Vecrīgas pagalmiņš, foto no arhīva

Mājokļa cenas Latvijā var pazemināties par 10%, ja krīze nebeigsies rudenī

24
(atjaunots 20:27 21.05.2020)
Pēc ekspertu prognozēm, mājokļu cenas Latvijā šogad nepieaugs, kaut arī samazinājums nebūs tik būtisks.

RĪGA, 22. maijs — Sputnik. Mājokļu cenas Latvijā koronavīrusa pandēmijas dēļ samazināsies par 3 — 10%, uzskata Arco Real Estate eksperti, ziņo Baltic Course.

"Ja situācija pasaules un Latvijas ekonomikā uzlabosies vasarā vai septembrī, tad cenu kritums 2020. gadā gaidāms 3 — 5% robežās. Ja krīze turpināsies līdz gada beigām, cenu kritums var sasniegt 10%, norāda uzņēmuma pārstāvis Māris Laukalējs. Precīzākas prognozes, pēc viņa teiktā, varēs sniegt jūnijā, trīs mēnešus pēc ārkārtējā režīma izsludināšanas valstī.

Speciālists norāda, ka dažādos nekustamā īpašuma segmentos situācija attīstīsies dažādi. Vislielāko cenu samazinājumu vajadzētu sagaidīt sērijveida dzīvokļu segmentā, Rīgā padomju laiku mājokļu cenas sāka kristies jau pērnā gada vasarā. Savukārt zemes gabaliem ar privāto apbūvi populārākajās vietās prognozē stabilas cenas.

Eksperti uzskata, ka cenu korekcija būs pakāpeniska, bez kritumiem un panikas. Nekustamā īpašuma īpašnieki bez finansiālām grūtībām diez vai to pārdos par sev neizdevīgu cenu. Visticamāk, vienkārši izņems no piedāvājuma līdz brīdim, kad runas par nekustamā īpašuma tirgu kļūs mierīgākas un mazāk emocionālas.

Uzņēmumā uzskata, ka, salīdzinot ar 2019. gadu, šogad darījumu ar nekustamo īpašumu skaits samazināsies.

2019. gada rezultāti

Aizvadītājs gads Latvijas nekustamā īpašuma tirgum bija mierīgs. Pieauga jaunu dzīvokļu pārdošana. Pērn Rīgā reģistrēti 2 138 šādi darījumi, no kuriem 1 540 - ar jauniem dzīvokļiem mikrorajonos un 598 - centrā. Kopumā mājokļu pārdošanas apjoms galvaspilsētas jaunbūvēs pieauga par 8%, mikrorajonos – par 38%, bet centrā samazinājās par 8,3%.

Pērn Rīgā tika pārdoti 108 jauni dzīvokļi ar vērtību virs 250 tūkstošiem eiro, 54 dzīvokļi par 200 –250 tūkstošiem eiro, 162 dzīvokļi – 150 –200 tūkstošu eiro vērtībā. Cenu segmentā 100 –150 tūkstoši eiro tika pārdoti 686 dzīvokļi, 946 – dzīvokļi 50 –100 tūkstošu eiro vērtībā. Atlikušie – lētāki par 50 tūkstošiem eiro.

Ja aplūkosim ne tikai jaunbūves, bet pārdošanu kopumā, tad Rīgas centram pagājušais gads izrādījās gandrīz vienā līmenī ar 2018. gadu -1 901 darījums pret 1 916. Vienīgā atšķirība – procentuālā izteiksmē (+67%) būtiskais dzīvokļu iegādes pieaugums Vecrīgā. Ja 2018. gadā šādu darījumu bija 49, tad 2019. gadā — 82. Eksperti to saista galvenokārt ar pieaugušo pieprasījumu dzīvokļiem turpmākai īstermiņa iznomāšanai ārvalstu tūristiem.

Dzīvokļu vidējā vērtība Rīgas centrā bija 1 929 eiro par kvadrātmetru. Vidējā cena galvaspilsētas jaunbūvēs līdz 2020. gada sākumam sasniedza 2010 eiro par kvadrātmetru.

Kas attiecās uz sērijveida dzīvokļiem, pērn tika pārdoti 4 947. Tas ir zemākais rādītājs pēdējo septiņu gadu laikā. Pērn tika reģistrēti 5 056 šādi darījumi, 2017. gadā – 5 183.

2019. gadā Rīgā reģistrēti 192 darījumi ar privātajai apbūvei piemērotiem zemes gabaliem, 2018. gadā -222. Galvaspilsētas apkārtnē šie rādītāji bija attiecīgi 1 314 un 1 396. Rīgā visaugstākās zemes gabalu cenas pērn fiksētas Mežaparkā – 140 eiro par kvadrātmetru.

24
Tagi:
krīze, cenas, Latvija, nekustamais īpašums
Pēc temata
Inflācija: kas un kā sadārdzinājies Latvijā pēdējā gada laikā
Rīgas centrs izmirst: kas pie tā ir vainīgs un ko lai dara
Latvijā šauros dzīvoklīšos dzīvo nabadzīgi ļaudis: sadzīvi valstī novērtējis IKEA
Banku "dāsnums": kā Latvijā palīdz kredītņēmējiem
 Latvijas dzelzceļš, foto no arhīva

Bez kravām viņu darbs nav vajadzīgs: Latvijas dzelzceļš atlaidis 1000 darbiniekus

20
(atjaunots 11:05 05.06.2020)
Latvijas dzelzceļš jau atlaidis 1000 darbinieku, līdz gada beigām plānots atlaist vēl vismaz 500 cilvēkus – kravu apgrozījuma lejupslīdes apstākļos viņu darbs izrādījies nevajadzīgs.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. VAS Latvijas dzelzceļš (LDz) šogad darbinieku skaitu jau samazinājis par aptuveni 1000 cilvēkiem, pastāstīja uzņēmuma pārstāve Ella Pētermane, vēsta Diena.

Darbinieku skaita optimizācija skārusi visus reģionus, kuros atrodas LDz struktūras, lielākajā mērā - Rīgas, Pierīgas un Latgales reģionu.

Darba attiecības tiek pārtrauktas ar administrācijas un tehniskajiem darbiniekiem, kuru funkcijas pārklājas, vai arī kuri vairs nav vajadzīgi kravu apjoma lejupslīdes dēļ.

Darbinieku skaita samazināšana notiek atbilstoši gada sākumā pieņemtajam valdes lēmumam, kas paredz 2020. gadā darba attiecības pārtraukt ar aptuveni 1500 darbiniekiem. Izmaiņas šajā plānā pagaidām nav paredzētas.

Iepriekš vēstīts, ka LDz apgrozījums pērn krities par 7,5% salīdzinājumā ar 2018. gadu un sasniedzis 337,645 milj. eiro. Koncerna zaudējumi sasniedza 9,328 milj. eiro, salīdzinājumā ar peļņu 14,408 milj. eiro apmēra gadu iepriekš. Pērn pa dzelzceļu pārvadāti 41,49 milj. tonnu kravu, par 7,77 milj. tonnu, jeb 15,8% mazāk nekā 2018. gadā. 79,4% šī apjoma sastādīja importa pārvadājumi (32,949 milj. tonnu), par 18,6% mazāk, nekā 2018. gadā. Lielāko daļu kravu plūsmas pa Latvijas dzelzceļu veido partneri no Krievijas – 70,4% pārvadājumu.

"Latvijas dzelzceļa" ienākumi šogad sarukuši tik lielā mērā, ka nesedz izdevumus. Tāpēc izņēmums finansiālā līdzsvara nodrošināšanas labad pieprasa piešķirt no valsts budžeta 25 milj. eiro. vēl 15,8 milj. eiro nepieciešami sabiedriskā transporta pakalpojumu izdevumu kompensācijai, informēja LDz.

"Latvijas dzelzceļš" pārskatījis arī plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā piebraucamo ceļu attīstības projektu.

Tāpat "Latvijas Dzelzceļš" informēja, ka līdz šī gada beigām tiks atlaisti 1500 darbinieki – ceturtā daļa uzņēmuma personāla.

Koncernu veido seši meitasuzņēmumi: uzņēmums "LatRailNet" nosaka infrastruktūras ekspluatācijas maksu un sadala dzelzceļa jaudas; "LDZ Cargo" nodrošina dzelzceļa kravu pārvadājumus un starptautiskos kravu pārvadājumus, "LDZ infrastruktūra" nodarbojas ar infrastruktūras būvdarbiem un apkopi; "LDZ ritošā sastāva serviss" nodarbojas ar ritošā sastāva remontu un uzturēšanu, "LDZ apsardze" atbild par drošību, bet "LDZ loģistika" – par loģistiku.

20
Tagi:
tranzīts, Latvijas Dzelzceļš
Pēc temata
Bez Krievijas kravām Latvijas dzelzceļš cieš zaudējumus
Valsts uzņēmumu valdes locekļu algas sasniegušas griestus
Kravu tranzīts caur Latviju krities vairāk nekā divkārt – un tās vēl nav krīzes beigas
Baltkrievijai parādījām vidējo pirkstu, KF ir savas ostas: Elksniņš par Latvijas tranzītu
Gāzes plīts, foto no arhīva

Kāpēc Latvijā būtiski kritušās gāzes un elektrības cenas

29
(atjaunots 22:12 04.06.2020)
Dabasgāzes un elektroenerģijas cenas sasniegušas rekordzemu līmeni. SPRK vadītājs Roberts Irklis paskaidroja, kādu iemeslu dēļ tā noticis.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. Pašlaik dažādu apstākļu dēļ Latvijā vērojamas rekordzemas dabasgāzes un elektroenerģijas cenas, intervijā TV3 pastāstīja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas priekšsēdētājs (SPRK) Rolands Irklis.

Viņš atzīmēja, ka koronavīrusa radītā krīze zināmā mērā ietekmējusi patēriņa apjomu, taču noteicošā loma patēriņa un cenu samazinājumam bijusi citiem faktoriem.

"Daļēji Covid-19 krīze ir ietekmējusi arī patēriņa apjomus, to mēs redzam attiecībā uz dabasgāzes patēriņu, gan attiecībā uz elektroenerģijas patēriņu.

Jāatzīst, šā gada pirmajā pusē patēriņu un cenas visvairāk ietekmējuši klimatiskie laikapstākļi. Mums bija silta ziema, kas nozīmē zemu dabasgāzes patēriņu," norādīja Irklis.

Viņš atzīmēja arī zemo elektroenerģijas patēriņu Skandināvijā, ar ko Baltijas valstis ir cieši saistītas.

"Dabasgāzes cenas ietekmē arī citi apstākļi, kā globālas norises, jo gāzes tirgus šobrīd faktiski ir globāls. Ietekmē arī Eiropas cenas, kas šobrīd ir rekordzemā līmenī," konstatēja SPRK priekšsēdētājs.

Savukārt jautājumā par elektroenerģijas cenām viņš skaidroja, ka zemās cenas attiecas uz lietotājiem, kuru līgumi piesaistīti vairumtirdzniecības biržas cenām.

Iepriekš vēstīts, ka pretēji opozīcijas ieteikumiem, valdība nav ieviesusi atvieglojumus komunālo pakalpojumu apmaksu, lai arī koronavīrusa krīzes rezultātā aizvien lielāks skaits cilvēku saskaras ar grūtībām un nevar segt tekošos izdevumus.

29
Tagi:
gāze, cenas, elektroenerģija, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Elektroenerģijas tirdzniecības jaunie noteikumi: kas tagad nemaksās OIK
Melu ziņa no premjera: OIK atcelšana nogremdēs "Latvenergo"
Igaunija sakarā ar krīzi samazinājusi iedzīvotājiem gāzes un elektroenerģijas cenas
Latvijas policijas darbinieki, foto no arhīva

Moderni un mūsdienīgi: Latvijas policija saņēmusi jaunā dizaina formastērpus

0
Pirmie jauno formastērpu saņems patruļas un ceļu policisti; pilna visas policija pāreja pie jaunā dizaina formastērpiem aizņems dažus gadus.

RĪGA, 7. jūnijs – Sputnik. Latvijas Valsts policija saņēmusi jaunā dizaina formastērpu, pakāpeniski tas tiks izsniegts visiem policistiem. Pilna vecā formastērpa nomaiņa ar jauno aizņems dažus gadus, raksta Bb.lv.

Tiek ziņots, ka pirmie jauno formastērpu saņems patruļas un ceļu policisti.

Jaunā formastērpa dizainu izstrādājis pazīstams modes mākslinieks Bruno Birmanis, savukārt šūšanas tiesības ieguva kompānija "SRC Brasa". Līguma summa sastādīja 2,4 miljonus eiro.

Iepriekš ziņots, ka dokumentos, kurus IeM iesniedza valdības izskatīšanai, uz 2020. un 2021. gadu tika pieteikta 1,54 miljonu eiro summa Valsts policijas apģērba uzšūšanai, 285,7 tūkstoši eiro – Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta apģērbam, 638,2 tūkstoši – Valsts robežsardzes darbiniekiem un 210,2 tūkstoši – Ieslodzījuma vietu pārvaldes darbiniekiem.

Par jaunā formastērpa dizaina pasūtīšanu pie Bruno Birmaņa kļuva zināms jau 2018. gadā. Toreiz tika ziņots, ka viens šāds komplekts maksā ap 1,5 tūkstošiem eiro.

Saskaņā ar ieceri, jaunajam formastērpam ir jāparāda, ka mūsdienu Latvijas policija ir moderna, turklāt drēbes uzsver policistu nacionālo identitāti un liecina par to, ka Valsts policija ir profesionāla, patriotiska, spēcīga un balstās uz pieredzi un tradīcijām.

0
Tagi:
policija, Latvijas policija, Latvija
Pēc temata
Vīruss Latvijā nokļuvis līdz Valsts policijai. Sākta izmeklēšana
Latvija izdevusi 50 tūkstošus dzēšgumijām? Sociālie tīkli izsmej policijas izgudrojumu