Numurs viesnīcā, foto no arhīva

Nāve pēc moratorija: viesnīcu bizness peld maksātnespējas administratoru rokās

57
(atjaunots 12:22 12.10.2020)
Pēc tūristu skaita trīskārtēja pieauguma no 2017. līdz 2019. gadam Latvija stāv uz nozares kraha sliekšņa. Visvairāk cietušas viesnīcas, daudzas gaida, kad beigsies moratorijs maksātnespējas pieteikumu iesniegšanai, lai slēgtu durvis.

RĪGA, 12. oktobris — Sputnik, Jūlija Granta. Daļa viesnīcu Latvijā izsīkušās tūristu straumes dēļ jau ir slēgtas. Pie tam Ministru kabineta plāni pārskatīt kadastrālo vērtību iedzīs pēdējo naglu nozares zārka vākā: jau tagad nekustamā īpašuma nodokļi veido būtisku daļu ikvienas viesnīcas izdevumos un ievērojami apsteidz nodevas Lietuvā un Igaunijā.

Tīkla viesnīcu salīdzinošā analīze, ko veica konsaltinga firma "BDO Law", parādīja, ka par tādu viesnīcu, kā "Radisson Blue Latvija" īpašnieks Latvijā maksā nodokli 411 tūkstošu eiro apmērā gadā, Lietuvā – 110 tūkstošus, Igaunijā 46 tūkstošus. Pēc kadastrālās vērtības jaunās sistēmas stāšanās spēkā Latvijā nāksies maksāt 1,2 miljonus eiro gadā, gandrīz 6 reizes vairāk nekā Lietuvā. Ar Igauniju pat nav vērts salīdzināt, jo kaimiņi ziemeļos ar nodokli apliek tikai zemi, bet ne ēkas.

Kadastrālā vērtējuma vairākkārtējais pieaugums nogremdēs viesnīcu biznesu, kas jau tagad tikko turas virs ūdens, uzskata zvērinātais advokāts Rolands Valdemārs, – Nekustamā īpašuma nodoklis pieaugs 2-5 reizes.

Baltijas valstīs ir dažāda pieeja arī nodokļa administrēšanai. Lietuvā 2020. gadā Viļņa 100% apmērā "piedeva" viesnīcām NĪN, Kauņa – par 50%. Rīga atļāva atlikt nomaksu, tomēr šis termiņš jau sen ir garām, bet ienākumu nav vēl joprojām.

Tūrisma un restorānu biznesā strādā 11,8% uzņēmumu Latvijā. 2019. gadā ārvalstu viesi atveda valstī 806,3 miljonus eiro. Viņus apkalpoja 234 viesnīcas ar 11 442 numuriem, no kuriem 94 viesnīcas atrodas Rīgā. 2018. gadā tās iekasēja no klientiem 223,75 miljonus eiro un deva darbu 7 tūkstošiem cilvēku.

Šogad viesnīcu slodze neiepriecina: jūnijā numuri bija aizpildīti par 24,8%, salīdzinājumā ar 61,3% gadu agrāk. Uzņemto viesu skaits otrajā ceturksnī bija 4,5 reizes mazāks.

Vairākas viesnīcas plāno masveida štatu samazināšanu un atslēgšanu pirms apkures sezonas sākuma. Kadastra cenu plānotais pieaugums vienkārši izsit jebkādus pamatus zem viesnīcu kājām, ņemot vērā klientu sarukušo plūsmu: ja jau tagad Latvijas uzņēmēju nodokļu slodze ir vairākkārt lielāka nekā kaimiņiem, tai pieaugot 2-5 reizes, tādus nodokļus samaksāt nebūs iespējams, ir pārliecināts advokāts. Valdības soļi nav loģiski skaidrojami un neatbilst labas uzņēmējdarbības praksei, uzskata jurists.

Vienlaikus bezdarba līmenis nozarē ir trīskāršojies. Uz bankrota sliekšņa ir uzņēmumi, ko māc kredītu slogs, kam nav nekādas naudas rezerves grūtiem laikiem. Tie nonāk maksātnespējas administratoru rokās vai tos izsolīs paši īpašnieki. Daži starptautiskie tīkli jau ir gatavi nopirkt ēkas par grašiem, apliecināja "BDO Law", tomēr atzina, ka viesnīcu bizness it visur cieš zaudējumus un pat tādas tūrisma megapoles kā Londona un Ņujorka šogad saskārušās ar apgrozījuma kritumu par 87% un 50% atbilstoši. Nozare atjaunosies gadiem ilgi, tomēr nav dzirdams, ka Lielbritānijas vai ASV valdības mēģinātu izspiest no viesnīcām jaunus nodokļus.

57
Tagi:
Latvija, tūristi, tūrisms, koronavīruss
Pēc temata
ES noved Latviju pie krustcelēm: ko lai upurē – ekonomiku vai cilvēku veselību
Atlaidi darbiniekus – atgriez dīkstāves pabalstus: VID pastāstīja par attiecībām ar firmām
Kam vajadzīgs airBaltic, ja nebūs tūristu? Latvija grauj vēl vienu ekonomikas sektoru
Vēl viena viesnīca nesaņēma valsts palīdzību: Daugavpilī sākās atlaišanas
Rīgas Brīvosta, foto no arhīva

Absolūts fiasko: Dombrovskis komentēja Baltijas ostu rādītājus

46
(atjaunots 14:18 17.01.2021)
Klaipēdas osta jau piekto gadu no vietas ieņem līdera vietu Baltijas valstīs kravu apjomu ziņā. Pērn Klaipēdas kravu apgrozījums pārsniedza Ventspils, Rīgas un Liepājas kopējos rādītājus.

RĪGA, 17. janvāris — Sputnik. Saeimas deputāts, bijušais ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis komentēja Latvijas un Lietuvas ostu darbības rezultātus 2020. gadā. Dati liecina: Latvijas politika tranzīta jomā ir cietusi absolūtu fiasko, uzskata politiķis.

Klaipēdas osta jau piekto gadu no vietas ieņem līdera vietu Baltijas valstīs kravu apjomu ziņā. Osta vēstīja, ka pērn pārkrāvusi 47,7 miljonus tonnu kravu – par 3,2% vairāk nekā 2019. gadā.

Savukārt kravu plūsma caur Latvijas ostām aizvadītajā gadā joprojām samazinājās.

Rīgas ostas kravu apgrozījums pērn krities par 27,6%, līdz 23,7 milj. tonnu, Ventspils ostas – par 36,9%, līdz 12,9 milj. tonnu, Liepājas – par 10%, līdz 6,6 milj. tonnu.

Koncerns "Tallinna Sadam" (Tallinas osta), kas kontrolē piecas ostas, paziņoja, ka to kravu apgrozījums pērn bijis par 7% lielāks, nekā 2019. gadā – 21,3 milj. tonnu.

Vjačeslavs Dombrovskis, komentējot rādītājus, paziņoja, ka kravu apstrādes lejupslīde Latvijas ostās cita starpā skaidrojama arī ar valdības politiku.

"Absolūts fiasko Latvijas tranzīta politikā vienā grafikā. Aizvadītajā gadā Klaipēdas kravu apgrozījums pārsniedzis triju pašu lielāko Latvijas ostu (Rīgas, Ventspils un Liepājas) summāro kravu apgrozījumu. Bet 2003. gadā Klaipēda vairāk nekā 2 reizes atpalika no Latvijas "trijnieka"!

Grafiks liecina, ka pēdējo divu gadu laikā tagadējā valdība paspējusi ieguldīt savu artavu Rīgas un Ventspils ostu attīstībā," Dombrovskis konstatēja savā lapā Facebook.

46
Tagi:
tranzīts, Liepāja, Ventspils, Rīgas brīvosta, osta, Vjačeslavs Dombrovskis
Pēc temata
No nokdauna līdz nokautam jeb Latvijas tranzīts ringā
Nevar kompensēt apjomus no Krievijas: kravu apgrozījums Ventspilī krities par 37%
Nabadzība saglabāsies, nevienlīdzība pieaugs: deputāts vērtē 2021. gada budžeta projektu
Rīgas osta izdomājusi, kā konkurēt ar Krievijas ostām Baltijas jūrā
Vladimirs Oļenčenko

Eksperts: obligātais ienākums nomierinātu cilvēkus, tomēr Latvijai nav naudas

72
(atjaunots 11:32 16.01.2021)
Valstij ir jārada apstākļi biznesa un sabiedrības harmoniskai attīstībai, nevis jācer uz kaut kādu ārēju ieplūdumu.

RĪGA, 16. janvāris – Sputnik. Eiropas Savienības valstīs tiek vākti paraksti iniciatīvai ieviest neapstrīdmo bāzes ienākumu. Plānots, ka fiksēto izmaksu apmērs visiem cilvēkiem neatkarīgi no nodarbinātības un ienākumu līmeņa varētu sastādīt līdz 800 eiro.

Diskusija par neapstrīdamo bāzes ienākumu ES ieguvusi "nomierinošu zāļu" formu, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja Krievijas zinātņu akadēmijas Pasaules ekonomikas un starptautisko attiecību institūta Eiropas pētījumu centra zinātniskais līdzstrādnieks Vladimirs Oļenčenko.

"Neapstrīdamā bāzes ienākuma teorija dzimusi, atbildot uz augošo ekonomisko un sociālo nevienlīdzību pasaulē. Pie tam ražošanas digitalizācijas un robotizācijas process rada bažas par bezdarba pieaugumu. Tāpēc radusies neapstrīdam bāzes ienākuma ideja," pastāstīja Oļenčenko.

Eksperts atgādināja, ka iniciatīva praktiski izmēģināta Somijā.

"Runa bija par summām līdz 200 eiro apmērā, un mērogs nebija liels. Valdība izraudzījās apmēram 5% iedzīvotāju, kam deviņus mēnešus tika izmaksāts bāzes ienākums. Eksperiments noslēdzās, tomēr varasiestādes tā rezultātus nepublicēja. Tātad mēs nevaram spriest, vai sistēma ir attaisnojusies," paskaidroja Oļenčenko.

Sakarā ar bezdarba būtisko pieaugumu (Baltijas valstīs – virs 10%) palielinās sociālā spriedze, un diskusijai par iespēju ieviest neapstrīdamo bāzes ienākumu vajadzētu darboties nomierinoši, norādīja eksperts.

"Tomēr faktiski ES valstu budžetos tādu punktu nav, un idejas realizācijai būs vajadzīgi brīvi līdzekļi. Varu pieņemt, ka Baltijas valstīm tās būs dotācijas. Tomēr jāsaprot, ka tās veidojas uz donorvalstu rēķina. Ja neapstrīdamā bāzes ienākuma izmaksas iegūs dotāciju režīmu, no kurienes donorvalstis ņems tam naudu? Tām ir pašām savi bezdarbnieki," sprieda Oļenčenko.

Pēc eksperta domām, pagaidām runas par neapstrīdamo bāzes ienākumu ir nevietā. "Valstij  jārada apstākļi biznesa un sabiedrības harmoniskai attīstībai, nevis jācer uz kaut kādu ārēju ieplūdumu," piezīmēja Oļenčenko.

Оленченко: безусловный доход успокоит людей, но платить не из чего
72
Tagi:
Latvija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Strādā, lai izdzīvotu: finanšu situācija pasliktinājusies pusei Latvijas iedzīvotāju
No pavasara likts lietā sliktākais: ekonomiste par valdības soļiem epidēmijas gadā
Deputāts: uzņēmējiem Latvijā atliek ar skaudību skatīties uz Krieviju un maksāt nodokļus
VID organizēs interneta semināru par izdzīvošanu krīzes apstākļos
Lidosta Rīga

Neielaida jau lidostā: darbojas prasība uzrādīt Covid-19 testu

0
(atjaunots 22:50 17.01.2021)
Dažiem pasažieriem Rīgas lidostā jau liegta iespēja iebraukt Latvijā, jo viņi nav uzrādījuši negatīvu koronavīrusa testu, informēja Civilās aviācijas aģentūra.

RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Kopš 15. janvāra Latvijā ir stājusies spēkā prasība uzrādīt negatīvu Covid-19 testu visiem, kuri iebrauc valstī, stāsta Mixnews.lv.

Nepieciešamais tests ir jāveic ne ātrāk kā 72 stundu laikā pirms ierašanās valstī. Tāpat aviopārvadātājam var uzrādīt ārsta izziņu, izziņu par antiķermenīšiem vai citu medicīnisku dokumentu, kas apstiprina – cilvēks nav inficēts. Pretējā gadījumā cilvēkam būs liegts iebraukt Latvijā.

Piektdien, 15. janvārī policisti, robežsargi un lidostas drošības dienests kopīgiem spēkiem pārbaudīja Rīgas starptautiskajā lidostā ieviesto noteikumu darbību.

Civilās aviācijas aģentūras sabiedrisko sakaru speciālists Aivis Vincevs pastāstīja, ka jau 15. janvārī vairākiem cilvēkiem nav ļauts iebraukt Latvijā. Viņš atzīmēja, ka precīzākas ziņas tiks sniegtas vēlāk, kad aviokompānijas apkopos savus datus. Tomēr pagaidām zināms, ka tādu gadījumu skaits nav liels.

Atgādināsim, ka Covid-19 analīzes nav jānodod bērniem līdz 11 gadu vecumam, personām, kas vakcinējušās no Covid-19, pārvadātāju darbiniekiem un apkalpojošajam personālam, jūrniekiem, kuri dodas reisā vai atgriežas mājās, tranzīta pasažieriem, kuri paliek lidostas tranzīta zonā, kā arī diplomātiskā korpusa pārstāvjiem.

Jāpiebilst, ka Pasaules Veselības organizācija ieteikusi valstīm nepieprasīt no iebraucējiem sertifikātus par Covid-19 vakcīnas saņemšanu, jo daudzās pasaules valstīs vakcīnas pieejamība ir ļoti ierobežota un to efektivitāte tiek pētīta.


0
Tagi:
koronavīruss, lidosta Rīga
Pēc temata
Latvijā izgudrots koronavīrusa ātrais tests, kurš atšķiras no jau pastāvošajiem
Latvija aizliegusi lidojumus uz trim valstīm un atjaunoja satiksmi ar Lielbritāniju
Kur cēlies koronavīruss SARS-CoV-2? Nulles pacienta meklējumi
Latvijā strauji kritis jauno gadījumu un Covid-19 testu skaits