Komentētājs Rostislavs Iščenko. Foto no arhīva

Amerikāņu kodolieroču pārvešana no Turcijas uz Rumāniju: pirmie secinājumi

83
(atjaunots 09:21 29.08.2016)
Amerikāņi sākuši izvest no Turcijas kodolieročus, kuri tur atradušies kopš 50. gadu beigām. Komentētājs Rostislavs Iščenko vērtē, ko tas nozīmē un kāpēc ASV pieņemts lēmums kodolieročus uzglabāt Rumānijā nevis Ukrainā.

Komentētājs Rostislavs Iščenko — starptautiskajai ziņu aģentūrai "Rossija segodņa".

ASV sāk izvest no Turcijas taktiskos kodolieročus, kas glabājās Turcijā kopš 50. gadu beigām. Lielā mērā šī bruņojuma dēļ sākās Karību krīze un teju teju nesākās Trešais pasaules karš. Un tagad "visvarenās" ASV bez krievu raķetēm Kubā, bez lūguma no pašas Turcijas puses, bez Kremļa piekāpšanās un atbildes soļiem vienkārši paklusām ved projām ieročus.

Tiesa, pagaidām pieejama tikai neoficiāla informācija — beļģu interneta izdevums EurActiv par to vēstīja, atsaucoties uz neatkarīgiem informācijas avotiem. Ceturtdien Rumānijas Ārlietu ministrijas pārstāvis jau noraidīja informāciju par kodolieroču nogādi valsts teritorijā no Turcijas. Savukārt ASV Valsts departaments un Pentagons vienkārši atteicās sniegt komentārus RIA Novosti uzdotajā jautājumā.

Krievijas un Turcijas valstu vadītāju V.Putina un R.Erdogana tikšanās Sanktpēterburgā
© Sputnik / Алексей Никольский

Iespējams, izrādīsies, ka tā ir "pīle" vai mēģinājums zondēt sabiedrisko viedokli, kura rezultātā tika pieņemts lēmums neko nekur nepārvest.

Taču iedomāsimies, ka beļģu žurnālisti nav piekrāpti un amerikāņu kodolieroči patiešam tiek paklusām nogādāti Deveselu bāzē Rumānijā. Ko tas nozīmē?

Turcijas un ASV šķiršanās

Pirmkārt, tas liecina, ka "visvarenās" ASV, kuras cenšas visur iejaukties, ir atzinušas, ka Turcija tām ir zaudēta uz ilgu laiku, ja ne uz visiem laikiem. Nav vēlamies, lai gan pieļaujams glabāt kodolieročus nestabila sabiedrotā teritorijā, taču nav pieļaujama to glabāšana naidīgas valsts teritorijā.

Kodolspēki ir pārāk spēcīgs arguments, patiešām — pēdējais arguments starptautiskajā spēlē. Kodolieroču īpašniekam ir jābūt pārliecinātam, ka viņa lādiņu iespējams palaist jebkurā mirklī. Ja kodolieroči atrodas naidīgas valsts teritorijā, tātad iespējama to bloķēšana.

Turcija jau reiz atslēdza elektrības padevi Indžirlikas bāzei, kurā glabājas amerikāņu kodollādiņi. Pie tam Turcijas karavīri pēdējo divu mēnešu laikā bloķēja ASV kara bāzi.

Tas nozīmē, ka kritiskā situācijā amerikāņi nevar rēķināties ne vien ar iespēju izmantot Turcijā uzglabātos lādiņus, bet par saglabāt kontroli pār tiem.

Ja ASV uzskatītu, ka tuvākajā laikā (ne vairāk kā viena gada laikā) situācija mainīsies, viņi paciestos. Taču, ja kodolieroči tiek izvesti, viņi uzskata, ka attiecības ar Turciju ir sabojātas uz ilgu laiku.

Tātad Krievija nepieņēma lēmumu bobmardēt Turciju, ne arī finansēt tās teritorijā "piekto kolonnu", ko prognozēja daži īpaši kaismīgi krievu politologi. Toties pēc viņu uzrakstītā scenārija sāka rīkoties ASV: apvērsuma gatavošana, aģenti, kas masveidā pārpludināja armiju, policiju, specdienestus, birokrātisko aparātu un medijus.

Rezultāts ir acīmredzams: "visvarenās" ASV ir zaudējušas sabiedroto — otro varenāko NATO armiju un placdarmu Tuvajos Austrumos — no amerikāņu stratēģijas viedokļa nozīmīgākajā planētas reģionā.

Un tas viss — par milzu naudu. Savukārt Krievija gandrīz bez maksas ir dabūjusi Turciju (iespējams, pagaidām vēl ne kā sabiedroto, taču kā partneri, kas ieinteresēts sadarbībā, ar labu attiecību attīstības potenciālu.

Mācība Ukrainai

Izskatīsim vēl vienu aspektu. Runa ir par to pašu Turciju, taču nu jau paralēli notikumiem Ukrainā. Ko mums demonstrē amerikāņu zaudējums Turcijā? To, cik bezjēdzīga ir koncepcija par to, ka valsts, kas pakļauta amerikāņu hibrīdagresijai, spēj pretoties ASV tikai gadījumā, ja Krievija to nodrošinās ar naudu, radīs tur savas nevalstiskās organizācijas, sagādās veselu baru aģentu un galu galā nosūtīs tankus glābt režīmu no apvērsuma.

2013. gada nogalē — 2014. gada sākumā Ukrainas prezidentam Viktoram Janukovičam būtu nācies arestēt daudz mazāk cilvēku, nekā 2016. gadā aiz restēm sasēdināja Erdogans. Viņa pretinieki tankos pa galvaspilsētu nebraukāja un kara aviāciju necēla gaisā.

Janukovičs lielākā vai mazākā mērā kontrolēja armiju, policiju un valsts pārvaldes aparātu. Pučisti amatos parādījās tikai 2013. gada novembra sākumā. Pārējie gaidīja, kurš gūs pārsvaru, vai pieprasīja aktīvus valdības pasākumus maidana puča apspiešanai. Janukovičs gaidīja, kaulējās, piekāpās un neaiztika nevienu no puča vadoņiem. Un viņam pat prātā neienāca pārtraukt elektrības padevi amerikāņu vēstniecībai un nostādīt ap to karaspēkus (ja jau viņam nebija savas Indžirlikas).

Erdogans arestēja tūkstošiem pučistu, no amatiem atlaida desmitiem tūkstošu pučistu un viņiem simpatizējošo ierēdņu, slēdza desmitiem mediju un būtiski ierobežoja pilsoniskās brīvības. Un noturējās pie varas.

Janukovičam palīdzēja Krievija — gan ar naudu, gan labu padomu. Attiecības ar Erdoganu uzlabojās tikai pēc puča. Erdogans rīkojās pats īsās jūlija nakts kritiskajās stundās, kas izšķīra ne tikai apvērsuma, bet arī amerikānu kodolieroču likteni Turcijā.

Tas nozīmē, ka no amerikāņiem atkauties var arī bez Krievijas palīdzības, lai arī tā par ļaunu nenāk. Principā, palīdzēt var tikai tam, kurš ir gatavs cīnīties pats.

Kāpēc Rumānija?

Un, visbeidzot, Rumānija. Turp amerikāņi ved savus kodolieročus.

Tie paši īpaši kaismīgie politologi taču prognozēja, ka amerikāņu kodolraķetes parādīsies Ukrainā. Galu galā, gan gadījums ir piemērots, gan iegansts, un pati Kijeva neiebildīs. Kāpēc tad kodolbumbas no Turcijas neved uz Ukrainu? Kāpēc amerikāņu lidmašīnas nelido no Indžirlikas uz Dņepropetrovsku vai Zaporožji?

Kodolieroči ir arguments stratēģiskajam pretiniekam, nevis Sīrijai. Raķetes Turcijas teritorijā iespējams vērst tikai pret Krieviju. Arī no Rumānijas teritorijas tās apdraudēs Krieviju. Bet Ukraina taču ir tuvāk.

Lēmums par amerikāņu kodollādiņu jauno dislokācijas vietu izraudzīties Rumāniju tikai vēlreiz apstiprina, ka ASV atzīst sakāvi Ukrainas partijā, neuzskata, ka pašreizējais režīms varētu noturēties pie varas ilgu laiku vai pārveidoties par kaut ko tikpat proamerikānisku.

Šo teritoriju viņi jau uzskata par Krievijas interešu sfēru, tāpēc stratēģiskie ieroči tur netiek dislocēti. Kāpēc tie būtu jāved no Turcijas uz Ukrainu? Lai pēc pusgada vai gada tie atkal būtu jāved prom?

Un atkal lietā nav iejaukti Krievijas tanki.

Tāpēc atsauciet atmiņā stāstu par Turciju, kad kārtējais pseidopolitologs stāstīs, ka Kremlis neko nedara, bet ASV ir visvarenas. Galu galā, mēs taču zinām, ka laikā no 2000. līdz 2016. gadam Krievijas starptautiskās pozīcijas ir nostiprinājušās un turpina nostiprināties.

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

83
Pēc temata
Kāpēc NATO biedē Maskavu ar "papīra tīģeriem"
Pasaule pēc NATO: Austrumeiropa meklē naida objektu
ASV Valsts departaments uzskata Krievijas darbības par provokāciju
Šeņdžeņa, Ķīna

Kur atrodas Amerikai bīstamākā pilsēta

18
(atjaunots 13:50 18.09.2020)
Pirms 40 gadiem neviens pat nedomāja par Ķīnas tehnoloģiskā līdera vietu ar reālām izredzēm apsteigt ASV. Ambīcijas bija pieticīgas. Pamazām kvantitāte pārauga kvalitātē: globālajā mērogā Pekina bīda malā Ameriku no pirmās vietas uz tehnoloģisko līderu pjedestāla.

Ķīna prot sarīkot sev svētkus. Tikai pavisam nesen noslēdzās interesanti pasākumi. Lieta tāda, ka pirms 40 gadiem 26. augustā valsts dienvidos zvejnieku ciema vietā tika likti pamati Šeņdžeņas pilsētai. Šodien tas ir gigants – 13 miljoni iedzīvotāju ar IKP 389 miljardu dolāru apmērā – vairāk nekā Singapūrai un Honkongai, kas sākas pie Šeņdženas dienvidu robežām, portālā RIA Novosti stāsta Dmitrijs Kosirevs.

Tomēr runa nav par milzīgajai valstij raksturīgajiem milzīgajiem cipariem, runa ir par Šeņdženas pašreizējo lomu – tas ir Ķīnas globālās tehnoloģiskā līdera vietas simbols. Līdera pozīcija nebūtu tik labi manāma, ja ne ASV augošā histērija: Ķīna kļuvusi par bijušās superlielvalsts konkurentu, pārsvarā – tehnoloģiju jomā.

Paskatieties, kāda ir republikāņu priekšvēlēšanu programma, kas tika prezentēta partijas nesenajā kongresā Šarlotē: cita starpā tajā ir punkts par nepieciešamību "uzvarēt sacensībās" par 5G tehnoloģijām. Ar kādām metodēm? Tas jau ir zināms – vairs nav ne runas par godīgu spēli. Ko uzvarēt? Arī tas ir zināms, cīņai ar Ķīnu veltīts īpašs punkts programmā.

Demokrātu rindās izskan vēl trakākas idejas, piemēram, atrast iespēju nogremdēt visu Ķīnas jūras kara floti 72 stundu laikā. Par to runāja Mišela Flērnoja, jo daudzi uzskata par Baidena nākamo aizsardzības ministru. Gribēt jau nav kaitīgi, tomēr ASV Kongresa pētījumu dienesta pārskatā par nākotnes militārajām tehnoloģijām, kam nav nekāda sakara ar priekšvēlēšanu cīņām, teikts: Ķīna ir Savienoto Valstu spēcīgākais konkurents mūsdienīgāko militāro tehnoloģiju, piemēram, mākslīgā intelekta vai kvantu aprēķinu ziņā (runa ir par to, kā Ķīnas jaunā ballistiskā raķete it kā pati saviem spēkiem lidojumā izvēlas sev mērķi un lidojuma trajektoriju).

Kādam šķitīs aizvainojoši tas, ka Krievija ar tās iespējām (piemēram, virsskaņas ātrumu jomā) šajā pārskatā par pussoli atpaliek no Ķīnas. Tomēr Krievija neapvainojas. Vienkārši atzīmēsim (kontekstā par Ķīnas flotes iznīcināšanu 72 stundu laikā), ka, saskaņā ar Austrālijas militārā analītiķa Malkolma Deivisa vērtējumu, Pekinas JKF apsteidz amerikāņus kvantitatīvi un jau panāk kvalitatīvi, tas ir, tehnoloģiju jomā. Nav nemaz tik droši zināms, vai ASV ar saviem sabiedrotajiem konfliktā ar šo valsti gūs uzvaru.

Tā iznācis, ka Ķīnas tehnoloģiskā līdera lomu simbolizē Šeņdzeņas pilsēta, lai arī tā nav vienīgā, kur apmetušās atbilstošās kompānijas, laboratorijas un ražotnes. Pirms 40 gadiem viss sākās gluži pieticīgi. Britu (toreiz) Honkonga bija un palika osta, caur kuru rit preču eksports un imports uz Ķīnu, krastā, Lielbritānijas teritorijā strādāja tirdzniecības kompānijas un bankas tirdzniecības finansēšanai. Bet kā tad ar ražotnēm? Galu galā 70. gadu beigās radās ideja radīt Ķīnas teritorijā četras speciālās zonas ar īpašiem privileģētiem noteikumiem, kur ārvalstnieki varētu ieguldīt naudu vajadzīgajās ražotnēs. Šeņdžeņa bija īpaši ērta – no Honkongas līdz tai varēja pat kājām aiziet.

Pirms 40 gadiem neviens pat nedomāja par Ķīnas tehnoloģiskā līdera vietu ar reālām izredzēm apsteigt ASV. Ambīcijas bija pieticīgas. Pašmāju pētījumu un izstrāžu idejas pakāpeniski auga augumā atbilstoši tirgus reālajām vajadzībām. Tā soli pa solim valsts izdevumi tādām izstrādēm pieauga 3% 1997. gadā līdz 27% no pasaules apjoma 2017. gadā. Kvantitāte pārauga kvalitātē: pērn līdz 60% Ķīnas ekonomikas pieauguma deva inovācijas, bet globālajā mērogā Pekina bīda malā vai jau pabīdījusi Ameriku no pirmās vietas uz tehnoloģisko līderu pjedestāla.

Attīstības gaitā Šeņdžeņā apmetās astoņas no 500 lielāko kompāniju pasaulē no Fortune saraksta, ieskaitot slaveno Huawei – tā jau kļuvusi par kaut kādu sakrālu simbolu atpaliekošās Amerikas naidam pret konkurentu. Nav nekāds brīnums, ka Šeņdžeņa ir pirmā pilsēta pasaulē, kur tiek noslēgta 5G autonomās sistēmas izveide. Paskatieties – ASV tikai plāno "uzvarēt sacensībās" par šīm tehnoloģijām.

Tātad iznāk (ja Amerika uzskata, ka Ķīnas tehnoloģiskais izaicinājums apdraud tās pastāvēšanu), ka Šeņdžeņa ir kļuvusi par bīstamāko pilsētu ASV visā pasaulē.

Starp citiem pilsētas un valsts demonstrētajiem brīnumiem jāpiemin fakts, ka Ķīnā mīt trīs no desmit lielākajām kompānijām pasaulē – "vienradžiem". Tā dēvē tehnoloģiskās burvju radības, kuru vērtība īsā laikā pieaug līdz miljardam dolāru un pārsniedz to. Tagad tās izpletušās visā Ķīnā, bet Šeņdžeņa par godu jubilejai nolēmusi kardināli pārslogot tajā izvietoto tehnoloģisko kompāniju biržu ChiNext, kam jāpārvēršas ne tikai par Ķīnas, bet arī visas pasaules analogu amerikāņu Nasdaq.

Protams, tā ir militāra akcija, runājot par Pekinas un Vašingtonas tehnoloģisko karu. Viena puse cenšas atņemt otrai ārzemju naudu inovācijām, otra pretojas un meklē iespējas vēl ātrāk piesaistīt tādu naudu. Viena puse cenšas, kamēr vēl nav par vēlu atņemt otrai piekļuvi pusvadītājiem (tā ir Ķīnas hitech vājā vieta), otra vēlas radīt pati savu pusvadītāju bāzi, vēl labāku nekā ASV. Pekina ir sapratusi, ka jebkādas ASV administrācijas laikā karš bez noteikumiem un kaut mazākā goda turpināsies. Un vēl – ka (šo frāzi piedēvē Staļinam sarunā ar Čērčilu) "karā bez zaudējumiem neiztikt".

Tomēr jāšaubās, vai valsts, kas moderno tehnoloģiju ziņā apsteigusi eiropiešus, japāņus un daudzus citus, karā paliks bez sabiedrotajiem, kuri saskata, kādu labumu nes partnerattiecības. Starp citu, nesen sākās Krievijas un Ķīnas Zinātniski tehnisko inovāciju un sadarbības gads. Ķīnas mediji citē vēstījumus, ko par godu šim notikumam nosūtījuši abu valstu vadītāji. Īpaši tiek akcentēta ideja, ka sadarbība sekmēs globālās pārvaldes sistēmas reformu un tā izšķirs abu valstu nākotni.

18
Tagi:
Ķīna, ASV
Krievu iznīcinātāji MiG-29 un Su-30SM

Kāpēc Indija gatava atvēlēt 2 miljardus par Krievijas iznīcinātājiem MiG-29 un Su-30

34
(atjaunots 12:56 18.09.2020)
Krievija mierīgi iekarojusi aptuveni trešo daļu pasaules bruņojuma tirgus, neskatoties uz Rietumu stingro pretestību.

Krievija joprojām paplašina Sukhoi un Mikoyan iznīcinātāju eksportu, kas visā pasaulē pazīstami ar savu izcilo efektivitāti cīņā un drošību. Indijas Gaisa kara spēki parasti dod priekšroku Krievijas bruņojumam, un šī izvēle ir augstu vērtējama, stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Šovasar Indijas Aizsardzības iepirkumu padome apstiprināja piedāvājumu iepirkt 12 Krievijas daudzfunkcionālos iznīcinātājus Su-30MKI (Indijai paredzēta modifikācija) un 21 iznīcinātāju MiG-29 – līdz ar Indijas GKS sastāvā esošo 59 lidmašīnu MiG-29 modernizāciju. Su-30MKI jaunā partija tiek vērtēta 1,42 miljardu dolāru apmērā, MiG maksā 984 miljonus, tātad kopā – vairāk nekā divi miljardi. Lidmašīnas tiks piegādātas jau šogad.

Neskatoties uz Rietumu stingro pretestību, Krievija mierīgi iekarojusi aptuveni trešo daļu pasaules bruņojuma tirgus. "Rosoboroneksport" portfelī ir pasūtījumi 55 miljardu dolāru apmērā (otrā vieta pasaulē pēc ASV). Pie tam jau vairākus gadus saglabājas "koridors" 53-56 miljardu dolāru apmērā. aptuveni 45% Krievijas bruņojuma eksporta veido aviācija. Pārliecinošus panākumus starptautiskajā tehnoloģiskā bruņojuma tirgū ļauj gūt iznīcinātāji Su-30 un MiG-29 – tie pamatoti tiek uzskatīti par labākajiem pasaulē vairāku parametru ziņā, tiek ekspluatēti desmitos valstu un ir ļoti pieprasīti NVS.

Krievijas partneru izvēle nav nejauša. Daudzfunkcionālais un ļoti veiklais 4++ paaudzes iznīcinātājs Su-30 paredzēts pārsvara iegūšanai gaisā, gaisa mērķu likvidācijai dienā un naktī, vienkāršos un sarežģītos meteoroloģiskajos apstākļos, aktīvo un pasīvo traucējumu gadījumā. Lidmašīna spēj uzņemt 8 tonnas lietderīgās kravas (raķešu un bumbu bruņojums) un nes to ar ātrumu līdz 2125 km/h. Tā efektīvi piesedz savus bruņotos spēkus (objektus) no uzlidojumiem, atvaira dažādu pretinieka spēku masveida uzbrukumus (ieskaitot spārnotās raķetes). Tas nodemonstrējis savas izcilās iespējas Krievijas GKS operācijā Sīrijā. Eksportēto un rezervēto Su-30MKI skaits mērojams simtos lidmašīnu.

4. paaudzes frontes iznīcinātājam MiG-29 ir spēcīgs raķešu bruņojums, un maksimālajā ātrumā (2,25 Mahi) apsteidz jebkuru Ziemeļatlantijas alianses iznīcinātāju. Tā pārspēks pārbaudīts karadarbībā Persijas līča valstīs, Etiopijā, Eritrejā, Dienvidslāvijā, Sudānā, Sīrijā un atzīts arī Rietumos. MiG-29 izmanto 25 valstu gaisa kara spēki.

NVS ārēs

Krievija eksportē bruņojumu uz 50 pasaules valstīm. Starp tām ir arī septiņas Neatkarīgo Valstu Sadraudzības valstis. Šeit trieciena aviācijas piegādēm ir vērā ņemama vieta. 1. jūlijā četri jaunie Su-30SM sāka kaujas dežūras Baltkrievijas pretgaisa aizsardzībā. Valsts gaisa kara spēku līmenis būtiski augs, kad Baltkrievija saņems visus 12 iznīcinātājus Su-30SM, ko paredz līgums. Tomēr arī četrām 4++ paaudzes lidmašīnām ir liela nozīme valsts aizsardzībā.

Krievijas ZRK S-400 Triumf, foto no arhīva
© Sputnik / Евгений Одиноков

Iepriekš Armēnija uzņēma bruņojumā četrus no 12 Krievijā iepirktajiem daudzfunkcionālajiem iznīcinātājiem Su-30SM. Valsts gaisa kara spēki izmanto arī iznīcinātājus MiG-29. Erevāna plāno turpmāk paplašināt GKS potenciālu, pateicoties Krievijā ražotajai trieciena aviācijai.

Kazahstāna saņem jaunu kara aviācijas tehniku no Krievijas, arī 12 iznīcinātājus Su-30SM. Republikas Aizsardzības ministrija plāno iegādāties 36 lidmašīnas Su-30SM.

Uzbekistāna plāno nostiprināt gaisa kara spēkus ar daudzfunkcionālo iznīcinātāju Su-30SM partiju uz Krievijas valsts eksporta kredīta rēķina. Bez tam Krievija palīdz modernizēt aptuveni 30 iznīcinātājus MiG no valsts GKS.

Sukhoi un Mikoyan lidmašīnas izvērtē arī Azerbaidžānas gaisa kara spēku speciālisti – viņus sagaida sarežģīta izvēle starp iznīcinātājiem Su-35 un MiG-35. Republikas bruņojumā ir iznīcinātāji MiG-29.

Tuvāko sabiedroto un partneru interese ir likumsakarīga. Krievijā ražotās varenās un manevrētspējīgās trieciena lidmašīnas pasaulē tiek uzskatītas par konstruktoru šedevru. Krievija ir izpelnījusies uzticama tehnoloģiskā bruņojuma piegādātāja reputāciju.

Tomēr atgriezīsimies pie Indijas līgumiem.

Teicama sadarbība

Krievijas un Indijas sadarbība attīstās uz Militāri tehniskās sadarbības programmas 2011.-2020. gg. pamata, un "Rosoboroneksport" Indijas pasūtījumu portfelis pārsniedz 4 miljardus dolāru. Indija atrodas lielāko partneru pirmajā trijniekā (līdz ar Ķīnu un Ēģipti). Krievijas ieguldījums Indijas bruņojuma importā pārsniedz 70% no kopējā apjoma pat Ņūdeli iepirkumu diversifikācijas fonā. Piedevām – iepriekš piegādātās Krievijas aviācijas tehnikas modernizācijas dārgie līgumi.

Pirmais līgums par 16 klāja iznīcinātāju MiG-29K/KUB piegādi Indijas Jūras kara spēkiem izpildīts 2011. gadā. Divus gadus vēlāk sākās nākamā līguma izpilde par 29 tādu pašu mašīnu piegādi. Šodien Krievijas aviācijas būves korporācija "MiG" piegādā tehnoloģiskos komplektus Indijas Mig-29 (modifikācija MiG-29UPG) modernizācijai saskaņā ar 2008. gada līgumu par aptuveni 900 miljoniem dolāru.

2000. gadā Indija un Krievija noslēdza līgumu 3,5 miljardu dolāru apmērā par licences pādošanu 140 iznīcinātāju Su-30MKI ražošanai Indijas uzņēmumā HAL (Hindustan Aeronautics Limited). Vēlāk puses saskaņoja 222 mašīnu izlaišanu, un tagad Indijas GKS jau ir aptuveni 270 iznīcinātāji Su-30MKI.

Pastāvīgi augošā Indijas un Krievijas militāri tehniskā sadarbība demonstrē paraugu daudzām pasaules valstīm. Kopīgie bruņojuma sistēmu projektēšanas un izstrādes projekti ir sekmīgi, notiek tehnoloģiju apmaiņa, rit darbs pie aviācijas un kosmiskajiem projektiem. Netraucē pat sankcijas, ar kurām ASV draudz Indijai par iznīcinātāju MiG-29 (nevis amerikāņu piedāvāto F-16) partijas iegādi. Iepriekš sankcijas tika vērstas pret iznīcinātājiem Su-35 un zenītraķešu sistēmām S-400. Jāpiebilst, ka "universālais" spiediena instruments pret valstīm, kas izvēlas Krievijas ieročus nedarbojas pat attiecībās ar Turciju – NATO dalībvalsti.

34
Tagi:
Indija, iznīcinātājs, krievu ierocis, Krievijas Bruņotie spēki
Pēc temata
"Avangard" starts: Krievijas raķete pārvelk krustu pāri PRA sistēmām
Sit kā odus: Krievijas Aizsardzības ministrija parādījusi jauno PRA raķeti
Galvenais – izlūkošana: amerikāņu kareivji atklājuši Krievijas PRA pārvarēšanas plānu
No Aļaskas līdz kosmosam: kas teikts Pentagona ziņojumā par PRA paplašināšanu
Banku ēkas Rīgas centrā

Kļuvušas par atavismu: analītiķis paskaidroja, kas sagaida bankas Latvijā

0
(atjaunots 14:49 18.09.2020)
Bankas pakalpojumu nozīme ir kritusies, klientu nav, un tuvākajā laikā arī nebūs – kredītiestāžu pastāvēšanai nav nekāda pamata.

RĪGA, 18. septembris – Sputnik. Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītāja Ilze Znotiņa aicināja bankas iemācīties apkalpot augsta riska klientus tā, lai no tā necieš ekonomika. Viņa piezīmēja, ka Latvijas valdība ir izpildījusi mājasdarbu (ko uzdeva ASV Finanšu ministrija – red.) un valsts nav iekļauta pelēkajā valstu sarakstā.

Nav iespējams iedomāties izmaiņas, kuru apstākļos bankas Latvijā varētu atgriezties pie agrākā "naudas mazgātavas" režīma, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja investīciju kompānijas "Grand Kapital" vecākais analītiķis Vladimirs Rošankovskis.

"Latvija bija ļoti specifisks landromāts, kas strādāja bijušo Padomju Savienības kolēģu labā... Laikā, kad pēcpadomju republikās tapa finanšu sistēma, bija pārrobežu pārskaitījumu pieprasījums, bet pēc tam tika sarīkota tamlīdzīgas operācijas veikušo banku licenču anulēšanas kampaņa. Šī tīrīšana sakrita ar problēmām Latvijas bankās, tāpēc tagad viņu pakalpojumi vairs nav vajadzīgi," pastāstīja Rožankovskis.

Pēc analītiķa domām, Latvijas bankas ir nonākušas neapskaužamā stāvoklī un izeja no tā nav saskatāma.

"Pēc būtības, klientu viņiem nav, un diezin vai tie parādīsies tuvākajā laikā. Kopš pazudušas finanšu plūsmas no Krievijas un Kazahstānas, šo banku pastāvēšanai nav nekāda pamata. Latvijas bankas ir kļuvušas par atavismu, lai kādi pasākumi tiktu vērsti pret tām. Ir vajadzīgi nereāla ierobežojumu vājināšana, lai cauri Latvijai atkal plūstu pelēkās pārrobežu naudas straumes," secināja Rožankovskis.

Banku sistēmas vērienīgo tīrīšanu iniciēja ASV Finanšu ministrija, kas 2018. gadā pārmeta ABLV bankai naudas atmazgāšanu, dalību transakcijās, kas saistītas ar Ziemeļkoreju, un ierēdņu uzpirkšanu. Kredītiestāde bija spiesta pieņemt lēmumu par pašlikvidāciju, un Latvijas banku sistēmā notika globālas izmaiņas.

0
Tagi:
atmazgāšana, banku reforma, Latvija, bankas
Pēc temata
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
Urbanovičs: ne ostas, ne bankas Latvijā neatgūsies bez Krievijas
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu
Latvijas bankas vēlas piešķirt vairāk kredītu uzņēmumiem: kas tām traucē