Ventspils osta, foto no arhīva

Ventspils zaudējusi izredzes saņemt Baltkrievijas minerālmēslu tranzītu

46
(atjaunots 14:13 02.09.2020)
Ventspils osta varēja pārņemt baltkrievu minerālmēslu kravu apjomus, taču, atbalstot sankcijas pret Minsku, Latvija ir zaudējusi izredzes nopelnīt uz kaimiņvalsts tranzīta rēķina.

RĪGA, 2. septembris — Sputnik. Klaipēdas osta bieži saskaras ar apdraudējumiem, Baltkrievijas kravu zudums nav patīkamākais notikums, tomēr uzņēmēji cer, ka stāvoklis labosies, konstatēja Klaipēdas ostas mārketinga direktors Arturs Drungils, vēsta RŽD-Partner.

Lietuva
© Sputnik / Денис Кишиневский

1. septembrī Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko pastāstīja, ka Minska izstrādā ekonomiskos lēmumus atbildei uz Baltijas valstu sankcijām, un cita starpā tiek izvērtēta Baltkrievijas kravu tranzīta pārorientēšana uz Krieviju. "Mēs necīnīsimies par to, lai mūs tur ielaistu. Mēs vienkārši mēģināsim atrisināt šo problēmu ekonomiski. Stāsta, ka tas būs dārgāk Baltkrievijai (pārorientēt savas kravas no Baltijas ostām uz Krieviju – red.). Protams, mums būs mazliet neizdevīgi. Taču mēs taču varam vienoties ar Krieviju par tarifiem, un viņi no mūsu kravu pārkraušanas apjomiem tik un tā gūs labumu," atzīmēja Lukašenko.

Komentējot situāciju, Klaipēdas ostas pārstāvis Arturs Drungils paskaidroja, ka ostai atliek tikai censties saglabāt reputāciju.

"Mēs gana bieži saskaramies ar draudiem ostai. Šajā situācijā mūsu spēkos ir tikai saglabāt reputāciju un uzturēt darba un savu pakalpojumu kvalitāti augstākajā līmenī. Nevaru teikt, ka stāvoklis būtu katastrofāls, tomēr kravu daļas zudums nav patīkamākais ostai un stividoriem. Mēs tomēr ceram, ka stāvoklis izlīdzināsies," konstatēja Drungils.

Neoficiāli dati liecina, ka no 40 miljoniem tonnu kravu apgrozījuma gadā Klaipēdas ostā aptuveni 8 miljonus tonnu sastāda kālija minerālmēsli, kas tiek piegādāti no Baltkrievijas pa dzelzceļu un aptuveni 4-5 miljoni tonnu – naftas produkti. Minerālmēsli cita starpā tiek pārkrauti arī caur Klaipēdas termināli "Biriu kroviniu terminalas", no kura 70% daļu pieder uzņēmējam Igoram Udovickim, bet 30% - "Belaruskalij".

RŽD-Partner informācijas avots tirgū konstatēja, ka Ventspils ostas terminālis "Kālija parks" varētu pārņemt apjomus no Klaipēdas. Tomēr Baltijas valstis uzstājās vienotā frontē pret Baltkrieviju, tāpēc diezin vai kravu plūsma varētu pavērsties Ventspils virzienā.

Savukārt bankas "Luminor" ekonomists Žigimants Maurics, komentējot Lukašenko paziņojumu, pauda pārliecību, ka Baltkrievija nenovirzīs visas kravas no Klaipēdas, ka to nav iespējams paveikt īsā laikā, tomēr ostai vajadzētu mazāk rēķināties ar kravu plūsmu no austrumiem uz rietumiem.

"Nevajag likt visus investīciju līdzekļus uz šo (Baltkrievijas – red.) kārti, un, iespējams, tas būs labs stimuls Klaipēdas ostai – padomāt par savu nākotni un konkurētspējas nodrošināšanu citiem paņēmieniem," teica Maurics.

Ekonomists uzskata, ka Baltijas jūras reģionā konkurence ir liela pat bez politiskā aspekta, jo gan Krievija, gan Polija piešķir lielus līdzekļus savu ostu infrastruktūras attīstībai. Tāpēc Klaipēdai jāpārdomā, kā palielināt savu konkurētspēju,

"Paraugs ir SDG terminālis, kas ķēries pie citām blakus nozarēm. Lietuva daudz ko ir panākusi konteineru sadales centra lomā. Domāju, tādi projekti ir perspektīvāki un drošāki nekā atkarība no kravām no austrumiem uz rietumiem," viņš teica.

46
Tagi:
Baltkrievija, tranzīts, osta, Ventspils
Pēc temata
Lukašenko neapmeklēs Latviju, lai apspriestu tranzītu un BelAES: Baltija ievieš sankcijas
Latvijas Augstākā tiesa apglabājusi cerības par naftas tranzītu uz Baltkrieviju
Kravu tranzīts caur Latviju pirmā pusgada laikā krities gandrīz par 54%
Tās bija "mūsu" ogles, tās paņēma Ustluga: Latvijai ir "jauns normālums" tranzītā
Banku ēkas Rīgas centrā

Kļuvušas par atavismu: analītiķis paskaidroja, kas sagaida bankas Latvijā

67
(atjaunots 14:49 18.09.2020)
Bankas pakalpojumu nozīme ir kritusies, klientu nav, un tuvākajā laikā arī nebūs – kredītiestāžu pastāvēšanai nav nekāda pamata.

RĪGA, 18. septembris – Sputnik. Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītāja Ilze Znotiņa aicināja bankas iemācīties apkalpot augsta riska klientus tā, lai no tā necieš ekonomika. Viņa piezīmēja, ka Latvijas valdība ir izpildījusi mājasdarbu (ko uzdeva ASV Finanšu ministrija – red.) un valsts nav iekļauta pelēkajā valstu sarakstā.

Nav iespējams iedomāties izmaiņas, kuru apstākļos bankas Latvijā varētu atgriezties pie agrākā "naudas mazgātavas" režīma, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja investīciju kompānijas "Grand Kapital" vecākais analītiķis Vladimirs Rošankovskis.

"Latvija bija ļoti specifisks landromāts, kas strādāja bijušo Padomju Savienības kolēģu labā... Laikā, kad pēcpadomju republikās tapa finanšu sistēma, bija pārrobežu pārskaitījumu pieprasījums, bet pēc tam tika sarīkota tamlīdzīgas operācijas veikušo banku licenču anulēšanas kampaņa. Šī tīrīšana sakrita ar problēmām Latvijas bankās, tāpēc tagad viņu pakalpojumi vairs nav vajadzīgi," pastāstīja Rožankovskis.

Pēc analītiķa domām, Latvijas bankas ir nonākušas neapskaužamā stāvoklī un izeja no tā nav saskatāma.

"Pēc būtības, klientu viņiem nav, un diezin vai tie parādīsies tuvākajā laikā. Kopš pazudušas finanšu plūsmas no Krievijas un Kazahstānas, šo banku pastāvēšanai nav nekāda pamata. Latvijas bankas ir kļuvušas par atavismu, lai kādi pasākumi tiktu vērsti pret tām. Ir vajadzīgi nereāla ierobežojumu vājināšana, lai cauri Latvijai atkal plūstu pelēkās pārrobežu naudas straumes," secināja Rožankovskis.

Banku sistēmas vērienīgo tīrīšanu iniciēja ASV Finanšu ministrija, kas 2018. gadā pārmeta ABLV bankai naudas atmazgāšanu, dalību transakcijās, kas saistītas ar Ziemeļkoreju, un ierēdņu uzpirkšanu. Kredītiestāde bija spiesta pieņemt lēmumu par pašlikvidāciju, un Latvijas banku sistēmā notika globālas izmaiņas.

67
Tagi:
atmazgāšana, banku reforma, Latvija, bankas
Pēc temata
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
Urbanovičs: ne ostas, ne bankas Latvijā neatgūsies bez Krievijas
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu
Latvijas bankas vēlas piešķirt vairāk kredītu uzņēmumiem: kas tām traucē
Ustjlugas osta, foto no arhīva

Politologs: izdevīgi tranzīta noteikumi KF nerada grūtības, tagad jāstrādā Minskai

19
(atjaunots 14:25 18.09.2020)
Baltkrievijas tranzītu iespējams pārorientēt uz Ustjlugu – osta var piedāvāt atbilstošus noteikumus, tomēr viss ir atkarīgs no tā, vai baltkrievi ir gatavi aiziet no Klaipēdas.

RĪGA, 18. septembris – Sputnik. Baltkrievija pārorientēs savas kravu plūsmas no Baltijas uz Krieviju, ja tai tiks piedāvāti līdzīgi noteikumi, valsts prezidents Aleksandrs Lukašenko norādīja Krievijas valsts vadītājam Vladimiram Putinam tikšanās laikā Sočos. Viņš piezīmēja, ka Putins devis rīkojumu "visu aprēķināt" un organizēt pārrunas.

Spriežot pēc agrākajiem izteikumiem, Baltkrievijas valdībai tranzīta jautājums nav prioritārs, svarīgāka ir politiskā aktivitāte, atzīmēja Integrācijas perspektīvu pētījumu centra direktors, portāla RuBaltic.Ru galvenais redaktors Sergejs Rekeda.

Eksperts atgādināja, ka pirms dažiem gadiem Krievija jau ir piedāvāja Baltkrievijai izdevīgus tranzīta noteikumus.

"Minska atteicās, sakot, ka ar to nepietiek. Toreiz godā bija tranzīta un ogļūdeņražu piegādes daudzveidības un diversifikācijas idejas," Rekeda atgādināja sarunā ar Sputnik Latvija.

Pēc viņa domām, patlaban iespējama pārorientācija drīzāk uz Ustjlugu nekā uz Kaļiņingradu – šī osta var piedāvāt piemērotus noteikumus.

"Tagad Krievija var piedāvāt Baltkrievijai izdevīgus finansiālos noteikumus, atliek politiskais jautājums – cik lielā mērā baltkrievi ir gatavi aiziet no Klaipēdas un atteikties no Baltijas republiku ostām," konstatēja Rekeda.

Baltijas valstis ieviesa individuālās sankcijas pret virkni Baltkrievijas amatpersonu, ieskaitot valsts prezidentu. Lukašenko informēja, ka necīnīsies par to, lai viņu tur ielaistu, viņš risinās problēmu ekonomiski. Pēc viņa vārdiem, Baltkrievijai "būs mazliet neizdevīgi" pārorientēt kravas uz Krievijas ostām, taču ar Krieviju "var vienoties par tarifiem".

Baltkrievijā joprojām nerimst protesti pēc prezidenta vēlēšanām, kurās, saskaņā ar CVK datiem, uzvarējis Lukašenko. Opozīcija neatzina balsošanas rezultātus un radīja koordinācijas padomi "varas nodošanai" republikā. Ģenerālprokuratūra to kvalificēja kā valstiskuma apdraudējumu un ierosināja krimināllietu. Vairāki opozīcijas aktīvisti ir aizturēti.

19
Tagi:
tranzīts, Krievija, Baltkrievija
Pēc temata
Kurss uz Krievijas ostām: kā Baltija palikusi bez Baltkrievijas naftas tranzīta
Latvijas Augstākā tiesa apglabājusi cerības par naftas tranzītu uz Baltkrieviju
Ventspils zaudējusi izredzes saņemt Baltkrievijas minerālmēslu tranzītu
Baltkrievijai parādījām vidējo pirkstu, KF ir savas ostas: Elksniņš par Latvijas tranzītu

Vārds "saindēšana" šeit neiederas: "Novičok" izstrādātājs par Navaļniju

0
(atjaunots 11:32 21.09.2020)
Viens no "Novičok" izstrādātājiem RT intervijā komentēja Krievijas blogera Alekseja Navaļnija "saindēšanas" versijas, pastāstot, kā organismam būtu jāreaģē uz šo indīgo vielu.

Pēc "Novičok" izstrādātāju grupas locekļa, ķīmijas zinātņu doktora Leonīda Rinka sacītā, Krievijas blogeris Aleksejs Navaļnijs nevarēja būt saindēts ar šo vielu, jo tādā gadījumā viņš nebūtu bijis spējīgs iziet no viesnīcas pat ar vismazākās devas nokļūšanu organismā.

Saindēšanas versijas Rinks dēvē par neiespējamām.

Plašāk skatieties RT videomateriālā.

Krievijas blogeris Aleksejs Navaļnijs tika nogādāts Omskas slimnīcā 20. augustā pēc pašsajūtas pasliktināšanās lidmašīnā lidojuma laikā. Pēc divām dienām viņu pārveda uz Berlīnes klīniku Charite. Atsaucoties uz militārajiem mediķiem, VFR valdība paziņoja, ka Navaļnijs it kā tika saindēts ar substanci no "Novičok" kaujas indīgo vielu grupas.

Maskava aicināja Vāciju ar dokumentiem apstiprināt savu paziņojumu un atgādināja, ka, saskaņā ar Krievijas izmeklējumu rezultātiem, indes Navaļnija analīzēs netika atrastas.

0