Un tomēr lielāko iespaidu uz rīdziniekiem atstāj visuresošie kalni

"Naivie ceļotāji": uz Zemes ir pārāk daudz vietu projektam punktu pielikt neizdosies

125
(atjaunots 23:06 26.12.2016)
Atgriezušies mājās, apsolījām sev, ka nedēļu atpūtīsimies, taču nepārtraukti domājam par jauniem braucieniem.

Plānojot braucienu uz Sibīriju, šausmīgi baidījāmies un atklāti izrādījām bailes viens otram. Sākām baidīties, tiklīdz atvērām ceļa kartes.

Ne lāču, ne sala, ne bēdīgi slaveno ceļu un muļķu. Protams, mums bija zināms priekšstats par Krievijas mērogiem, taču, atklāti sakot, nolaidās rokas, kad sākām plānot maršrutu.

Viss "Naivais ceļojums" — lielā apskatā >>

Jēdziens "neaptverama" vairs nebija nekāda metafora. Mēs kautrīgi vilkām sarkano maršruta līniju no viena punkta līdz otram un sapratām, ka mums būs vajadzīgs vesels gads, lai aptvertu visu, ko gribas. Projektam ir vajadzīgs filtrs. Ar gadu nekas neizdevās, un filtru atradām.

Godīgi sakot, viss projekts veidojās tā, lai būtu bail. Mēs baidījāmies ne tikai no attāluma, bet arī no sabiedrības attieksmes un mūsu izraudzītās informacijas platformas. Padzirdot par Sputnik, daudzi mums pareģoja profesionālās karjeras beigas Latvijā. Šī iemesla dēļ ilgi nevarējām atrast trešo komandas locekli. Tomēr atradām. Nav nozīmes vēlreiz aprakstīt visu sagatavošanās procesu. Par to jau rakstījām.

Vienā brīdī mums pašiem šķita, ka brauciens nav īsts. Tik bieži stāstījām visiem, kurp un kā brauksim, ka nodomājām — mēs nekur un nekad neaizbrauksim. Brauciens tika atlikts. Tādi toponīmi kā Omska, Ufa un Krasnojarska zaudēja aprises. Un te pēkšņi — bac! — mēs sēdējām autobusā. Un devāmies ceļā.

Diennakts laikā Krievija nokļuva pastieptas rokas attālumā. Nakts ceļā, un jau no rīta mēs skatījāmies uz Ļeņina pieminekli Smoļenskas centrā. Pēc pāris dienām Roberts, kurš brauca līdzi kā pretsvars "tiem krieviem" kļuva par savējo. Trīs nedēļas, 504 stundas plecu pie pleca. Dzelzceļa un autoceļu kilometri, pilsētu un ciemu hektāri, viesnīcu kvadrātmetri. Stundām ilgas intervijas un personiskas sarunas: šajās dekorācijās nebija iespējams izlikties, noslēpt kaut ko vienam no otra. Vai nu mēs sastrādātos vai ne. Mēs sastrādājāmies.

Katrs mūsu trio dalībnieks pildīja savu lomu, turklāt mūsu ampluā nāca pie mums paši. Valentīns bija "paps" — cilvēks, kurš atbild par visu organizāciju. Ne reizi nepalikām nakšņot uz ielas, un tas ir tikai viņa nopelns. Neticamā kārtā viņš pamanījās rezervēt numuru viesnīcā un nopirkt biļetes pusstundu pirms mēs uzdevām viņam jautājumu par to, kur nakšņosim un kā brauksim.

 • Olga Bajandina. Mācītāja mājas pārvaldniece Ačinskā
  Olga Bajandina. Mācītāja mājas pārvaldniece Ačinskā
  © Sputnik / Робертс Вицупс
 • Marika Valdmane. Jaunā pārceļotāju paaudze, Krasnojarska
  Marika Valdmane. Jaunā pārceļotāju paaudze, Krasnojarska
  © Sputnik / Робертс Вицупс
 • Anastasija Muhina. Krasnojarskas reliģiskā sabiedriskā organizācija Latviešu nacionālā kultūras biedrība Dzintars
  Anastasija Muhina. Krasnojarskas reliģiskā sabiedriskā organizācija "Latviešu nacionālā kultūras biedrība "Dzintars""
  © Sputnik / Робертс Вицупс
 • Jevgēņijs Bobiļevs. Krasnojarska
  Jevgēņijs Bobiļevs. Krasnojarska
  © Sputnik / Робертс Вицупс
 • Iļja Vojevodins. Krasnojarskas Pedagoģiskā institūta Reliģijas zinātnes katedras docents
  Iļja Vojevodins. Krasnojarskas Pedagoģiskā institūta Reliģijas zinātnes katedras docents
  © Sputnik / Робертс Вицупс
 • Tēvs Antonijs Badura. Polis, Svētās Dievmātes Dzimšanas draudzes mācītājs, Ačinska
  Tēvs Antonijs Badura. Polis, Svētās Dievmātes Dzimšanas draudzes mācītājs, Ačinska
  © Sputnik / Робертс Вицупс
 • Anatolijs Ugainovs. Reģionālās sabiedriskās organizācijas Ačinskas pilsētas Latgaļu kultūras centrs vadītājs
  Anatolijs Ugainovs. Reģionālās sabiedriskās organizācijas "Ačinskas pilsētas Latgaļu kultūras centrs" vadītājs
  © Sputnik / Робертс Вицупс
 • Andris Tupesis. Latviešu tautiešu biedrības priekšsēdētājs, Omska
  Andris Tupesis. Latviešu tautiešu biedrības priekšsēdētājs, Omska
  © Sputnik / Робертс Вицупс
 • Alberts Knaķis, pensionārs, Ufa
  Alberts Knaķis, pensionārs, Ufa
  © Sputnik / Робертс Вицупс
 • Viktors Karkļins. Baškortostānas Latviešu sabiedriskās organizācijas priekšsēdētājs, Ufa
  Viktors Karkļins. Baškortostānas Latviešu sabiedriskās organizācijas priekšsēdētājs, Ufa
  © Sputnik / Робертс Вицупс
 • Ivars Strocs. Latgalis. Smoļenska
  Ivars Strocs. Latgalis. Smoļenska
  © Sputnik / Робертс Вицупс
 • Tatjana Černova. Smoļenskas reģionālās sabiedriskās latviešu tautiešu organizācijas Saknes priekšsēdētāja
  Tatjana Černova. Smoļenskas reģionālās sabiedriskās latviešu tautiešu organizācijas "Saknes" priekšsēdētāja
  © Sputnik / Робертс Вицупс
 • Svetlana Bremza. Kaškurino ciema iedzīvotāja
  Svetlana Bremza. Kaškurino ciema iedzīvotāja
  © Sputnik / Робертс Вицупс
 • Ilona Saverasa. Latviešu valodas skolotāja. Maksima Gorkija ciems
  Ilona Saverasa. Latviešu valodas skolotāja. Maksima Gorkija ciems
  © Sputnik / Робертс Вицупс
 • Milda Vecis. Maksima Gorkija ciems
  Milda Vecis. Maksima Gorkija ciems
  © Sputnik / Робертс Вицупс
 • Oļegs Gofrats. Čeļabinskas pirmā galvenā arhitekta mazdēls
  Oļegs Gofrats. Čeļabinskas pirmā galvenā arhitekta mazdēls
  © Sputnik / Робертс Вицупс
 • Olga un Sergejs Benke. Latviešu ciems Bobrovka
  Olga un Sergejs Benke. Latviešu ciems Bobrovka
  © Sputnik / Робертс Вицупс
1 / 17
© Sputnik / Робертс Вицупс
Olga Bajandina. Mācītāja mājas pārvaldniece Ačinskā

Pie tam viņš pamanījās rakstīt dziļus un dompilnus rakstus. Iespiesties mūsu varoņu biogrāfijās, iegaumēt datumus un ciparus, pie tam noformējot to visu vieglā tekstā.

Roberts kļuva par mūsu acīm: par acīm pierē, pakausī un pat par trešo aci. Projektā viņš klusēja kā partizāns. Tikai retumis viņš rakstīja īsas piezīmes, kas acumirklī kļuva populāras. Toties viņš pamanījās ieraudzīt to, ko neredzējām mēs.

Nē, protams, mēs redzējām, cik skaisti ir mums apkārt. Aprakstījām redzēto, kā nu spējām. Taču vēlāk, kad aplūkojām Roberta fotogrāfijas, mums gribējās par redzēto rakstīt vēlreiz, tajā rakursā, kādu rādīja Roberts.

Fotogrāfs Roberts Vīcups
Sputnik / Алексей Тихомиров

Man tika visvienkāršākā — brīvā mākslinieka — loma. Kā akins es dziedāju par to, ko redzēju. Centos emocionāli pastāstīt, kādas izjūtas radīja brauciens. Man mani labsirdīgi smējās. Sak, visiem maniem tekstiem formāts ir viens un tas pats: "pamodāmies, piecēlāmies, uzpīpējām un braucām. Atbraucām, aprunājāmies, izgājām laukā, uzpīpējām un paklusējām. Braucām atceļā un gājām gulēt: klusa nakts Sibīrijā. No rīta — atkal ceļā." Es pat vienā brīdi uzjautāju, sak, vai man nevajadzētu rakstīt citādi. Man teica: "Nekādā gadījumā. Turpini tādā pašā garā."

Protams, mums bija bail. Tas ir nopietns izaicinājums: trīs nedēļas uzturēt spriedzi plašā auditorijā. Bez redaktora, bez režisora, bez sagatavošanās, trijatā. Mēs strādājām caurām diennaktīm bez brīvdienām. Cēlāmies septiņos, gulēt gājām trijos naktī. Miegā arī domājām. Mēs vērām vaļā datorus un strādājām visur: ciemos, mašīnā, vilcienā, uz ielas. Ne tāpēc, ka mēs būtu kādam parādā — tāpēc, ka bijām parādā paši sev.

Naivie ceļotāji: nacionālās viesmīlības īpatnības
© Sputnik / Робертс Вицупс
Mums bija svarīgi pārbaudīt sevi, pierādīt sev, ka mēs varam. Mums viss izdevās. Mūsu pašu acīs izdevās. Bija tādi, kas teica, ka esam haltūrējuši. Bija arī tādi, kas nesaprata, priekš kam mēs to visu esam uzsākuši.

Bija jūtama profesionāla skaudība no kolēģu puses. Arī viņus mes saprotam: runa nav par to, ka esam paveikuši kaut ko labāk nekā viņi. Lieta tāda, ka esam kaut ko paveikuši. Viņi lasīja mūsu rakstus un domāja, ka būtu varējuši uzrakstīt labāk. Esmu pārliecināts, ka bieži vien viņiem bija taisnība. Vienkārši vienā brīdī mēs neizbijāmies un darījām tik tālāk. Gluži kā tā kurlā varde no fabulas, mēs neizdzirdējām, ka nav iespējams dabūt finansējumu tādam projektam un darbojāmies. Kā nu izdevās, tā izdevās. Mēs esam apmierināti.

Protams, mēs turpināsim. Esam sastrādājušies, atraduši viens otru, un mums visiem telefonos ir pasaules karte, bet galvā — vietas uz zemeslodes, par ko gribam pastāstīt. Atgriezušies mājās, apsolījām sev, ka nedēļu atpūtīsimies, taču nepārtraukti domājam par jauniem braucieniem. Trīs nedēļu laikā esam mazliet noguruši viens no otra, taču sazvanāmies ik dienas un spriežam par jauniem plāniem.

Tik ilgus gadus esam strādājuši žurnālistikā. Tik ilgus gadus esam sapņojuši rakstīt tā, kā domājam. Bez cenzūras, bez uzdevumiem, neatskatoties pāri plecam. Tik daudzas reizes esam dzirdējuši, ka tā ir utopija, ka tas nav iespējams. Šoreiz vienkārši ņēmām un pamēģinājām. Mums izdevās.

Goda vārds, tā ir varena sajūta.

Par "Naivo ceļotāju" projektu varat lasīt šeit >>

Brauciena maršruts publicēts šeit >>

125
Temats:
Naivie ceļotāji: no Rīgas uz Sibīriju (43)
Pēc temata
Ačinska "Naivo ceļotāju" fotoobjektīvā
"Naivie ceļotāji": FAQ, jeb biežāk uzdotie jautājumi par Sibīriju
Ziemīgā Bobrovka: Sibīrijas taigas baltajā klusumā
Sibīrija visā krāšņumā: "Naivie ceļotāji" Omskas apgabalā
SDG

2020. gads kāds tas ir: viesuļvētras un bandas nosaka pasaules gāzes cenas

23
(atjaunots 17:14 21.09.2020)
Gāzes tirgus pakāpeniski atjaunojas: biržas cenas Eiropā un Āzijas un Klusā okeāna reģionā (SDG tirgum) sastāda attiecīgi 130 un 150 dolārus par tūkstoti kubikmetru.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Iemesli cenu kāpumam ir gan no pieprasījuma, gan no piedāvājuma puses. Šī gada astoņos mēnešos SDG summārais SDG imports izrādījās, lai gan tikai par 1,3%, taču augstāks, nekā tajā pašā periodā pērn. Strauju SDG importa izaugsmi jūlijā un augustā uzrāda Indija un Ķīna, raksta portālā RIA Novosti Alekandrs Sobko.

Tātad, ja taisa parastu vērtējumu, globālais SDG pieprasījums šobrīd ir pērnā gada līmenī, pie tam, ka cauruļvadu gāzes pieprasījums ir zemāks (to var redzēt arī pēc Krievijas eksporta uz Eiropu, savukārt Ķīna samazina gāzes importu no Vidusāzijas). Taču SDG tirgū arī it liels jaudas iztrūkums, jo arī esošās situācijas fonā tika palaistas līdz galam uzbūvētās iepriekšējā investīciju viļņa rūpnīcas (pārsvarā tās ir ASV).

Tādēļ stabilizēt cenas palīdz arī izgāšanās piedāvājuma pusē: joprojām nedarbojas peldošā rūpnīca Prelude Austrālijā (tur ir tehniskas problēmas), tajā pašā valstī ir apturēta viena no Gorgon LNG līnijām. Par ASV jau daudz tika runāts. Neseno superzemo cenu dēļ, kuras nesedza pat operatīvās izmaksas, SDG iekraušanas apjomi vasarā samazinājās līdz pusei un zemāk no plānotajiem rūpnīcu apjomiem. Šobrīd eksports pakāpeniski jau var atjaunoties kopā ar globālo cenu kāpumu, taču viesuļvētru sezona traucē ātrai atgriešanai pie normas. Tuvākajos mēnešos Amerikas eksporta izaugsme atkal radīs spiedienu uz cenām.

Tātad kotējumu atjaunošanās pagaidām neizskatās stabila (pievienosim tam aizpildītās glabātuves), lai gan, saskaņā ar atsevišķām prognozēm, apkures sezonā līgumu cenas Āzijā var pat pārsniegt 200 dolārus par tūkstoti kubikmetru. Šādi skaitļi jau atbilst pieņemamai ilgtermiņa cenai visiem ražotājiem. Tiesa, ir viens bet: šādam cenu līmenim ir jābūt vidējam gadā, nevis tikai ziemas periodā.

Taču gads ir sarežģīts, netipisks, izdarīt ilgtermiņa secinājumus pēc tā nevar. Visus interesē perspektīva. Un te pats interesantākais: šogad, pirmo reizi 20 gadu laikā, pagaidām nav pieņemts neviens jauns investīciju lēmums par jaunu sašķidrināšanas rūpnīcu būvniecību. Prognozes šī gada beigām – no nulles līdz vienam diviem lēmumiem. Atgādināsim, ka pērn tika pieņemts rekordliels investīciju lēmumu skaits, bet tas savukārt notika pēc ilgstošas trīs gadus ilgas dīkstāves (2016.-2018. gads, neliels lēmumu skaits) pārinvestēšanas iepriekšējā ciklā (2011.-2015. gads) dēļ.

Kāpēc tā notiek? Vienkārša atbilde ir skaidra: visas naftas un gāzes kompānijas stipri zaudējušas ienākumos un tādēļ samazina savu investīciju programmu skaitu. Bet, kā zināms, investīcijas saruka vien par trešdaļu, kaut kam, liekas, būtu jāiekrīt arī SDG.

Daļa atbildes tajā, ka SDG tirgus pēdējo gadu laikā attīstās paradoksāli. No vienas puses, mēs redzam arī esošo gāzes iztrūkumu, kā arī asu konkurenci nākotnē (Katara, ASV, Krievija, Āfrikas austrumi). Tas viss nesekmē augstas cenas un nesūta pietiekamus tirgus signālus investēšanai jaunos projektos. Vienlaikus tirgus skaitās perspektīvs (gāzes pieprasījums pieaugs visos, pat viszaļākajos, scenārijos). Par vienu no tirgus attīstības dzinējiem kļuva naftas un gāzes transnacionālo korporāciju dalība, kuras pakāpeniski sākušas pāriet no "aizejošās" naftas pie perspektīvās SDG.

Kā rezultāts – pie dārgas naftas (kā toreiz likās, uz ilgu laiku) naftas un gāzes kompānijas varēja ieguldīt perspektīvajā sašķidrinātajā dabasgāzē no kopējā ienākumu groza. Vai nu pa taisno ar tiešajām investīcijām rūpnīcās, vai nu netieši, ar SDG iegādi savā portfelī ar ilgtermiņa līgumiem, kas sniedza iespēju saņemt kredītus rūpnīcu būvniecībai pārējiem, attiecīgi nelieliem, SDG tirgus dalībniekiem.

Taču šobrīd, līdz ar naftas kotējumu kritumu, naftas un gāzes transnacionālajām korporācijām ir citas lietas darāmas. Piedevām, dažas no tām nervozē un paziņo par strauju savu investīciju plānu "apzaļumošanu". Savukārt naftas milžiem, kuri vēlas palikt uzticīgi fosilajai degvielai, arī ir smaga situācija. To var redzēt uz kompānijas ExxonMobil piemēra, kuras finanšu stāvoklis šobrīd atrodas neparastā stāvoklī.

Šai kompānijai plānos bija (un, kā vēl pērn bija cerēts, ar "ātru" investīciju lēmumu) divas galvenie un lielie SDG projekti: Golden Pass LNG ASV (sadarbībā ar Qatar Petroleum) un Rovuma LNG Mozambikā. Abi šobrīd ir atlikti tālā atvilktnē, lēmumu pieņemšana par Amerikas rūpnīcu kavējas vismaz gadu, par Mozambiku – līdz 2023. gadam. Arī esošās kompānijas SDG rūpnīcas paplašināšanas plāni Papua-Jaungvinejā arī tiek pabīdīti malā līdz labākiem laikiem.

Pārējās Amerikas rūpnīcas, pašsaprotami, arī nesteidz pieņemt jaunus lēmumus, jo garantēt būvniecību ar ilgtermiņa SDG pārdošanas līgumiem pašlaik ir apgrūtinoši. Situācija buksē arī Āfrikas austrumos kopumā. Atgādināsim, ka šī reģiona šelfs (Mozambika, Tanzānija) tika izskatīti kā viens no perspektīvākajiem ieguves centriem. Par termiņu atlikšanu Exxon projektā jau bija teikts. Savukārt SDG rūpnīcai, par kuru lēmums jau tika pieņemts pērn, Mozambique LNG (Total kontrolē), regulāri traucē reģionā darbojošās ekstrēmistu grupas, kas liek apšaubīt tās uzbūvēšanu paredzētajos termiņos. Par rūpnīcu plāniem Tanzānijā pēdējā laikā vispār gandrīz neatceras.

No tā visa varētu izdarīt secinājumu, ka vidēja termiņa perspektīvā mēs redzēsim arī piedāvājuma deficītu. Tā tas arī būtu, ja ne Kataras plāni vienlaikus vairākās jaunās rūpnīcās. Oficiāla investīciju risinājuma vēl nav, taču priekšdarbi tiek aktīvi veikti. Savukārt zemās SDG pašizmaksas ļaus Katarai būvēt ar minimālu atskatīšanos uz cenām.

Visbeidzot, vēl viens faktors, kurš rada nenoteiktības: cenu veidošanās mehānismi. Neskatoties uz līgumu tirgus attīstību, līdz pēdējam laikam cenu sasaistīšana ar naftu ļāva SDG ražotājiem garantēt atmaksāšanos. Taču dārgās naftas un augošās SDG konkurences fonā šīs sasaistes koeficients pēdējos gados jaunos līgumos visu laiku samazinājās. Šobrīd nafta ir kļuvusi lēta, taču ir ļoti mazticams, ka pircēji vēlēsies atgriezties pie vecajiem, augstajiem koeficientiem. Savukārt ar naftu par 45 dolāriem un pēdējā laikā tipisko sasaistes koeficientu 0,11 SDG maksās vien ap 5 dolāriem par miljonu BTU, jeb aptuveni 180 dolārus par tūkstoti kubikmetru. Taču pircējus tikmēr arvien vairāk interesē gāze pēc līguma cenām, vēl jo vairāk tāpēc, ka ar pakāpenisku Kataras ilgtermiņa līgumu beigām arvien vairāk SDG no šīs valsts izies biržas tirgū.

Atgādināsim arī to, ka attīstošās Āzijas un Klusā okeāna reģiona valstis ir spējīgas "sagremot" lielus gāzes apjomus (ar ko arī ir saistītas SDG tirgus dubultošanās prognozes 15 gadu laikā), taču tikai pēc zemām cenām, maksimums 200 dolāru līmenī par tūkstoti kubikmetru, bet labāk zemāk.

Visi šie faktori noved pie nenoteiktības un zināma tirgus attīstības paradoksāluma. Kopumā dabasgāze un atsevišķi SDG turpina būt ļoti perspektīva degviela, taču augstas konkurences tirgū, kur pieprasījums pārliecinoši augs tikai pietiekami zemu cenu gadījumā.

23
Tagi:
SDG
Pēc temata
Eksperts paskaidroja, kāpēc ASV vajadzīgas jaunas sankcijas pret "krievu cauruli"
Gāzes krīze: ASV sagaida straujš SDG ražošanas kritums
Neizturēja konkurenci: Eiropa un Āzija atsakās no Amerikas SDG
Haoss Amerikā palīdzēja Eiropai atrisināt jautājumu ar "Ziemeļu straumi 2"
Rokudzelži

"Levita būda uzlidos gaisā": Latvijā apturēja teroristu

47
(atjaunots 09:14 21.09.2020)
Latvijas VDD uzsācis lietu pret kādu Dzintaru Ansonu, kurš dzīvo Norvēģijā. 2020. gada 5. jūnijā, ap diviem naktī, bezmiega stāvoklī viņš uzrakstīja savā Facebook: "Rīt Levita būda plkst. 8:16 uzlidos gaisā kopā ar miesassargiem."

Savulaik, jeb tieši 2018. gadā, "pētnieciskās" žurnālistikas portāls Re:Baltica uzdevās ar jautājumu: kāpēc Latvijas specdienesti ķer tik maz spiegu. Četru gadu laikā Baltijas valstīs par apsūdzību spiegošanā tika arestēti 20 cilvēki: desmit Igaunijā, astoņi Lietuvā un tikai divi Latvijā. Un tas, ka par vienu spiegotāju tika pasludināts dzelzceļnieks, kurš nofotografēja pa sliedēm vestos NATO dzelžus un nosūtīja bildes sociālajā tīklā savam biedram Krievijā. Lai gan šādas bildes ir lielā daudzumā pieejamas publiskā piekļuvē Latvijas Aizsardzības ministrijas lapās.

"Latvijā tās ir pirmās spiegošanas lietas kopš neatkarības atjaunošanas," uzsvēra Re:Baltica. Protams, sašutumu varēja saprast – īsti patrioti nevar pieļaut domu, ka viņu valsts nerada interesi ārvalstu izlūkošanas dienestiem.

Un pēc tam, protams, lieta nav tikai patriotismā. Vienkārši mūsu pretizlūkošanas dienestam vienmēr var pavaicāt – sakiet, par ko jums īsti maksā algu? Divi spiegu eksemplāri un tie paši sīki!

Bet vai bija spridzeklis?

Starp citu, mūsu Dieva glābtajā valstī arī teroristu raža nav liela. Kādam tā ir priecīga vēsts, bet, visticamāk, ne tiesībsargājošajām iestādēm. Kā vēsta portāls Pietiek.com, Latvijas Valsts drošības dienests (VDD) uzsācis lietu pret kādu Dzintaru Ansonu.

Dzintars dzīvo Norvēģijā. Šī gada 5. jūnijā, ap diviem naktī, bezmiega stāvoklī viņš uzrakstīja savā Facebook: "Rīt Levita būda plkst. 8:16 uzlidos gaisā kopā ar miesassargiem."

Šī publikācija tika atzīta par bīstamu, un sakarā ar to ierosināja lietu pēc panta "apzināti nepatiesu paziņojumu par sprāgstošas, indīgas, radioaktīvas vai bakterioloģiskas vielas vai materiālu vai spridzināmās ietaises ievietošanu vai novietošanu", paziņoja VDD. Tāpat tur ātri saprata, ka ar "Levita būdu" tika domāta Latvijas valsts vadītāja darba vieta – Rīgas pils.

Ansonu aizturēja Rīgas lidostā, kad viņš ieradās no Norvēģijas paviesoties dzimtenē. Uz izmeklēšanas laiku viņam bija aizliegts pamest tās robežas. Specdienestu dedzība, atkārtosimies, ir izskaidrojama. Tomēr diez vai tiesa var piekrist tam, ka aiz vārdu salikuma "uzlidos gaisā" obligāti slēpjas uzspridzināšanas draudi. Varbūt tā ir kaut kāda no augšas diktēta iedvesma, kristieša impulss? Varbūt prezidentu Levitu pacels debesīs eņģeļi par Satversmes preambulas uzrakstīšanu? Kopā ar miesassargiem, līdzīgi Ēģiptes faraonam?

Turklāt, ka arī pats Ansons, kurš dēvē sevi par "kristīgo anarhistu", savā Facebook skaidro, ka "uzlidot gaisā" – tā ir tikai metafora. Un patiešām, viņam inkriminētajā ierakstā nav ne vārda par sprāgstvielām.

"Uzlidot gaisā" var tikai un vienīgi paša Ansona domās, miesassargi – tā nav prezidenta apsardze, savukārt par būdu, protams jau, nevar būt atzīta prezidenta pils. Un pats svarīgākais - "rīt", kā raksta aizdomās turētais, vispār var nepienākt nekad, jo nav nekādas konstantas – atskaites punkta, kad būs šis liktenīgais rīt.

Nāvi nodevējiem!

Tā kā VDD izmeklētājiem var tikai izteikt līdzjūtību. Iespējams, nāksies pārlasīt Žanu Polu Sartru un Albēru Kamī (lai gan Kamī labāk ir dzert). Tiesa, viņiem arī nav jāpierod pie asprātīgo, viltīgo un daudz lasījušo teroristu atmaskošanas.

Varbūt dienesta dziļumos ir pat īpaša nodaļa, kura nodarbojas ar trako lietām. Simboliski, ka savulaik tas pats izmeklētājs, kurš tagad strādā ar Ansonu, lika arestēt vēl vienu dīvainu un nelīdzsvarotu cilvēku – Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieri un disidentu (grupas "Helsinki 86" dibinātāju) Linardu Grantiņu.

Viņš ir slavens ar to, ka viņa 2007. gadā izveidotā "Tautas tribunāla" vārdā cītīgi izsūtīja draudus un spriedumus Latvijas ierēdņiem un politiķiem. "Gods" saņemt nāves spriedumu tika toreizējai prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai, premjeram Aigaram Kalvītim un ārlietu ministram Artim Pabrikam.

Augstākais soda mērs tika piespriests arī toreizējam Rīgas mēram Jānim Birkam ar sprieduma izpildi "pēc tiesiskuma atjaunošanas LR".

2010. gada 31. oktobrī Tautas tribunāls piesprieda nāvessodu kultūras ministrei Sarmītei Elertei un ekonomikas ministram Aigaram Štokenbergam "par Dzimtenes nodevību, par sadarbību ar krievu šovinistiem un žīdu cionistiem, par latviešu tautas īpašumu izzagšanu milzu apmēros" ar mantas atsavināšanu par labu latviešu tautai.

Tika arī tādām odiozām personām, kā Latvijas Nacionālās frontes vadītājs Aivars Garda un pat žurnālistei Elitai Veidemanei. Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs vienkārši tika nosaukts par "čekas tarakānu".

Jaunā prezidenta funkcija

Aizturēšanas laikā gados vecajam Grantiņam salauza roku. Starp citu, toreizējā Drošības policijā pat nezināja, ka viņš atbrauks uz Latviju. "Terorists" atklāja sevi, pierakstoties uz pieņemšanu pie prezidenta.

Viņi ko tur, VDD, ķer teroristus un pārējos trakos "ar dzīvu ēsmu", izmantojot prezidentus? Bet jūs sakāt, ka Latvijas prezidentam maz funkciju.

Tomēr, jūs tur esiet uzmanīgāki, mums jau tā nav no kā izvēlēties prezidentus, nākas meklēt te zoodārzā, te Kanādā, te Vācijā. Te kaut kādā būdā.

47
Tagi:
terorists, Egils Levits, Drošības dienests
Pēc temata
Latvijas pilsonim piespriests cietumsods par spiegošanu Luganskā
Rusofobijas un spiegu mānijas upuris. Apsūdzība prasa "spiegam" 15 gadus cietumā
Latvijas VDD tur aizdomās Ķīnu par spiegošanu
Svetlana Tihanovska

ES nevienojās par sankcijām pret Baltkrieviju

0
(atjaunots 14:53 22.09.2020)
Kipra atkal neļāva ES ārlietu ministriem vienoties par sankciju ieviešanu pret Baltkrievijas ierēdņiem.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. ES valstu ārlietu ministri pagaidām nav vienojušies par sankcijām pret Baltkrieviju, raksta Sputnik Baltkrievija.

ES ārlietu ministru un Eiropas Parlamenta locekļu tikšanās laikā pirmdien Briselē tika apspriestas papildu personālās sankcijas pret Baltkrievijas ierēdņiem par pārkāpumiem, kuri, kā uzskata ES, tika pieļauti 9. augusta prezidenta vēlēšanu gaitā, kā arī par spēka pielietošanu pret protesta akcijas dalībniekiem Baltkrievijā.

Eiropas Komisijas viceprezidents, ES augstākais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos Žozeps Borels pirms tikšanās sākuma paziņoja, ka saruna skars arī atbalstu pilsoņu sabiedrībai republikā un attiecību pārskatīšanu ar spēkā esošo varu.

Taču tikšanās beigās saraksts netika apstiprināts, savukārt jautājums nodots ES līderiem. Lēmuma pieņemšana tika atlikta vismaz līdz tuvākajai ES Padomes sēdei. Saskaņā ar aģentūras Reuters datiem, lēmumu joprojām bloķē Kipra, kura tādējādi cenšas panākt ES sankcijas pret Turcijas kompānijām, kuras veic gāzes izstrādi Vidusjūras austrumos.

​Latvijas ĀM vadītājs Edgars Rinkēvičs nosauca šo aizkavējumu par "apbēdinošu" un paziņoja, ka viena no ES valstīm "paņēmusi ķīlniekus", un ka tas viss sūta nepareizu signālu Baltkrievijai un visai pasaulei.

Tāpat viņš aicināja ES sniegt atbalstu Baltkrievijas pilsoņu sabiedrībai, nosūtot finanšu līdzekļus cietušo ārstēšanai un reabilitācijai.

Lietuvas ĀM vadītājs Lins Linkēvičs arī nosodīja kolēģus par nespēju vienoties par sankcijām un paziņoja, ka tas iedragā ES demokrātiskās vērtības. Pēc viņa sacītā, dažiem viņa kolēģiem "nevajadzētu sasaistīt lietas, kurām nav jābūt saistītām" (acīmredzot, runa ir par Kipras centieniem sasaistīt sankcijas pret Baltkrieviju un Turciju).

Tihanovska: atgriezīšos Baltkrievijā, ja sāksies pārrunas

Baltkrievu opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska, kura atlidoja uz Briseli no Lietuvas, nepiedalījās ES diplomātijas vadītāju tikšanās reizē, taču pabrokastoja ar viņiem pirms tās sākuma. Tāpat viņa aprunājās ar saviem piekritējiem, kuri sapulcējās Luksemburgas laukumā blakus Eiropas Parlamenta ēkai.

​Tihanovska aicināja ES līderus nefinansēt Baltkrievijas varasiestādes un neatzīt Aleksandru Lukašenko par leģitīmu prezidentu, kā to jau izdarījis Eiropas Parlaments.

"Neatbalsties režīmu ar finansēm, neatzīstiet Lukašenko par leģitīmu līderi un izskatiet Koordinācijas padomi kā leģitīmu Baltkrievijas tautas iestādi dialoga veikšanai ar varu," uzsvēra viņa.

Tāpat viņa paziņoja, ka gaida iespēju nokļūt dzimtenē, taču ir gatava atgriezties tikai ar nosacījumu, ka varasiestādes un opozīcija uzsāks pārrunas.

"Es nespēju sagaidīt to brīdi, kad es varēšu iebraukt Baltkrievijā ar cerību, ka mums tūlīt, tūlīt viss izdosies. Es obligāti atbraukšu, kad sāksies pārrunas, kad izlaidīs visus politieslodzītos un es varēšu justies drošībā kopā ar saviem bērniem," pateica viņa.

Koordinācijas padomes loceklis Pāvels Latuško paziņoja, ka Baltkrievijas opozīcija atbalsta Polijas ierosinātā "Māršala plāna" izstrādi republikas ekonomikas atjaunošanai, un pavēstīja, ka pašlaik Koordinācijas padome izstrādā antikrīzes programmu.

"Padome prezentēs antikrīzes programmu mūsu valstij, kura tiks īstenota vienlaikus ar valsts pārvaldes un vietējo pašvaldību reformu," sacīja Latuško, piebilstos, ka Baltkrievija, viņaprāt, "atrodas uz ekonomiska bezdibeņa malas".

Borels: vienbalsīgumu panākt neizdevās

Pēcāk Borels apstiprināja, ka vienbalsīgumu  Baltkrievijas sankciju saraksta jautājumā panākt neizdevās.

​Pēc Borela sacītā, nav vienbalsīguma arī personālajās sankcijās pret Aleksandru Lukašenko. Sarakstu atkal izskatīs Eiropas Savienības valstu vadītāji gaidāmajā samitā.

Tāpat viņš atzīmēja, ka ES ārlietu ministri atbalstīja aicinājumu par jaunām vēlēšanām Baltkrievijā EDSO uzraudzībā, taču vēlēšanu leģitimitātes neatzīšana, pēc viņa sekām, vedīs pie sekām Balktrievijai "Austrumu partnerības" programmā.

Tāpat Borels precizēja, ka ES negrasās atsaukt no Baltkrievijas savu vēstnieku Dirku Šibelu.

0
Tagi:
sankcijas, Svetlana Tihanovska, Baltkrievija, ES
Temats:
Baltkrievijas būt vai nebūt
Pēc temata
Tihanovska aicinājusi ES līderus neatzīt vēlēšanu rezultātus Baltkrievijā
Tihanovska plāno uzstāties ANO Drošības padomē un EPPA
Lietuvā Tihanovsku atzinuši par Baltkrievijas prezidenti
Baltkrievijas opozīcijas koordinācijas padome ir gatava komunikācijai ar Krieviju