Dzērienu ražotāji noraizējušies: kas iedzīvosies uz taras depozīta sistēmas rēķina

27
(atjaunots 11:23 24.08.2020)
Kādi kritēriji tiks ņemti vērā, izvēloties taras depozīta sistēmas operatoru un kāpēc dzērienu ražotāji ir nobažījušies par to, ka, iespējams, tiks izraudzīts pretendents, kas centīsies gūt no netiešu peļņu.

RĪGA, 22. augusts — Sputnik. Septembra nogalē Valsts vides dienests (VVD) izvēlēsies iepakojuma depozīta sistēmas operatoru, ņemot vērā dažādus kritērijus. Dzērienu ražotāji noraizējušies: sistēma var nonākt nekontrolēta komersanta rokās, jo konkursā pārāk maz akcentēts tas, ka izvēlētajam jābūt dzērienu ražotājam, stāsta LSM.

Ministru kabineta noteikumi paredz, ka taras depozīta sistēmas operatora pretendentiem Valsts vides dienestā jāpiesakās līdz 30. septembrim. VVD vadītāja Elita Ansberga-Baklāne norāda, ka kritēriji izstrādāti tā, lai pieteikumus iesniegtu liels skaits pretentendu, kuri atbilst Iepakojuma likumā noteiktajām minimālajām prasībām.

"Ļoti pareizi, ka šī kārtība paredz vairāku iespējamo pretendentu iesniegumu saņemšanu. Bet arī tad, ja konkursā būs viena depozīta sistēmas veidotāja pieteikums, kas atbilst tām minimālajām prasībām, tad, pirms noslēgt līgumu, mēs tomēr arī skrupulozi vērtēsim šo sistēmas darbības organizēšanas plānu. Tas notiks tādēļ, lai, noslēdzot līgumu, sabiedrībai ir skaidrs, kā šī iepakojuma pieņemšanas sistēma darbosies.

Tāpat mums jābūt garantijām, ka šis operators līdz 2022. gada 1. februārim spēs ieviest šo sistēmu, tostarp piesaistīt arī pietiekoši lielas investīcijas," stāstīja Ansberga-Baklāne.

Depozīta sistēmas operatora pretendentu izvērtēšanas kārtību plānots publiskot līdz 1. septembrim. Minimālās prasības nosaka, ka depozīta sistēmas operatora veidotājiem jābūt dzērienu ražotājiem, to importētājiem vai arī depozīta iepakotāju biedrībām.

"Konkursā ļoti būtiska loma ir tieši depozīta iepakotāju dalībai operatorā. Šis kritērijs veido 30% no vērtējuma, un pārējos 70% veido kritēriji par to, kā sistēmu operators organizēs.

Būtiskākais ir iepakojuma pieņemšanas vietu tīklu teritoriālais pārklājums un arī pieņemšanas tehniskais risinājums, kā arī iespēja to papildināt ar jauniem iepakojumiem jau sistēmas darbības laikā. Būtiska būs arī iepakojuma nodošanas atkārtotai lietošanai organizēšana," uzsvēra dienesta vadītāja.

Tomēr dzērienu ražotāji noraizējušies: minētie konkursa kritēriji rada risku, ka par sistēmas operatoru kļūtu ražotāju nekontrolēts komersants, kam rūpētu netiešas peļņas gūšana.

"Ražotāji ir ieinteresēti depozīta sistēmas uzturēšanas izmaksas saglabāt pēc iespējas zemākas, lai depozīta iepakojumu dzērienu sadārdzinājums veikalu plauktos būtu niecīgs.

Tieši tādēļ viens no šiem vērtēšanas kritērijiem ir tirgus pārstāvniecība, ko konkrētais operatora pretendents pārstāv. Un no paša sākuma ražotāji iestājās par to, lai šis kritērijs vērtēšanā veido vismaz 50% svaru. Sākotnēji projektā bija iestrādāti šim vien 20%, bet karstās diskusijās valdībā tika panākts neliels kompromiss par 30% svaru.

Mēs pievienojamies, ka konkurence ir apsveicama, bet šoreiz tai jābūt ražotāju starpā, taču šobrīd var gadīties, ka šis depozīta sistēmas operatora kandidāts nenāk no ražotāju vides. Un tad šī konkurence ir izkropļota," pastāštīja dzērienu ražotāju izveidotā "Depozīta iepakojuma operatora" valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.

Savukārt atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi diskusijās iepriekš norādīja, ka vēlas, lai par daļu no jaunās depozīta sistēmas kļūtu arī jau esošie dalīto atkritumu vākšanas punkti.

"Latvijas atkritumu saimniecības uzņēmumi nevar piedalīties šīs sistēmas veidošanā. To ir skaidri norādījis likumdevējs. Tas, ko mēs varam piedāvāt nākošajam operatoram, ir tie dalītās atkritumu vākšanas laukumi, kas atrodas tiešā tirdzniecības vietu tuvumā. Latvijā kopumā šādi laukumi ir ap 70. Ja operators piedāvās šādu iespēju iesaistīties, es domāju mūsu uzņēmumi labprāt šādu funkciju veiks, bet šobrīd neviens no iespējamiem kandidātiem asociācijā nav vērsies," konstatēja Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas vadītājs Jānis Vilgerts.

VVD vadītāja norādīja, ka dienests konkursa laikā vērtēs arī depozīta iepakojuma savākšanas loģistiku, lai tās ķēde būtu pēc iespējas efektīvāka, ko arī var panākt, sistēmā integrējot esošo atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūru.

Labākais pretendents saņems tiesības slēgt līgumu par dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas nodrošināšanu uz septiņiem gadiem, sākot ar 2022. gadu. Līgumu plānots slēgt līdz šī gada beigām. Minēto septiņu gadu laikā iecerēts arī papildināt sistēmu ar jauniem iepakojuma veidiem.

Iepriekš publiskajā telpā diskutēts par to, vai varēs nodot arī saplacinātas pudeles. Patlaban tā nav prasība sistēmas operatora izvēlē, taču vides dienests vērtēs iepakojuma pieņemšanas tehnisko risinājumu, lai tas būtu pēc iespējas ērts, bet vienlaikus neradītu riskus, ka viena un tā pati pudele sistēmā tiek nodota vairākas reizes un atkārtoti neizņemtu naudu par to no sistēmas.

27
Tagi:
Latvija
Pēc temata
Taras depozīta sistēmas dēļ paaugstināsies atkritumu izvešanas tarifi
Cik maksās preces pēc taras depozīta sistēmas ieviešanas
Eksperts prognozē lielus zaudējumus taras depozīta sistēmai
Cilvēki aizbrauc, atkritumi paliek: no kurienes Latvijā tik daudz atkritumu
Jānis Jurkāns

Kas būs, kad padzīs Lukašenko? Jurkāns kritizē Latvijas viedokli par stāvokli Baltkrievijā

54
(atjaunots 11:06 23.09.2020)
Latvijai ir jāpavēro, kas notiek pie kaimiņiem, nevis akli jāiet uz priekšu, pieprasot sankcijas, citādi Baltkrieviju gaida tāds pats politiskais un ekonomiskais haoss kā Ukrainā, bet Latvijai zudīs jebkādas kravas no Baltkrievijas.

RĪGA, 23. septembris – Sputnik. Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs aicināja Eiropas Savienību nekavēties ar sankciju pieņemšanu pret Baltkrieviju. Viņš uzskata, ka situācija, kurā viena no ES valstīm saņēmusi visu savienību ķīlniekos, rada sarūgtinājumu. Reuters iepriekš ziņoja, ka sankcijas pret Baltkrieviju bloķē Kipra, kas ar tādu paņēmienu cenšas panākt Briseles reakciju par Turcijas kompāniju darbu gāzes atradņu meklēšanā un izstrādē Vidusjūras austrumu daļā.

"Rinkēvičs skatās uz Briseles pusi, uzskata to par savu glābšanas riņķi un cenšas būt dievbijīgāks nekā paši briselieši," atzīmēja valsts bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns.

"Rinkēvičs neizprot Latvijas ģeogrāfiju, nesaprot, cik svarīga Baltkrievija ir Latvijai, nesaprot, ko mēs zaudējam ekonomikā, paliekot bez Baltkrievijas kravām, ņemot vērā to, ka kravas no Krievijas jau esam zaudējuši. Rezultātā, iztapdami Briselei, Latvijas varasvīri upurē savu valsti, savu pilsoņu labklājību," Jānis Jurkāns konstatēja sarunā ar Sputnik Latvija.

Diplomāts atzīmēja, ka pagājis pārāk īss laiks pēc vēlēšanām, lai kļūtu skaidrs, kāda būs Baltkrievija un kāda ir baltkrievu tautas izvēle.

"Opozīcijas protesti, ko mēs redzam, ir daļa no baltkrievu tautas. Ko domā pārējie, kas nepiedalās demonstrācijās? Nedomāju, ka Lukašenko nav piekritēju. Tāpēc jāskatās, kādu lēmumu pieņems baltkrievu tauta. Ja Latvijai rūp demokrātija, pirms grūst Baltkrieviju uz politisko kanālu pusi, jādod tai iespēja nobalsot vēlreiz vai pieņemt jaunu konstitūciju – kā viņi paši nolems," uzsvēra Jurkāns.

Viņš uzskata, ka ir jāpavēro, kas notiek pie kaimiņiem, nevis akli jāiet uz priekšu.

"Nu, novāks Lukašenko, nu, ieviesīs sankcijas pret tiem ierēdņiem, un tad? Kur jūs Baltkrievijā redzat organizatorisku opozīciju? Viena dāma vizinās pa pasauli un kaut ko stāsta, bet kas būs vēlāk? Ja padzīs Lukašenko, kas notiks tālāk – Ukraina, tāds pats politiskais un ekonomiskais haoss? Citu es neredzu," sprieda diplomāts.

"Latvijas ĀM izvēlējās Briseles pozu, sāka apsaukāties un pieprasīt to, kam pašas ES valstis nav gatavas, nevis novēroja un pa diplomātiskiem kanāliem palīdzēja baltkrieviem," noslēgumā piebilda Jurkāns.

Augusta beigās Baltijas valstis noteica sankcijas pret 30 Baltkrievijas amatpersonām, ieskaitot valsts prezidentu Aleksandru Lukašenko. Latvija, Lietuva un Igaunija apsūdz ierēdņus prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanā un mierīgu protestu apspiešanā. ES izskata savu sankciju sarakstu, kurā, pēc avotu sniegtās informācijas, Lukašenko nav iekļauts.

Baltkrievijas CVK informēja, ka prezidenta vēlēšanās uzvaru izcīnījis pašreizējais valsts vadītājs. Opozīcija neatzina balsošanas rezultātus un izveidoja Koordinācijas padomi "varas nodošanai". Ģenerālprokuratūra uzskata to par nacionālo apdraudējumu un ierosinājumi krimināllietu saskaņā ar pantu par aicinājumiem sagrābt varu.

"Уйдут" Лукашенко, и что? Юрканс предостерег от украинского сценария
54
Tagi:
tranzīts, Jānis Jurkāns, Edgars Rinkēvičs, Baltkrievija
Pēc temata
Lietuvas prezidents draud atbildēt uz ES atteikšanos ieviest sankcijas pret Minsku
Šauj paši sev kājā: ekonomists minēja sekas, ko nesīs Latvijas sankcijas pret Baltkrieviju
Jurists: Latvijas sankcijas pret Lukašenko neatbilst tiesiskajām normām
Politologs nosauca valstis, kuras ir ieinteresētas varas maiņā Baltkrievijā
Elektroenerģijas skaitītāji, foto no arhīva

Latvijas valdība apstiprinājusi OIK samazināšanu par 23%

20
(atjaunots 08:31 23.09.2020)
Elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes samazināšanai no "Latvenergo" dividendēm tiks atvēlēti 20 miljoni eiro.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Valdība atbalstījusi Ekonomikas ministrijas ierosinājumu samazināt elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponenti (OIK) līdz 17,51 eiro par megavatstundu no pašreizējiem 22,68 eiro, jeb par 23%, vēsta tvnet.lv.

OIK samazināšanai no "Latvenergo" dividendēm tiks atvēlēti 20 miljoni eiro.

2022. gadā OIK likmi plānots samazināt līdz 16,38 eiro par MWh, 2023. gadā – līdz 13,25 eiro.

Ministrija plānosaja samazināt OIK mazliet ātrāk – līdz 16,78 eiro par MWh 2021. gadā, tas ir, par 26%.

OIK ir elektrības cenas daļa, ko valsts novirza alternatīvās enerģētikas nozares atbalstam, dotējot mazās HES, vēja parkus, biomasas pārstrādi, biogāzes stacijas un citus elektroenerģijas ražotājus no atjaunojamajiem resursiem. OIK atbalsta mehānisms Latvijā tika izstrādāts no 2008. gada.

2017. gada beigās izcēlās skandāls ap "zaļās" enerģijas ražošanas atļauju izsniegšanu. Rudenī beidzās termiņš, līdz kuram pēdējiem uzņēmumiem, kas iesniedza pieteikumus, bija jānoslēdz tā saucamo zaļo elektrostaciju būvdarbi. Noskaidrojās, ka daudzi uzņēmumi nav noslēguši projektus, tomēr licences saglabāja un pārdeva patērētājiem nebūt ne "zaļas" izcelsmes elektroenerģiju par ievērojami lielākām cenām.

Valdība sāka diskusiju par OIK sistēmas atcelšanu.

Šī gada 27. februārī Tautsaimniecības komisijai tika iesniegts likumprojekts par OIK atcelšanu. Dokuments paredz, ka valsts atbalsts elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamajiem avotiem tiks izmaksāts tikai no valsts budžeta, tāpēc elektrības patērētājiem – mājsaimniecībām un uzņemumiem OIK tiks atcelts.

Likumprojekta anotācijā teikts, ka, atceļot OIK, eklektroenerģijas maksājums mājsaimniecībām samazināsies vidēji par 15%, uzņēmēju peļņa varētu pieaugt apmēram par 0,44%, bet produktu un pakalpojumu ražošas cenas samazināsies apmēram par 0,2%.

Likumprojektu iesniedza partijas KPV LV frakcija, kuras pārstāvis Ralfs Nemiro tolaik ieņēma ekonomikas ministra posteni. Vēlāk viņš Saeimā ieņēma Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētāja posteni.

18. septembrī Saeima pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas atceļ OIK. Tomēr pret grozījumiem nobalsoja lielākā daļa koalīcijas deputātu. Kuluāros politiķi pauda šaubas par to, vai dokumentu izdosies pieņemt nākamajos lasījumos.

20
Tagi:
Latvenergo, OIK, Latvija
Pēc temata
Kariņu sarūgtināja Nemiro mēģinājums atcelt OIK
Melu ziņa no premjera: OIK atcelšana nogremdēs "Latvenergo"
Elektroenerģijas tirdzniecības jaunie noteikumi: kas tagad nemaksās OIK
Artis Pabriks

"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā": Artis Pabriks "uzbraucis" bankām

0
(atjaunots 18:33 23.09.2020)
Latvijas aizsardzības ministrs pēkšņi norūpējies par valsts finanšu sektora problēmu un pieprasīja pārtraukt spiedienu, ko jūt banku iebiedētie klienti.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Sarežģītais stāvoklis Latvijas finanšu sektorā, kas radies banku sistēmas "kapitālremonta" rezultātā, šķiet, satraucis ne tikai nozares speciālistus, bet arī varas pārstāvjus.

Piemēram, aizsardzības ministrs Artis Pabriks asi kritizēja banku nesamērīgās prasības.

"Ir pēdējais laiks visiem atzīt, ka prasības banku klientiem ir pārmērīgas un nesaprātīgas. Ieviestas, aizsedzoties ar drošības jautājumiem," Pabriks ar sašutumu klāstīja savā lapā Twitter.

​Tomēr sociālo tīklu lietotāji Pabrika aizbildniecisko žestu novērtēja atšķirīgi – daži atbalstīja politiķa sašutumu cits ironiski atzīmēja, ka bez nopietniem valdības lēmumiem tie ir tikai tukši vārdi.

"Starp citu, šo prasību tiešās sekas ir lielas sabiedrības daļas iedzīšana ātro kredītu lamatās un ātro kredītu nozares uzplaukums kā tāds. Jo, kad pēkšņi banka nekreditē vairs pat gludekļa iegādi – ko gan cilvēkam iesākt?" bija sašutis pazīstamais reklāmas speciālists Ēriks Stendzenieks.

​Viens no komentētājiem atgādināja, ka kredītu trūkuma dēļ reģionos nav iespējams izdzīvot.

"Tieši tā! Bankas reģionos nefinansē ne mājokļa rekonstrukcijas, ne jaunas būvniecības, tikai iegādi, vēl pie tam banka, kuru mēs visi Latvija kopīgi pēdējo izglābām! Kā reģionos dzīvot? Viens ceļš – uz Rīgu... ļoti skumji..." konstatēja Edgars Kaļva.

​"Neticu, ka jūs pats pēkšņi tā izdomājāt, izklausās pēc partijas sponsoru lūguma," politiķi par spēlēm aizdomās tur Misters Futbols.

​"Un kas ir vainīgs? MK un Saeima! Skatoties budžetu, sapratāt, ka nauda garām iet, jo LV iedzīvotāji kontus atvēra LT un EE? Regulējumu vajadzēja, bet kā parasti Latvijā notiek - pārspīlēja ar īstenošanu," ironizēja rilekta.

​"Un banku lobijs , kas ierobežo skaidru naudu, tikpat nesamērīgs un nelikumīgs," autoru atbalstīja lasītājs ar lietotājvārdu "Patiesība ir tur ārā".

​Komentētāji droši kritizēja politiķi par bezdarbību.

"Teica Artis, pamostoties rapšu laukā, kas bija viņa partijas biedru a/parts..." atgādināja Juris Lipsnis.

​"Kapteinis Acīmredzamais no miesas un asinīm," sarkastiski konstatēja cits komentētājs.

​"Es to atzinu pirms gada. Visi atzīs, un? Dzīvos ar atziņu? It kā jau tāpēc ir Saeima un valdība, lai ar atziņām kaut ko arī iesāktu," neapmierināts atzīmēja Kaspars.

​"Vai kāds vēl atceras "pelēko sarakstu" un Krišjāņa Kariņa satraukumu par LV iekļaušanu tajā?" ar izsmieklu apjautājās Arvis Villa.

​"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā ko paši sadaram, mazohistiski šaujot sev visās iespējamās vietās," uz pārmetumu attrauca aizsardzības ministrs.

​Atgādināsim, ka Latvijā pilnā sparā rit finanšu sektora "kapitālremonts" ar mērķi novērst noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu. Tas sākās 2018. gadā, kad komisijas Moneyval eksperti publicēja ziņojumu par pārkāpumiem Latvijas finanšu sektorā un norādīja: ja valsts nelabosies, tā nokļūs "pelēkajā sarakstā", kas ļoti negatīvi ietekmēs tās ekonomiku.

Represiju giljotīna sāka darbu pilnā sparā, taču kontrolējošās struktūras pieprasa aizvien jaunus upurus. Ārvalstnieki jau ir aizgājuši, tāpēc bez darba palikušie finanšu uzraugi sāka bloķēt vietējo uzņēmēju un vienkāršu iedzīvotāju kontus.

0
Tagi:
Artis Pabriks, bankas, Latvija
Pēc temata
Simtiem dosjē lappušu: kā pārbauda ABLV noguldītājus un vai viņiem atgriezīs naudu
Atlaižu nebūs: bankas nav gatavas atbalstīt uzņēmējus no Baltkrievijas
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu