Nemirstīgā pulka gājiens Rīgā 2017. gada 9. maijā

Uzvaras diena veselās un slimās valstīs

133
(atjaunots 10:14 11.05.2017)
Pagājuši septiņdesmit divi gadi, taču kaislības ap 9. maiju aug augumā. Pagātnes notikumi kļuva īpaši aktuāli, kad PSRS un tās sabiedroto uzvarētā nacisma ideoloģija no jauna ieguva (dažās valstīs) politisku spēku.

Viss sākās ar "vēsturiskā taisnīguma" lozungiem — ar Baltijas valstu un Ukrainas mēģinājumiem pielīdzināt nacistisko režīmu Staļina varai, atgādina publicists un sabiedriskais darbinieks Avigdors Eskins.

Pēc tam atskanēja prasības par "okupācijas nesto zaudējumu" kompensāciju. Vēlāk nāca mēris — kara varoņu un gados jauno antifašistu vajāšana. Un kalngali — Ukrainā pie varas nāca cilvēki, kuri Banderu un Šuheviču pasludināja par varoņiem, un OUN-UPA noziedzniekus — par tādiem varoņiem, ka tos aizliegts kritizēt ar parlamenta lēmumu.

Uzvaras Diena
© Sputnik / Григорий Василенко

Kā atceramies, nacistiskās ideoloģijas ieperināšanās oficiālajā līmenī Kijevā nesa asiņainas sekas. Var jau pēc sirds patikas kritizēt dažādus varas aspektus Doņeckas un Luganskas Tautas Republikās, tomēr zemessargi nekad nav apšaudījuši no artilērijas ieročiem Ukrainas pilsētu dzīvojamos kvartālus, lai arī paši vēl šobaltdien pakļauti necilvēcīgiem uzbrukumiem.

Ņemot vērā brūnā mēra augošo aktualitāti mūsdienu politikā, nāktos rūpīgi pasekot tam, kāda pašlaik ir cilvēku attieksme pret Uzvaras dienu dažādās valstīs. Pēdējo gadu notikumi Ukrainā un Baltijas valstīs liecina, ka pieļāvīga attieksme pret nacistisko barbaru glorifikāciju noved pie nacistisko politisko pamatu atdzimšanas.

Nav nekāds brīnums, ka mežonīgākais naidīgums pret šo dienu konstatēts Ukrainā. Pilnā mērā tika liktas lietā totalitārās apspiešanas metodes. Svētku dalībniekiem ar varu atņēma Georga lentītes un padomju simboliku.

Шествие Бессмертного полка в Риге 9 мая 2017 года
© Sputnik / Оксана Джадан

"Nemirstīgais pulks" Kijevā gāja cauri Ukrainas armijas formastērpos ģērbtu jaunekļu ierindai. Kad akcijas dalībnieki soļoja garām OUN ofisam, no logiem lidoja olas, kartupeļi, dūmu sveces, nūjas un lodītes ar krāsu. Vienlaikus pie Mūžīgās uguns Slavas Alejā pacēlās "banderiešu" sarkanmelnais karogs. Tur kolaboracionistu mantinieki sāka kautiņu. Uzvaras dienas pasākumos tika aizturēti vairāk nekā 50 cilvēki. Nopietnas sadursmes un nekārtības izcēlās Dņepropetrovskā un citās pilsētās. Pat ar saviem dubultajiem standartiem slavenā Amnesty International vērsās pie Ukrainas varasiestādēm ar prasību atbrīvot citādi domājošos. Prasība radīja iepriekš paredzamu žultainu reakciju Kijevā.

Un tomēr 9. maijā Slavas Alejā Kijevā ieradās tūkstošiem cilvēku, bet UPA (Ukrainas Sacelšanās Armija — Krievijā aizliegta organizācija) izstādi, kas īpaši tika organizēta šajā dienā, apmeklēja vien daži, par ko vēstīja ukraiņu blogeri. Par spīti represijām, šogad Uzvaras dienu Ukrainā svinēja īpaši plaši.

Tātad varam secināt, ka slima ir nevis ukraiņu tauta, bet gan Ukrainas valsts.

Starp citu, attieksme pret Uzvaras dienu daiļrunīgi raksturo veselas un slimas valstis.

Kā zināms, padomju simbolika (tātad, arī Uzvaras simbolika) ir aizliegta triecientempos izmirstošajās Baltijas valstīs. Interesanti ir tas, ka Lietuvā manifestācijās bija redzams liels skaits Krievijas karogu aizliegto Sarkanās Armijas karogu vietā. Rīgā vairāki desmiti neonacistu mēģināja sarīkot provokāciju pret "Nemirstīgā pulka" dalībniekiem, taču policija bija pietiekami modra.

Īpaši nekrietna bija ņirdzīgā 8. maija ceremonija Mārjamē memoriāla teritorijā Tallinā. Līdz ar Igaunijas valdības pārstāvjiem ASV vēstniecības kara atašejs un divi darbinieki atdeva godu hitleriskās armijas SS vienībām, piemēram, 20. igauņu grenadieru divīzijai (20.Waffen-Grenadier-Division der SS) un 36. policijas bataljonam, kura locekļi 1942. gadā Baltkrievijā piedalījās ebreju iznīcināšanas akcijās.

Salīdzinājumam

Dažādās ASV pilsētās Uzvaras dienas pasākumi un "Nemirstīgā pulka" gājieni noritēja netraucēti. Neviens neaizliedza iziet ielās ar padomju un Sarkanās Armijas simboliem. Šajā kontekstā ASV vēstniecības Igaunijā pārstāvju dīvainais žests rada skumjas pārdomas. Starp citu, ko par to teiks prezidenta Trampa znots un padomnieks Džareds Kušners? Viņa vecmāmiņa un vectētiņš karoja partizānu vienībās Baltkrievijas rajonos, kur darbojās banderieši un igauņu soda vienības.

"Nemirstīgā pulka" akcijas sekmīgi noritēja Anglijā un Francijā. Tās nekļuva par valstisku pasākumu, un politiķi tās neatbalstīja, taču bija vērojama vispārēja interese par Uzvras dienu.

© Sputnik / Sergey Melkonov
"Nemirstīgā pulka" portreti slēpj pārsteidzošus stāstus

Šogad izcēlās Izraēla. Pagājušo piektdien ielās iznāca tūkstošiem cilvēku ar padomju patriotisko simboliku un Izraēlas karogiem. Tā bija brīvdiena, tāpēc kļuva par masveida manifestācijas dienu. Taču arī 9. maijā Jeruzalemē "Nemirstīgā pulka" akcijā piedalījās tūkstošiem cilvēku. Akcijas notika arī citās valsts pilsētās. Premjerministrs Netanjahu pieņēma veterānu delegāciju un uzaicināja tajā piedalīties Izraēlas Ģenerālštāba priekšnieku Aizenkrotu un viņa kolēģi no ASV Danfordu. Tā bija iespaidīga kara varoņu godināšana.

Nāves nometni uzvarējušie bērni
© Foto : из семейного архива

Interesanti, ka Izraēlā un dažās lielās ebreju kopienās pasaulē šogad Uzvaras diena tiks svinēta vēl pēc divām nedēļām — 26. ijarā pēc Bībeles kalendāra. Tas tika nolemts pēc Krievijas Ebreju kongresa viceprezidenta Hermana Zaharjeva iniciatīvas. Tā kā Mēness kalendārs attiecībā pret Saules kalendāru ir mainīgs, tas parasti nesakrīt ar 9. maiju, toties precīzi sakrīt ar 1945. gada 9. maiju. Cerībā saglabāt piemiņu uz mūžīgiem laikiem.

Saudzīgā piemiņas glabāšana par Uzvaru Izraēlā ir pašsaprotama. To stiprina arī fakts, ka galvenais ebreju valsts dibināšanas pretinieks bija Jeruzalemes muftijs Hadžs Amins Huseini — viens no ļaunākajiem Hitlera kolaboracionistiem. Līdz ar to gribētos sagaidīt Izraēlas un ebreju diasporas aktīvu dalību kopīgajos centienos aizšķērsot ceļu neonacistiskajiem revanšitiem dažādās pasaules valstīs.

Manuprāt, tas attiecas uz visiem.

133
Pēc temata
Ukrainā notiks "Nemirstīgā pulka" gājiens, radikāļi sola izjaukt akciju
Harkovā radikāļi uzbruka "Nemirstīgā pulka" dalībniekiem
9. maijs. Domas balsī
Su-27

Maitasputnu mednieki: PSRS un Krievijas labākie iznīcinātāji

11
(atjaunots 16:50 25.01.2021)
Ātri, veikli, nāvējoši – nu jau vairāk nekā gadsimtu iznīcinātāji ir ļoti svarīgi kaujas laukā, bieži vien tie spēj ietekmēt veselas militārās operācijas rezultātu.

Pirmo sērijveida iznīcinātāju Krievijā S-16 uzbūvēja 1915. gada 25. janvārī. Tas bija paredzēts bumbvedēja "Ilya Muromets" eskortam un aizsardzībai. Šodien iznīcinātāju klases funkcijas ir manāmi paplašinājušās – tie iekaro pārsvaru gaisā un efektīvi strādā pa zemes virsmu. Par PSRS un Krievijas gaisa kauju karaļiem portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Leģendārie frontinieki

Padomju iznīcinātāji izpelnījās slavu Lielā Tēvijas kara gados. Virzuļu La-7 pirmo reizi pacēlās gaisā 1944. gada janvārī un nepilna gada laikā tas ar pilnām tiesībām jau tika dēvēts par vienu no labākajiem iznīcinātājiem Otrā pasaules kara laikā.

La-7 raksturīga īpatnība bija dzinēja dzesēšana ar gaisu, kas būtiski uzlaboja mašīnas drošību un dzīvotspēju. Atšķirībā no saviem brāļiem ar eļļas dzesētāju, jaunā lidmašīna neuzliesmoja kā lāpa pēc mazākā trāpījuma motora tilpnē. Konstruktori būtiski uzlaboja aerodinamiku un, pateicoties spārna metāliskajām garensijām, samazināja lidmašīnas kopējo svaru.

Salīdzinājumā ar priekšgājēju – La-5FN – iznīcinātājs La-7 bija ātrāks, straujāk pacēlās gaisā, tam bija augstāki praktiskie griesti. Lielā augstumā tas spēja sasniegt līdz 680 km/h ātrumu, pie zemes – līdz 600 km/h. Tas bija veikls un labi bruņots ar trim 20 mm lielgabaliem, nesa gandrīz 200 km bumbu.

Истребитель ЛА-7. На этой машине трижды Герой Советского Союза И.Н. Кожедуб завершил войну и сбил 17 фашистских самолетов, о чем свидетельствуют звездочки на фюзеляже
© Sputnik / Игорь Михалев
Iznīcinātājs La-7

Padomju meistari uzreiz iemīļoja jauno mašīnu – pazīstamais lidotājs Ivans Kožedubs pie La-7 stūres notrieca 17 vācu lidmašīnas, pat turboreaktīvo Messerschmitt-262.

Vēl viens izcils padomju iznīcinātājs ir nopelniem bagātais frontinieks Jak-3. Tā bija viena no plašāk sastopamajām lidmašīnām Lielā Tēvijas kara gados – kopš 1944. gada no konveijera nonākuši aptuveni pieci tūkstoši mašīnu.

Konstruktori pacentās padarīt lidmašīnu maksimāli vieglu – spārna garensijas bija izgatavotas ne no koka, kā agrāk, bet gan no viegla dūralumīnija. Pie tam manāmi saruka konsoļu platība un atvēziens. Jak-3 svēra tikai mazliet vairāk kā 2,5 tonnas. Tāpēc tas bija vienkāršak vadāms un ļoti ātrs.

Истребитель ЯК-3
© Sputnik / РИА Новости
Iznīcinātājs Jak-3.

Vieglie "Jaki" bieži iznīcinīja uzvaras pār smagākajām vācu mašīnām – veiklie lidaparāti ļāva padomju meistariem ātri nonākt pretinieka astē un notriekt tos.

Korejas kara varoņi

Līdz ar reaktīvās ēras sākumu PSRS Gaisa kara spēki saņēma vieglo iznīcinātāju MiG-15. Lidmašīnai bija bezšuvju korpuss ar hermētisku kabīni, viena spārna garensija un pilnībā ievelkama šasija. Turboreaktīvais dzinējs ļāva iznīcinātājam sasniegt gandrīz 1100 km/h.

MiG-15 bija bruņots ar vienu 37 mm un diviem 23 mm lielgabaliem, zem spārniem varēja piekārt divas aviācijas bumbas vai papildu degvielas tvernes. Jaunā MiG pirmās kaujas sākās Korejas karā, kur tā galvenais sāncensis bija F-86 Sabre. Dažu aktīvas karadarbības gadu laikā padomju lidotāji notrieca divkārt vairāk "amerikāņu" – 650 F-86 pret 340 zaudētiem MiG-15. Turklāt padomju lidotāji notrieca arī vairākus desmitus gaisa cietokšņu B-29.

Советский истребитель МИГ-15 на церемонии открытия Армейских международных игр - 2016 в подмосковной Кубинке
© Sputnik / Евгений Биятов
Iznīcinātājs MiG-15

MiG-15 bija viplašāk ražotais padomju iznīcinātājs – laisti klajā vairāk nekā 11 tūkstoši lidaparātu, vēl vairākus tūkstošus samontēja pēc licencēm Čehoslovākijā un Polijā. Tos saņēma visas Varšavas līguma valstis, Ķīna, KTDR un Tuvo Austrumu valstis. MiG-15 bija gandrīz četrdesmit valstu bruņojumā.

Smagais MiG

50. gados aviokonstruktori sāka darbu pie smagajiem iznīcinātājiem-pārtvērējiem, lai stātos pretī amerikāņu virsskaņas bumbvedējiem. Karavīriem steidzami bija vajadzīgs vadāmo raķešu nesējs, kas varētu lielā attālumā identificēt un panākt virsskaņas B-58, XB-70 Valkyrie un izlūkus SR-71 Blackbird ar ātrumu līdz 3 Mahiem.

Американский самолет-шпион SR-71 Blackbird
© AP Photo / ITSUO INOUYE
SR-71

Šo darbu uzdeva Mikojana konstruktoru birojam. Izstrādātājiem vajadzēja radīt ļoti izturīgus materiālus fizelāžai, kas izturētu milzīgu termodinamisko slodzi virsskaņas ātrumā. Korpusu izstrādāja no augsti leģēta tērauda, siltumizturīgiem alumīnija un titāna kausējumiem.

MiG-25 pacelšanās masa pārsniedza 35 tonnas, tāpēc nepieciešamā ātruma sasniegšanai bija vajadzīgs atbilstošs dzinējs. MiG saņēma divus turboreaktīvos R15B-300 ar vairāk nekā 11 tūkstošu spēka kilogramu vilkmi.

MiG-25 bija izcilas īpašības, lidmašīna kardināli atšķīrās no  citiem iznīcinātājiem. Piemēram, šajā lidmašīnā uzstādīts lidojuma augstuma pasaules rekords – gandrīz 30 tūkstoši metru ar 2 tonnu kravu. MiG-25 bija pirmais sērijveida iznīcinātājs pasaulē, kas ilgu laiku spēja uzturēt 3000 km/h ātrumu. 

Истребитель МиГ-25 РБ
© Sputnik / Леся Полякова
MiG-25

70. gadu sākumā, neskatoties uz vairākām katastrofām izmēģinājumos, lidmašīna tika pieņemta bruņojumā. Tā nokalpoja Krievijas armijā līdz 90. gadu vidum, tika piegādāta Irākai, Sīrijai, Lībijai un Ēģiptei. MiG piedalījies vairākos lielos bruņotos konfliktos Tuvajos Austrumos.

"Sukhoi" saime

Darbu pie 4. paaudzes daudzfunkcionālā iznīcinātāja padomju konstruktori sāka 70. gadu sākumā. Tolaik ASV jau bija gatavs viņu F-15. Padomju konstruktori lielā mērā bija spiesti orientēties uz to. Ceturtās paaudzes kara lidmašīnas bija piemērotas ne tikai cīņām gaisā, bet arī darbam pret objektiem uz zemes un ūdens. Galvenais bruņojums – tālā darbības rādiusa raķetes un aviobumbas. Risināmie uzdevumi – gaisa mērķu meklēšana un pārtveršana, izlūkošana, galveno spēku piesegšana, bumbvedēju vadīšana. Pie tam iznīcinātājam vajadzīgs vērā ņemams darbības rādiuss, tam jābūt veiklam un ātram.

Darbu pie aviācijas sistēmas sāka Sukhoi konstruktoru biroja speciālisti. Jaunā smagā frontes iznīcinātāja projektu apstiprināja 1976. gadā. To iedēvēja par Su-27. Jaunais lidaparāts bija vienlīdz efektīvs gan tuvcīņā, gan lielā attālumā. Īpaši Su-27 vajadzībām izstrādāja turborekatīvos dzinējus AL-31F ar milzīgu potenciālu tālākai modernizācijai. Starp citu, to modifikācijas vēl aizvien izmanto Su-33, Su -30, Su -34 un Su -35.

Su-27 vēl joprojām ir rekordists vairākās kategorijās. Tas uzstādījis rekordu pacelšanās ātruma ziņā – 3 kilometru augstumu tas sasniedza 25 sekunžu laikā. 1989. gadā iznīcinātājs pirmo reizi izpildīja jaunu augstākās pilotāžas figūru – dinamisko bremzēšanu, ko lidotāji iedēvējuši par "Pugačova kobru".

Истребитель Су-27 на стратегических командно-штабных учениях Кавказ-2020
© Photo Пресс-служба Минобороны РФ
Su-27
11
Tagi:
iznīcinātājs, gaisa kara spēki, Lielais Tēvijas karš, PSRS, Krievija
Pēc temata
Publicēts iznīcinātāju MiG-31 lidojuma stratosfērā video ieraksts
"Kaut kam gatavojas": kāpēc ASV pārkrāsojušas lidmašīnas Krievijas GKS krāsās
Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23
Krievijas AM parādīja iznīcinātāju Su-35S gaisa cīņu
FIM-92 Stinger

"Sitīsim krievus vājā vietā": ko plāno NATO

70
(atjaunots 14:28 24.01.2021)
Militārā kontingenta pieaugums, armijas infrastruktūras būvdarbi un tālāka starptautiskā konsolidācija – 2021. gadā NATO pastiprinās spiedienu pret Krievijas rietumu robežām.

Maijā un jūnijā alianse organizēs lielākos manevrus kopš aukstā kara laikiem – Defender Europe 2021. Tām sekos atbilde – tikpat plašas Krievijas un Baltkrievijas kopīgās mācības "Rietumi 2021", kas ieplānotas septembrī. Ar ko tas viss var beigties? Par to portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Cīņas lauks – Eiropa

Tāpat kā iepriekš, "Defender Europe 2021", izspēlēs aizsardzības un uzbrukuma darbības Austrumeiropā un Baltijā. Mācību scenārijs paredz, ka NATO spēkiem vajag uzbrukt Kaļiņingradas apgabalam, bloķēt Krievijas rietumu apgabalus un atvairīt "plašu krievu uzbrukumu". Atšķirībā no agrākajiem manevriem, 2021. gadā īpaša uzmanība tiks pievērsta nevis Austrumeiropai, bet Dienvideiropai. Manevri ieplānoti Melnkalnē, Kosovā un Albānijā. Bulgārijā un Rumānijā notiks PGA mācības un "zeme-zeme" tipa raķešu mācības. Savukārt Ungārija būs "kara" dziļās aizmugures lomā.

Американская военная техника перед переброской в Европу для участия в учениях Defender Europe 2020
Amerikāņu militārā tehnika pirms pārvietošanas uz Eiropu – uz mācībām DEFENDER Europe 20

Amerikāņi pārvietos uz Eiropu vērā ņemamus spēkus, arī 1. kavalērijas un 82. gaisa desanta divīzijas vienības. Atlantijas okeānu šķērsos simtiem dažādu kara tehnikas vienību. Bez tam no Floridas tiks pārvietota 53. kājnieku brigāde. Iespējams, pēc mācībām amerikāņi atkal "piemirsīs" daļu bruņojuma Eiropā, kā tas jau gadījies ne vienu reizi vien. Speciālisti uzskata, ka ar tādām metodēm Pentagons gadu no gada audzē uzbrukuma iespējas reģionā.

Atbildei uz "Defender Europe 2021" Krievija un Baltkrievija septembrī organizēs manevrus "Rietumi 2021". Iepriekš Baltkrievijas aizsardzības ministrs Viktors Hreņins pastāstīja, ka kopīgās mācības ļaus izmēģināt apvienoto trieciena vienību kopīgo darbību jaunās metodes urbanizētā apvidū", kā arī novērtēt bruņojuma un tehnikas jauno un modernizēto paraugu efektivitāti. Minskā uzsvēra, ka stratēģiskie manevri atspoguļo Baltkrievijas un Krievijas stabilās sabiedroto attiecības un aizsardzības resoru vienprātību jautājumā par Sabiedroto valstu militāro drošību".

Spēka demonstrācija

Abas puses neizmantoja ierastos diplomātiskos izteikumus par to, ka manevri nav vērsti pret kādu valsti vai militāro bloku. NATO spēku iecere izspēlēt uzbrukumu Kaļiņingradai un Krievijas karavīru gatavošanās cīņām pilsētā skaidri liecina, kas un pret ko gatavojas karot. Protams, plaša bruņota konflikta risks ir neliels, tomēr reāls.

Speciālisti uzskata, ka NATO darbības 2021. gadā tieši ietekmēs varas maiņa ASV. Donalda Trampa prezidentūras laikā Ziemeļatlantijas bloka vienotība jūtami pavājinājās. Baltā nama saimnieks neslēpa, ka viņam tuvākas ir amerikāņu intereses, pat pieļāva iespēju izstāties no alianses. Tādi izteikumi ļoti satrauca Eiropu, no jauna sākās sarunas par ES armiju. Acīmredzot, jaunais prezidents centīsies visu labot. 

"Krievijas un NATO attiecības šogad pasliktināsies, - uzskata Ģeopolitisko problēmu akadēmijas viceprezidents Konstantins Sivkovs. – Baidens vēlas atjaunot un mobilizēt aliansi. Šim nolūkam vajadzīgs ārējais ienaidnieks. Krievija šai lomai ir lieliski piemērota, jo Ķīna ir pārāk tālu. Ārējā ienaidnieka tēls Vašingtonai vajadzīgs arī tāpēc, ka tai vajag konsolidēt amerikāņu sabiedrību."

Nopelnīt naudu

Tomēr eksperti uzskata, ka patiesībā NATO nav nepārprotami agresīvu pret Krieviju. Alianses tālāka paplašināšanās amerikāņiem dod iespēju nopelnīt naudu un spēcīgāk piesaistīt sev Eiropu. Vašingtona atgriezīsies "pirmstrampa" ērā un pastiprinās iejaukšanos Vecās pasaules darīšanās.

Пресс-служба Минобороны РФ

"Man šķiet, ka 2021. gadā NATO nodemonstrēts, kā no militāras organizācijas pārvēršas par tādu globālu korporāciju, - konstatēja politologs Sergejs Sudakovs. – Alianses galvenā problēma – finansējums – vēl joprojām ir aktuāla. Tas, kurš maksā, pasūta mūziku. Divas trešdaļas budžeta nodrošina ASV, un tas nevienam nav noslēpums. Mēs visi labi zinām, ka izdevumi jau pārsnieguši triljonu dolāru. Pārsvarā par to jāpateicas Vašingtonai. Eiropas valstis paļaujas uz piegādēm no ASV – līdz pat sausajām uzturdevām. Tas uztur amerikāņu kolosālo aizsardzības budžetu – korporācijas, kas strādā NATO interesēs, pelna milzu naudu."

Eksperts piezīmēja, ka Ziemeļatlantijas alianses rīcība jau tagad atgādina naudas pārlikšanu no vienas kabatas otrā. Vašingtona piešķir NATO līdzekļus, sabiedrotie par tiem iepērk amerikāņu tehniku un bruņojumu. Viss, loks ir noslēgts. Baidena prezidentūras laikā Eiropa ASV acīs būs viens no galvenajiem militārās produkcijas noieta tirgiem. Tātad gaidāmi Krievijai naidīgi izteikumi no okeāna viņa krasta. Tomēr lielākā daļa speciālistu ir pārliecināti: diezin vai Vašingtona un Brisele uzdrīkstēsies pa īstam pārbaudīt otrās pasaulē spēcīgākās armijas izturību.

 

70
Tagi:
Krievija, NATO
Pēc temata
"Esam atraduši iespēju apspēlēt Krieviju". Pie kā ķēries Pentagons
"Rietumi to uzskata par galveno apdraudējumu". Krievijas flotē nomainīsies flagmanis
"Čipu implantē smadzenēs": kā ASV armija gatavo kiborgkareivjus
"Uzņem tikai dažus": kā tiek trenētas labākās speciālo uzdevumu vienības