Tvertne spirta glabāšanai, foto no arhīva

Latvijā metālu aizvieto ar spirtu: pandēmija ietekmējusi ekonomiku

42
(atjaunots 16:00 08.06.2020)
Lai arī šobrīd ir grūti pilnībā novērtēt ar Covid-19 saistīto ierobežojumu ietekmi uz ekonomiku, jau ir zināmi pirmie dati, kurus var salīdzināt ar 2008.-2009. gada krīzes rādītājiem un izdarīt dažus secinājumus.

RĪGA, 8. jūnijs – Sputnik. Latvijai aprīlis bija pirmais pilnais mēnesis, kurš tika pavadīts ārkārtējās situācijas režīmā, tādēļ pēc tā zināmā mērā var spriest par ieviesto ierobežojumu sekām, raksta nra.lv.

Šīs sekas laiku pa laika parādīsies vēl gadiem ilgi. Piemēram, formāli pēc deviņiem mēnešiem, taču drīzāk pēc gada vai vēl vēlāk varēs redzēt ietekmi dzimstības līmenī. Apspriešanas vērtas ir arī izmaiņas emigrācijas un imigrācijas plūsmās. Uzņēmēji un baņķieri mainīs savu viedokli attiecībā uz investīciju drošību vienā vai otrā jomā. Turpmāk nāksies konsekventāk, nekā iepriekš, ņemt vērā pēkšņu neparedzēto draudu un izmaiņu rašanās iespēju Latvijā un pasaulē. Pašlaik ir zināma vien niecīga daļa no tā, kas ir nepieciešams, lai apzināto sekas un gūtu mācību no krīzes, kurai dots Covid-19 nosaukums.

Pirmos pārbaudītos oficiālos datus par situāciju aprīlī sniedza Valsts ieņēmumu dienests: nodokļu ienākumu plāns četru mēnešu laikā nav izpildīts par 2%. Tieši uz aprīļa krituma rēķina tika izsvītrots tas valsts ienākumu pārpalikums, par kuru nodokļu inspektori ziņoja janvārī un februārī.

Situāciju nespēja glābt valsts papildizdevumi dīkstāves pabalstiem pandēmijas dēļ cietušo uzņēmumu darbiniekiem. Saskaņā ar VID un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem īslaicīgi vai pavisam bez darba palicis katrs desmitais no tiem, kas gada sākumā bijis nodarbināts. CSP dati liecina arī par ražošanas apjomu kritumu par desmito daļu (9,2%), taču aiz šī vidējā cipara stāv nopietnas izmaiņas nodarbinātības struktūrā un preču nomenklatūrā. Sakarā ar automobiļu būvniecības apturēšanu Vācijā un Francijā to detaļu ražošana ir kritusies par 57%. Savukārt ķīmiskās rūpniecības izaugsme par 27,5% skaidrojama ar maksimālo spirta un tīrīšanas līdzekļu ražošanas pieaudzēšanu.

Rūpniecības kritums mēneša laikā gandrīz par vienu desmitdaļu, salīdzinot ar to pašu mēnesi pērn, Latvijā nenotiek tik bieži. Ja neņem vērā tos mēnešus, kad ražošanas dinamika nolaidās vien nedaudz zem nulles, izceļas 2013. gada decembris un 2014. gada janvāris, kad ražošana kritās par 4% divus mēnešus pēc kārtas. Tālāk seko 2009. gada decembris (-7,5%), un tas bija pēdējais no 19 mēnešiem negatīvās dinamikas kopš 2008. gada maija (toreiz rādītājs sastādīja gandrīz nevainīgus -1,4%, salīdzinot ar 2007. gada maiju). Antirekords tika uzstādīts 2009. gada martā – toreiz tika fiksēts rādītājs -26%, salīdzinot ar 2008. gada martu.

Nav atbildes uz galveno jautājumu – cik ilgi turpināsies rūpniecības lejupslīde. Saskaņā ar oficiālo versiju nekas slikts nenotiks. Pēc ĶTR pašmāju datiem janvārī un februārī Ķīna kopumā pazaudēja 13,5%, martā lejupslīde turpinājās 1,1% līmenī, savukārt aprīlī jau bija 3,9%, salīdzinot ar 2019. gada aprīli. Taču Starptautiskais Valūtas fonds sniedz citus datus, saskaņā ar kuriem, Ķīnas IKP kritums pirmajā ceturksnī sastādījis nevis 6,8%, kā tas tiek norādīts ĶTR statistikas datos, bet gan 36,6%. Pie šāda krituma pirmajā ceturksnī nekāda izaugsme aprīlī nav iespējama. SVF brīdina, ka arī otrajā ceturksnī Ķīnas IKP turpināja lejupslīdi. ASV ne vien reģistrēts 4,8% kritums pirmajā ceturksnī, bet arī tiek gaidīti -38% otrajā ceturksnī, ko veicinās ne tikai pandēmija, bet arī masveida nekārtības.

Tik trauksmainu ziņu nebija 2008. gada maijā, pirms ražošanas dinamika Latvijā iegāzās milzīgā bedrē, bet, protams, toreiz ekonomikai radītās brūces nevarēja noliet ar spirtu šī vārda tiešajā nozīmē. Vārda pārmestajā nozīmē šobrīd šīs brūces "nolej" ar naudu, drukājot gan eiro, gan ASV dolārus, gan Ķīnas juaņas, turklāt praktiski neierobežotā daudzumā, kas 2008. gadā netika darīts. Tādēļ ar pārliecību var teikt, ka šoreiz nebūs tā, kā 2008.-2009. gadā. Skaidrs, ka būs savādāk, taču nav skaidrs, labāk vai sliktāk.

42
Tagi:
ekonomika, pandēmija, koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Latvijas panākumu stāsts: ekonomisti atklājuši patiesību par vidējo algu 1100 eiro apmērā
Ekonomists: pēc pandēmijas Latvijas ekonomikai draud jauns risks
Strautiņš: lielākie zaudējumi gaida Latvijas ekonomiku šovasar
Levits: Latvijas ekonomikas atveseļošana atkarīga no visiem tās iedzīvotājiem
Finanšu ministrija

Brisele nav apmierināta ar Latvijas "pandēmijas naudas" tēriņu plānu

58
(atjaunots 08:45 08.03.2021)
Nesen Finanšu ministrija ar prieku paziņoja, ka Latvija ir viena no pirmajām dalībvalstīm, kas iesniegusi Eiropas Komisijā plānu par "ārkārtas naudas" sadali. Taču šīs izrādījās gadījums, kad Latvijai būtu bijis jārīkojas bez steigas.

RĪGA, 8. marts — Sputnik. Latvijas plāns ne pa jokam samulsināja eiroieredņus, raksta Eduards Eldarovs portālā Bb.lv.

Divi miljardi visam

Atgādinām, ka pandēmijas un tās radītās ekonomiskās krīzes dēļ Brisele nolēmusi palaist naudas drukāšanas ierīci, proti, izveidot speciālu palīdzības fondu visu ES dalībvalstu ekonomikas atbalstam. Fondā tika nolemts "iesūknēt" 672,5 miljardus eiro. Latvijai no šīs astronomiskās summas labākajā gadījumā varētu tikt 2 miljardi eiro. Pagaidām gan mums garantēja vien 1,6 miljardus.

Ņemot vērā šo summu, Finanšu ministrija sagatavojusi plāna projektu — kā tā vēlētos iztērēt līdzekļus, kas tiks piešķirti no tā saucama Atveseļošanas un noturības mehānisma. Atzīmēsim, ka veseli 57% no šīs summas Latvijai, tāpat kā pārejām ES dalībvalstīm, ir jāatvēl digitalizācijai (20%) un klimata aizsardzībai (37%). Tādējādi visam pārējam valsts varēs iztērēt 43% šajā gadījumā no 1,6 miljardiem.

Finanšu ministrijas ierēdņu sagatavotais projekts nav apmierinājis ne tikai Briseli, bet vēl līdz tam arī sociālos partnerus — Darba devēju konfederāciju un Tirdzniecības un rūpniecības kameru. Kas arī ir saprotams: pirmkārt, saskaņā ar to, lauvas tiesa līdzekļu ir jāpiešķir valsts un pašvaldību institūcijām. Turklāt šie līdzekļi diez vai veicinās ekonomikas attīstību, jo, piemēram, Rīgas dome vēlas iztērēt desmitiem miljonu eiro ekoloģiski tīra sabiedriskā transporta iepirkšanai.

Ar metrobusu uz gaišo nākotni

Vispār metrobusi tā ir visai brīnišķīga ideja, bet kāds tai ir sakars ar ekonomikas atbalsta programmas mērķiem? Jo tie nesekmēs produktu ar pievienoto vērtību radīšanu, turklāt mēs paši nekādus metrobusus neražojam, tātad liela daļa šīs naudas aizies uz ārzemēm. Jau aprēķināts, ka no 1,6 miljardiem eiro reālajai ekonomikai, proti, privātajam sektoram tiks ne vairāk kā 13 –15%.

Otrkārt, valdības sociālajiem partneriem, lai iepazītos ar plānu bija mazāk nekā 48 stundas. Rezultātā sociālie partneri ir spējuši tikai pieņemt dokumentu zināšanai un izteikt savu neapmierinātību. Tiesa šī neapmierinātība valdības lēmumu nekādi neietekmēja - projekts tika apstiprināts un nosūtīts uz Briseli. Sociālajiem partneriem gan apsolīja, ka pēc saskaņošanas ar Eiropas Komisiju plānā varēs veikt korekcijas.

Kas tas par plānu?

Pēc plāna izskatīšanas Briselē izrādījās, ka būs jāveic ļoti daudz korekciju. Eiropieši bija neapmierināti ar daudziem plāna punktiem. Piemēram, Eiropas Komisija bija skeptiski noskaņota pret investīcijām ceļos. Valsts un vietējas nozīmes ceļiem no šā fonda Satiksmes ministrija plāno piešķirt 102,3 miljonus eiro. No vienas puses, varētu teikt, ka kvalitatīvi ceļi arī ir svarīgs ekonomikas attīstības aspekts. Nav ceļu – nav jaunu uzņēmumu, jaunu darba vietu provincē utt. Tomēr jāsaprot, ka šo grantu mērķis ir palīdzēt ES valstīm pārvarēt pandēmijas ekonomiskas sekas. Savukārt ceļu būvniecība un remonts ir valsts lokālais uzdevums, kura risināšanai jāpiesaista līdzekļi no valsts budžeta un speciālā ES fonda.

Eiropas Komisija tomēr vēlas, lai piešķirtie līdzekļi tiktu virzīti uz ekonomikas attīstību, inovācijām un reformām, kuras ļaus nodrošināt ekonomikas stabilitāti. Taču ar reformu idejām Latvijai pagaidām klājas švaki. Tādu ideju praktiski nav. Kaut valdībai vēl ir laiks pastrādāt pie kļūdām. Vismaz līdz aprīļa beigām. Ja plānu tomēr izdosies saskaņot, tad vēl šogad tuvāk rudenim varēsim saņemt 13% no šiem 1,6 miljardiem eiro. Tie mums ļoti noderēs, it īpaši ņemot vērā, ka nauda no galvenā eirofonda nākamajām septiņu gadu periodam parādīsies ne agrāk kā 2022. gada beigās.

58
Tagi:
Finanses, nauda, Latvija, Eiropas Komisija
Pēc temata
Koncepcija mainījusies: valdība pārdomājusi un veikalus neatvērs
Tūrisms: ja gribat mūs izputināt, tad vismaz brīdiniet
Latvijā aprēķināja, cik izmaksā Covid-19 ierobežojumi
Atbalsts beidzies: valdība vairs neaizsargās parādniekus
Kaķis, foto no arhīva

Katrai piektajai mājsaimniecībai ir grūti apmaksāt komunālos pakalpojumus

35
(atjaunots 21:24 06.03.2021)
2020. gadā dzīvokļa komunālo pakalpojumu izmaksas vienai mājsaimniecībai Latvijā vidēji sasniedza 156 eiro mēnesī.

RĪGA, 7. marts — Sputnik. 2020. gadā komunālo pakalpojumu apmaksa kļuva par smagu slogu katrai piektajai mājsaimniecībai Latvijā, vēsta Centrālā statistikas pārvalde (CSP).

Visgrūtāk apmaksāt komunālos pakalpojumus ir vientuļiem sirmgalvjiem, vecākiem par 65 gadiem (grūtības rodas 35,4%) un ģimenēm, ko veido viens vecāks un viens vai vairāki bērni (30%). Starp daudzbērnu ģimenēm (trīs un vairāk bērni) ar abiem vecākiem komunālos pakalpojumus grūti apmaksāt 19,6% - daudz lielākam skaitam, nekā starp pilnajām ģimenēm ar vienu bērnu (19,4%) vai diviem bērniem (8,1%). Visretāk grūtības šajā jomā rodas bezbērnu pāriem (4,1%).

Salīdzinājumā ar 2019. gadu mazliet krities mājsaimniecību skaits, kuri pēdējo 12 mēnešu laikā aizkavējušies ar komunālo maksājumu nomaksu līdzekļu trūkuma dēļ.

2020. gadā dzīvokļa komunālo pakalpojumu izmaksas vienai mājsaimniecībai Latvijā vidēji sasniedza 156 eiro mēnesī, par 5 eiro vairāk, nekā gadu iepriekš. Pie tam izdevumu daļa mājokļa uzturēšanai vēl joprojām samazinās – 2019. gadā tā vidēji sastādīja 12,2% ienākuma, 2020. gadā – 11,8%.

Vissmagāk klājas vientuļajiem senioriem – viņi ir spiesti tērēt komunālajiem pakalpojumiem 22,1% savu ienākumu. Ģimenēs ar vienu vecāku šī daļa sastāda 16,4% ienākumu, pilnajām ģimenēm ar bērniem – 10,8%, bezbērnu ģimenēm – 11,1% no ienākumiem.
Jāpiebilst, ka, saskaņā ar Eurostat datiem, 9,6% Eiropas Savienības iedzīvotāju komunālajiem maksājumiem tērē 40% savu ienākumu.

35
Tagi:
Latvija, CSP
Pēc temata
Mediji raksta: latvieši atbrīvoti no naudas, dzīvokļiem, medicīnas un izglītības
"Novest valsti līdz epidēmijai, cilvēkus līdz kliņķim": Ušakovs kritizē valdību
VID saņēmis vairāk nekā divus tūkstošus pieteikumu kompensāciju izmaksām

Skaistuma laikmets: iedvesmojošākas sievietes

0
(atjaunots 07:15 09.03.2021)
 • Американская актриса Кэтрин Хепберн
 • Austrāliešu supermodele Ella Makfersone
 • Britu supermodele Keita Mosa
Aicinām paskatīties uz šīm fotogrāfijām un padomāt par to, kas ir "sieviešu skaistuma ideāls". Vai tas ir kāds standarts, vai arī tā ir katras personības individualitāte?

Šajā fotolentē mēs sakopojām sieviešu attēlus, kuras XX un XXI gadsimtā tika uzskatītas par atdarināšanas piemēru citām daiļa dzimuma pārstāvēm.

0
 • © Foto : Public domain

  Sieviešu skaistuma ideāls, ko radīja amerikāņu ilustrators Čārlzs Dana Gibsons.

 • © Foto : Public domain

  Amerikāņu mēmā kino aktrise Alise Džoisa

 • © AP Photo

  1930. gadu amerikāņu aktrise Džīna Hārlova

 • Американская актриса Кэтрин Хепберн
  © AFP 2019

  Leģendārā Ketrina Hepberna

 • © AP Photo

  Slavēnākā amerikāņu aktrise, modele un dziedātāja Merilina Monro

 • © AFP 2019 / -

  Stila ikona - britu aktrise, modele, dejotāja un humanitārā darbiniece Odrija Hepberna

 • © AP Photo / Nick Ut

  Amerikāņu aktrise Fēra Foseta

 • Austrāliešu supermodele Ella Makfersone
  © AFP 2019 / TIMOTHY A. CLARY

  Austrāliešu supermodele Ella Makfersone

 • Britu supermodele Keita Mosa
  © AFP 2019 / TIMOTHY A. CLARY

  Britu supermodele Keita Mosa

 • © AP Photo / Kevork Djansezian

  Dziedātāja Kristīne Agilera

 • © AP Photo / Chris Pizzello/Invision

  Amerikāņu realitātes šova zvaigzne Kima Kardašjana