Daudzdzīvokļu māja Rīgā, foto no arhīva

"Kadastrs" virs tirgus cenas: kam reforma atņems mājokli, un kurš piebāzīs kabatas

303
(atjaunots 11:12 25.07.2020)
Kadastrālās vērtības pārrēķins bez nekustamā īpašuma nodokļa likmes izmaiņām nodarīs sāpīgu triecienu virknei namīpašnieku un uzņēmumu īpašnieku. Toties tiesu izpildītāji un maksātnespējas administratori, šķiet, bez graša kabatā nepaliks.

RĪGA, 25. jūlijs – Sputnik, Jūlija Granta. Valsts zemes dienesta (VZD) piedāvāto jauno kadastrālo cenu projektu, kurš sola palielināt tās līdz pat 6-7 reizēm, var apstrīdēt tikai līdz 28. jūlijam. Dienests lūdz rakstīt uz e-pastu sabiedribas.lidzdaliba@vzd.gov.lv. Zinoši cilvēki saka, ka par pamatotu tiks uzskatīts iebildums, ko apstiprinās neatkarīgs novērtētājs, taču nedz laika, nedz 100-200 eiro šim mērķim daudziem vienkārši nav. Tādēļ atliek tikai sūdzēties cerībā, ka iesniegumu vilnis apturēs drakonisko projektu.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns apgalvoja, ka Latvijas nekustamo īpašumu vērtības masa pieaugs "vien" divas reizes, taču viņš, maigi sakot, liekuļo: jauno Ministru kabineta noteikumu projekts par kadastrālajām cenām jau ir īstenots portālā kadastrs.lv informācijas datu veidā, tur opcijā "Meklēt īpašumus" ikviens interesents var atrast vajadzīgo adresi, un, uzspiežot uz kadastrālo numuru, ieraudzīt, cik bija un cik būs.

Jēru klusēšana

Nekustamo īpašumu aģentu loku jau pārņēmis Stokholmas sindroms: viņi cenšas attaisnot varasiestāžu rīcību. Redziet, kadastrālo cenu pacelšana (kulturāli sauktā "pievilkšana pie tirgus cenām") tika gatavota sen, taču valdība atlika šo nepopulāro pasākumu uz labākiem laikiem. Jā, laiki nav īsti labākie, cilvēkiem ar naudu klājas pavisam slikti, tirgus apstājies Covid-19 dēļ, savukārt izpētot cenu projektu, cilvēki sāks atbrīvoties no nekustamā īpašuma, un sāksies tirgus sabrukums, uzskata nekustamā īpašuma aģenti. Viņi piedāvā atkal "atlikt" vai cerēt, ka valdība līdz ar kadastra celšanu piekritīs atbrīvot no nodokļa vienīgo nekustamo īpašumu. Un vispār, daudzas pašvaldības piešķir atlaides…

Skandalozākais piemērs, ko es atradu uz ātru roku, bija māja Jūrmalā. Man tā pazīstama pēc padomju laiku kūrorta atpūtas spartiskos apstākļos. Tās pašreizējā cena ir 55 990 eiro. Jaunā – 277 445. Kāpums piecas reizes, savukārt zemei 6,5 reizes. Bet zemes nodokļa summa pēc 1,5% likmes pieaugs no 567 eiro līdz 3724 eiro. Un pat ar 90% atlaidi, ko Jūrmalas dome visnotaļ piešķir, trieciens makam būs jūtams: 56,70 eiro vietā nāksies atvadīties no 372,40 eiro.

"Nodokli izdomāja, kad 2009. gadā bija jāsaņem rietumu kredīti," skaidro žurnāla "Kvadratnij metr" galvenais redaktors Romāns Golubevs. "Un, tā kā tā ir viena no retajām nodevām, no kuru nomaksas nevar izvairīties, viss gāja kā pa sviestu: 10 gadus īpašnieku nodokļu slogs tikai un vienīgi auga, bet pašvaldības izdomāja trikus, lai gan naudu saņemtu, gan iedzīvotājus saglabātu."

Kāds tam sakars ar tirgu?

"Mana ģimene dzīvo savā mājā jau piekto paaudzi un negrasījās to pārdot," pauž sašutumu sabiedriskā aktīviste, Rīgas centra iedzīvotāja Liāna Hiršsone. "Kāds sakars ar to ir tirgus cenām, kuru dēļ valsts izgriež uz āru manas kabatas?"

Vēl nepieņemamāka izskatās situācija padomju laikos uzbūvēto mikrorajonu iedzīvotājiem. Latvijas Republika nav tajos ieguldījusi ne centa, taču stabili iekasē naudu. Ja kāds privatizēja savu padomju dzīvokli par 4-5 tūkstošiem latu, tad ar tagadējām nodokļu likmēm viņš izmaksas par to tādu pašu summu burtiski desmit gadu laikā! Kopš 2010. gada nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi ir pieauguši 4-5 reizes, neskatoties uz visiem varasiestāžu stāstiem par "pakāpeniskumu" un pieauguma nepieļaušanu vairāk kā par 25% gadā.

Mierinājumi skan publiski, bet nodokļa aprēķinu katrs saņem privāti, un nav nekādu iespēju to apstrīdēt.

Jauno, uz "tirgus cenām" balstīto kadastrālo cenu publicēšanu atmaskoja sertificēts novērtētājs ar 15 gadu pieredzi, Latvijas Īpašumu vērtētāju asociācijas valdes loceklis Artūrs Žuromskis.

Viņš izanalizēja vairāk nekā 130 nejauši izvēlētus objektus no savas datubāzes un reklāmas sludinājumiem 8 dažādos tirgus segmentos no 2019. gada 1. jūlijam līdz 2020. gada 30. jūnijam un konstatēja: tie visi parāda Valsts zemes dienesta "izstrādāto" cenu absurdumu un absolūto neatbilstību tirgus cenām. Atzīstot, ka ne visas līgumos norādītās cenas ir reālas, Žuromskis tomēr ir sašutis par to, ka trešajā daļā gadījumu piedāvātie kadastrālie rādītāji ne vien nesastāda 85% no tirgus cenas, bet pārsniedz to par 15% un pat vairāk.

Vislielākās neatbilstības ir dzīvokļiem Rīgā, kurus VZD minimāli pārvērtējusi par 35,3% (vecs nekustamais īpašums Parādes ielā), bet maksimāli – par 85,9% (Vienības gatve).

Tikpat skumji klājas mājokļiem Daugavpilī un Liepājā, kur ceturtajā daļā gadījumu paredzētā kadastrālā cena pārsniedz tirgus cenu. Maksimālā starpība sasniedz 153%.

Pavisam slikti VZD speciālisti tikuši galā ar kadastrālo cenu projektēšanu biroju telpām: 17 gadījumos no 20 viņi trāpīja ar pirkstu debesīs un pārsteidza ar trīskāršu kļūdu: biroja ēkas piedāvātā cena bija par 333,7% augstāka par iepriekšējo. Trešajā daļā gadījumu projektējamā cena divas reizes pārsniedz tirgus cenu. Un biroju ēkas nav dzīvoklīši, par kuriem kaut mazu daļu iespējams samaksāt skaidrā naudā; tur viss ir oficiāli un ar bankas starpniecību.

Komercapbūves zemesgabalus VZD pārvērtēja 9 gadījumos no 10, līdz pat +117%. Tādi pati nelaime ir ar noliktavām. Palaimējies ir tikai lauku iedzīvotājiem: pusē gadījumu jaunās kadastrālās cenas ir kļuvušas divas reizes zemākas par iepriekšējām, un 90% gadījumu – vienkārši zemākas.

Kopumā VZD piedāvātās cenas ir sagatavotas vienkārši neiedomājami neprofesionāli, secināja Žuromskis. Kadastrālo cenu noteikšanas sistēmai ir nepieciešamas nevis vienkārši izmaiņas, bet gan kapitālremonts. "Tāpat absolūti nav pieļaujams, ka kadastrālā vērtība konkrētam īpašumam pārsniedz tā tirgus vērtību!" pārliecināts eksperts. "Es aicinu katru no jums sniegt atsauksmes un iebildumus par Ministru kabineta noteikumu projektu "Noteikumi par kadastrālo vērtību bāzi 2022., 2023., 2024. un 2025. gadam" pa e-pastu sabiedribas.lidzdaliba@vzd.gov.lv!" Tāpat viņš aicināja Tieslietu ministriju un VZD uzsākt dialogu ar profesionāļiem, lai steidzami sakārtotu kadastra sistēmu.

Kam tas ir izdevīgi?

Tātad palielinātas kadastrālās cenas iezāģēs pilsētām un biznesam. Vai tiešam to no Latvijas gaida starptautiskie kreditori? Vai arī viņi apzināti piespiež Latviju samazināt mājokļu īpašnieku skaitu, padarīt īpašniekus par īrniekiem – jo nav ko bojāt vispārējo Eiropas statistiku ar savu pēcpadomju mantojumu. Eiropā īpašums pieder tikai īstiem bagātniekiem, nevis kaut kādiem strādniekiem.

Vai arī akcijai ir tuvāki pasūtītāji – piemēram, tiesu izpildītāji un maksātnespējas administratori, kuri ir gatavi mesties virsū parādniekiem? Viņi jau sen dabū savu sviestmaizi no pašvaldībām, kas uzdevušas viņiem parādu piedziņu. Savukārt tiesu izpildītāja maksa pat pie minimālas parāda summas 100 eiro apmērā sastāda tos pašus 100 eiro, un pat vairāk, ja parādnieks pēkšņi nav pareizi izpratis situāciju un nomaksājis prasīto atvēlēto pāris nedēļu laikā.

Skaidrs, ka kadastra izmaiņu projektam ir acīmredzama konfiskāciju iezīme. Pat ja cilvēks saņems atlaidi, a) tā nebūs uz visiem laikiem un ir atkarīga no pašvaldību maksātspējas; b) īpašumtiesību izmaiņu gadījumā nodeva pēc likuma tika maksāta no uzskrūvētā kadastra, nevis no pušu atrunātās cenas.

"Ja valsts uzstāda šādas kadastrālās cenas, lai uzņemas pienākumu izmantot pirmās rokas tiesības, iegādājoties īpašumu," piedāvā karstgalvji. Taču tikai atsevišķi cilvēki patiešām ir gatavi darīt zināmu savu viedokli varasiestādēm par viņu norādīto adresi. Bet vajadzētu gan.

303
Tagi:
nodokļi, Latvija, nekustamais īpašums
Sieviete ar tukšu naudasmaku, foto no arhīva

Saņēmi 100 eiro valstij atdod 170: jaunais sociālo iemaksu modelis nesīs haosu

53
(atjaunots 12:46 25.09.2020)
Cik daudziem nāksies maksāt vairāk, ja tiks ieviesta jaunā sociālo iemaksu sistēma, un kāpēc jaunā modeļa administrēšana būs haotiska.

RĪGA, 25. septembris — Sputnik. Ja tiks īstenots Labklājības ministrijas ierosinātais plāns par minimālo iemaksu 170 eiro apmērā, aptuveni trešajai daļai darbinieku nāksies maksāt vairāk, stāsta Neatkarīgā.

"Ja sasummē par visām darbavietām, visiem nodokļu režīmiem pret šī brīža minimālo algu 430 eiro, tādas personas, kurām būtu jāpiemaksā, tādas ir 273 tūkstoši. 180 tūkstoši no tiem ir tādi, kas strādā tikai parastajā nodokļu režīmā. Ja būs 500 eiro minimālā, tad vēl 100 tūkstoši papildus nāks klāt,"

saka Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras viceprezidente Elīna Rītiņa.

Viņa atgādināja, valstī ir 80 tūkstoši darba ņēmēju, kuriem sociālās iemaksas aprēķina no algas, kas nepārsniedz 100 eiro mēnesī. Šiem darba ņēmējiem, ieviešot Labklājības ministrijas apsvērto modeli, viņiem nāksies maksāt to pašu minimālo sociālo iemaksu – 170 eiro.

Rītiņa piekrita tam, ka pakāpeniski ir jāievieš minimālās sociālās iemaksas, bet vispirms jāsaprot, kas patlaban nesaņem pietiekamu sociālo aizsardzību. Turklāt viena un tā pati persona, strādājot vairākās vietās, var būt aplikta ar nodokļiem saskaņā ar dažādām likmēm, un ir jāizlemj, kāda likme tiks ņemta vērā aprēķinos

"Tādēļ minimālā iemaksa ir jāievieš ļoti pakāpeniski un ļoti mērķtiecīgi. Ieviešot uzreiz pilnā apmērā, mērķis netiks sasniegts un būs pretreakcija. Ir ļoti svarīgi identificēt personas, saprast, cik daudz nākamajā periodā būs jāpiemaksā, un summas būtu jāievieš pakāpeniski," uzskata LTRK viceprezidente.

Būs haoss

Vēl viena problēma saistīta ar sociālo iemaksu aprēķiniem tiem, kas strādā dažādās vietās un saņem katru mēnesi citādu algu. Labklājības ministrija tādos gadījumos iesaka Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai reizi trijos mēnešos saskaitīt darba ņēmēja saņemto atalgojumu un šo informāciju nosūtīt Valsts ieņēmumu dienestam, kas aprēķinās, vai minimālā sociālā iemaksa ir segta. Ja tā nebūs, VID nosūtīs rēķinu darba devējiem un darba ņēmējam, kas būs jāsedz trīs mēnešu laikā.

Bijusī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola uzskata, ka jaunā sociālo iemaksu kārtība radīs lielas problēmas.

"Pagaidām izskatās, ka tur ir diezgan liels haoss. Vairākās darbavietās strādā tie, kam ir mazi ienākumi. Domāju, ka būs diezgan sarežģīti ieviest sistēmu ar summēšanu un vēlāku rēķinu piesūtīšanu. Tie būs 100 tūkstoši, kas piedzīvos strauju iemaksu kāpšanu. Arī pati administrēšana būs haotiska. Būs milzu neapmierinātība ne tikai par to, ka būs jāmaksā vairāk," prognozēja D. Reizniece-Ozola.

Opozīcijas deputāti ir neapmierināti ar to, ka nodokļu reformas izstrādātāji solījuši samazināt administratīvo slogu, taču, spriežot pēc pašreizējiem piedāvājumiem, tā vēl pieaugs.

53
Tagi:
Latvija, nodokļu reforma, nodokļi
Pēc temata
"Pasakas par balto vērsīti": Zaiceva parādīja jauno nodokļu aprēķinus
Jauno nodokļu kanibāliskā loģika: plēsīs naudu par mašīnas vai dzīvokļa pārdošanu
Kur ņemt naudu jaunām nodevām: ierosināts ierobežot nodokļu pieaugumu mazajām saimniecībām
Arvien vairāk cilvēku vēlēsies aiziet ēnā: ekonomiste izvērtēja FM nodokļu piedāvājumus
Jānis Jurkāns

Kas būs, kad padzīs Lukašenko? Jurkāns kritizē Latvijas viedokli par stāvokli Baltkrievijā

126
(atjaunots 11:06 23.09.2020)
Latvijai ir jāpavēro, kas notiek pie kaimiņiem, nevis akli jāiet uz priekšu, pieprasot sankcijas, citādi Baltkrieviju gaida tāds pats politiskais un ekonomiskais haoss kā Ukrainā, bet Latvijai zudīs jebkādas kravas no Baltkrievijas.

RĪGA, 23. septembris – Sputnik. Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs aicināja Eiropas Savienību nekavēties ar sankciju pieņemšanu pret Baltkrieviju. Viņš uzskata, ka situācija, kurā viena no ES valstīm saņēmusi visu savienību ķīlniekos, rada sarūgtinājumu. Reuters iepriekš ziņoja, ka sankcijas pret Baltkrieviju bloķē Kipra, kas ar tādu paņēmienu cenšas panākt Briseles reakciju par Turcijas kompāniju darbu gāzes atradņu meklēšanā un izstrādē Vidusjūras austrumu daļā.

"Rinkēvičs skatās uz Briseles pusi, uzskata to par savu glābšanas riņķi un cenšas būt dievbijīgāks nekā paši briselieši," atzīmēja valsts bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns.

"Rinkēvičs neizprot Latvijas ģeogrāfiju, nesaprot, cik svarīga Baltkrievija ir Latvijai, nesaprot, ko mēs zaudējam ekonomikā, paliekot bez Baltkrievijas kravām, ņemot vērā to, ka kravas no Krievijas jau esam zaudējuši. Rezultātā, iztapdami Briselei, Latvijas varasvīri upurē savu valsti, savu pilsoņu labklājību," Jānis Jurkāns konstatēja sarunā ar Sputnik Latvija.

Diplomāts atzīmēja, ka pagājis pārāk īss laiks pēc vēlēšanām, lai kļūtu skaidrs, kāda būs Baltkrievija un kāda ir baltkrievu tautas izvēle.

"Opozīcijas protesti, ko mēs redzam, ir daļa no baltkrievu tautas. Ko domā pārējie, kas nepiedalās demonstrācijās? Nedomāju, ka Lukašenko nav piekritēju. Tāpēc jāskatās, kādu lēmumu pieņems baltkrievu tauta. Ja Latvijai rūp demokrātija, pirms grūst Baltkrieviju uz politisko kanālu pusi, jādod tai iespēja nobalsot vēlreiz vai pieņemt jaunu konstitūciju – kā viņi paši nolems," uzsvēra Jurkāns.

Viņš uzskata, ka ir jāpavēro, kas notiek pie kaimiņiem, nevis akli jāiet uz priekšu.

"Nu, novāks Lukašenko, nu, ieviesīs sankcijas pret tiem ierēdņiem, un tad? Kur jūs Baltkrievijā redzat organizatorisku opozīciju? Viena dāma vizinās pa pasauli un kaut ko stāsta, bet kas būs vēlāk? Ja padzīs Lukašenko, kas notiks tālāk – Ukraina, tāds pats politiskais un ekonomiskais haoss? Citu es neredzu," sprieda diplomāts.

"Latvijas ĀM izvēlējās Briseles pozu, sāka apsaukāties un pieprasīt to, kam pašas ES valstis nav gatavas, nevis novēroja un pa diplomātiskiem kanāliem palīdzēja baltkrieviem," noslēgumā piebilda Jurkāns.

Augusta beigās Baltijas valstis noteica sankcijas pret 30 Baltkrievijas amatpersonām, ieskaitot valsts prezidentu Aleksandru Lukašenko. Latvija, Lietuva un Igaunija apsūdz ierēdņus prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanā un mierīgu protestu apspiešanā. ES izskata savu sankciju sarakstu, kurā, pēc avotu sniegtās informācijas, Lukašenko nav iekļauts.

Baltkrievijas CVK informēja, ka prezidenta vēlēšanās uzvaru izcīnījis pašreizējais valsts vadītājs. Opozīcija neatzina balsošanas rezultātus un izveidoja Koordinācijas padomi "varas nodošanai". Ģenerālprokuratūra uzskata to par nacionālo apdraudējumu un ierosinājumi krimināllietu saskaņā ar pantu par aicinājumiem sagrābt varu.

"Уйдут" Лукашенко, и что? Юрканс предостерег от украинского сценария
126
Tagi:
tranzīts, Jānis Jurkāns, Edgars Rinkēvičs, Baltkrievija
Pēc temata
Lietuvas prezidents draud atbildēt uz ES atteikšanos ieviest sankcijas pret Minsku
Šauj paši sev kājā: ekonomists minēja sekas, ko nesīs Latvijas sankcijas pret Baltkrieviju
Jurists: Latvijas sankcijas pret Lukašenko neatbilst tiesiskajām normām
Politologs nosauca valstis, kuras ir ieinteresētas varas maiņā Baltkrievijā
Laborante, foto no arhīva

Krievijas zinātnieki atklājuši revolucionāru dabisku antibiotiku

0
(atjaunots 14:55 26.09.2020)
Atrastā viela palīdz efektīvi cīnīties ar lielāko daļu cilvēku un dzīvnieku infekcijas slimību, ko izraisa baktērijas un sēnītes.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Tjumeņas valsts universitātes zinātnieki atklājuši universālu dabisku antibiotiku, kas pārvar patogēnu noturību pret farmaceitiskajiem preparātiem, vēsta RIA Novosti. Pētījuma teksts publicēts žurnālā Applied Biochemistry and Microbiology.

Autori apgalvo, ka atrastā viela palīdz efektīvi cīnīties ar lielāko daļu cilvēku un dzīvnieku infekcijas slimību, ko izraisa baktērijas un sēnītes.

Raksta autori atzīmē, ka viens no farmakoloģijas uzdevumiem ir meklēt dabiskas antibiotikas, kas spēj cīnīties ar mikroroganismiem, kam raksturīga multirezistence (multi-drug resistant, MDR) vai absolūta rezistence (extreme-drug resistant, XDR) pret tirgū esošajām antibiotikām.

Pētnieki no TVU pirmie pasaulē nodemonstrēja no alkalofilas miceliālās sēnes Emericellopsis alkaline izdalītā peptīda emericilipsīna A unikālo īpašību. Eksperti pastāstīja, ka viela slāpē baktēriju spēju veidot bioplēvītes, tāpēc šo patogēnu rezistence pret antibiotikām tiek nivelēta.

Darba autori paskaidroja, ka izpētītās vielas galvenā terapeitiskā īpatnība ir universālā iedarbība. Pret emericilipsīnu A neaizsargātas ir ne tikai MDR un XDR baktēriju formas, bet arī gandrīz jebkuri patogēnie eikarioti, piemēram, miceliālās sēnes un raugs.

"Emericilipsīns A iedarbojas uz eikariotiem un prokariotiem, pateicoties dažādiem molekulārajiem mehānismiem. Eikarioti – sēnes un audzēju šūnas – iet bojā, jo peptīds iznīcina to šūnu membrānas, bet prokariotu virulence tiek apspiesta, pateicoties bioplēvīšu veidošanās novēršanai," pastāstīja TUV Antimikrobu rezistences labrotarorijas X-BIO vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Jevgeņijs Rogožins.

Zinātnieki atzīmēja, ka emericilipsīns A palīdzēs cīnīties gan ar audzējiem, gan ar visdažādākajām bakteriālajām un sēnīšu infekcijām.

TUV speciālisti uzskata, ka emericilipsīns A ir perspektīvs gan kā patstāvīgs farmaceitiskais līdzeklis, gan kā kompleksu preparātu elements. Terapijā iespējams pielietot injekcijas vai izmantot vietējo ārstēšanu – tieši apstrādājot cietušos audus.

Pētījums veikts ciešā sadarbībā ar kolēģiem no Gauzes Jauno antibiotiku zinātniski pētnieciskā institūta, Rospotrebnadzor Centrālā epidemioloģijas zinātniski pētnieciskā institūta un Krievijas Zinātņu akadēmijas Šemjakina un Ovčiņņikoca Bioorganiskās ķīmijas institūta.

Nākotnē zinātnieku kolektīvs plāno pāriet no darba ar šūnu modeļiem pie preparāta izmēģinājumiem laboratorijā.

0
Tagi:
Krievija, zinātnieki
Pēc temata
Krievijas zinātnieki izdomājuši, kā gūt labumu no toksiskajiem atkritumiem
"Ātrs un precīzs". Krievijā izgudrojuši ierīci, kura nosaka Covid-19 klātbūtni gaisā
Zinātnieki novērtējuši iespēju ārstēt Covid-19 ar radiāciju