Ludzas iedzīvotāja ar suni, foto no arhīva

Naudu no helikoptera neizmētās: Petraviča par pabalstu izmaksām pensionāriem

49
(atjaunots 22:17 22.02.2021)
Patlaban koalīcija lemj, kādu iedzīvotāju kategoriju varētu atbalstīt ar vienreizējo atbalstu, tāpat kā ģimenes ar bērniem, pastāstīja Ramona Petraviča.

RĪGA, 23. februāris — Sputnik. Valdības koalīcija lemj, kādas iedzīvotāju grupas vēl atbalstīt. Domājams, tie būs pensionāri un dažādu pabalstu saņēmēji, paziņoja labklājības ministre Ramona Petraviča Latvijas radio ēterā.

Vienreizējo pabalstu varētu saņemt cilvēki, kam izmaksā vecuma un invaliditātes vai apgādnieka zaudējuma pensiju, kā arī cilvēki, kas saņem valsts sociālās apdrošināšanas pabalstu (tas tiek izmaksāts, ja pietrūkst darba stāža vecuma vai invaliditātes pensijas saņemšanai – red.).

Šoreiz nav runa par "naudas izmētāšanu no helikoptera" – uz pabalstu var cerēt vienīgi tie, kuru pensijas (pabalsta) līmenis nesasniedz noteiktu slieksni. Ramona Petraviča pagaidām nevarēja teikt, par kādu summu ir runa. Pabalsta apmērs varētu sastādīt gan 200, gan 500 eiro. Par summu lems valdība.

Pēc Petravičas vārdiem, šo iedzīvotāju grupu atbalstam būs vajadzīgi aptuveni 100 miljoni eiro no budžeta.
Lēmumu valdība varētu pieņemt jau šonedēļ, uzskata ministre.

Iepriekš vēstīts, ka 18. februārī Saeima divos lasījumos uzreiz apstiprināja likumprojektu par 500 eiro izmaksu katram bērnam. Līdz marta beigām Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra automātiski pārskaitīs minētās summas (nekāds iesniegums nav jāraksta), bet tie, kam ir tiesības uz bērnu kopšanas pabalstu laikā no 1. marta līdz ārkārtējās situācijas režīma beigām, tāpat saņems šo vienreizējo izmaksu, taču vēlāk, kad būs noformēti dokumenti standarta pabalstu saņemšanai.

Aprēķini liecina: lai nodrošinātu pabalstu izmaksu 364 097 bērniem valstī, no budžeta nāksies piešķirt 182 miljonus eiro. Nauda tiks ņemta no neparedzētiem izdevumiem atvēlētajiem līdzekļiem.

Tomēr diskusijā februāra vidū koalīcijas partijas neatbalstīja ierosinājumu izmaksāt pabalstu 200 eiro apmērā pensionāriem, invaliditātes pensijas saņēmējiem un valsts sociālo pabalstu saņēmējiem.

Taču Petraviča paziņoja – lai arī ierosinājums netika atbalstīts, viņa apņēmusies neatkāpties no iniciatīvas un solīja to virzīt dažādos līmeņos.

49
Tagi:
pabalsts, pensionāri, Ramona Petraviča
Pēc temata
Pensionāri ir panikā: Latvijā atkal ir problēmas ar vakcinācijas organizāciju
Dīkstāves pabalsti: noziedzīga ekonomija
Latvijā rosināts izmaksāt pensionāriem un invalīdiem vienreizēju 200 eiro pabalstu
Restorāni un frizieri Latvijā zaudē klientus, bet NVA klientu pulks pieaug

Stratēģisks gājiens: Krievija ieguldījusi miljardu ASV valsts parādā

8
(atjaunots 12:56 25.02.2021)
2010. -2013. gadā Krievijas ieguldījumi pārsniedza 170 miljardus. Maskava bija viens no lielākajiem ASV valdības parādzīmju turētājiem. Taču pēc tam, kad 2014. gada aprīlī Vašingtona ieviesa sankcijas, no tām sāka atbrīvoties.

Decembrī Centrālā banka palielināja ieguldījumus ASV valsts obligācijās - uzreiz par miljardu dolāru. Lai gan pēdējos gados Maskava secīgi atbrīvojās no šiem vērtspapīriem: to daļa rezervē nedaudz pārsniedz vienu procentu. Kāpēc tie kļuvuši vajadzīgi tieši tagad, lasiet Nataļjas Dembinskas materiālā RIA Novosti.

Iegādājusies vērtspapīrus

Saskaņā ar ASV Finanšu ministrijas datiem, Krievijai šobrīd ir amerikāņu obligācijas par 6,011 miljardiem: ilgtermiņa - par 1,2 miljardiem un īstermiņa par - 4,8 miljardiem. Decembrī rezerves papildinājās par miljardu.

Realizējot šos vērstpapīrus, ASV valdība sedz budžeta deficītu un citus izdevumus. Amerikāņu valsts parāds sasniedzis gandrīz 28 triljonus. 2010. -2013. gadā Krievijas ieguldījumi pārsniedza 170 miljardus. Maskava bija viens no lielākajiem ASV valdības parādzīmju turētājiem. Taču pēc tam, kad 2014. gada aprīlī Vašingtona ieviesa sankcijas, no tām sāka atbrīvoties.

2018. gadā Centrālā banka (CB) sarīkoja vērienīgu izpārdošanu, divas reizes samazinot ASV valsts kases saistību portfeli. Amerikāņu vērtspapīru daļa starptautiskajās rezervēs ir samazinājusies līdz minimumam. Par atbrīvotājiem līdzekļiem CB iegādājās zeltu, eiro un juaņas.

Diversifikācija

Amerikāņu valsts parāds tie ir vērtspapīri, ko emitē ASV Finanšu ministrija. Iegādāties vekseļus un obligācijas var fiziskas un juridiskas personas, atsevišķu štatu un valstu valdības. Peļņa no šiem vērtspapīriem nav visai liela, tā svārstās divarpus - trīs procentu robežās. Taču Eiropas vai Japānas parādu ienesīgums ir vēl mazāks - nulle vai pat negatīvs.

Tomēr lieta ir tāda, ka ASV valsts obligācijas tiek uzskatītas par vienu no visdrošākajiem un likvīdākajiem instrumentiem pasaulē. Tās var viegli nopirkt un pārdot.

"Ir izdevīgi ieguldīt īslaicīgi brīvos līdzekļus ASV valsts parādā. Divi trīs procenti gadā ir diezgan liela nauda, kad runa ir par miljardiem. Šajā gadījumā politika nedrīkst ietekmēt ekonomiskos risinājumus," sarunā ar RIA Novosti norāda Valsts domes Finanšu tirgus komitejas loceklis Dmitrijs Skrivanovs.

Tādējādi, palielinot valdības parādzīmju apjomu, Maskava tehniski iezīmēja savu klātbūtni tirgū. Tas arī ir nepieciešams starptautisko rezervju diversifikācijai. Pašlaik Krievijai ir 590 miljardi dolāru, no kuriem seši miljardi ir ieguldīti tieši ASV valsts parādā. Analītiķi skaidro: Maskava seko globālai tendencei. Pieprasījums pēc dolāra pieaug, jo šī valūta vismazāk pakļauta svārstīgumam un inflācijai.

"Miljards dolāru ir diezgan iespaidīga summa, to var ieguldīt ļoti ierobežotā aktīvu kopumā. Zelts ir "pārsildīts", liela rezervju daļa tik jau ir ieguldīta eiro un juaņās. Amerikāņu valsts parāda iegāde tas ir diversifikācijas elements, skaidro Krievijas un Āzijas rūpniecības savienības prezidents Vitālijs Mankevičs.

Ķīniešu variants

Decembra beigās ASV valsts vērtspapīru lielākais turētājs bija Japāna (1,2 triljoni dolāru). Agrāk tā bija Ķīna, bet tagad Pekina ar 1,06 triljoniem pakāpjas uz otro vietu. Trešo vietu ieņem Apvienotā Karaliste ar 428,9 miljardiem.

Tirdzniecības kara dēļ ķīnieši secīgi atbrīvojās no šiem vērtspapīriem, samazinot ieguldījumus vairāk nekā par 200 miljardiem. Taču milzīgais amerikāņu parāds, kas pieder Pekinai, ir efektīvs spiediena instruments uz Vašingtonu.

ASV un Ķīnas konflikta saasināšanās tikai pavairo bažas: ja nu pēkšņi ASV ekonomikas otrais lielākais ārvalstu kreditors neizturēs un organizēs lielu obligāciju izpārdošanu. Tāda soļa sekas būs katastrofālas. Šo vērtspapīru masveida izpārdošana radīs paniku tirgū.

Tomēr tas nebūtu izdevīgi pašai Ķīnai. Pirmkārt, 100-200 miljardus vērtu obligāciju pārdošana īsā laika periodā neizbēgami vedīs pie cenas krišanās. Pašas Ķīnas ārējo aktīvu un rezervju vērtība būtiski samazināsies, tāpat kā peļņa, ko tā iegūs, realizējot vērtspapīrus.

Piedevām sabruks dolārs, un tas Ķīnai arī nepavisam nav vajadzīgs. Amerikāņu valūtas vājināšanās sadārdzinās Ķīnas eksportu.

Zelta rezerves

Jau vairākus gadus Krievijas CB iepērk zeltu, atbrīvojoties no dolāriem. 2020. gadā dārgmetāla daļa rezervēs pirmo reizi pārsniedza ASV valūtas apjomu, bet februāri monetārā zelta rezervju vērtība sasniedza 136,7 miljardus. Gada laikā zelta krājums ir pieaudzis par gandrīz 28 tonnām.

Dārgmetāls - universāls naudas ekvivalents - kļūst pievilcīgāks par aktīviem ar procentu ienākumiem, turklāt tas pasarga no jebkādu sankciju riskiem. Kā norāda Bloomberg, Krievija demonstrēja visai pasaulei, ka valsts ar lielu ekonomiku un lielām zelta rezervēm var atbrīvoties no dolāru aktīviem un justies labi.

8
Pēc temata
Palika bez naudas: investīcijas slānekļa naftā ir noslīdējušas līdz minimumam
Pretējs efekts: savu sankciju dēļ ASV nobijušās par dolāra likteni
Lielā izpārdošana: Krievija novērsusies no ASV valsts parāda
Jaunajā sastāvā: ASV Finanšu ministrija ir gatava sagraut dolāru

Dombrovskis: Grindeks un Olainfarm varētu nopelnīt uz Krievijas vakcīnas rēķina

62
(atjaunots 07:31 24.02.2021)
Latvija varētu gūt labumu pat no Covid-19 pandēmijas, ja būtu attīstījusi savu farmācijas industriju, paziņoja Vjačeslavs Dombrovskis.

RĪGA, 24. februāris — Sputnik. Latvija varētu būt valstu sarakstā, ar kurām Krievija noslēdz līgumus par savu Covid-19 vakcīnu ražošanu. Tomēr valsts varas ilggadējo ekonomisko politiku raksturo pilnīga vienaldzība pret konkrētām nozarēm, tai skaitā pret farmācijas nozari, paziņoja Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis.

Politiķis atzīmēja, ka daudzas valstis, kuras pašiem spēkiem nespēj izveidot vakcīnu, varētu gūt peļņu, ražojot preparātus.

"No Covid-pandēmijas varētu tomēr gūt labumu. Ar citu pieeju savai ekonomikai un farmācijas nozarei.

Visi tie, kam ir tehnoloģijas un ražošanas jaudas vakcīnu ražošanai, pašlaik ļoti labi pelna uz to rēķina. Jo nemaz ne visi tie uzņēmumi, kuri spējuši radīt vakcīnu, spēj ražot to pietiekamos daudzumos, lai apmierinātu milzīgo pieprasījumu.

Piemēram, Krievijas vakcīna "Sputnik V", kas izrādījās vienā līmenī ar amerikāņu un Eiropas konkurentiem (un daudz labāk nekā ķīniešu analogi). Efektivitāte 92% un daudz vienkāršāka uzglabāšana un pārvadāšana, salīdzinot ar amerikāņu Pfizer. Šobrīd ir parakstīti līgumi ar 10 valstīm par 1,4 miljardiem devu, tas ir pietiekami, lai vakcinētu 700 miljonus cilvēku. Turklāt pašiem krieviem pietrūkst ražošanas jaudas, un viņi meklē ārvalstu ražotājus. Gandrīz 2/3 "Sputnik V" vakcīnu tiks ražotas citās valstīs: Dienvidkorejā, Ķīnā, Indijā, Brazīlijā, Serbijā, Irānā," raksta Dombrovskis savā Facebook.

Latvijas politiķis uzskata, ka tagad vietējie farmaceitiskie uzņēmumi - Grindeks un Olainfarm - vairs nav spējīgi ražot vakcīnas.

"Taču kādreiz spēja. Pirms 15 vai 20 gadiem bija tādas ražošanas iespējas. Tagad mums nav tādu ražošanas tehnoloģiju. Irānai ir. Bet mums vairs nav. Žēl gan.

Jo pēdējo trīsdesmit gadu ekonomisko politiku raksturo praktiski pilnīga vienaldzība pret konkrētām nozarēm - izņemot, šķiet, lauksaimniecību. Lūk, rezultāts. Precīzāk, tā neesamība.

Šāda politika jau pašos pamatos ir nepareiza, un tā ir jāmaina. Tad pat pandēmijās būs savi plusi," konstatēja Dombrovskis.

62
Tagi:
Vjačeslavs Dombrovskis, vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Pensionāri ir panikā: Latvijā atkal ir problēmas ar vakcinācijas organizāciju
Publicists: Latviju sagrābuši noziedznieki, tauta tās acīs ir nafta
Krievijā kliedēja baumas par "Sputnik V" reģistrāciju Eiropas Savienībā
"Vakcīnu karš": Covid-19 profilaksei paredzēto vakcīnu salīdzinājums
Ātrās palīdzības mašīna. Foto no arhīva

Trešais vilnis? Latvijā gaida koronavīrusa "britu" paveidu

0
(atjaunots 16:15 25.02.2021)
Iespējams, ka karantīnas prasību liberalizācijas plāni var tikt pārskatīti, ņemot vērā mediķu bažas par trešo Covid-19 vilni

RĪGA, 25. februāris— Sputnik, Dmitrijs Oļeinikovs. Trešo, "britu", Covid-19 vilni Latvijas mediķi sagaida divu – četru nedēļu lakā.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule savā lapā Twitter norādīja, ka Covid-19 trešais vilnis, kas sagaidāms martā, var izraisīt slimnīcu noslodzi. "Esam atsākuši gatavības paaugstināšanas pasākumus. Ir skaidrs - trešais uzliesmojuma vilnis ir sagaidāms 2-4 nedēļu laikā," atzīmē Cirpule. Pēc viņas vārdiem, Lieldienās slimnīcu noslodze varētu būt divas reizes augstāka nekā Ziemassvētkos, ja "britu" paveids attīstīs pašreizējos Eiropas scenārijus arī Latvijā.

Veselības ministrijas galvenais infekcionists Uga Dumpis arī atzīmē Twitter, ka koronavīrusa "britu" paveida izplatīšana Latvijā šķiet neizbēgama. "Kanādas, Izraēlas, Dānijas un UK pieredze rāda, ka tas nozīmēs vairāk uzliesmojumus bērnudārzos un skolās," viņš atzīme, piebilstot, ka ar to jārēķinās, ieviešot jaunus ierobežojumu atvieglojumus.

Atgādinām, ka iepriekš valdības sēdē Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Katastrofu medicīnas centra vadītāja Dita Heiberga jau ziņoja, ka koronavīrusa "britu" paveida iespējamās izplatīšanās rezultātā pacientu skaits slimnīcās var pieaugt trīs reizes. Tas nozīmē, ka hospitalizēto skaits var dubultot maksimālos janvāra rādītājus, kad slimnieku skaits stacionāros bija vairāk nekā 1200.

Komentējot atšķirības starp "britu" un "parasto" paveidiem, Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis Jurijs Perevoščikovs iepriekš informēja, ka jau pēc mēneša "britu" vīrusa tips var kļūt par dominējošu Latvijā, taču pagaidām nav faktu, kas apstiprinātu tā īpašu bīstamību cilvēkam.

Valdības sēdē mediķi iebilda pret tajā izteiktiem priekšlikumiem, tai skaitā par ierobežojošo pasākumu mīkstināšanu, tostarp veikalu un skaistumkopšanas salonu atklāšanu. Iespējams, ka karantīnas prasību liberalizācijas plāni varētu tikt pārskatīti pēc tādu biedējošu skaitļu publikācijas.

0
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Latvija saņems 8400 Moderna vakcīnas devu
"Latvija stāv priekšā šausmīgam cunami": "britu" paveids izplatās arvien ātrāk
Zinātniece no Krievijas novērtēja PVO prognozi par pandēmijas pabeigšanas termiņiem
Pacientu šķirošana un policijas iejaukšanās: kas satrauc Latvijas iedzīvotājus