ASV prezidents Donalds Tramps

Kur pazudis agrākais Tramps? Kas noticis ar ASV prezidentu

76
(atjaunots 10:45 15.06.2017)
Īpašas uzmanības vērta ir versija par to, ka Trampa karš ar eliti ir beidzies ar elites uzvaru. Vismaz tā uzskata Sīrijas prezidents Bašars Asads – pēc viņa domām, Tramps var varējis tikt galā ar izcīnīto līdera vietu.

Donalda Trampa priekšvēlēšanu sauklī "Padarīsim Ameriku no jauna varenu" parādījās svarīgs vārds — "no jauna". Divus pēdējos mēnešus ASV politika no jauna atgādina to, kādu to atceras kopš aukstā kara laikiem. Par jaunā ASV prezidenta grūtībām stāsta RIA Novosti komentētājs Igors Gaškovs.

Baltā nama saimnieks atgriezās pie vecajām, pārbaudītajām attiecībām ar NATO, Ķīnu, Sīriju, Izraēlu, Irānu, Eiropas Savienību un Krieviju; viņš neatbalsta Marinu Lepēnu Eiropā un pat necīnās ar brīvo tirdzniecību, kas kaitē vietējiem ražotājiem.

Saistīt rokas prezidentam

Īpašas uzmanības vērta ir versija par to, ka Trampa karš ar eliti ir beidzies ar elites uzvaru. Vismaz tā uzskata Sīrijas prezidents Bašars Asads — pēc viņa domām, Tramps var varējis tikt galā ar izcīnīto līdera vietu. "Katrs ASV prezidents, kurš vēlējies kļūt par patiesu vadītāju, ir spiests ar laiku mest pie malas savu lepnumu un apgriezties par 180 grādiem, citādi viņam nāksies samaksāt politisku cenu," — uzskata Asads. Pilnīgi iespējams, Sīrijas līderis runāja par Trampa priekšgājēju no republikāņu partijas. Prezidents Džordžs Bušs, jaunākais pie varas nāca ar izolacionistisku programmu, taču īstenoja to pavisam neilgu brīdi — līdz 2001. gada 11. septembra teroraktiem.

Versiju par Baltā nama grūtībām sadursmē ar eliti apstiprina Vācijas valdības datu noplūde izdevumā Spiegel. Berlīnes augstajos kabinetos valdot uzskats, ka Tramps "zaudējis rīcībspēju" Krievijas virzienā, jo  palicis bez manevra vietas. Datu noplūde liecina, ka Vašingtona nespēs spert nekādus soļus attiecībās ar Maskavu, lai kādi būtu bijuši sākotnējie plāni: Tramps ir iedzīts stūrī.

Vēl viens fakts, kas apstiprina šo pieņēmumu — prezidenta dēla Ērika reakcija pēc Sīrijas valdības aviobāzes apšaudes Šairatā. "Uzbrukums Sīrijai pilnīgi precīzi norādīja, ka ar Krieviju nav nekādu sakaru," — politiķa dēls pārlieku nopriecājās par kārtējo pierādījumu.

ASV valsts sekretārs Rekss Tilersons
© Sputnik / Владимир Астапкович

Ja Tramps bijis spiests mainīties, kādi instrumenti likti lietā? Teju prezidents stājās savā postenī, viņa oponenti jau runāja par impīčmentu. Lai arī ASV Kongresā vairākumu kontrolē republikāņi, šādu perspektīvu reālu padarīja lielas kongresmeņu grupas naidīgums, kas koncentrējās ap senatoriem Džonu Makeinu un Lindsiju Grēmu.

Ir vēl kas svarīgs: Tramps pārliecinājās, ka nav iespējams vadīt valsti, ja viņa mērķus neatbilst trešā vara — tiesu vara. Saskaņā ar ASV tiesiskajām normām, tiesnešiem ir dāvāta iespeja apturēt prezidenta dekrētu darbību, faktiski paralizējot lēmumus, kuri neatbilst spēkā esošajai izpildu praksei. Patiesībā tas nozīmē: nav iespējams kaut ko mainīt pārāk ātri un krasi, balstoties tikai uz prezidenta pilnvarām. 

Tramps ir mainījis pārliecību

Lielas ASV politiķu daļas viedoklis izslēdz iespēju ietekmēt Trampu, tāpat kā to, ka eksistē "Zilā valsts" — politiķu sabiedrība, kas vada valsti, neskatoties uz prezidenta gribu. "Daži jautājumi, ko viņš apsprieda kampaņas laikā. <…> Es uzskatu, ka patlaban arī viņš pats saprot, ka jārīkojas citādi. Viņš mācās strādāt," — pārmaiņas Baltajā namā komentē senators Mičs Makonels. "Tas, ko redzu pašlaik, jau daudz vairāk līdzinās konvencionālai republikāņu administrācijai. Manuprāt, tas ir ļoti labi," — Trampu slavē viņa bijušais nesamierināmais pretinieks Eliots Abramss.

Mainīt Trampa uzskatus varēja arī viņa paša ģimenes locekļi, kuru loma priekšvēlēšanu kampaņas gaitā tika novērtēta par zemu. Pēc Sīrijas bombardēšanas mediji uzzināja, ka šo lēmumu prezidents pieņēmis savas meitas Ivankas iespaidots, lai ari ilgu laiku nekas netika ziņots par viņas interesi par politiku. Savukārt viņas dzīvesbiedrs Džareds Kušners jau sen ir izvēlējies savu pusi — viņš pieder pie kreisajiem republikāņiem. "Mēs nevaram ar jums vienoties, jūs vienkārši esat demokrāts," — Kušneram paziņoja Trampa vecais padomnieks Stīvs Bennons.

Taču pēdējo nedēļu laikā Kušnera ietekme pieaug, pie tam CNN nopietni runā par drīzu padomnieka Bennona atlaišanu. Baumas par to, ka Tramps jau esot pieņēmis tādu lēmumu, klīst jau ilgu laiku.

Tramps ir nepareizi saprasts

Versija par to, ka Donalds Tramps nebūt nav mēģinājis mainīt Amerikas politisko kursu, arī ir izskatīšanas vērta. Tai par labu liecina prezidenta manieres pārrunās — viņam patīk izdarīt spiedienu uz sarunbiedriem. Piemēram, leģendārie Trampa vārdi par atteikšanos aizsargāt Igauniju patiesībā lika Eiropas valstīm palielināt savus militāros izdevumus. Pārliecinājies, ka alianses valstu tāmes palielināsies (un tas ļaus ietaupīt pašām ASV), Tramps beidza skarbos izteikumus par NATO. "Alianse ir mainījusies uz labo pusi, un prezidents to vairs nenosoda," — apmierināti apgalvo Baltā nama preses sekretārs Šons Spaisers.

Vai Tramps kļūs par jauno Bušu?

RIA Novosti aptaujātie eksperti uzskata, ka tuvāko mēnešu laikā Tramps turpinās meklēt "savu seju". "Par atgriešanos pie 2000. gadu neokonservatīvisma runāt nenākas, Trampa politika tam ir pārāk haotiska, pašam prezidentam nepietiek savas pārliecības. Buša politiku diktēja viņa vērtības, taču pašreizējam prezidentam nav pat tā paša," — Valdaja kluba programmas direktors Timofejs Bordačovs ir noskaņots skeptiski.

"Politisko tehnoloģiju centra" direktora vietnieks Aleksejs Makarkins uzskata, ka atgriešanās pie 2000. gadu imperatīviem ir iespējama, taču ar nozīmīgu ierobežojumu. "Tramps iebilst pret ilgstošām militārām operācijām — tādām, kādas bija Buša laikā. Viņš negatīvi vērtē šo pieredzi. Viņa laikā varam gaidīt tēmētas darbības, lokālas operācijas, taču ne lielus karus," — uzskata eksperts.

76
Pēc temata
Eksperti: ASV gatavojas lielam karam
ASV pastāvīgā pārstāve ANO ziņo, ka Tramps Krieviju uzskata par problēmu
Tramps izsludinājis rīkojumus tirdzniecības jautājumos un aizmirsis tos parakstīt
Edgars Rinkēvičs

Latvijas ārpolitikas greizie spoguļi

9
(atjaunots 07:28 14.08.2020)
Par ko liecina Rīgas oficiālā reakcija par notikumiem Baltkrievijā pēc prezidenta vēlešanām un kādas ir baltkrievu protestu kustības perspektīvas.

Pēdējos gados Latvijas kurss ārpolitikā uzskatāmi demonstrē divas savas īpašības – rusofobiju un dubulto standartu pielietojumu. To vēlreiz apstiprināja Latvijas ĀM vērtējums par dramatisko situāciju, kāda tagad izveidojusies tuvākajos kaimiņos – Baltkrievijas Republikā. Tā daudz mazāk runā par prezidenta vēlēšanu rezultātiem, nekā par likumsargu stingrajām metodēm, ko viņi izmanto, lai apspiestu protesta akcijas Minskā un vairākās citās pilsētās pirmajās dienās pēc vēlēšanām.

Esmu pārliecināts: ja tikpat kaismīgi protesti notiktu Krievijā, mūsu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") ik pēc stundas spļautu zibeņus un pērkonus. Baltkrievijas gadījumā viņš izturas savaldīgāk.

Protams, viņš piekrīt otrdien izskanējušajam Eiropas Savienības vērtējumam par to, ka "aizritējušās prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā nebija ne brīvas, ne godīgas". Tomēr viņš iebilst pret plašām sankcijām pret šo valsti "pēc Irānas varianta" – lai nepaskubinātu Aleksandru Lukašenko galīgi krist Kremļa apskāvienos!

Tāpēc ministra kungs savā lapā Twitter piezīmēja: "Ņemot vērā to, ka vardarbība pret mierīgajiem protestētājiem Baltkrievijā turpinās un politiskā dialoga trūkumu, rīt ES Ārlietu padomē Latvija atbalstīs individuālo sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām, kuras atbildīgas par protestu apspiešanu un vēlēšanu viltošanu."

Un viss. It kā tas varētu kaut mazākajā mērā dāvāt kaut kādu rezultātu!

Domāju, ka Latvijas ĀM ieturētā pozīcija vispirms gūs atbalstu šodien mūsu parlamentārās Eiropas lietu komisijas slēgtajā sēdē un vēlāk, sestdien – ES ārlietu minsitru sēdē.

Aptuveni tādas pašas domas pauž Polija, kas ES tiek uzskatīta par "moderatoru Baltkrievijas lietās". Tāpēc ļoti ticams, ka šim lēmumam piekritīs arī viņu kolēģi aptuveni tādā "mērcē" – "fakti par demokrātijas normu ignorēšanu EDSO valstī un miermīlīgu protesta akciju vardarbīgu apspiešanu Baltkrievijas Republikā neapšaubāmi apstiprinās, tomēr politiski un ekonomiski apsvērumi mums ir svarīgāki!" Turklāt, domājams, protesta akciju spriedze Baltkrievijas pilsētu ielās tobrīd jau mazināsies.

Tomēr man šķiet, vēl ir par agru pārvilkt krustu pār protestiem pret prezidentu Aleksandru Lukašenko. Gudrie analītiķi var pārliecinoši apgalvot, ka mūsu tuvākajiem kaimiņiem nav spilgtu opozīcijas līderu, lielas un ietekmīgas opozīcijas partijas, "aizvainotu" oligarhu, kuri varētu finansiāli atbalstīt protestus. Arī politiskā valdošā elite un likumsargi demonstrē vienprātību ar savu prezidentu, Baltkrievijas sabiedrību pilnībā kontrolē specdienesti, tiesībsargi rīkojas preventīvi, ļoti apņēmīgi un agresīvi.

Vienlaikus, šķiet, baltkrievu protesti turpināsies. Aktivitāte te noplaks, te sarosīsies pēc šķietami nenozīmīgākā iegansta, pakāpeniski mainīsies, iegūs aizvien jaunas un jaunas formas, kļūs par "režīma hronisko slimību" un vairāk atgādinās baltkrieviem labi pazīstamo un ierasto plašo "partizānu kustību".

Protesti jau tiek salīdzināti ar "ugunsgrēku kūdras purvā". Var pēc bagātīgi apliet ar ūdeni kūdras virspusi, taču, ja uguns aizgājusi dzīlēs, tā var kuru katru brīdi atkal izlauzties virspusē! Un spilgtu līderu parādīšanās Baltkrievijas opozīcijas rindās būs tikai laika jautājums.

Mums atliek tikai lūgt Dievu par baltkrievu tautu. Un no visas sirds novēlēt viņiem mieru, taisnīgumu un uzplaukumu!

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

9
Tagi:
Edgars Rinkēvičs, Latvija, Baltkrievija
Pēc temata
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Protesti Baltkrievijā: karsta nakts pēc vēlēšanām
Eirodeputāts piedāvā ieviest sankcijas pret KF par notikumiem Baltkrievijā
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju
Koronavīruss

"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, jau viss ģeniālais"

60
(atjaunots 17:08 12.08.2020)
Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma.

Mēs, ārsti, esam guvuši panākumus koronavīrusa infekcijas pacientu ārstēšanā, izmantojot monoklonālās antivielas, steroīdus un pretvīrusa preparātus, stāsta Sergejs Carenko, reanimatologs, Lomonosova Maskavas valsts universitātes Fundamentālās medicīnas fakultātes profesors.

Tagad slimnieki mirst retāk, taču joprojām smagas slimības gaitas gadījumos mēs esam spiesti pārvest viņus uz MPL. Pēc tam seši-astoņi cilvēki no katriem desmit nomirst no slimnīcas infekcijām. Šādus slimniekus glābtu jaunas antibiotikas. Taču to izstrādei ir nepieciešami gadi.

Ir arī cits veids: pasargāt cilvēkus no koronavīrusa infekcijas. Šī metode ir laba visos aspektos – gan cilvēks vesels, gan apkārtējos neaplipinās. Galu galā: jo vairāk būs pret slimību rezistentu cilvēku, jo biezāks būs imūnais slānis sabiedrībā, jo drīzāk pienāks epidēmijas beigas.

Pagaidām imunitāte pret slimību veidojas tikai tādā gadījumā, ja cilvēks to izslimo. Bet ir taču arī drošāks variants – imunizācija. Pie tam ir efektīva un droša vakcīna, ko izstrādājuši Gamaleja vārdā nosauktā institūta speciālisti. Šis institūts mikrobioloģijas sabiedrībā ir tāds pats zīmols, kā Mercedes automobiļu ražošanā.

Akadēmiķus Gincburgu un Logunovu es pazīstu daudzus gadus. Ar viņiem un viņu darbiniekiem mēs izstrādājam jaunas cīņas metodes ar izturīgām baktērijām. Turklāt institūta zinātnieki jau ir veiksmīgi izstrādājuši vakcīnas pret Ebolu un MERS. Pat vēl vairāk – viņi ir apguvuši drošu un efektīvu to izstrādes ceļu – vektora metodi. Cilvēkam nekaitīgajam adenovīrusam kā nesējraķetei piesprauž orbitālo staciju – daļiņu koronavīrusa. Un palaiž cilvēka organismā. Pēc tam veidojas imunitāte gan pret "nesējraķeti", gan pret "orbitālo staciju". Lai nostiprinātu panākumus, pēc trim nedēļām tādu pašu "orbitālo staciju" palaiž ar citu "nesējraķeti", citu adenovīrusu. Un atkal veidojas imunitāte. Rezultātā pret abiem adenovīrusiem veidojas vājāka imunitāte (tas taču organismam nav nepieciešams), savukārt pret koronavīrusu – stabila un drošā imūna aizsardzība.

Vienkārši, kā jau viss ģeniālais. Tomēr nevienam neienāca prātā tādas nianses, tikai mūsu meistariem. Pasaulē tiek izstrādātas vēl dažas vektora vakcīnas, taču ne ar divām "nesējraķetēm"!

Vakcīna jau ir izmēģināta brīvprātīgajiem. Pie tam starp pirmajiem bija visi Gamaleja vārdā nosauktā institūta darbinieki. Viņi ir kā jauna tilta celtnieki – nostājās zem jaunuzbūvētā tilta brīdī, kad pa to brauca pirmais vilciens! Pēc tam vakcīna tika izmēģināta uz brīvprātīgajiem – militārpersonām. Nevienas kontrindikācijas, visiem ir spēcīga imunitāte.

Nav brīnums, ka presi uzreiz pāršalca kritikas vilnis - no vienkāršiem izdomājumiem par nozagtām tehnoloģijām līdz pseidozinātniskiem prātojumiem par potenciālu stāvokļa pasliktināšanos, nejauši inficējoties ar koronavīrusu, periodā, kad veidojas imunitāte  pret vakcīnu. Pēdējais skan baisi: antivielu atkarīgā uzlabošanās (ADE). Nezinātājiem tas izklausās baisi. Savukārt virusologi zina, ka ADE efekts ir aprakstīts tikai Denges drudzim, un pat nav saistīts ar vakcināciju. Pārējos gadījumos efektu dažkārt redz mēģenē. Turklāt ne koronavīrusu infekciju gadījumos.

Te nu rodas jautājums. Kas finansē šo kampaņu presē? No kā ir atkarīgi "neatkarīgie eksperti"? Nav nekāds lielais noslēpums: no citiem vakcīnu ražotājiem, kuri pagaidām atpaliek no Krievijas zinātniekiem. Vēl no pretvīrusu preparātu ražotājiem – kompānijām, kas ražo dažkārt efektīvas zāles, taču tās der tikai slimības vieglas formas apstākļos un tām ir virkne blakņu.

Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma un mēs beidzot varēsim ķerties klāt citām slimībām, kam mums pagaidām nepietiek laika epidēmijas

60
Tagi:
veselība, ārsti, vakcīna, koronavīruss, Krievija
Pēc temata
PVO: Covid-19 ir 10 reizes bīstamāks par cūku gripu, un to apturēs tikai vakcīna
Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu

Pretinieks neizlauzīsies: Krievijas Baltijas flotes PGA S-400 komandas organizē mācības

0
(atjaunots 10:31 14.08.2020)
Saskaņā ar mācību scenāriju Krievijas karavīri izvērsa zenītraķešu sistēmas S-400 "Triumf" pēc signāla saņemšanas par gaisa telpas robežu pārkāpumu, ko pieļāvušas vairākas nosacītā pretinieka lidmašīnas. Zenītartilēristu mācības redzamas video ierakstā

Baltijas flotes pretgaisa aizsardzības spēku plānveida mācības iekļāva S-400 izvēršanas normatīvus, gaisa mērķu meklēšanu, klasifikāciju un pavadīšanu.

Pēc signāla saņemšanas par nosacītā pretinieka uzlidojumu (tā lomā bija iznīcinātāji Su-27), atrilēristi izvērsa ZRK, veica raķešu elektronisko palaišanu un likvidēja nosacītā pretinieka mērķus.

Mācību kadri – mūsu video ierakstā.

0