Krievijas vēstnieks Aleksandrs Vešņakovs.Foto no arhīva

Aleksandrs Vešņakovs par masveida nepilsonību un terorismu

245
(atjaunots 14:20 07.04.2016)
Astoņu gadu laikā, kas pavadīti Latvijā, Krievijas vēstnieks ir sapratis, ka divsimt tūkstoši valsts iedzīvotāju, kam saglabājies nepilsoņa statuss, apmierina ne tikai Latvijas valdošās aprindas, bet arī Eiropu. Viņš redz arī to, ka terorisms draud visam kontinentam, ja vien netiks panākta informācijas apmaiņa Eiropas valstu un Krievijas vidū.

Krievijas vēstnieka Latvijā Aleksandra Vešņakova lielās, ekskluzīvās intervijas trešā daļa veltīta krievu disidentiem, Latvijas nepilsoņiem un terorisma draudiem visā pasaulē. Ar vēstnieku sarunājās Sputnik korespondents Vladimirs Dorofejevs.

Par līdzīgo un atšķirīgo latviešu un krievu raksturā, par kopīgām vērtībām un nepamatotām bailēm Aleksandrs Vešņakovs stāsta šeit>>
Par Hitlera kareivju glorifikāciju, nesapratni, kas rada plaisu mūsu valstu vidū, un totalitārisma pēdām Aleksandrs Vešņakovs pastāstīja šeit>>

Cilvēkiem ir tiesības aizbraukt un atgriezties

— XX gadsimtā Rīga bieži ir kļuvusi par disidentu centru, kur sabrauca ar Krievijas valdību neapmierinātie. Arī mūsdienās veidojas šāda tendence. Kāda ir jūsu attieksme pret šo krievu kopienas daļu?

— Attieksme ir normāla. Es tiekos ar viņiem, dažiem pat esmu devis intervijas. Pie jums apmetušies dažādi Krievijas iedzīvotāji, ne tikai tie, kas kritizē Krievijas valdību. Daži Rīgu izvēlējušies ģimenes dēļ, citi – tādēļ, ka veic uzņēmējdarbību vai vēlas bez grūtībām pārvietoties pa Eiropu. No Krievijas iespējams brīvi aizbraukt, ja ir vēlēšanās, —  tā ir ierasta demokrātiska izvēle. Cilvēkiem ir tiesības aizbraukt un atgriezties.

— Daudzi Krievijas iedzīvotāji šeit iegādājušies nekustamos īpašumus. Varbūt arī jums kāds īpašums ir iepaticies?

— Nē, tādus plānus neesmu kalis. Taču tas nenozīmē, ka pēc pilnvaru izbeigšanās vairs nekad neatbraukšu uz Latviju. Šeit ir vietas, ko esmu iemīļojis, un cilvēki, ar ko mani saista draudzība.

— Kādas vietas Latvijā jums ir tuvākās?

– Pirmajā vietā, protams, ir Jūrmala – daļa, kur atrodas mana rezidence. Lielisks parks ar priedēm, plašas pludmales un, protams, jūra, kas man, Piejūras iedzīvotājam, nešķiet nemaz tik auksta. Man šķiet, esmu izbraukājis visu Latviju, dažās vietās esmu bijis pat vairākkārt – gan Latgalē ar tās skaistajiem ezeriem, sēnēm un ogām, gan piekrastē, kur ar jūru sastopas Rīgas jūras līcis. Šeit ir daudz skaistu vietu. Starp pilsētām man īpaši iepatikusies Ventspils. Jau padomju laikos, 70. gados nācās apmeklēt Ventspili, un pilsēta, manuprāt, ir ļoti mainījusies. Tagad tā ir tīra un skaista Eiropas pilsēta.

– Ko jūs varētu ieteikt tūristiem no Krievijas aplūkot Latvijā, lai saprastu šo valsti?

– Lai Latviju saprastu, šeit tomēr ir jāpadzīvo. Ja runājam par zināmu priekšstatu par valsti, protams, ir jāpabraucas pa galvenajiem tūrisma maršrutiem, jo tie ir patiešām ir valdzinoši. Es runāju par Vecrīgu, par Siguldu, par Rundāles pili. Lai saprastu latviešu tautu, būtu jāapmeklē Etnogrāfiskais muzejs. Tas ir lielākais šāda veida muzejs Baltijas valstīs, šeit atrodamas īstas zemnieku mājas. Īpaši jauki būs to apmeklēt kādos latviešu svētkos vai gadatirgus laikā. Ar to iepazīties var burtiski pāris dienu laikā. Ja interesē tradīcijas, es ieteiktu atbraukt uz Līgo svētkiem, 23. un 24. jūnijā. Tie ir tautiski, interesanti svētki, kas tiek svinēti pat Rīgā, tomēr pareizāk būtu līgot kādās latviešu zemnieku mājās. Ja nu ir radusies vēlēšanās izprast pašreizējo politisko situāciju, labākais būtu savām acīm ieraudzīt Rīgu 16. martā un 9. maijā. Cik mazs ir 16. marta pasākumu dalībnieku skaits, cik daudz šeit policijas un specdienestu, kas apsargā Waffen SS leģionāru un viņu atbalstītāju gājienu, cik plaši un draudzīgi šeit tiek svinēts 9. maijs. Tik liela mēroga svētki netiek svinēti pat daudzās pilsētās Krievijā.

Bēgļi. Kas viņi tādi ir?

– Vai šeit Latvijā jūtaties drošībā?

– Šodien, dzīvojot teroraktu riska apstākļos, daudzi Eiropas iedzīvotāji nejūtas drošībā, kur nu vēl publiski pazīstamas personas.

– Vai izmantojat apsardzes pakalpojumus?

– Nē, Latvijā ne. 2008. gadā pēc traģiskajiem notikumiem Dienvidosetijā jūsu Ārlietu ministrija man piedāvāja apsardzi, taču es atteicos. Krievijā man bija apsardze, kad ieņēmu Centrālās Vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja posteni, it īpaši, kad strādājām Čečenijas Republikā.

– Lūdzu, atgādiniet, ar ko nodarbojāties Čečenijā?

– Pirms trīspadsmit gadiem organizējām Čečenu Republikā referendumu saskaņā ar demokrātijas principiem. Tolaik republikas iedzīvotāji pieņēma Čečenu Republikas jauno konstitūciju. Starp citu, esmu viens no tās autoriem. Vienlaikus referendumā tika pieņemti likumi par Čečenu Republikas parlamenta un prezidenta vēlēšanām. Arī to sastādīšanā esmu piedalījies. Nesen tika atzīmēta šīs konstitūcijas pieņemšanas kārtējā gadadiena.

Čečeni lepojas ar to, ka pirms trīspadsmit gadiem viņi ir sākuši jaunu mierīgu dzīvi, pateicoties demokrātijas procesam. Esmu viens no izmaiņu iniciatoriem un autoriem, tāpēc man tas ir ļoti patīkami. Nenoliedzu, ka republika vēl joprojām saskaras ar problēmām, taču valstī ir beidzies iekšējo asiņaino cīņu, bandītisma un terorisma, pret federālo centru vērstā kara periods. Piezīmēšu, ka tieši tajā pašā laikā, citā zemeslodes punktā ASV prezidents iebrukumu Irākā pamatoja ar Sadama Huseina rīcībā esošajiem masveida iznīcināšanas ieročiem. Šīs dezinformācijas rezultātā sākās bruņots iebrukums, kas noveda pie haosa un starptautiskā terorisma centra izveides. Līdz pat šim laikam Irākā regulāri notiek terorisma akti. Jau trīspadsmit gadi ir pagājuši!

– Tas ir pārāk tālu no Latvijas un mūsu interesēm.

– Jūs kļūdāties. Šodien no Čečenijas pie jums ciemos brauc tūristi, un, tāpat kā citi tūristi no Krievijas, viņi tērē vairāk naudas nekā eiropieši. No agrāk bagātās Irakas pie jums brauc bēgļi, kuri lūdz patvērumu. Iespējams, viņu vidū ir arī teroristi no ISIS.

– Vai jūs iebilstat pret to, ka Latvija sniedz patvērumu bēgļiem no Irākas?

– Gluži otrādi. Arī Krievija sniedz patvērumu pilsoņu karu upuriem, tostarp arī Irākas, Sīrijas un Afganistānas iedzīvotājiem. Viņu skaits sniedzas tūkstošos. Taču, ņemot vērā starptautiskā terorisma draudus, būtu pareizi, ja mēs viens otram sniegtu informāciju par bēgļiem un par terorismu aizdomās turētajiem. Pašlaik, cik zinu, šādas informācijas apmaiņas nav ne tikai Eiropas un Krievijas starpā, bet arī pašu Eiropas Savienības dalībvalstu vidū. Tā ir ļoti bīstama situācija.

– Vai pastāv iespēja, ka ISIS teroristi varētu nokļūt arī Latvijā?

– Nezinu. Negribu minēt. Nesen mediji ziņoja, ka bēgļu vidū (atgādināšu – viņu skaits sniedzas miljonos) ir aptuveni 400-500 ISIS teroristi, kuru uzdevums ir organizēt teroraktus kādu laiku pēc ierašanās Eiropas valstīs. Nebūtu pareizi atteikt visiem tādēļ, ka radušās bailes no terorisma uzbrukumiem. Taču vienlaikus pastāv risks, ka Eiropā varētu atskanēt simtiem sprādzienu. Manuprāt, tas ir pietiekami svarīgs iemesls, lai apvienotu visu civilizēto valstu spēkus pret  XXI gadsimta absolūto ļaunumu – starptautisko terorismu, ar ko draud "Islāma valsts", "Džebhat an Nusra" un tamlīdzīgas organizācijas.

XX gadsimta absolūtais ļaunums bija nacistiskā Vācija. Rietumvalstis pārāk vēlu novērtēja nacistiskās ideoloģijas radītos draudus, tāpēc nacisti nospieda uz ceļiem lielāko daļu Eiropas. Manas tautas vīrišķība, pašaizliedzība un varonība, kā arī antihitleriskās koalīcijas izveide palīdzēja mums toreiz sagraut Trešā reiha noregulēto kara mašīnu un izglābt pasauli no brūnā mēra.

Mums ir jāpatur prātā šī vēstures mācība. ISIS ideoloģija ir tikpat bīstama kā nacisms. Jo ātrāk mēs to sapratīsim, jo mazāki būs cilvēku upuri un zaudējumi.

Nepilsonības problēma daudzus apmierina

– Strādājot Latvijā, jūs daudz ko varējāt pārvērtēt  un izprast dziļāk. Kādas ilūzijas ir izgaisušas?

– 2008. gadā, kad devos šurp, informāciju par valsti man sniedza publikācijas presē un dokumenti. Tolaik man radās priekšstats, ka "nepilsoņu" problēma vienkārši līdz galam izstrādāta, ka Krievija neko daudz nedara, lai atrisinātu šo jautājumu, ka dažādas ES struktūras vienkārši nav informētas par notiekošo un pati Latvijas valdība vienkārši kļūdās, neizprot problēmu… Tagad šīs ilūzijas ir pagaisušas. "Nepilsoņu" eksistence apmierina gan Latvijas valdību, gan Eiropu. Latvijas valdība saprot, ka šī problēma kavē sabiedrības konsolidēšanos, taču jautājumu risināt neļauj bailes par to, ka vēlēšanās turpmāk piedalīsies vēl divsimt tūkstoši vēlētāju, pašreizējo nepilsoņu.
Savukārt Eiropas un starptautiskās organizācijas gan propagandē tiesiskās vērtības, kas izslēdz nepilsonību, taču patiesībā ir izlēmušas, ka "situācija Latvijā ir īpaša" un to labos laiks. Latviešu polittehnologs Jurģis Liepnieks vērtē, ka 25 gadu laikā politisku nāciju izveidot nav izdevies. "Nepilsoņi" netiek pielaisti pie varas, tāpēc viņi nejūt pilsonisko atbildību valsts priekšā. Iespējams, šī iemesla dēļ Latvija iekasē arī mazāk nodokļu nekā varētu. Igaunija nodokļos iekasē vairāk nekā miljardu, lai gan Igaunijā iedzīvotāju skaits ir mazāks. Manuprāt, šī problēma bremzē Latvijas attīstību.

– Atvainojiet par jautājumu, taču kāpēc Krievijai būtu jāuztraucas par mūsu "nepilsoņiem", šķēršļiem, kas traucē attīstību utt.?

– Jūsu "nepilsoņi" ir mūsu līdztautieši, kuri regulāri lūdz vēstniecības palīdzību, atbalstu, tostarp arī pilsonības jautājumos. Pats par sevi saprotams, cenšoties pildīt starpnieka pienākumus starp Latviju un tās "nepilsoņiem", mēs redzam, ka gan Latvijai, gan Krievijai par labu nāktu šīs plaisas likvidēšana valsts iedzīvotāju vidū. Ja jūs, Latvijas iedzīvotāji, nevēlaties jautājumā par "nepilsoņu"problēmu uzklausīt Krieviju, uzklausiet Latvijas Evanģēliski luteriskās baznīcas arhibīskapu Jāni Vanagu, kurš nesen intervijā avīzei "Diena" pavēstīja, ka latviešu un nelatviešu nespēja vienoties var būt fatāla – sašķelta sabiedrība ir viegli ievainojama, it īpaši mūsdienu apstākļos.

245
Pēc temata
KF vēstnieks Latvijā BBC-2 televīzijas šovu nosauc par informatīvā kara elementu
Aleksandrs Vešņakovs par neizpratnes dienu
Vešņakovs: vardarbīga asimilācija var radīt spriedzi
Krievijas vēstnieks Aleksandrs Vešņakovs: es saprotu latviešus
Latvijas uzņēmējs Jurijs Žuravļovs

"Izķidātā un izmestā" Latvija integrēsies vienotajā Eirāzijā: biznesmeņa prognoze

418
(atjaunots 15:44 20.05.2020)
Eiropas Savienība divu gadu laikā sāks izirt, Baltija XXI gadsimtā tiks integrēta vienotajā Eirāzijas telpā, uzskata uzņēmējs, Rīgas pilsētas domes bijušais deputāts Jurijs Žuravļovs.

RĪGA, 20. maijs — Sputnik, Andrejs Tatarčuks. Liberālās globalizācijas ēras noriets un pasaules līderu – Krievijas, Ķīnas un ASV – pievēršanās reālajai ekonomikai, dezintegrācija un haoss Eiropas Savienībā īstermiņa perspektīvā. Visbeidzot, neizbēgams Latvijas bankrots un tam sekojoša "izķidāto un mēslainē izmesto" Baltijas valstu pāreja lielā austrumu kaimiņa ekonomiskās ietekmes sfērā – tādas prognozes intervijā Sputnik sniedza Latvijas uzņēmējs Jurijs Žuravļovs.

Nav viegli uzņemties eksperta lomu, kad piesardzīgs ir pat SVF un tādu globālo struktūru, kā S&P un Moody’s analītiķi. Tomēr uzņēmēja viedoklis ir daudzu politiķu noklusētā nožēla par aizejošo laikmetu, kurā atklāta tirgus likumi bija svarīgāki nekā nacionālo interešu aizsardzība.

Fon der Leiena – Gorbačova lomā

Mūsu sarunbiedrs uzskata: Eiropas Savienības sairums ir neizbēgams, process ir neatgriezenisks un lielā mērā atkarto Padomju Savienības likteni perestroikas laikā.

ES dalībvalstu karogi
© Sputnik / Алексей Витвицкий

"Pārvalstisko apvienību, tādu kā ES un PSRS dezintegrācijas scenāriji ir ļoti līdzīgi – šķiet, Padomju Savienība perestroikas sākumā pat bija labākā stāvoklī. Briti to jau aptvēra un paspēja ar Brexit pamest grimstošo kuģi. Tagad beidzas pasaules attīstības eirocentriskais cikls, kas sākās pagājušā gadsimta vidū ar Māršala reformām pēckara Eiropā, ar NATO bloka izveidi, ASV lobētāju institūtiem Eiropā un citu struktūru izveidi, kas zaudē aktualitāti jaunajā gadsimtā. Covid-19 pandēmija pasaulē ir ērts iegansts apgūt un pārdalīt triljoniem eiro un dolāru, iepērkot vērtspapīrus un sagrābjot uzņēmumus reālās ekonomikas segmentos. Taču vīruss ir globālo finanšu struktūru un politiķu sazvērestības aizkars, lielākā afēra vēsturē pasaules aktīvu pārdalei," ir pārliecināts Žuravļovs.

Firmas "Marika" dibinātājs un īpašnieks, Rīgas domes bijušais deputāts un politiķis Jurijs Žuravļovs jau ilgus gadus dzīvo nelielā villā Torrevjehā – "Spānijas krievu galvaspilsētā" Kosta Bravas piekrastē Alikantes provincē. Viņš bija viens no pēdējiem Latvijas pilsoņiem, kuri atgriezās mājās divus mēnešus pēc robežu slēgšanas. Žuravļovs pats organizēja sev repatriācijas reisu uz Rīgu – pa Eiropas autotrasēm, refrižeratora kabīnē. Kravas kastē – papilnam augļu Baltijas mazumtirdzniecības veikalu tīklam.

Viņš atcerējās, ka Latvijas vēstniecība Spānijā ļoti draudzīgi izsniegusi atļauju robežas šķērsošanai. To pašu viegli saņemt Francijā. Luksemburgā viņš sastapa policiju, uz Vācijas robežas pirmo reizi pārbaudīja pases. Aizbraucis līdz Diseldorfai pie meitas, pēc tam sēdies prāmī Ķīlē uz Latviju. Viņaprāt, Latvijā ir mierīgāk nekā Kosta Bravas piekrastē.

"Vidusjūras dienvidrietumi ir ar koronavīrusa iedomātajiem draudiem visvairāk iebiedētais reģions, - uzskata mūsu sarunbiedrs. – Visas šosejas pie Torrevjehas robežas ir slēgtas, aptiekā vari ieiet tikai maskā. Spānijā it kā uzspridzināta neitronu bumba, iebiedēšana ir drausmīga – uz ceļiem tikai kravas mašīnas un policija. Krievu Torrevjehā ir 20% no 150 tūkstošiem iedzīvotāju, lai arī dažs labs aizlidojis mājās. Taču krievi nav tik lielā mērā pakļauti koronakrīzes paranojai.

Kas tas tāds ir – šis vīruss? Sliktākajos gadījumos tas ved pie gripas, kas draud ar pneimoniju un asins sabiezēšanu, tā savukārt – pie plaušu tromboembolijas un skābekļa bada. Lielākajā daļā gadījumu MPV aparāts un reanimācija nav vajadzīga, pietiek ar aspirīnu asins sašķidrināšanai un inhalācijām ar etiķi, ēteriskajām eļļām un spirtu.

Loģisks jautājums: kas gūst labumu no koronakrīzes? Ar ASV Demokrātisko partiju saistītie finansisti, SVF, banku grupas un korporācijas, tā paša Džordža Sorosa struktūras, kas sagrāva sterliņu mārciņu 90. gados un izputināja miljoniem angļu. To pašu histēriju mēs vērojam ES un Latvijā. Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena patlaban nonākusi PSRS prezidenta Mihaila Gorbačova lomā – gan perestroiku gribas, gan bail zaudēt vienotās Eiropas Savienības nesenās pagātnes sasniegumus un ieguvumus. Agrāk taču tā bija īstas demokrātijas un vienlīdzības alianse saskaņā ar Roberta Šūmana formulu. Kas notiks eirozonas un Eiropas iespējamas krasas devalvācijas gadījumā? Tās stabilitātē EK tagad plāno iesūknēt vairāk nekā pustriljonu eiro?"

Uzņēmējs ir pārliecināts, ka koronavīrusa gripas "fantikā" ietītās krīzes rezultātā labumu gūst trīs konkurējošas, taču partnerību saglabājošās valstis – Krievija, Ķīna un ASV.

NATO vecuma plānprātība, Eiropas noriets, Eirāzijas uzplaukums?

Šī krīze izmetīs mēslos visu veco, nevajadzīgo un neefektīvo, uzskata Žuravļovs. Ķīnā pandēmija ir instruments jebkādu "krāsaino revolūciju" mēģinājumu apspiešanai, ko iniciējuši tie paši globālie liberālie konsorciji. Kā izgaiņāt "melno krekliņu" pūli, kas ieņēmis visu centrālo ielu? Ieviest ārkārtas epidemioloģisko situāciju. Visa opozīcija, ārzemju aģenti, hibrīdie resursi nonāk stingrā karantīnā, transakcijas tiek izsekotas, kārtību kontrolē kārtības sargi, bruņota tautas milicija un armija.

Žuravļovs vērtēja, ka Ķīnas makroekonomika pasaules ekonomikas lejupslīdes rezultātā, pieprasījuma samazināšanās un tirdzniecības karu, ražotņu apstāšanās, konteineru kuģu frakts utt. dēļ zaudējusi salīdzinoši nelielu naudu, taču pie tam daudz vairāk ieguvusi stratēģiskajā aspektā, tostarp arī pārpērkot perspektīvus aktīvus teritorijā no Āfrikas un Āzijas līdz vienotajai Eiropai. EK prezidente ieslēgusi drukas mašīnu eiro emisijai un pat izteikusi iebildumus Vācijas kanclerei Angelai Merkelei – politiķe norādīja, ka ķīnieši pārpirks Eiropas vērtspapīrus, ja to steigšus neizdarīs Eiropas kapitāls.

Savukārt Krievijas aspektā, norādīja uzņēmējs, novērojams Ķīnas "mīkstais" variants. Krievija novājina saikni ar dolāru, kontrolējot koronavīrusa izplatību labāk nekā ES un ASV un atbalstot sociāli viegli ievainojamas pilsoņu grupas.

Arī ASV ir līdzīga situācija, izņemot vienu faktoru: prezidents Donalds Tramps turpina pastiprināt iekšpolitiku, tostarp arī sociālo.

Otršķirīgie projekti, kuru starpā Žuravļovs min Ziemeļatlantijas aliansi, pēc viņa domām, nav dzīvotspējīgi.

"Šī krīze ir parādījusi, ka NATO ir tikai tukša pašreklāma. Organizācija nespēj aizsargāties no gripas vīrusa, bet pagājušā gadsimta militārā tehnika, ko Latvija iegādājusies šī projekta ietvaros, bija efektīva XX gadsimtā, bet tagad – vairs ne. Trampam nepatīk, ka Amerikas izdevumi alianses vajadzībām sastāda gandrīz 50% no NATO budžeta. Tā tas notiek katru gadu. Gandrīz neviens Eiropā nevēlas maksāt par šo biznesu, ne Austrija, ne Somija, kas robežojas ar Krieviju, nav bloka locekles. Jā, mēs, "bagātie baltieši", Latvija – esam viens no lojālākajiem locekļiem, kuri maksā NATO jau vairāk nekā 2% IKP. Bet Vāciju tas neinteresē.

Ēdiens bezmaksas virtuvē Rīgā
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov

Esmu pārliecināts, ka daudzi tādi mākslīgi projekti un doktrīnas, kas saistītas ar pagājušā gadsimta aukstā kara koncepcijām un globālo korporāciju un banku ekspansijas projektiem, bauda savus pēdējos dzīves gadus. Esmu par to pārliecināts, lai ko runātu propagandisti, kuri saņem lielās algas.

NATO valstu alianse tagad ir vecuma plānprāta līmenī. Amerikāņu nodokļu maksātāji nesaprot, kāpēc viņi katru gadu iemaksā šajā ieroču biznesā gandrīz tikpat daudz naudas, cik Eiropas Savienība sadrukājusi cīņai ar pandēmiju? "Koronakrīze" ir laiks, kad nerentablie projekti tiks slēgti, priekšplānā iznāk reālās ekonomikas sektori, tādi, kā agrārā rūpniecība," uzskata uzņēmējs.

Ko Latvija varētu privatizēt un pārdot?

Tomēr krīzes koncepcija – globālisma un liberālā politiskā populisma lauka paplašināšana, pēc Žuravļova domām, vēl nav izsmēlusi savas iespējas. Pirmkārt, ārkārtējās situācijas apstākļos Latvijai kļuva pieejams un rezervēts 4,1 miljards eiro – pēc viņa domām, šī nauda tiks apgūta gada laikā. Otrkārt, pat pēc vērienīgās deindustrializācijas valstī ir resursi, varbūt pat labāki nekā bijušie padomju rūpniecības flagmaņi – RAF, VEF un desmitiem citu.

"Vērtīgākie aktīvi vēl joprojām ir valsts un pašvaldību ziņā: piemēram, puse mežu mūsu valstī pieder VAS "Latvijas Valsts meži", iespējams privatizēt kārtīgu daļu no "Latvenergo" ieskaitot triju HES kaskādi uz Daugavas. Rīga – tā ir atsevišķa zelta bedre. Domāju, drīz vien privatizācijai būs pieejami tādi pašvaldības uzņēmumi, kā "Rīgas namu pārvaldnieks", "Rīgas ūdens", "Rīgas meži". Valsts atņēma pašvaldībām Ventspils, Rīgas un Liepājas ostas, kāpēc gan tagad tās nepārdot, nenodot privātajam kapitālam "Latvijas dzelzceļu"? Nav nekādu šķēršļu.

Kompānija airBaltic saņem valsts atbalstu no 250 miljonu eiro apmērā, tomēr tas nav tik rentabls aktīvs, ņemot vērā to, ka aviopārvadājumi un tūrisms nekad nebūs tik sekmīgi, kā bija pirms koronavīrusa krīzes. Baidos pat teikt, vai aviokompānijai izdosies noturēties pēc krīzes. Tūrismu var aizmirst: Spānija, kas 2019. gadā apkalpoja 90 miljonus ārvalstu tūristu, kuri ienesa 45 miljardus eiro, tagad paziņoja, ka līdz šī gada beigām pieņems no koronavīrusa vakcinētus tūristus. Tomēr vakcīnu radīt nav iespējams, notiek vīrusa štammu mutācija.

Skaidrs, ka Krišjāņa Kariņa valdība, izdevumu optimizācijas aizsegā pēc krīzes, arī valsts parāda segšanai atdos privatizācijai savus ienesīgākos aktīvus," prognozēja Žuravļovs, kurš agrāk konsultēja vienu no Latvijas valdībām privatizācijas jautājumos.

Viņa prognožu bezcerīgā pesimisma fonā ir arī cerību stariņš. Privatizācija un valsts lomas novājināšanās nacionālajā ekonomikā (izņemot fiskālo politiku, nodokļu autonomija ir ļoti svarīgs jebkuras valsts suverenitātes simbols) radīs jaunas iespējas biznesa attīstībai efektīvās nozarēs. To starpā ir lauksaimniecība, uzskata Žuravļovs. Pie tam viņš deva padomu: izpirkt no ārvalstu īpašniekiem, piemēram, Zviedrijas pensiju fondiem aramzemes, sēt, pļaut un vest klētīs.

Brīnišķīgā jaunā pasaule

Latvija spēj ieņemt līdera vietu Eiropā ražīguma ziņā – visu valsts teritoriju veido lieliskas lauksaimniecības zemes. Kvieši, rudzi, auzas – ar eksporta piegādēm Ķīnā un arābu valstīs.

Vietējiem valdošajiem politiķiem ir jāpierod pie domas, ka Eiropas dotācijas nav mūžīgas un vairs nekad nebūs iespēju uzturēt 400 tūkstošus valsts ierēdņu līmenī, pie kāda viņi pieradušie "treknajos" gados, uzskata Žuravļovs.

Uzņēmējs ir pārliecināts: Eiropas Savienība sāks sairt divu gadu laikā. Pirmās dezintegrācijas procesā būs krīzes pilnās dienvidu valstis – Spānija, Itālija, Grieķija un Portugāle. Ar Višegradas valstīm ir sarežģītāk, tomēr Čehija, polija, Ungārija un Slovākija arī ir uzkrājušas spēcīgas dezintegrācijas tendences. Višegradas klubā valda izteikts nacionālais protekcionisms, kāda nav Baltijā, pastiprinās antiliberālās tendences. "To, kas notiks ar Vāciju, kad Eiropa sabruks kā kāršu namiņš, šodien kanclere Angela Merkele neatzīst pat pati sev," konstatēja Žuravļovs.

Latvija, pēc viņā domām, ir pēdējo 30 tirgus demokrātijas gadu laikā pārāk novājināta, lai varētu atļauties neatkarīgu ekonomisko attīstības stratēģiju. Pēc Žuravļova domām, XXI gadsimtā Baltija būs integrēta vienotajā Eirāzijas telpā, kurā šobrīd ir Krievija un Eirāzijas ekonomiskās savienības valstis, kā arī dažas ŠSO valstis stratēģisko partneru statusā, ieskaitot ĶTR. Pēc uzņēmēja domām, perspektīvā tiks radīta Eirāzijas valstu politiski ekonomiskā alianse – no Lisabonas līdz Hainaņai un Singapūrai. Tajā ieies gan tagadējās ES un OECD (Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija) valstis, gan Centrālās Āzijas un Tuvo Austrumu musulmaņu valstis, protams, ja vien nebūs reliģiskā ekstrēmisma risku.

Atliek tikai jautājums – ko Baltijas reģions var piedāvāt vienotajai Eirāzijai no ekonomikas viedokļa. Tomēr tā pagaidām ir pārāk tāla perspektīva.

418
Tagi:
Jurijs Žuravļovs, Latvija
Komunarkas slimnīcas darbiniece, foto no arhīva

"Nav saprotams, tas izturēsies". Zinātnieks pastāstīja par jauno koronavīrusu

302
(atjaunots 15:14 19.04.2020)
Krievijas nacionālais medicīniskais hematoloģijas pētījumu centrs strādā pie imūnsistēmas atbildes veidošanas pret jauno koronavīrusa infekciju. Zinātnieki jau fiksē imūnsistēmas šūnu reakciju pret SARS-CoV2.

Balstoties uz saņemtajiem datiem, viņi izstrādājuši testa prototipu, kas spēj fiksēt antiķermenīšu koncentrāciju ar Covid-19 slima cilvēka asinīs. Par to, kāpēc vajadzīgi tamlīdzīgi pētījumi un vai ar Covid-19 iespējams inficēties atkārtoti, RIA Novosti korespondentei Alfijai Jeņikejevai pastāstīja Nacionālā medicīniskais hematoloģijas pētījumu centra Transplantācijas imunoloģijas laboratorijas vadītājs Grigorijs Jefimovs.

- Ir skaidrs, kāpēc vajadzīgi testi jaunā koronavīrusa identifikācijai asinīs – tā tiek uzstādīta diagnoze. Bet kāda jēga SARS-CoV2 antiķermenīšu analīzēm? Tie taču veidojas tikai pēc dažām dienām un tobrīd parasti jau ir skaidrs, ka cilvēks ir slims.

— Antiķermenīši parādās ne ātrāk kā ceturtajā slimības dienā. Saskaņā ar pētnieku datiem Ķīnā, pēc desmitās dienas antiķermenīšu identifikācijas diagnostiskā vērtība ir pat lielāka, nekā pašas infekcijas diagnostika. Tāda analīze ļauj parakstīt pacientam piemērotāku terapiju. Tas ir pirmais aspekts.

Министерство обороны РФ

Otrkārt, patlaban Maskavā sāk aktīvi izmantot Covid-19 pacientu ārstēšanas metodi ar koronavīrusa infekciju izslimojušo donoru plazmu. Tā ir visai sena metode, ko izmantoja citu līdzīgu slimību gadījuma. Tā ir itin efektīva. Tomēr ārstēšanai vajadzīga plazma ar augstu antiķermenīšu saturu. To parāda kvantitatīvais tests.

Treškārt, nākotnē, kad pandēmija tuvosies beigām, vispārēji antiķermenīšu testi ļaus noskaidrot patieso ar SARS-CoV2 inficēto skaitu. Tā mēs varēsim noskaidrot par tos, kuri slimoja bez simptomiem.

— Tomēr zināma daļa testu tik un tā parādīs nepatiesi negatīvu rezultātu. Tas ir, cilvēks slimojis, taču viņu neieskaitīs.

— Diezin vai viņu skaits būs liels. Ķīniešu kolēģu dati rāda, ka 28. slimības dienā antiķermenīši atrodami 95% pacientu asinīs ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi. Tas nozīmē, ka tādam slimnieku skaitam antiķermenīši asinīs reaģējuši uz konkrētu olbaltumvielu, ko izmantojuši testa izstrādātāji.

Testa izstrādē tiek izmantots neliels vīrusa genoma fragments. To ievieto šūnās – baktēriju vai cilvēka šūnās. Tās vīrusa genomu "aprēķina" un rada vienai no vīrusa olbaltumvielām analoģisku olbaltumvielu. Uz to reaģē antiķermenīši testa laikā.

— Vai jūsu prototips radīts līdzīgā veidā?

— Jā. Metodiski tas nav sarežģīti. To izmanto dažādām infekcijas slimībām jau apmēram trīsdesmit gadus. Lieta tāda, ka šis ir jauns vīruss un vajag pareizi izraudzīties fragmentu, uz kuru antiķermenīši tiktu izstrādāti īpaši aktīvi.

Dažkārt testa izstrādei izmanto visu vīrusu. Tā, piemēram, tika izstrādāta sistēma, ko nesen reģistrēja Virusoloģijas un biotehnoloģijas centrs "Vektor". Viņi izaudzēja SARS-CoV2, nogalināja to un tagad ar to "ķer" antiķermenīšus. Tā ir neparasta pieeja, jo nebūt ne visas laboratorijas var strādāt ar tādas bīstamības klases vīrusu.

— Tātad "Vektor" tests ir jutīgāks nekā jūsējais, ja viņi izmantoja veselu vīrusu, nevis fragmentu?

— Uz šo jautājumu nevaru atbildēt. "Vektora" testu neesmu turējis rokās. Savukārt mūsu sistēma, spriežot pēc provizoriskiem datiem, ir visai precīza. Patlaban mums nav neviena nepatiesi negatīva rezultāta.

Koronavīrusa testi, foto no arhīva
Пресс-служба мэрии Москвы

Tiesa, arī atlase nav liela – tikai desmit cilvēki. Tie ir cilvēki no paša pirmā saslimšanas viļņa. Viņi jau ir izveseļojušies, nosēdējuši noteikto laiku karantīnā un ir absolūti veseli. Ar viņu asins paraugiem mēs pārbaudām savus testus. Patlaban vēl nevaram strādāt ar ārstējamo pacientu biomateriāliem.

Tāpat esam izmēģinājuši testu ar paraugiem, kuri noteikti nav inficēti. Tās ir sen sasaldētas donoru asinis. Neviena analīze nav fiksējusi tajās antiķermenīšus pret SARS-CoV2, tātad neesam saņēmuši arī nevienu nepatiesi pozitīvu rezultātu.

Protams, tas dāvā cerību, tomēr mēs saprotam, ka viss ir jāpārbauda. Pagaidām mums ir prototips, kas strādā laboratorijas apstākļos. Lai to reģistrētu, vajadzīgi dati par tā jutīgumu nevis laboratorijā, bet kādā uzņēmumā, kas testu ražos.

— Vai esat jau atraduši partneri?

— Jā, pašlaik ir vienošanās ar vienu kompāniju. Pagaidām negribu to nosaukt – vēl neesam parakstījuši līgumu. Ja viss ritēs, kā plānots, jau pēc divām nedēļām reģistrēsim testu.

— Kā jums izdevās piesaistīt brīvprātīgos? Pirmajā saslimušo vilnī cilvēku skaits nebija liels.

— Publicēju aicinājumu savā lapā Facebook, kur aprakstīju mūsu pētījumu, pastāstīju par testa pārbaudēm un minēju, ka vajadzīgi brīvprātīgie ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi. Negaidot saskārāmies ar lielu atsaucību. Daudzi gribēja piedalīties. Daļa jau ir atnākusi, daļa vēl tikai pošas – viņiem vēl jāpasēž karantīnā. Vēlāk viņi atnāks uz mūsu centru, nodos asinis.

Tomēr antiķermenīši ir tikai neliels mūsu darba fragments. Ilgāks un svarīgāks ir pētījums par T-šūnu imūnatbildi uz SARS-CoV2. Arī šiem eksperimentiem piesaistām brīvprātīgos ar apstiprinātu diagnozi.

— Kā imūnsistēma reaģē uz jauno koronavīrusu?

— Nekā neparasta nav. Mēs redzam, ka izslimojušajiem ir T-limfocīti. Šūnas aktivizējas, ja tām "parādīt" vīrusa fragmentu, tās ir "gatavas cīņai". Tās dēvē arī par imūnatmiņas šūnām. Tomēr pagaidām mēs nezinām, uz kādiem vīrusa genoma fragmentiem tās reaģē un kā tas korelē ar vīrusa mutāciju.

— Pārslimojušie iegūst imunitāti pret infekciju. Cik ilgi aizsardzība darbojas: dažus mēnešus, gadus vai visu mūžu?

— To mēs pagaidām nevaram pateikt. Pārāk īss laiks pagājis, kopš izveseļojušies pirmie pacienti. Taču kāds ķīniešu pētījums rāda, ka "lādiņš vienā bedrē divreiz nekrīt". Zinātnieki inficēja ar SARS-CoV2 divus pērtiķus, izārstēja un atkal mēģināja inficēt, taču neveiksmīgi.

No otras puses, nesen parādījās ļoti dīvaina informācija no korejiešiem – viņiem esot 91 atkārtotas inficēšanās gadījums. Nav saprotams, ko tas nozīmē. Man šķiet, pagaidām spriest būtu pāragri.

Protams, ir koronavīrusi, pret kuriem izstrādātie antiķermenīši saglabājas apmēram trīs mēnešus, tātad var diezgan ātri inficēties no jauna. Tie ir parastas akūtas elpceļu vīrusa infekcijas izraisītāji. Tie kopā ar mums ir miljoniem gadu, pielāgojušies mums, iemācījušies izvairīties no imūnsistēmas atbildes. Bet jaunais koronavīruss tikai nesen ielēcis cilvēku populācijā. Nav saprotams, kā tas izturēsies.

Tomēr mēs varam balstīties uz datiem par SARS-CoV, kura genoms lielā mērā līdzinās jaunā koronavīrusa RNS. Pēc tā mēs zinām, ka antiķermenīši saglabājas asinīs visai ievērojamā koncentrācijā vienu vai divus gadus. Pilnīgi iespējams, tāpat būs arī ar SARS-CoV2.

302
Tagi:
zinātnieki, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

0
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

0
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis