Problēmas ar lieko svaru.

Aptaukojušies nesmēķētāji

102
(atjaunots 11:20 24.08.2016)
Amerikāņu publikācijas par to, kā savā starpā saistīta smēķēšanas atmešana un aptaukošanās, no kā cieš vairāk nekā trešdaļa pieaugušo ASV, izmeklē starptautiskais komentētājs un Krievijas kustības par smēķētāju tiesībām prezidija loceklis Dmitrijs Kosirevs.

Dmitrijs Kosirevs rakstnieks, vēsturnieks, orientālists, starptautiskais komentētājs, Krievijas kustības par smēķētāju tiesībām prezidija loceklis

Vai varat iedomāties, ka masveida atteikšanās no smēķēšanas ir novedusi pie tā, ka amerikāņi ir kļuvuši par resnuļu nāciju? Man arī grūti to iztēloties. Tomēr to apliecina amerikāņu zinātnieki. Tas pats statistikas un medicīnas saskares punkts, kurš jau labu laiku mūs izklaidē ar saviem pierādījumiem par smēķēšanas kaitīgumu. Piedāvāju iepazīties ar nesen publicēto referātu par to, kā smēķēšanas atmešana saistīta ar aptaukošanos. Ja jums ir lieki 40 dolāri, varat to iegādāties vietnē un izlasīt visu līdz galam.

Пепельница. Архивное фото
© Sputnik / Павел Лисицын

Brīdinu: skaitļu būs daudz, taču tie ir ļoti interesanti. Tātad pēdējo 25 gadu laikā aptaukošanās gadījumu skaits ASV ir dubultojies (šeit un tālāk citēju rakstu no Washington Post, ko uzskatu par labi slēptas humora izjūtas šedevru).

Aptaukošanās sagādā problemas vairāk nekā trešdaļai pieaugušo ASV! Skaidri redzams ir arī tas, ka Amerikai seko anglosakšu pasaules valstis, kur tabaka nav īpašā cieņā: Lielbritānija, Austrālija, Kanāda un Jaunzēlande. Tomēr tik daudz resnu cilvēku, kā ASV, jūs nekur vairs neredzēsiet.

Trešdaļa pieaugušo – cik tas ir? Aprēķina sistēmas ir dažādas, taču man pēc noapaļošanas sanāca 70 miljoni. Tas ir tīrās šausmas.

Tūlīt gan jāpiebilst, ka paši iedzīvotāji uzskata, ka aptaukošanos izraisa viņu uzturs – tas ir, ģenētiski modificētie produkti. Taču ASV par to ir bīstami runāt – par to var nonākt tiesā. Tāpēc minētā referāta autors, Tenesijas universitātes profesors Čārlzs Baums to eleganti apiet. Tā vietā viņš saka, ka nolēmis pārbaudīt, vai tik te nav kādas saiknes ar faktu, ka tieši minēto gadu laikā smēķētāju skaits ASV ir samazinājies (nu,0 ne jau tieši divkārt – aptuveni par 11 miljoniem cilvēku). Un viņš patiešām atrod šo saikni.

Vispirms viņš pēta visus pārējos faktorus, kas varētu ietekmēt cilvēka svaru – vecumu, izglītību, profesiju, ienākumus – un atklāj, ka nekādas statistiskās saiknes ar svaru nav. Tas ir, neskatoties uz to, vai tu esi strādnieks vai biroja kāmis, bagāts vai nabags, – tu vari pēkšņi sākt pieņemties svarā.

Profesors Baums apgalvo, ka ir tikai viens vienīgs faktors, kur šī saikne ir saskatāma – tie ir tabakas patēriņa modeļi.

Elektroniskā cigarete. Foto no arhīva
© Sputnik / Виталий Белоусов

Tālāk raksts "Washington Post" atgādina, kas notiek ar cilvēku, kurš atmet smēķēšanu. Ķermeņa masa palielinās par 4,8-8 kilogramiem, par spīti visiem pūliņiem (piebildīsim, ka lieko svaru var nomest, tomēr nāksies papūlēties). Par šo tēmu 90. gadu sākumā tika veikti medicīniskie pētījumi, taču tos vairs nav iespējams sameklēt, jo trakās ASV antitabakas kampaņas rezultātā daudzi medicīniskie dati ir noslēpumaini izgaisuši no publiskās apgrozības.

Kāpēc mainās cilvēka svars, ja viņš nolēmis atmest smēķēšanu? Izrādās, "daudzi pētījumi" liecinot, ka tabaka regulē pārtikas patēriņa daudzumu, tāpat kā nervu sistēmu, uzvedības modeļus, fizisko aktivitāšu apjomu utt. Paskat vien, kādi "slepenie faili".

Tomēr atgriezīsimies pie profesora Bauma. Viņš mēģināja ne tikai atgādināt, ka nesmēķēšana ir saistīta ar aptaukošanos, bet arī novērtēt šo saikni kvantitatīvi. Tā nu viņš secināja, ka amerikāņu mode atteikties no smēķēšanas var būt tieši saistīta ar 4% aptaukošanās gadījumu.

Tikai 4%. Nepilni trīs miljoni. Sīkums. Lai gan izskatīsies iespaidīgi, ja visi trīs miljoni resnuļu tiks savākti vienā barā.

Tālāk jāskatās, kā "Washington Post" izgudro mūsdienu Amerikai pielāgotas atrunas – tas ir īsts cirks! Te ir viss: gan vārdi par to, ka nevajag nostalģiski atsaukt atmiņā laikus, kad smēķēja puse iedzīvotāju (un nekādas katastrofālas aptaukošanās nebija), gan to, ka 1968. gadā kritās sirds un asinsvadu slimību radītāji (it kā tam nebūtu citu iemeslu, piemēram, medicīnas progresa, bet gan smēķētāju skaita samazināšanās vien).

Laikraksts un profesors Baums vienā balsī stāsta, ka "vienkārši ir noderīgi zināt, kādi ir smēķēšanas atmešanas blakusefekti, un kā tas var ietekmēt nacionālās tendences, piemēram, aptaukošanās pieaugumu."

Kā nu ne! Protams, tas ir noderīgi.

Tagad izteikšu savu visai dīvaino viedokli par šo pētījumu: Profesors Baums ņirgājas. Viņš ņirgājas par kolēģiem, kuri ar statistikas metodēm aprēķina smēķēšanas "ieguldījumu" mirstībā vai saslimstībā. Viņš parāda, kas notiek, ja ļoti gribas izklaidēties ar statistiku.

Atgādināsim: statistika nebūt nav medicīnisks pieradījums. Tā nosaka "saiknes" un mēģina loģiski pierādīt, ka "ieguldījums" (lai arī tas nav liels) ir manāms, ja sirds un asinsvadu slimību skaits ir krities līdz ar smēķēšanas samazināšanos.

Šīs pašas metodes profesors Baums izmanto, lai paskaidrotu, kā atteikšanās no tabakas ietekmējusi aptaukošanos – lūdzu, saņemiet savus 4%. To viņš stāsta ar tik nopietnu sejas izteiksmi, ka piekasīties neizdosies.

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

102
Pēc temata
Mistiskā saikne
Smēķēšanas pretiniekiem šķiet, ka nelaiķu ir pārāk maz
Deputāti piedāvā noslēpt cigaretes
Pasaules Veselības organizācija vēlas aizliegt tievās cigaretes

"Sodīt Maskavu": kas notiks pēc Krievijas atslēgšanas no SWIFT

15
(atjaunots 07:58 14.04.2021)
Tagad ne tikai ASV, bet arī Eiropā draud Krievijai ar atslēgšanu no SWIFT — globālās starpbanku finanšu telekomunikācijas sistēmas.

Šoreiz stingrajiem koordinētajiem pasākumiem aicināja Eiropas Parlamentā. Ar ko tas draud un vai Krievijas finanšu sistēma ir gatava tādam scenārijam lasiet Nataļjas Dembinskas materiālā RIA Novosti vietnē.

Atkal vecā dziesma

Vispasaules Starpbanku finanšu telekomunikāciju sabiedrībai SWIFT ir pieslēgti vairāk nekā 11 000 organizāciju divsimt valstīs. Krievija ietilpst SWIFT lielāko ekspluatantu trijniekā, un ar atslēgšanu no tās valstij piedraud kopš 2014. gada. Iemesli ir dažādi - gan Krima, gan Donbass, gan Skripaļu lieta, gan situācija ar blogeru Alekseju Navaļniju. Džo Baidens apsolīja atslēgt Krieviju no SWIFT uzreiz pēc iestāšanās ASV prezidenta amatā.

© Sputnik / Алексей Филиппов

Decembrī Reuters, atsaucoties uz avotiem, kuriem ir informācija par prezidenta komandas plāniem, paziņoja par Baidena nodomu "sodīt" Maskavu par to, ka tā esot iesaistīta hakeru uzbrukumā ASV valsts iestādēm. Jaunām sankcijām jānoved pie "Krievijas nopietniem ekonomiskiem, finansiāliem vai tehnoloģiskiem zaudējumiem". Viens no variantiem ir atslēgšana no SWIFT, paziņoja Vašingtonas Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra kiberdrošības eksperts Džeimss Endrjū Luiss.

Aprīlī saasinājās situācija Ukrainas austrumos — jauns iegansts. Eiropā ķērās klāt šai tēmai. Pēc Eiropas Parlamenta un Eiropas Tautas partijas vadošās frakcijas vadītāja Manfreda Vēbera vārdiem, Maskava "turpina bīstamo provokāciju kursu".

Viņš uzskata, ka, "pastiprinot militāro klātbūtni" pie robežas ar Ukrainu, Maskava pārbauda Rietumu pacietību. Tāpēc ASV un ES ir jāsniedz saskaņota atbilde. Politķis uzsvēra, ka situācijas eskalācijas apstākļos "dozēto sankciju laiks beigsies". Minot piemērus pasākumiem, kam "jākļūst par reāliem variantiem", Vēbers piedāvāja "oligarhu kontu vērienīgu iesaldēšanu", tāpat kā atslēgšanu no SWIFT.

Būs problēmas

No vienas puses, Krievijā ir sava Finanšu ziņojumu pārraides sistēma (FZPS). Tā sāka darbu 2014. gadā. Tai ir pievienotas visas Krievijas bankas un aptuveni desmits ārvalstu banku no Eirāzijas Ekonomiskās savienības (EES). Pēc atslēgšanas no SWIFT bankas pāries pie Krievijas analoga. Tomēr starptautiskajiem maksājumiem FZPS pagaidām nav pilnīgi pilnvērtīgs aizvietojums, tāpēc trieciens būs nopietns.

Eksperti norāda, ka eksporta un importa operāciju apjomi dolāros un eiro Krievijā ir būtiski, turklāt vairākās produktu grupās atrast alternatīvu nav iespējams.

"Atslēgšana no SWIFT paralizēs Krievijas banku transakcijas, — brīdina indeksu kompānijas "Beta Finanšu tehnoloģijas" galvenais stratēģis Ararats Mkrčjans. – Visvairāk cietīs lieli eksportētāji. Viņiem būs jāstrādā vienīgi ar ārvalstu bankām savas operacionālās darbības apkalpošanai. Parādīsies virkne starpnieku, kas apies ierobežojumus. No tā nopelnīs pirmkārt EAES valstu finanšu institūcijas."

Viss ir pārvarams

Tomēr jebkurā gadījumā katastrofas nebūs.

"Pati par sevi Krievijas banku atslēgšana no SWIFT nozīmē vien finanšu transakciju sadārdzināšanos un palēnināšanos starp kontrahentiem. Skaidrs, ka tradicionālās ķēdes tiks izjauktas, un to atjaunošanai būs vajadzīgs laiks. Taču vienas vai divu nedēļu laikā ir iespējams to izdarīt," norāda vadošais QBF analītiķis Oļegs Bogdanovs.

Taču eksperts piebilda: ja atslēgšanai sekos Krievijas rezidentu dolāru līdzekļu iesaldēšana, tirgos ir iespējama paniska reakcija. Būs nepieciešams ceturksnis vai divi, lai viss norimstos, bet galu galā finanšu saites tiks atjaunotas.

Nenovēršamas ir straujas valūtas svārstības. Tomēr pēc īsa turbulences perioda rubļa kurss atgriezīsies pie normas.

Paši maksās dārgāk

Tomēr otrais aspekts, kas saistīts ar Krievijas atslēgšanu no SWIFT liek domāt, ka tālāk par draudiem lieta neies. Pirmkārt, SWIFT ir privāta kompānija, kas pelna uz Krievijas banku rēķina. Tās izmanto sistēmu ne tikai starptautiskajām, bet arī iekšzemes starpbanku transakcijām. Lai SWIFT kādu atslēgtu, ir nepieciešams ES lēmums vai ASV sankcijas pret pašu SWIFT. Taču šajā gadījumā tiks skarti Krievijas tirdzniecības partneri - Eiropas un ASV bizness.

"To var uzskatīt par nepārvāramās varas apstākli, kas neļaus Krievijas uzņēmumiem un valstij apmaksāt esošās saistības. Valsts ārējais parāds ir aptuveni 450 miljardi dolāru. Tādējādi kreditoriem radīsies finansiālas problēmas. Turklāt būs apgrūtinātas operācijas ar galvenajiem tirdzniecības partneriem, kuru vidū lielākā ir Eiropas Savienība. Aicinājumi Eiropas Parlamentā ir vien tirgus populisms un nekas vairāk," uzskata uzņēmuma "Otkritij Broker" vadošais analītiķis Andrejs Kočekovs.

Grūti būs arī ASV. Pirmkārt, Vašingtonas ietekme uz SWIFT ir hipotētiska, jo tās galvenā mītne atrodas Beļģijā. Otrkārt, Krievija var atbildēt ar stingrām sankcijām pret amerikāņu bankām un politiķiem

15
Tagi:
Finanses, Krievija, Eiropa
Pēc temata
"Ekstremālas" sankcijas: ASV plāno ķerties pie Krievijas valsts parāda
"Sodīt Krieviju". Sergejs Lavrovs – par attiecībām ar ES
Peskovs: Putins neļaus ASV runāt ar Krieviju no spēka pozīcijas
ASV draud Krievijai ar sekām "agresīvo darbību" dēļ
Pentagons

Ielenkts un ļoti bīstams. Pentagons izšķīries par tehnoizrāvienu

28
(atjaunots 15:37 13.04.2021)
Kamēr Pentagons grozījās un flirtēja, lepni spogulī skatīdamies, krievi bez liekām runām biezā mežā, paturot prātā spēkavīrus, nemanāmi kļuva par citiem spēcīgāki.

Īstais brīdis teikt, ka saņemtas divas ziņas, un abas ir labas, konstatēja radio Sputnik autors Mihails Šeinkmans.

Pirmkārt, Pentagons atzinis, ka atpaliek no saviem tiešajiem konkurentiem, kurus likvidēt, pēc paša vārdiem, varēšot apmēram pēc septiņiem gadiem. Otrkārt, tas liecina, ka vismaz septiņus gadus vēl dzīvosim – bez Trešā pasaules kara. Savienotās Valstis tak nedosies karā nonēsātās lupatās. Vismaz viņu Aizsardzības ministrija pagaidām tikai domā, ko vilkt mugurā izrāvienam.

"Ātrās reaģēšanas tehnoloģiju pārvalde patlaban meklē ultrainovācijas, kas nodrošinās izrāviena iespējas, lai stātos pretī praktiski vienlīdz spēcīgam pretiniekam un nivelēs trūkumus kopīgo misiju ietvaros," Loida Ostina resors izsludinājis "atjautības konkursu". Tas ieplānots rudenī. No kompetentajām kompānijām gaida ierosinājumus un projektus tādās jomās kā mākslīgais intelekts, 5G militārais pielietojums, kvantu, kosmiskās, hiperskaņas un kibertehnoloģijas.

Pie tam militārais budžets aug ar katru gadu. Pašreizējais – 730 miljardi. Iznāk, par velti mīlēts? Pareizāk sakot, ne par velti, tikai mīlestība tāda pavārga. Konkurenti apsteidz.

Principā, karavīri parasti izvēlas izrauties no ielenkuma. Pentagonu iejož lokā vienīgi valsts rūpes un uzmanība. Tas ir ielenkts un ļoti bīstams. To lolo un mīl. Nenoraida nevienu niķi. Pat mazuļus ļauj sist –pašapliecināšanās labad. Nu, bet, ja netiek galā arī ar mazajiem, tik un tā iegalvo, ka visā pasaulē nav neviena par to stiprāka un uzticamāka.

Patiešām, nebija gan. Tikai, kamēr Pentagons grozījās un flirtēja, lepni spogulī skatīdamies, krievi bez liekām runām biezā mežā, paturot prātā spēkavīrus, nemanāmi kļuva par citiem spēcīgāki.

Naudas nav, bet noturējās, kļuva stiprāki un izrāvās. Un te – paskat vien, pamēģini panākt, viņiem tagad ir hiperskaņa. Bet ASV pat novatorisku izrāvienu sāk tikai ātrās, pat ne reaktīvās reaģēšanas tehnoloģiju vadībai. Tāpēc "virtuālo tikšanos risinājumu meklēšanai" organizēs tikai rudenī, bet kaut kādas manāmas kustības sāksies tikai 2028. gadā. Viņiem visiem kopā vajadzētu pastrādāt pie iesaukuma varenajā amerikāņu armija un palūgt vājākus ienaidniekus mazliet pagaidīt. Citādi vēl iznāks tā, ka pēc izrāviena amerikāņi izies pie frontes līnijas, bet tur atkal neviena nebūs. Visi būs priekšā.

28
Tagi:
Pentagons
Pēc temata
Kāpēc KDLO vajadzīgs tik liels skaits militāro mācību? Kādi ir galvenie izaicinājumi?
"Mums nav izredžu": Pentagons stāsta par Krievijas armijas priekšrocību
"Nav iespējams netrāpīt": ar ko apbruņos Krievijas JKF jaunos kuģus
"Par mata tiesu": atklāti dati par gatavošanos kodoluzbrukumam

Vai daugavpiliešiem ļaus izvēlēties Covid-19 vakcīnu?

0
(atjaunots 09:19 14.04.2021)
Iepriekš tika ziņots, ka Daugavpils vienojās ar Veselības ministriju par to, ka iedzīvotāji varēs izvēlēties preparātu, tomēr ministrijas vadītājs paziņoja, ka ir izveidojies pārpratums.

RĪGA, 14. aprīlis - Sputnik. Daugavpils iedzīvotājiem ļaus izvēlēties Covid-19 vakcīnu, iepriekš informēja Domes priekšsēdētāja Līvija Jankovska.

Pēc viņas vārdiem pašvaldība vienojās ar Veselības ministriju un Vakcinācijas biroju par to, ka pilsētā tiks piegādātas dažādu ražotāju vakcīnas un jau šonedēļ pedagogi varēšot izvēlēties vienu no preparātiem – "AstraZeneca", "Moderna" vai "Pfizer/BioNTech".

Tomēr vēlāk valdības sēdes laikā veselības ministrs Daniels Pavļuts noradīja, ka Latvijā nav un, visticamāk, nebūs iespēju izvēlēties vakcīnu pret Covid-19, ziņo LSM.

Ministra komunikācijas padomniece Lāsma Bindere atzīmēja, ka tomēr ir iespējami izņēmumi – ja vakcinācijas kabinetā pieejamas dažādas vakcīnas, un ārsts kopā ar pacientu vienojas par vienu vai otru variantu.

Patlaban Covid-19 potes saņēmuši 3600 daugavpiliešu, aptuveni ceturtdaļa no tiem saņēma jau otro poti.

Iepriekš ziņots, ka Daugavpilī piecu dienu laikā divu masveida vakcinācijas centru darbības dēļ vakcinācijas ir izdarījušas tikai 467 cilvēki – galvenokārt tāpēc, ka cilvēki nevēlas vakcinēties ar AstraZeneca preparātu.

Ziņas par bīstamām blaknēm atsevišķiem pacientiem, kas vakcinēti ar AstraZeneca preparātu ES, sāka parādīties martā. Virkne ES valstu pieņēma lēmumu apturēt potenciāli problemātiskā preparāta lietošanu vakcinācijai koronavīrusa profilaksei.

Tomēr 18. martā EMA atbalstīja AstraZeneca preparāta tālāku lietošanu vakcinācijas kampaņā. Aģentūras ekspertu vērtējums liecina, ka AstraZeneca preparāta efektivitāte koronavīrusa infekcijas profilaksei pārsniedz tromboembolijas blakusparādību risku.

Pagājušajā nedēļā kļuva zināms, ka Eiropas zāļu aģentūra (EMA) sākusi izvērtēt informāciju par kapilāru noplūdes sindromu – jaunu iespējamu bīstamu blakusparādību pēc vakcinācijas koronavīrusa profilaksei ar kompānijas AstraZeneca preparātu Vaxzevria. Pieci ļoti retā sindroma gadījumi, kam raksturīga šķidruma noplūde no asinsvadiem, fiksēti datubāzē EudraVigilance.

Pagaidām speciālisti vēl nevar apgalvot, vai pastāv saikne starp AstraZeneca vakcīnu un minēto sindromu..

0
Tagi:
vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Ārsti iesaka Latvijai turpināt vakcināciju ar AstraZeneca preparātu
ES pēta jaunu AstraZeneca vakcīnas blakni
EP priekšsēdētājs stāsta par domstarpībām ES vakcīnas "Sputnik V" dēļ
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu