Federika Mogerīni

ES pasludinājusi sevi par lielvalsti, jo joprojām nav sabrukusi

42
(atjaunots 17:22 12.05.2017)
Eiropas mēroga lēmumi Briselē tiek pieņemti ar atsauci uz Vašingtonu, pareizāk sakot, ar tās piekrišanu. Vai lielvalsti iespējams pārvaldīt no okeāna viņa krasta? Var. Bet tā vairs nav lielvalsts.

Igors Pšeņičņikovs, Krievijas Stratēģisko pētījumu institūta direktora padomnieks aģentūrai RIA Novosti.

Eiropas Savienības Augstā pārstāve Ārlietu un drošības politikā Federika Mogerīni, uzstājoties ANO drošības padomes sēdē, sniegusi zīmīgu paziņojumu. "Mūsu pastāvēšanas 60 gadu laikā esam kļuvuši par lielvalsti, kas cenšas panākt mieru Eiropā, par lielvalsti, kas tiecas panākt drošību un demokrātiju. Mēs atbalstām samierināšanās procesus visās pasaules malās — no Afganistānas līdz Mjanmai," — viņa teica. Skaļš un saistošs paziņojums. Tādā nozīmē, ka to nevar atstāt bez uzmanības, jo no vienas puses tās ir pretrunā faktiem, bet no otras, tās ir Briseles birokrātijas pretenzijas uz globālo virsvaldību.

Kurš jūsu mājā ir galvenais?

Lielvalsts, turklāt vēl atbalsta "samierināšanās procesus visās pasaules malās".

Tā vien gribas teikt: nevajag vilkt šos zābakus, tie jums ir par lielu. Īstais Rietumeiropas un Eiropas Savienības saimnieks ir Amerikas Savienotās Valstis.

Kad uzvaru prezidenta vēlēšanās pērnā gada beigās guva Donalds Tramps, kolektīvā Briseles birokrātijas apziņa apstulba. Priekšvēlēšanu kampaņas laikā Tramps kritizēja NATO, un pozitīvi izteicās par Vladimiru Putinu — tas biedēja Eiropu. Negaidīti Tramps uzvarēja. Eiropas ierēdņi, kā arī NATO vadība, jutās kā uz kuģa, kas peld bez stūres un burām.

"Kas tagad ir mūsu stūrmanis?! Un kā mēs iztiksim bez viņa?!" — tāda bija to augstāko ES un NATO ierēdņu un atsevišķu Eiropas politiķu paziņojumu nozīme, kuri visi kopā saredzēja Trampā Eiropas un pasaules status quo, kā viņi to izprot, apdraudējumu. Vienkāršāk sakot, kolektīvie Rietumi ar ASV priekšgalā ir miera un demokrātijas balsts, un tiem vienmēr ir taisnība visos jautājumos; Krievija — visu nelaimju pamats un "agresors", tāpēc tā "jāaptur". Un pēkšņi izrādījies, ka jaunais Vašingtonas vadītājs domā citādi. Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers īsi pēc Trampa ievēlēšanas teica: "Trampa ievēlēšana apdraud starpkontinentālās attiecības — tās pamatus un struktūras".

Atliek tikai salīdzināt vadošo Eiropas politiķu izteikumus par Trampu pirms viņa ievēlēšanas prezidenta amatā un pēc tās, lai skaidri saprastu, ka Eiropas mēroga lēmumi Briselē tiek pieņemti, atskatoties uz Vašingtonu (vismaz tā bija pirms Trampa), precīzāk sakot, ar tās piekrišanu.

Minēšu tikai vienu raksturīgu piemēru: tagad jau bijušā Francijas prezidenta Fransuā Olanda paziņojums pirms vēlēšanām Amerikā: "No dažiem viņa pārspīlējumiem vienkārši vēmiens nāk". Un pēc: "Man gribētos pēc iespējas ātrāk tikties ar jums (ar Trampu — red.), ņemot vērā mūsu kopējās vērtības un intereses."

Vai lielvalsti iespējams pārvaldīt no okeāna viņa krasta? Var. Bet tā vairs nav lielvalsts.

Kā ES stiprina demokrātiju citos reģionos

Jau daudzus gadus Balkānos kvēlo konflikts starp pareizticīgajiem, lai kur viņi nedzīvotu (Serbijā, Serbijas Republikā Bosnijas un Hercegovinas sastāvā vai Maķedonijā), no vienas puses un musulmaņiem (bošņakiem un albāņiem) — no otras. Katru reizi, kad šis konflikts iedegas, tas draud izvērsties Balkānu karā. ES nez kāpēs aizstāv musulmaņus. Vai arī ieņem "neiejaukšanas" pozīciju, kas līdzinās albāņu provokāciju atbalstam.

 ES diplomātijas vadītāja Federika Mogerīni
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Tā notika, piemēram, nesen, ar pasažieru vilcienu, ko Serbijas varas iestādes gribēja laist no Belgradai līdz Kosovskas-Mitrovicas Kosovā, kur naidīgajā vidē kompakti dzīvo vairāki simti serbu. Albāņi atteicās ielaist vilcienu, piedraudot ar spēku. Serbija bija sašutusi, taču apklusa, jo tai piedraudēja ES. Tāpat kā jautājumā par albāņu armijas veidošanu pašpasludinātajā Kosovas Republikā, pārkāpjot savu "konstitūciju". Albāņi jūt ES, NATO un ASV atbalstu.

Tāpat notiek arī kaimiņu Maķedonijā, kur vairākus mēnešus ilgst iekšpolitiskā krīze. Tur albāņu mazākumtautība cenšas piespiest prezidentu Gjorge Ivanovu atbalstīt mazākuma valdības izveidošanu, kas plāno darboties uz "albāņu platformas" un novest valsti līdz federalizācijai par labu albāņiem, neskatoties uz iedzīvotāju vairākuma iebildumiem. Nesen albāņu partijas kopā ar opozīciju, par spīti likumam, ievēlēja albāni vietējā parlamenta spīkera amatā. Valsts prezidents tam nepiekrita, un tas izraisīja maķedoniešu masveida protestus. Kurš prasa Maķedonijas prezidenta piekrišanu būtībā antinacionālās valdības veidošanai, un spīkera ievēlēšanu? NATO un ES.

Lielvalsts un tās pazīmes

Eiropas Savienība sešdesmit gadu pastāvēšanas laikā kļuva par lielvalsti, saka Mogerīni. Manuprāt, es nekļūdīšos, ja teikšu, ka Eiropas diplomātijas vadītāja pauž slēptu Briseles birokrātijas sapni, kas redz sevi šīs pasaules likteņu valdnieces lomā.

Par to, kā darbojas Eiropas pārvaldes sistēma, liecina tas, kā ES sadalījusies "valdniekos" un "vasaļos" pēc Austrumeiropas valstu iestāšanos, kurām būtībā nav balss tiesību.

Turklāt "valdnieku" valstīs pēdējā laikā visi spēki tiek pievērsti "nacionālistisko" kustību apturēšanai.

Tas bija īpaši pamanāms Francijā, kur Makrons un tie, kuri viņu izvirzīja, glāba ES no sabrukuma. Interesanti, ka pat Francijas kaimiņvalstīs franču vēlēšanu atspoguļojums vietējos medijos notika tā, it kā prezidentu ievēlētu pie viņiem, turklāt Makronu attēloja kā pasaules galveno glābēju, bet Lepēnu — kā visu nelaimju nelaimi.

© Ruptly .
Makrona triumfālā uzruna pēc uzvaras prezidenta vēlēšanās

Piemēram, Spānijā, kā rakstīja El País, "visas Spānijas partijas aicināja balsot pret ultralabējo Lepēnu". Laikraksts minēja dažus Spānijas vadošo politiķu izteikumus par to, ka" Eiropas nākotne būs apdraudēta", ja franči ievēlēs Lepēnu.

Krievijas senators Aleksejs Puškovs
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Vai nav savādi, ka visas partijas neatkarīgi no savām programmām vienbalsīgi iestājās pret kandidātu citā valstī? Tāpat notika Itālijā, Vācijā un visur Eiropas Savienībā.

Lieta vairs nebija nedz politiskajās programmās, nedz sabiedrības slāņu cīņā par tiesībām vadīt valsti. Lieta tāda, ka šodien jebkurā Rietumu valstī cīnās divi galvenie spēki — globālistu birokrātija, kas pārstāv starptautisko kapitālu, un spēki, kas orientēti uz nacionālo un kultūras pašsaglabāšanos un kuru finansiālie resursi nav īpaši lieli. Pagaidām Eiropā uzvar pirmie.

Taču diezin vai iespējams teikt, ka lielvalsts pazīme ir spēja nesabrukt "pirmajā dzīves gadā bez saimnieka".

42
Pēc temata
Žans Klods Junkers: ASV nav gatavas garantēt Eiropas drošību
Francija un Vācija gatavo kopīgu ES aizsardzības politikas iniciatīvu
ASV karavīri Polijā, foto no arhīva

ASV 5. armijas korpusa pastāvīga klātbūtne Polijā pēc pulvera

7
(atjaunots 16:22 08.08.2020)
Vērā ņemamu ASV bruņoto spēku pastāvīga dislokācija Polijā atgādina "kontrolšāvienu" Eiropas starptautiskās drošības sistēmā.

Ja divu pasaules karu dalībnieks – ASV 5. armijas korpuss – negatavojas trešajam karam, ir grūti izprast, kāda iemesla dēļ tas pārvietots no Ziemeļamerikas uz Baltijas reģionu, uz valsti, kas robežojas ar Krieviju, konstatēja militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

ASV un Polija saskaņojušas "pastiprinātas sadarbības aizsardzības jomā" noteikumus, un 4. augustā izskanēja ziņa, ka Polijas teritorijā darbu sāk ASV 5. armijas korpusa vadība. Saskaņā ar vienošanos, Polijā dislocētajiem 4500 amerikāņu karavīriem pievienosies vēl tūkstotis. Un tas ir tikai lielu pārmaiņu sākums.

Acīmredzot, Vašingtona izraudzījusies Poliju galvenā sabiedrotā lomai Austrumeiropā militāri politiskai konfrontācijai ar Krieviju. Var prognozēt ASV spēku tālāku migrāciju no Vācijas uz Baltijas reģionu, kur arī Lietuva, Latvija un Igaunija ir gatavas konkurēt par Pentagona "mīļākās sievas" statusu – par amerikāņu armijas vienību dislokāciju savā teritorijā.

Iepriekš vēstīts, ka ASV plāno samazināt savu 36 tūkstošus lielo kontingentu Vācijā par 11 900 kareivjiem, no kuriem 5600 tiks dislocēti citās Eiropas valstīs.

Par 5. armijas korpusa jaunās komandstruktūras formēšanu ASV ar mērķi paplašināt iespējas Eiropā – pievēršot uzmanību Krievijai – kļuva zināms jau februārī – par to informēja The Wall Street Journal.

Toreiz notikums nekādu lielo atbalsi neguva. Organizatoriska struktūra, militārā nozīme un ģeogrāfija nebija atspoguļoti pilnībā, turklāt amerikāņu "darbības pret Krievijas potenciālajiem draudiem" nav nekas jauns.

Šķita, ka Pentagons atjaunojis tikai 5. armijas korpusa štābu (tas oficiāli izformēts 2013. gadā), ko veidos 635 militārpersonas, lai "sinhronizēt ASV armijas taktisko vienību, sabiedroto un partneru darbības operācijās Eiropā". Par dislokācijas galveno punktu tika nosaukts Noksa forts Kentuki štatā, un tikai 200 virsniekiem vajadzēja pakot mugursomas tālākam dienestam ASV operatīvajā komandpunktā Eiropā.

Šodien mēs novērojam, kā ASV armijas korpusa štābs Polija "apaug" ar pakļautiem karaspēkiem. Sākumam – pilnvērtīga brigāde, gandrīz 6 tūkstoši cilvēku.

Korpuss ir nopietna lieta

Par armijas korpusa galveno darbības veidu tiek uzskatīts uzbrukums. ASV Lauka nolikumā teikts: "Tikai ar uzbrukumu var salauzt pretinieka pretestību, pārņemt iniciatīvu un galu galā izcīnīt uzvaru kaujā (operācijā)." Runa ir par pārrāvumiem, aplenkumiem un frontālu uzbrukumu īsā laikā ar efektīviem triecieniem ar kodolieročiem un konvenionālajiem līdzekļiem. Tas noteikti ir zināms arī Polijā.

Pēc septiņus gadus ilgas aizmirstības atjaunoto amerikāņu 5. korpusu ir vērts apskatīt tuvāk. ASV Sauszemes spēkos ir tikai četri tamlīdzīgi operatīvi taktiskie grupējumi. Korpusa analogs Krievijā – izvērsta vispārējā armija, ko veido vairākas divīzijas, brigādes un pulki.

Vācijas teritorijā ASV 5. armijas korpusa sastāvā bija trīs divīzijas (tostarp – viena tanku divīzija), sešas brigādes un liels skaits citu vienību – kopā aptuveni 45 tūkstoši karavīru. Tomēr Polijā (un citās Baltijas valstīs) itin labi var pakāpeniski atjaunot tādu struktūru, bruņojuma skaitu un kvalitāti. Pie tam relatīvā "rotācija" neko nemainīs – valstī pastāvīgi uzturēsies desmitiem tūkstošu amerikāņu karavīru ar saviem ieročiem un kara tehniku.

Nesenā pagātnē ASV armijas korpusu veidoja viena tanku un divas mehanizētās divīzijas, bruņu kavalērijas pulks, divas lauka artilērijas grupas. Kopā – līdz 60 tūkstoši karavīru, 900 tanki, aptuveni 20 operatīvi taktisko raķešu Lance starta iekārtas, vairāk nekā divi simti 203 mm un 155 mm kalibra haubices (tās var izmantot arī kodollādiņus), 300 mīnmetēji, līdz 3800 granātmetēji, 200 helikopteri, vairāk nekā 300 zenītlīdzekļu.

Pie tam Vašingtonas un Varšavas vienošanās paredz dislocēt Polijā amerikāņu armijas mācību centru, bezpilota lidaparātu eskadriļu Laskas pilsētā un speciālo uzdevumu vienības Ļubļiņecas pilsētā.

Pēc tam vienā brīdī būs loģiski pastiprināt PGA un PRA sistēmu, "savilkt" Polijā amerikāņu vidēja darbības rādiusa raķetes. Kaut kādu iemeslu dēļ ASV taču izstājās no INF un plāno Krievijas "savaldīšanu" gadiem uz priekšu.

Veidojas ļoti labi saprotama situācija. Tā apdraud ne tikai Krievijas Federāciju vien. Pēc abiem pasaules kariem ASV 5. armijas korpuss piedalījās karadarbībā Dienvidslāvijā (1995. gads), Irākā (no 2002. gada), Afganistānā (no 2006. gada). Rezultātā minētās valstis tika lemtas gadiem ilgām nelaimēm, tajās sagrauta ekonomika, gājuši bojā tūkstošiem mierīgu iedzīvotāju.

ASV armijas korpusi netiek formēti miera misijām, un perspektīvā Polija nevar justies drošībā.

Akmens svešā dārziņā

Tomēr Polijas valdība ir sajūsmā par ASV armijas lielā štāba pārdislokāciju uz Poznaņu (300 km attālumā no Kaļiņingradas apgabala) un amerikāņu militārā grupējuma pieaugumu. Politiķi dēvē savu valsti par NATO jaunās koncepcijas "stūrakmeni" austrumu virzienā. Varšavu priecē pat jaunā terminoloģija – amerikāņu politiķi un ģenerāļi aizvien biežāk runā nevis par austrumu flanga aizsardzību, bet gan par "NATO austrumu fronti". Pārsteidzoša vieglprātība. Fronte neizbēgami nozīmē karu un tūkstošiem cilvēku nāvi. Nekā laba.

Protams, Krievija savlaicīgi, konsekventi un mūsdienīgi reaģēs uz ASV 5. armijas korpusa parādīšanos kaimiņos. Ja Pentagons reiz, nepūloties īpaši saskaņot rīcību ar Poliju, nolems iemest "stūrakmeni" kaimiņu "dārziņā", nav grūti iedomāties, kas un kādā skaitā atlidos atbildei.

2020. gadā Krievijas Bruņoto spēku bruņojuma modernizācija sasniegs 70%. Krievijas karaspēku un flotes cīņas gatavības pārbaude jūlijā 149 755 karavīri 52 sauszemes, aviācijas un jūras poligonos sekmīgi izpildīja manevrietilpīgas aizsardzības un uzbrukuma uzdevumus, kuros tika izmantotas  26 820 bruņojuma un kara tehnikas vienības, 414 lidaparāti, 106 kuģi. Septembrī mēs ieraudzīsim daudz interesanta stratēģiskajās štāba mācībās "Kaukāzs 2020".

Lai arī Krievija ir daudz hiperskaņas "dūžu piedurknē", tai ir daudz vairāk valstiskās gudrības un savaldības attiecībās ar neadekvātiem "partneriem". Tāpēc globāls konflikts Eiropai un Amerikai nav nenovēršams.

Pentagona gājiens uz Tuvajiem Austrumiem var arī nākotnē būt "ASV lielākā kļūda". Tā būs  mazāka nekā karš ar Krieviju. Spriežot pēc ASV valsts sekretāra Maika Pompeo nesenā vērtējuma, Vašingtona un Maskava ir panākušas progresu pārrunās par bruņojuma kontroli. Tiesa, ASV bijusī valsts sekretāre Kondolīza Raisa drošības forumā Aspenā (Aspen Security Forum) tajā pašā dienā klāstīja: "Tā ir laba doma – izvest daļu spēku no Vācijas un dislocēt tālāk uz austrumiem" (ASV konkurējošie politiskie spēki ir aizkustinoši vienprātīgi "Krievijas savaldīšanas" stratēģijā).

Un tomēr ASV 5. armijas korpuss Polijā ne mazākā mērā neiekļaujas miermīlīgas līdzāspastāvēšanas  shēmā. Tā dēļ Baltijas valstis līdz ar visu Eiropu ir lemtas ilgstošai militāri politiskai turbulencei.

7
Tagi:
karaspēks, Polija, ASV
Pēc temata
Nesavaldība savaldīšanas labad. ASV pārsviež spēkus tuvāk Krievijas robežām
Pentagons: ASV nosūtīs uz Poliju papildu 1000 karavīru
Eksperts: Poliju neinteresē, vai ASV dislocēs spēkus Baltijā
Polijā sākušās mācības, kas varēja kļūt par ASV spēku masveida pārvietošanu uz Eiropu
ASV Valsts sekretārs Maiks Pompeo, foto no arhīva

ASV atklājušas "Krievijas propagandas un dezinformācijas ekosistēmas" noslēpumus

15
(atjaunots 11:22 08.08.2020)
Amerikāņi izģērbuši kailu Krievijas taktiku vispasaules dezinformācijas kampaņas jomā, taču, šķiet, autori tikai nesen apjēguši, kādas ir interneta tīmekļa un tagadējās informācijas pārraides vides īpatnības.

Tiesa, ieskatoties tuvāk, kļūst skaidrs, ka tas ir tikai Valsts departamenta mēģinājums dezinformēt amerikāņus un pie viena izsist no budžeta vairāk naudiņas, konstatēja Krievijas Finanšu universitātes politoloģijas departamenta docents Gevorgs Mirzajans.

Viens pārsteigums pēc otra

Nesen ASV Valsts departamenta Globālās mijiedarbības centrs nāca klajā ar pārskatu "Krievijas dezinformācijas un propagandas ekosistēmas pamati". ŠĪ darba autori uzskata, ka viņu mērķis ir "atklāt Krievijas darbību taktiku, lai mūsu partneri, sabiedrotās valdības, pilsoniskās organizācijas, zinātnieki, prese, privātais sektors un pilsoņi visā pasaulē varētu turpināt analīzi un pastiprināt kolektīvo atbildi dezinformācijai un propagandai".

No pirmā acu uzmetiena izskatās solīdi: 75 lappuses teksta, 313 saites, grafiki, tabulas. Es iztērēju savu laiku, lai centīgi izlasītu pētījumu.

Tas patiešām ir izrāviens. Piemēram, stāsta, ka Krievijas valdība cenšas izmantot medijus sava viedokļa popularizācijai (!) – protams, tas ir ģeniāls Kremļa izgudrojums, citām valstīm no tā jāmācās.

Vēl viens atklājums: Krievijas valsts mediju (piemēram, tās pašas "Zvezda") publicēto informāciju pārtver virkne citu izdevumu un tā izplatās tīklā. Acīmredzot, autori tikai nesen apjēguši, kādas ir interneta tīmekļa un tagadējās informācijas pārraides vides īpatnības (to ietvaros vajag nevis smilkstēt un pārbaudīt patiesīgumu, bet gan operatīvi pārpublicēt ziņas un audzēt lasītāju skaitu).

Ziņojumā iekļautie Krievijas mediju un to īpašnieku apraksti arī ir milzum vērtīgi ikvienam analītiķim, jo nez kāpēc iznāk, ka provalstiskos kanālus, izdevumus un vietnes vada cilvēki, kas piekrīt provalstiskajai ideoloģijai. Eirēka!

Biju ļoti pārsteigts, uzzinot, ka "Krievijas propagandas ekosistēmas" angļu valodā iznākošajos elementos strādā ārzemju autori, kuri piekrīt Krievijas viedoklim par Rietumu ārpolitiskās stratēģijas kļūdām. Tas taču patiešām ir pārsteidzoši!

Un visbeidzot, īpaši vērtīga pētniekiem ir visa pārskata centrālā doma: jebkurš Maskavas viedoklis par globālajām problēmām, jebkura šī viedokļa publikācija ir nevis vārda brīvības izpausme, bet gan Krievijas ļaunās propagandas un melu piemērs, tie aizmiglo Rietumu godīgo iedzīvotāju apziņu.

Protams, varētu jau teikt, ka tikai šī doma vien atņem jebkādu zinātnisku vērtību pārskatam. Taču lieta tāda, ka tam pašam par sevi banāli nav nekādas vērtības.

Visas šīs 75 lappuses, pēc būtības, ir apziņas plūsma un banalitāšu izklāsts. To mērķis ir nevis atmaskot, bet gan materiāli pastiprināt valsts sekretāra Maika Pompeo lūgumus dubultot Globālās mijiedarbības centram paredzēto finansējumu. Cīņai ar Krievijas un citu valstu dezinformāciju.

Laime ir naudā

Nav nekāds brīnums, ka Krievijas politiķu un ekspertu reakcijā par amerikāņu ziņojumu bija kaut kas vidējs starp izsmieklu un nicinājumu. Argumentus neuztvēra nopietni, nosauca par kārtējo rusofobu ķeburošanu. Tomēr vienlaikus atzina, ka pārskata autoriem bija pietiekami nopietns pamats to publicēt.

"Krievijai naidīgo murgu jaunā porcija – Valsts departamenta rusofobu ziņojums uzskatāmi demonstrē amerikāņu politiķu paniskās bailes no alternatīva viedokļa par notiekošo valstī un pasaulē," – teica, piemēram, Krievijas politiķis Sergejs Žeļezņaks. RT un Sputnik ir mazāk naudas nekā lielākajiem Rietumu medijiem, bet viņiem ir tas alternatīvais viedoklis.

Kādam varbūt vēl šķiet, ka Rietumos valda vārda brīvība, taču tā nav. Virknē jautājumu (it īpaši ideoloģisko) amerikāņu mediji atgādina padomju avīzes – tie translē vienotu, politiski korektu viedokli.

Un tas – par melnādaino un kreiso organizētajiem grautiņiem ASV, par to, cik pareizi ir graut amerikāņu vēsturisko mantojumu, par nevainības prezumpcijas niecību (atsauksim atmiņā, kā slavenības tika vajātas par apsūdzībām "vardarbībā"), kā arī par Krievijas demonizāciju – Rietumu lasītājiem pamazām apriebjas. Viņi meklē alternatīvu viedokli un atrod to Krievijas angļu valodā iznākošajos medijos.

Tā jau ir nopietna problēma ASV, jo kontrole pasaules informācijas sfērā veido amerikāņu hegemonijas pamatus.

Tāpēc, atzīmēja Krievijas Ārlietu ministrija, "Vašingtona kritizē jebkurus informācijas avotus, kas izplata alternatīvu viedokli, pūlas noslāpēt jebkuru balsi, kas neatbilst amerikāņu pieejai un nostādnei". Kad kritika nepalīdz, talkā nāk sankcijas un (kā gadījumā ar ķīniešu TikTok) centieni pārņemt tos ar reideru tehnoloģiju palīdzību.

Tāda vajāšana patiesībā vājina ASV ģeopolitiskās iespējas. Piemēram, jautājumā par Krievijas izmantošanu Ķīnas savaldīšanai vai citu globālo jautājumu risināšanai. Aizvien lielāks ir amerikāņu ekspertu pulks, kuri aicina Vašingtonu pragmatiskāk skatīties uz dialogu ar Maskavu. Piemēram, 103 pazīstamu ekspertu, arī bijušo diplomātu un politiķu atklātā vēstule, ko publicēja izdevums Politico.

"Tomēr tādi aizokeāna oponentu dokumenti kā Globālās mijiedarbības centra pārskats var panākt tikai vienu mērķi – galīgi iecirst plaisu Krievijas un ASV dialogā par globāliem jautājumiem un uz ilgiem gadiem izslēgt iespēju, ka mūsu valstis varētu pārvarēt neuzticēšanās krīzi," norādīja Žeļezņaks. 

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

15
Tagi:
propaganda, mediji, Krievija, ASV
Pēc temata
"Vīd Krievijas ĀM un Kremļa ausis": Viļņas mērs uzskata "Turecka kori" par propagandu
NATO biedē "Krievijas propagandas" efektivitāte
Margarita Simoņana aicina par "Krievijas propagandu" sašutušos igauņus apmeklēt Maskavu
Politologs: ASV armijas spēks – agrāko gadu propagandas rezultāts
ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva

Mediji pastāstīja, Instagram kļūme palīdzēja Trampam priekšvēlēšanu cīņā

0
(atjaunots 16:29 08.08.2020)
Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu.

RĪGA, 8. augusts - Sputnik. Sociālais tīkls Instagram pēc tehniskas kļūmes algoritmu darbā vismaz divus mēnešus, pieprasot ar ASV prezidentu Donaldu Trampu saistītus tēmturus, nerādīja saturu, kas saistīts ar viņā domājamo konkurentu vēlēšanās Džo Baidentu, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu Buzzfeed.

Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu. Portāls pastāstīja, ka šonedēļ, pieprasot tēmturi #JoeBiden un citas ar Baidenu saistītas tēmas, sociālais tīkls demonstrēja arī "protrampa" saturu. Tomēr, pieprasot tēmas, kas saistītas ar Trampu, Instagram demonstrēja tikai noteiktus tēmturus, piemēram, #MAGA vai #Trump.

Portāls atzīmēja: tas nozīmē, ka, pieprasot ar Baidenu saistītus tēmturus, lietotāji varēja iepazīties arī ar "pretēja satura vēstījumu", savukārt tēmturi, kas saistīti ar Trampu, to nepiedāvāja.

Sociālā tikla oficiālā pārstāve Rakija Veina nosauca šo starpību meklējumu rezultātos par kļūmi.

"Tehniskas kļūdas rezultātā pēc dažiem pieprasījumiem netika parādīti (ar tiem) saistītie tēmturi. Problēmas izvērtēšanas laikā mēs esam atslēguši šo funkciju," viņa teica.

Viņa norādīja, ka problēma skārusi vairākuis tūkstošus tēmturus. Viņa neprecizēja, cik ilgu laiku bija vērojama kļūda un kāpēc tā skārusi ar Trampu saistītos tēmturus, taču nav skārusi saturu, kas saistīts ar Baidenu.

Instagram ir bezmaksas lietotne fotogrāfiju un videoierakstu apmaiņai ar sociālā tīkla elementiem, ļauj uzņemt fotogrāfijas un video, pielietot filtrus un izplatīt tās ar sava servisa un citu sociālo tīklu starpniecību. Tā pieder kompānijai Facebook.

0
Tagi:
sociālie tīkli, prezidenta vēlēšanas, ASV
Pēc temata
ASV gatavojas valsts apvērsumam pēc vēlēšanām
Donalds Tramps: kongresa vidustermiņa vēlēšanu rezultāti ir "satriecoši panākumi"
Trampa izredzes tikt pārvēlētam kūst acu priekšā
Ar Trampu saistīta kompānija iejaukusies vēlēšanās visā pasaulē