkošanas datus.

Ticama nepatiesā informācija liecina

Būtu muļķīgi skaidrot šīs dīvainības ar vārda brīvības principu. Jebkuras valsts likumos atradīsies normas, kas aizsargā "sensitīvas" ziņas, kuru iegūšanai izmantotas, pēc citas valsts domām, nelikumīgas metodes. Īstais iemesls ir tāds, ka pašiem izlūkdienestiem nav nekādu iebildumu pret atmaskojošajām publikācijām, bieži vien viņi tās gatavo paši. Kāpēc gan tagad viņi riskē ar smagā darbā iegūtiem datiem un atklāti stāsta tos pa labi un pa kreisi? Pavisam vienkārši: neviens tādā izskatā publicētais jaunums "no specdienestu" dzīves nav nekāds noslēpums. Tie nekaitē izlūkiem, arī pretinieki nevar gūt neko noderīgu no tādām publikācijām.

Šķiet, specdienesti ir viens no retajiem publiskās informācijas avotiem, kam lasītāji, skatītāji un klausītāji vēl tic. Viņi apšauba politiķi, ierēdņu un pašu mediju vārdus (tam ir savi iemesli), taču uzklausa slepenos "bruņiniekus".

Tātad izlūkdienestu noslēpumu "noplūde" ir tikai politiski ērta informācija, kas vērsta pret politisko pretinieku un neprasa nekādus pierādījumus vai avotu drošības apstiprinājumus.

Nevienā pieklājīgā valstī izlūkdienestiem nav jāsniedz nekādi komentāri, nav jāapstiprina vai jānoliedz informācija, taču atsauce uz izlūkdienestiem padara publikāciju pārliecinošu un solīdu. Domājams, ar laiku zudīs ticība arī izlūkdienestiem, jo parasti tādā paskatā tiek sniegta tikai politiska vai ideoloģiska informācija, kas patīk valdošajām aprindām. Ar atsauci uz specdienestiem tiek publicēta informācija, ziņas par kuru ir nepatiesas vai to pamatā ir tikai minējumi, pie tam patiesības noskaidrošana būtu nevēlama no politiskā viedokļa.

Sputnik un RT galvenā redaktore Margarita Simoņana. Foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Куденко

Rodami daudzi piemēri tam, kā vispārēja rakstura "izlūkošanas" informācija tiek izmantota noteiktas personas vai valsts diskreditācijai, apsūdzēšanai par jebkādiem tumšiem nodomiem vai darbībām, par kurām tai patiesībā nav ne jausmas.

Piemēri tālu nav jāmeklē. Piemēram, Igaunijas Drošības policijas (KaPo) ikgadējās atskaites, ASV publicētie materiāli par Krievijas ietekmi prezidenta vēlēšanās, par Donalda Trampa sakariem ar Maskavu, par kiberuzbrukumiem. Pārliecinošu pierādījumu nav, tāpēc ticamību nākas piešķirt ar tādām atsaucēm kā "saskaņā ar izlūkdienestu aprindām tuvas personas apgalvojumiem". Ļoti ērti. Sāksi prašņāt par niansēm, var pārmest nelojalitāti. Tiesa, tāds paņēmiens nepavisam neder kā pierādījums tiesas procesā, jo neviens tiesnesis neņems vērā prokurora argumentus, kuru pamatā būs "slepeni avoti".

Asads ir vainīgs, vainas pierādījumi – slepeni

Specdienestu autoritātes nepārliecinoša pielietojuma jaunākais piemērs apšaubāmā situācijā ir franču izlūkdienesta ziņojums par ķīmisko ieroču pielietojumu Šeihūnā, Sīrijā. Ziņojuma tēzes rada neliekuļotas šaubas un virkni jautājumu. Pielietota indīga viela – zarīns, apgalvo ziņojuma autori. Iebilst būtu grūti, patiešām zarīns. 

Pielietotais zarīns ražots saskaņā ar Sīrijas tehnoloģiju, teikts ziņojumā. Ko tas varētu nozīmēt? Kā gāze saistīta ar Sīriju, kā minētā tehnoloģija atšķiras no citām zarīna ražošanas tehnoloģijām? Savulaik Sīrija ražoja zarīnu, un diezin vai tas importēts. Vienlaikus tik godājamas organizācijas ziņojumā gan nāktos atturēties no grūti pierādāmiem apgalvojumiem. Kas apliecina, ka paraugi ņemti tieši Šeihūnā? Kas ņēmis paraugus, vai šis avots ir drošs? Vai ņemts vērā fakts, ka pilsēta atrodas pretošanās kustības dalībnieku kontrolētā teritorijā, ka Sīrijas prezidents Bašars Asads tajā tiek uzskatīts par ienaidnieku, pret kuru var likt lietā jekbkādus līdzekļus? Kāpēc Francija neuzskata, ka būtu nepieciešams nosūtīt uz incidenta vietu Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas (OPCW) pārstāvjus? Kāpēc neuzskata par nepieciešamu neatkarīgu ekspertīzi?

Piedevām ziņojumā teikts, ja šajā rajonā esošo opozīcijas grupējumu rīcībā nav ne līdzekļu, ne iespēju ķīmiskā uzbrukuma īstenošanai. Kādi līdzekļi vai apstākļi vajadzīgi tādas indīgas vielas pielietošanai? Vajadzīga tikai kanna zarīna. Kur teikts, ka tā nav nokļuvusi sacelšanās dalībnieku rokās? 

Spriežot pēc paša ķīmiskā uzbrukuma apraksta, tam bija vajadzīgas tikai 1-2 kannas. Dažādi Sīrijas rajoni dažādos posmos nokļuva pretējo pušu rokās. Kā var izslēgt zarīna nokļūšanu kāda grupējuma rokās, ņemot vērā šo apstākli? Runa nav pat par Asada aizstāvēšanu pret apsūdzībām, bet gan par to, ka smagas apsūdzības izvirzītas bez stingra pamata un neapgāžāmiem pierādījumiem. Grūtības rada arī tas, ka OPCW neizrādīja īpašu rosmi – neķērās pie izmeklēšanas un neapstrīd vienkāršoto pieeju lietā.

Ķīmiskais uzbrukums patiešām bija, un zarīns patiešām tika pielietots. Taču pašlaik mums nav zināms, kurš tieši īstenojis uzbrukumu, kur tieši tas noticis. Apgalvojumi par to, ka indīgās vielas paraugi ir līdzīgi 2013. gadā iznīcinātajam zarīnam no Asada valdības spēku noliktavām, nebūt neapliecina Sīrijas prezidenta vainu.

Ja apsūdzības ir pierādāmas tikai ar atsauci uz izlūkošanas datiem, nav vērts pat runāt par taisnīgumu un likumību.

Objektīvi izsakoties, patlaban mūsu rīcībā nav nekādu konkrētu pierādījumu tam, ka prezidents Asads būtu saistīts ar indīgu vielu pielietojumu. Notikumu loģika liecina, ka viņa līdzdalība noziegumā ir mazticama, taču to nav iespējams izlēgt pilnībā. Tiesa, tāpēc vien nevajag piemirst nevainības prezumpciju.

"Taliban" šauj no AK, tātad vainīga Krievija

Par ļoti labu izlūkdienestu slepenās informācijas "noplūdes" piemēru kļuva ziņa par to, ka Krievija bruņo un apgādā "Taliban" Afganistānā. Pie tam šo jaunumu pastāstīja amerikāņu ģenerālis Džons Nikolsons, atsaucoties uz viņa rīcībā esošiem šķietami ticamiem datiem. "Taliban" saņemot šaujamieročus: vecā modeļa Kalašņikova automātus (AK), Kalašņikova ložmetējus (PK) un vecā modeļa Dragunova snaipera šautenes (SVD). Tiek apgalvots, ka Krievija pati šos ieročus vairs nelieto, tāpēc ar atlaidēm nododot "Taliban".

Ložmetējs PK patiešām ir ļoti uzticams un drošs ierocis ar lielu darba resursu. Tas pats ir sakāms par vecā modeļa AK un SVD. Taču visus šos šaujamieročus lietoja PSRS spēki Afganistānā, un liels skaits ieroču nokļuva modžahedu rokās.

Pēdējā laikā "Taliban" kļuvis aktīvāks, tātad minēto ieroču pielietojums kļūst acīmredzamāks. Pie tam pēc padomju karaspēka aiziešanas Afganistānā diemžēl palika liels skaits munīcijas un bruņojuma rezerves daļu. Šāda tipa munīcija tiek ražota vairākās pasaules daļās, un iegūt to ir vienkāršāk nekā NATO valstīs ražotos ieročus un munīciju. Ņemot vērā minēro ieroču veco modeļu drošību un vienkāršo ekspluatāciju salīdzinājumā ar jaunajiem ieročiem un to lielo skaitu reģiona valstīs, nav grūti iedomāties, kur to ņēmuši "Taliban" kaujinieki: Krievija nebūt nav vienīgā valsts, kur to var iegādāties.

Nepatiesās ziņas ar atsaucēm uz specdienestu slepenajiem datiem maldina sabiedrību, taču piedevām tās diskreditē pašas izlūkošanas iestādes.

Rezultātā iespējams uzticības zudums izlūkdienestiem, tātad kaitējums valstij var būt daudz lielāks nekā labums, ko nes izlūkinformācijas apšaubāmās "noplūdes". To nestais labums ir īslaicīgs un skar tikai nelielu ieinteresēto personu loku.

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

118
Pēc temata
Simoņana: Lielbritānijas parlaments nav sniedzis nekādus Sputnik un RT vainas pierādījumus
Sky News: "Lietuva gatavojas hibrīdkaram ar Krieviju"
Rinkēvičs bažās par Latvijas spējām noturēties pret "hibrīdapdraudējumu"
Steiga hibrīdkarā ir lieka
Laboratorijas darbs, foto no arhīva

Kāpēc amerikāņiem vajadzīgas biolaboratorijas Centrālāzijā un Kaukāzā

53
(atjaunots 11:00 30.05.2020)
Pēcpadomju valstis, cerībā uz palīdzību no ārienes, var zaudēt kontroli pār epidemioloģisko situāciju. Tas draud ar nopietnām sekām.

"Savienotās Valstis turpina militāri bioloģisko darbību visā pasaulē, arī ap mūsu robežām," Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs norādīja Kolektīvās drošības līguma organizācijas ārlietu ministru sēdē. Maskava jau sen ir noraizējusies par kaimiņvalstu bioloģisko drošību. Amerikāņi ir izveidojuši bioloģisko laboratoriju tīklu Kazahstānā, Armēnijā un Tadžikistānā. Īpaši liels skaits jautājumu Krievijas valdībai radies par Lugara centru Gruzijā. Par to, kāpēc tas viss vajadzīgs Vašingtonai, portālā RIA Novosti centās noskaidroja Galija Ibragimova.

Tīša noplūde

Pirmais koronavīrusa infekcijas gadījums Kazahstānā tika fiksēts marta sākumā. Valdība slēdza robežas un ieviesa ārkārtas stāvokli. Internetā paklīda baumas, ka vīruss, iespējams, saistīts ar biolaboratoriju, ko 2016.gadā valsts dienvidaustrumos uzbūvējuši amerikāņi.

Almatas Centrālās palīglaboratorijas (CPL) specialitāte ir Kazahstānai raksturīgu vīrusu štammu pētījumi. Tā darbojas uz Kazahstānas Karantīnas un zoonozo infekciju zinātniskā centra bāzes, pakļauta valsts Veselības ministrijai. Tiek uzskatīta par Kazahstānas īpašumu, lai arī būvēta uz Pentagona rēķina. Šim objektam ASV piešķīrušas 108 miljonus dolāru.

Vašingtona skaidroja: reģionā dislocēti amerikāņu karavīri, un pētījumi palīdzēs pasargāties no nezināmām vīrusu infekcijām.

KDLO, NVS un ŠSO samitos Maskavas pārstāvji jau vairākkārt norādījuši, ka amerikāņi var izmantot šīs laboratorijas pret Krievijas interesēm. Tomēr Kazahstānas valdība apgalvoja, ka neviens neiejaucas vietējo biologu darbā.

"Ārvalstu zinātnieku līdzdalība ir pieļaujama tikai gadījumā, ja notiek kopīgi pētījumi un tiek īstenoti grantu projekti," paskaidroja CPL.

2018. gadā Kazahstānā manāmi pieauga meningīta gadījumu skaits, un Almatā sākās runas par meningokoka infekcijas štamma noplūdi no CPL. Žurnālisti un blogeri nopietni rakstīja, ka amerikāņi tīšām pieļāvuši vīrusa izplatīšanos. Tā viņi it kā gribējuši pārbaudīt laboratorijā izstrādājamo bakterioloģisko ieroci.

Kazahstānas Veselības ministrija apgalvoja, ka nekādas epidēmijas nav. "Kazahstānā ir 58 meningīta gadījumi, no tiem Almatā – 32. No PVO viedokļa relatīvie rādītāji ir zemi," norādīja resors.

Situācija ar koronavīrusu ir līdzīga. Valdība noliedza konspiroloģiskas teorijas un neļāva sēt paniku.

Slēgts darba režīms

PSRS laikā Armēnijas PSR Mikrobioloģijas institūts tika uzskatīts par lielāko mikrobioloģijas centru. 90. gados par institūta zinātniskajām izstrādēm ieinteresējās ASV un Lielbritānija. Armēņu speciālistus aicināja stažēties uz rietumvalstīm. 2000. gados amerikāņi palīdzēja atvērt vairākas biolaboratorijas valstī. Tāpat kā Kazahstānā arī šeit naudu piešķīra Pentagons. Armēnijas Nacionālā slimību kontroles un profilakses centra modernizācijai vien atvēlēja 10 miljonus dolāru.

Erevānā, Girmi, Vanadzorā, Martuni un Idževanā uzbūvētie zinātniskie centri pēta Kaukāza reģionam raksturīgus vīrusus un štammus.

Laboratorijas iekļautas Armēnijas veselības aprūpes sistēmā, tomēr ASV Aizsardzības ministrijas Draudu samazināšanas aģentūra tajās ir piekļuve. Līdz ar vietējiem speciālistiem tur strādā amerikāņi. Maskava negatīvi vērtē Armēnijas biolaboratoriju noslēgtību. Lai kliedētu šaubas, premjerministrs Nikols Pašiņans piekrita parakstīt Sadarbības memorandu ar Krievijas speciālistiem. Saskaņoja detaļas, tomēr pēdējā brīdī Armēnija no dokumenta atteicās.

Bīstama epidemioloģija

2010. gados amerikāņu biologi pievērsa uzmanību vēl vienam KDLO loceklim – Tadžikistānai. Viņus satrauca nelabvēlīgā epidemioloģiskā situācija, kas varēja novest pie infekcijas slimību uzliesmojuma. Vairāki rietumvalstu fondi piešķīra naudu pētījumu centriem.

2013. gadā uz Gastroeneteroloģijas institūta bāzes Dušanbē darbu sāka bioloģiskās drošības laboratorija. Projektu finansēja Merjē Labdarības fonds (Francija), kas būvēja līdzīgu objektus Ķīnā, Mjanmā, Bangladešā un Āfrikas valstīs. Frančiem parasti palīdzēja ANO un ASV Starptautiskās attīstības aģentūra USAID. Investīcijas pārsniedza 3 miljonus dolāru.

2019. gadā tika radīta laboratorija Republikāniskajā tuberkulozes apkarošanas centra paspārnē. Sponsori – USAID un Pentagons. Vietējie biologi sadarbībā ar ārvalstu kolēģiem pēta tādas Centrālāzijai raksturīgas slimības, kā tuberkuloze, malārija, hepatīts un holera. Pērn Isfaras pilsētā Tadžikistānas ziemeļos darbu sāka vēl viens objekts. Par to pieejamā informācija ir ierobežota, finansēja atkal amerikāņi.

"Arī pirms koronavīrusa epidemioloģiskā situācija Centrālāzijā bija sarežģīta. Reģionam raksturīgi hepatīta, holeras, tuberkulozes uzliesmojumi, tāpēc jaunās biolaboratorijas ir nepieciešamas. Tām vajadzīgi līdzekļi. Bez ārvalstu palīdzības neiztiks," sarunā ar RIA Novosti skaidroja Politoloģisko pētījumu centra (Dušanbe) direktors Abdugani Mamadazimovs.

Tadžiku eksperts nesaskata neko aizdomīgu amerikāņu darbībās. "Vienkārši viņi vienmēr atsaucas pirmie. Ja pēc koronavīrusa Krievija, Ķīna vai ES sāks aktīvāk palīdzēt reģionam cīņā ar vīrusiem, republikas valdība to atbalstīs," ir pārliecināts eksperts.

Gruzīnu patogēns

Gruzija nav KDLO locekle, taču robežojas ar Krieviju un tai ir svarīga loma Kaukāzā.

Maskava ir noraizējusies par Ričarda Lugara vārdā nosauktā Sabiedriskās veselības pētījumu centra darbības. Krievijas valdība uzskata, ka biolaboratorija Tbilisi apkaimē strādā amerikāņu interesēs.

Aizdomas nav radušās no zila gaisa. 2018. gada septembrī Gruzijas bijušais valsts drošības ministrs Igors Giorgadze paziņoja, ka laboratorijā, iespējams notikuši eksperimenti ar cilvēkiem, un publiskoja dokumentus, no kuriem izriet, ka desmitiem cilvēku, kuri ārstējušies Lugara centrā, ir miruši. Pie tam tur strādāja biologi no trim privātām amerikāņu firmām — CH2M Hill, Battelle un Metabiota, kas pilda Pentagona pasūtījumus.

Giorgadze pievērsa uzmanību augstajam bakterioloģiskās aizsardzības līmenim laboratorijā. Vēl vairāk, centra rīcībā ir "iekārtas kaitīgu vielu izsmidzināšanai un lādiņi ar bioloģiski aktīvu materiālu". "Kāpēc iestādei, kuras mērķis ir iedzīvotāju aizsardzība, vajadzīgas tādas lietas?" lauzīja galvu eksministrs.

To sadzirdēja Maskavā. Krievijas ĀM Bruņojumu kontroles un neizplatīšanas lietu departamenta direktors Vladimirs Jermakovs paziņoja, ka Krievija necietīs amerikāņu bioloģiskos eksperimentus pie savām robežām.

Giorgadzes apsūdzības Pentagons nosauca par absurdu. Tbilisi apgalvoja, ka laboratorija nodarbojas ar miermīlīgiem projektiem un nevar būt ne runas par kaut kādiem eksperimentiem ar cilvēkiem. Gruzijas valdība neiebilda pret Krievijas speciālistu apmeklējumu Lugara centrā. Tomēr šie plāni izjuka, ņemot vērā pērno krīzi abu valstu attiecībās.

"Gruzija nekad nav interesējusies par pētījumiem fizikoķīmiskās bioloģijas jomā. Un informācija par to, ka šajā laboratorijā ir augstas klases bioloģiskā aizsardzība, rada jautājumus. Kāpēc vajadzētu nodarboties ar tik smagiem patogēniem," sarunā ar RIA Novosti pauda neizpratni bioloģijas zinātņu doktors, Sibīrijas federālās universitātes profesors Nikolajs Setkovs.

Ķīmiskas aizsardzības militārās vienības
© Sputnik / Павел Лисицын

Virusoloģijas centra ģenerāldirektora vietnieks zinātniskajā darbā Aleksandrs Agafonovs atzīmēja: "Tieši dati par bioloģisko ieroču un to piegādes līdzekļu izstrādi Lugara centrā nav pieejami."
"Tomēr ziņas par privāto kompāniju CH2M Hill, Battelle un Metabiota līdzdalību, par to līgumsaistībām, piemēram, Sibīrijas mēra, tularēmijas un Krimas-Kongo hemorāģiskā drudža bīstamo baktēriju pētījumi, ir uzmanības vērtas," uzsvēra speciālists.

Aģentūras aptaujātie eksperti bija vienisprātis: pēcpadomju valstis, cerībā uz palīdzību no ārienes, var zaudēt kontroli pār epidemioloģisko situāciju. Un tas draud ar nopietnām sekām. Pie tam pandēmijas periodā attieksme pret laboratorijām mainījusies – tās rada vēl lielākas bažas un beidzot dāvā būtisku iemeslu padarīt šīs struktūras atklātākas.

53
Tagi:
Armēnija, Tadžikistāna, Kazahstāna, biomateriāls, ASV, Krievija, Gruzija
Ungārijas parlamenta ēka, foto no arhīva

Vai dzelzs priekškars apturēs transpersonas?

45
(atjaunots 14:50 29.05.2020)
Eiropa aizspēlēsies tiktāl, ka starp tās rietumiem un austrumiem pacelsies jauns dzelzs priekškars. Tikai ne koronavīrusa dēļ. Ir spēcīgākas un Eiropas vienotībai šausmīgākas lietas.

"Šis lēmums atgrūž Ungāriju atpakaļ Viduslaikos!" Ko tad īsti tik briesmīgu padarījusi Budapešta, lai visa progresīvā cilvēce vārītos tādās dusmās? Par to portālā RIA Novosti stāsta Pjotrs Akopovs.

Pavisam nesen Ungārijas valdību lamāja par pieņemto likumu, kas dāvāja Viktora Orbana valdībai ārkārtas pilnvaras pandēmijas apkarošanai ieviestā ārkārtējā stāvokļa dēļ. Ungārijai jānosaka politiskā karantīna! Nē, pavisam jāizslēdz no ES! Bļāvieni bija skaļi, tomēr Orbanu lamā jau visus desmit gadus, kopš viņš ieņēmis premjera amatu otro reizi. Lamā par visu pēc kārtas: par Konstitūciju, par Ungārijas likumiem, kas neatbilst ES normām, par tiesnešu un preses kontroli, par atteikšanos uzņemt migrantus, par kristīgo vērtību aizstāvēšanu. Ungārija izturas izaicinoši, noraida gandrīz visas eiropeiskās vērtības, tomēr no ES joprojām saņem vairāk nekā atdod. Budapeštā saprot, ka neviens valsti no ES neizslēgs, turklāt Orbanu atbalsta tautas vairākums. Protams, ir arī attīstīta opozīcija, uz kuras izteikumiem reaģē "pasaule".

Geju gājiens Stambulā, foto no arhīva
© Sputnik / Андрей Стенин

Par "Viduslaikiem" organizācijas Amnesty International filiāle Ungārijā nodēvēja nesen parlamenta apstiprinātos likumu grozījumus, kuri paredz, ka valsts pilsoņi nevarēs mainīt savu dzimumu. Nē, ne jau dzīvē – dzimuma nomaiņas operācija un pārējās mežonības valstī nav aizliegtas, toties dokumentos tagad ailes "dzimums" vietā būs "dzimums dzimšanas brīdī". Tātad to vairs mainīt nevarēs, pat ar tādām burvestībām kā "mammu, dzemdē mani atpakaļ".

Vai tas pārkāpj transpersonu un visu pārējo personu tiesības, kuri nolēmuši, ka stāv pāri Dievam (vai dabai, ja Dievs ir atcelts) un zin, kas viņi ir patiesībā? Tikai dokumentos, jo viņi nevarēs saņemt savām vēlmēm atbilstošu dokumentu, jo, kā īpaši precizēja Ungārijas valdība, "bērna bioloģiskā dzimuma reģistrācija dzimšanas apliecībā neietekmē vīriešu un sieviešu tiesības brīvi paust un praktizēt savu identitāti atkarībā no viņu vēlmes". Vēl vairāk – Ungārijā nav mazums transpersonu un citu LGBT pārstāvju, neviens pie viņiem gultā degunu nebāž un viņu uzvedībai "nepiekasās".

Tomēr valdībai ir jāskatās uz reālo pasauli. Patiešām – tagad vēl tikai pieprasa tiesības brīvi izvēlēties vienu no diviem dzimumiem, bet tālāk ies jautrāk: kā jau ierasts dažos attīstītos ASV štatos, cilvēki sāks aizstāvēt tiesības izvēlēties vienu no pussimta universitātēs sagudrotu "dzimumu". Ko darīt valstij? Ja gribat, uzskatiet sevi kaut par hobitiem, lūdzu, tā ir jūsu darīšana, tikai valsts jūsu spēlītēs nepiedalīsies.

Lielākā daļa sabiedrības valdību atbalsta – maģāri, kuri Eiropā ieradās pēdējie, nebūtu saglabājušies viņiem svešo tautību naidīgajā ielenkumā, ja nebūtu turējušies pie savas identitātes, nacionālās un reliģiskās. Tāpēc tagad viņi atkal aizstāv savas tiesības uz dzīvi, vēlas saglabāt ungāru tautu uz nākamajiem tūkstoš gadiem. Draudu ir daudz, it īpaši dzimstības krišanās, kas nepārsniedz mirstību jau vairāk nekā divdesmit gadus.

Protams, varētu jau mēģināt risināt problēmu a la Europe: ievest migrantus, kam ar dzimstību viss kārtībā. Taču dīvainis Orbans tā vietā sāk programmu "Ģimene ir galvenā", kas paredz privilēģijas daudzbērnu ģimenēm un visiem, kas vēlas laist pasaulē jaunus ungārus. Un negrib uzņemt migrantus. Par to viņš atkal dabūja pa mici no ES. Vēl viņš visiem spēkiem aizsargā tradīcijas, ticību un vērtības – pārsteidzoša nekaunība mūsdienu Eiropā. Valsts pat nesen atteicās no dalības Eirovīzijā, oficiālu skaidrojumu nesniedza, toties izskanēja neoficiāli komentāri par konkursa pār malām plūstošo "zilumu". Turklāt vēl – ak, šausmas! – ieraksta konstitūcijā laulību kā vīrieša un sievietes savienību!

Skaidrs, ka tāpat vien Ungāriju nevar likt mierā – tā tomēr ir ES locekle un ar savu piemēru samaitā citas valstis. Jāsaka gan, ka ES arī bez ungāriem ir pietiekami daudz tautu, kas nevēlas padevīgi nokāpt no vēstures skatuves. Itāļi un grieķi, tie paši poļi un slovāki līdz ar viņu katolicismu, pareizticīgie rumāņi un bulgāri. Lielākā daļa šo tautu atrodas Austrumeiropā – bijušā dzelzs priekškara viņā pusē. Hmmm. Kāpēc tad bijušā?

Nesenajā LGBT sanākšanā tika pieņemts paziņojums par to, ka Eiropu jau sadalījis jauns dzelzs priekškars – sak, 30 gadus pēc komunisma krišanas kontinenta austrumos ienākusi homofobija, dzimumu naids un diskriminācija. Skaidrs, ka to visu pamato ar vecā režīma smago mantojumu: ilgi dzīvojuši zem totalitārisma (sarkanā un krievu) jūga, tāpēc viņi ir tādi atpalikuši ksenofobi. Nav nekādas jēgas strīdēties ar progresīvajiem eiropiešiem un atgādināt, ka atšķirības starp Austrumeiropu un Rietumeiropu ir tūkstošiem gadu vecas.

Sava dzīvesziņa un sava tauta ir jāaizsargā, taču strīdēties nav vērts – lai dzīvo savā iedomātajā pasaulītē ar desmitiem dzimumu, pasaulē, kas savas anticilvēciskās būtības dēļ nav ilga, tā nespēj dot pēcnācējus. Nav jābūt ungāru katolim vai pareizticīgam krievam, lai saprastu vienkāršu lietu: dzimumu mainīt nav iespējams. Var dzert tabletes, taisīt operācijas, staigāt pie psihologa, tomēr dzimums, ar kādu tu esi dzimis, no tā nemainīsies. Tas būs izkropļots, tāpat kā tauta, kas noticējusi šīm muļķībām.

"Neglītums nogalinās," teica Dostojevskis. Tomēr šajā gadījumā ateistus, kuri tic dzimuma maiņai, nogalinās arī elementārs antizinātniskums. "Tumšais laikmets" nav Viduslaikos. Tas slēpjas tajā, ko gatavo amorālie un neizglītotie "dzimumu daudzveidības" ideologi.

45
Tagi:
Ungārija, Eiropa, LGBT
Pēc temata
Vai Latvijā legalizēs partnerattiecības? Saeima apspriežas
Eiropas pēdās: Igaunijas augstskolas ievieš LGBT mācību
Politologs: protesti pret LGBT Igaunijā liecina par veselīgu sabiedrību
Putins atbildēja uz Eltona Džona iebildumiem
Skolnieks. Foto no arhīva

Šuplinska: vecāko klašu skolēniem tālmācības nav kļuvušas par izaicinājumu

0
(atjaunots 14:51 01.06.2020)
Vecāko klašu skolēni jau tā prot strādāt patstāvīgi, savukārt jaunāko klašu skolēniem tika palaists kanāls "Tava klase": izglītības un zinātnes ministre nesaskata problēmas tālmācībās.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Eksāmenu rezultāti 12. klasēs nebūs atkarīgi no tālmācībām, paziņoja Latvijas Radio intervijā izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija).

Devīto klašu skolēnu centralizētie valsts eksāmeni šogad ir atcelti, savukārt 12. klašu skolēniem tie notiks saīsinātā veidā.

Eksāmenu laikā telpās varēs atrasties ne vairāk par noteiktu cilvēku skaitu, kas ievēros sociālo distanci. Tā kā katrs eksāmens ilgs ne vairāk par 3 stundām, skolēni var nenēsāt sejas maskas. Par izņēmumu var kļūt klases, kurās mācās bērni ar hroniskām slimībām vai ir skolotāji no riska grupām.

Skolniece, foto no arhīva
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Šuplinska ir pārliecināta, ka Latvijas skolu pāreja pie tālmācībām marta vidū neietekmēs eksāmenu rezultātus. Pēc viņas sacītā, parasti jaunas vielas apgūšana 12. klasē tiek pabeigta marta sākumā.

Tiesa, viņa pieļauj, ka tālmācību dēļ varēja parādīties stress. No otras puses skatoties, pēc viņas teiktā, maija otrajā pusē skolēniem bija iespēja tikties ar skolotājiem un klasesbiedriem konsultācijās, kas mazināja spriedzi.

"Cits jautājums, cik skolēni paši bijuši gatavi un noskaņojušies mācību procesam, vai daudzi nav paļāvušies uz medijos vairākkārt izskanējušo iespējamo [eksāmenu] atcelšanu," sacīja Šuplinska.

Kopumā, novērtējot tālmācības, ministre atzīmēja, ka sākumā process gāja grūti, pēc tam kļuva par ieradumu un beidzās samērā neslikti.

"Kā norāda direktori, grūtības bija tiem bērniem, kuri arī skolas laikā nespēj īsti tikt ar vielu galā. Savukārt vecākajām klasēm īsti izaicinājumu nebija. Patstāvīgais un plānotais darbs viņiem ir krietni ierastāks."

Viņa piekrita tam, ka 1.-6. klašu skolēniem ir bijušas grūtības, taču atgādināja, ka viņiem bija pieejams izglītojošais telekanāls "Tava klase".

Aprīļa beigās trīs 12. klases skolnieces no Rīgas uzrakstīja Šuplinskai atklātu vēstuli ar piedāvājumu atcelt centralizētos valsts eksāmenus 12. klasēs vai pārtraukt mācības visos priekšmetos, izņemot tos, kuros obligātie eksāmeni notiks.

Viņas norādīja, ka tālmācības neatstāj viņām laiku gatavoties eksāmeniem. Turklāt pandēmijas apstākļos eksāmeni un neziņa par to, kā un kādā formātā tie notiks, rada papildu stresu, tādēļ arī rezultāti var izrādīties sliktāki, nekā iepriekšējos gados.

Rīgas 34. vidusskolas direktore Nataļja Rogaļeva uzskata, ka tālmācības ir palielinājušas noslāņošanos starp bērniem: skolēni, kuriem palīdzēja vecāki, jutās ērti, izjuta atbalstu un veiksmīgi turpināja mācības, atšķirībā no bērniem, kuri palika viens pret vienu ar skolotāju aiz kadra.

0
Pēc temata
Vecāki jau ir krituši izmisumā: Šuplinska pastāstīja par attālinātām mācībām
Vanaga: ar attālinātajām mācībām visi pagaidām tiek galā
Atjaunojiet krievu valodu skolās vismaz karantīnas laikā: aktīvists vēršas pie premjera
Kādus eksāmenus šogad kārtos skolēni