Sīrijas prezidents Bašars Asads

"Pienācis laiks patiesībai": Sīrijas prezidents Asads pārtraucis ilgu klusumu

128
"Ir pienācis laiks parunāt par patiesību bez sensācijām": Sīrijas prezidents Bašars Asads pirmo reizi pusotra gada laikā sniedzis lielu interviju televīzijas kanālam RT

Rietumu mediji nav ieinteresēti saņemt reālu informāciju un sniegt objektīvas ziņas – viņiem nepieciešama sensācija paziņoja Sīrijas prezidents Bašars Asads intervijā Afšinam Rattanzi RT kanālā. Pēc viņa vārdiem, visas Damaskas darbības cīņā pret teroristiem, tostarp ar Maskavas atbalstu, Rietumos pasniedz kā uzbrukumus civiliedzīvotājiem. Tie ir meli. Arābu Republikas vadītājs pastāstīja, ka valsts teritorijā 2021. gadā notiks vispārējas vēlēšanas, kurās varēs piedalīties visi, kas vēlas balotēties. Tāpat Asads pauda viedokli, ka ASV, piesedzoties ar Abu Bakra el Bagdadi likvidācijas operāciju, varētu veikt teroristiskās organizācijas "Islāma valsts"* "rebrendingu".

- Prezidenta kungs, kā zināms, jūs nesniedzat intervijas jau pusotru gadu. Kāpēc jūs nolēmāt aprunāties tagad?

- Mēs ļoti priecājamies, redzot jūs Sīrijā. Notikumi pasaulē kopumā, reģionā un Sīrijā pēc turku iebrukuma atkal izveduši manu valsti priekšplānā. Tas ir pirmkārt. Otrkārt, es uzskatu, ka sabiedriskais viedoklis pasaulē, un īpaši Rietumos, mainās pēdējo gadu laikā. Cilvēki saprot, ka oficiālās personas ir sniegušas ļoti daudz nepatiesu ziņu par to, kas notiek reģionā, Tuvajos Austrumos, Sīrijā, Jemenā... Viņi zina, ka pastāv meli, bet nezina patiesību. Manuprāt, ir pienācis laiks parunāt par šo patiesību. Un treškārt: esmu sniedzis virkni interviju Rietumu medijiem, bet viņi necenšas iegūt kādu reālu informāciju - viņiem ir vajadzīga sensācija. Viņi necenšas objektīvi pastāstīt savai auditorijai par to, kas notiek pasaulē. Tāpēc es dažus gadus neesmu sniedzis intervijas.

- Pa ceļam no lidostas mēs redzējām, kā norit atjaunošanas process... Bet cik karavīru un civiliedzīvotāju nogalināti un ievainoti jūsu valstī kopš 2011. gada? Cik cilvēki bija spiesti pārcelties?

- Stabilitāte, ko jūs vērojāt Damaskā pēdējās 24 stundās, ir vairāk nekā 100 tūkstošu nogalināto un ievainoto Sīrijas karavīru upuru auglis. Zaudēts tik daudz dzīvību, tostarp runa ir par tūkstošiem, pat desmitiem tūkstošu civiliedzīvotāju, nevainīgu cilvēku, kas gājuši bojā mīnmetēju apšaudēs; par tiem, kuri nolaupīti un pēc tam nogalināti; par tiem, kuri pazuduši bez vēsts (ģimenes viņus līdz šim gaida)... Cīņā pret teroristiem bija daudz upuru. Tāpēc tagad jūs redzat stabilitāti un atjaunošanos.

- Jūs zināt, ka NATO valstu medijos jūsu valdība un jūs personīgi asociējaties ar ķīmiskajiem uzbrukumiem... Atcerēsimies 2013. gada 21. augustu Gutā. Vai jūsu valdība todien - 2013. gada 21. augustā pielietoja ķīmiskos ieročus Gutā?

- Lūk, kas ir interesanti saistībā ar šo datumu: tā ir arī diena, kad Damaskā (tikai dažu kilometru attālumā) ieradās starptautiskā delegācija, lai veiktu izmeklēšanu... Tāpēc, spriežot pēc loģikas, pat ja Sīrijas armijas rīcībā būtu bijuši ķīmiskie ieroči un tā gribētu tos izmantot, tajā dienā tā to nedarītu. Tas – pirmkārt. Otrkārt, tika ziņots, ka tur bojā gājuši 200 civiliedzīvotāji. Ķīmisko ieroču uzbrukumā rajonā, kur cilvēki dzīvo diezgan kompakti, var iet bojā desmitiem tūkstošu cilvēku. Tas ir ļoti blīvi apdzīvots rajons. Un treškārt: incidents notika tikai un vienīgi Rietumu oficiālo personu iztēlē - šo stāstu izmantoja kā ieganstu uzbrukumam Sīrijai. Lūk, ko es gribu teikt. Viņi nav snieguši nekādus būtiskus pierādījumu, bija arī liels skaits pārskatu, kas apgāza šos ziņojumus, šīs apsūdzības... Sīrijas armija nekad nav izmantojusi ķīmiskos ieročus.

- Tad jūs nolēmāt uzaicināt Ķīmisko ieroču aizlieguma organizāciju, lai tos izvestu.

- Mēs viņus pasaucām un ierosinājām veikt izmeklēšanu, jo bijām pārliecināti, ka šī apsūdzība ir nepamatota. Tomēr delegācija ne vienmēr bija objektīva, lielākoties tā darbojās aizspriedumaini...

- Fernando Ariasam Gonsalesam, tagadējām ĶIAO vadītājam, šķiet, pašam ier problēmas ar atmaskotājiem... Bijušais ĶIAO ģenerāldirektors Ahmets Uzumdžu, kura uzraudzībā tika iznīcināts Sīrijas ķīmiskais arsenāls, paziņoja par neskaidrībām un nesakritībām sakarā ar šo jautājumu.

- Par nesakrītībām mūsu pārskatā?

- Jā.

- Kāpēc tad viņi to visu neuzrāda? Tādi pieņēmumi izskan kopš 2013. gada. Pagājuši jau seši gadi. Vai viņi joprojām nevar tos pierādīt? Katru reizi, kad viņi apsūdz Sīriju par ķīmisko ieroču lietošanu, rodas jautājums: vai tad ir iespējams, esot, tā sakot, Rietumu pasaules acu priekšā, pielietot tos atkal un atkal?
stāstam vispār trūkst racionālā kodola. Uzbrukuma laikā ķīmiskie ieroči mums nav vajadzīgi. Par ķīmiskajiem uzbrukumiem viņi runā tikai tad, kad mēs uzbrūkam, nevis tad, kad ciešam sakāves. Pat no militārā viedokļa (es tagad nerunāju par Sīrijas armiju, jo mums vairs nav ķīmisko ieroču, es vienkārši spriežu loģiski) ir jēga izmantot tādus ieročus tad, kad tiek nodotas pozīcijas, nevis uzbrūkot.

- Tātad jūs atspēkojat apgalvojumus, ka Sīrijas valdība ir pielietojusi ķīmiskos ieročus Džobarā, Šeihmaksudā, Sarakibā, Alepo apkaimē, kā arī Hanšeihunā 2017. gada 4. aprīlī?

- Visi šie stāsti ir tikai nepamatotas apsūdzības. Ja kāds ir ziņo par ķīmisko ieroču pielietošanu, tam ir jāpamato sava versija ar attiecīgiem pierādījumiem.

- Pamatojoties uz informāciju no ĶIAO, Lielbritānija, ASV un Francija secināja, ka jūsu valstij jāsoda.

- "Secināt" ir viens, bet uzrādīt pierādījumus - pavisam cits. Mēs runājam par pierādījumiem. Kur ir pierādījumi, kas apstiprina viņu versiju? Pierādījumu nav. Viņiem nekā nav.

- Vai ziņojumi (domājams, tos izplatījusi jūsu puse), ka video pieradījumi safabricēti, bet ķīmiskos ieročus pielietojuši tā saucamie dumpinieki ar Saūda Arābijas varas iestāžu atbalstu, ir patiesi?

- Jā, šie materiāli ir YouTube vietnē, un jūs varat tos apskatīt. Tika organizēts liela mēroga inscenējums, un daži tā dalībnieki upuru lomā piedalījās vairākos "incidentos", kas saistīti ne tikai ar ķīmiju, bet arī ar uzlidojumiem... Cilvēks tēlo upuri, pēc filmēšanas ceļas kājās, it kā nekas nebūtu noticis – tas arī ir YouTube. Tur viss ir labi redzams. Mēs varam sniegt jums pierādījumus.

- Tomēr nekādu citu pierādījumu nav. "Baltās ķiveres", kam ir Lielbritānijas valdības - Ārlietu ministrijas - atbalsts un kas nesen saņēmušas papildu finansējumu no Trampa administrācijas, apgalvo, ka šie videoieraksti ir pilnīgi patiesi, un to autori līdz 2018. gadam izglābuši 150 tūkstošus cilvēku jūsu valstī.

- Starp "eņģeļiem" no "Baltajām ķiverēm" ir redzamas personas, kas bija "Al Qaeda" rindās. Tie ir lieliski redzami, attēli ir ļoti skaidri. Tai skaitā viņu rindās ir kāds, kurš nogrieza cilvēkiem galvas, un cits – kas ēda nogalinātā karavīra sirdi. Tas viss ir atrodam internetā. Neviens mūsu reģionā netic šīm "Balto ķiveru" reklāmas akcijām. Tās ir "An Nusra"* spārns.

-Taču Lielbritānijas atbalstīto "Balto ķiveru" vadītājs Raeds Salehs mūsu programmas ēterā paziņoja, ka tā ir humanitāra organizācija, tās dalībnieki (pretēji jūsu un Krievijas valdības pieņēmumiem) nav teroristi.

- Taču ir attēli, ir videoieraksti. Pierādījumi ir. Tie nav mūsu pieņēmumi, mēs to zinām. No kurienes? Tas ir redzams viņu pašu ierakstos. Mēs varam sniegt jums šos pierādījumus. Mums tie ir.

- Kāds bija jūsu viedoklis par Lielbritānijas valdības lēmumu nosūtīt Karalisko jūras kājnieku vienību Irānas kuģa aizturēšanai? Tika apgalvots, ka Irānas valdība veda naftu uz Sīriju. Vai var teikt, ka šoziem Eiropas Savienības sankcijas smagi skars nabadzīgākos Sīrijas iedzīvotāju slāņus?

- Tieši tā. Pirmkārt, tas ir pirātisms, un ar to nodarbojas Apvienotās Karalistes režīms. Otrkārt, viņi gribēja ietekmēt Sīrijas tautu... Kāpēc? Tika gaidīts, ka tauta sacelsies pret savu valdību kādā kara posmā. Bet tas nenotika. Tika gaidīts, ka tauta atbalstīs tā sauktos dumpiniekus un "Baltās ķiveres", bet tā tos neatbalstīja un palika valdības pusē. Tāpēc tagad cilvēki cietīs un maksās par to.

- Lai gan "globālie Dienvidi", jūs un jūsu ministri uzskatāt par dabisku apsūdzēt NATO valstu valdības par "Al Qaeda" vai "Islāma valsts" atbalstu, skatītāji NATO valstīs, var uzskatīt šos apgalvojumus par smieklīgiem... Kāpēc britu valdība vai Obamas administrācija (Donalds Tramps, iespējams, tomēr saprata kas te notiek) varētu vēlēties atbalstīt "Al Qaeda" un ISIS? Kā jūs domājat?

- Kāpēc? Paskatieties uz faktiem. Sāksim ar to, ka par to sāka runāt amerikāņu oficiālās personas (piemēram, Džons Kerijs, Hilarija Klintone un daudzi citi)... Viņi runāja par ASV lomu "Al Qaeda" atbalstā Afganistānā. Viņu mērķis bija izmantot šo grupējumu cīņai pret Padomju Savienību... Viņi par to runāja. Tā viņi strādā. Mēs to neesam izdomājuši.

- Kāpēc viņi pieļāva to pašu kļūdu pēc (2001. gada – red.) 11. septembra?

- Tāpēc ka ASV politikas pamatā kopumā ir mēģinājumu un kļūdu metode. Viņi iebruka Afganistānā. Iebruka Irākā, nekas nesanāca. Sāka iebrukumus citās valstīs, tikai mainīja metodi. Viņi nomainīja pieeju.

Bandītisms valsts līmenī: kā ASV zog Sīrijas naftu
Sputnik / RUPTLY / Минобороны РФ

Šobrīd ASV problēma ir tā, ka, no viņu viedokļa, viņi tagad karo par izdzīvošanu, jo zaudē savu hegemoniju.
Viņi nolēma cīnīties ar Krieviju, Irānu, Sīriju, ar visiem, kas saka "nē". Pat ar sabiedrotajiem, pat ar Rietumu valdībām, ja tie teiks "nē". Viņi ir gatavi cīnīties. Viņiem ir vajadzīgi "instrumenti". Viņi nosūtīja savu armiju uz Irāku, bet saprata, ka šī ideja nav nostrādājusi. Zaudējumi bija lieli, un par to nācās maksāt pat Savienotajās Valstīs.
Tāpēc viņiem ir daudz vieglāk izmantot trešo pusi. "Al Qaeda" ir trešā puse cīņā pret Sīrijas, Krievijas un Irānas valdībām. Tāpēc viņi izmanto tādu pieeju. Tam ir gan ierādījumi. Kā "Islāma valsts" pēkšņi parādījās 2014. gadā? It kā no nekurienes. Vienlaikus gan Irākā, gan Sīrijā, ar amerikāņu ieročiem! Viss ir skaidrs. Kā viņiem izdevās nogādāt Turcijā miljoniem barelu naftas amerikāņu aviācijas acu priekšā? Kā? Lieta tāda, ka amerikāņi gribēja to izmantot pret Sīrijas armiju. Ne jau mēs to apgalvojam, bet gan amerikāņi, un fakti to apstiprina.

- Vai jūs piekrītat Krievijas interesantajai versijai par to, ka ASV kontrabandas ceļā izved no Sīrijas ziemeļiem naftu par vairāk nekā $30 miljoniem mēnesī? Vai tas ir Trampa trampis sarunās Ženēvā? Kāpēc ASV, naftas neto eksportētāju, varētu interesēts resurss par tādu summu?

- Kopš 2014. gada ISIS* sāka izlaupīt un izves Sīrijas naftas krājumus. Viņiem bija divi partneri: Erdogans ar savām aprindām un ASV - CIP vai kāda cita personā.

Sīrijas armijas karavīrs Alepo apkārtnē
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Pat tad, kad kurdi sāka nelikumīgi iegūt Sīrijas naftu, viņu partneri arī bija amerikāņi.
Runa ir par naudu, runa ir par naftu - tā ir Trampa pēdējā apgalvojuma būtība. Taču tas nav nekāds jaunums, tam nav nekāda sakara ar pārrunām.
Amerikāņi vienmēr tiecas tā vai citādi izlaupīt citas valstis, atņemt tām naftu, naudu un vispār finanšu resursus un tiesības — gan politiskās, gan arī visas pārējās. Tāda ir viņu vēsturiskā loma, vismaz kopš Otrā pasaules kara beigām.
Tāpēc te nav nekā jauna vai dīvaina, nekādu jaunu iezīmju viņu politikā. Tikai retumis ASV metodes iegūst jaunas formas. Šajā gadījumā naftas atradņu izlaupīšana kalpo par kliedzošu praktisku piemēru amerikāņu politikai, kuras pamatā ir tiesību piesavināšanās.

- Es gribētu jums pajautāt par valsts atjaunošanu. Daži apgalvo, ka Sīrija būs pārāk atkarīga no Ķīnas un Irānas. Pēc aplēsēm, runa ir par 230 miljardiem dolāru. Vai uzskatāt, ka sīrieši, kas devušies bēgļu gaitās, atgriezīsies dzimtenē un sāksies plaša atjaunošana? Vai tas varētu notikt pārredzamā nākotnē?

- Ne tik drīz. Kā jūs zināt, šobrīd pret mums vērsts embargo. Amerikāņi pēdējos divus gadus ir darījuši visu, lai nepieļautu ne juridisku, ne fizisku personu ierašanos, kas vēlētos ieguldīt Sīrijā – pret viņiem tiks vērsts embargo. Tāpēc daudzi investori baidās novirzīt kapitālu uz Sīriju. Bet tā nav lielākā problēma. Mums ir pietiekami daudz cilvēku resursu, lai atjaunotu valsti. Atjaunošanu var turpināt pakāpeniski, un es neuztrauktos par šo embargo. Bet draudzīgās valstis, piemēram, Ķīna, Krievija un Irāna, protams, būs prioritāri Sīrijas atjaunošanas procesa dalībnieki.

- Kā jums šķiet, vai (šis jautājums jau ir uzdots), teroristu atgriešanās un imigrantu masveida pieplūdums pēc militāro darbību sākuma Lībijā un Sīrijā kādā veidā ir ietekmējis Lielbritānijas lēmumu izstāties no ES? Es runāju par imigrāciju uz...

- Uz Eiropu? Protams, ultralabējie politiskie spēki ir izmantojuši situāciju savās interesēs. Ja novērsties no politiskajiem aspektiem, tad svarīgākais šādu izmaiņu apstākļos ir tas, cik lielā mērā Eiropa ir gatava un vispār spēj integrēt imigrantus.
Pat pirms pašreizējiem notikumiem Eiropas valstis pēdējo desmit gadu laikā saskaras ar imigrantu masveida pieplūdumu un to integrācijas grūtībām. Tagad šī problēma ir pilnīgi reāla, Francija, Lielbritānija un citas valstis saskārušās ar terorismu. Tas ir skaidrs, jo daļa imigrantu ir ekstrēmisti, teroristi un tie, kuri nevēlas integrēties. Viņi tiecas uz Eiropu tikai tāpēc, ka vēlas pamest dzimto reģionu dažādu iemeslu dēļ. Tie ir drošības faktori un ekonomiskie aspekti.

- Vai nepastāv nekāda sadarbība drošības jomā, lai palīdzētu šīm valstīm tikt galā ar grūtībām?

- Tagad tās nav, un mēs tai neesam gatavi. Mēs skaidri paziņojām, ka negrasāmies palīdzēt drošības jomā jebkurai valstij, kamēr tā darbojas pret Sīriju kaut kādos virzienos - ekonomikā, drošībā, politikā…

- Britu izlūkdienesta vadītājs Alekss Jangers teica par jums un Vladimiru Putinu: "Viņi grib pārvērst Sīriju par tuksnesi un nosaukt to par "mieru". Sirdi plosoša cilvēciskā traģēdija."

- Neviens britu ierēdnis nav tiesīgs spriest par humanitāro situāciju jebkur pasaulē. Lielbritānija piedalījās iebrukumā Irākā, vairāk nekā pusotra miljonu Irākas iedzīvotāju slepkavībās, apšaudīja ar raķetēm Sīrijas teritoriju, ieviesa embargo pret mūsu valsti, ir līdzvainīga simtiem tūkstošu sīriešu bojāejā. Galu galā Londona ir Vašingtonas marionete. Tāpēc britiem nav tiesību domāt par humānismu kādā pasaules valstī. Es pat nerunāju par to, kā viņi pagātnē uzvedās Indijā. Nerunāsim par koloniālo laikmetu, ierobežosimies ar mūsdienām. Viņiem vienkārši nav tiesību par to runāt.

- Pēdējais jautājums ir par vēlēšanām. Vai Sīrijā notiks vispārējās vēlēšanas 2021. gadā?

- Noteikti.

- Vai vēlēšanu biļetenā būs vairāk nekā viens kandidāts?

- Pagājušajā reizē bija trīs kandidāti, nākamreiz būs tik daudz cilvēku, cik vēlēsies kandidēt. Tie būs vairāki cilvēki.
Pilnu intervijas versiju skatiet RTD.

 

* teroristiskā organizācija, kas aizliegta Krievijā un vairākās citās pasaules valstīs.

128
KF Izmeklēšanas komitejas priekšsēdētājs Aleksandrs Bastrikins

Aleksandrs Bastrikins: acīmredzot, neonacisms un revanšisms Eiropu nebiedē

20
(atjaunots 11:37 18.09.2020)
Mūsu pienākums ir aizsargāt dzīvo un kritušo karavīru un civiliedzīvotāju godu. Atcerēties un zināt kara mācības – tas nozīmē, ka ir arī iespēja novērst traģēdijas un kļūdas tagadnē.

Septembrī Krievijas Izmeklēšanas komiteja izveidoja nodaļu, kas izmeklē ar nacisma reabilitāciju un vēstures falsifikāciju saistītus noziegumus. Kāpēc bija vajadzīga atsevišķa nodaļa, kādas grūtības rodas tamlīdzīgu lietu izmeklēšanā, kādām jābūt izmeklētāju zināšanām un kāpēc Krievijas pienākums ir reaģēt uz karavīru slavas simbolu zaimošanu ārvalstīs? Par to intervijā RIA Novosti pastāstīja Izmeklēšanas komitejas priekšsēdētājs Aleksandrs Bastrikins.

— Aleksandr Ivanovič, nesen Izmeklēšanas komiteja izveidoja nodaļu, kas izmeklē ar nacisma reabilitāciju un vēstures falsifikāciju saistītus noziegumus. Ziņa raisīja plašu diskusiju medijos un sociālajos tīklos. Pastāstiet, kāda bija nepieciešamība radīt tādu nodaļu?

— Kā zināms, Nirnbergas kara tribunāla spriedums bija svarīgākais posms Otrā pasaules kara cēloņu vērtējumā. Visiem ir jāpatur prātā, ka par Otrā pasaules kara sākšanu atbildīgo nacistisko noziedznieku darbības tika atzītas par noziedzīgām. Tomēr šodien, tagadējā informācijas kara apstākļos aug mēģinājumu skaits reabilitēt nacismu gan mūsu valstī, gan arī ārvalstīs. Tāpat mēs vērojam nepatiesu mūsu valsts lomas vērtējumu uzvarā pār fašismu. Lai atjaunotu taisnīgumu, vajag aktīvāk pretoties tādām parādībām. Turklāt mūsu sabiedrības vēlme godāt Tēvijas aizstāvju piemiņu un aizsargāt vēsturisko patiesību ir iekļauta likumā un tagad nostiprināta arī Krievijas Federācijas Konstitūcijā.

— Kā tagad tiek sodīti tamlīdzīgi nodarījumi?

— Krievijas Kriminālkodeksa pants par nacisma reabilitāciju (KF KK 354.1. pants) jau tiek attiecināts uz tiem, kuri cenšas izplatīt nacistisko simboliku un fašisma ideoloģiju. Jaunākie piemēri – mūsu reakcija par notikumiem tiešsaistē organizētās akcijas "Nemirstīgais pulks" gaitā: vairāku Krievijas subjektu iedzīvotāji publicēja tīmekļa vietnē nacistu un Dzimtenes nodevēju fotogrāfijas. Daļa krimināllietu ir noslēguma stadijā, vairāki to figuranti stājušies tiesas priekšā, un viens no viņiem, Permas iedzīvotājs Daņiils Simanovs, jau notiesāts, viņam piespriesti 200 stundu piespiedu darbi. Domāju, tiesas piespriestie sodi pilnībā atbilst nozieguma radītajam apdraudējumam, par to liecina arī spriedums Simanovam. Tāpēc atsevišķi izteikumi, kas šīs krimināllikuma normas pielietojumu pielīdzina koncentrācijas nometnēm rada tikai neizpratni.

— Kas šādu noziegumu izmeklēšanā sagādā grūtības?

— No pirmā acu uzmetiena šķiet, ka nozieguma sastāvā viss ir skaidrs. Taču tā gluži nav, aiz vienkāršības slēpjas sava specifika. Noskaidrojot nozieguma apstākļus, tiek ne tikai konstatēta konkrētā izteikuma neatbilstība vēsturiskajiem notikumiem. Pats galvenais: jānoskaidro personas motīvi un prettiesiskā nodarījuma mērķtiecība, kā arī nozieguma sastāva objektivitāte, kas šajā gadījumā var izpausties tīši nepatiesu ziņu izplatīšanā par PSRS darbībām.

Šajā sakarā dažas iepriekšējās izmeklēšanas īpatnības atbilstoši pantam par nacisma realizāciju, tā specifika, kā arī iegūtā izmeklēšanas pieredze liecināja, ka nepieciešams veidot īpašu nodaļu Izmeklēšanas komitejas struktūrā. Pie tam atsevišķu izmeklējamo faktu starptautiskais raksturs arī prasa īpašu iemaņu un zināšanu koncentrāciju, it īpaši ņemot vērā to, ka problemātikas aktualitāte diemžēl progresē.

— Tomēr var gadīties arī nopietnāki noziegumi, kas prasa dziļu vēstures analīzi? Vai jūsu darbinieki varēs izmeklēt arī tos?

— Jaunajā nodaļā strādās Izmeklēšanas komitejas izmeklētāji, kam jau ir tādu noziegumu izmeklēšanas pieredze. Tie ir darbinieki, kas cita starpā ieguvuši plašas zināšanas ne tikai tieslietās, starptautisko tiesību jomā, bet arī vēsturē. Viņi ir analizējuši lielu skaitu kara un pirmskara perioda arhīva dokumentu, izmeklējot citas krimināllietas par nacistu noziegumiem, nepieciešamības gadījumā izmantojot zinātnieku atbalstu.

Vienlaikus tādās lietās nodrošinām nepieciešamās tiesu ekspertīzes, tostarp arī vēsturiskās. Īpaša uzmanība tiek veltīta leksisko konstrukciju vērtējumam par pasaules līmenī fiksētiem un atzītiem vēsturiskajiem faktiem. Viss šī darba apjoms veltīts nozieguma kvalificējošo pazīmju noteikšanai, bez kurām nav iespējams saukt pie kriminālatbildības.

Izmeklētājs cita starpā ņem vērā spēkā esošās starptautisko tiesību normas, kuru pamatā ir Nirnbergas kara tribunāla lēmums. protams, darbs šajā virzienā nekādi nevar ietekmēt pilsoņu zinātniski vēsturisko darbību. Viena lieta ir glorificēt nacistus, atzinīgi vērtēt viņu noziegumus pret cilvēci, zaimot mūsu tautas atmiņu – tas ir krimināli sodāms, un pavisam cita – zinātniskās darbības īstenošana.

Līdztekus noziegumu izmeklēšanai jaunā nodaļa pildīs koordinācijas centra lomu, sniedzot metodiski analītisko palīdzību reģionālajām izmeklēšanas iestādēm krimināllietu izmeklēšanā. Turklāt tiks apkopota izmeklētāju pieredze šajā darbības jomā un nodrošināta tiesiskā pieeja tamlīdzīgu faktu vērtējumam. Uzsvēršu: līdz ar šo darba virzienu mūsu prioritātes, kas saistītas ar citu noziegumu izmeklēšanu, joprojām ir uzmanības centrā.

— Vai citās valstīs pastāv kriminālvajāšana par tādiem noziegumiem vai saistītiem ar nacistiskās ideoloģijas izplatīšanu?

— Vācijas Kriminālkodeksā paredzēta atbildība par antikonstitucionālu organizāciju propagandisko materiālu izplatīšanu, pie tam kvalificējošā pazīme nosaka īpašu atbildību par materiālu izplatīšanu, "kuru saturs saistīts ar nacionālsociālisma ideoloģiju". Izraēlā pastāv kriminālatbildība par Holokausta noliegšanu. Baltkrievijas Republikā arī pastāv kriminālatbildība par nacisma reabilitāciju. Starp citu, patlaban veidojam sadarbību ar Vācijas zemju tieslietu pārvalžu centrālo resoru Ludvigsburgā. Neapšaubāmi sadarbība stimulēs tamlīdzīgu noziegumu izmeklēšanu.

Vienlaikus mēs redzam, kā Lietuvā, Latvijā un Igaunijā tiek atbalstītas Nirnbergas tribunālā par noziedzīgām atzīto SS vienību bijušo locekļu organizācijas. Ukrainā skolēnus ved nolikt ziedus pie civiliedzīvotāju masu slepkavībās vainīgu nacistu kapiem, padara par varoņiem cilvēkus, kuri sadarbojās ar hitlerisko Vāciju. Paceļ galvas revanšisti un neonacisti Eiropā. Viņi aktivizējas Austrijā, Itālijā, Spānijā. Pagaidām tādas parādības, acīmredzot, nebiedē šo valstu valdības, taču nākotnē tās var negatīvi ietekmēt sabiedrisko apziņu.

— Vai notikumi citās valstīs skar Krieviju?

— Nacisma reabilitācijas mēģinājumi un Krievijas karavīru slavas simbolu nozaimošana tiek fiksēti arī citās valstīs. Spēkā esošā likumdošana uzliek mums pienākumu reaģēt uz tādiem noziegumiem. Izmeklēšanas komiteja turpina izmeklēt krimināllietu pret Ukrainas Nacionālās atmiņas institūta priekšsēdētāju Vladimiru Vjatroviču. Viņš tiek turēts aizdomās par sistemātisku faktu noliegšanu, ko fiksējis Starptautiskais kara tribunāls – viņš noliedz, ka SS divīzijas "Galičina" karavīri bija informēti par to, ka SS spēki pastrādāja kara noziegumus un noziegumus pret cilvēci, vai to, ka divīzija piederēja pie SS spēkiem.

Notiek iepriekšēja izmeklēšana pret Latvijas Republikas pilsoni SS Latviešu leģiona veterānu Visvaldi Lāci. Noskaidrots, ka 2017. gada novembrī Rīgā tika izdota viņa grāmata "Latviešu leģions patiesības gaismā", kuras tekstā Lācis atzinīgi novērtēja SS Latviešu leģiona policijas bataljonu pastrādātos kara noziegumus pret civiliedzīvotājiem, 2020. gada aprīlī V.Lācis ir miris, tomēr krimināllietas pārtraukšana sakarā ar figuranta nāvi iespējama tikai ar tuvu radinieku piekrišanu, tas ir, bez reabilitējoša pamata. Tāpēc krimināllietas izmeklēšana turpinās.

Šogad tika ierosināta un tiek izmeklēta krimināllieta par Padomju Savienības Maršalam Ivanam Koņevam veltītā pieminekļa – Krievijas karavīru slavas simbola – nojaukšanu Čehijas Republikā.

Pavisam nesen fiksēt vēl viens zaimošanas fakts Žiežmaru pilsētā Lietuvā pret Sarkanās armijas karavīriem veltīto pieminekli kapos netālu no pilsētas atbrīvošanas cīņās bojā gājušo sarkanarmiešu brāļu kapa. Neapšaubāmi, šie apstākļi izraisīja Krievijas IK izmeklētāju reakciju – patlaban tiek veikta fakta procesuālā pārbaude.

— Ko jūs vēlaties panākt?

— Mūsu pienākums ir aizsargāt dzīvo un kritušo karavīru-atbrīvotāju un civiliedzīvotāju, nacistu upuru godu. Atcerēties un zināt kara mācības – tas nozīmē, ka ir arī iespēja novērst traģēdijas un kļūdas tagadnē. Pie tam nesen esam izveidojuši Izmeklēšanas komitejas Meklējumu un arhīvu darba koordinācijas štābu, kurā strādā citu resoru un sabiedrisko organizāciju pārstāvji, Krievijas IK centrālā aparāta nodaļu un izmeklēšanas iestāžu vadītāji un darbinieki, kuru teritorijā ieplānoti arhīva, vēsturisko izlūkošanas un meklējumu darbi projekta "Bez noilguma termiņa" ietvaros.

Mēģinājumi uzvelt vienlīdzīgu atbildību par kara kurināšanu nacistiskajiem noziedzniekiem un antihitleriskās koalīcijas valstīm, attaisnot nacistiskos noziedzniekus un viņu līdzskrējējus nozīmē ne tikai vēstures falsifikāciju. Tie ir nelikumīgi un amorāli, tie zaimo to cilvēku piemiņu, kuri atbrīvoja pasauli no nepārprotama un juridiski fiksēta ļaunuma. Tāpēc mūsu pienākums ir nepieļaut vēsturiskās patiesības izkropļošanu, cita starpā – arī ar tiesiskiem pasākumiem.

20
Tagi:
falsifikācija, nacisma glorifikācija, Krievija, Vēsture
Pēc temata
Par spīti krieviem un komunistiem. Prāgā var parādīties piemineklis vlasoviešiem
Krievijas AM publicējusi dokumentus par Berlīnes atbrīvošanu
Prāgā vīrietis pieķēdēja sevi pie pieminekļa maršalam Koņevam
Elle zemes virsū. Ko ieraudzīja sarkanarmieši atbrīvotajā Aušvicas koncentrācijas nometnē
Čehija atteikusies atdot Krievijai maršala Koņeva pieminekli
Aleksandrs Lukašenko

Lukašenko par protestiem, automāta nēsāšanu un pirmstermiņa vēlēšanām

68
(atjaunots 09:50 09.09.2020)
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko sniedzis interviju Krievijas medijiem Minskā. Viņš apsprieda protestus, varasiestāžu metodes, grozījumus Konstitūcijā un iespējamās ārkārtas vēlēšanas, integrāciju ar Krieviju un vizīti Maskavā.

RĪGA, 9. septembris — Sputnik. Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko pastāstīja, ka iespējams, "mazliet aizsēdējies" savā postenī, taču uzskata, ka patlaban tikai viņš var aizsargāt baltkrievus. Valsts vadītājs pieļāva ārkārtas prezidenta vēlēšanu iespēju pēc konstitucionālās reformas, vēsta RIA Novosti.

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko sniedzis interviju Krievijas medijiem Minskā, Neatkarības pilī. Intervijā piedalījās telekanāla Russia Today galvenā redaktore Margarita Simoņana. "Pervij kanal" korespondents Antons Verņickis, telekanāla "Rossija 1" korespondents Jevgeņijs Rožkovs, radiostacijas "Govorit Moskva" galvenais redaktors Romāns Babajans. Sarunas pilnā versija tiks sniegta vēlāk, pagaidām žurnālisti publicējuši intervijas fragmentus.

Iespējamas ārkārtas vēlēšanas

Intervijas gaitā Lukašenko atzina, ka, iespējams, pārāk ilgi strādā savā postenī, tomēr viņš ir pārliecināts, ka nes labumu baltkrievu tautai.

"Jā, iespējams, esmu mazliet aizsēdējies, iespējams, mani rāda ne tikai pa televizoru, bet arī pa gludekli un tējkannu. Jā. Tomēr tagad patiesībā tikai es varu aizstāvēt baltkrievus," prezidenta teikto citēja žurnālists Jevgeņijs Rožkovs.

Pēc Lukašenko vārdiem, pēc konstitucionālās reformas iespējamas ārkārtas prezidenta vēlēšanas.

"Mēs esam gatavi īstenot Konstitūcijas reformu, pēc tam es pieļauju ārkārtas prezidenta vēlēšanas," fragmentu no intervijas savā Telegram kanālā publicēja Romāns Babajans.

Pie tam Lukašenko piezīmēja, ka prezidenta posteni tāpat vien nepametīs. 

"Ceturtdaļgadsimtu esmu iekārtojis Baltkrieviju. Tāpat vien es to visu nepametīšu. Turklāt, ja es aiziešu, manus piekritējus sāks slepkavot!" Baltkrievijas līderi citēja Romāns Babajans.

Kas vada protestus un kāds ir viņu mērķis

Jautāts par mītiņiem, kas noritējuši valstī pēc vēlēšanām, Lukašenko norādīja, ka ar protestiem saistīti amerikāņi, kas strādā caur centriem Polijā un Čehijā. Taču ir arī iekšējie iemesli.

"Mēs pavaicājām, kas ir ieinteresēts, no kuras puses, pēc būtības, viņš gaidīja un gaida viltību. No vienas puses, protams, pēc viņa vārdiem, tie ir ārēji iemesli. Viņš uzskata, ka ar visu saistīti amerikāņi, un viņi rīkojas caur centriem Polijā un Čehijā. Taču ir arī iekšējie iemesli. Es pavaicāju: "Vai patiešām neapmierinātības iemesls ir tikai ārēji iemesli?" Viņš teica, ka ne, ir arī iekšēji iemesli... Otrs, iekšējais  iemesls, pēc viņa domām, ir tas, ka Baltkrievijā izaugušas divas jaunas paaudzes un izveidojusies neliela "buržujiņu", kā viņš teica, klase, un tas patiešām radījis neapmierinātību, viņi vēlas varu," Lukašenko teikto citēja Rožkovs.

Baltkrievijas līderis atzina, ka tīri cilvēcīgi jūt aizvainojumu protestu dēļ, tomēr viņš saprot, ka daži jau vienkārši aizmirsuši, kāda bija situācija Baltkrievijā pirms 20 gadiem.

"Cilvēciski biju ļoti aizvainots, taču saprotu, ka daļa cilvēku, kuri tagad protestē, vienkārši nezina, kāda bija mūsu Baltkrievija pirms 20 gadiem, bet daļa to aizmirsusi!" Lukašenko teikto publicēja Babajans.

Baltkrievijas līderis uzskata, ka valstī notiekošo protestu organizatoru patiesais mērķis ir Krievija.

"Jums ir skaidri jāsaprot, ka tiem, kas to visu dara, esam vajadzīgi nevis mēs, bet gan jūs," teica prezidents.

Sarunā ar žurnālistiem Lukašenko pastāstīja, ka ieplānojis drīz apmeklēt Maskavu. "Tuvākajā laikā ieradīšos Maskavā," Lukašenko citēja Babajans.

Viņš piezīmēja, ka Minska ir gatava turpināt integrāciju ar Krieviju, taču vispirms jāpanāk, lai sāktu darbu visi institūti Sabiedrotās valsts ietvaros.

"Mēs esam gatavi turpināt integrāciju ar Krieviju, taču vispirms vajag, lai reāli sāktu darboties visi institūti un Sabiedrotās valsts ietvaros jau esošie projekti," konstatēja Baltkrievijas līderis.

Varasiestāžu darbinieku metodes

Komentējot likumsargu metodes protesta akciju laikā, prezidents atzina, ka dažviet tur bija "par traku", un incidenti tiks noskaidroti.

"Par piekaušanām, protams, arī jautājām, kas tas bija, un citu starpā piekāva arī žurnālistus. Viņš teica, ka tās bija pirmās karstās tā brīža emocijas. Omoniešiem te pārmest nevar, viņaprāt, viņi aizsargāja savu valsti no blickrīga un patiešām tobrīd nosargāja valsti. Tas ir viņa patiesais viedoklis," teica Rožkovs.

Savu parādīšanos Minskā ar automātu rokās Lukašenko pamatoja ar gatavību aizsargāt valsti līdz galam. "Mana parādīšanās ar automātu nozīmēja tikai vienu – es nekur neesmu aizbēdzis un esmu gatavs aizstāvēt savu valsti līdz galam," Baltkrievijas prezidentu citēja Romāns Babajans.

Koļesņikovas aizturēšana

Tāpat žurnālisti uzdeva Baltkrievijas prezidentam jautājumam par viena opozīcijas līdera – Marijas Koļesņikovas – aizturēšanu. Lukašenko norādīja, ka viņa aizturēta par valsts robežas šķērsošanas pārkāpumiem.

"Aleksandrs Lukašenko teica, ka ir informēts par situāciju. Viņa patiešām gribēja bēgt, kā viņš teica, uz Ukrainu, jo viņai tur it kā esot māsa. Un viņš, kā robežsargs, uzskata, ka viņa aizturēta pamatoti," atzīmēja Jevgeņijs Rožkovs.

Viņš pastāstīja, ka informāciju par incidentu pie Baltkrievijas un Ukrainas robežas Lukašenko saņēmis no specdienestiem un robežsargiem. "Pēc viņa vārdiem, saskaņā ar robežsargu teikto, patiešām viņi centušies šķērsot robežu. Un mašīna ar Koļesņikovu un diviem viņas līdzgaitniekiem (Ivanu Kravcovu un Antonu Rodņenkovu – red.) zonā starp Baltkrievijas robežu un Ukrainas robežu. Patiešām, pēc viņa vārdiem, viņam ziņojuši, ka Koļesņikovu izmetuši no mašīnas un aizbēguši," teica Rožkovs.

Lukašenko pastāstīja, ka Baltkrievija "lūdz Ukrainai atgriezt" opozicionārus Kravcovu un Rodņenkovu, kam izdevies šķērsot abu valstu robežas, piebilda žurnālists.

Tāpat Baltkrievijas prezidents sarunā konstatēja, ka opozīcijas koordinācijas padome – tā nav nekāda opozīcija, un viņš neplāno dialogu ar to.

"Es nerunāšu ar opozīcijas koordinācijas padomi, jo nezinu, kas ir šie cilvēki. Tā nav nekāda opozīcija. Visi viņu ieteikumi nozīmē katastrofu Baltkrievijai un baltkrievu tautai. Viņi grib saraut visus mūsu sakarus ar brālīgo Krieviju, grib, lai pie mums būtu maksas izglītība un medicīna," sašutis atklāja Lukašenko.

Romāns Babajans pastāstīja lasītājiem, ka, pēc Lukašenko izteikumiem, opozicionāri vēlas iznīcināt visus ražošanas uzņēmumus valstī un atstāt bez darba to darbiniekus.

68
Tagi:
Aleksandrs Lukašenko
Pēc temata
Lavrovs: Lietuva pārkāpusi visas robežas centienos sakaitēt situāciju Baltkrievijā
"Prātam neaptverami": KF ĀM aicina Varšavu likt mierā Minsku
Baltkrievija pati tiks galā: Lavrovs aicināja Baltijas valstis neiejaukties
Covid-19 antivielu testēšanas sistēma, foto no arhīva

Latvijā Covid-19 inficēšanās uzliesmojums: 17 jauni gadījumi

0
(atjaunots 14:18 19.09.2020)
Ja piektdien Latvijā tika ziņots vien par četriem jauniem koronavīrusa inficēšanās gadījumiem diennakts laikā, tad sestdien jaunatklāto inficēto skaits sasniedzis 17. Viens pacients nokļuvis slimnīcā.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, pēdējās diennakts laikā tika veikti 2402 Covid-19 testi un reģistrēti 17 jauni koronavīrusa inficēšanās gadījumi.

​Saskaņā ar SPKC veikto epidemioloģisko izmeklēšanu, sešos gadījumos Covid-19 tika ievests no ārzemēm. Inficētie atgriezās no Krievijas un Lielbritānijas. Vēl trīs inficētie kontaktējuši ar citiem ar iepriekš inficētajiem ar koronavīrusu. Pārējiem inficēšanās avots tiek noskaidrots.

​Aizritējušajā diennaktī slimnīcā nonācis viens cilvēks ar Covid-19. Kopumā Latvijas slimnīcās ārstējas 8 pacienti ar šādu diagnozi.

Kopumā kopš pandēmijas sākuma Latvijā tika veikti 293 309 testi, 1515 cilvēki inficējās, no tiem 1248 izveseļojās, bet 36 inficētie nomira.

​Atgādināsim, ka piektdien, 18. septembrī, Latvijā tika ziņots vien par četriem jauniem inficēšanās gadījumiem. Neviens cilvēks netika stacionēts.

0
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams
Dumpis: mēs kaut ko darām sistēmiski pareizi
Vācu virusologs aicina pārskatīt stratēģiju cīņā ar Covid-19
PVO: pasaulē reģistrēts Covid-19 saslimstības rekords vienas diennakts laikā