Beness Aijo

"Latvijas varasiestādes mani iebāza aiz restēm": kad Beness Aijo atgriezīsies dzimtenē

223
(atjaunots 23:45 10.06.2019)
"Latvijas Valsts drošības dienestam radās vēlēšanās ātri noslēgt manas lietas neklātienē un ķerties pie jaunām" pastāstīja Aijo.

RĪGA, 10. jūnijs — Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. Nesen Latvijas pilsonim Benesam Aijo, kurš 2014.gadā pievienojās Donbasa zemessargiem, tika pasludināts spriedums un piespriesta "brīvības atņemšana".

Pie tam viņš "iesēdināts" par visbargākajiem pantiem – terorisms, visdažādāko lietu kurināšana un, protams, "aicinājumi gāzt valsts iekārtu", pie tam ne tikai Latvijā, bet arī Ukrainā.

Tiesa, to visu latviešu Temīdas pārstāvji paveikuši aizmuguriski – Aijo atrodas Luganskā.

Par "teroristu" Benesu

Nesen Valsts drošības dienests informēja medijus, ka operatīvā darba rezultātā parādījušās ziņas par bijušā nacionālboļševija Benesa Aijo nelikumīgu atrašanos Ukrainā, Luganskas un Doņeckas apgabalos, kur viņš piedaloties teroristiskās militārās operācijās.

Protams, VDD pasniedza informāciju tam raksturīgajā stilā – it kā tā darbinieki teju vai uz Donbasa frontes līniju būtu sūtījuši savus spiegus organizēt "izlūkošanu ar cīņu" un savākt ziņas par "teroristu Benesu".

Patiesībā jau vairākus gadus Beness neslēpj, kur atrodas un ar ko nodarbojas, regulāri publicē dažādas fotogrāfijas un video, labprāt aprunājas ar cilvēkiem sociālajos tīklos, kur pat norādīts viņa mobilais tālrunis un e-pasts.

Tāpēc VDD izmeklešana, protams, bija "sarežģīta" un "riskanta" – runa taču ir par teroristu. Pie tam VDD, lai pataisītu Benesu par īstu monstru, norādīja (nepārprotami – latviešu lasītāju acīm), ka viņš ir bijušais nacionālboļševiks. Taču arī ar to Beness lepojas, atklāti stāsta, ka ir partijas "Cita Krievija" biedrs un uztur sakarus ar Eduardu Ļimonovu.

"Melnais Ļeņins"

Sazināties ar Benesu bija viegli. Atlika tikai piezvanīt, viņš labprāt atbildēja uz videozvanu.

"Priecājos dzirdēt balsi no Latvijas! Man ir labas ziņās. Vakar Luganskā, Dāla vārdā nosauktajā Nacionālajā universitātē aizstāvēju disertāciju politoloģijā "Krāsaino revolūciju loma mūsdienu politisko režīmu transformācijā". Studijas universitātē sāku neklātienē 2015.gadā, kad dienēju LTR 2.brigādes pašgājējhaubiču divīzijā. Pēc tam sāku studijas klātienē, un te nu ir rezultāts," pastāstīja Beness.

Ar Benesu esmu pazīstams, šķiet, jau divdesmit gadus, kad viņš vēl dzīvoja Rīgā un Rēzeknē un regulāri organizēja dažādas spilgtas akcijas NBP un "Ļimonkas" paspārnē. Žurnālisti par to labprāt stāstīja.

Toreiz Beness saņēma pirmo maģistra grādu – sekmīgi absolvēja Latvijas universitātes Bioloģijas fakultāti. Starp citu, tur viņam klājās smagi, jo Bioloģijas fakultāte, lai cik dīvaini tas skan, ir latviešu nacionālistu kalve. Taču tur parādījās "melnais Ļeņins" – tā LU iedēvēja Benesu.

Starp citu, neskatoties uz visu marksisma un ļeņinisma apvalku un uzšuvi ar "ļimonku", Beness nekad nesaskaitās un vienmēr izturējās labsirdīgi.

Mocarts, lauku peles un specdienesti

Benesa māte ir dzimusi Rēzeknē, bet tēvs – Ugandas pilsonis. Beness gan ir dzimis Rīgā, taču bērnību pavadījis Latgalē – tur viņš absolvējis gan parasto skolu, gan mūzikas skolu klavieru klasē.

Beness vienmēr ir mīlējis gan klasisko mūziku – Gļinku, Šūbertu un Mocartu, gan smago roku, jo pārsvarā rokgrupu tekstos jūtams sociālais protests.

Jā, līdzās citiem puikām no Rēzeknes Beness, protams, izcēlās, taču neviens viņu nekaitināja, jo viņš pats ne ar vienu nekonfliktēja.

Mūzika ir Benesa jaunības aizraušanās, taču bērnībā viņu ļoti ieinteresēja arī bioloģija. Mājās viņš paštaisītos terārijos turēja dažnedažādus abiniekus, būros – grauzējus, kam veltīts arī viņa maģistra darbs LU.

Kad Beness gatavojās beigt LU un sāka piedalīties dažādās ļimonoviešu akcijās, viņu sāka dzenāt Latvijas specdienesti, neļāva iekārtoties darbā (burtiski gāka pie priekšniekiem un "informēja").

Vienā brīdī Beness, nomainījis teju vai simt dažādas darba vietas, aizbrauca uz Angliju. Tur viņš vispirms strādāja celtniecībā un palīdzēja sirmgalvjiem patversmēs, pēc tam iekārtojās Itālijas pārtikas piegādes kompānijā "Donatantonio" par laborantu, mācījās Londonas universitātes Dabaszinātņu fakultātē maģistrantūrā un saņēma diplomu medicīniskās mikrobioloģijas jomā.

Tā viņš saņēma otru maģistra grādu. Tagad klāt nācis trešais, nu jau politoloģijā.

Dzīvnieku pasaulē

Kad jau pirms gadiem piecpadsmit runājāmies ar Benesu, viņš teica, ka bioloģija viņam palīdz labāk izprast cilvēka dabu, ņemot vērā dzīvnieku uzvedību.

"Zini, bioloģija lieliski parāda arī cilvēka dabas būtību. Gan cilvēkiem, gan faunas pārstāvjiem lomu sadalījums barā un attīstības likumi, principā, ir vienāti. Pamatā ir idzīvošanas princips. Taču, jo zemāka ir dzīvnieku attīstības pakāpe, jo egoistiskāki viņi ir, jo augstāka – jo altruistiskāki. Dzīvnieki, kuri evolūcijas procesā sasnieguši vērā ņemamas virsotnes, vienmēr palīdz viens otram, pat tad, ja kāds no bara iekļuvis bedrē. Bet tagad attiecināsim šo modeli uz cilvēku sabiedrību. Zināms: jo zemāka ir cilveka attīstība, jo egoistiskāks viņš ir, jo augstāka, jo biežāk viņš atbalsta sev līdzīgos.

Un šajā gadījumā kapitālisma modelis, kur viss būvēts pēc principa "viens kļūst bagāts uz citu rēķina", parāda zemākās evolūcijas būtību. Toties sociālisms, kura pamatā ir vairākuma atbalsts, stāv uz augstākas sabiedrības un tajā esošo individu attīstības pakāpes," toreiz stāstīja Beness.

Jā, aizstāvētā disertācija politoloģijā arī ir laba ziņa.

"Bet ir arī vēl viena. Pat nezinu, slikta ziņa vai kuriozs. Dienā, kad aizstāvēju disertāciju Luganskā, Rīgā notika tiesa VDD iniciētajā lietā. Rezultātā mani ne tikai iebāza aiz restēm (skaidrs, ka aizmuguriski), bet arī piesprieda termiņu, kas tuvs mūža ieslodzījumam, saskaņā ar vairākiem pantiem: "par terorismu", "par nacionālā naida kurināšanu", "par vardarbīgas valsts iekārtas gāšanas aicinājumu" un vēl par kaut ko, šķiet, par personu vervēšanu teroraktu veikšanai," konstatēja Beness.

Iesēdināt no attāluma

Tāpat Beness pastāstīja, ka Latvijas varasiestādes, pēc būtības, pamanījušās bez tiesas un izmeklēšanas notiesāt viņu un pat aizmuguriski ieslodzīt. Lai arī viņš bija gatavs dialogam, viņam piekārta etiķete "terorists", lai arī, kā apgalvo Aijo, viņš nekad nav aicinājis uz teroraktiem, kur nu vēl izdarījis tos.

"Latvijas varasiestādes mani notiesāja un, tā sakot, iebāza aiz restēm bez liecībām no manas puses, bez normālas izmeklēšanas, neuzklausot manu advokātu, vārdu sakot, pārkāpjot visas starptautisko tiesību normas un cilvēktiesības. Uz Rēzekni, kur vēl esmu reģistrēts, nāca vēstules ar pavēstēm. Uzrakstīju atbildi izmeklētājam Višņevskim, kurš nodarbojās ar manu lietu, ka patlaban nevaru ierasties Latvijā, jo atrodos Donbasā. Kāds es tur esmu noziedznieks! Latvija apgalvo, ka es esmu "terorists", taču es nekad neesmu īstenojis teroraktus un neesmu uz tiem aicinājis.

Piedāvāju izmeklētājam atbraukt šurp pie manis – nopratināt ANO un EDSO pārstāvju klātbūtnē, kuri te ir, vai saņemt liecības pa Skype vai Viber. Nē, tas izmeklētāju neapmierināja, VDD gribēja ātri noslēgt manas lietas aizmuguriski un ķerties pie jaunām."

Ukraina šauj

Vai Beness tic tam, ka Ukrainas jaunais prezidents Vladimirs Zeļenkskis dos pavēli saviem spēkiem atkāpties no Donbasa?

"No mana viedokļa, Zeļenskis ir tās pašas oligarhiskās pēcmaidana komandas instruments, kas aplaupījusi visu Ukrainu un sakurinājusi karu pret DTR un LTR. Vienkārši viņš visiem tika parādīts tādā opozīcijas klauna tērpā, nevis ar Banderas karogu plecā. Taču Donbasā viņam ar katru dienu tic aizvien mazāk.

Sākumā daudzi vēl loloja ilūzijas, ka viņš ir citāds – ne tāds kā Porošenko, bet tagad mēs redzam: pēc būtības viņi ir vienādi.

To es pašlaik saku pa telefonu, sēdēdams kafejnīcā Luganskā, un te ir miers, bet ciemus un pilsētas, kas atrodas tuvāk "saskarsmes līnijai", pastāvīgi apšauda no Ukrainas puses.

Piemēram, 27.maijā Ukrainas spēki atklāja uguni pa Zaicevo un Dokučajevsku, pa dažādām ēkām un mājām, kur dzīvo mierīgie iedzīvotāji. Vēl ukraiņi nometa granātas no bezpilota lidaparāta: ar šķembām ievainoja vecmāmiņu un sešgadīgu meiteni...

Te katru dienu no Ukrainas puses redzami desmitiem apšaudes pārtraukšanas režīma pārkāpumu. It īpaši saspringta situācija bija kopš Zeļenska vizītes pie "saskarsmes līnijas".

Starp citu, nesen Zeļenska sponsors Igors Kolomoiskis paziņoja, ka amerikāņu un eiropiešu pienākums ir norakstīt Ukrainas parādus un visus spēkus veltīt cīņai ar Krieviju. Bet kamēr šeit, Donbasā, neiestāsies miers, es Latvijā neatgriezīšos. Te vēl ir daudz darāmā.

Starp citu, liels paldies Krievijai par to, ka tā piekritusi piešķirt KF pilsonību LTR un DTR iedzīvotājiem. Es arī iesniedzu dokumentus tās saņemšanai. Domāju, drīz būšu Krievijas pilsonis. Latvijā atgriezīšos, kad pie jums nomainīsies vara, un man vairs nebūs ne ko kā jābīstas," teica Beness.

223
Pēc temata
Beness Aijo sola atgriezties, kad Latvijā valdīs demokrātija
Aijo Benesa kāzuss: Latvija varētu atzīt Doņeckas Tautas Republiku
It kā būtu pārcēlies laikā: latvietis cīnās Doņeckas zemessargu pusē
"Turpinu dienestu": baumas par Benesa Aijo bojāeju nav apstiprinājušās

Ziema ir tuvu: Rīgā uzsniga pirmais sniegs

20
(atjaunots 18:36 01.12.2020)
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
 • Pirmais sniegs Rīgā
Burtiski pirms kalendārās ziemas sākuma Latvijas galvaspilsētā uzsniga pirmais sniegs.

Pirmais sniegs izkrita Rīgā gandrīz dabas paredzētajā laikā – dienu pirms kalendārās ziemas sākuma. Saskaņā ar sinoptiķu prognozēm, šosezon aukstu un sniegainu dienu Latvijā nebūs daudz – nokrišņi šoziem gaidāmi pārsvarā pelēcīga lietus veidā. Līdz ar to šis brīdis ir vērtīgāks, kad baltais sniegs delikāti apsedza Rīgas mājas un akurāti apbēra galvaspilsētas ielas. Pirmais sniegs Rīgā – Sputnik fotoreportāžā.

20
 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Ziemassvētku noskaņojumam Latvijas galvaspilsētai acīmredzami trūkst kārtīga sniega

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pirmajam sniegam neizdevās aizkavēties Rīgas ielās uz ilgāku laiku

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Brīnumaina aina parādījās uz Doma baznīcas jumta

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Tos, kas neslinko pagrozīt galvu, sagaida interesanti skati gan virs galvas…

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  …gan zem kājām.

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pirmais sniegs Doma laukumā, Rīgā

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pārdevēja Rīgas veikala skatlogā ar Ziemassvētku rotājumiem

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Vecrīga saposusies, pievienojot balto krāsu acīm pierastajai ainavai

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Rīgas putni atstāja savas pēdas pirmajā sniegā

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pirmais sniegs Vecrīgā.

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Jauns elements pie Latvijas Nacionālās operas ēkas

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pirmais sniegs Rīgā: Vaļņu iela, skats uz Pulvertorni

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pirmais sniegs Rīgā: pilsētas kaija

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pirmais sniegs Rīgā: laukums pie Latvijas Nacionālās operas

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Rīdziniece un viņas suns priecājas par ilgi gaidīto sniegu pilsētā

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pirmais sniegs Rīgā: skats uz Rīgas Kristus piedzimšanas katedrāli

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pirmais sniegs Rīgā: skats uz Latvijas Universitāti un Rīgas kanālu

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pirmais sniegs Rīgā: Vaļņu un Teātra ielu stūris

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Jauniete kādā Rīgas ielā šosezon pirmā sniega laikā

 • Pirmais sniegs Rīgā
  © Sputnik / Sergey Melkonov

  Pirmais sniegs Rīgā: Brīvības piemineklis

Tagi:
sniegs, Rīga, fotolente
Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta (ĀID) direktors Sergejs Nariškins

Nariškins: uz Baltkrievijas Rietumi izmēģina Krievijas "sašūpošanas" metodes

139
(atjaunots 10:41 07.11.2020)
Sergejs Nariškins intervijā "Rossija segodņa" ģenerāldirektoram Dmitrijam Kiseļovam pastāstīja par ĀID operatīvajām iespējām iegūt nozīmīgu informāciju un par to, kā Rietumi "projicē" uz Krieviju savus centienus destabilizēt situāciju Baltkrievijā

Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta (ĀID) direktors Sergejs Nariškins sarunā ar mediju grupas "Rossija segodņa" ģenerāldirektoru Dmitriju Kiseļovu skara arī koronavīrusa izcelsmes tēmu, un pastāstīja par to, kā izlūkošanas dienests piedalās cīņā ar jauno infekciju.

- Situācija ar blogera Navaļnija "saindēšanu" sacēla lielu kņadu. Vai Ārējās izlūkošanas dienests nodarbojās ar šo tematu, un kas tad īsti notika, kādā mērā izrādījās iesaistīti rietumu specdienesti un kādā posmā viņi toreiz iesaistījās?

- Mēs vadāmies, mums ir jāvadās pēc tā, ka Krievijas ārsti Omskā veica visdziļāko izmeklējumu kompleksu.

- Jūs to zināt, vai vienkārši vadāmies pēc tā apriori?

- Mēs to zinām, un jūs to zināt.

- Es ļoti uzmanīgi ar to nodarbojos, es to zinu.

- Brīdī, kad blogeris Navaļnijs atradās Krievijas Federācijas teritorijā, viņa bioloģiskajos materiālos nebija kaut kādu toksisku vielu, vēl jo vairāk indīgu vielu klātbūtnes. Kas notika pēc tam, kad viņš nokļuva sākumā uz vācu lidmašīnas klāja, un pēc tam jau Vācijas Federatīvās Republikas teritorijā – tas ir jautājums. Mūsu attiecīgie dienesti, jeb tieši Ģenerālprokuratūra vairākkārt sūtīja pieprasījumus, nesaņemot nevienu atbildi. Vācija klusē, tātad, ir, ko slēpt.

Godīgi atzīšos, ka mums nav apstiprinātu specdienestu dalības pierādījumu. Šajā visā situācijā, visā šajā provokācijā.

Jā vēlaties, es jums pirmo reizi arī par netiešiem datiem pateikšu. Aptuveni pirms gada mēs saņēmām informāciju – un tā ir pārbaudīta – par to, ka kādas NATO valsts teritorijā – uzreiz pateikšu, ka tā nav Vācija, notika sanāksme ar specdienestu pārstāvju dalību. Tur tika apspriests jautājums, kādā veidā atbalstīt un atdzīvināt protestu kustību Krievijā, kura pavisam sarāvusies un tuvojas nulles atzīmei.

Ziniet, kā viens no variantiem, mehānismiem nopietnā līmenī tika apspriests jautājums par tā saucamo "sakrālo upuri". Turklāt bija runāts par to, ka būtu labāk, lai šis te "sakrālais upuris" būtu no opozīcijas līderu skaita.

- Es saprotu. Manuprāt, visas šīs saindēšanas – vispār ir tāda rietumu kultūra, kopš Senās Romas laikiem. Un viņi projicē savu kultūru uz mums. It kā mums arī būtu jāindē. Un ko līdz kas notiek – parādās saindēšana. Ar Kara-Murzu tā bija, piemēram. Pēc tam neapstiprinājās, pat amerikāņu mediji noliedza šo versiju. Bet vai jūs prognozējat kaut kādus jaunus notikumus ar saindēšanām? Jo tas it kā jau ir ierasta lieta? Vai jums ir kaut kādi netieši dati?

- Netiešu datu, ka viens vai otrs upuris jau ir apzīmēts, nav. Bet, kā jūs teicāt, un diemžēl patiešām tā ir, šo instrumentu mūsu rietumu oponenti laiku pa laikam izmanto. Tāpat, kā viņi izmantoja to bijušajā Dienvidslāvijā, Ukrainā.

- Koronavīrusa izcelsme. Jums ir precīza informācija šajā sakarā? Avots?

- Jūs gribat zināt, kāda ir tā izcelsme – mākslīga vai dabiska?

- Tas visus šobrīd, protams, uztrauc. Es saprotu, ka daudzi jau ir atbildējuši, bet jums ir visprecīzākās ziņas.

- Tik pamatotu un ticamu datu par to, ka tā ir cilvēka roku un cilvēka intelekta produkcija, nav. Tādēļ mēs sliecamies pie tā, ka tas ir dabiskas izcelsmes produkts.

- No Savienotajām Valstīm dažkārt skan apsūdzības, ka Krievija liek šķēršļus vakcīnas izstrādei Amerikā. Cik vispār ir liels pamats šādām apsūdzībām?

– Nu nē, protams, šāda pamata nav. Tās ir muļķības, tā ir tikai un vienīgi iespēja kaut kā slēpt savus trūkumus. Jā, pastāv acīmredzami trūkumi Savienoto Valstu veselības aprūpes sistēmā. Un lūk, šajos mēnešos, kad plosās koronavīruss, šādi trūkumi ir nākuši gaismā.

- Taču pastāv burvju nūjiņa – Krievija, uzreiz čiks un viss. Vienmēr var pieķerties tam, vienmēr var novelt visu uz Krieviju.

– Jā, ka tā ir Krievijas ietekme, Krievijas draudi. Pastāv arī "Ķīnas ietekme, "Ķīnas draudi".

– Notiekošais Baltkrievijā rada uztraukumu. Kāda ir jūsu prognoze par to, kas tur notiks? No otras puses, jums taču ir jāsniedz ne vien prognoze, bet arī rekomendācijas.

– Par mūsu dalību?

– Jā.

– Mēs sniedzam redzējumu no tā saucamā rietumu stūra – kā rietumu puse skatās uz šiem procesiem, analizē, vērtē, kādus pasākumus veic, lai sašūpotu situāciju Baltkrievijā, un savus vērtējumus sniedzam, tostarp saviem baltkrievu kolēģiem.

– Padalīsieties?

– Ar kolēģiem jau padalījos.

– Bet ar mums?

– Pagaidām nē.

– Bet vai drīkst apgalvot, ka rietumu specdienesti, kuri, neapšaubāmi, tur strādā – un es ceru, ka jums ir ne tikai netieši dati šajā sakarā, – uz Baltkrievijas piemēra apgūst destabilizācijas metodes, kuras pēc tam tiks izmantotas arī Krievijā?

– Nu tas ir acīmredzami – tas, ka mūsu rietumu oponenti cenšas projicēt situāciju Baltkrievijā uz Krievijas Federāciju. Bet, jāatzīst, kaut kādas inovācijas Baltkrievijā netika atzīmētas. "Krāsaino revolūciju" tehnoloģijas ir zināmas sen un tika pielietotas pēdējo 20-30 gadu laikā daudzās jo daudzās pasaules valstīs.

– Tātad jums gribējās pateikt – "garlaicīgi, meitenes"?

– Nekā jauna. Un nekā laba, protams, tajā nav. Mēs, bez šaubām, ar uztraukumu attiecamies pret notikumiem Baltkrievijā, mēs cenšamies pateikt priekšā mūsu kolēģiem, kā jau es teicu, to, ko domā, ko dara rietumu oponenti, un ceram, ka šī pieredze būs noderīga.

– Sergej Jevgeņjevič, jūs bijāt pirmais – vismaz Krievijā, – kurš paziņoja, ka Karabahas kara zonā piedalās kaujinieki-teroristi, tai skaitā no Tuvajiem Austrumiem, pirmām kārtām, no Sīrijas. Kādi jums ir dokumentāli apliecinājumi tam? Un vai tie ir tieši vai netieši?

– Bija precīzi dati.

– Un lūk šobrīd sīrietis, kuru parādīja Armēnijas puse, – tas arī apstiprina jūsu datus.

– Nu, šos datus mēs saņemam no dažādām valstīm, no dažādiem avotiem un no dažādiem mūsu partneriem, partneru dienestiem Tuvajos Austrumos, Vidējos Austrumos.

– Pirms desmit dienām prezidents Putins pateica, ka Armēnija un Azerbaidžāna mums ir "vienlīdzīgi partneri", precīzs citāts. Mums ir dažāds sadarbības raksturs ar šīm valstīm, taču kopumā viņš izteicās šādi. Vai jūs sadarbojaties ar kolēģiem no Azerbaidžānas?

– Mums ir sakārtots sadarbības mehānisms ar visu NVS telpas valstu specdienestiem, izlūkošanas dienestiem, tai skaitā ar Azerbaidžānas Ārējās izlūkošanas dienestu un ar Armēnijas Nacionālās drošības komitejas apakšvienību, kura nodarbojas ar izlūkošanu.

– No nesen atslepenotajiem Ārējās izlūkošanas dienesta dokumentiem var secināt, ka Lielbritānija Otrā pasaules kara gados centās iesaistīt Turciju karadarbībās. Jūsu kolēģis Ričards Mūrs, viņš taču bija vēstnieks Turcijā, un brīvi runā turku valodā, ir pazīstams kā Erdogana draugs. Pat pēc valsts apvērsuma mēģinājuma Turcijā viņš saglabāja šo draudzību.

Borisam Džonsonam ir grūti sarunāties ar Erdoganu, jo viņš rakstīja aizvainojoša rakstura dzejoļus par viņu, iesniedza tos konkursos un pat saņēma balvas. Un līdz ar to, komunikācija starp Lielbritāniju un Turciju notiek pēc līnijas Ričards Mūrs – Erdogans. Vai ir kopīga interese? Cik lielā mērā Lielbritānija un Turcija šobrīd ir sasaistītas, un vai to specdienesti sadarbojas Karabaha karā? Kā tie koordinē darbības?

– Turcijas izlūkošanas dienesta darbu mēs izjūtam, redzam atsevišķus šī darba elementus. Kas skar britu izlūkdienestu – par britiem es neko tādu nevaru pateikt.

– Neizjūtat tur, Kalnu Karabahā?

– Nē.

– Milzīgs paldies jums, Sergej Jevgeņjevič, par tik dziļu, atklātu un labvēlīgu interviju. Sveicu jūs lielā profesionālā jubilejā – ĀID simtgadē.

– Paldies!

139
Tagi:
Dmitrijs Kiseļovs, Sergejs Nariškins
Pēc temata
Krievijas Ārējās izlūkošanas dienests: ASV cenšas kavēt KF un ĶTR sadarbību
KF Ārējā izlūkdienesta vadītājs: izlidojot uz Berlīni, indes Navaļnija organismā nebija
Nariškins: kārtīgiem politiķiem ir bīstami atrasties EPPA
Latvijas karogs, foto no arhīva

VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana

0
(atjaunots 18:37 03.12.2020)
Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki šodien ieradušies pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva un publicista Vladimira Lindermana.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki organizējuši kratīšanu pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva, informēja žurnālists, portāla IMHOClub galvenais redaktors Jurijs Aleksejevs. No rīta kratīšana notika arī publicista Vladimira Lindermana mājās, patlaban viņš tiek nopratināts, informēja žurnāliste Alla Berezovska.

"Pie Andreja Jakovļeva un Irinaas Ļitvinovas turpinās kratīšana. Latvijas VDD. Zvanīja viņu dēls Artjoms. Detaļas nezināja. Pagaidām neviens nezina," Aleksejevs uzrakstīja Facebook.

Berezovska informēja, ka Jakovļeva dēls pastāstījis: pēc kratīšanas viņa tēvu plānots vest uz nopratināšanu, pēc tam esot solījuši atlaist. Nekas sīkāk nav zināms. Aleksejeva publikacijas komentētāji izteica pieņēmumu, ka VDD vizīte, iespējams, saistīta ar filmu "Latvijas valsts standarts: krievu – non grata".

Berezovska atzīmēja, ka Andrejs Jakovļevs vienmēr strādājis saskaņā ar Satversmes 100. pantu par vārda un viedokļa brīvību un nekad nav pārkāpis likumus. Viņa ir pārliecināta, ka tā ir vajāšana par atšķirīgu viedokli.

"Jā, protams, tā ir citādi domājoša cilvēka vajāšana – protams, viņš nefilmēja to, kas būtu paticis varasvīriem. Tomēr esmu droša – Andrejs nekad nepieļāva nekādus tiesisko normu pārkāpumus. Viss pārējais ir tikai politiska interpretācija... Kauns! Neprot uzvarēt godīgā žurnālistiskā diskusijā, ķeras pie vardarbīga spiediena metodēm!" viņa pastāstīja Facebook.

"Vienu laiku viņš vadīja portāla "Baltnews.lv" redakciju, taču jau divus gadus tur nestrādā, pat neko nepublicē portālā. Kā redzam, tas neko nenozīmē, ja gestapo ir ieķēries, tik vienkārši neatlaidīs. Citādi vēl, nedod Dievs, kādam radīsies doma, ka viņi neko nedara, samazinās vēl budžetu... Tā pēc Latvijas krievvalodīgo žurnālistu un blogeru Aleksejeva, Lindermana, Gapoņenko, Fileja no pirksta izzīstajām lietām nobriedusi arī Jakovļeva lieta. Vai tagad ir kārtībā, naudiņa ir atpelnīta?" žurnāliste vaicāja.

Profesors Aleksandrs Gapoņenko informēja, ka Jakovļevs viņam nesen pastāstījis: VDD ierosinājis pret viņu lietu par sadarbību ar Krievijas medijiem, taču viņš nav vēlējies šo faktu publiskot.

"Nesen Andrejs man stāstīja, ka VDD ierosinājis pret viņu krimināllietu par to, ka viņš sadarbojies ar Krievijas medijiem. Es ierosināju informēt sabiedrību. Viņš atteicās, jo nejuta, ka būtu vainīgs. Domāja, viss nokārtosies. Nenokārtojās.

Terors pret krievu inteliģenci Latvijā turpinās. Vārda brīvība jau sen kļuvusi par tukšu skaņu. Specdienesti regulē visus politiskos un nepolitiskos procesus valstī," Gapoņenko pastāstīja Facebook.

Vēlāk Alla Berezovska informēja, ka kratīšana notikusi arī pie publicista Vladimira Lindermana, patlaban viņš tiek nopratināts, uz zvaniem neatbild.

Latvijas Krievu savienība ziņoja, ka kratīšanas laikā no Lindermana dzīvokļa izņemtas visas iekārtas.

"Šodien pazīstamā publicista un sabiedriskā darbinieka Vladimira Lindermana dzīvoklī notika kratīšana, izņemtas visas iekārtas – dators, telefons, diski, arī bankas kartes. Pats Vladimirs aizturēts, tagad atrodas nopratināšanā VDD.

Kratīšanas un aizturēšanas iemesli nav zināmi.

Mēs uzskatām, ka tamlīdzīga atkārtota attieksme pret cilvēku, kurš vienkārši pauž savu viedokli, atšķirīgu no valsts uzskatiem, nav pieļaujama," teikts partijas publikācijā Facebook.

0
Tagi:
Vladimirs Lindermans, Drošības dienests
Pēc temata
Pēc šādas shēmas par spiegu var padarīt ikvienu: Lindermans par spriedumu Burakam
"Bīstamajiem" aktīvistiem aizbāztas mutes: vecāku sapulces dalībnieki saņēmuši "piedošanu"
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā